Kroiiijk van den Oorlog. Frankrijk. Bergen zijn vele tenten omgewaaid en de cantines op een na tegen den grond geslagen. Aan den Nieuwen Neuzenpolder heeft weder eene oever- afschuiving plaats gehadter lengte van 120 en ter breedte van 60 ellen. Misdrijven. Te Surhuisterveen zijn gearresteerd en ge vankelijk naar Leeuwarden vervoerd een vader, zoon en neet. als vermoedelijke schuldigen aan een voor 3 jaren op een bejaard echtpaar te Dragten gepleegden moord. Overleden, te 's Gravenhage, in de kracht_zijns levens, de kunstschilder T. S. Gooi, leeraar aan de Kon. militaire academie te Breda. Staats-loterij. Trekking der 3e. klasse. No. 5877 '25000, No. 3269 2000, No. 8175 en 12171 1500, No. 12231, 15700, 17436, 17695 f 1000. Tuitjehamgem. Httringcarspel17 Augustus. Heden vierde de WelEerw. Heer H. T. van Vlassenaar gedachtenis van zijne wijding tot it. C. Priester en Pastoor, nu 25 jaren verleden. 't Was een dag van algemeene opgewektheid en vreugde, een dag, die zich kenmerkte door zeer veel blijken van openbare en bijzondere belangstelling en toegenegenheid voor den jubilaris. Waaide hier de vlag van de woning der vermogende landbouwers, ginds zag men het bescheiden vlaggetje op de schamele woning van de arme protestantschc weduwe, die ook haar blijdschap en dankbaarheid wilde betoonen jegens den feestvierenden Priester, wiens weldadigheid ook haar verheugde. Groot was het getal van kostbare geschenkenden jubilaris aangeboden, zoo door leden zijner gemeente als door protes tanten. Diep was de feestvierende man getroffen door zooveel blijken van toegenegenheid en achting, en meermalen ontbraken hem de woorden om daarvoor zijnen dank te betuigen. Zal deze feestdag den Heer van Vlassenaar onvergetelijk zijn: de gansche burgerlijke gemeente van Haringcarspel wenscht, dat de waardige man nog lang zich moge verheu gen in het genot van een gelukkig leven. Het onlangs verschenen rapport van de Jury der Interna tionale Tentoonstelling van Landbouwwerktuigen, Arnhem, 1870, zegt betreffende „de gunstig bekende werktuigen uit de fabriek der firma BECKER BUDDIN GH", het volgende „De hoogst nuttige en der Jury als uitmuntend werkend werktuig bekende veebascule behoefde naar het oordeel der Jury geene aanprijzing meer, doch de ijzeren Snelweger met wijzerplaat kwam haar voor als een nieuw werktuig, dat vooral, nu meer en meer de granen bij het gewigt worden verkocht, groote diensten aan den landbouw zal bewijzen, en daarom stelde de Jury voor om aan dat werktuig toe te ken nen een diploma van eer". De heer Em. de Girardin zijne in 1868 aangegane wed dingschap dat Landau na het eindigen van den oorlog weder fransch zal worden, hernieuwd hebbende, heeft de pruisisehe kolonel v. Holsteinuit S. Avoideen brief aan hem gericht, waarbij deze hem eene weddingschap voorslaat van 20000 fr„ door Girardin te winnen of te verliezen, indien v. Holstein met zijn regiment niet of al vóór 15 Sept. voorbij zijn hotel te Parijs trekt. Aan den maarschalk Leboeuf is het bevel opgedragen over het legercorps van den genl. Hecaen, die in den slag bij Mars-la-Tour gekwetst is. Omstreeks 20000 mandie uit Italië en Corsica gekomen en eerst naar Straatsburg bestemd warenhebben te Lyon last ontvangen om zoo spoedig mogelijk naar Parijs te gaan. De Keizerlijke Prins is naar ltelhclin de Ardennen gezonden, en later over Mézières naar Sédan vertrokken. De Keizer heeft zich sedert medederwairls begeven. Troyeseen open stad van 40000 zielen, bezet door 2800 mobiele gardenis bij de nadering der pruisseu door een groot deel barer bevolking verlaten. Het gemeentebestuur heeft doen afkondigen, dat de woningen der uitgewekenen als verlaten gebouwen beschouwdopengebroken en voor de doortrekkende militaren gebezigd zullen worden. Het Journal Ojjciel van den 29 meldtdat voor de lee ning tot een bedrag van 807,307,000 fr., en dus 2,307,000 meer dan noodig was, is ingeschreven. De maire van Epernay, die de bevolking dier stad geraden hadzich niet tegen de aanrukkende pruissen te verzetten is afgezet. Bij Keiz. besluit van den 27 zijn de zesde escadrons der regimenten curassiersdragonders en lanciers van linie op nieuw ingesteld. Bij decreten van den 28 is de vorming van 21 nieuwe voorloopige regimenten infanterie der mobiele nationale garde gelast en zijn de bevelhebbers dier regimenten benoemd. De ontvanger-generaal te Chalons is er in geslaagd om, korten tijd voor de komst der pruisische lanciers, zijne kas, waarin voor nagenoeg 2 miljoen fr. voorhanden was, naar Parijs overtebrengen. De prefect van het departement der Aisne heeft de verschij ning des vijands in de naburige departementen aangekon digd, en de bevolking uitgenoodigd om tegenstand te bie den en patrouilles te orgamseeren, ten einde de gemeenschap te verbreken en de spoorwegen te vernielen. De onzijdige mogendheden hebben een onderzoek ingesteld naar het schenden der conferentie van Genève en het schieten op ambulances. Door de frausche gezanten aan hare hoven is geantwoord, dat het beweerde feit in een enkel geval, maar zonder opzet, is voorgekomen, en dat de fransche bevelhebbers zulks in de eerste plaats betreuren. De National bevestigt het ontvluchten van 300 zouavcn, tureo's en andere krijgsgevangenen uit Landau en hunne aan komst te Parijs. Zij hadden de wachtpost van 28 man over weldigd en zich met de geweren daarvan gewapend, en te Weissenburg, waar zij geen pruisisch garnizoen aantroffen, zieh boeren- en burgerkleeding weten te verschaffen. Een turco, die in den slag een been verloren had, is door hen medegevoerd. De gravin de Gasparin heeft een adres gericht aan de duitsche en fransehe vrouwenwaarin zij een krachtig beroep doet op de tussclienkomst van het vrouwelijke geslacht ten behoeve des vredes. Graaf Branacki, maire van Montrésor, heeft 500.000 fr. voor de gekwetsten geschonken. Indien de nood het eiseht, zullen de paleizen van Ver sailles en de lustsloten van S. Cloud, S. Germain, Ram- bouillet en Meudon tot ambulances ingericht en onder de hoede der vlag van Genève geplaatst worden, om ze tegen vernieling te vrijwaren. De kunstschatten der muzeiims te Versailles zullen vooraf naar ver van het krijgstooneel verwij derde plaatsen worden overgebracht. P A R IJ S. Het comité van defensie heeft besloten om bij de nade ring der pruissen al de in de hoeven van de depart", der Seine en der Seine-en-Marne voorhanden zijnde granen enz. te verbranden opdat zij niet in de handen des vijands vallen. Dit besluit moet dienen om de eigenaars te bewegenhunnen voorraad te Parijs aan de reegering te verkoopenof aldaar in depot opteslaan, of verder westwaarts te zenden.| De Keizerin heeft de paarden der keizerlijke stallen afge staan voor de vrijwillige parijsche garden te paardwelke als estafetten, eseorten enz. het comité van defensie zullen ten dienste staan. Een aantal personen heeft dit voorbeeld gevolgd. Den 24 heeft genl. Trochu in het kamp van S. Maur eene revue gehouden over de daarin vereenigde 22000 man der mobiele nationale garde, wier voorkomen zeer goed was en die met geestdrift de kreten aanhieven „leve Trochu Leve Frankrijk De Raad van Revisie heeft den 25 het vonnis van den krijgsraad tegen Brest en zijne mede-veroordeelden, wegens het oproer te la Villette, gehandhaafd. Den 30 zijn op nieuw 2 personen ter dood, 1 tot 10 en 1 tot 5 jaren galeistraf veroordeeld. Het besluit van den genl. Trochutot verwijdering van nuttelooze of gevaarlijke inwonersheeft veel sensatie ver wekt, maar wordt als hoogst raadzaam beschouwd. In de nachten van 24 - 25 en 25 - 26 heeft de policie omstreeks 2000 personen van beiderlei sekse verwijderd, waarvan vele naar gestichten in de departementen zijn overgebracht. Den 26 is het 1". bataljon der mobiele garde uit het dep', van de Aube in de hoofdstad aangekomen. Nadat de Raad van Revisie het tegen den pruisischen lui tenant Karei Hart uitgesproken doodvonnis had bekrachtigd, is deze den 27 op het plein der Militaire School gefusilleerd. Hij gedroeg zich zeer vastberaden en hief onder het blind doeken den kreet aan „voor het vaderland Sedert den 10 Aug. is de sterkte der nationale garde van het dep', der Seine van 30000 op 80000 man gebracht. De manschappen oefenen zich dagelijks te Vincennes in het schijf schieten. Onder de leiding der lieeren Alphand en Viollet- le-Duc zijn 12 compagniën opgerichtuit hulpwerklieden van het wapen der genie bestaande, welke onder liet bevel diei ingenieurs en onder het opperbevel van den genl. Chabaud- Latour zijn geplaatst. Bij decreet van den 26 zijn tot leden van liet comité van defensie te Parijs benoemd, de Senatoren Behic en Mellinet en de Afgevaardigden DaruDupuy en Talliouèten bij decreet van den volgenden dag bovendien de lieer Thiers. Een besluit van Trochu van 28 dezer beveelt aan alle per sonen, behoorende tot de nationaliteiten waarmede hrankiijk oorlog voert, het departement der Seine binnen 3 dagen te verlaten, en of Erankrijk te verlaten of zich in het depaite- ment der Loire te vestigen. Zij die zich daartegen verzetten, zullen aan de militaire rechtbanken worden overgeleverd. De prefect heeft de ingezetenen aangemaand omhoewel van regeeringswege belangrijke hoeveelheden levensmiddelen ingeslagen zijn en nog voortdurend ingeslagen worden, zei ven in tijds voorraden van leeftocht optcdoenin verhouding tot hunne behoeften en tot hunne geldmiddelen; personen, die niet in staat zijn om te helpen in het weerstand bieden aan den vijand, worden verzocht de stad te verlaten. Den 27 hebben de Afgevaardigden uit de door den vijand bezette en bedreigde departementen eene bijeenkomst gehou den, om maatregelen te beramen ten nutte der overheerde bevolkingen. Zij hebben een comité van 16 leden benoemd, waarvan de heer Buffet voorzitter is. Het gevormde bataljon parijsche vrijschutters is den 2o vertrokken. Het 9e. regiment curassierswaarvan bij Wörth 600 van de 800 buiten ^gevecht zijn gesteld, is te Parijs door cavalleristen van allerlei corpsen aangevuld en weder marscli- vaardig. Den 28 is eene anglo-americaansche ambulance naar liet noorden of noordoosten des lands vertrokken. Vóór den trein gingen 3 vrouwen, die de vlaggen van Engeland, de Ver. Staten en Frankrijk droegen. De 50 staatkundige veroordeelden, ineerendeels leden der «Internationale," welke in Sainte-Pélagie gevangen zaten, zijn den 28 in cellen-rijtuigen naar het station van den noor derspoorweg gebracht, om naar Beauvais te worden vervoerd. Bij besluit van den 29 is de generaal Lamotterouge benoemd tot bevelhebber der nationale garde in het depart*, der Seine, in plaats van den genl. d'Autemurre d'Ervilleop zijn ver zoek ontslagen. Eenige aanzienlijke protestanten protesteeren in het Journal des Débats tegen liet vermoeden, dat zij en hunnegeloofsge- nooten pruisisch-gezind zijn, welk vermoeden, volgens hun, zelfs door catholieke bisschoppen in Erankrijk wordt verbreid met het doel om er liet protestantismus afbreuk te doen. 100000 Runderen en 500000 schapen, met de noodige foura- ges, zijn binnen de stad gebracht en in een aantal parken verdeeld. Meer dan 60 miljoen rations vleesch bevinden zich in de entrepots. De voorraad andere voedingsmiddelen is voor 3, die van wijn en sterke dranken voor 6 maanden toe reikend. In de buitenforten en in de werken van den vesting muur is 4 miljoen pond kruid en voor elk kanon zijn 800 kogels voorhanden. Bij de drukte door den invoer of verplaatsing dezer arti kelen veroorzaakt, voegt zich die van duizenden personen, die met hunne roerende goederen de stad binnen komen (den 28 niet minder dan 40,000), dewijl zij zich op hunne buitenverblijven of in den omtrek niet langer veilig rekenen. De bosschen van Boulogne en van Vincennes worden ge deeltelijk gekapt. Nog den 29 huichelde de Constitutionnel gerustheid omtrent het lot van Parijs. De vijand zou zijne macht van de grenzen tot de hoofdstad over 100 a 125 mijlen over eene groote breedte (om in de voeding te voorzien) moeten verdeelen, en zich langs die lijn moeten verdedigen tegen 2 groote fransche legers, de corpsen scherpschutters en de mobiele garden. //Het uur der vergelding slaat voor ons" zegt dat blad. De //officiëele" mededeelingen -van het ministerie van binn. zaken omtrent de krijgsbedrijven hebben het publiek zoo weinig mogelijk doen weten, en dan slechts datgeen wat niet meer te verzwijgen viel. "V an Bazaine en Mac Mahon vernammen niets dan goed. Den 30 heette het, dat Cha lons ontruimd scheen, den 31, dat het bepaaldelijk ont ruimd scheen; Mac Mahon, werd er toen bijgevoegd, zette zijne beweging voortzonder nog in een ernstig gevecht ge wikkeld te zijn geweest. Het bulletin van den 27 was uit voeriger, en bevatte, onder voorbehoud, het volgende: vijan delijke ruiters zijn te Arcis-surAube gezien. Door een deta chement pruisische lanciers is de spoorwegstation te Epernay aangevallen; andere zijn in de stad doorgedrongen, maar al daar door de nationale garde teruggedreven, met een verlies van 17 man. Gisteren is eene sterke kolonne vijandelijke ka- vallerie en artillerie te Chalons binnengekomen. Naar verze kerd wordt, heeft de bezetting van Straatsburg een welge slaagden uitval gedaan, waarbij zij een transport slachtvee en ammunitie buit heeft gemaakt. Er wordt door de vesting een zeer krachtige tegenstand geboden. De ingezetenen or- ganiseeren eene nationale garde; zij zijn met geestdrift vervuld en nemen deel aan de uitvallen. Ten aanzien der gevechten op 30 en 31 Aug. werd den 1 Sept. van regeeringswege, naar luid van tijdingen uit Belgie, be richt dat den eersten dag aan beide zijden groote verliezen geleden zijn, en dat de pruissen den tweeden dag den aanval hernieuwd' hebben, doch door Mac-Mahon onder de muren van Sédan gelokt en, na zeer aanzienlijk verlies, naarVille- montry teruggetrokken zijn. Mac-Mahon was na verscheidene vergeefsche pogingen om de Maas overtetrekkennaar Mou- zon gemarcheerd. De avondbladen berichttendat Bazaine den 26 een belangrijk voordeel had behaald op de cavallerie van prins Erederik Karei; dat de pruissen den 30 eenig voordeel behaald hadden op het corps van de Faillymaar dat Mac-Mahon den 31 eene beslissende overwinning had behaald [Vergelijk deze berichten met die van Oorlogstoo- neel], In het oude nijverheids-paleis wordt thans eene negende reserve-ambulance gereed gemaakt. De Maatschappij heeft bovendien 30 geneesheeren naar de grenssteden gezonden en door hare tussclienkomst worden nog 2 ambulancen samen gesteld, tot het verleenen van eerste hulp aan de te Parijs aan komende gekwetsten, vóór hunne overbrenging naar de hospitalen. In het stationsgebouw van den Noorderspoorweg is den 30 aangeplaktdat het vervoer van reizigers gestaakt is. Het Journal Ojjiciel van 1 Sept. bericht, dat de minister van oorlog gelast heeft100000 mobiele garden uit de depar tementen naar Parijs te doen komen, om de stad te helpen verdedigen. De artilleristen die met de bediening van het geschut in de forten om Parijs belast zijnhebben zich door plech tige eeden verbonden om den v ijand het hoofd te bieden zoolang een hunner in staat zal zijn om een stuk aftevuren, of wel om de forten te doen springen, wanneer de ammunitie verbruikt of het geschut onbruikbaar geworden is. Al de leden van het corps-diplomalique hebben besloten omals de stad belegerd wordtdaarin te blijvenzoolang de Keizerin er is. Senaat. De minister Busson deelde den 26 mede, dat geene directe berichten van Bazaine ontvangen waren, maar dat de inge wonnen informatiën bevestigden, dat de toestand der beide fransche legers uitstekend was. Naar het scheen, werd de vijand in zijnen marseh naar Parijs opgehouden. Den 29 is met eenparige stemmen de den 27 door de Ka mer aangenomen militaire wet goedgekeurd. Den 2 Sept. heeft de minister van buit. zaken medege deeld dat hij graaf Bismarck had doen wetendat indien Pruisen voortging met te weigeren de vrijcorpsen en de mobiele garden als soldaten te beschouwenFrankrijk op dezelfde wijze zou handelen ten aanzien van de landweer en den landstorm. Wetgevend Lichaam. In de zitting van den 2 4 is nog een voorstel gedaan door den heer Fould, waarbij het vaderland de weduwen en weezen der gesneuvelden aanneemt en aan de gehuwde soldaten na hunne terugkomst een jaarlijksch pensioen van .100 fr. toege kend wordt. 25 Aug. Guyot-Montpayroux en de Jouvencel dienen amen dementen in op de voordracht tot indienststelling der oud- militairen, de een tot opheffing der mobiele garde inlijving der manschappen bij het leger en vorming uil. hen en de ongehuwde soldaten van 100 nieuwe linie-regimentende ander tot het soldaat verklaren van alle burgers, van het oogenblik dat Parijs belegerd wordt. Eene petitie, waarbij de afschaffing der plaatsvervanging gevraagd wordtwordt met blijken van goedkeuring ontvangen. Èstanxelin wenseht meer voortgang met de wapening der nationale garde, welke o. a. te Troyes nog niet gewapend is. De minister zegt voorziening toe. Guyot-Montpayroux laakt het gedrag van den prefect te Nancy en van den maire te Chalons, wier proclamatiën geschikt zijn om de geestdrift uittedooven. De minister 6hevreau ant woordt, dat de eerste reeds is afgezet en dat de zaak van den laatste onderzocht wordt. Het voorstel-Ferry, tot opheffing der belemmeringen in den aanmaak en aankoop van wapenen en ammunitie, wordt, na levendige discussie, waarbij de voorsteller en Picard de regeering verweten, dat zijin weerwil van het door genl. Trochu erkeud gevaar, de wape ning tegenhield uit vrees voor de vijanden der dynastie, met 174 tegen 61 st. verworpen. Gamhetla stelt voor om den 26 in geheime zitting inlichtingen te geven omtrent den staat van zaken, en om den geul. Trochu ot een zijner secretarissen daarin toetelaten. De minister Busson-Billault verzet^ zich tegen dit laatste, wiji alleen liet ministerie aan de Kamer inlichtingen kan geven. Estancelin vraagtwat er tegen het hooren van den genl. is. Van de rechterzijde roept men, dat er dan niet vrij kan gesproken worden over zijne procla matiën. „Dit gelijkt (antwoordt men van de linkerzijde) veel op eene beschuldiging van den generaal Trochu! Waarom vervangt gij hem dan niet door den maarschalk Leboeuf?" De minister verklaartdat de minister van oorlog zich geheel en volledig voor de oorlogszaken verantwoordelijk stelt. De zitting gaat ter vermijding van aanstoot in eene geheime over. 26 Aug. De minister Chevreau acht het de plicht der re geering om de Kamer en het land te verwittigendat het leger van den Kroonprins van Pruisen den vorigen dag zijnen marsch naar Parijs hervat heeft. Het comité van defensie neemt maatregelen om een eventuëel beleg te kunnen door staan de gouverneur van Parijs en het kabinet rekenen op de vaderlandsliefde der hoofdstad. De lieeren de Kératry, Arago en Thiers betoogen de noodzakelijkheid, om alles wat tot voorziening in de behoeften des vijands kan dienen, uit den omtrek van Parijs te verwijderen en om alle voorraden binnen de stad te brengen. De eerste wenscht, dat de regeering onverwijld al het bij de boeren voorhandene zal doen weg voeren de laatste wil dat men de boeren overrede om hunnen voorraad tegen contant geld aan de regeering overtedoen dewijl de pruissen' zich er anders meester van zullen maken. De minister Duvernois zegt, dat men niet verder kan gaan, dan de reeds aan de landlieden gedane bekendmaking dat het gouvernement alles wil overnemen of gratis in depot op slaan. Hij verzekertdat de stad voor 2 maanden van versch vleesch voorzien zal zijn. De heer Keiler verlangtdat de Kamer, ook in geval van een beleg, te Parijs zal blijven vergaderen en dat de leden zich ter beschikking van het militaire gezag stellen, om tot de verdediging der stad me- detewerkenhij vraagt de urgentie van dit voorstelmaar trekt het innadat de heer Thiers met vermaning aan zijne medeleden om zich van alle sensatie wekkende voorstellen te onthouden, onder het gejuich der Kamer, verklaard had, dat de geheele vergadering zieh ter beschikking van het comité van defensie stelde. 27 Aug. Door den heer Thiers wordt gezegd: „Ik heb uit het Journal Ojjiciel vernomen, dat ik benoemd beu tot lid van het verdedigings-comité. Ik had die benoeming niet willen aannemen, tenzij de opdracht van wege de Kamer was geschied; echter heb ik, liet gewicht van het oogenblik in aanmerking nemende, de benoeming aangenomen, onder voor waarde, dat de Kamer haar bekrachtige." De Kamer verklaart daaropdat het gouvernement van oordeel isdat de heer Thiers, die de vestingwerken heeft gesticht, uit den aard der zaak geroepen moest worden om tot hunne verdediging mede te werken. De heer Steenackers stelt voor den heer Thiers bij acclamatie tot lid van het comité van defensie te benoe men. De voorzitter zegt, dat, daar de Kamer reeds van haar gevoelen heeft doen blijkenhet niet noodig is, het voorstel van den heer Steenackers in overweging te nemen. De lieeren Picard en Gambetta stellen de een na den ander voor, om het werk der recruteering en wapening van de nationale garde, ter bespoediging der zaak, aan den genl. Trucho op- tedragen. De graaf v. Palikao keurt zulks op scherpen toon af, op grond, dat de minister van oorlog deze taak niet aan den gouverneur van Parijs, een zijner ondergeschikten, kan overdragen. De heer de Forcade brengt verslag uit over de voordracht tot indienststelling der oud-militairende in lijving der bevolking in massa wordt onnoodig geacht, dewijl 1.200.000 man onder de wapenen of onverwijld beschikbaar zijn het credict voor de betrekkingen der in dienst staande man schappen is bij deze voordracht op nieuw verhoogd, n.l. van 25 op 50 miljoen fr.aan do mobiele garden of anderen die gewond worden, zullen militaire pensioenen worden toege legd. De wet wordt met alg. st. aangenomen. De minister Palikao deelt mededat de vesting Verdun den 25 door 8000 a 10000 pruissen, onder aanvoering van den Kroonprins van Saksen, aangetast is, maar dat de nationale garde hen met groot verlies afgeslagen heeft,. (Herhaalde toejuichingen.) Op de vraag van den heer Aragoof de ministerzonder zich aan eene gevaarlijke onbescheidenheid schuldig te maken, niet ten naasten bij de stellingen der legers van Bazaine en Mac Mahon kan opgevenantwoordt de minister, dat hij deswege niets kan mededeelen, en datindien een officier hem deze vraag deedhij hem zou laten fusilleeren. (Leven dige toejuichingen). De minister berichtmet opzicht tot de wapening van Parijs, nog, dat hij last gegeven heeft om aan de nationale garde aftegeven de, onder het vorige minis terie, voor het geval van uitersten nood, bijeengebrachte reserve van 100000 achterlaadgeweren. Zulks wordt met groote vol doening vernomen. 29 Aug. De lieeren Picard en Gambetta beklagen zich, dat van de 100000 achterlaadgeweren, waarvan door graaf Palikao gewag gemaakt isnog geen enkel is afgegeven. De minister Grandperret verzekert, dat er bevelen zijn gegeven om de uitdeeling heden te doen. De heer Picard betoogt de noodzakelijkheid van het instellen van comité's van defensie in de departementen. De heer Marion stelt voor om in elk departement een bataljon vrijwillige mobiele garde opterichten, welk voorstel urgent wordt verklaard. 30 Aug. De heer André interpelleert de regeering naar aanleiding van een artikel van le Figaro, waarin de fransche protestanten van pruisisch-gezindheid beschuldigd worden (in hunne kerken zouden collecten voor de gekwetste protes- tantscke pruisseu zijn gedaan enz). Hijzoowel als de heer Johnston, noemen de beweerde feiten lasterlijk, verklaren dat de protestanten evenzeer als de catholieken goed en bloed voor liet vaderland veil hebben, en verlangen dat een einde zal gemaakt worden aan de pogingen van zekere pers om de eendracht te verbreken. De lieeren Bethmont en Picard on dersteunen de klacht. Laatstgenoemde zegtdat er achter of boven het gouvernement nog een geheim gezag bestaat, 't welk een noodlottigen invloed uitoefent, en hij eiseht de afzetting der prefectendie de Afgevaardigden en de burgers bij de regeering verdacht trachten te maken. Dc minister Chevreau verklaart, met afkeuring der pogingen van zekere partijdat het land op al zijne kinderen rekent en daarop rekenen kan; dat er achter of boven hem geene onzichtbare regeeringsmacht beslaat en hij alzoo ten volle aansprakelijk voor zijne handelingen is. De lieer Steenackers dient een wetsvoorstel inten einde de ondei'standsgelden (50 miljoen) ten behoeve van de gezinnen der uitgetrokken strijders, buiten het personeel der staatsbeambten omdoor commis- missiën te doen beheeren, en zulks tot voorkoming van par tijdigheid. De minister Busson zegt, dat de verdeeling in de departementen door tusschenkomst der prefecten en te Parijs door de commissiën voor den openbaren onderstand geschiedt. De oppositie meent, dat het werk aan commis siën uit de gemeenteraden en de nationale garden moet toe vertrouwd worden. 31 Aug, De heer Keiler leest een brief uit Straatsburg voor, waarin gemeld wordt, dat dc pruissen op de stad en niet op de wallen schieten. Een vierde gedeelte der stad en het hos pitaal zijn verbrand. De hoofdkerk heeft veel geleden. De inwoners willen liever den dood dan de overgave. De vijanden gebruiken de gevangenen 0111 loopgraven te helpen maken. Op zijn voorstel verklaart de Kamer plechtigdat Straats burg zich bij het vaderland verdienstelijk heeft gemaakt en nooit zal ophouden fransch te zijn. De minister Palikao stemt in met den lof aan de inwoners van Straatsburg toege kend maar merkt opdat ook de commandant en het gar nizoen dien verdienen. De genl. v. W erder had den bisschop die kwam onderhandelen, gezegd, dat de burgerij het gar nizoen moest dwingen om te capituleerenmaar de comman dant Ulrich had verklaard de plaats te zullen verdedigen tot, er geen steen meer op den anderen bleef, al moest hij zich ook in de citadel terugtrekken en de stad verbranden indien zij de verdediging belemmerde. (Toejuiching.) De heer Keiler wil nog eene mededeeling doenmaar in eene geheime zitting. „Neen roept menspreekt vrij uil Hij zegt daar op, dat de Elzas gebrandschat wordt, niet alleen door pruisi sche soldaten, maar ook door badensche landlieden. Dat zou niet mogelijk zijn, indien de bevolking gewapend was. Maar te Col- mar heeft het gemeentebestuur eene groote hoeveelheid kruit on bruikbaar gemaakt, op andere plaatsen worden de zich verwerende burgers genoodzaakt hun verzet, te staken en aan oud-gedien- den, die zich naar hunne regimenten willen begeven, worden de middelen daartoe onthouden. Hij stelt dus voor om eene commissie naar het dept. van den Boven-Rijn te zondenom de bevolking te wapenendie als één man zal opstaan. De heer Gambetta vraagt de urgentverklaring van dit voorsteluit naam van den overheerden en gebrandschat- ten Elzas. De rechterzijde oordeelt, dat zulks tegen het re glement der Kamer en tegen alle antecedenten strijdt. Dc mi nister bestrijdt de urgentie en doet, herinnerende wat het nieuwe ministerie reeds gedaan heeft, een beroep op het ver trouwen der Kamer. Sterke tegenstand vindende wenscht hij uitstel tot den avond, opdat de regeering zich berade, hetgeen wordt goedgevonden. Voorts kondigt hij aandat een fransch vrijcorps in Baden is gedrongendat van de zijde van Pruisen reeds 200000 man buiten gevecht zijn gesteld en dat de kosten van den oorlog voor Pruisen 10[ miljoen fr. daags bedragen. Met 181 tegen 35 st. wordt de urgentie geweigerd aan een voorstel van den heer de Keratryom aan het comité van defensie de herziening optedragen der benoeming van officieren, bij de mobiele nationale garde gedaan. De urgentie wordt daarentegen verleend aan een voorstel van den heer Favre, om in de gemeenten comité's van onderstand opte richten tot het lenigen van de rampen des oorlogs. Een van den markies de Piré, om voor 18 miljoen koperen geld stukken van 5 en 10 centimes te doen munten, is verworpen. 2 Sept. De heer Favre dient een adres in van 2000 in woners van den Elzasdie tegen de barbaarsche handelwijze der pruissen protesteeren en verlangendat men Straatsburg hulp sal zeilden. OORLOGSTOONEEL. Een berichtgever der Kölnische Zeitung schat het aantal krijgsgevangenen, die in den slag bij Gravelotte (18 Aug.) ongekwetst in handen der duitschers gevallen zijnop min stens 15000. Toen de franschen tegen den avond bespeur den dat zij ingesloten waren en teruggedrongen werden hebben zij eene laatste en krachtige poging gedaan om het, verloren terrein te herwinnen en een lievigen aanval gericht tegen het door de pruissen reeds bezetteen grootendeels tot hospitaal ingerichte dorp Gravelottewaardoor aanvankelijk eenige verwarring ontstond onder de pruissen, die zich even wel spoedig herstelden en den aanval afsloegen. Grooter

Alkmaarsche Courant | 1870 | | pagina 2