Kronijk van den Oorlog. Frankrijk. Van andere zijde wordt in dezelfde courant bericht, dat onze regeering door het engelsche kabinet gewaarschuwd was dat de houding van den heer G. in deze tijden niet overeen- tebrengen was met de reservewelke de oorlogvoerende mo gendheden van de diplomatieke agenten der neutrale Staten mogen verwachten. Belastingen. De gemeenteraad van Amsterdam heeft afwijzend beschikt op het adres van den heer A. v. Lier en andere ondernemers van publieke vermakelijkhedenwaarbij de afschaffing der belasting op de tooneelvertooningcn en andere openbare vermakelijkheden gevraagd werd. Spoorwegen. Den 16 is de vierde ijzeren spanning van de overbrugging van het Hollandsch-Diep op de pijlers ge plaatst, en de spoorwegbrug over de Maas bij Crevecoeur met 5 locomotieven en 6 zwaar beladen wagens beproefd en vol doende bevonden. Militaire Zaken. De prins v. Oranje heeft het kamp Bij Houten ongeschikt geoordeeld voor de troepenzoodat het opgebroken wordt. Er zal nu een kamp boven de Bilt worden gevestigd. De Koning heeft, door den minister van oorlog, in de Staats-Courantzijnen dank doen betuigen aan de voormalige militairen en de burgers, die. zonder tot militaire dienst verplicht te zijn, zieh ter beschikking stellen der regeering' De minister van oorlog heeft bepaalddat tot nader order, ten behoeve van het kleedingsfonds geene inhouding op de soldij der militairen zal plaats hebben. Schutterijen. Het gemeentebestuur van Leeuwarden heeft vrijwilligers opgeroepen, tot het bijstaan der schutterij in de garnizoensdiensten zulks na het van de regeering ontvangen berichtdat zij voor het tegenwoordige geene troepen ter bewaking der strafgevangenis kan afstaan. Met wijziging van het besluit van 5 Sept. 1830, is bij Kon. besluit van 6 dezeraan de leden der schutterijen die door vertrek der garnizoenen of om andere redenen tot wachten van 24 uren verplicht worden, eene schadevergoe ding toegekend van ƒ1 voor een tamboer of schutter, van ƒ1.20 voor een korporaal en van f 1.70 voor een onderofficier. Onderwijs. De algemeene vergadering der Verecniging voor Fabriek- en Handwerksnij verheidte Arnhem gehou den, heeft besloten eene gouden medalje of 150 uitteloven voor eene verhandeling over het onderwijs en de opvoeding der vrouwelijke bevolking. Kerkelijke Zaken. Bij Kon. besluit van den 7 zijn ingetrokken de besluiten van den Souveremen Vorst en van de Koningen betreffende de israëlitische kerkelijke aangele genheden in Nederland en in de westindische koloniën. De nieuw gebouwde synagoge te Steenwijk is den 12 plech tig ingewijd. Kermis. De gemeenteraad van Tilburg heeft den 17 met bijna alg. st., besloten de kermis wegens de tijdsom standigheden niet te doen plaats hebben. Te Amsterdam heeft de gemeenteraad den 17 besloten om op het adres van B. Zeeman en 113 anderentot ver zoek dat de kermis ditmaal niet zal doorgaante antwoorden, dat er vooralsnog geene termen bestaan om daarin te be willigen. Aanbestedingen. Den 18, te's Gravenhagehet bouwen der landhoofden van de brug over het Noordzee-kanaal bij Zaandam, ten behoeve van den spoorweg Nieuwediep-Am sterdam, minste inscbr. J. J. Becker te Lent, voor 77.800. Roode Kruis. Den 13 zijn van wege de haagsche afdee- ling naar Luxemburg vertrokken de kolonel bn. v. Tuyll, de heer Markus, de doctoren jr. Pompe v. MeerdervoortDu- montier en Karsten, 12 ziekenverpleegsters en 17 andere per- sunen, met zeer aanzienlijken voorraad ter verpleging van gekwetsten. De Koningin heeft aan het station op hartelijke wijze afscheid van de vertrekkenden genomen. Na hare aan komst te Luxemburg is de exepditie door de noordduitsche autoriteit uitgenoodigd om zich naar Saarbriicken te begeven. Te AmsterdamUtrecht en Groningen is het personeel en het materieel gereed, door de comités aldaar aan de expeditie toetevoegen. Bij het hoofdcomité is tot nu toe aan giften ingekomen f 12.261.63, met inbegrip der gift van Z. M. a 9000. Door tusschenkomst der leidsche afdeeling zijn 3 doctoren van Leiden naar het krijgstooneel vertrokken. Giften. Bij de duitsclie consuls te Amsterdam is tot 12 Aug. voor de gewonde duitsclie krijgslieden ontvangen f 13336,04'. JD Voor de gezinnen van opgeroepen dienstplichtigen te Am sterdam is in de vorige week ontvangen ƒ3564,37, makende met het vroeger ingekomene tot 14 Aug. i 14216.40'. On geveer 350 aanvragen tot ondersteuning zijn gedaan. Te Rot terdam is tot hetzelfde doel gegeven f 20000 in eens en wordt wekelijks 300 bijgedragen. Rampen. Het ijzeren stoomschip Willem III, van de Kon. Stoomboot-reederij te Rotterdam, met eene lading suiker ter waarde van 5 ton bestemd naar de Middelland- sche-zee, is den 13, bij het uitvaren van Brouwershaven, aan den grond geraakt, door midden gebroken en gezonken. Den 14 heeft een jong mensch in de Heer Hugo Waard een zijner bekenden met een jachtgeweer doorschoten. De verslagene had hem even te voren verzekerd, dat het onge laden was, en toen hij schertsender wijze het geweer afvuurde, viel deze ontzield neder. Vau schrik en ontsteltenis is hij ernstig ziek geworden. Den 16 zijn te Asperen eene bakkerij, eene smederij en 4 boerenwoningen met verscheidene hooibergen verbrand. De oorzaak wordt aan onvoorzichtigheid toegeschreven. Overleden, den 16 te Rotterdam, in SOjarigen leeftijd, de oud-burgemeester dier stad J. II. IloJJmanden 17 te s Gravenhage, de oud-hoogleeraar bij de delftsche academie II. J. Storm Buysingoud bijna 68 jaren. Staats-Loterij. Trekking der 2-, klasse, No. 12709 f 20000, No. 64/ 5000, No. 6055 2000, No. 304 cn 18733 1500No. 85959681367515416en 19079 f 1000. Den 7, 's avonds, zijn ongeveer 20000 personen in optocht door Marseille getrokkenmet vlaggen waarop stond//Or ganisatie der nationale gardeter verdediging des vaderlands! Het vaderland is in gevaarhet volk vraagt om wapenen!" Zij gingen rustig uiteen, toen de prefect hun toezegde, dat hij hun verzoek te Parijs kenbaar zou maken. Den volgen den avond heeft eene talrijke groep kwaadwilligen, van re volvers en andere wapenen voorziengetracht het stadshuis te bemachtigende politie en de militaire macht herstelden de rust en namen 40 onruststokers in hechtenis. Verscheidene Afgevaardigden der linkerzijde o.a. de heeren Gambetta, Ferry en J. Simon, zijn den 9, na het verlaten der Wetg. Vergadering, zeer door het volk toegejuicht, en voor de woning van den heer Granier de Cassagnac hebben talrijke groepen den kreet: //Den dood aan Cassagnac!" doen hoo- renuit verbittering over de door hem tegen de linkerzijde gevoerde taal. Bij keiz. decreet wordt de onmiddelijke oprichting gelast van 2 gensdarmerie-regimenteneen te paard sterk 48 of ficieren en 1200 manschappen, en een te voet, van 46 off. en 720 m. s. Den 11 heeft de minister van binn. zaken de prefecten per telegraaf aangespoord, om de bevolking te dringen tot bet vormen van compagniën vrijwillige nationale garden bestemd om tegen den vijand optetrekken. Het Journal O-fficiel bericht, dat de minister van oorlog de stelligste bevelen heeft afgezonden om de legers onver wijld en overvloedig van vivresammunitie en verdere be- noodigheden te voorzien. De divisie-genl. Trochu (die het landingsleger der Oostzee- vloot zou aanvoeren) is tot opperbevelhebber van het te Chalons gevormd wordende 12= legercorps, de divisie-genl. Vinoy vau het te Parijs gevormd wordende 13= benoemd. Den admiraal la Rondere le Noury (die de transportvloot zou commandeeren) is bij decreet van den 12 het bevel op gedragen over de bij de buitenforten van Parijs gedetacheerde matrozen en mariniers. De maarschalk Baraguay d'Hilliers heeft den *11 een door de Keizerin onderteekend decreet ontvangenwaarbij de genl. Soumain in zijne plaats benoemd wordt tot bevclhèbbcr van het leger van Parijs en van de 1=. militaire divisie. De gewezen minister van onderwijs Duruy, lid van den Senaatheeft als vrijwilliger dienst genomenzijn zoon Al- bert heeft met het regiment turco'swaarin hij zich heeft doen opnemen, aan den slag bij Wörth deelgenomen. De heeren Paul de Cassagnac, van le Pays, en Robert Mitchell, van den Constitutioneel zijn mede in dienst getreden. Een aantal bewoners van Nancy hebben het gemeentebe stuur om wapenen en ammunitie gevraagdten einde de stad tegen de pruissen te verdedigen. De maire heeft bij proclamatie geantwoord dat de stad geene beschikking over wapenen had en dat de burgers zich aan de verpleging der gekwetsten behooren te wijdenin plaats van zonder nut hunne stad aan de wraak des vijands bloot te stellen. //Wat zou bovendien (vraagt hij) de moed van eenige, te nauwer- nood gewapende en van ammunitie verstoken burgers uit werken waar de dapperheid onzer soldaten tekortschoot F" Aan de versterking van Parijs wordt door 12000 personen gearbeid. Reeds zijn ruim 600 vuurmonden op de borstwe ringen der meest bedreigde forten geplaatst. Den 12 zijn ongeveer 2000 parijsche vrijschutters naar de Tuilerien getrokken, om hun verlangen tot het bekomen van wapenen aan de Keizerin kenbaar tc maken. Zij deed hen antwoordendat de uitreiking den volgenden dag zou plaats hebben. De aartsbisschop van Parijs heeftter gelegenheid van den feestdag van Maria-Hemelvaarteen herderlijk schrijven aan zijne geestelijkheid gericht, waarbij hij de bevolking aan maant om den 15 de Moedermaagd vurig aanteroepen, ter verkrijging harer bescherming tegen de verdere aanslagen des vijands. Te Parijs zijn verschillende personen, meest elzassers of duitscherstot gevangenisstraffen van 3 tot 6 maanden ver oordeeld wegens het roepen op den openbaren weg van //leve Pruisen!" of het op andere wijze aan den dag leggen hun ner sympathie voor de vijanden van Frankrijk. De regeering heeft besloten, de keizerlijke lijfwacht of de zoogenaamde cent-gardes te ontbinden. Do manschappen worden als 2». luitenants en sergeants ingedeeld bij de ca- vallerie-regimenten, die liet meest door het vijandelijk vuur geleden hebben. De abt Loyson, professor in de gewijde welsprekenheid bij de theologische faculteit te Parijs, heeft zich aangemeld om aan de vestingwerken te arbeiden. Cherbourg en andere kuststedenhet departement van de Var en de geheele kolonie Algiers zijn in staat van beleg verklaard. Den 14 hebben ongeveer 200 met dolken en revolvers ge wapende personen de kazerne der pompiers in de parijsche voorstad la Villette overvallen, den schildwacht en nog een persoon ernstig gekwetst, van de ter hulp snellende policie- agenten 1 doodgeschoten, 3 zwaar gewond en 1 kind gedood, terwijl verscheidene wandelaars door kogels getroffen werden; vervolgens zijn zij in de kazerne gedrongenwaarin zich geene pompiers bevonden, en, na vermeestering der geweren, afgetrokken. Door de policie werden, met behulp der bevol king de aanvoerder en 4 leden der bende gegrepen en door de opkomende nationale en parijsche garden 50 lieden gear resteerd dievoor werktuigen des vijands gehoudenmet moeite tegen de verbitterde menigte beschermd werden, 's Avonds hadden op nieuw aanrandingen der schildwachten plaats, maar werden de daders gevat. Le Siècle vaart den 15 zeer hevig uit tegen den staat, van beleg, waarin Parijs verkeert. Zij beklaagt zich erover, dat men de geestdrift en de verheffing der natie in deze oogen- blikken door het militaire wetboek en de krijgsraden neer drukt en versmoort. Den 14 is de derde ambulance uit het oude Nijverheidspaleis naar het tooneel van den oorlog vertrokken. Het personeel bestaat uit 94 personen. Op den tocht naar den Ooster spoorweg werd eene inzameling gehouden, welke 7000 fr. opbracht (o.a. 1 bankbiljet van 1000, 5 van 100 fr.). Van onderscheidene zijden komen bij dc regeering en de Maatschappij van het Roode Kruis aanbiedingen in van hotels en buitenverblijven, ten behoeve der gekwetste krijgslieden. De graaf v. Chambord heeft zijn kasteel bij Bloisde Senaat al de niet in gebruik zijnde localen van het paleis van het Luxemburg (met de tot dat gebouw behoorende beambten) beschikbaar gesteld. Prins Achille Murat heeft zijne gemalin en kinderen naar Londen gebracht en is van daar naar het oorlogstooneel teruggekeerd. Het duitsclie schip Graf van Krasseau, met rogge, uit de zee van Azof naar Amsterdam, is te Brest opgebracht. Bij decreet van den 17 is de genl. Trochu benoemd tot gouverneur van Parijs en tot opperbevelhebber van al de met, de verdediging der hoofdstad belaste strijdkrachten. De organen der democratische en republikeinsche oppositie dringen aan op 's Keizers terugkomst uit het leger. Zij ach ten zijne tegenwoordigheid bij het legerzoowel als die van den Keiz. Prinsvan prins Aapoleon en van de tot hun ge volg behoorende personenhinderlijk voor den opperbevelheb ber. die hoofd en handen geheel vrij behoort te hebben. De kamers van koophandel te Marseille en te Havre heb ben adressen aan de regeering gericht, waarin het maken en opbrengen van prijzen in beginsel bestreden en het verlangen geuit wordt tot het volgen eener onbekrompenrechtvaardige en menschelijke staatkunde in dit opzicht. Den 12 zijn niet minder dan 45000 man van Parijs naar de oostelijke departementen gedirigeerd. Senaat. Den 12 is met alg. st. aangenomen het ontwerp tot machtiging der regeering om, het cijfer der ter zake van den oorlogstoestand uittegeven schatkistbons van 500 tot op 1000 miljoen fr. te verhoogen, en met alg. st. op 1 na {M. Chevalier) het ontwerp tot liet geven van een gedwongen koers aan de biljetten der Bank, voor een bedrag van 1800 miljoen, dat is 300 miljoen meer dan het thans in omloop zijnde. Den 14 zijn de tot dien dag door het Wetg. Lichaam aangenomen wetten goedgekeurd. Den 16 is het denzelfden dag door het Wet=\ Lichaam aangenomen voorstel-AViry met alg. st. goedgekeurd. De lieer Bupin stelde voor, het ministerieter aanmoediging in zijne moeilijke taakte bedanken voor het reeds verrichte. De minister Busson wees echter dien dank af, als nog niet verdienden als alleen aan het leger toekomende. Öp het einde der zitting heeft de heer Cliabrier voorgesteld om te verklaren, dat er vrede noch wapenstilstand met de pruissen kan gesloten worden alvorens zij van het fransche grond gebied verdreven zullen zijnen om door de vloot in alle handelsplaatsen des vijands schattingen te doen heffen, gelijk aan die door de pruissen in Frankrijk gevorderd. Het eersle gedeelte van dit; voorstel werd bij acelama ie aangenomen het laatsteonder eenparig protestafgewezen. Wetgevend Lichaam. Omtrent de zitting van den 10 kan nog bericht wordendat de heer Estancelin zijn voorstel tot het per..•ment verklaren der Kamer, onder toejuiching heeft ingetrokkennadat de minister Busson verklaard had dat het niet in de bedoeling der regeering lag om zich van de medewerking der Kamer te beroovenmaar dat zij de bijeenroeping door den president wenscht, zoo dikwijls deze het noodig oordeeltdat graaf Palikao mededeeldedat, zijne eerste zorg was geweest om alles wat in Frankrijk slechts gemist kon worden naar het leger, en wel naar het, 7=. corps te zendeno.a. de divisie van Lyon naar Belforten dat spoedig een decreet zou verschijnen tot orgauisatie van een legercorps onder de muren van Parijsdat de linkerzijde bij monde van den heer Bethmont, na deze verklaringen haar vertrouwen in den minister betuigde; en dat, de heer Estan celin een brief voorlas vau den prins v. Joinville, verzoekende op de vloot geplaatst te wordenen bij die gelegenheid op nieuw de introkking der verbanningswet, voorsteldewelk voorstel met gemor ontvangen, maar naar de commissie voor het initiatief verzonden werd. 12 Aug. Graaf Palikao bericht, dat het ontslag van don majoor-generaal Leboeuf is aangenomen, en (naar aanleiding eener door den heer Gambetta ingediende petitie van parijsche burgersdie op het, bespoedigen der wapening aandringen) dal, binnen 4 dagen 70Ü00 man naar de grenzen gezonden zullen worden. De minister Chevreau geeft, in antwoord op eene interpellatie betreffende het tot botsingen aanleiding gevend verblijf van duitschers in Frankrijkkennisdat de regeering maatregelen neemt om alle duitsclie onderdanen van het fransche grondgebied te verwijderenzoodat den 10 1200 en den 11 wederom 1200 pruissen uit, Parijs vertrok ken zijn. Dc heer Pelletan keurt dien maatregel af en de markies de Piennes beveelt de welgezinden aan de bescher ming der regeeringwaarop de minister antwoordtdat de als welgezinden bekenden niet worden verwijderd. Ten aanzien van de opdracht, vau het opperbevel aan den maarschalk Bazaine verklaart de minister uitdrukkelijk eu tot genoegen der vergadering, dat dit niet slechts de 2=., 3=. en 4=. armeecorpsen van den Rijn, inaar alle corpsen omvat, en door geen hooger bevel beperkt wordt. 13 Aug. Leden der linkerzijde dienen petitiën in, waar van een met 8000 onderteekeningenter ondersteuning van het den 10 door den heer Raspail gedane voorstelom de vrijstelling van de krijgsdienst ten gunste der seminaristen en leden van geestelijke corporatiën intetrekken. Van het wetsontwerp tot verlenging van den vervaltijd der wissels wordt een gedeelte verworpen en alleen aangenomen de bepalingvolgens welke eerst na verloop eener maand na den vervaltijd tot protest kan worden overgegaan. De oppositie stelt voor het thans aan de orde zijnde voor- stel-Favre, tot het instellen van een comité van defensie, in comité te behandelen, en blijft daarop aandringen, in weer wil van den tegenstand van graaf Palikao, die verschillende met toejuiching begroete mededeelingen doet omtrent den staat van het leger en de verdediging van Parijs, Verklaart dat men de regeering bij de verantwoordelijkheid ook het gezag moet laten en een votum van vertrouwen eisclit. Gambetta antwoordt, dat de Kamer alle vertrouwen in.den minister stelt en zijn gezag niet wenscht te verminderen maar dat zij behoort, tc weten of hier //tusschen het heil des volks en dat eener dynastie" moet worden gekozenen dat het raadzaam is, dit onderzoek niet, in het openbaar te houden. De linkerzijde en het publiek op de tribunes juicht den spreker uitbundig toe. de rechterzijde dringt aan op het ontruimen der tribunes en doet, wijl de president daar niet toe overgaat, het door verscheidene leden geteekend voorstel om de openbare zitting in comité te veranderen hetgeen aangenomen wordt. Het voorstel-Favre wordt in comité verworpen (63 st. waaronder Thiers vóór). Daarna wordt een door den minister Magne ingediende voordracht tot verhooging van het maximum der uittegeven bank biljetten op 2400 miijoen goedgekeurd (Men verzekert, dat in de geheime zitting door den heer Favre eene heftige rede is uitgesprokenten betöoge der noodzake lijkheid van de instelling van een comité van defensie maar dat de Kamer zijn voorstel verworpen heeftnadat de minister van oorlog gedreigd had te zullen aftreden, indien het aangenomen werd. Op aanraden van den heer Thiers werd echter beslotendat de Afgevaardigden Parijs niet zouden verlaten en dagelijksook al werd er geene openbare zitting gehoudenzouden bijeenkomen. Behalve Favre, moeten ook de Kératry en Gambetta op het nemen van uiterste maatregelen hebben aangedrongen). 14 Aug. De heer Gambetta beklaagt zich zeer over het terug houden van het bericht der bezetting van Nancy door den vij and, reeds den 12 geschied en nog den 13 van regeeringswege ontkend. De ministers Buvernois en Brame verdedigen het gouvernement, dat'niets voor de Kamer wil verbergen, en, of door stremming der telegrafische gemeenschap of om re denen van strategisch belangeerst heden bedoeld bericht ontvangen had. De heeren Estancelin eu de Kératry bewe ren, dat het reeds den vorigen dag te Parijs bekend was. Een crediet van 5 miljoen fr. voor de stad Parijsten be hoeve der betrekkingen van de mobiele garde, en eene voor dracht omtrent de plaatsvervanging van ministeriëele beamb ten worden aangenomen. De heer Ferry doet het voorstel tot het opheffen van alle vrijstellingen van dienstaan gees telijken onderwijzers enz. verleendde heer Girault tot het inlijven der geestelijkheid bij het leger, een ander Afge vaardigde tot verkleining van de maat der manschappen welk voorstel ingetrokken wordtnadat de regcerings-com- missaris verklaard haddat dit reeds oogluikend geschiedt. 14 Aug, De heer Raspail dient een wetsvoorstel in, om ten behoeve der door den crisis lijdende of tot de krijgs dienst opgeroepen werklieden, den vervaltijd der huishuren met 2 maanden te verlengenhij grondt dit voorstel op de wet tot uitstel der gerechtelijke vervolgingen ten aanzien van geprotesteerde wissels. De meerderheid ontvangt het met gemor, 16 Aug. Het wetsontwerp van den heer Ferry wordt aan genomen strekkende tot inlijving van sommige vrijgestelden der lichtingen van 1865 en 66, welke niet in de mobiele nationale garde waren opgenomenin het actieve leger, en wel met een amendement, waarbij de bij de wel, van 1832 gestelde gevallen van vrijstelling (seminaristen, theologische studenten, leerlingen der polytechnische cn normaalscholen, leden van onderwijs-gevende corporatiën en der Universiteit, onderwijzers en kweekelingen) gehandhaafd worden. Ge noemd lid laat zich met verontwaardiging uit, over dc pro clamatie des Keizers, bij zijn vertrek uit Melz aan de inwo ners dier stad, maar de Kamer laat hem niet uitspreken, 18 Aug. De heer Gambetta vraagt dwangmaatregelen tegen de vreemdelingen, ten gevolge van het oproer in La Yilette. Graat Palikao zegidat, de schuldigen voor een krijgsraad zullen worden gebracht. Omtrent het leger zegt hij, dat de ti anschen een klein voordeel hebben behaald. De vijanden bestormden Pfa'zburg en verloren daarbij 1500 man. Hij verzoekt dc Kamer, alle vragen uit te stellen tot dat de thans uitgevoerd wordende bijeentrekking van troepen voltooid zal zijn. De heer Thiers hoopt dat, Parijs, zoo het noodig mocht zijn, den vijand een onoverwinnelijken tegenstand zal bieden, Daarvoor moet men rondom den vijand alles verwoesten maar in Parijs overvloed zien te brengendoor aan de be woners van het platteland de gelegenheid open te stellen met hun graan naar dc hoofdstad de wijk te nemen (Alge meene goedkeuring). De heer Buvernois antwoordtdat het vraagstuk van het bijeenbrengen der levensmiddelen voort durend een onderwerp iswaaraan de regeering al hare op merkzaamheid wijdt, en dat zij meent, dat het door den heer Ihiers voorgestelde middel het besté is. 18 Aug. Graaf Palikao kondigt de benoeming van genl. Irochu tot commandant van Parijs aan. Hij zegt, dat het noodig was^ een krachtig optredend en werkzaam man voor de verdediging dier stad te benoemen, eu dat voor die be noeming geene andere oorzaak bestaat. Van het oorlogstoo neel noemt hij de tijdingen gunstig: de pruissen hebben zoodanige verliezen geleden, dat zij genoodzaakt zijn geweest een wapenstilstand te vragen tot het, begraven der dooden; zij waren den 17 in hunnen marsch naar Bar-le-Duc gestuit en zeker was hetdat het geheele curassiers-korps Bismarck vernietigd was (Toejuichingen.) Een klein gevecht was bij öchelestadt geleverdeene pruisische dépêcheover België gekomen, maakt eenvoudig melding van een gevecht, niet van eene //overwinning", en de minister maakt daaruit op, dat de pruissen eene werkelijke nederlaag hebben geleden. Krijgstooneel. De fransche kolonel de Gramont is bij Wörth niet gesneuveld, maar heeft, een arm verloren en is vervolgens in het hospitaal be zweken; de genl Colson daarentegen is gesneuveld, desgelijks ook de kolonel de Vossart, de markies d'Espeuilles en de graaf Robert de l ogue. Het aantal fransche gevangenen wordt op ruim 700o geschat, waaronder 58 ongekwetste officieren, het totaal verlies op 12 a 13000 man; dat van het duitsclie zuiderleger Ik'aIi ocg in hot geheel 4000 mail. De pruisische Kroonprins is herhaaldelijk in het hevigste vuur geweest en officieren van zijnen staf zijn gekwetst. De fransche maarschalk Mac Mahon heeft, zich eveneens gedurig in de voorste gelederen vertoond- Van de franschen hebben zich vooral dapper gekweten het 8=. en 9". kurassier-regimentvan het 8=. zijn 31 officieren geblevenhet 9=. is tot op de helft versmolten. De zelfop offerende dapperheid dezer troepen heeft den aftocht der fran schen verzekerd. Ecu regiment zouaven heeft zich bijna geheel opgeofferd om zijne stelling te behouden. Men ver zekert,, dat de fransche troepen die aan den slag hebben deel genomen, sedert 24 uren geen spijs of drank hadden gebruikt, toen zij ten strijde togen. In de proclamatie door Mac Mahon, na den slag tot zijn geslagen legercorps gericht, zegt hij dat 35000 franschen tegenover 140000 pruissen stonden. De fransche dagblad-correspendentendie na den slag ver dwenen warenzijn in een ouden hun tot observatie-punt dienenden toren te Wörth gevangen genomen en na ecnigc dagen in het pruisische leger krijgsgevangen te zijn geweest, voor don kroonprins gebragt, door deze zeer welwillend be handeld en in vrijheid huiswaarts gezonden. Het fransche landvolk, door dweepzieke geestelijken opge hitst koelt, zijne woede aan weerloozen en gekwetsten, zoo dat reeds talrijke offers te beklagen zijn. Van duitsche zijde wordt daarover streng recht gedaan en den 6 zijn 26 boeren gefusilleerd. Te Weissenburg hebben de burgers zich niet van deelneming aan den strijd onthouden, toen deze binnen de muren werd voortgezeten zelfs op gekwetsten gevuurd, hetwelk in sommige gevallen tot bloedige wraakneming ge leid heeft,. Do genl. v. Zastrow heeft bekend gemaakt, dat de bepalingen van het krijgsrecht ten strengste zullen worden toegepast op alle, niet tot het fransche leger behoorende per sonen, die gevaar of nadeel aan de duitsche troepen zullen toebrengen, of den vijand in eenig opzicht behulpzaam zijn. De pruissen vinden de dorpen meerendeels verlaten door de inwonersdie echter, de goede krijgstucht en het betalen van al wat er gevraagd wordt ziende, gaandeweg terug- keeren. De stemming der bevolking is over het geheel niet slecht, maar in de schuilhoeken en bosschen der Vo- geesen hebben zich kleine gewapende benden gevormd, enkele soldaten vermoord en kleine transporten opgelicht. 14 Ge wapende boeren en boschwachters, die een transport bij Bitsch aangevallen en de bedekking gedood haddenzijn den 10 gefusilleerd. Le Gaulois meldt, dat de pruissen ook den pastoor en 17 andere inwoners van het dorp Gonstett, die de fransche gekwetsten in den slag van Wörth te hulpsnel- den gefusileerd hebbenonder voorgevendat zij op de troepen vuurden. Vervolg in het Bijblad. J. 1. Maandag avond werd alhier, onder voorzitting van den burgemeester, eene openbare vergadering gehouden, welke ten doel had dc vestiging van een sub-comité van het Roode Kruis hier ter stede. Dat doel werd bereikt door het tot stand komen eener afdeeling met 72 leden, terwijl bovendien 3S dames reeds toezegging barer medewerking hadden gedaan, zoodat ook de oprichting van een dames-hulpcomité eerdaags te wachten was. Het minimum der contributie werd op 1 bepaaldten einde het, lidmaatschap voor zoo veleu mogelijk toegankelijk te stellen. Tot leden van het bestuur werden ver kozen de 9 hoerendie de ingezetenen bij advertentiën hadden samengeroepen, en bij onderlinge verkiezing hebben deze be noemd tot president, den heer A. Maclaine Ponttot vice-pre sident den heer mr. W. v. d. Kaag, tot secretaris den heer II. F. W. Grottendieck en tot penningmeester den heer G. J. v. Leeuwen. Staande de vergadering ontving de voorzitter een schrijven, waarbij een der mannelijke bedienden van het gasthuis zich aanbood om als assistent naar het oorlogstooneel te vertrekken. Maken wij met groot,e ingenomenheid melding van ge noemde bijeenkomst en het, daarin verrichte, toch kunnen wij niet verzwijgen eenige teleurstelling te hebben ondervon den. Na zooveel als reeds over het, Roode Kruis geschreven is en er dagelijks van in de dagbladen vermeld wordt (te Harlingen kwam eene afdeeling vau 350 leden tot stand), na de artikelen van dr. Basting in het Dagblad van 's Graven hage, de jongste brochure van dr. Nuyens (om van andere niet te spreken), na de krachtige aansporingen tot deelneming tot het, alkmaarsche publiek gericht in een vroeger Nr. dezer courant en in den N. Noordhollander, bovenal na de ontzet tende en deerniswekkende berichten van het oorlogstooneel, hadden wij veel grooter aantal belangstellenden in de ruime zaal van Meijer verwacht. Zoo velenwaarvan wij gedacht, hadden, dat zij in de eerste plaats zicb met geestdrift zouden scharen onder dc banier van het Roode Kruis, ontbraken op het

Alkmaarsche Courant | 1870 | | pagina 2