Tweeenzeventigste J aargang. 1870. No. 31». ZONDAG h SEPTEMBER. #fftctccl (öcbceltc De verkiezing in het district Alkmaar. SiJÏUckclijkschc 15c vichtcti. liclgic. Pruisen. Wurtciiilicrg. Oostcnrijk-llongnrije. Kerkcljjlie Staat. Klinnjc. Frankrijk. kriH»! Itridanjc en Ierland. IKinncnlaml. A L K II A A II I (M R t T. Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prijs per kwartaal 0,65, franco per post f 0,S0, afzonderlijke nommers 5 Cents. Brieven franco aan de Uitgevers JI1'. R MCOSTER. ZOON. ■DiiHiV R. TA v De Advertentiën kosten van 1—5 regels 0,75, voor elke regel meer 15 Cents; groote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in bet eerstvolgend noramer ingestaan; ingezonden berichten een dag vroeger. KENNISGEVING. Het HOOED van het Plaatselijk Bestuur te ALKMAAR brengt, ten gevolge van art. 1 der wet van 22 Mei 1815 (Staatsblad No. 22) bij deze ter kennis van de ingezetenen der gemeente, dat het kohier van het Patentregt over het lc kwartaal der dienst 1870/71, op den 29 Augustus 1S70 door den Heer Provincialen Inspecteur der directe belas tingen in Noord-Holland executoir verklaadop heden aan den Heer Ontvanger der directe belastingen binnen deze gemeente ter invordering is overgegeven. Ieder ingezeten, die daarbij belang heeft, vyordt vermaand op de voldoening van zijnen aanslag behoorlijk acht te ge ven, ten einde alle geregtelijke vervolgingen, welke uit na latigheid zouden voortvloeijente voorkomen. Alkmaar, Het Hoofd van het Beduur voorn., den 1 Sept. 1870.A. MACLAINE PONT. Aan de openbare BURGERSCHOOL voor gewoon en meer uitgebreid lager onderwijs te Alkmaar wordt gevraagd een HULPONDERWIJZER, speciaal voor hot gewoon lager onderwijs, op eene jaarwedde van 360. Sollicitatiestukken franco intezenden aan den Burgemeester vóór 10 September 1870. Zij, die in aanmerking willen komen voor de betrekking van HELPSTER bij het onderwijs in de vrouwelijke hand werken aan de openbare ARMENSCHOOL te Alkmaar, aan welke betrekking eene jaarwedde van 30 is verbonden worden verzocht hare sollicitatiestukken zoo spoedig mogelijk ter gemeente-secretarie inteleveren. POLITIE. Ter terugbekoming aan het Commissariaat van politie voorhanden het navolgende gevondene, als: een zwart boeze laar, een zweeft, drie kinderen nachtjaponnetjestwee para- pluies, een dasje, een bracelet met goud slot. //In het vorige jaar was de verkiezing in liberalen zin uit gevallen. Uitgevallen is in dit district inderdaad het juiste woord." Zoo schreef ik op 22 Augustus 1.1. in een ingezonden stuk aan de Nieuwe Rotterdamse/ie Courant. Uitgevallen blijft hier het juist woord; daarvan is de uitslag der laatste ver kiezing een nieuw bewijs. Bij de eerste stemming trage op komst aan beide zijden, en elk der candidaten een gelijk getal stemmen. Bij de herstemming een grootere opkomst van 571 kiezers, de heer van Eoreest 1191, de heer KNoor 1140 stemmen. Er zijn 10 stemmen meer uitgebracht dan in het vorige jaar. Eén candidaat ontving 72 stemmen minder, de ander 85 stemmen meer dan in 1869. De verkiezing is thans in conservatieven zin uitgevallen. Bevreemden mag dit niet, wanneer men bedenkt, dat er een zeer groot aantal kiezers gevonden wordt, wien het ten eenenmale aan politieke overtuiging ontbreekt, die. al naar den indruk van het oogenblik, nu eens met deze, dan met gene partij stemmen, nu eenb ter stembus opkomen, dan weer bet niet de moeite waard vinden zich die inspanning te getroosten. Zoo is het niet onwaarschijnlijkdat de be dreiging van ons openbaar lager onderwijs, bij degewone verkiezing van de helft der leden van de Tweede Kamer in het vorige jaar door zekere richtingen openlijk uitgesproken, sommige slapende kiezers wakker heeft gemaakt, of andere die nu eenmaal gewoon waren voor den heer van Eoreest te stemmenhunne stemmen heeft doen overbrengen op 'een voorstander der openbare schol. Nu er evenwel geen oogen- blikkelijk gevaar meer bestaat, heeft die werking opgehouden. Waakzaamheid is juist niet het zwak van deze soort van kiezers. Ook de omstandigheid dat de heer Knoop, zoo hij gekozen werd, waarschijnlijk niet aanstonds zitting zou kunnen nemen, heeft sommige weifeiende kiezers bewogen hunne stem aan den voorgestelden plaatsvervanger te geven. Misschien is zelfs het, denkbeeld van een gedwongen aftreding die geen verkiezing belet, aan enkele kiezers nog niet helder geworden. Heeft de liberale partij terrein verloren in dit district? Ik geloof bet niet. Wel hebben vele liberale kiezers bij de eerste stemming bun plicht verzuimd. Toen de centrale kies- vereeniging met 50 stemmen van de 51 vergaderde leden het koene besluit nam, den Generaal, die zoo even uit eigen beweging zijn plaats in de Kamer had verlaten, op nieuw tot haren candidaat te stellen, rekende zij op het eergevoel der 1212 kiezers, die hem in het vorige jaar hunne stem hadden gegeven. Zij meende, dat deze candidatuur. vooral onder de tegenwoordige tijdsomstandigheden, met zekere geestdrift door hen zou worden vernomen en gesteund. Al mocht het onzeker zijn, of de Generaal Knoop zijn benoeming zou kunnen aannemen toch hadden de liberalen zich moeten beijveren om hem terstond met liinke meerderheid gekozen te zien. Hun eer was er mee gemoeidmeer dan de eer der conservatieven met de verkiezing van den tijdelijken plaatsver vanger. Toen eenmaal de Generaal de voor hem zoo geheel on verwachte candidatuur niet van de hand had gewezen, waren zij het daarenboven ook aan hem verplicht, getrouw op te komen voor zijn herkiezing. Zij hebben het niet gedaanvelen al klinkt het ongelooflijkin de vaste meening dat zijn herkiezing niet twijfelachtig was. Een blijk van vertrouwen, als hier werd voorgesteld den heer Knoop te schenken, mag niet afgebedeld worden. Terwijl de ver heffing van den heer van Eoreest vergoding zoumen bijna schrijven allengs een voor hem zeiven zeker zeer pijnlijke en voor anderen walglijke hoogte bereikte, terwijl extra-couranten- nummers aan zijn lof werden gewijd, moest ten opzichte van den Generaal Knoop met dc meeste ingetogenheid gehandeld wor den. Cultuurstelsel en inkomsten-belasting het Ministerie Heemskerkvan Zuylen en 's lands verdediging, dreigende revolutie, handhaving van orde. vrijheid, ja van godsdienst en zedelijkheidde //zendingsvrienden" die dezen zomer in de bosscheu van den Nyenburg mochten bijeenkomenalles moest stemmen werven voor den heer van Eöreest; zelfs zijn eigen voorouders moesten daartoe uit hunne graven ge roepen wordenom getuigenis af te leggen van hunne on veranderlijke vrijheidszucht en godsdienstige verdraagzaam heid. Dat dit geen overdrijving isbewijze een enkele aanhaling uit de kolommen der extra-nummers van de Nieuwe AUcmaarsche //Schraagt ge de candidatuur van den heer Knoop clan steunt ge een richting, die eene valsche vrijheid predikt, het gezag verzwakten godsdienst en zedelijkheid van hare kracht berooft. //Vereenigt ge uwe stemmen daarentegen met ons op den heer van Eoreest, dan verklaart ge u daardoor voor die beginselen van vrijheid orde godsdienst en zedelijkheid die onze vaderen hebben groot gemaakt en ook ons hunne kinderen alléén tot zegen kunnen gedijen." Hoe onnadenkend dergelijke holklinkende en zinledige woorden worden neergeschreven en gelezen, blijkt aanstonds, wanneer men ze slechts een oogenblik van naderbij beschouwt. Welke waren de beginselen van vrijheid en orde bij onze vaderen De republiek. Welke waren de beginselen van godsdienst op staatkundig gebied De staatskerk. Wie dus den heer van Foreest stemt, verklaart zich volgens de Nieuwe Alkmaarsche voor de republiek en de staatskerk. Maar dat beeft zij toch niet bedoeld, zal men zeggen. Zeker niet; maar in baar ijver om de groote trom te roeren en de //Yaderen" met hunne begrippen van vrijheid en godsdienst in betrekking 'tot den staat er bij te halen, komt zij tot een aanbeveling van de republiek en de staatskerk. En zoo blijkt het inderdaad, dat de voorouders van den heer van Eoreest, die thans opgeroepen worden om zijn candidatuur te steunen, de zaak der vrijheid hebben begrepen. Verheft men nu de gehechtheid aan het Huis van Oranje van hunnen naneef, zijn ijver voor een Koningschap //van rechten en voorrechten omgeven zooals aan de Oranje's voegt cn past," //zelfs tegenover eene overmoedige Kamermeerderheid," de Foreesten van het laatst der vorige eeuw betoonden zich niet altijd even groote voorstanders van die aan de Oranje's voe gende en passende rechten en voorrechten. In 1783 behoorden de Alkmaarsche .vroedschappen Jacob en Cornelis van Eo reest tot de voorstemmers van het besluit, waarbij de raad zieh verzette tegen de inmenging van den Erfstadhouder Prins Willem V in stedelijke benoemingen. Eerstgenoemde over leed niet lang daarna, maar Mr. C. van Eoreest was later, als vurig Patriot, zelfs lid van het comité van defensie van Holland en Utrecht tegen de stadhouderlijke partij en de haar te hulp komende Pruisen. Eindelijk behoorde hij tot de personen, die bij de satisfactie, aan de Prinses van Oranje verleend wegens de haar aangedane beleediging bij de Goe- janverwellesluis van alle ambtsbetrekkingen werden ontzet. En wat beteekent dit alles? Is daarom de tegenwoordige Mr. C. van Eoreest een minder geschikt candidaat voor dc Tweede Kamer? Kan bij daarom geen vaderlandlievend en aan Oranje gehecht man zijn Wie zal liet be twisten? Ik allerminst. Vóór den uitslag der verkiezing is daarom het beroep op de voorouders gelaten voor het geen het was. De liberalen hebben de Nieuwe Alkmaarsche op dien weg niet willen volgen. Nu echter was het de moeite waard te doen opmerkentot welke onverwachte uit komsten zulk een beroep kan leiden. Aan de kiezers kan men ongeveer alles vertellen wat men goed vindt. Maar wanneer" onkundigen schimmen oproepen die zij niet kennen de geestenbezweerders schijnen dan ook in den Haag gezocht te moeten worden gebeurt het wel eens, dat zij andere gedaanten te zien krijgen.,dan zij verwachtten, en zijn zij niet altijd bij machte de opgeroepen geesten weer te doen verdwijnen. Laat ons daarom het voorgeslacht met zijn begrippen van vrijheid en godsdienst,met zijn verschil van meening en zijn verdeeldheid, voortaan bij onze verkiezingen laten rusten. De liberale partij in dit district beeft bij den uitslag der laatste verkiezing geen reden tot ontmoediging. Alleen meerdere waakzaamheid grootere belangstelling is noodig. Waarom zijn niet alle liberalen lid van de Centrale Kies- vereenigingen komen zij niet op bij de beraadslaging en stemming over de verschillende candidaten Elk lid heeft het recht een candidaat voor te stellenzijne aanspraken te verdedigen of te bestrijden en eindelijk over de voorgestelde personen te stemmen. Onze tegenpartij zegtdat slechts //eenige weinigen" over de candidatuur beslissen. Hoe durft zij dat zeggen? De Centrale Vereeniging telt ruim 150 leden. Dat is in vergelijking van andere kiesvereenigingen zeer veelmaar inderdaad zeer weinig. Waarom stellen zoo vele liberalen niet meer belang in de keuze van een candidaat? Een vereeniging van de conservatieven en de uiterste ker kelijke partijen is alleen bij machte aan de liberale partij in dit district het hoofd te bieden en in getalsterkte onge veer tegen haar op te wegen. Dit verbond zal niet altijd duren. Dat het nog bestaat, is echter vreemd genoeg. Vele der zoogenaamde gematigden beklagen zich luid genoeg over overvleugeling door de krachtige en met. bewustheid van hun doel strijdende anti-revolutionairen en kerkelijk orthodoxen. Zullen zij nooit inzien, hoe zij hunne kracht verspillen en allen in vloed verliezen, door nu eens mee te gaan en dan weer, als het te laat is, tegen te spartelen W. v. d. K. De Kamer van Vertegenwoordigers heeft den 30 de voor dracht betreffende het instellen eener stoompakketvaart tusschen Antwerpen en Nieuw-York met 61 tegen 27 st. goedgekeurd en is daarna gescheiden. De Senaat heeft den 30 de verkiezing van een tegenstander van het tegenwoordige ministerie vernietigd; bij eene den 29 in Luxemburg gehouden verkiezing is de clerikale candidaat, de heer v. Limburg Styrum, verkozen. Den 31 is te Eulda eene conferentie van duitsche bis schoppen geopend, waarschijnlijk om in overleg te treden omtrent hunne gedragslijn tegenover de besluiten van het concilie. De heer v. Vurnbiiler is ontslag verleend als president minister en lid van den Staatsraadonder dankbetuiging voor zijne uitstekende diensten. De verkiezingen voor den boheemschen Landdag zijn afge- loopen; de verhouding tusschen het duitsche en czechische element is dezelfde gebleven; bij de verkiezingen van het grondbezit daarentegen hebben de feodalen de overwinning behaald op de constitutioneele partij. In eene den 26 gehouden vergadering der duitsche club te Praag zijn Afgevaardigden der czechische club versche nen, om, buiten den Landdag om, een voorstel tot verzoe ning te doen. Het voorstel scheen bijval te vinden en van weerszijden zullen 5 leden benoemd worden, ter gezamen lijke beraming van middelen, waardoor men het omtrent de punten van verschil eens zou kunnen worden. De opening van den boheemschen Landdag is tot den 30 Aug. uitgesteldom de partijen in de gelegenheid te stellen zich ondershands met elkander te verstaan. V ol^ens het Journal de Bruxelles is de arrestatie van Mazzini te Palermo geschied ten gevolge van te Rome gedane en aan den franschen gezant, en door dezen aan het kabinet van Florencemedegedeelde ontdekkingen. Ook zouden binnen eene week meer dan 600 verdachte personen van het pause lijk gebied verdreven zijn, waarvan 500 in den nacht van 1718 Aug. Ten aanzien der bijeentrekking eener aanzienlijke italiaan- sclie krijgsmacht, op dc grenzen, is door bet, kabinet van Florence verklaarddat geen soldaat van den Koning van Italië den voet op het gebied van den Paus zal zetten." In Navarra hebben zich benden van carlisten vertoond en een spoorweg opgebroken, weshalve den 28 uit Madrid 3 bataljons jagers zijn afgezonden, ter versterking van het gar nizoen van Pampeluna. Onderscheidene carlistische benden zijn verslagen. De gouverneur der baskische provinciën schrijft deze oproerige beweging aan de prediking der gees telijkheid toe. Hij heeft de doodstraf bedreigd tegen alle personen, die gewapend gearresteerd zullen worden, en de bevolking der oproerige plaatsendat zij de door de ongere geldheden veroorzaakte kosten zullen te dragen hebben. Het hof van assises van de Seine heeft den gewezen kas sier van \xeti)i\i\s-RothschildTassius, die sedert 1862 2.714.000 fr. aan beurs-speeulatiën had zoek gemaakt, en zijnen mede plichtige Beckersonder aanneming van verzachtende omstan digheden, veroordeeld tot 5 jaren gevangenisstraf. De krijgsraad te Marseille heeft den 29 uitspraak gedaan in de zaak der onlangs voorgevallen volksbeweging1 der gevangenen is tot 2 jaren en 4000 fr., 2 zijn tot 1 jaar en de overigen tot 3, 6 of 8 maanden gevangenisstraf veroordeeld. De heer herd, de Lesseps is benoemd tot grootcommandure der ridderorde van de Ster van Indiede heer Henry Barkley, tot dus"ver gouverneur der kolonie Mauritius, tot gouverneur en opperbevelhebber der Kaap-kolonie. De Koning is den 30, 's morgens omstreeks 5 uren, te Utrecht aangekomen en aan dentation opgewacht door zijne beide zoonszijnen commissaris in Utrecht en andere auto riteiten. Z. M. nam zijnen intrek bij den heer v. Doorn en reed 's middags naar Soestdijk, om bij prins Hendrik te dineeren. Den 31 is Z. M. met de prinsen te paard uitgereden om het fort de Klop en het kamp bij de Bildt te inspecteeren vervolgens bezocht Z. M. het groot militair hospitaalwaarin thans 500 zieken liggen, 's Namiddags gaf H.D. commissaris een diner. Den 1 Sep' ember bezocht de Koning de verdere fortendineerde hij bij prins Alxander in het Hotel des Pays-Basen inspecteerde hii 's avonds de Burger-weerbaar- heidsvereenigingin de overdekte Botermarkt. l)en 2 braebt Z. M. een bezoek aan de vesting Naarden, alwaar bem in het weeshuis een collation werd aangeboden. Militaire Zaken. De Koning heeft aan H.D. commis sarissen in de provinciën zijne tevredenheid doen betuigen over de bereidwilligheid, waarmede de inkwartiering der troe pen allerwege ontvangen is, en over de goede behandeling der militairen door de ingezetenen. Kerkelijke Zaken. De centrale commissie van 21 leden, ingesteld ter vervanging van de hoofdcommissie tot de zaken der israëlietenheeft zich den 29 te Amsterdam geconsti tueerd. Tot voorzitter werd verkozen mr. C. D. Asser, tot onder-vóorzitter mr. H. H. Telstot permanente leden mr. A. S. v. NieropL. P. Jacobs en mr. J. v. S. Mulder en tot secretaris M. L. v. Ameringen. Feesten. Den 23 is in den Anna-Paulowna-polder het 25jarig bestaan van dien polder gevierd. De heer dijkgraaf JC. de Leeuw ontving bij die gelegenheid van de gezamen lijke grondeigenaren eene fraai gebeeldhouwde schrijfbureau met dito stoel en van den arbeidenden stand eene pendule tevens inktkokerten geschenke. Den 1 Sept. heeft de Rijnspoorweg-maatschappij haar 25jarig bestaan gevierd; 79 ambtenarendie al dien tijd in hare dienst zijn geweest, waren door de directie te Utrecht uitgenoodigd en ontvingen aldaar een fraai gesteendrukt di ploma inlijst, benevens een geschenk ten bedrage van j van hun jaarlijksch tractement. Ter verdeeling onder de verdere ambtenaren is /T0000 beschikbaar gesteld. Aanbestedingen. Den 25 te Oudorphet maken van eenen straatweg door de kom der gemeente en door de Nol len (2247 ellen) eu van een bestraat voetpad door het land naar Alkmaar (725) ellen, aan F. Ootes te Wognumvoor f 9948. Den 1 Sept., aan het ministerie van binn. zaken, het verlengen der bestaande kribben en het voortzetten der bezinking daartusschen in de rivier bet Scheur, voor de verbetering van den waterweg van Rotterdam naar de zee, minste inschr. J. v. d. helde, te Sliedrecht, voor f 39300; bij herbeste- ding, het maken van een gedeelte van den spoorweg aan den rechter Ouden Maasdijkvan Zwijndrecht tot den linker Nieuwen Maasdijk, minste inschr. F. Linskens te Blerik, voor f 833.700. IIoode Kruis. De Rijnspoorweg-maatschappij heeft mede vrijdom van vracht verleend voor goederendoor de locale comité's aan het hoofdcomité verzonden wordendeen de restitutie gelast van het sedert 1 Augustus betaalde. Den 22 is de expeditie uit Groningen onder geleide van den heer Bosschavertrokkenbestaande uit d'. Buchner, uit Deventer, dr. IVartmann uit Arnhem2 candidaten uit Groningen en 3 doctoren ui| den Haag. De leden dezer expeditie zijn deels te Dusseldorp geplaatst en door de in gezetenen gehuisvest, deels hebben zij te Elberfeld de zorg voor een door die stad ingericht, maar nog op geneeshee- ren wachtend lazaret op zich genomen. Den 29 zijn van Groningen nog afgereisd 1 chirurgijn, 1 doctorandus en 2 candidaten; 3 andere candidaten in de medicijnen hebben zich mede aangegeven. Een concertden 24 te Groningendoor de muziek der infanterie van Leeuwarden de liedertafel Grutto en het orkest der sociëteit de Harmonie gegevenheeft ongeveer ƒ950 op gebracht. Het dames-comité te Leeuwarden had den 26 reeds 12077,04 bijeenverzameld. De groote collecte door den Johanniter ridder IV. J. bn. d'Ablaing v. Giessenburgden 25 en 26 te 's Gravenhage gehouden, heeft f 8700 en 2 zalen vol benoodigdhedenter waarde van 3000 a 4000, opgeleverd. Het concert, aldaar den 5 Aug. in de Acclimatatietuin door de zangvereeniging Caeciliamet medewerking van de muziek der grenadiers en jagers gegeven, heeft 1500 op gebracht een concert van den heer Botgorschekop het stedelijk badhuis te Scheveningen, zuiver f 830,25. Den 2j. is te Kuilenburg eene afdeeling opgerichtwelke den 26 reeds 767,274- bijeengebracht had. Eene commissie te EdeBennekomLunteren en Otterlo heeft reeds f 500 ingezameld en aan het hoofdcomité over gemaakt. Te Amersfoort is f 936,80te Assen ruim f 600 bijeengebrachtte S. Maarten eene gemeente van ruim 1000 zielen f 314,10. Te Noordscharwoude is voor het alkmaar sche comité gecollecteerd f 199,50, te Oudcarspel f 110.10, te Koedijk f 355.50. Eene loterijdoor eenige dames te Breda gehoudenheeft f 1180,opgebracht. Eene uitvoering aldaar van 6 muziek gezelschappen en de rederijkerskamer Preugdendal heeft zuiver ongeveer f 500 opgebrachthalf voor het Roode Kruis en half voor de betrekkingen der dienstplichtigen. Den 27 zijn eenige dames diakonessen van Utrecht ver trokken naar Dusseldorp. Het haarlemsche comité heeft den 28 1000 en 4 kisten met goederen aan bet hoofdcomité verzonden. In den bedijkten Schermeer is den 29 eene afdeeling opgericht. Den 29 heeft de door het haagsche comité uitgeruste am bulance Parijs verlaten; zij bestaat uit dr. v. d. Horst, als chirurgien en chef4 doctoren als chirurgienseen belg en een italiaan als aide-chirurgiens1 infirmier-major, 1 au- mónier catholique en 1 pasteur-protestant. Den 30 is een groep van 5 geneesheeren en 4 aanstaande geneesheerenonder geleide van den b". v. Zuylen v. Nyeveld, van 's Gravenhage naar Mannheim vertrokken. Dr. Strybosch van 's Hertogenbosch benevens 3 candidaten en 2 doctorandi te Leiden hebben zich beschikbaar gesteld om naar het oorlogstooneel te worden gezonden. De Koning heeft 8 tenten met toebehooren aan het hoofd comité afgestaan, om tot verpleging van gekwetsten te dienen. Den 1 Sept. is van wege het utrechtsche comité eene rijk voorziene ambulance vertrokken, met de doctoren Schubart en Templeman v. d. Hoeve en 3 dames verpleegsters. Ten gevolge van het opheffen der correspondentie met Pa rijs, zullen uit Nederland geene zendingen ten behoeve van het fransche leger meer kunnen geschieden. Giften. Voor de betrekkingen der opgeroepen dienst plichtigen is ontvangen: te Groningen tot den 26 f 1517,50, benevens f510,20 's maandste Amsterdam tot den 27 21026,63, te 's Gravenhage 10,000 in eens en maande-' lijks f 1000; voor de gewonden van het duitsche leger, tot den 26, bij de duitsche consuls te Amsterdam f 14094,54j. Rami'en. Op de rcedc van den Briel zijn den 25 4 in- fanterie-officieren, aan boord van de schokker der torpedo-com pagnie door het breken van de giek van het groote zeil verwond geraakt2 zeer ernstig aan het hoofd2 anderen niet belangrijk aan het been en de borst. Een toevallig aan boord zijnde officier van gezondheid verleende de eerste ge neeskundige hulp. Door het onweder in den nacht van 2526 is te Nauerna een watermolen afgebrand en te Zaandijk een woonhuis ge troffen maar de daarin ontstane brand spoedig gebluscht. Den 29 zijn gestrand op Texel een engelsch schip, bij Cal- landsoog een noordsche brik en onder Wassenaar een rus- sische schoenervan alle is het volk gered. Door het stormweder van den vorigen nacht zijn al dc katwijker schuiten tegen de duinen geslagen en beschadigd, en hebben de daken van het badhuis en andere gebouwen te Scheveningen veel geleden. De polder het Kwistgeld te Moerdijkde buitenpolders der Merwede onder Sliedrecht de buitenstad van Rotterdam ruim 300 bunders weiland onder Numansdorp, en de omstreken van Zwolle en Meppel zijn door het hooge water ondergeloopen. In het kamp bij

Alkmaarsche Courant | 1870 | | pagina 1