Turkije. Cliin a. Kronijk van den Oorlog. Frankrijk. Donau-Vorstendommen. Te Plojeschti is den 20 eene poging gedaan om een voorloopig bewind t-e proclameeren, bestaande uit genl. Nic. Golesco, als regent, Johan Ghika en Johan Bratiano. De regeering zond per spoortrein troe pen derwaarts en talrijke arrcstatiën onderdrukten welhaast den toeleg. De heer de Rochechouart, secretaris der franscke ambassa de heeftter zake van den moord te Tientsinde terecht stelling van 3 mandarijnen en de loslating van een groot aantal inlandsche christenen geëischt. De overheid heeft zulks bewilligdmet uitzondering der executie van een der 3 mandarijnendie eene aanzienlijke betrekking bekleedt. Daarop is met eenonmiddelijk bombardement der stad gedreigd. Den 18 is de vierde ambulance der maatschappij van het Roode Kruis van Parijs naar het oorlogstooneel vertrokken. Nog 4 audere zullen, telkens met een tusschenverloop van 3 dagen volgen. Zij zijn elk ingericht voor 2000 gekwetsten en kosten elk 70000 fr., benevens 50000 fr. per maand aan onderhoudskosten. Den 12 was reeds voor een bedrag van 2.123.734 fr. ten behoeve der maatschappij ingeschreven, on gerekend den ingekomen grooten voorraad linnen en allerlei andere benoodigdheden. Het hoofdbestuur heeft 98000 fr. gezonden naar de plaatsen, welke het oorlogstooneel omringen, om in de eerste behoeften der gekwetsten te kunnen voorzien. De uitgaaf der radicale organen le Centre Gauche en la Cloche is op last van het militair gezag te Parijs geschorst. Het aantal der gearresteerden ter zake van den gewapenden aanval op de kazerne der pompiers in de voorstad la Villette beloopt 82. Naar hunne namen te oordeelen, zijn zij voor het meerendeel geene vreemdelingen. De krijgsraad heeft reeds 4 personen ter dood veroordeeeld, 2 tot 10 jaren dwangarbeid veroordeeld en 2 andere vrijgesproken. Den 18 zijn verscheidene duizenden pompiers uit de depar tementen te Parijs aangekomen en met geestdrift verwelkomd. De corpsen der douane-beambten hebben eene sterkte van 9000 man; de bosch- of veldwachters vormen 2 regimenten, elk van 3000 man. Het 7®. legercorps (genl. Douay) is van Belfort, waar het gekantonneerd wasover Parijs te Chalons aangekomen, het overschot van het corps van de Failly te Vitry-le-Franfais eene kleine vesting tusschen Chalons en Bar-leüuc. Prins Napoleon is met eene belangrijke zending naar Italië vertrokken. De Keizerin laat het geheele kasteel van Compiègne voor de opneming van gekwetsten in gereedheid brengen en heeft last gegeven om daartoe ook den tuin der Tuilerien interichten. Den 16 is op de kermis te Haute-Faye een der aanzien lijkste inwonersde heer de Monéis, door een troep boeven ondanks de pogingen van den maire en den pastoor ter zijner redding, eerst half dood geslagen en toen levend verbrand, omdat hij niet, als andere jongelieden, dienst genomen had en van prnisischgezindlieid verdacht werd. In het Journal Officiel van den 21 wordt, tot het erlangen van beschikking over het bij de wet vitn 12 Aug. verleende nieuwe oorlogscrediet van 500 miljoen, eene 3 p.cts. leening uitgeschreven van 750 mijj oen fr., tegen den prijs van uitgifte van 60.60 p.ct.; bij inschrijving moet gestort worden en voorts elke maand Den 19 heeft de Keizer verscheidene legercorpsen in het kamp van Chalons geïnspecteerd; overal verzochten de troepen hem om tegen den vijand te mogen aanrukken. Later heeft hij zich naar Rheims begeven en aldaar eenige Afgevaar digden der rechterzijde ten gehoore ontvangen. In de Yendée, het bij uitnemendheid catholieke gewest, hebben zich 50000 vrijwilligers aangemeld, waaronder grijsaards van 70 jaren. Den 15 hebben de meesten hunner eene op zettelijk gehouden mis bijgewoond en hunne wapens doen zegenen, en vervolgens dc reis naar Chalons aanvaard. Het Journal de Paris schrijft ten aanzien der duitsche gekwetsten, die in franscke handen vallendat men zo hoog stens ter zijde van de wegen moet leggen, opdat zij niet door de paarden vertrapt worden, en dat het eene broeder lijke daad is om dezulken, die niet vervoerd kunnen worden, met een kogel den schedel te verbrijzelen. Door dc bemiddeling der americaanschezwitsersehe en russische gezanten, aan wie de bescherming der in Frankrijk verblijvende noord- en zuidduitschers was opgedragen, is de maatregel tot uitzetting der duitschers in zoo verre verzacht,, dat zij'die voorgoed aldaar te lande gevestigd zijn. genoeg zame middelen van bestaan kunnen aanwijzen, of door be kende personen bij de regeering aanbevolen zijnniet verwij derd behoeven te worden. Het, Seuaatslid M. Chevalier komt in de Revue des Deux Mondes tegen de uitzetting der duitschers op. De 40000 te Parijs gevcstigden zegt hij - waren nuttige burgers en genoten wegens hun ijver en goed zedelijk gedrag de alge- meene achting. De duitsche bankiers bewezen aan de fran- sche kapitalisten gewichtige diensten. Moot Parijs het duit sche element harer bevolking derven, dan zal dit verlies in geene 10 of 20 jaren worden aangevuld. De nieuwe opperbevelhebber van Parijs, genl. Trochu, heeft, bij dc aanvaarding zijner betrekkingproclamation aan de bevolking en aan de gewapende macht uitgevaardigd, die, wegens de daarin uitgedrukte vaderlandslievende en libe rale gevoelens, veel bijval vinden. De gewone kreet //leve de Keizer!" wordt in deze stukken gemist. Bij decreet van den 19 is een comité van defensie inge steld voor de vestingwerken van Parijs, bestaande uit den genl. Trochuden maarschalk Vaillantden admiraal Riyault de Genouilly, den minister van o. w. David en de divisie- genls. de Chahaud-LatourGuiod, d' Autemarre d' Ervillé cn Soumain. Er worden 2 sterke divisiën kanonneerbooten gevormd, bestemd om op dc Seine tot de verdediging van Parijs medetewerken. Dc mobiele garden zijnna de aankomst der corpsen Mae- Mahon en Douay in het kamp van Chalons, naar de hoofd stad teruggekeerd, waar zij het kamp van S. Maur hebben betrokken. De minister van binn. zaken heeft den 19 eene circulaire aan de prefecten gerichtaanvangende „wapentwapent zonder eeuig uitstel" en hen aansporende; zich te beijveren om door alle middelen soldaten te maken. Bij decreet van den 20 is de oprichting bevolen van een marseh-regiment cavalleric der keizerlijke gardesamengesteld uit de depöt-escadrons van de verschillende ruiter-regimeuten dier garde. Jérome Napoleon Bonaparte is tot dc kolonel van dit regiment benoemd. De departementen der Oostelijke Pyreneeën, der Nièvre en der Cher zijn in staat van beleg verklaard. Eene depeche uit Alexandrie meldt, dat het pruisische schip Uertha door transchc schepen is veroverd. Bij decreet van den 21 is langs de landgrenzen van Duin kerken tot Lans-le-Bourg en langs de zeekust, van Saint- Valery tot Duinkerken de weder-uitvoer uit entrepots en de doorvoer verboden van slachtvee, vleesclimeelzemelen en fburages. Een der krijgsraden van de 1". militaire divisie heeft den pruisischen officier Hart (den 12 Aug. in het departement van de Loiret gevangengenomenterwijl hij op den openbaren weg eene schets vervaardigde) ais spion ter dood veroordeeld. Hart beweerde, dat hij zich door Frankrijk naar Zwitserland begaf en ontkende het bestaan der schets, die dan ook niet in handen der overheid gekomen is. Voor den onderprefect van Gien gebracht, had hij bekend een spion te zijn maar voor den krijgsraad verklaarde hij zulks gezegd te hebben omdat die ambtenaar met alle geweld een verspieder in hem wilde zien en het onderhoud hem begon te vervelen, Bij de eerste opkomst der mobiele garde in het arrondis sement Perpignan hebben de manschappen zich verzetde officieren gehoondmet knuppels geslagen en met stecnen geworpenzoodat de militaire macht, het oproer heeft moeten stillen. De officieren hebben daarop hun ontslag ingediend, maar dit op aandrang der overheid teruggenomen. De garden zijn voorloopig weder naar hunne woonplaatsen gezonden. Het officieel nieuws ten aanzien der krijgsbedrijven bij Metz, den 22 te Parijs bekend gemaaktluidde minder ge ruststellend dan het tot nog toe door graaf Palikoa mede gedeelde en wel als volgt„De regeering heeft door de stoornis in de telegrafische communicatie met het leger van den Rijn geene berichten ontvangenen daarom reden te gelooven, dat het plan van maarschalk Bazaine nog niet vol voerd is. De heldhaftige houding van onze soldaten in de verschillende gevechten tegenover eene veel sterkere vijandelijke legermacht doet de hoop voeden, dat de operatiën nog kun nen gelukken. Vijandelijke verkenners zijn bij St. Dizier gezien.' Voor zoo ver den 23 's avonds bekend was, bedroegen de inschrijvingen voor de nieuwe leening te Parijs en in de departementen op den eersten dag reeds 620 miljoen. Den tweeden dag is de leening ruimschoots volgeteekend. De jiarijsche forten zijn met talrijke zware kanonnen ge wapend. Aanzienlijke hoeveelheden granen en andere levens behoeften zijn reeds, met het oog op een beleg, in de hoofdstad bijeengebracht. De tijdelijke prefect van Parijs heeft ter kennis der landbouwers gebracht, dat al het graan, meel, fourages en andere voedingsmiddelen, welke zij naar Parijs zouden wenschen te vervoerenaldaar vrij van alle kosten in entrepot kunnen worden opgeslagen. Hij spoort tot dat vervoer aan om de hoofdstad tot eene grootc voor raadschuur te makenwaaruit na het einde van den oorlog die landstreken zouden kunnen worden voorzien, waar de oogst meer of minder geleden heeft. Henry Bamberger, directeur der Nederlandsche Credietbank te Parijsheeft persoonlijk aan het parijsche hoofdcomite van het Roode Kruis 10000 fr. geschonken, half voor de gekwetsten en half voor de betrekkingen der gesneuvelden, en voor datzelfde doel toegezegd wekelijks 1000 fr„ benevens 5000 fr. na het, sluiten van den vrede voor het militaire weduwen- en weezenfonds. Bij decreten van den 22 is besloten tot het vormen van een vijfde bataljon van het vreemdelingen-regiment en van 8 nieuwe regimenten infanterie der mobiele nationale garde, elk 1200 man sterk; en aan de in liet dep'. van het Noorden gevestigde belgen vergund om voor den duur des oorlogs als vrijwilligers bij die garde in dienst te treden. De maarschalk Randon, die naar Algiers gezonden was om op het afzenden van troepen orde te stellen, is op zijne terug reis ernstig ziek geworden en wordt te Lyon verpleegd. De minister van binn. zaken heeft de dagbladen inct na druk uitgenoodigd, om zeer omzichtig te zijn met het mede- deelen van berichtendie den goeden uitslag der operatiën van het leger in de waagschaal zouden kunnen stellen. De regeering heeft een tiental leden van den Staatsraad naar de departementen gezonden, ten einde de organisatie der mobiele nationale garde te besturen. Den 23 zijn te Parijs 2 caïds uit Algiers aangekomenom de regeering eene versterking van 20000 ruiters uit Kabylie aantebiedeu. De generaal Trochu heeft ccnc verordening uitgevaardigd waarbij bepaald wordtdat uit Parijs zullen worden ver wijderd alle personendie geen middel van levensonderhoud bezittenen wier tegenwoordigheid de openbare orde en de veiligheid van jiersonen en goederen in gevaar zou brengen, of ure daden zouden bedrijvenwelke zouden kunnen strek ken om de in het belang der verdediging en der algemeene veiligheid genomen maatregelen te verzwakken of te doen mislukken. Wetgevend Lichaam. 19 Aug. Een door den heer Ferry ingediend voorstel tot tijdelijke intrekking der wet omtrent, de vervaardiging van wapenen wordt naar do afdee- verzonden. 20 Aug. De minister Palikao wederspreekt de bewering der pruissen, dat zij den 18 grootc voordeelen hebben behaald; hij verzekert, dat zij integendeel naar de steengroeven van Jaumont, zijn teruggeslagenhij zegtdat het comité voor de verdedtein" van Parijs ijverig arbeidt, dat, het gouvernement in 't minst°niet bezorgd is en alles binnen korten tijd in den besten staat zal verkeeren. De minister van binn. zaken bericht, in antwoord op de klachten der heeren Ganibetta, Picard en Garnier-Pagès, dat de wapening-der nationale garde van Parijs ijverig wordt voortgezet en dat die garde den 28 in het bezit van 80000 geweren zal zijn. De mededee- lingen dos ministers worden levendig toegejuicht. 22 Aug. Do minister deelt mede, dat er gunstige tijdingen van Bazaine zijn ontvangen van den 19; dat hij niet in bij zonderheden kantreden, doch dat de tijdingen bewijzen, dat er terecht vertrouwen gesteld kan worden in de veerkracht van Baza-ne. Aan de verdedigingswerken van Parijs wordt met ijver gearbeid en de hoofdstad is gereed ieder te ont vangen, die haar mocht willen aanvallen. De lieer ile Kératry stelt voor, dat do Kamer 9 harer leden zal toevoe gen aan het comité voor de verdediging der stad. De mi nister bestrijdt dit voorstel, dewijl de regeering volkomen verantwoordelijk wil zijn cn wijl eene uitbreiding van het, comité moeilijkheden zou opleveren. Op aandrang van som- mine leden wordt eene commissie benoemd om rapport over het voorstel uittebrengen en deze verzoekt uitstel tot den voteenden dag. wijl zij liet voorstel niet goedkeurt en een ander heeft ontworjién, waarover de regeering zich wil beraden. 23 Aug. De minister van binn. zaken zegt, dat de re geering sedert de den vorigen dag medegedeelde depeche geene tijdingen van het oorlogstooneel heeft ontvangen. De heer Thiers vraagt een nieuw uitstel, dewijl de onderhande ling met de regeering nog niet afgeloopcn is [In den Se naat werd door den lieer Rouher bericht,dat de ministerraad uit eigen beweging besloten had om 3 Afgevaardigden en 2 Senaatsleden (den genl. Mellinet en den lieer Betrie) aan het comité van defensie toetevoegen]. De heer Ganibettamet nadruk op het bespoedigen der wapening aandringendezegt de overtuiging te bezitten, dat het land aan een geduchten rampspoed zal blootgesteld worden, indien men het niet met de gansche waarheid bekend maakt. Deze woorden veroor zaken eenige opschudding, maar hebben verder geene gevol gen. De heer Glais- Bizoiu verlangt, dat men de gekwetsten niet naar Parijs zende; Jules Simon bestrijdt hom en zegt, dat de hoofdstad er eene eer in moet stellen om de dappere verdedigers van het vaderland te verjilegen. 24 Amr. De regeering stelt een wetsontwerp voor, waarbij alle gediend hebbende' soldaten onder de wapenen worden geroepengehuwd of niet gehuwd van 25 tot 35 jarigen leeftijd, benevens alle ex-officieren tot fiOjarigen cn alle ge- j schikte generaals tot 70jarigen leeftijd. i)c Kamer verklaart dit ontwerp voor urgent. Omtrent het voorst,el-7'Vry, om de j wet waarhij de fabrikatie, de handel en het bezit van wapens en ammunitie wordt verboden op te heffenwordt ongun stig door de commissie geadviseerd. De minister Palikao be richt dat den 23 in Engeland 40,00 I geweren zijn aange kocht waarvan een gedeelte in 3 een ander in 8 dagen zal worden geleverd. Dc heer Pellelan stelt voor om de personendie eene jaehtacte bezit tente veroor.oven zich in vrijcorpsen te organiseeren. De minister van binn. zaken zegtdat dc vrijkorpsen geautoriseerd zijn over het geheele grondgebied, en dat, dezulken, die door het minis terie van oorlog erkend zijnals soldaten moeten behandeld worden. De heer Thiers zegt, in naam der commissie, belast met het onderzoek van liet voorstel-Kératrydat het, onmo gelijk is tot eene overeenstemming met de regeering te ko men maarom in de tegenwoordige omstandigheden geene verwikkelingen met hot ministerie te veroorzaken, stelt hij voor, het voorstel te verwerpen. De minister van oorlog zegt daarop, dat, de regeering, een blijk willende geven van haren verzoenenden geest,, besloten heeft om 3 Afgevaardigden tot: leden van het comité van defensie te benoemen. De heer de Kératry verdedigt zijn voorstel. De markies de Piré stelt voor, dat de regecring de 3 leden, uit eene voordracht der Kamer van 9 leden zal kiezen. De lieer Farre houdt eene heftige rede en zegt o. a.„De ongelukken van het land zijn ontstaan door dc noodlottige leiding waaronder het, ge bukt, is gegaande Kamer moet zich verklaren of liet voor de dynastie is, dat het, land zich moet verdedigen." Hierop ontstaat een geweldig tumult en de spreker wordt tot orde geroepen. De heer Buffet zegt,, dat er op het, oogeublik slechts eene kwestie is, d. i.liet verjagen der vreemdelingen. De discussie wordt, met 210 tegen 55 st. gesloten verklaard en het voorx\e\-Kératry met, 206 tegen 21 stemmen verworpen. De heer Gambetta verlangt nieuws omtrent den slag van den 18 en omtrent de stelling der pruisische legermacht, De min. van binn. zaken antwoordt,, dat Bazaine liet te druk heeft om rapjiorten te zenden. Hij voegt er bijdat de tele grammen van heden van geen gevecht melding maken; dat vijandelijke verkenners in de departementen Manie en Aubc zijn gezien, maar dat hij daaromtrent geene bijzonderheden kan mededeelen; en dat de l'ransche -troepen Chiilons hebben verlaten, om de algemeene verdediging van het land te ver zekeren. KBIJGSTOONEEL. Aangaande het op 14 Aug. bij Metz geleverde gevecht, (dc slag van Borny) wordt, van pruisische zijde bericht, dat het eene groote verkenning van het le leger (genl. (Hein- met e) wasten doel hebbende om den vijand aldaar op te houden en zoo doende een gedeelte der duitsche troepen den tijd te geven om zuidwaarts te rukkenten einde den terugtocht der franschen (die blijkbaar de verdediging van het versterkte kamp bij Metz opgaven en met, vermijding van een veldslagtot achter den Maas wilden trekken) naar Verdun tegeutehouden. Dat doel werd bereikt,maar. de wijl het, corps in de 2 eerste uren tegen 3 corpsen streed ten koste van groote verliezendie vooral de artillerie trof fen. 's Avonds omstreeks 7 uren was het linkercentrum bijna van al zijne officieren beroofd. De pruissen werden zeer belemmerd door den wind, waardoor de kruitdamp van den vijand hun tegenwoeien door het verblindend licht, van de prachtig ondergaande zon. Dc door de franschen vernielde vernietiging van het curassier-regiinent v. Bismarck is onwaar, want het heeft aan den strijd geen deelgenomen. Het gevecht duurde van 5 tot 9 uren. Al de pruisische divisiën hielden het slagveld tot 10 uren bezet en zijn toen naar hunne bi vakkeu teruggekeerd. Die terugkeer is door de franschen aangemerkt als een bewijsdat de pruissen de nederlaag ge leden hadden maar het, is duidelijk dat, deze hun kamp niet onder de muren der vesting konden opslaan. Don 15 heeft dc bevelvoerende generaal een parlementair naar dei maarschalk Bazaine gezonden, om het begraven der gesneuvelden voort,estellen waaroji een toestemmend antwoord verkregen werd. Volgens fransche opgaven vonden de pruissen zich zeer bedrogentoen zij niet slechts de aftrekkende fransche ach terhoede op den rechteroever van de Moezel, maar de beide divisiën Decaen en Ladmiranlt aldaar tegenover zich zagen mislukte lmn plan, omdat, zij, het vuur vau het fort S. Ju- lien willende ontgaanvervielen in dat van het fort ttueu- leuwaardoor zij zwaar geteisterd werdenalsmede door 12 mitrailleusesdieachter de infanterie in batterij gebracht eensklaps gedemaskeerd werdenzoodat 8U00 pruissen gedood cn naar gis 2 1-000 buiten gevecht gesteld werdenterwijl het verlies der fransehen slechts 800 a 900 dooden en 2 maal zooveel gekwetsten bedroeg Prins Frederik Karei heeft zich het oponthoudden 14 door de franschen ondervondenten nutte gemaaktom met het 2®. leirer snel de Moezel overtetrekkeu cn den 16 het naar Verdun wijkende leger op den linkeroever der rivier aantevallcn (slag van Mars-la-Tour), eu ook hem gelukte het. na eene worsteling van 12 uren, den overmachtigeu vijand op Metz terugtewerpen. 2 Regimenten dragonders der prui sische garde werden gedecimeerd; bij de aanvallen daarvan zijn o.a. gesneuveld prins Hendrik XKII v. Reusz en dc eenige zoon van den minister graaf v. Itzenplitz. 's Avonds kwam het bericht, van den slag in het hoofdkwartier des Konings te Pout-a-Moussonen Z. M. gaf aanstonds bevel om zijne 4 legercorpsen (waaronder het pas aangekomen saksisclie)2 daarvan met overtrekking van de Moezelin tweede linie te scharen achter de 4 oorpson en de garde die aan don strijd hadden deelgenomen. Bij het gevecht, van den 18 (slag van Rezoiiville) ver meesterden de pruissenin weerwil van den hardnekkigen tegenstand van den door bosscheii gedekteu vijandten koste van zware verliezen (de Koning schrijft in een brief van den 19 aan de Koningin, dat hij aarzelt om er naar te vragen en namen te noemen) de dorpen S. PrivatVerne- ville en tiravelottevan welk laatste dorjibij het invallen der duisternisde door het omtrekken teruggedrongen vij andelijke troepen nogmaals aangetast cn na geweldigen strijd uit hare zeer versterkteop eene hoogte gelegene stellingen verdre ven werden. 5 Armeccorpsen en eenige afdeelingen van 2 andere hebben van duitsche zijde deelgenomen aan den strijdwaarvan het terugwijken van 1 of meer corpsen der jiruissen naar dc steengroeven van Jaumont (door graaf Palikao in het Wetg. Lichaam vermeld) slechts eene episode schijnt te hebben uitge maakt. Ongeveer vier duizend franschen zijn gevangen ge maakt. Volgens fransche opgaven ldeld Bazaine zijne sterke positie nog in den ochtend van den 19 bezet en waren de pruissen 's avonds naar de boschachtige streek bij Moyeuvfes geweken: naar luid van duitsche tijdingen duren tegenheeft zich het fransche leger in den nacht van 8-19 Aug. binnen dc vesting Metz teruggetrokken, cn zulks schijnt met de waarheid overeenkomstig te zijnin den slag van Marsla Tour werd Bazaine uit het zuiden aangevallen, eerst noord en toen oostwaarts gedrevenin dien van Rezoiiville uit het, westen aangetast, zoodat hem geene andere kens bleef dan oostwaarts naar Metz te wijken. Een klein gedeelte van zijn leger schijnt evenwel in noordwestelijke rjchting ontkomen te zijn. Metz is eene belangrijke fabriekstad met 60000 inwoners; wijl de vesting behcerscht werd door de omringende hoogten, zijn daarop in 1S67, ten kosten van 12 a 13 miljoen, 4 forten gebouwd, welke in verbinding gebracht met de werken der stad, een groot geretrancheerd kamp vormen, dat in de jongste weken nog aanmerkelijk versterkt is. Aan de Agance-Haoas wordt uit Mczières geschreven, dat van de pruissen in de gevechten tusschen Verdun en Metz 40000 man gekwetst zijn, er. dat verzocht is deze door Luxem burg en door Belgie naar Duitschland te doen vervoeren wijl de militaire overheid buiten staat was om deze onge- lukkigcn rechtstreeks naar Duitschland overtebrengen Belgie, hierin geene schending der neutraliteit ziende, heeft, hier omtrent, Engeland geraadpleegd hebbende de toestemming afhankelijk gemaakt van die van Frankrijk en deze mogendheid heeft haar daarop geweigerd, vreezende dat het doel van liet verzoek was den aanvoer van versche troepen in de Rijn- provincie cn in het oosten van Frankrijk niet, te belemmeren. Volgens pruisische opgaven bedroog het verlies der fran schen op 14, 16 en 18 Aug. 12000 a 15000 gesneuvelden, en aan dooden. gewonden en gevangenen 50000 man. Ouder de gevangenen bevindt, zich de genl. Plombon. Van dezelfde zijde wordt gemeld, dat de franschen den 19 's nachts ge schoten hebben oji officieren van gezondheid die fransche gekwetsten verbonden en op ambulances, en dat zij door hunne schoten een trompetter gewond hebben, die met 2 offi cieren en 1 dragonder met een witte vlag naar Metz gezon den was, om namens dc fransche artsen, die bij dc gekwetsten waren achtergeblevenom hulp te vragenwelke zending daardoor moest opgegeven worden. De fransche bladen-spreken dit bericht ten stelligste tegen. Aan den Koning van Saksen Leeft Koning IVilhelm den 21 bericht, dat diens troepen een roemrijk aandeel aan de overwinning van den 18 hebben genomen maar dat zij ver liezen vau zeer groote beteekenis geleden hebben. Te Metz is groot gebrek aan voldoende geneeskundige liulj) voor de duizenden gekwetsten waarvan de verminkin gen huiveringwekkend zijn. De Keizer, in den vroegen morgen van den 14 van Metz vertrokken, is den 17 's avonds in het, kamp van Chalóns aangekomen, van Verdun in een rijtuig 3". kl„ zijn gevolg in goederenwagens. Den 15 kwam een ter zijner oplichting afgezonden escadron lanciers te Longeville, maar moest zich, eene overmacht van franschen vindende cn een spoorweg brug in zijnen rug gesprongen zijnde, overgeven. Tusschen Gravelolte en Etain is de Keizer, die door 3 regimenten ca valleric gedekt was, wederom vervolgd, want spoedig na zijn vertrek vertoonden zich pruisische officieren in de herberg waar hij ontbeten had. De pruisische genie heeft ecu aanvang gemaakt met het leggen van eenen ceintuur-spoorweg, ten einde den toevoer van levensmiddelen uit Duitschland voor de ver van do grenzen verwijderde troepen te verzekerenzonder een hin derpaal in de vesting Metz te ontmoeten. De parijsche bladen zijn zeer verontwaardigd over het gedrag van den beierschen genl. Ikrede, die het geheele dorp Ancy heeft in de asch gelegd, omdat een paar zijner lanciers den vorigen dag door een boer in dat dorp met steenen waren geworpen. Graaf Bismarck heeft een streng onderzoek geëischt, om trent plunderingen, door hessisehe en pruisische troepen, in weerwil vau de pogingen harer officierengepleegd te Faul- quemont en te Remilly en den wenseli te kennen gegeven, dat de dagbladen dit feit zullen bekend maken en de schul digen aan den kaak stellen. Toul is den 16 gedurende 5 uren door de pruissen uit 2 batterijen gebombardeerd. Volgens het Journal de Langres hadden de belegerden door hun vuur aan de pruissen een verlies van 700 man toegebracht en slechts 10 man verloren, en hadden zij bij eenen uitval door 2 bataljons der mobiele garde 2 kanonnen veroverd. Den 17 is de stad berend. De helft der belegerende troepen is later naar Nancy vertrokken- Den 18 is liet zware belegeringsgeschut uit Coblenz voor Straatsburg aangekomen. Den 17 is een voor de stad liggend dorp door dc duitschers in brand geschoten en den 19 de stad zelve van de zijde van Kehl met ruim 1000 schoten ge bombardeerd, waardoor aan de citadel belangrijke schade is toegebracht. De genl. v. ff er der heelt,ter zake van het in brand schieten der open stad Kehl, den commandant van Straatsburg aansprakelijk gesteld voor zoodanige., onder be schaafde natiën ongehoorde wijze van oorlogvoeren en doen weten, dat hij de schade door oorlogscontributiën in den Elzas zou verhalen. Een uitval van 1500 man, met geschut naar de zijde van Gswaldis door eene badensche compagnie af geslagen tot zij versterking kreeg, waarna de franschen met verlies van 8 gekwetsten 3 niet-gekwetsten en 3 kanonnen werden teruggedreven. In den nacht van 2524 heeft de infanterieonder bedekking van het veldgeschut en der bat terijen van Kehl, op 1000 schreden afstand van Straatsburg eene vaste positie ingenomen en zich van het station mees ter gemaakt, zonder eenig verlies te lijden. Sedert den avond van den 23 is de stad uit, de batterijen door belege ringsgeschut, beschotenwaardoor aanzienlijke schade aange richt de rechterzijde der citadel afgebrandhet arsenaal uitgebrandeene batterij mortieren tot, zwijgen gebracht en kleine buskruitmagazijnen gesprongen zijn. Aan de duitsche zijde werden geene verliezen geleden, behalve het afbranden van 20 cn het, belangrijk beschadigen van andere huizen te Kehl. Het geschut van Straatsburg wordt met, behulp van vele daar wonende oud-gedienden der artillerie uitmuntend bediend. Volgens liet Journal d.s Débals is de b". de Bussières Afgevaardigde van Straatsburg cn lid van het bestuur van het Roode Kruis, terwijl hij zijne ambulance in de Rupreehtsau bij Straatsburg bestuurdedoor de pruissen in arrest geno men en als krijgsgevangene naar Rastadt gevoerd, waar hem elke briefwisseling ontzegd is. Talrijke duitsche kolonnenuit landweer-tr-oejien samen gesteld eu uit het, oosten komendetrekken de Vogeezen in noordelijke richting door. Een dor tot het, overtrekken van de Moezel te Bayon door de pruisische pontonniers gelegde bruggen is onder het, gewicht der artillerie bezweken. Naar men verneemt zijn 400 krijgsgevangen gemaakte turco's en zouavendie in eene kerk te Landau waren opgesloten ontsnapt cn meerendeels op fransch grondgebied aangekomen (Cournier des Fosges). Den 14 hebben eenige afdeelingen van het, 6®. silezisehe legercorps dc in dc Vogeesen gelegen vesting Pfalzburg die liet vrij gebruik van den licirweg van Straatsburg over Zabern naar Nancy belemmert,met goed gevolg gebombar deerd; de commandant heeft echter de overgaaf standvastig geweigerd. Daar de marsch van liet eorjis niet mocht worden opgehouden, is slechts eene kleine afdeeling achtergebleven om de plaats intesluiten. Het onder den Kroonprins naar de Marne voort,gerukte pruisische leger heeft den l8Mireeourt cn Neufcliateau bezet. Volgens de Patrie is een detachement jiruisisehe lanciers- dat tot Chaumont doorgedrongen was, den 22 door vrijcorp sen ingesloten en, met achterlating van vele dooden en ge kwetsten, op de vlucht geslagen Den 25 stonden de pruisische voorposten reeds tot voorbij Chalons, waarvan het kamp den 23 door de franschen ont- jmjmcl en verbrand is. Mae-Mahon had toen zijn hoofdkwar tier overgebracht naar Courcelles, één uur van Rheims,

Alkmaarsche Courant | 1870 | | pagina 2