1870. Tweeenzeventigsle J aar gang. No. 31 ZONDAG 31 JUL I. #fficiccl (Scbccltc. Do Burgemeester van Alkmaar brengt ter konnis van de ingezetenen dat hij bereid is gelden te ontvangen en te verantwoorden die men verlangt af tezonderen, ten behoeve der vrouwen en kinderen, van Miliciens die naar hunne militaire standplaatsen zijn vertrokken. Latjjnsclic School te Alkmaar. Aan wien zal men het mandaat van volksvertegenwoordiger opdragen SSÜilcliclijfiodtc ïScuichfcn. Blelgie. S'i'Hiütcn. Italië. kcrkciykc Kluut. Frankrijk. Kronijk van den Oorlog. ALKMAARSCHE CO (I R A N T. Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prijs per kwartaal O,GS, franco per post f O,SO, afzonderlijke nommers 5 Cents. Brieven franco aan de Uitgevers 11E11MCOSTER ZOON. De Advertcntiën kosten van 15 regels f 0,75, voor elke regel meer 15 Cents; groote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in liet eerstvolgend nommer ingestaan; ingezonden berichten een dag vroeger. Alkmaar, J)e Burgemeester voornoemd, 23 Julij 1870. A. MACLAINE PONT. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR brengt ter algemeene kennis, dat het gedeelte van de Uarddravers- laan alwaar het materieel voor de veldartillerie is geplaatst, voor het publiek niet toegankelijk is. Alkmaar Be Burgemeester voornoemd, 23 Julij 1870. A. MACLAINE PONT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, naar aanleiding van het raads besluit van 16 Maart 1870, dat voorloopig bij wijze van proef eiken Maandagtusschen 12 ure des middags en 2 ure des namiddags, aantevangen Maandag 25 Julij a.s.. gelegen heid bestaat kennis te nemen van de in de oude boekerij dezer gemeente voorhanden stukken in een der lokalen van het Raadhuiszullende de heer Dr. J. J. de Gelder, die zich daartoe welwillend heeft aangebodenaldaar tegenwoordig zijn tot het geven van inliehiingen. Tegen betaling van f 0,40 is ter gemeente-secretarie ver krijgbaar de catalogus der oude bibliotheek. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 19 Julij 1870. Be Secretaris. NUHOUT van der VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennisdat bij Koninklijk besluit van 3 Julij 1870, No. 25, is bepaald, dat het maximum van het handgeldhetwelk aan ieder rekruutdie zich voor niet minder dan 6 jaren verbindt voor de militaire dienst in de koloniën en bezittingen van het Rijk in andere werelddeelen, kan worden uitbetaald zal bedragen 150,wanneer hij Nederlander en f 120,wanneer hij vreemdeling is. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar. A. MACLAINE PONT. 19 Julij 1870. Be Secretaris, NUHOUT van der VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van belanghebbenden: Dat het suppletoir kohier voor de belasting op de honden, over de dienst 1870op heden door den gemeenteraad is vastgesteldmet bepaling dat de aanslag in eens vóór of op 1 October 1870 moet zijn voldaan, terwijl het op heden ter invordering aan den gemeente-ontvanger is uitgereikt. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 13 Julij 1870. Be Secretaris NUHOUT van der VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR noodigen hendie zich vrijwillig wensehen te belasten met inkwartiering van militairenuit, om Maandag 1 Augustus a.s., 's morgens tusschen 9 en 10 uren ter gemeente-secre tarie schriftelijk opgave te doenwelk bedrag zij voor ie- deren militair per dag verlangen voor buisvesting en voeding. Voor de voeding van een militair, hetzij onderofficier, kor poraal of soldaatwordt vereischt: een voedzame maaltijd, bestaande in aardappelen en groenten of drooge peulvruchten, voorts met vleesch, spek of visch en daarenboven 0.75 kilogram {pond) goed gebakken brood en eens per dag thee of koffij en verder het noodig e drinkwater. Tevens worden zij, die zich wensehen te belasten met de huisvesting van officieren zonder voeding, verzocht, daarvan gelijke opgave per dag en per officier te doen. Burgemeester en Wethouders voornoemd. Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 30 Julij 1870. Be Secretaris, NUHOUT van dek VEEN. Zij die in de afgeloopcn week wagens met paarden hebben beschikbaar gesteld tot vervoer van militaire goederenkun nen Maandag 1 Augustus, 's morgens tusschen 9 en 10 ure de hun komende gelden ontvangen ter gcmccnte-secretarie. POLITIE. Ter terugbekoming aan het Commissariaat van Politie het navolgende gevondene: een pensioenacte, een gouden medaillon met vrouwenportreteen zwart ruigharig half gesehoren hond/je; een boezelaar; een kruiwagen; een nieuwe zomer jas. Ouders of Voogden, die hunne zonen of pupillen met aan vang van den nieuwen Cursus, Maandag 5 September 1870, liet onderwijs op de Latijnsclie School wensehen te doen volgen, worden uilgenoodigd naam en ouderdom hunner jon gelieden, uiterlijk vóór den 10 Augustus 1870, aan den on- dergeteekenden op te geven. Aan hen. die noch een bewijs van vroegere toelating op eenig Nederlandsch Gymnasium of Latijnsclie school, noch een getuigschrift kunnen overleggen, dat zij ten minste het onderwijs op de laagste klasse eener Openbare Hoogere Burgerschool met voldoend gevolg hebben afgeloopenzal de dag van liet toelatings-examen ten spoe digste worden medegedeeld. Be Rector der Latijnsche School, Dr. J. J. de GELDER. Met deze vraag eindigt een artikel in de A ieuwe Alkmaar- sche Courant van 23 Julij 1.1., waarmee dat blad den verkie zingsstrijd in dit district opent, of althans voorbereidt. De mail die vóór een jaar door de kiezers van het hoofd-kies- district Alkmaar tot volksvertegenwoordiger werd gekozen de Generaal Knoopheeft opgehouden lid van de Tweede Kamer te zijn. heeft reeds openlijk afscheid genomen van de kiezers die hem hun vertrouwen hadden geschonken. De hachelijke toestand waarin geheel Europa ten gevolge van den oorlog tusschen twee groote, goed gewapende, krijgs haftige volken verkeertheeft ook Nederland genoodzaakt zich te wapenenzich in staat van verdediging te stellen om elke aanranding van den vaderlandschen grond, elke schending van onze onzijdigheid, dat is van onze vrije zelf standigheid waartoe de loop der gebeurtenissen aanleiding mocht geven, met kracht af te weren. Aan Generaal Knoop werd een commando bij bet leger opgedragen, en hij deed wat ieder Nederlandsch Officier in zijne plaats zon gedaan bobbenhij werd weer soldaatnam afscheid van de Kamer, en trok naar bet leger. De 16de Augustus is bepaald als de dag waarop de kiezers in dit district een ander in zijne plaats zullen stellen. Wie zal het zijn vraagt de Nieuwe Alkm. Courant. Wij nemen de vraag over: wie zal het zijn? Plichtmatige vraag, die ieder kiezer geroepen is zich in gemocde te stellen. Vooral thans, nu groote gebeurtenissen te wachten staan, nu ook het Nederlandsche volk zich wapent, niet wetende of liet niet zal geroepen worden eigen land on eigen onafhankelijkheid ongeschonden te handhaven. Nu vooral is de vraag ernstig: wie zal onze vertegenwoordiger zijn bij 's lands regeering Wien zullen wij roepen om over de voorstellen onzer regeering zijn stem uit te brengenom op hare handelingen te letten des noods haar tot verant woording te roepen, haar te steunen en te leiden, waar het noodig is In zulke oogenblikkcn verwacht het vaderland dat elk zijn plicht zal doen op elk gebiod. De algemeene zaak behoort den burger thans meer dan ooit ter harte te gaan. De houding, de liandelingen en besluiten onzer re geering kunnen thans voor ons vaderland de belangrijkste gevolgen hebben. Tot nog toe valt haar schier algemeene goedkeuringschier onverdeelde bijval ten deel. Plichtverzuim zou het zijnthans weg te blijven van de stembusnu de regeering ons roept tot het kiezen van een lid van de volks vertegenwoordiging, waaraan zij rekenschap schuldig is, die toezicht houdt op liarc woorden en daden. In ernstige tijds omstandigheden te verzuimen wat in gewone tijden reeds plicht is te doenis dubbel onvergeeflijk. Maar hoe? vragen hier wellicht sommigen - wilt gij onder zulke omstandigheden de politieke hartstochten doen ontbranden, de eendracht verstoren waarin we ons thans mo gen verheugen? Moeten nu de partijen weer scherp tegenover elkander staan? Moeten misschien partijschap en partijzucht ons het algemeen belang doen vergeten? Geenszins. Juist het algemeen belang vordert thans de stipte botraehting van eiken burgerplicht. Geen onverschilligheid is thans ver schoonbaar. Bij de keuze van een vertegenwoordiger worde alleen het algemeen belang geraadpleegd. Beklaaglijk zou het zijn, wanneer het oorlogsgerucht bij onze buren ons zou belemmeren in de behandeling onzer eigene huishoudelijke zaken. Het krijgsgedruisoh heeft ons niet in verwarring ge bracht, heeft ons onze kalmte niet ontroofd, maar doet alleen ernstiger plichtbesef bij ons ontwaken. En zoo zwak is, Gode zij dank, de eendrachtsband niet die ons bindt, dat hij zou breken of schade lijden door verschil van staatkundige rich ting, door openlijke bespreking der algemeene zaak in ver schillenden zin, door opwekking tot plichtsbetrachting, al wij zen wij ook, bij verschil van meening, verschillende wegen aan. De kiezers in het hoofd-district Alkmaar ziju geroepen bij deze gele'gengeid een voorbeeld te geven, hoe wij onze vrij heid weten te gebruiken ook te midden van de ontzettendste gebeurtenissen en de meest verontrustende Europeesche ver wikkelingen, hoe wij die vrijheid waardig zijn, en niets ons kan verhinderen onze plichten met ijver en geestdrift, elk naar zijn overtuiging, met ernst en waardigheid te vervullen. Met ernst en waardigheid. Eerlijkheid en oprechtheid mogen den strijd kenmerken dien wij aangaan. Geen onedele wapenen, geen verdachtmaking, geen beleediging, geen leugen, geon lasterDaarom klinke hier een luid en krachtig protest tegen het artikel in de Aieuwe Alkmaarsche Courant, waarvan de laatste woorden als opschrift staan boven deze beschouwingen. De Nieuwe Alkm. Ct. vestigt de aandacht op de oorlogsverkla ring van Erankrijk aan Pruisen, op de krachtsinspanning en de opofferingen die daardoor ook van ons gevorderd worden schenkt baar ouverdeelden bijval aan de maatregelen van voor zorg door bet Ministerie genomen, en eindigt aldus: //Tegenover den ernst des tijds wensehen we van binnen- //landscbe politieke geschillen zoo weinig mogelijk te gewagen //waar wij er ten volle van overtuigd zijn, dat eendragt alleen //ook in deze crisis magt kan maken. //Toch kunnen wij in verband lot de bedenkelijke verschijn- //seleu van het oogeublik, ééne opmerking niet terughouden. //De conservatieve partij drong altijd aan op hei in stand //houden der levende en andere strijdkrachten des Lands. //Om dat doel te bereikenbestreden zij immer die onge- //wettigde en ongemotiveerde neiging tot bezuiniging op leger »en vloot, welke de radicale rigting behcerschte. //Thans blijkt het, dat dc conservatieven ook in ditopzigt //de ware behoeften van Nederland kenden. //Zoo veel in hen was, stonden zij de bezuinigingswoede //der radicalen tegenen als dus ons Vaderland thans niet //geheel van defensie-middelen ontbloot mag heeten, dan heeft //de Natie die uitkomst vooral aan het vaderlandlievend stre- //ven onzer politieke vrienden te danken. //Hoewel wij nu allerminst veeten en twisten willen opra- //kelen of aanblazenzoo eischt toch de regtvaardigheiddat //men lof geve aan wie lof toekomt. //Vooral de kiezende bevolking van Nederland moge te //barer tijd zich de aangewezen waarheid herinneren en zich //door die bewustheid laten leidenals het er op aankomt de //vraag te beantwoorden, elk burger in zijn district: Aan wien //zal men het mandaat van Volksvertegenwoordiger opdragen." o Gij bestebravewelwillendeeerlijke, oprechte Nieuwe Alkmaarsche! Gij wilt tegenover den ernst des tijds van binnenlandsche politieke geschillen zoo weinig mogelijk gewagen, gij wilt allerminst veeten en twisten oprakelen of aanblazen, maar gij vertelt in het voorbijgaan, dat het Nederlandsche volk het aan het vaderlandlievend streven uwer politieke vrienden te danken heeftdat wij ons thans behoorlijk kunnen verdedigen. Gij hooptdat de kie zende bevolking te barer tijd bij voorbeeld als er toevallig een verkiezing in het district Alkmaar moet plaats hebben zich de aangewezen waarheid zal herinneren. Gij zijt wel vmlelicvend, gij haat alle twisten, als men u maar in het uitsluitend bezit laat van alle scboone titels. De conservatieven alleen zijn gehecht aan het Huis van Oranje, hebben alleen hun vaderland lief, beoogen alleen het alge meen belang dit alles wisten we reeds. Nu komt er nog bijaan hun vaderlandlievend streven heeft de natie bet te dankendat wij thans niet geheel van verdedigingsmiddelen ontbloot zijn. o Grootmoedige Nieuwe Alkmaarsche! Gij komt met het woord des vredes op de lippen uw tegenpartij zwart maken. Maar die tegenpartij komt in verzet. Zij bedankt, beleefdelijk voor uw opofferende vredelievendheiden verklaart de waarheid, waarop gij u verplicht acht te wijzen, voor een onjuistheid. Waar do liberale partij mannen als Storm van 's Gravezande, de Roo van AlderwereltStieltjes en Knoop naar de Kamers zendt, is de besehuldiging, dat de verdediging des lands haar niet ter harte zou gaanreeds door hare daden zegevierend weerlegd. Eu belachelijk is het in de hoogste mate, aan de kiezers in het district Alkmaar te vertellendat vooral de conservatieven voor 's lands veiligheid gezorgd hebben, nadat de liberale kiezers in dat district den Generaal Knoop tot volksvertegenwoordiger kozen. Toen deze afgevaardigde in de Tweede Kamer onze natie wakker schudde, en haar opwekte om toch onze verdediging eens ernstig ter harte te nemen toen hij er onder anderen op wees, hoe men gebruik kon maken van de militaire ondervinding in Indie opgedaan, gelijk Erank rijk Algerie gebruikt als een oefenschool voor zijn officieren, toen hij haar openlijk hare traagheid en flauwheid verweet, die or tegen opziet doortastende hervormingen to onderne men en aan het oude blijft hangent-oen was het het hoofd orgaan der conservatieven, het Haagsche Bagbladdat tegen hem optrad en hem verweet, dat hij de natie een slag in liet aangezicht gaf, dat hij een smet wierp op het eerlijk Ne derlandsch volkskarakter. {Bagblad van 13 November 1869.) Aan de liberale kiezers in dit district komt de eer toe, den man tot volksvertegenwoordiger te hebben gekozen, die sinds ettelijke jaren in tal van geschriften zijn volk heeft gewezen op zijn eersten plicht: te zorgen voor een voldoende verdedigingdie zich onafgebroken heeft gewijd aan het on derzoek van de vraag, hoe van de natuurlijke gesteldheid van onzen bodcin het meest partij kan worden getrokken hoe een sterk en geoefend leger is te verkrijgen op de minst kostbare en voor de natie minst drukkende wijze. Te be werendat wij de zorg voor onze verdediging aan de con servatieven hebben tc danken, is een ten cenen male onver diende beschuldiging van de liberale partij'is thans in het district Alkmaar een treurige, onhandige verkiezingsmanoeu vre, die elk terstond doorziet, en die slechts de partij zelve kan schaden die er zich van bedient. W. v. d. K. Het Senaats-lid Malou is tot minister van Staat benoemd, onder bepaling dat hij zitting in den ministerraad zal hebben. 40 Tegenwoordige of gewezen leden van den Senaat en de Kamer van Vertegenwoordigers zijn tot ridders der Leopolds orde benoemd of tot hoogere rangen daarvan bevorderdtot groote ergernis der anfi-clerikale oppositiedewijl onder de begiftigden voorkomen de heer Nothomb, die tot de Maatschap pijen- Langrand in betrekking heeft gestaan, en 2 leden van den gemeenteraad van Antwerpen, die aldaar ecne plaats aan liet ruiterstandbeeld van Leopold l hebben ontzegd. Het. Hof van Brabant beeft den brusselschen pasteibakker Anthollissen beschuldigd van, verscheidene jaren geleden, zijnen kantoorbediende Geerts en ten vorigen jaren de we duwe v. d. Poel en bare dochter, woonachtig aan de Rue de Brabant te Brussel, vermoord te hebben, schuldig ver klaard aan eerstgemeld feit en ter dood veroordeeld. Den 24 is te Potsdam de jongste dochter van den Kroon prins gedoopt. Z. K. H. had, door middel van den telegraaf, den Koning van Beieren het poetschap aangeboden, hetgeen door Z. M. aanvaard was. Te Genua en Milaan zijn verborgen bewaarplaatsen van wapens, ammunitie en bommen ontdekt en ecnige personen in hechtenis genomen. Kamer van Afgevaardigden. Den 24 is het wetsont werp tot bekrachtiging der overeenkomst met de Nationale Bank met 180 tegen 12S st. aangenomen. Do Kamer heeft den 26nadat de minister Lanza verklaard haddat de regeering instond voor het handhaven der orde, met 168 tegen 103 st. de volgende motie aangenomen„De Kamer, acte nemende van de verklaring van het gouverne ment, geeft haar vertrouwen in het ministerie te kennen." Bij de eindstemming over het leerstuk der onfeilbaarheid waren de 2 tegenstemmers msgr. Riccio, bisschop van Ca- jazzo, in het napelsche, en msgr. Fitz-Gerald, bisschop van Littlerock, in Arkansas. Dc verdere leden der oppositie!, waaronder de fransche aartsbisschoppen van Lyon, Besanfon en Parijs, de fransche bisschoppen van Orleans, Marseille, Au- tun. S. Brieue, la Roehelle enz. waren niet ter vergadering verschenen. De fransche genl. Bumont en de gezanten van Frankrijk, Oostenrijk en Beieren waren eveneens afwezig. Onder de voorstemmers behoorden de kardinalen Bonnechose en Bonnet en 43 andere fransche prelaten. Nadat de opschud ding en het geroep van //leve Pirn IX! leve de onfeilbare Pausbedaard washeeft de Paus eene toespraak gehouden en den zegen uitgesproken, waarna het te Beum door het concilie aangeheven en door de volksmenigte met geestdrift herhaald is. Ofschoon gedurende en na het concilie eene zware onweersbui woedde, wapperden uit alle huizen vlaggen en werd 's avonds eene algemeene illuminatie ontstoken. De oppositie, ten getale van 115 prelaten, waaronder de oos- tersche die werkelijke bisdommen bezitten, had vóór de eind stemming Rome verlaten, na in eenen brief aan den Paus haar in de congregatie uitgebracht nonplacet te hebben herhaald. Het Journal de Bruxelles meldt, dat verscheidene der voor malige opposanten, o.a. de aartsbisschop van Weenen en de bisschop van Mainz, vóór hun vertrek brieven ter betuiging hunner onderwerping aan den Paus hebben gezonden. Het gouvernement heeft geweigerd, de onderhandelingen met de chineesehe ambassade voortezettenzoolang de chi- neescbe regeering geene schitterende voldoening wegens den tc Tientsin gepleegden moord beeft gegeven. Een telegram uit Pekin meldt, dat een ehineesch ambte naar tot gezant te Parijs is benoemd, met last om aan de fransche regeering genoegdoening wegens het voorgevallene te verschaffen. Na 2 maanden geschorst te zijn geweest, is la Marseillaise den 20 weder in het licht verschenen, maar dadeljjk in be slag genomen wegen 2 heftige artikelen, //de oorlog van 1870" en //de maatschappelijke oorlog." Het blad zal, zoo lang de oorlog duurt, niet weder verschijnen. Rochefort meent n.l., dat hij de uitgaaf moet schorsen, zoolang het lied vla Marseillaise" bonapartistisch en officieel is, en haar eerst te moeten hervatten wanneer dat lied weder republikeinsch en oproerig zal zijn geworden. Bij Keiz. besluit van den 23 is de zitting van den Senaat en van het Wetg. Lichaam gesloten verklaard. De burggraaf Treilhard, gezant in Chili, is tot gezant te Washington benoemd. De genl. Burrieu, onder-gouverneur van Algiers, is tijde lijk tot gouverneur dier kolonie benoemd. Senaat. Den 21 is met aig. st. goedgekeurd het crediet van 40000 fr. voor den Hoogen Raad van justitie te Blois, alsmede het buitengewoon budjet voor Parijs; den 22 met aig. st. op 1 na {Rouher) een wetsontwerp tot bet gedurende 10 jaren bestendigen der premicn voor de groote visscherij. Den 23 zijn liet gehecle budjet voor 1871 en eenige andere wetten aangenomen. Wetgevend Lichaam. In de laatste zitting op 21 Juli is het ontwerp waarbij Lyon, voor de benoeming van zijnen gemeenteraad, onder het gemeene recht wordt geplaatst, on danks den aandrang der rechterzijde tot uitstel, met nagenoeg aig. st. aangenomen. Het voorstel van den heer Steenackers tot regeling van de pensioenen der ministers en andere voor name staatsbeambtenis daarentegen uitgesteld. ONTHULLINGEN. De Times heeft een ontwerp-traetaat openbaargemaaktdat in 1S66 na den duitschen oorlog door Erankrijk aan Pruisen zou voorgesteld, maar afgeslagen zijn en waarop Erankrijk nog onlangsals prijs voor het behoud van den vredete ver geefs zou zijn teruggekomen. Erankrijk erkent daarbij de door Pruisen gemaakte veroveringenalsmede het opteriehten Noordduitsch Verbond, en verzet zich niet tegen een bond genootschap met de souvereine Staten van Zuid-Duitschland, gebaseerd op een gemeenschappelijk Parlement. Pruisen be looft zijne tusschenkomst aantewenden tot het afstaantegen geldelijke schadevergoeding, van Luxemburg door den Ko ning-Groothertog aan Erankrijkalsmede om Erankrijks ge- wapender hand tegen een ieder te ondersteunen, indien dit Rijk het noodig mocht achten om Belgie binnenterukken of hot te veroveren. Voorts sluiten de beide contractanten een of- en defensief verbond. De Constitutionncl erkende het bestaan van dit ontwerpmaar noemde het bet werk van v. Bismarck. Deze zou na den slag van Sadowa gezegd hebben: //in plaats van op schadever goeding aantedringen, behoorde Erankrijk Beigie in bezit te nemen," en deze woorden zouden de uitgang zijn geweest van dit project, waarmede hij Erankrijks berusting bad willen koopen, maar dat door Erankryk afgewezen was. De minister Ollivier verloochende bij schrijven aan een vriend in Engeland, het ten eenenmale. Hij is echter nog te korten tijd minister, dan dat aan zijne ontkenning veel gewicht kan gehecht worden; de duitsche bladen houden het stuk voor echt en zeggen dat het origineel door Benedetti geschreven is. De Nordd. Allg. Zeitung voerde aandat er nog andere onhullingen te wachten zijn, wijl dit ontwerp het eenige niet is. Prins Napoleon had te Berlijn reeds onderhandelingen aangevangenwaarbij sprake was van IVansch-Zwitserland en hij had zich laten ontvallen, dat men in Piemont niet recht wist, waar het fransch gebied eindigde en het italiaan- sche begon. In Engelanddat zooveel belang stelt in het bestaan van Belgie, verwekte het stuk groot opzien. In beide Huizen van het Parlement \verd de regeering den 25 er over geïn terpelleerd; de ministers Gladstone en Granville antwoordden dat zij geene mededeelingen konden doen omtrent dit stuk, welks groote belangrijkheid zij erkenden. Den volgenden dag verklaarden zijdat de fransche gezant daags te voren den minister van buiten], zaken bezocht en dezen verzekerd haddat liet ontwerp, in een gesprek met Benedetti, van graaf Bismarck was uitgegaan maar dat het nimmer een ernstigen grondslag gehad had en door beide partijen verworpen

Alkmaarsche Courant | 1870 | | pagina 1