BESSENWIJN EN IIESSENS1P. II II U R. HUISRAAD en INBOEDEL, W. J. KNOOP. 111,1 Baarlemsehe paardenloterf}. UIDucvtcultca. (iteu. 5 pet. 3SJ 7 69 6 89' SSA 87 ,V 82J 12 190 186 5 76 5 764 46| 105-. 57 7 55 O. M. H. PALEARI Jz. HORST. Aug. Jb. A. (Joed liclegcn llcsscnnjjn en nieuw Bessensap, in puike qualiteit, verkrijgbaar bij LUIJMES en PEEREBOOM, Apothekers te Alkmaar. J. M. OTTO en l)c Centrale district Kiesvereeniging in liet Alkmaar leger- Be (Kermis (e Berg ;en, die op den 21 Likeur-, Bier en andere Lampenglazcn en Dit; eene manifestatie ten gunste van Frankrijk gegeven. Elke voor de fransehen vleiende uitdrukking werd daverend toe gejuicht en het geffuitdat zich nu en dan liet hooren werd door de bravo's terstond gesmoord. HONGARIJE. Den 27 zijn in het Volkshuis door den president-minister 2 wetsontwerpen ingediendhet een tot aanvraac van aab owmiLAmm bclio 1984. Zadel met hoofdstel. 2261. Reisdeken. 2322. Reisdeken. 2590. Paardendek, 2859. Narbellen. 3626. Reisdeken.. 4189. Paardendek. 4481. Hakselbank. 5054 Reistasch. 5097. Reis deken. 5476. Balans. 5506. Reistasch. 5593. Reisdeken. 5934. Paardendekken. 6124 Engelsohe rij handschoenen. 6357. Stal- klok. 6576. Keelriem met bollen. 6715 Reisdeken. 7329. Reis- ftp.kp.ii SUMX. KtilHnk Sfiin IV Qni-fl is. f. 1 Plajii. en Elisabeth Maria Christqffelina Toewoei. Cornells Wilhelmus Groenveld en Jannetje de Graaf. GETROUWD. 31 Julij.Hendrik Jacobus Slenters en Ava Jabroer, beiden al hier, eerstgen. onl. te 's Gravenhage. GEBOREN. 29 Jnlii. Jan Pluim. Z. van Jan Philin Muller en Johanna tot r vóór dezei Andr ven dat opge geen zou de v T( log i en d Di heeft regei schil path: legei voldi Bi Span onzij Hi fendi Te ten de s M hebb hunn Groo huza v. B paar< De aan hunt Sc heeft klecc schai V. genu iicid; wijze geko Sc de ti de z 3940 zevei één Span wegc en h H: CoNI wege geste stelli betrc scha] het i Hl Rooc genei name duits delen en d Rijn te ve De Rooc siden In en di Ba Hem hospi A A wege het o make voor licie-1 burgc f 17 De de si aan teers Bc zinks de V Mi verin gen i Aan ont.de 271 f 20C 8164 Bijblad van de Alkmaarsclie Courant. GEMEENTERAAD. Buitengewone Zitting van 6 Augustus 1870. No. 12. Voorzittei- de Burgemeester A. Maclaine Pont. Tegenwoordig alle lecleu. De vergadering door den Voorzitter geopend zijnde, worden 1De notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd. Daarna zijn medegedeeld de volgende ingekomen stukken. Van Gedeputeerde Staten. 2. Brief, waarbij de ontvang wordt berigt van het regle ment voor het mannen- en vrouwen-gasthuis alhier, vastge steld bij raadsbesluit van 13 Julij 1870. 3. Brief, waarbij de ontvang wordt berigt van hef regle ment, bij raadsbesluit van 27 Julij 1870 vastgesteld voor het burgerlijk armbestuur en het burgerweeshuis alhier. Nos. 2 en 3 voor kennisgeving aangenomen. 4. Brief van den heer J. M. F. IF'Man, daarbij bedankende voor de op hem uitgebragte benoeming tot lid der plaatse lijke schoolcommissieals niet kunnende beschikken over genoegzamen tijdom die betrekking naar den eiseh waar- tenemen. Foor kennisgeving aangenomen, terwijl aan de schoolcom missie van dat bedanken zal worden kennis gegeventen einde eene nieuwe aanbeveling van twee personen aan Burg. cn Weth. te kunnen indienen. 5. Brief van den heer Dr. C. J. de Bangedaarbij berig- tcucledat hij aanneemt de benoeming tot lid der commissie van toezigt over het middelbaar onderwijs. 6. Deelt de Voorzitter mededat in handen der vaste commissie van financiën om berigt en raad is gesteld een verzoek van het burgerlijk armbestuur, om magtiging tot af- en overschrijving in de begrooling voor 1869. Fan Burgemeester en Wethouders. 7. Brief, waarbij op verzoek van het gemeentebestuur van Uitgeest aan den Raad de dank van dat gemeentebestuur wordt overgebragt voor de verleende medewerking tot het verbeteren en in stand houden van den straatweg van Liin- men naar Uitgeest, door gedurende 20 jaren eene toelage van f 100 's jaars te verstrekken ten behoeve van het onderhoud van dien weg, welke toelage over 1S70 voor de laatste maal is uitgekeerd. Nos. 5, 6 en 7 voor kennisgeving aangenomen. 8. Brief, waarbij naar aanleiding van art. 2 en 3 der wet van 5 April 187(Staatsblad No. 03) wordt voorgesteld, overtegaan tot de benoeming van twaalf personen om vóór 1 September 1S70 aan den Commissaris des Konings te worden opgegeventen einde daaruit door Z.H.EdG. zes zouden kunnen worden benoemd tot zetter voor 's Rijks di recte belastingenwelk collegie alhier uit zeven leden zal l>estaan, doch waarvan de Burgemeester ambtshalve lid en voorzitter is. Daartoe wordt aangeboden eene lijst bevat tende 36 personen, die daarvoor in aanmerking zouden kun nen komente weten in alphabetisehe ordede heeren T. L, Koorn. JC. Koorn. Mr. J. P. Kraakman. Corn®. Joh", de Bange. P. Bruinvis de Lange. Mr. D. F. van Leeuwen. G. J. van Leeuwen. Mr. C. R. H. van Lelijveld. W. Macalester Loup. H. P. Ibink Meienbrink. Mr. J. E. Nuhout van der B. Preijer. P. Rentmeester. H. Schreuder. J. M. de Sonnaville. J. C. Vonk. C. Vermeer. Veen. H. J. Ansingh. H. van den Berg. H. S. Blok. S. Blom Hz. H. J. Bruinvis. C. W. Bruinvis. A. Conijn Az. H. J. Conijn. A. S. Coster. S. C. Coster. P. Crok. P. A. van der Drift. N. Goes. J. Helling. W. Helling. Mr. W. van der Kaay. P. Kamsteeg. A. Keuter Rz. 9. Brief van den Voorzitter van den Schuttersraad, ten geleide van het besluit van dien Raadwaarbij met het oog op de schietoefeningen dieingevolge het kon. besluit van 19 Julij 1870 houdende vaststelling van ecnige bepalingen ter voorbereiding van den eersten ban der schutterijalhier zullen worden gehoudén en die te Bergen moeten plaats hebbenomdat alhier geene schietbaan bestaatvoor de daaraan verbonden kosten aan den Gemeenteraad wordt aan gevraagd eene som van ƒ1000, op den post kosten van schijf schieten in de begrooting der schutterij voor 1870, behou dens nadere verrekeningmet rapport der vaste commissie van financiën. Die commissie rapporteert, dat artikel 10 van voornoemd kon. besluit luidt: «De volgens art. 4 ingedeelde "manschappen worden in den wapenhandel geoefend op zoo- "danigen tijd en wijzeals de commandant het meest doel- "matig oordeelt. De oefeningen kunnen onder de leiding "worden gesteld van militaire officierendoor Onzen Minis- «ter van oorlog daartoe aantewijzen. De kostendaarop "vallendekomen ten laste van 's Rijks kas." Dat artikel is voor twee uitleggingen vatbaarslaat het laatste lid alleen op de kosten van het detacheren van officierendan komen de verdere kosten der oefeningen geheel voor rekening der ge meente: is het op het geheele artikel toepasselijk, dan moet liet Rijk de kosten betalen, waarvoor thans gelden van de gemeente worden aangevraagd. Bovendien pleit voor dit laatste ge voelen dat de buitengewone oefening der schutterij in den wapenhandel geheel een Rijksbelang is en dat het dus ei genaardig isdat het Rijk de kosten dier oefening voor zijne rekening neemtevenals bij mobielverklaring der schut terij de kosten door het Rijk worden gedragen. Zij advi seert op grond daarvan door tusschenkomst van den keer Commissaris des Konings te verzoeken aan de Hooge Re gering die kosten voor Rijks rekening te nemenen voor het geval afwijzend daarop mogt worden beschikt, uit de gemeentekas aan de schutterij eene nadere toelage van 1000 te verleenen voor 1870, nader te vereffenen, doch daarmede niet te verhoogen dep door den schuttersraad voorgestelden postmaar den post voor onvoorziene uitgaoen, daar van dien post dan later op de overschreden posten kan worden over geschreven daar bijv. voor kleeding can schutters ook meer dere uitgaven benoodigd zijn, doordat de reserve onmiddellijk van unil'ormkleeding moest worden voorzien. Ten slotte merkt zij opnaar aanleiding der in de consi derans van het besluit voorkomende overwegingdat niette genstaande herhaalde en dringende verzoeken tot liet oprigt.cn eener schietbaandoor de schutterij ingediend bij de gemeente, alhier geeue gelegenheid voor schietoefeningen bestaatdat het beginseldat de Gemeenteraad steeds heeft geleid tot het nemen eener afwijzende beschikking op dergelijke ver zoeken, dat in deze gemeente geen terrein bestaatgeschikt voor eene schietbaanals geene voldoende waarborgen voor de veiligheid der ingezetenen opleverendebevestigd is ge worden door het oordeel van verscheidene deskundigen thans alhier vertoevendeals verklarende dat alle terreinen die daarvoor in aanmerking zouden kunnen komengeheel ongeschikt zijn. De Voorzitter stelt op verzoek van den heer Ferhoejf als Voorzitter der commissie voor, dit rapportdat niet ter lezing had gelegendadelijk te behandelen. Dienovereenkomstig wordt besloten. Het verzoek van den Schuttersraad met het advies der commissie geeft geene aanleiding tot discussie en wordt met, algemeene stemmen aangenomen. Alleen komt de heer Fer- schuir op tegen de gemaakte opmerking betreffende eene schietbaande meerderheid van den Gemeenteraad had het gevoelen steeds voorgestaandat hier geen geschikt terrein voor eene schietbaan bestondde minderheidwaartoe hij behoordewas echter steeds eene andere meening toegedaan, en hij voor zich had juist ook in mi bekomen informatiën van deskundigen eene bevestiging dier meening gezien. Van liet niet bestaan eener schietbaan alhier ondervonden de schutters de onaangename gevolgen daar zij zich thans naar Bergen moesten begevenwaarop de heer Ferhoej) antwoordde, dat de commissie gemeend had niet onbeantwoord te mogen laten de door den Schuttersraad in de considerans van zijn besluit opgenomen overweging, dat, niettegenstaande herhaalde ver zoeken tot het oprigten eener schietbaan aan den Gemeente raad, alhier geene gelegenheid voor schietoefeningen bestaat, daar de niet oprigting daarvan alleen het gevolg is geweest van het niet aanwezig zijn van terreinen, die volkomen vei ligheid aanboden en wanneer men de aandacht vestigt op de ongelukkendie in andere plaatsen van ons land gebeu ren dan ligt daarin wel opgesloten het bewijs dat men niet te veel zorg kan dragen 0111 van die veiligheid verze kerd te zijn. De heer Bruinvis de Lange vermeentdat al ware hier eene geschikte plaats voor eene schietbaande kosten om haar volkomen veilig te makenzooveel zouden bedragendat de tegenwoordige maatregel uit een finan cieel oogpunt verre te verkiezen is. Zijn in behandeling genomen de verschillende inge komen stukken betrekkelijk de inkwartiering in deze gemeente. 10. a. Brief van den heer Commissaris des Konings in deze provinciewaarbij berigt wordtdat Z.II.Ed.G. overeenkom stig het raadsbesluit van 27 Julij 1870 had gehandeld met ile hem toegezonden adressen betreffende het inkwartieren der manschappen alhier in gebouwenen dat de bevel hebber der Je divisie bij de terugzending dier adressen had berigtdat uit het op zijnen last ingestelde onderzoek omtrent de geschiktheid der aangegeven gebouwen tot het huisvesten van troepenop den voet van punt 1 art. 12 der wet op de inkwartieringis geblekendat slechts 4 dier localen, te zamen 280 man kunnende bevatten, in aanmerking zouden kunnen komen om daarvoor iii gereedheid te worden gebragtdoeli dat in geen geval er op gerekend koude worden dat door het Rijk in het nachtleger zou worden voorzien. De bevelhebber wijst er overigens op, dat 2 van de 4 alhier gekantonneerde kompagniën infanterie naar het kamp bij Bergen vertrekkenen dat daarvoor voor een deel de druk der inkwartiering wordt opgeheventerwijl hij ver der de toezegging geeft zich te zullen beijverenom het voorstel te doenom de alhier achterblijvende compagniën infanterie in den Alkmaarder Houtdaartoe door het bestuur der gemeente aangewezenin een kamp te vereenigen. b. Voorstel van den lieer Mr. JF. van der Kaay om, naar aanleiding van dien brief, in de inkwartiering te voorzien door uitbesteding van wege de gemeente en voor rekening van de gemeentekasdes noods met gelijktijdige verhooging van de eene of andere gemeentebelasting. c. Brief van Burg. cn Weth. waarbij zij de beslissing om trent, dat voorstel aan den Raad overlaten, doeli alleen mede- deelen de gevolgen, die de aanneming van dat voorstel voor de gemeentekas zoude hebben en de wijze waarop de in kwartiering thans plaats heeft, die veel minder bezwaarlijk voor de ingezetenen is dan in den aanvang en in hoeverre die wijze de voorkeur verdient. Op de gedane oproeping van personen, die bereid waren zich vrijwillig met inkwartiering te belasten en konden vol doen aan hetgeen volgens de wettelijke bepalingen moet worden verschaftheeft zich zulk een groot aantal personen aangemeld, die bereid waren tegen betaling van f 0.40 boven de Rijks schadeloosstelling van 0.60 per man en per dag zicli daarmede te belasten dat alle manschappen op 4 Au gustus 1870 ten bedrage van circa 460 met inbegrip der veldartillerie (voor de officieren behoeft niet meer zorg te worden gedragen tengevolge van de hun toegekende toelage) zouden kunnen worden uitbesteednam de gemeente de inkwartiering alzoo voor hare rekening dan vorderde zulks eene dagelijksche uitgave van 184, of per maand ƒ5520, altijd aannemendedat het aantal troepen onveranderd bleef. Ont vangt de Burgemeester toeh eventueel een verzoek van de bevoegde autoriteiten tot inkwartiering van meerdere troepen, hetzij doordat het kamp te Bergen wordt opgehevenhetzij door een anderen maatregel, dan is hij verpligt die inkwar tiering te doen plaats hebben op de bij de wet voorgeschreven wijze en worden de ingezetenen bovendien met inkwartiering belastdaar de Raad ook thans niet kan besluiten die kosten voor rekening der gemeente te nemenbij de onbekendheid van het aantal dier manschappen. De inkwartiering is thans geregeld als volgt: zij, die uitbesteding der manschappen ver langen, geven daarvan slechts kennis ter gemeente-secretarie; die uitbesteding geschiedt dan bij de personen die zich vol gens het hierboven gemelde vrijwillig hebben aangemeld waarvan door de ingezetenen een ruim gebruik wordt ge maakt, Telkens worden de manschappen van het eene ge deelte naar het andere verplaatst, opdat ieder ingezeten, in De eigenaars der loten, waarop prijzen zijn gevallen nog niet zijn ingeruild, kunnen die prijzen afhalen aan Manége te Haarlem. De nog niet afgehaalde prijzen zijn de volgende: 973. Narbellen. 1288. Reisdeken. 1354. Zweep. 1432. Stalklok. 1559. Plaat (wedren) 1889. Zwart wageupaard. leur te Uithoorn a. d. Amstel, tegen J. P. F. Menner te Abcoude. Verworpen met 12 tegen 3 stemmen het voorstel van den heer van Leeuwenom met het oog op de tegenwoordige tijdsomstandigheden, de kermis niet te laten doorgaan. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 4 Aug. Pieter HorjusWedr. van Maria Elisabeth Tocpoel, Jan David Jo- ötz. Jacoba i Wijdeman en incs Pesscr en i Helena Ilcn- t en Dorothea nes Bominicus, arretje Kopjes. ohannes Bak- D. van Ni- Icndrik Gram 180 a 200, 233 Schapen kilo. 27,50mid; oerd 6S9 sta- 90, 6 Koeien Schapen 13 6, 76 magere Boter per kop ionte Poolsche iiooger, Pruis- antant zonder ictober f 201 47, dito vlie- lecember ƒ42, iegend 311 31±, i, 3H. ;oeken de 100 hooger, op 9 ppelen. Duin- 1 Kralen f 1,40 iloeinlandsche 1,30. 57,50 aange- aangevoerd lizaad 14,50 vale Erwten 5,25 a 6,25, oerd 148 sta- 150 a 190, I 24, J 1 f 13 a ier kilogram oerd 322 sta- 3 heet. Haver >ote 10, op hectoliter. '8 a 12, 325 23,50, 3 Zeu- üippen 0,25 1400 koppen >ode Aalbessen a 8 per 100 per hectoliter, ingevoerd 159 3Eenden en125 vette dito 6 a 13, 1 magere dito en en Lamme- :r 100Boter iddelbare dito 1 120, gelde Kalveren 7 ito ƒ20 a 28, 15 Biggen Duiven 25 ets. 1 35 ets. per o 3 per 100. er J 18.25. voord 30 stap. voerd 34 sta- en 5., 27540 5 Varkens 5.8. 6 n 6 n 5 n 3 n 5 5 u 4 u s i. 7 a Ondertrouwd: Edam 2!) Julij Receptie J. VAN 1870. te Alkmaar 7 en DER Ondertrouwd: Alkmaar30 Julij 1870. Tot TEELING en de VRIES. algemeene kennisgeving. Bevallen van eene Dochter D. G. HULST VONK. Alkmaar4< Augustus 1870. Het kindje ons den 81«n Juni dezes jaars geschon ken werd ons heden weder door den dood ontnomen. St. Pancras 5 Aug1870. 1'. NOBEL. N. NOBEL, van der Oord. Voor de vele overlijden van vonden betuig behuwdkinderen Alkmaar 6 Augustus 1870. bewijzen van belangstelling, bij het mijnen geliefden echtgenoot onder- ik ook namens mijne kinderen en mijnen innigen dank. Wed. J. SCHOON, geb. KUIJS. Men is voornemens, op Woensdag 24 Augustus 1870, des morgens 9 uur precies te beginnen, ten overstaan van den te Schoorldam residerenden No taris P. van LEEUWEN, ten sterf huize van Mej. JOHANNA van BERGEN, aan de oostzijde van den Straatwegte Limmenin het openbaar, om contant geld te verkoopen chineesch en japansch porcelein, antiquiteiten, ver scheidene uurwerken 1 staande klok met speelwerk, ledekantenbedden, bed- en tafellinnen, delftsch en ander aardewerk, glaswerk, koper-, tin-, blik- en ijzerwerk, 1 tijgerhuid, 1 wagen, eenige haver en garst en wat verder zal worden gepresenteerd. Het porcelein en de antiquiteiten zullen niet voor ïalf twaalf uren worden verkocht. Ondertrouwd M. A. KERREBJJN. Alkmaar29 Julij 1870. Receptie Zondag 7 Aug. 1870. de heeft bij de verkiezing in het didaat voor het lidmaatschap aanbevolen den Generaal Die candidaat werd gekozen. Thans staat hij aan het hoofd vorige jaar als can- der Tweede Kamer van een afdeeling. Om dat te kunnen doenmoest hij bedanken voor het lidmaatschap van de Kamer, doeli Ilij is weer verkiesbaar. De Centrale Kiesvereeniging wenschte de keuze van het vorige jaar te bekrachtigen en hulde te brengen aan het gedrag van den Generaal, door hem op nieuw tot haren candidaat te kiezen. Zij noodigt thans de kiezers uit, dien candidaat andermaal hun vertrouwen te schenken, en daarvan op löAugustuse.k. door trouwe opkomst bij de stembus te doen blijken. liet Bestuur der Centrale Kiesvereeniging W. van der KAAY, te Alkmaar, Voorzitter. K. BREEBAART, te Winkel. S. KEIJZER Sz., op Texel. J. L. E. GRONEMAN, te C. van VEEN, te Helder. Ph. HULST, te Zuidscharwoude. A. T. van AKEN te Alkmaar. J. C. de LEEUW, te Anna-Paulowna, Secretaris. Wieringerwaard. lasts®; twee Bovenkamersop het fraaist der stad, te bevragen bij de Uitgevers dezer gedeelte Courant. Augustus zou aanvangenis voor onbepaalde» tijd uitgesteld. Namens Burgemeester cn Wethouders Bergenvan Bergen 6 Augustus 1870. P. I3LAAUBOER, Secretaris. Ter gelegenheid van Bruiloften Kermis en andere Feesten zijn alle artikelen daarvoor benoodigd, in B1J1JB te bekomen. Groote sorteering in alle soorten van ^Vjjn-. Bader» klazen. Alle nummers van Ballons, in de nieuwste soorten tegen vermin derde doch vaste prijzen. J. BRONGERS Gzoon.

Alkmaarsche Courant | 1870 | | pagina 3