3*raisen. Reieren. Itclgie. en Ierland. OoMlenrijli-lSAiigai'iic. De regeering heeftnaar men met zekerheid verneemt besloten om toetetreden tot het door Engeland voorgestelde, en door deze mogendheid bereids met Rusland en Italië ge sloten onzijdigheids-verbond. Sialic. Fon extra bulletin van do Haarlemsclie Courant van Sept. vermeldt liet volgende telegram: BERLIJN, 3 Sept. De Koningin lieeft liet volgende telegram ontvangen: „SÉDAN, 2 Sept., um' (les namiddags. „Zoo even is met den genl. Wimpfen, die in de plaats van den gekwetsten Mac Mahon het hevel voert, eene capitulatie gesloten, waardoor het ge heele zich in Sédan bevindende leger krijgsgevan gen is gemaakt. „De Keizer heeft slechts zieli zelf aan mij over gegeven, dewijl hij bet bevel niet voerde en alles overlaat aan het regentschap in Parijs. „De plaats, waar hij verblijf zal houden, zal ik aanwijzen, zoodra ik hem zal gesproken hebben in eene zamenkomst, die onverwijld zal gehouden worden. „Welk eene wending lieeft de goddelijke bijstand aan den loop der zaken gegeven. WILHELM." jtlctvkt- cu jöcuvsbcricïttcn. Laatste berichten. jStabs-ilicuxvs. verwarring moet, onder de legertros geheerscht hebbennet geheelc wagenpark nam de vlucht, meenende dat de krijgs kans gekeerd wasen werd met moeite tot, staan gebracht. Naar het schijnt, zou de slag door het leger van prins Vre derik Karei verloren zijn geweestindien dat van genl. Steinmetz niet te rechter' tijd te hulp was opgedaagd. Als een bewijshoe ver de Koning zich gewaagd heeft wordt gemeld, dat een zijner adjudanten aan de hand ge kwetst werd door een granaatsplinter, die het paard van den hofmaarschalk graaf Perponcher doodde. Eerst toen liet hij zich door den minister van oorlog bewegen om zich minder bloot te stellen. De genl. v. Verder heeft aan alle batterijen voor Straats burg nadrukkelijk last gegeven om de beroemde domkerk te sparen. De commandant der vesting evenwel op den toren een met alle bastions verbonden telegraaftoestel geplaatst hebbendeheeft v. Verder hem doen wetendat hij den toren zou vernielenindien de telegraaf niet onmiddelijk verwijderd werd. De commandant heeft ook geweigerd om het, ten noorden der citadel gelegen militaire hospitaal, 'twelk zich in de vuurlijn der duitsche batterijen bevindt en niet duidelijk genoeg zichtbaar is om gespaard te kunnen worden, te ontruimen. De belegeraars ongeveer 30000 man sterk uit pruisische en badensche troepen bestaande, zijn bezig met het afleiden der door de stad stroomende rivier de 111. De bisschop van Straatsburg heeft eene poging tot, bemid deling gedaan en te Schiltigheim een onderhoud gehad met den chef van den badensclien generalen staf Lezzinski. Zijn verzoek, dat de bevolking de stad zon mogen verlaten, werd afgeslagen, dat om een wapenstilstand van 24 uren toegestaan, mits na verloop van 1 uur werd medegedeeld dat de gou verneur over de overgaaf wilde onderhandelen. Toen de bis schop naar de stad was teruggeleid, werd op Lezzinski, die zelf het, parlementair vaandel droeg een formeel peletonsvuur geopendzoodat het vaandel van kogels doorboord werd. Den 29 en 30 is de stad zeer hevig beschoten. In den nacht van 29 - 30 is de paralel bij Schiltigheim op 700 schreden van de vestingwerkenzonder verlies en zonder tegenstand te vindendoor eene brigade infanterie geopend. Èr werden op nieuw 42 kanonnen in batterij gesteld. Te S. Moritz bij Schlettstadteen escadron huzaren door de burgers verjaagd en 2 huzaren doorstoken zijnde, is den 18 een bataljon infanterie met ruiterij en geschut derwaarts vertrokken, met last van den burgemeester de namen te eischen der burgers die gewapend warenenzoo hij die niet kan opgeven, de inwoners te verdrijven en de plaats te verwoesten. Volgens de pruisische Staats-Anzeiger worden de troepen in den Elzas en in Lotharingendank zij de door den Ko ning uitgevaardigde proclamatiën en de goede krijgstucht der duitschersdoor de inwoners goed bejegendwaartoe ook bijdraagtdat de naar Straatsburg bestemde mobiele garden te huis konden blijven en dat de besluiten van het Wetg. Lichaam, waarbij de volkswapening bevolen wordt, de bezette streken niet treffen. Dij het zenden van een parlementair naar Metz (zie ons vorig Nr.) is niet alleen de trompetter, maar ook de luitenant v. Verdy gekwetst geraakt. Ook voor Toul is de trompetter van een parlementair doodgeschoten en voor Verdun is op den ritmeester Stechow, een parlementair van den genl.v.Al- venslelengevuurd. Het 6'., uit Silezie ontboden legercorps had in lastom op zijnen marsch eene poging te doen tot vermeestering van Pfalzburgmaar om zich daarmede niet te lang optehouden. Na een "kort bombardement werd de vesting opgeëischt, waarop eene weigering volgde. Sedert wordt Pfalzburg ge observeerd door 3 batalj ons pruisische infanterie en 1 escadron dragonders, die gedurig met het garnizoen schermutselen. Het te Parijs verhaalde omtrent 2 bestormingen, waarbij de pruissen 500 en 1000 man zouden hebben verloren, is geheel onwaar. Verschillende detachementen uit Zuid-Erankrijk die zich naar het hoofdleger wilden begevenzijn in allerijl omge keerd en gedeeltelijk door de pruisipche cavallerie vervolgd en ook dikwijls gevangen genomen. 2 Bataljons der garde mobielewelke verdwaald waren zijn doorde pruisische cavallerie uiteengedreven. Daarbij zijn 17 officieren en 850 man gevangengenomen en van duit sche zijde de majoor Lreisen en 3 manschappen de ge noemde hoofdofficier ernstig gekwetst. Een nieuwe ambulance uit 6 geneesheeren en 20 zieken oppassers bestaandedoor de pruissen in de nabijheid van Metz genomen, is naar Frankrijk teruggezonden over Luxem burg en België. Volgens fransehe opgaven liggen binnen Metz 15000 ge kwetsten, onder welke lazaret-koortsen heerschen en de typhus is uitgebroken. 734 Pruisische soldaten van verschillende wapens, die bin nen Metz krijgsgevangen warenzijn naar het pruisische leger teruggezonden dewijl men niet in staat was hen langer te onderhouden. Een brief, door het binnen Metz ingesloten hoofdleger met een spion naar Parijs, gezonden, is in handen der pruis sen gevallen. Do belegeringstroepen zijn in een ruimeren kring geplaatst, dewijl men van de uitdamping der slagvelden een nadeeliugen invloed op den gezondstoestand vreesde. In het verslag eener wurtembergsche ambulance wordt ge waagd van 2 uitvallen op 26 Augeen ernstige in de rich ting van Pont-a-Mousson en een voorgewende in de richting van Courcelles, die beide afgeslagen werden. Den 22 zijn 2 nieuwe landweer-divisiën voor Metz aange komen, ter aanvulling van het leger van prins Vrederik Karei. Voortdurend worden lange rijen getrokken 24ponders uit Coblenx, Mainz en Erfurt en pontontreinen naar Metz en Straatsburg vervoerd. 50000 Man landweer zijn uit die steden in Frankrijk gekomen, om tot de belegering der beide vestingen medetewerken. Na de gevechten bij Metz zijn groote afdeelingen, die niet noodig waren voor de insluiting der vestingafgezonden ter versterking van het tegen Parijs oprukkende leger van don Kroonprins. Den 19 en 20 trokken zij over de Maas, voor Toul eene beiersche brigade ter observeering gelaten hebbende. Het 4'. leger onder bevel van den Kroonprins van Saksen, bestaat uit 2 corpsen van het leger van prins Vrederik Karei en is bestemd om den flank van het leger van den Kroon prins te dekkenalzoo marcheren het 3e. en 4C. leger, te zamen uit 8 corpsen bestaande, op Parijs. Een nader bericht meldt daaromtrent het volgende: Nadat het vermoeden was ontstaan, dat Mac Mahon met zijn leger langs omwegen Metz trachten te bereiken, is v. Steinmetz met het voor Metz door andere troepen vervangen R leger van daar afgetiroken in de richting van de belgi- sche grenzen en Rheimsten einde hem eventiieel te ont moeten. De Kroonprins van Saksen marcheerde te gelijker tijd met het 4° leger van Pont-a-Mousson in de richting van Chalons en de Kroonprins van Pruisen met het 3». van Nancy over Commercy, Bar-lejuc, S. Dizier en Vitry. Alzoo omvatten de legers, naar Parijs trekkende de geheele linie van de belgische grenzen langs de Maas tot aan de Aube, zoodat Mac Malion moest opgemerkt worden. De kleine vesting Vitry-le-Francaisaan de Marne, heeft zich den 25 overgegeven. Daar zijn 16 kanonnen gevonden- Den 26 is het station te Epernay bezet door 75 pruisische lanciers, die door de minieurs afgeslagen en op de vlucht gedreven zijn(?). 's Avonds heeft de maire de inwoners bij pro clamatie aangespoord om zich niet tegen de te verwachten pruissen te verzetten, llij is door de fransehe regeering af gezet. Het koüingiijke hoofdkwartier is naar Bar-le-Duc en later naar Varennes verlegd. Don 27 is de sterkte Longwy door een troep van 200 pruisische ruiters formeel opgeëischtde commandant heeft een bepaald weigerend antwoord gegeven. Al de lusthoven in den omtrek zijn geslecht en een aantal inwoners der stad is naar Belgie gewekendoor de landelijke bevolking met have en goed gevolgd. Volgens een fransch bericht zijn den 30 bij Longwy 500 pruisische ruiters door gensparmen en tolbeambten verslagen. 50 hunner gesnenveld en de ove rige op luxsmburgsch gebied gevlucht. Van pruisische zijde wordt dit voorval aldus vermeld: den 30 zijn eenige pruisi sche ruiters aan de luxemburgsche grenzen verrast door fran sehe douaniers en 10 hunner ernstiggewondvan weerskan ten viel 1 doode. De krijgsmacht, welke Mac Mahon te Chalons vereenigd had en waarmede hij heeft willen trachten eene poging tot ontzet van Metz te doen, bestond uit hoogstens 140,000 man, n.l. het restant van zijn bij Wörth gaslagen R corps 20000, het 5e. van dePailly 20000, het 7e. van Douay 301)00, uitCivita- Vecchia 4000 en van de reserve 75000 man. Tot het belemmeren zijner bewegingenhebben de pruissen do spoorwegen tus- scheu Soissons en llheimsder Ardennen tot bij Carignan en die bij Longwy afgesneden. Den 27 heeft op den weg van Vouziers naar Stenayte Buzancyeen gevecht plaats gehad tusschen 6 escadrons fransehe j agersbehoorende tot de van Chalons noordoost- waarts getrokken troepen van Mac Mahon en 2 regimenten saksische en pruisische ruiterij met 1 batterij geschut. De duitschers behaalden de overwiuningzijnde de fransehe commandeerende officier, luit. kol. Laporte, gekwetst en krijgs gevangen gemaakt. Ilet. hoog en sterk gelegen dorp Voncq, tusscheu Vouziers en Attigny, door fransehe infanterie, vooral turco'sbezet is den 29 door 2 escadrons huzaren te voet bestormd en de bezetting krijgsgevangen gemaakt. 3 Lanciers der garde hebben 's avonds 2 officieren van den staf van Mac Mahon als krijgsgevangenen te Grandpré aangebracht. Den 30 heeft de voorhoede van het 12 duitsche legercorps bij Nouart met gelukkig gevolg een gevecht geleverd aan troepen van het 5" fransehe legercorps. Dien dag werd het naar Carignan trekkende leger van Mac-Mahon door de R (beiersche), 4e. (pruisische) en 12e. (saksische) legercorjisen aangegrepen, geslagen en van Beau mont naar de overzijde van de Maas bij Mouzontegen de belgische grenzen, teruggeworpen. Het kamp der fran sehen, ongeveer 20 stukken, kanonnen, 11 mitrailleuses en bijna 7000 gevangenen werden prijs gemaakt. De vervolging werd voortgezet, tot dat de duisternis haar belette. De ver liezen der duitschers waren matig. Den volgenden morgen vroegtijdig is de strijd hervat. De pruisische lanciers en de te voet vechtende huzaren vermees terden de sterk bezette dorpen la Chapelle en Gironne. Ba- zeille, llemilly en 3 andere dorpen stonden in brand 's Na middags hadden do garde, de 4", 5", IR en 12'. legercorp sen en de beieren het leger van Mat: Mahon geheel en al in Sédan teruggeworpen. Gelijktijdig met deze gevechten heeft Bazaine eene poging gedaan om uit Metz naar Sédan door- tedriugen. Den 30 tastte hij met zijn geheele leger het 1'. legercorps en de daaraan toegevoegde divisie Kummer aan en hield deu strijd dag en nacht vol; maar den 30 zoowel als den 1 Sept. werden de franschen, in weerwil hunner groote dapperheidover de geheele linie zegenrijk teruggeslagen. Voor de overkeerde departementen zijn tot pruisische pre fecten benoemd: van den Beneden-Rijn graaf Luxbergvoor de Meurthe graaf Renard, voor de Moezel graaf Henckel Domersmarkvoor de Maas landraad Jansen. De Groothertog van Mecklenburg-Schwerin is naar het koninglijk hoofdkwartier vertrokken. De onder zijne bevelen staande divisiewelke zich ter bescherming der kusten bij Hamburg bevond, vertrekt mede naar Frankrijk, om zich bij het 9e. legercorps te voegen. De noordduitsche oorlogskorvet Nymphe bespeurde, op ver kenning uit zijnde, 5 fransehe schepen ter reede van Dantzig geankerd, ging op hen toe en gaf hen op 1800 passen afstand van beide zijden de volle laag, nog voordat zij gereed waren om een schot te doen. De franschen lichtten dadelijk het anker, trachtten de Nymphe van de haven aftesnijden en zonden haar 5 schoten na, maar zij keerde onbeschadigd in de haven terug (Yan een bombardement van Dantzig door de fransehe vloot is niets meer vernomen). Men verzekert, dat de regeering besloten heeft om 3 reser ve-legers te vormen, onder bevel van den Groothertog van Mecklenburg-Schwerin aan den Rijn, onder den genl. v. Can- stein bij Berlijn en onder den genl. v. Lówenfeld bij Glogau, in Silezie. De Prov. Correspondenz spreekt slechts van 2 reserve-legers, bij Berlijn en Glogau. Den 28 zijn te Berlijn 27 veroverde stukken fransch gesehut, waaronder 4 mitrailleusesin plechtigen optochtvan het station door de stad gevoerd en aan het einde van de Linden bij de slotbrug geplaatst. De Nordd. Allyem. Zeitung zegt, dat het gevolg van de weigering der fransehe regeering, om het vervoer der gekwet sten over onzijdig belgisch en luxemburgsch gebied toetestaan, zijn zal, dat langs de thans alleen beschikbare spoorweglijn over Saarbriieken in de eerste plaats duitsche gekwetsten ver voerd worden, en dat de fransehe des te langer op het ver voer naar de hospitalen moeten wachten. Dezelfde courant verzekert, dat bij het 64e. regiment geen officier bekend is die den naam van Hart draagt (zie Parijs) en dat reeds lang vóór zijne inhechtenisneming geeu enkel pruisiseh officier zich anders dan in uniform en met de sabel in de hand binnen Frankrijk bevond. De Kreuz-'Aeitung meldt, dat, behalve de drie legers, waaruit de macht der duitschers thans bestaat, nog een vierde op het oorlogstooneel gevormd wordt, onder opperbevel van den Kroonprins van Saksentot welke de pruisische garde o.a. zal behoorenen dat vermoedelijk bestemd is naast het leger van den Kroonprins tegen Parijs te opereereu. De Staats-Anzeiger, van de vorming der fransehe vrijcorpsen gewagendemerkt aan dat ten hunnen aanzienbehalve eene machtiging van het ministerie van oorlogvolgens de beginselen van het volkenrecht ook nog gevorderd wordt, dat zij aan de fransehe militaire wetten onderworpen ver klaard en door fransehe officieren aangevoerd worden. Heeft dit niet plaatsdan kunnen die corpsen enkel als benden worden aangemerkt. Hetzelfde blad maakt een verbod openbaar omtrent den uit- en doorvoer van paarden over de gezamenlijke grenzen des Rijks. De bepaling van 16 Juli omtrent den uit- en doorvoer van wapenen tot krijgsgebruik wordt ook op dit verbod toepasselijk geacht. De Koning heeft den Kroonprins van Saksen na den slag van Gravelotte het IJzeren Kruis verleend. Volgens mededeelingen van de overheden te Hadersleben (Noord-Sleeswijk), heefteen „landverrader," die met het vaar water langs de kusten nauwkeurig bekend isop de fransehe oorlogsvloot dienst genomen. In eene den 30 door den burgemeester v. Seydel en de Af gevaardigden Lowe cn v. Unruh te Berlijn bijeengeroepen en door voorname leden van alle staatkundige partijen bijgewoonde vergadering, is met alg. st. besloten, om het duitsche volk uittenoodigen een adres aan den Koning te richtenwaarin, met het oog op de geruchtenvolgens welke vreemde mogend heden pogingen aanwenden om den prijs van den strijd te beperken, verklaard wordt, dat Duitschland alleen moet be slissen wat noodig is om zijne welvaart te verzekerenen dat het volk zijne gelofte van trouwe volharding vernieuwt, tot dat het den Koning gelukt isomzonder vreemde tusschen- komst, eene regeling tot stand te brengenwaardoor de vreed zame houding van Frankrijk beter dan tot dus ver gewaarborgd, en de eenheid en vrijheid van het duitsche Rijk gegrondvest en tegen elke aanranding beveiligd zal zijn. De Staats-Anzeiger bevat een artikel aan het hoofd van zijn niet-officiëel gedeeltewaarin dezelfde verwachtingen worden uitgesproken. Een groot aantal koopliedenter beurze te Koningsbergen vergaderd hebben eenstemmig besloten een adres aan den Koning te richtentot: het afwijzen van vreemde inmenging bij do vredes-onderhandelingen. De half-officiëele Provincial-Correspondenz dringt aan op het behoud der vroeger van Duitschland afgescheurde en thans ten koste van zoo vele offersheroverde gewesten, den Elzas en Lotharingen zoowel voor de «er als de veiligheid van Duitschland. Yele steden hebben het voorbeeld der hoofdstad gevolgd om 1 p. et. harer inkomsten aftestaan ten behoeve der duit sche grensgewesteudie door den oorlog in noodlijdenden toestand verkeeren. De 2 burgemeesters van Mcnchen en 10 boofden van ge meentebesturen uit het district Munchen hebben zich aan de uit Berlijn uitgegane oproeping aangesloten endoor middel van den telegraaf, den beierschen Koning een adres in den zin als het te Berlijn opgestelde gezonden. De gemeenteraad van Gent beeft, even als die van Brussel, een adres van dankzegging aan Koningin Victoria en aan het engelsehe volk gericht ter zake van het onzijdigheids- tractaat. De Kamer van Vertegenwoordigers heeft den 25 het oor- logscrediet van 15.220.0u0 fr. met 90 tegen 4 st. toegestaan. Den 26 is met 59 tegen 32 st. goedgekeurd een buitengewoon crediet voor het dept. van justitie (verzekering der openbare veiligheid), cn van de aanvraag van 2| miljoen, voor den aanleg van defensiewerken te Antwerpen en te Dendermonde, met 49 tegen 46 st. verworpen het onderdeel van dit crediet, teu bedrage van 400000 fr., voor de werken te Dendermonde. Den 30 heeft de Kamer, bij tweede stemmingde ver worpen post voor de werken van Dendermonde met 48 tegen 46en daarna het geheele crediet voor de werken van Ant werpen en Dendermonde met 62 tegen 33 st. goedgekeurd. De voordracht tot het brengen der kaders van het leger op deu voet van oorlog is met alg. st. aangenomen. De eerste bezending verplegers en verpleegsters, van Brussel naar het oorlogstooneel vertrokken, is sedert door eene tweede en derde gevolgd. De eerste is tusschen Metz en Saarbriieken zeer nuttig werkzaam. Door de belgische maatschappij van het Iloode Kruis waren den 26 reeds meer dan 100 groote kisten en balen met benoodigdheden voor de ambulances naar Frankrijk en Duitschland verzonden, waaronder zich belang rijke giften van de Koningin bevonden. Dagelijks komen te NamenLuik en Verviers treinen aan met duitschers, die Frankrijk verlaten hebben. Velen hunner verklaren niet door de regeering uitgezet, maar vertrokken te zijn omdat zij geen werk meer konden vinden en hunne vroegere makkers weigerden om met hen te werken, Het grootste gedeelte van het garnizoen van Brussel heeft zich naar het observatie-leger aan de luxemburgsche grens begeven. Antwerpen en de omringende versterkingen zijn thans gewa pend met 3600 kanonnen. Er is last gegeven om 1200 paarden aantekoopen en, op getuigd onverwijld naar Antwerpen te zenden. Te Portsmouth worden thans 4 nieuwe oorlogsvaartuigen gebouwd, n. 1. 2 kanonneerbooten, 1 schroefstoomfregat en 1 monitor van reusachtige afmetingen, de Devastation, met 2 torens voor 4 ontzaggelijke stukken. Te Thurles in Ierland zijn den 22, op het bericht der zoo genaamde zegepralen van Frankrijk, reeds vroeg in den avond teertonnen ontstoken en bij het vallen der duisternis vormde zich een stoet, die, met eenige muzikanten aan het hoofd onder het zingen der Marseillaise en van „nationale" liederen, de straten doortrok, eischende, dat iedereen illumineeren zou en, onder toejuichingen voor den Keizer en de Keizerin en krachtige verwensehingen van Pruisen en Engeland, de gla zen inwerpende, waar zulks geweigerd werd. Tc Dundalk, onder de leiding van het Parlementslid Callan, en te Cork, onder de leiding der Parlementsleden Magwire en Murphy, zijn bijeenkomsten gehouden waarin sympathie voor Frankrijk betuigd en besloten is om gelden intezamelen ten bate der fransehe gewonden. Te Qmeenstown hebben dagelijks vechtpartijen plaats tusschen de fransch- en de prui- sischgezinden. Te Londen heeft zich kortelings een centraal-comité eener „Engelsehe Vereeniging tot het verleenen van hulp aan ge kwetsten gevormd, hetwelk den 27 reeds 40000 verzameld had en 2 huizen in het Trafalgar-square tot zijne depóts en magazijnen heeft ingericht. In verscheidene steden worden hulp-comité's opgericht. Met Rusland wordtop aanzoek dezer mogendheid, voort durend onderhandeld over eene gemeenschappelijke houding tegenover de oorlogvoerende Rijken en over gemeenschappelijke pogingen tot bemiddeling. Den 21 heeft de Kamer van Vertegenwoordigers de wet, waarbij aan de regeering een crediet van 40 miljoen fr. voor militaire maatregelen verleend wordt, alsmede de voorgestelde overeenkomst met de Nationale Bankmet 216 van de 293 uitgebrachte stemmen goedgekeurd. De Senaat heeft den 24 de wet eveneens goedgekeurd. Alkmaar 29 Aug. Aangevoerd 5 Koeien f 180 a 225 111 Kalveren 40 a 85 352 Schapen 18 a 30, 21 vette Varkens 40 a 55 ct. per kilo. 2 Sept. Kleine kaas f 30, commissie dito 31,75, mid delbare dito 32laagste prijs f 17, aangevoerd 593 stapels, wegende 125662 kilogrammen. 3 Sept. Aangevoerd 2 Paarden f 40 a 60, 1 Koe f 110, 6 nucht. Kalveren 9 a 17, 176 Schapen 8 a 26, 60 magere Varkens /16 a 26, 128 Biggen 6 a 11Boter per kop f 0,70 a 0,77l Amsterdam 2 Sept. Tarwe prijshoudend. Oude bonte Poolsche 375 contant zonder korting, nieuwe bonte Poolsche /380 op 2/m. f- 2400 kg. Rogge stil. Galatz r 198, Petersburger f 193, minder dito 187, contant zonder korting,^ 2100 kilogr. Op levering October /190, 191,192. Boekweit weinig aangeboden, maar vindt ook weinig vertier, bij uitslijting ver kocht: 149/2 vroegrijpe Gordijker/270 q>-last, 118 grijze dito f 248 q>- 2100 kilogr. Raapolie op 6 weken 't Ned. vat f 45^dito vliegend f 44!September f 444October f 431 a f> November 43 a 43-1December 42! a 43, Mei 1871 42. Lijnolie op 6 weken/34-J, dito vliegend f 33, Sep tember J 32), 4, I, October f 324Maart, April, Mei 1871 334 nominaal. Raapkoeken de 1000 stuks /96 a 103. Lijn koeken de 10O stuks /II a 14. Koolzaad op levering hooger, op 9 vat in October A. 80. Petroleum 26! l* 1^0 kilogr. Aardappelen. Duinzand 3.50 a 5. Geldersehe ronde Wol kammers 1,60 a 1,80, dito Stoelenmatters 2.30 a 2,50, Bloemlandsche 1.60, Kuilenburgsche 1.60, Harderwijksche 1.90 a 2.20. Broek in Waterland 1 Sept. Kleine kaas 29,50, aange voerd 26 stapels, wegende 4910 kilogr. Stikhuizen 31 Aug. Kleine kaas 25 a 30,50, aangevoerd 66 stapels, wegende 17490 kilogr. Karweizaad f 16 a 16,25 per 50 kilogr., bruin Mosterdzaad f 19,50 a 21,50, vale Erwten /9a 11,50, Capucijnders 14 a 15, Gerst /6a 6,50, Haver 4,75 a 5 per hectoliter. Haarlem 31 Aug. Kleine kaas 29.25aangevoerd 168 stapels, wegende 38977 kilogrammen. 17 Koeien/130 a 180, 2 Stieren /'50 a 90, 10 nucht. Kalveren /8 a 13, 182 Schapen 14 a 25, 20 Lammeren 13 a 15, 44 Biggen 4.50 a 7.50. Hoorn 1 Sept. Kleine kaas ƒ31,75, aangevoerd 277 sta pels. wegende 68750 kilogrammen. 3 Sept. Aangevoerd 88 hectoliters Gerst 6,50, 112 heet. Haver 5,75, "22 hect.^vale Erwten 10, op monster verkocht: Mosterdzaad/ 20,50, Karweizaad t 16, alles per hectoliter. 21 Paarden f 50 a 175, 9 nucht. Kalveren 8,50 a 19, 420 Schapen 18 a 29, 65 magere Varkens t 15 a 23, 5 Zeugen 35 a 53, 320 Biggen 4,50 a 11,50. 25 Kippen 0,30 1 6000 Kippeneieren 2,75 a 2,85 per 100, 1660 koppen Boter 1,10 a 1,30 per NP., 800 kilogr. roode Aalbessen /8a 8.50 per 100 kilogr., 350 hectoliters Aardappelen 3 a 4 per hectoliter, 800 manden Appelen t 0,50 a 0,65, 1750 manden Peren 0,70 a 0,95 per mand. Medemblik 31 Aug. Kleine kaas 30,50, aangevoerd 158 stapels. Boter 1.14 per kilogr., Kipeieren 2,80, Eenden dito 3,50 per 100. Purmerende 30 Aug. Aangevoerd 207 Runderen13 Paar den, 120 vette Kalveren 70 tot 90 ct. per kilogr., 27 nucht. dito 8 a 2087 vette Varkens 44 a 55 ets. per kilogr., 51 magere dito /15 a 18, 2G8 Biggen 5 a 8, 1267 Scha pen en Lammeren, 685! heet. Appelen 1 a 1,50, 285! heet. Peren 1.00 a 3 per heet., Kipeieren t 3 per 100, Boter 1,10 a 1,20 per kilogr., kleine Kaas 30,50, middelbare dito 26 aangevoerd 212 stapels. Schagen 1 Sept. Aangevoerd 2 Paarden 90 a 150, Stieren ƒ75 a 135, 40 gelde Koeien /90 a 275, Kalfkoeieu 160 a 210, 3 nucht. Kalveren f 10 a 14, magere Schapen /8a 13, vette dito 24 a 31 Lammeren 12 a 16, 3 Bokken en Geiten 3 a 5, 31 magere Varkens 14 a 25, 39 Biggen 5 a 9, 60 Konijnen 10 a 75, 100 Kippen 25 a 100 ets. per stuk, Boter 1.10 per kilo, Kaas 35 a 45 ets. per kilo, Kippeneieren 2,50 a 2,90 per 100. Schiedam 1 Sept. Jenever 19,50, Moutwijn 14. Vormerveer 1 Sept. Kleine kaas 28,50, aangevoerd 31 stapels. Zaandam\\ZQpi. Kleine kaas f 28,75, aangevoerd 34 stapels. Londen 29 Aug. Aangevoerd 4575 Runderen 5.8, 23060 Schapen en Lammer. 4.6, 325 Kalveren 5.4-., 190 Varkens 5.8. Amsterdam 3 September. Parijs 2 Sept. De meeste dagbladen van heden morgen verzekeren, dat de Koning van Pruisen krankzinnig is geworden. Brussel 2 Sept. Ongeveer 7000 pruissen en ongeveer 2000 franschen die op belgisch grondgebied waren teruggeworpen, hebben hunne wapens neergelegd. De franschen zullen te Namen geïnterneerd en de pruissen via Brussel op Brugge gedirigeerd worden. De gekwetsten van beide zijden worden te Namen verpleegd. Nederl. C. N. Sch. 2! pet. dito dito 3 dito dito 4 u SvanieObligat. 2! dito Binnenl. 3 Portugal 1853 3 dito 1867 3 Rusl. 1798-1816 5 Oblig.-leen.1864 5 dito 1866 5 Aand.Z.Rs.1864 5 a dito dito 1866 5 n Oostenr.Obl.inp. 5 n dito in Zilver 5 Aandeelen 1839 dito 1854 dito 1858. dito 1860 dito 1864 52,'„ 83! 26! 23! 30! 27! 89! 89! 211 215 45/ 53 u 200 450 108 43! 74 93'1 93! 89 14 A Turk. Obl. 1865 5 pet. Egypte 1868 7 N. Amerika 1881 6 dito 1882 6 n dito 1885 6 Brazil. Obl. 1865 5 MexicoOWA 851 3 Gr. Russ. Sp.-M. 5 207 Russ.Sp. "Jelez" 5 dito Poti Tiffis 5 n 84 Chark.-Az. 1868 5 n 82! Obligat. sp.War- schau-Bromb. 4 lllin.Cent.-Spw. Mts.Ct.v.Aand116 St.Paul&Pacifies Spoorw.Obl. RS. 7 dito dito 2' n 7 62 ~Aan d'. C. J. de Lange is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als officier van gezondheid 2'. kl. bii de d.d. schutterij, en als zoodanig benoemd D. Hulst, med. doctor. Op Maandag 29 Augustus had in de luthersche kerk, daartoe door h.h. kerkmeesteren welwillend afgestaan, de openbare promotie plaats van de leerlingen der latijnsehe school. Na eene korte toespraak des rectors, werden de beide leerlingen

Alkmaarsche Courant | 1870 | | pagina 3