Griekenland. Turkije. Kronijk van den Oorlog. Frankrijk. F ranselt- B In iisehc (•irn/ni. I*ruisen. Saks«»n. linden. Ilciercn. fllcncniarkcn. Zweden. Fngeland. ü»s(cnrUk-llongai'(ic. hei Hoogerhuis in de iersclte pachtwet gebrachte wijzigingen cn is eerne overeenstemming' tusschen de 2 Huizen tot stand gekomen, behalve omtrent één punt, betreffende de bevoegdheid van den rechter om in sommige gevallen te beoordeelen, of de ontzetting van een pachter wegens het niet betalen der pacht al dan niet rechtmatig moet worden geacht. Nadat echter de heer Disraëli verklaard had. zich met een door de regce- ring voorgesteld compromis te kunnen vereenigen, is het ont werp naar het Huis der Lord teruggezonden. De wet op het lager onderwijs is den 22 voor de derde maal gelezen, na eene korte, maar levendige discussie tusschen dc woordvoerders der dissenters en den heer Gladstone. l)e dissenters verklaarden zich zeer ontevreden over den maat regel, en waarschuwden dc regeering, voortaan niet te vast op de ondersteuning van de uit talrijke dissenters bestaande fractie der liberale partij te rekenen. Den 27 is voor de eerste maal gelezen een wetsontwerp van den heer Leathamtot invoering van het stelsel van ge heime stemming. De heer Gladstone verklaarde, dat de re- geenng haar daartoe strekkend ontwerp, wegens den over vloed van dringenden arbeidhad ter zijde gelegd. Hij zelf was tot dat stelsel bekeerdomdat er, na de groote uitbrei ding van het stemrechtgeen plaats moest overblijven voor het geweld van het gepeupel aan de eene, cn voor misbruik van hunnen invloed door de grondbezitters aan de andere zijde. Koloniën. Riel en zijne Wetg. Vergadering hebben met alg. st. de door de canadasche regeering voorgestelde rege ling goedgekeurdwaarbij Winnipeg tot eene zelfstandige provincie der kolonie verklaard wordtdie den naam van Manitoba zal voeren. In den omtrek der Dolf van Corinthc heeft eene sterke aardbeving gewoed. AmphissaGalaxidi en verscheidene dorpen zijn verwoest, verscheidene personen gedood of gekwetst. Te Konstantinopel zijn de synode en de nationale com missie der buigaren bijeen gekomen, om eene constitutie voor de bulgaarsche Kerk vasttestellenmaar het niet eens kun nen worden over de mate van gezag, aan de synode en aan den te benoemen exarch toetekennenzoodat de vergadering ontbonden en de beslissing aan eene in October te houden algemeene vergadering opgedragen is. Onder de 5 bisschop pen bestond groote naijver met opzicht tot de benoeming van eenen exarcheen hunner heeft zijn ontslag als lid der vergadering genomen en een ander heeft verklaard in een klooster te zullen gaan. Het Journal Officiel maakt een brief van den lieer Benedetti, d.d. 29 Juli, openbaar, waarin wordt bevestigd, dat graaf Bismarck herhaaldelijk heeft aangeboden, behulpzaam te zijn tot het annexeeren van Belgie aan Frankrijkals compen satie voor de vergrootingen van Pruisen. Het door de Times bekend gemaakte ontwerp-tractaat is door den lieer Benedetti geschreventerwijl de heer Bismarck dicteerdeen het draagt dan ook de innerlijke bewijzen, dat het niet van het frausche ministerie is uitgegaan. De Keizer had die voor stellen steeds afgewezen. Sedert het verdrag van Praag had den over deze zaak gcene woordenwisselingen plaats gehad. 13jj circulaire van den minister van justitie zijn de geestelijken der verschillende gezindheden verzocht, openbare gebeden te houden voor de zegepraal der fransche wapenen eu om bescherming van Frankrijkden Keizer en den keiz. prins. Bij eene andere circulaire aan de procureur-generaals, toont hij uit de discussie in het Wetg. Lichaam over de wet op de bewegingen der troepen aan, dat men verkeerdelijk meent, dat de bladen over de oorlogsfeiten moeten zwijgen. De wet verbiedt alleen het medcdeelen der troepenbewegingenwelke aan dc verrichtingen voorafgaan. Door dc regeering is een bureau ingesteldwaar de redactiën van dagbladen de offi- ciëele legerberichten kunnen bekomen. Het cijfer der vrijwillige dienstnemingen beliep, naar ver zekerd wordt, aan liet einde der vorige week reeds 115,000. Onder de voorname personen, die hunne diensten den Keizer hebben aangeboden, behooren de erfprins van Monaco, die bij de marine wcnsclit te dienen, en de arabische emir Al/d el-Ka der. De Keizer is den 28 met den keiz. prins naar liet leger vertrokken en heeft te Metz waar hij 's avonds aangekomen en met geestdrift begroet is, eene proclamatie aan het leger van den Rijn gericht. Den volgenden dag heeft hij het op perbevel aanvaard. Vóór zijn vertrek naar het leger, heeft de Keizer een besluit genomen tot het oprichten van verscheidene vreemdelingen- batalj ons voor den duur des oorlogswaarbij de vreemde lingen en deserteursdie zich tot dienstneming aanmelden zullen worden ingelijfd. In verschillende steden worden daartoe werf- of insclirijvingsbureaux gevestigd. De oppositie in het bijzonder en het publiek in het alge meen zijn vrij ontstemd over den trageu gang der krijgs- operatiënwaardoor aan den vijanddie bij het uitbreken van den oorlog niet meer dan 5000 a 6000 man langs de fransche grenzen had, en, de dadelijke opening van den veldtocht door de in het kamp van Chalons vereenigde troepen vree- zendedaarom eene stelling te Mainz en Coblenz innam gelegenheid is gegeven om de Palts en de Rijnprovincie met talrijke corpsen te bezetten, en alzoo misschien het too- ncel van den krijg op fransch gebied overtebrengen. De minister van binn. zaken heeft de prefecten aangeschre ven omuit naam des Keizersde gemeentebesturen uitte- noodigenom de voor feestelijkheden op den Napoleonsdag bestemde gelden ten behoeve der gekwetste en zieke krijgs lieden te besteden. De regeering liecft afgezien van het denkbeeld om in de vestingen en andere plaatsen aan de oostelijke grenzen se dentaire of stedelijke nationale garden opterichten. Daaren tegen heeft de Keizer, op voorstel der ministers van oorlog en van binn. zaken, besloten tot eene uitbreiding der aldaar bestaande corpsen scherpschuttersdie zich niet meer voor minstens één jaar, maar slechts voor den duur des oorlogs behoeven te verbinden. De regeering heeft bepaalddatgedurende den geheelen duur van den oorlogvan alle reizigers, die Frankrijk willen binnenkomen of verlaten, een paspoort zal worden gevraagd. Graaf Murat, maire in het dep', van de Loiretdie reeds 2 zonen bij het leger heeftis zelf bij de scherpschutters der Yogesen in dienst getreden. De rijke 60jarige graaf d'Abovillete Orleansheeft zich als zieken-verpleger bij de ambulances van het Rijn-leger laten inlijven. Den 29 heeft de minister Ollivier eene conferentie gehou den met een 30tal redacteurs en directeuren van bladen over de toepassing van het verbod tot het mededeelen van legerberichten. De slotsom is geweest, dat er volledige vrij heid is verleend om te spreken over gebeurde oorlogsfeiten en dat de wensch van sommige journalisten, om over de toe lating van dagblad-correspondenten in het leger door de be velhebbers der corpsen op hunne verantwoordelijkheid te doen beslissendoor den minister ter kennis van den maarschalk Leboeuf gebracht zal worden. Het Journal Officiel du Soir beweertdat Frankrijk niet tegen Duitscklandmaar tegen de staatkunde van graaf Bismarck oorlog voertdat de sympathie van Frankrijk voor de zuidduitsche Staten door den oorlog niet zal verminderen, dat de Keizer de duitsche landen van de pruisische onder drukking bevrijden, de deensche nationaliteit voor geheelen ondergang bewarenen vervolgens den vrede op duurzamen en billijken grondslag vestigen wil. De tegen le Nationalwegens overtreding van do wet op het mededeelen van tijdingen omtrent de militaire operatiën ingestelde rechtsvervolging is ingetrokken. Ruim 900 studenten in de medicijnen van het derde stu diejaar hebben zich te Parijs doen inschrijven om het leger te velde te volgen, tot versterking van het geneeskundig personeel. Zeer velendie slechts 2 studiejaren volbracht haddenzijn op hun verlangen op de vloot geplaatst. Het, Journal Officiel van den 4 bevat eene depeche van den minister de Gramont, als antwoord op de jongste circulaire van graaf Bismarck. De hertog haalt eenige door den graaf tot prins Napoleon gesproken woorden aan, waaruit zou blijken, dat de graaf eene annexatie van een gedeelte der Rijnpro vincie onmogelijk achtte, maar Frankrijk ried om Belgie te nemen. De heer v. d. Goltz zou hetzelfde aan het fransche hof gezegd hebben. De fransche regcering heeft gcenerlei onderhandelingen met Pruisen over Belgie gevoerdmaar in stede van den oorlog te zoekenblijkens de brieven van graaf Daru van 1 en 13 Febr., eene ontwapening gewild. Bismarck weigerde daartoe overtcgaan, voor redenen opgevende de vrees van een bondgenootschap tusschen Oostenrijk en de zuidduitsche Staten, de bekende beweringen omtrent eene vergrooting van Frankrijk en de bezorgdheiddie de staat kunde van Rusland hem inboezemde. Indien Europa alzoo gewapend is gebleven en 10000Ü0 menschen gereed staan om elkander te bevechten, is Pruisen daarvoor verantwoordelijk. Den 5 zijn de laatste fransche troepen van het bezettings leger te Civita Vecchia ingescheept. Den 26 zijn p. m. 25 beierschen in de fransche stad Wissem- bonrg verschenenmaar door den commissaris van policie cn dc burgers verdreven. De 2 bij Niederbronn gevangen genomen badensche offi cieren en hun ordonnans zijn, na bij den maarschalk Leboeuf een zeer heusch onthaal te hebben genotennaar Orleans gebracht en daar geïnterneerd. Bij de verkenningen, den 28 bij Saarbrücken door de pruis- sen gedaanstieten deze overal op den vijandmaar leden door diens levendig vuur geene verliezenevenmin als 's na middags door de granaten der artilleriewaardoor slechts eenige huizen getroffen werden. Den 28 en 29 zijn herhaaldelijk schermutselingen tusschen de voorposten voorgevallen. Den 28 hebben de franschen een 20tal granaten in Saarbrücken geworpen en zijn zijonder bedekking van het geschuttot dc Volster-hoogte genaderd, maar van daar verdreven. In den vroegen morgen van den 30 naderden zijonder een hevig geweervuur uit de bosschcn op de duitsche voorposten, op nieuw. De duitsche cavallerie weekmaar eene afdeeling infanterie nam het gevecht aan en verdreef, met verlies van 1 lansier en 2 paarden die ge dood en van 2 fuseliers die gekwetst werden, den vijand. Het bericht betreffende het doen springen van een viaduct op den spoorweg van Hagenau naar Saargemund heeft zich niet bevestigdde pruisische troepen hadden slechts de spoorstaven opgebroken. Bij een der schermutselingen zijn 3 fransche jagers krijgs gevangen gemaaktvolgens hun zeggenlaat de verpleging van het fransche leger veel te wensehen over en hebben vooral de paarden gebrek aan voeder. Pruisische deserteurs zeggendat in het pruisische leger veel geleden wordt door gebrek aan dekselcn dat de pruis- sen verbaasd zijn over dc verre dracht der fransche vuur wapenen. In de Palts heeft het vervoer van troepen en het daardoor gestaakte goederen-vervoer gebrek aan levensmiddelen, vooral aan meel, doen ontstaan, hetgeen dubbel bezwarend is voor dc inwoners, omdat de meeste hunner ook nog voor het on derhoud van ingekwartierde troepen moeten zorgen. Op 1 Aug. heeft, bij eene verkenning van beiersehe jagers te paard en pruisische huzarenin de omstreken van Stur- zelbrunn eene ontmoeting met de fransche voorposten plaats gevondenwaarbij de laatsten 1 officier en verscheidene manschappen verloren en van de pruissen 2 man gekwetst zijn. Dien dag zijn de fransche kolonnes bij Saarbrücken tot S. Arneval en Gersweiler vooruitgeschoven en hebben zij de bossehen bezet. Den 2 zijn de franschen bij Saarbrücken over de grenzen etrokken en hebben zijin weerwil van de sterke stelling er pruissen, de heuvelen, die de stad omringen, met de bajonet veroverd en van daar uit 23 stukken de open stad beschoten, welke ten deele in de asch gelegd en door de bezetting ontruimd is. De Axwisie-Frossard streed geheel alleen tegen 3 pruisische division De mitrailleuses hadden eene buitengewone uit werking. Aan de zijde der franschen vielen 6 dooden en 67 gekwetsten. Binnen 3 uren was de operatie verricht welke onder het oog des Keizers en van den keiz. prins volvoerd werd. Naar luid der pruisische opgavendeden 3 fransche divi- siën den aanvalbestond de dusgenaamde bezetting slechts uit een voorposten-detachementdat eerst het hoog gelegen exercitieveld en vervolgens de stad verliet om een nieuw observatie-punt intenemenen bestond het verlies uit 2 officieren en 70 manschappen. De locomotieven en spoor wagens welke zieh in Saarbrücken bevonden, zijn onbescha digd weggevoerd. De franschen hebben de door de pruissen ontruimde stad niet bezet. 's Avonds trokken de franschen bij Rheinheim met een sterke kolonne over de grenzen en openden zij een hevig tirailleur- vuur op de pruisische patrouilleswaardoor echter slechts een paard een schampschot ontving. Bij het vallen van den nacht trokken de aanvallers weder over de grenzen terug. Den 4 hebben regimenten van het 5". en het IK prui sische en van het 2". beiersehe armeecorps, onder de oogen van den pruisischen Kroonprins, de fransche stad Weissen- burg en den daarachter gelegen Geisberg bestormd cn, na een bloedig gevecht, waarbij de koninglijke grenadiers en het 50» regiment zware verhezen leden, die plaatsen vermeesterd. De fransche divisie Douay werd, met achterlating van haar tentenkamp, in verwarring teruggeworpen, die generaal is gesneuveld en ruim 500 (een ander bericht spreekt van 800) niet gewonde gevangenen, waaronder vele turco's, benevens een stuk geschut, zijn in handen der overwinnaars gevallen. Van fransche zijde wordt omtrent dit gevecht berichtdat 3 regimenten der divisie-Douay en eene brigade lichte rui terij aangevallen werden door eene aanzienlijke, in de bossehen langs de Lauter samengetrokken strijdmachtdat de troe pen uren lang weerstand boden en vervolgens terugtrokken naar de Col Pigrinnue, die de linie naar Bitsch beheerscht. Het sneuvelen van genl. Douay wordt erkendalsmede het verlies van een kanonwaarvan de paarden gedood waren en het affuit gebroken was. De maarschalk Mac Mahon trok laastelijk de onder zijn bevel staande troepen bijeen. De badensche divisie is denzelfden dag zuidwaarts over de fransche grenzen gerukt en heeft haar hoofdkwartier in het stadje Lauterberg gevestigd. Bij eene verkenning der badensche troepen op den linker-Rijnoéver tot bij Selz is gebleken, dat aldaar slechts weinig franschen lagen; bij die gelegenheid zijn 30 booten buit gemaakt en aan den ande ren oever in veiligheid gebracht. Van de badenschen zijn 1 luitenant en 2 man gesneuveld en is 1 man gewond. De op verzoek der nederlandschc regeering verleende ver gunning tot uitvoer van steenkolen, ten behoeve der neder- landsche fabriekenis spoedig weder ingetrokkenomdat daarvan aan fransche schepen zou kunnen geleverd worden (In de proclamatie betreffende hetgeen jegens oorlogschepen der strijdende partijen in acht te nemen is, vergunt de neder- laudsche regeering het innemen van zooveel steenkolenals noodig is om de naaste haven van eigen land te bereiken d. i. voor fransche schepen Duinkerken). De bekende deenschgezinde Afgevaardigde naar den Rijks dag uit Noord-Sleeswijkde heer Kryger, is in hechtenis geuomen. De aan het Groothertogdom Baden toebehoorende zaken van waarde zijn den 24, onder militair geleide, te Berlijn aangekomenom gedurende den oorlog aldaar te worden bewaard. Den 27 is bij Wallhausen een trein met militairenten gevolge van eene botsing met een trein ledige wagensuit het spoor geraakt, waarbij 7 man gedood cn tu gekwetst zijn. De nieuwsbladen van allo richtingen veroordeelen het, dat liet neutrale Engeland ongestoord kolen paarden en patronen voor liet fransche leger laat uitvoerenen toonen zich ver bitterd over de uitvluchten, die lord Graiwille tegenover de vertoogen van den noordduitschen gezant te berde breugt. De opperbevelhebbers der legercorpsen van het Noordduitsch- Vcrbond zijn prins August v. W urtemberg (van de garde), de Kroonprins van Saksen (van het 12» corps), de genls. v. Mantenffel, v. Fransecky, v. Alvensleben I. v. Alvensleben 11, v. Kirkbachv. Tümpling, v. Zastroic, v. Göben, v. Manstein, v. Foigts-Rhetz en v. Bosse. De genl. Vogel v. Falckenstein heeft de bewoners der kusten van de Noord- en de Oostzee opgeroepen om, overeenkom stig het hem door hunne Afgevaardigden in deu Rijksdag gedane aanbod, zich te wapenen en de kusten te bewaken. De Bondskanselier heeft den 29 een uitvoerig schrijven gericht aan de vertegenwoordigers van het Verbond bij de onzijdige Staten, waarin hij verslag doet van Fraukrijks ver schillende pogingen om met behulp van Pruisentot eene vergrooting van grondgebiedten koste van Belgie en de Rijnstrekente geraken. Hij deelt daarin de grondtrekkeu van een in Mei 1866 gedaan voorstel medeeene vergroo ting van Pruisen met 7 a 8 miljoen zielen naar keus, be nevens aanhechting van Sleeswijk-Holstein en eene hervorming van den Bond, eene vergrooting van Frankrijk met 1,800,000 zielenwaarvan 500,000 van Pruisen tusschen de Moezel en den Rijn eene vergrooting van Beieren met, 213,000 zielen van Birkenfeld, Homburg en Darmstadt, afstand van Venetie aan Italië, en deelneming van Frankrijk met 30' 1,0 lO man aan den oorlog tegen Oostenrijk bedoelende. Zoowel dit als verschillende andere voorstellen ten koste van Zuid-Duitsch- land en Belgie waren afgewezenmaar de kanselier ontnam echter, in het belang van den vrede den franschen niet al hunne illusionhij begreepdat het onvermijdelijk tot een oorlog komen zoumaar dien zooveel mogelijk te moeten verschuivenin de hoop, dat eene verandering in Frankrijks staatsregeling de aanleiding er toe zou opheffen. Tegenover de bewering van fransche zijdeals zou het ontwerp-tractaat door v, Bismarck aan Benedetti gedicteerd zijnstelt een berichtgever der Köln. Zeitung de vraag waarom dat stuk zi'h in het pruisische in plaats van in het fransche archief bevindt Het zou toch geschreven zijnom liet te Parijs voorteleggenen het klinkt vreemd dat het na daar afgewezen te zijn, naar Berlijn zou zijn teruggezon den. Het ontwerp is overigens op papier der fransche am bassade geschreven, waarvan 11 gezanten zich hebben kunnen overtuigen. De Koning heeft den 31 Berlijn verlaten om zich naar het leger te begevenna alvorens eene amnestie voor staatkun dige misdrijven te hebben aangekondigd. De Koningin nam af scheid van hem in het station; op het perron bevond zich eene talrijke menigte om hem vaarwel te zeggen. Den 2 Aug. is Z. M. te Mainz gearriveerd, alwaar hij eene proclamatie aan het leger heeft uitgevaardigdbij zijne aanvaarding van het opperbevel. Een kanonneerboot heeft een klein te Bremen te huis be- hoorend schip opgebrachtwaarin zichbehalve de beman ning 2 franschen bevondendie peilingen deden. Dc regcering heeft, besloten om de oorlogsvloot te ver sterken, door het uitrusten van daartoe geschikte handelsvaar tuigen voor het nemen van een gepantserd fregat is 187,500, van eene gepantserde korvet 112,500, van eene geblindeerde batterij 75000, van een groot stoomvaartuig 56250, vaneen klein vaartuig 35000 fr. uitgeloofd, en bovendien eene premie van 10 p.ct. dier sommen voor de equipage van het schip dat den prijs maakt. De secretaris van Staat bij het dept. van buit. zaken b". v. Thile heeft, naar aanleiding van Benedetti s beweren, dat zij op 31 Maart '69 een onderhoud zouden gehad hebben over de candidatuur van den prins v. Ilozenzollern voor den spaan- schen troon, een schrijven gericht aan den Bondskanselier, waarin hij verzekert, eerst ongeveer 12 maanden later van die candidatuur kennis gekregen te hebben. De Kroonprins en prins George van Saksen zijn den 29 uit Dresden naar het leger vertrokken (Gok de erfprins van Dessau en de regeerende Vorst van Schwarzburg-Rudolstadt hebben zich naar het leger begeven). De Kroonprins van Pruisenopperbevelhebber van het zuider-leger, is den 29 te Carlsruhe aangekomenen onder luide toejuichingen der menigte door den Groothertog en de Groothertogin aan de spoorwegstation ontvangen. Dc Koning heeft het slot Ludwigshöhemet de daarbij behoorende gebouwen, beschikbaar gesteld tot het opnemen van gekwetsten. Do genl.-majoor v. Tausch is des avonds te Munchen op het, onverwachtst aangerand en door 2 dolksteken onbelangrijk gekwetst. Toen het leger in 1866 werd bijeengetrokkenis hij op dergelijke wijze aangerand. De regeering heeft den door- en uitvoer van paarden naar het buitenland verboden. Den 29 is een gedeelte der equipage van liet fransch eskader te Kopenhagen aan wal gestapt en door de bevolking met geestdrift verwelkomd. De regeering heeft eene proclamatie uitgevaardigdwaarin zij zegt volkomen onzijdig te zijn, en de onzijdigheid inliet belang der zweedsck-noorsche natie te zullen handhaven. Onder de openbaar gemaakte bescheiden betreffende de aanleiding tot-en Engelauds pogingen tot verhindering van den oorlogkomt een schrijven voor van den britscheu gezant te Parijs, d.d. 12 Juli, waarin deze meldt, dat de hertog dc Gramont verklaard haddat dc fransche regeeringna het afzien van de spaansche candidatuur door prins Leopold, in eene moeilijke stelling verkeerdedewijl zij niet in de Kamer kon komen met, de tijding, dat zij de zaak als geëindigd beschouwde zonder eene meer volledige satisfactie van Prui sen te ontvangen. Toen lord Lyons den hertog daarop diens vroegere verzekering herinnerde, dat de afstand van den prins een einde aan de zaak zou maken, en aanmerkte, dat Frankrijk, thans tot den oorlog besluitende, de openbare meening der wereld tegen zich zou hebben, als of het handelde uit trots en wrok, en Pruisen het voordeel zou genieteu van blijkbaar, uit zelfverdediging, tot den oorlog gedwongen te zijn, antwoordde de lieer de Gramont. dat in eencn ministerraad onder voorzitting des Keizers, eene beslissing zou genomen worden, cn dat men aldaar de meening van lord Lyons zou doen wegen. Uit de bescheiden blijkt verder, dat in den aanvang Engelands bemiddeling is gevraagd door den lieer de Gramont, die zelf, als de beste oplossing, heeft aangedrongen op de intrekking der candidatuur van v. Eohenzollerndat Keizer Alexander, bij eigenlinndigen brief, den Koning van Pruisen geraden beeft,, van prins Leopold tc vergen, dat hij afstand deed van de candidatuur, en dat graaf v. Beust dc fransche regeering heeft gewaarschuwd, zich geenc illusiën te maken omtrent dc stemming der gemoederen in Zuid-Duitsch- land cn dat menvan daar bijval verwachtendezich eene groote teleurstelling bereidde. Volgens do mededeelingen door den franschen gezant te Londen, den 28 aan lord Granville gedaan, heeft graaf Bis marck sedert 1S65 voortdurend pogingen gedaan om zijn doel te bereiken, en toenmaals aan den secretaris der fransche legatie te Berlijn verklaarddat Pruisen het recht van F'rankrijk zou erkennen om zijne grenzen uittebreiden tot alle plaatsen waar fransch gesproken wordt; zoowel toen, als bij een volgend voorstel, na Sadowa, tot vercenigmg van Belgie met Frankrijk, had de Keizer geweigerd er het oor aan te leenen, en later, toen over eene rectiliealie der grenzen gesproken was, zoowel als na de oplossing der luxemburgsehe kwestie, had Frankrijk zelfs niet gewild, d;>t de naam van Belgie werd uitgesproken. In de Daily Telegraph geeft een „Engelsehman" verslag van een onderhoud van Keizer Napoleon met hem over den tegen- woordigen toestand. Z. M. zou verklaard hebbendat dc volksgeest, in Frankrijk hem, zijns ondanks, tot den nationalen oorlog verplicht, had; dat die geest bevredigd zou zijn geworden, indien Frankrijkdat door zijne onthouding gedurende den duitschen oorlog Pruisen in staat had gesteld zijne geheele macht tegen Oostenrijk te richtenbij de vergrooting van het pruisische Rijk, Luxemburg eu een paar kleine vestingen [Landau en Saarlouis] tot dekking zijner grenzen bekomen haddat Bismarckop bet aanzoek daartoegeantwoord had„ik sta geen voet" duitsch of neutraal grondgebied af maar bij verdere uitbreiding zou ik eenige eoncessiën kunnen doenals ik b.v. Holland eens namwat zou Frankrijk dan eischen om tevreden gesteld te worden De Keizer bad hierop door Benedetti doen verklarendat een aanslag op Holland de betcekenis zou hebben van eenen oorlog met Frankrijk (De duitsche bladen beschouwen dit gesprek als een fransch verzinsel, uitgestrooid met het doel om Neder land tegen Pruisen intenemen). In de dokken te Chatham wordt dag en nacht gewerkt aan het in gereed brengen van torpedo's. Ook in andere dok ken wordtmet vermeerderd aantal arbeiders, druk gewerkt. De in het kamp van Aldershot gelegerde troepen worden gedeeltelijk naar de kuststeden verplaatst. De verloven van officieren der marine-artillerie en der lichte infanterie zijn ingetrokkenen de divisie-commandan ten zijn aangezegd zich gereed te houden, om zich, mocht het noodig zijntc kunnen inschepe i naar het vasteland. In den nacht van 30 op 31 Juli hebben te Derry (Ierland) ongeregeldheden plaats gebad, doordien eenige arbeiders franschgezinde kreten en verwenschingen tegen Koning Wil helm aanhievenwelke door eenige protestanten met ver wenschingen tegen den Paus en toejuichingen voor Pruisen, vervolgens ook met het werpen van steenen, beantwoord werden. Er vielen eenige schoten en 2 personen werden ernstig gewond. Door het opkomen der militaire macht is de orde hersteld. De ambtenaren der in- en uitgaande rechten zijn gelast, om toetezien, dat geenc kolenschepen in verband met eene vloot ageeren en dus dienst doen als proviandschepen der oorlogvoerenden; en voorts om nategaan al hetgeen met be trekking tot den scheepsbouw in de havens geschiedt, ten einde geheime ontkoming van schepen, als gedurende den americaanschen oorlog, te kunnen verhoeden. Het voorstel aan eene engelsche maatschappij gedaan, om een telegraafkabel te leggen tusschen Frankrijk en Denemarken, heeft bij de regecring tegenstand gevondenals zijnde in de tegenwoordige omstandigheden eene schending der onzijdigheid. Don 2 heeft lord Russell in het Hoogerhuis de tweede le zing voorgesteld zijner daags te voren ingediende bill tot het onder de wapenen roepen der militie (de reserveter sterkte van 128,900 man), ten einde op alle gebeurlijkheden voorbe reid te zijn, inzonderheid wat de bescherming van België betreft. Op verzoek van den minister van buit. zaken, die verklaarde, dat de regeering volkomen bcsof had van hare ver plichtingen jegens België, trok lord Russell zijn voorstel in. Den 1 heeft de regeering bij het Lagerhuis een supplemen tair crediet van 2 miljoen p. st. aangevraagd, ter versterking der strijdkrachten te land en ter zeeo. a. tot vermeerdering van bet, leger gedurende den oorlog met 20000 man. De lieer Disraëli gaf den wensch te kennen, dat Engeland zich met Rus land zou verstaan tot liet bewerken van den vredecn dat Engeland eene gewapende onzijdigheid zou in acht nemen. De minister Gladstone verzette zich tegen dit laatsteals niet overeentebrengen met Engelands stelling, daar de vriend schap met geen der oorlogvoerenden was afgebroken. Den 3 Aug. is het supplementaire crediet goedgekeurd. De lieer Gladstone verklaarde bij die gelegenheid, dat de russische gezant den 13 Juli aan de groote mogendheden had voorge steld, een protocol optemaken, waarbij de afstand van prins Ijeopold v. Ilchenzollern als voldoende ter vereffening van het ontstane conllict werd beschouwd; maar dat dit voorstel eerst den 18 op officiëele wijze was gedaan, en toen te iaat was. Den 1 is in het Lagerhuis voor de tweede maal gelezen een regeeringsontwerp tot uitbreiding der Foreign Enlistment bill, voornamelijk ten doel hebbende om het bouwenuitrusten en in de vaart brengen van schepen voor oorlogvoerende Sta ten te beletten. OOSTENRIJK. In Stiermarken zal een comité tot ver- leenen van hulp aan gewonde krijgslieden worden opgericht, doch enkel ten behoeve der duitsche, dewijl men niet, zooals het comité te Wecnen, voor vriend en vijand wil zorgen. De Morgenpost meldt, als zeker, dat de Groothertog van Baden zieh in Juni '66 naar Berlijn begaf, om bij den Koning eene laatste poging aantewenden ten gunste van Sleeswijk- Holstein; dat graaf Bismarck toen het formeele voorstel heeft gedaan om de vallei van de Saar aan Frankrijk aftestaan maar dat de Koning en de ministerraad zich er tegen verzet hebben. De opvoering van een dramawaarvan Napoleon l dc hoofdpersoon washeeft den 27 te Wcenen aanleiding tot

Alkmaarsche Courant | 1870 | | pagina 2