Tweeen z even t igste J aar gang. 1870. No. 33. ZONDAG A UGIIS T II S. Een plaatsvervanger voorgesteld. SStcfidijkecïic IScirichtcu, Helgic. Oostcnr}jk.-Blojigai'iic. Italic. E4ci*kc«|jkc §iaa(. Spanje. Portugal. Frankrijk. ki'uot llriltiinje en Ierland. Etinneniaml. Kronijk van den Oorlog. Frankrijk. A I k M A A USA Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven eu is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prijs per kwartaal 0,65, franco per post f O,® O, afzonderlijke nommers 5 Cents. Brieven franco aan de Uitgevers IIERM1. COSTER ZOON. De Advertentiën kosten van 1—5 regels 0,75, voor elke regel meer 15 Cents; groote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in het eerstvolgend nommer ingestaan; ingezonden berichten een dag vroeger. Bij deze Courant behoort een Bijblad. Aan de OPENBARE BURGERSCHOOL voor gewoon en meer uitgebreid lager ouderwijs te Alkmaar wordenom zoo spoedig mogelijk in functie te 1 reden, gevraagd twee HULPONDERWIJZERSbevoegd tot het geven van on derwijs in de Eransche taalop eene jaarwedde van 500 voor ieder. Sollicitanten worden verzocht hunne stukken franco vóór 20 Augustus 1870 intezenden aan den Burge meester en liefst zich in persoon aautcmelden. Lijst van brieven, waarvan de geadresseerden onbekend zijn, verzonden gedurende de le. helft der maand Ju lij 1S70. J. van STRATEN Alblasserdam J. J IJLSINK Almelo. J. OEPST Amsterdam, D. SCHOUTEN Avenhorn, van GIEIZE 's GravenhageGEERTJE BAKKER Hoef, .1, MADDEROM Middelburg, S. PIK. Nieuwcdiep, Jb. ZEE HANDELAAR OudcarspelH. LINDENBURG Overschie, CHRISTINA NAT Westdijk, Gebr. ANTEN Vèluwsche Haar. T. POLDER Velsen. F O L I T I E. Ter tcrugbekoming aan bet commissariaat, van poiitie het navolgende gevondene alseen bont kalfeene laddereen kinderhoedjeeen gouden horologiesleiiteleen kleine hond (zwart met bruine vlekken). Een woord aan de Kiezers in het distriet Alkmaar. De Algemeene Conservatieve Kiesvereeniging in dit distriet beeft tot candidaat gesteld den heer Jhr. Mr. C. van Foreest. Zij deed dit, zooals gewoonlijk, onvoorwaardelijkzonder beperking. In de Nieuwe Alkmaarsche Courant las men echter onder het stadsnieuws, dat de candidatuur door den heer van Foreest slechts was aanvaard onder voorbehoud van zijn mandaat te kunnen ncdcrleggenzoodra de tijdsomstan digheden den Generaal Knoop zouden veroorloven de actieve dienst weder te verlaten. Vreemd stond zulk een stadsnieuws" naast de onvoorwaardelijke officiëele aanbeveling der Alge meene Kiesvereeniging. Den 9d™ Augustus deelde echter het Dagblad van Zuid-Rolland en 's Gravenhage een brief van den heer van Foreest medewaaruit de waarheid van het stadsnieuws bleek. Vreemd mocht het blijvendat de Kiesvereeniging over deze zaak had gezwegen, de zaak zelve was duidelijk. Uit deu brief van den heer van Foreest nemen wij l^ct volgende over /'De candidatuur aannemende, meen ik evenwel u bekend te moeten maken met mijn voornemen ommogt ik worden gekozenmijn mandaat weder neder te leggenzoodra de omstandigheden den Generaal KNOor zullen veroorloven om de actieve dienst te verlaten en zijn zetel in de Kamer weder te komen innemen. //Ook dan wanneer het lidmaatschap van de Tweede Kamer grooter aantrekkelijkheid voor mij bezat dan het geval is zou het mij tegen de borst stuiten om het terugkeereu in de Kamer onmogelijk te maken aan een man, die haar uit vader landsliefde verlaten heeft." Wij blijven ook na dezen brief met den meesten nadruk de herkiezing van den Generaal Knoop aanbevelen. Om ver schillende redenen is de candidatuur van den heer van Foreest, ook met het voorbehoud in zijn brief gemaakt, geheel on aannemelijk. De heer Knoop wasals gewoonlijkvoor vier jaren gekozen. Hij bedankte na één jaar om de gevaarlijke tijdsomstandig heden //uit vaderlandsliefde." Dat dit een buitengewoon geval isgevoelt ieder, ook de conservatieve partij die de candidatuur van den heer Knoop bestreedook zijn tegen stander, de heer van Foreest. Gij moet er deze keer de politiek niet bij balen zegt de conservatieve Nieuwe Alk maursche Courant de politieke richting van den candidaat komt niet allereerst en aller meest in aanmerking, maar bedenktkiezers dat, zoo ons vaderland thans niet geheel weerloos is, gij dit te danken hebt aan het vaderlandlievend streven der conser vatieven herinnert u ditals gij een volksvertegenwoordiger gaat kiezen. Overigens komt de politiek er voor deze keer niet op aan. Laat alle veeten en twisten rusten, maar kiest een conservatief! Zou niet de redeneering aldus hebben moeten zijn Een candidaat van de liberale richting werd verleden jaar voor vier jaren gekozen. Vaderlandsliefde dringt hem tijdelijk de Kamer te verlaten. De wet verplicht hem zelfs zijn ontslag te nemen. Wij willen hem gedurende dien tijd een plaats vervanger geven, maar een plaatsvervanger van dezelfde richting van dezelfde politieke beginselen overeenkomstig den uitslag der verkiezing van het vorige jaar, die onder gewone omstandigheden voor vier jaren geldig zou zijn. Zoo had men moeten sprekenindien men de zaak deze keer buiten de politiek had willen honden. Een plaats vervanger behoort den persoon, wiens plaats hij tijdelijk bekleedt, te vertegenwoordigen. Daartoe kau nooit een politieke tegenstander in aanmerking komen. Maar is een plaatsvervanger n o o d i g f Men stelt vertrouwen in de vaderlandsliefde van deu Ge neraal Knoop, of men doet het niet. In het eerste geval redeneert men aldus Onverwachte, hoogst droevige gebeur tenissen hebben de Regeering doen besluiten, den Generaal Knoop, als lid van de Kamer op non-activitiet, een commando bij het leger aan te bieden. De Generaal hoeft dit aanbod natuurlijk terstond aangenomenmaar moest, om iu werke lijke dienst te kunnen treden, bedanken voor zijn lidmaatschap van de Kamer. Hij is echter weer herkiesbaar. Zijn indienst treding is slechts een tijdelijke maatregel, zoolang de oorlog of het oorlogsgevaar duurt. Wij stellen hem daarom aan stonds tot candidaat, opdat hij weer zitling zal kunnen nemen, zoodragelijk de heer van Foreest zich uitdrukt de omstandigheden hem zullen veroorloven de actieve dienst te verlaten. Wij moeten hem niet in de onaangename verplichting brengendat hijom weer verkiesbaar te zijueen ander wettig iu zijne plaats gekozen lid moet opjagen. Deze vrij natuurlijke gedachtengang noemt bet Ilaagsche Dagblad met zijn gewone welwillendheid een knoeierij, en om te doen uitkomen dat deze uitdrukking niet in overijling is neergeschrevenvoegt het er bij: het woord is niet te hard. Het hoopt, dat de Generaal Knoop karakter genoeg heeft om terstond voor de candidatuur te bedanken. Anders zou bij aan de knoeierij medeplichtig worden. En hoe noemt meu zoo iemandNuvoor een scheldnaam moet iemand die niet tot de partij van het Dagblad behoort, niet bang wezen. Hij doet dan ook gelukkig geen kwaad meer. Onwetendheid doet het Dagblad in het besluit der Centrale Kiesvereeniging wetsehen- ais, verkrachting van de Grondwet, gebruikmaking van een leemte iu de wet. knoeierij zien. Weet het Dagblad dan niet, dat zelfs iemand die niet bevoegd is zitting te nemenbij voorbeeld iemand die den vcrcischtcn ouderdom niet heeft be reikt, zeer goed gekozen kan worden en de benoeming kan aannemen, omdat omtrent zijn bevoegdheid eerst dan onderzoek gedaan wordtwanneer hij door de inzending zijner geloofs brieven ziju betrekking aanvaardt? Doch zulk een onwe tendheid kan zelfs bij het Dagblad niet ondersteld worden. Maar de Generaal Knoop is m all opzichton verkies baar. Verkozen, zou hij onmiddellijk, indien bij wilde, zitting kunnen nemen. Daarvoor behoeft hij niets te doen voor niets te bedanken. Zitting nemende, zou hij van rechts wege op non-activiteit komen. Maar juist daarom zal hij niet dadelijk zitting willen nemen. De Generaal Knoop heeft ons dan ook gemachtigd te verklarendat hij teoen de can DIDATUUR GEEN BEDENKING IIEEFT, EN IIET VAN DE OM STANDIGHEDEN ZAL LATEN AFHANGEN, OP HIJ EEN BENOE MING TOT LID VAN DE TWEEDE KaMER ZAL AANNEMEN. Eerst drie weken nadat de verkozene bericht heeft ontvan gen van zijn benoeming, moet hij verklaren of hij de benoe ming aanneemt. Dit zou dus ongeveer over een maand met den Heer Knoop bet geval zijn. Is het niet mogelijk, dat dan de vrede is gesloten? Die dit onmogelijk acht. is blind voor de teekenen des tijdsen heeft vergeten hoe kort do oorlog van 18GB heeft geduurd, nadat men eenmaal ernstig handgemeen was geraakt. Hoogst waarschijnlijk is althans de vrede dan reeds in 't gezicht. Waarschijnlijk zal de Ge neraal Knoop daarom zeer gerust over een maand kunnen verklaren dat hij zijn benoeming aanneemt. Maar daarom behoeft hij nog niet terstond zitting te nemen. Als hij het geraden acht nog een poos in actieve dienst te blijven, stelt hij het zittingnemen eenvoudig een week of wat uit. Maar dat is verschrikkelijkzegt men. Men kiest toch niet iemand om uit de Kamer weg te blijven. Neenmaar als uw candidaat eens ongesteld of op reis was of andere verhindering hadzoodat het waarschijnlijk was dat hij niet terstond zitting zou kunnen nemenzou het dan ooit in uw hoofd opkomen, hem niet tot candidaat te stellen, maar een ander in zijn plaats te kiezendie weer zou opstaan als de verhindering had opgehouden Het geval van den Generaal Knoop staat daarmede volkomen gelijk. Hij is in alle opzichten verkiesbaar, maar misschien zal hij niet dadelijk zitting willen nemen. Zoolang de oorlog duurt eu er daarom ook misschien voor ons vaderland gevaar van oorlog is, wil hij in actieve dienst blijven. Ziedaar de dood eenvoudige zaak. Een plaatsvervanger is bij gevolg geheel onnoodigen in elk geval zou de neer van Foreest geen plaatsvervanger van den heer Knoop kunnen zijn. Ret Bestuur der Centrale Kiesvereeniging, W. VAN DER KAAY, te Alkmaar, Voorzitter. K. BREEBAART, te Winkel. S. KEIJZER Sz., te Texel. J. L. T. GRONEMAN, te Wieringcrwaard. C. VAN VEEN te Helder. Pu. HULST, te Zuidseharwoude. A. T. VAN AKEN, te Alkmaar. J. C. DELEEUW, te Anna Paulowna, Secretaris. Iu het kamp van Beverloo, waar tegenwoordig 1U000 man bijeen zijnzijn in de laatste dagen zeer oproerige en anti- dynastische geschriften verspreid blijkbaar af komstig van de persen der Internationale. Het is den commandant gelukt, zich van den verspreider meester te maken. OOSTENRIJK. De bisschop van Linz heeft reeds op 31 J uli het leerstuk der onfeilbaarheid afgekondigd en de geloo- vigen aanbevolen daaraan vast te houden, opdat hun de ban vloek niet treffen zal. De duitschgezinde partij in Boheme, die tot dus ver de meerderheid in den Landdag had, is over de ontbinding van die vergadering zeer verbitterdde nationale czechische bladen verklaren nu, evenmin als ooit, Afgevaardigden naar den Rijksraad te zullen zendenvoordat aan de eischen der boheemsche oppositie is toegegeven. Tusschen de feudale partij en de czechen is bet tot eene scheuring gekomen naar aanleiding van do wijze, waarop de czechische organen het besluit tot ontbinding van den Landdag beantwoord hebben. In den ministerraad is sprake geweest van het weder-in- voeren van het Placetum Regiummaar op voorstel van den minister van eeredienstdr. Stremayer, is daarvan afgezien, als in strijd met de bepalingen der constitutie, welke alle burgers het recht geven om zich binnen de grenzen der wet in woorden eu geschriften vrij te uiten. Den 2 hebben te Genua ongeregeldheden plaats gehad naar aanleiding van bet rechtsgeding tegen zekere lieden' die een aanslag tegen de veiligheid van den Staat hebben gepleegd. Gedurende de pleidooien hadden herhaaldelijk de monstration ten gunste der beschuldigden plaats gehad, maar toen de veroordeeling van Stallo tot 6 maanden gevangenis straf en van zijne 2 medeplichtigen tot lichtere straffen was uitgesproken, ontstond eene groot opschudding in de zaal en vond daar buiten weerklank. Er werden 4 barricaden opgeworpen en door de troepen vermeesterd, waarbij 1 op roerling gesneuveld is en 2 oproerlingen en 1 soldaat gekwetst zijn. 11 Personen werden in hechtenis genomen. De Senaat heeft de wet betreffende de linanciëele maatre gelen goedgekeurd. Er zijn weder 2 lichtingen onder de wapenen geroepen. De kardinaal Lucien Bonaparte, die zich naar het fransche hoofdkwartier te Metz zou begevenom de functiën van groot aalmoezenier te verrichten en de hoede van den keiz. prins op zich te nemen, heeft den Keizer geschrevendat hij, ver mits het vertrek der fransche troepen uit Rome, aldaar bij den Paus en het H. Collegie wenscht te blijven. Aan de Keizerin moet hij geschreven hebben, te hopen, dat Frankrijk de goddelijke bescherming niet zal verliezennu het zijnen bijstand aan den stedehouder van Christus onttrekt. Msgr. Passavalli, vicaris van het kapittel der vatieaansche hoofdkerk, die den 13 met non placet gestemd heeft en uit de openbare zitting van den 18 afwezig gebleven, maar sedert in onderwerping gekomen is, is uit genoemde betrekking ontslagen. Er is eene amnestie voor staatkundige misdadigers afge kondigd. KoLONiëN. Den 11 Juli is te Havanna eene bijeenkomst gehouden van planters uit het westelijk deel van Cuba, om te raadplegen over de afschaffing der slavernij. Eene oom missie van 25 personen werd benoemd, om een daartoe strek- kenden aan de Cortes voorteleggen plan te ontwerpen. In antwoord op eene hem gedane aanvraag, heeft don Fernando geschreven, dat hij blijft weigeren de spaanseho Kroon te aanvaarden en verzoekt om niet meer over deze zaak te spreken. Het. Senaatslid graaf de Ségur d'Aguesseau heeft den mi nister de Gramont een nadrukkelijk protest gezonden tegen het besluit tot ontruiming van den pauselijken Staat. De Sep- tember-oonventiezegt hijwas reeds eene daad van onze delijkheid en zwakheid van het fransche gouvernement, want daardoor vertrouwde men de hoede van den Paus aan zijnen beroover toe; maar dat men nuna de handelwijze der itali- aansche regeering in 1867, na Mentana, die hoede op nieuw aan Italië wil toevertrouwenzonder dat bet decreetwaarbij het Rome tot zijne hoofdstad verklaarde, formeel is ingetrok ken dit noemt hij eene schanddaad en bij raadt den mi nister liever zijn ontslag te nemen, dan tot zulk eene daad mede te werken. Nadat eene deputatie van catholieke Afgevaardigden dezer dagen van den minister Ollivier ophelderingen omtrent de ontruiming van Rome gevraagd, en geruststellende verzeke ringen aangaande de gezindheid der italiaansche regeering bekomen hadheeft de Afgevaardigde Ketter dien minister een brief gezonden, waarin hij tegen de ontruiming, als de opoffering van een catholiek en nationaal belangprotesteert eene herhaling der garibaldiaansche beweging van 1867 en het oprukken van het italiaansche leger naar Romequasi ter onderdrukking van oproerige tooneelen, voorspelt. Den 8 heeft de Ilooge Raad van Justitie uitspraak ge daan: Mégydie den politie-beambtcwelke hem wilde ar resteeren, heeft doodgeschoten, is tot 20jaren dwangarbeid, Beaury, die zich met de uitvoering van den aanslag op den Keizer had belast, tot 20, 6 saamgezworenen zijn tot 15, 8 tot 5 en 1 tot 3 jaren gevangenisstraf veroordeeld. Al de overige beschuldigden, waaronder de aanbrenger Verdie.r, zijn vrijgesproken. De vervolging van Razoua en Mabille was reeds eenige dagen vroeger door het openbaar ministerie opgegeven. De verkiezingen voor de gemeenteraden op 7 en 8 Aug., zijn schier onopgemerkt gebleven. Te NantesBordeaux Saint-EtienneItijsselAngers en in andere voorname plaat sen hebben de democratische eandidaten de overwinning behaald. Lagerhuis. Den 4 is de tweede lezing der wet tot op heffing der Ecclesiastical Titles-act, waarbij het verboden is, dat geestelijken den naam hunner diocese voerenna krachtig verzet van den heer Newdegate, met 111 tegen 34 st. goed gekeurd. Benoemingen. Tot heemraad van den Anna-Paulowna- polder A. Kaan Jz., tot burgemeester der gemeenten Zijpe en Callantsoog G. C. Hulst. Militaire Zaken. De thans met verlof zijnde kadetten der Kon. Mil. Academie zijn opgeroepen, om in dienst ge steld te worden bij de corpsendie van het hoogste studiejaar als sergeants, de anderen als korporaals. De ministers van marine en van oorlog hebben aan de hee- ren de CasembrootNierstrasz en de Roo v. Alderwerelt kennis gegevendat van hun vaderlandslievend aanbodom weder in actieve dienst te tredenvooralsnog geen gebruik zal wor den gemaakt. De minister van justitie heeft bekend gemaakt, dat de hoedanigheid van nederlander wordt verloren door het, bui- teu toestemming des Konings, treden in vreemde krijgsdienst, en dat verzoeken om die toeslemming, wegens den tegen- woordigen politieker, toestandvoorshands buiten beschikking moeten blijven. Schutterijen. De minister van oorlog heeft last gegeven om den eersten ban der d.d. schutterijen te voorzien van achterlaadgeweren en patronen. De gemeenteraad van Nijmegen heeft f 1G00 aangewezen tot kleeding van de reserve der schutterij. Een aanzienlijk aantal schutters te Deventer hebben bij hunnen commandant een verzoekschrift ingediend om vergoe ding voor buitengewone diensten. De schuttersraad heeft, dit verzoek, met zijne ondersteuningaan den gemeenteraad gezonden. Onderwijs. De gemeenteraad van Harlingen heeft be sloten tot verandering van den vierjarigen cursus aan de hoogere burgerschool m eenen vijfjarigen. De algemeene vergadering der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen heeft aangenomen met 520 tegen 120 st. een voorstel van Haarlemtot het verleenen van een crcdiet, van 5000 als stichtingsfonds ten behoeve van eene kweekschool voor onderwijzeressen; bij acclamatie en voorstel van Zalt- bommeltot bet instellen van een onderzoek naar de bezol diging der openbare onderwijzers; met 459 tegen 179 st. een voorstel van Bolsward, waarbij de noodzakelijkheid wordt, uitgesproken, dat van overheidswege overal voldoende gele genheid gegeven worde tot veelzijdige ontwikkeling der vrouw. Ambachtsschool. Door het bestuur der Maatschappij van den Werkenden Stand, afdeeling ambachtsschool, te Amsterdam, is ten name van het Nationale Ambachtsschool- fonds op het grootboek dor 2| pets. N. S. belegd een bedrag van f 3563,98 j, afkomstig van de hoofdcommissie voor het nationaal monument van 1S13. Aanbestedingen:. Den 9 te Amsterdam, het bouwen van een soeieteitslooaal voor de "Groote club"op het ter rein boek Dam en Kal verstraataan J. C. v. d. Kiev, voor f 79.446. Den 11te 's Gravenhagedoor de commissie voor de droogmaking der plassen in Sehieland beoosten Rotterdam, het gedeeltelijk maken der hoofd- en lcngtcslooten in de droog makerij. minste inschr. P. Bos Az. te Sliedrecht, voor f 147.000. Roode Kruis. Een concert in den Zoölogischen Tuin te 's Gravenhagedoor de mannen-zangvereeniging Caecilia en liet muziekcorps der grenadiers en jagers ten bate der instel ling gegeven, heeft 1500 opgebracht; eene soiree musicale et declamatoiredoor eenige liefhebbers op het badhuis te Zandvoort, zuiver 135. I5ij het amsterdamsche comité is onder meerdere giften ontvangen f 1000 van B. v. H. 2 Professoren en 20 doctoren, doctorandi en eandidaten in de medicijnen hebben zich ter beschikking gesteld van het utreohtsche comité. Het plan om een stoomboot den Rijn optezendentot ver voer en verpleging van zieke en gekwetste krijgsliedenheeft aanvankelijk bezwaren ontmoetmaar is niet opgegeven. Het amsterdamsche comité heeft den 10 een groot gedeelte van zijnen aanzienlijken voorraad van verkwikkingsmiddelen en verband-materiëel naar de comité's te Berlijn en te Parijs gezonden. Denzelfdeu dag zijn de doctoren Guye en Sanders uaar Genève vertrokken, om zich bij het bestuur van het internationale comité aantemelden, terwijl uit Utrecht 3 ean didaten in de medicijnen zich tot het verleenen van hulp naar de Rijnstreken begaven. 15 Franciscanessen van Ileythuizen, in Limburg, zijn met hare overste naar het oorlogstooneel vertrokKen, tot het verleenen van hulp aan gekwetste krijgslieden. 2 Doctoren, een van Almelo en een van Hengelozijn op eigen kosten met gelijk doel derwaarts gegaan. Giften. Bij de duitsche consuls te Amsterdam was tot 5 Aug. voor de gekwetsten in het duitsche leger ingekomen J 12492.89, waaronder van II. K. f 1000. Bij de commissie tot ondersteuning der betrekkingen van opgeroepen dienst plichtigen aldaar tot 6 Aug. 9974.031, te Arnhem tot dien dag 4293,75. Rampen. In den nacht van 56 Aug. zijn aan de Utreohtsche Straat bij de Botermarkt te Amsterdam 7 buizen verbrand. De brand ontstond bij den sigarenverkooper Boel- houwer- en verkreeg spoedig uitbreidingzelfs aan de overzijde der straatdoor den verren afstand van het water. 16 Ge wone en 2 stoombrandspuiten zijn in werking geweest. In den uacht van 89 Aug. zijn te Rotterdam verbrand de houten berg- en werkplaats van den scheepmaker Struyk aan de Zalmhaven, alsmede 2 daarnevens staande kapitale voor weinige jaren gebouwde pakhuizen van den heer IV. v. Traa, opgevuld met palmolie, thee, suiker, koffie, wol en talk van de Nederl. Handelmaatschappij, welke goederen voor ruim 2 miljoen verzekerd waren. De belendende gebouwen hebben zwaar geleden. 3 Spuitgasten zijndoor het omval len van een muur, gekwetstwaarvan 1 ernstig. Te Waarden burg is den 9 het buis van den burgemeester door het onweder verbrand. Te 's Hertogenbosch werd de klokkentoren der Kruiskerk getroffenzoodat do peer in brand geraaktemaar het vuur spoedig gebluscht. Overleden. Den 10, te Spa, in 75jarigen leeftijd, de vadcrlandsche dichter mr. A. Bogaers, bekend door zijn "Jochebed" en Heemskerks tocht naar Gibraltar." Kermis. De gemeenteraad te Arnhem heeft besloten, dat de kermis niet zal gehouden worden. De prefect van politie ie Parijs heeft gelast, dat alle aldaar vertoevende niet genaturaliseerde duitschers zich binnen 3 dagen moeten aanmeldenom een verlof tot verder verblijf te erlangen. Den 2 heeft de maarschalk Canrobert in het kamp van Chalons eene wapenschouwing gehouden over de daar ver eenigde bataljons der mobiele nationale garde, en, naar aan leiding van de eenige dagen te vorendoor een verzuim in den aanvoer van levensmiddelengeheerscht hebbende onte vredenheid, gevraagd, of de manschappen thans nog iets ont brak. Door eene der compagniën is daarop geantwoord met

Alkmaarsche Courant | 1870 | | pagina 1