£2Hcficlt}k0cïtc Bci'icïttcu. Belgie. Pruisen. Oostenrijk. ItaBie. ILcrkcltjke Staal. Spanje. Rrittanjc en Serland. ïlil'kijc. Binnenland. gssgianfe. avonds van den 9 is een wagen vol exemplaren op den Boulevard-Montmartre verbrand. De redacteurs van het blad Arthur de Fonvielle, Paschal Grouiset enz., hebben het raad zaam geoordeeld de uitgaaf onmiddelijk weder te staken. Den 8 is door een aantal te Parijs gevestigde americanen den heer Favreals een bewijs van sympathie voor frankrijk, eene americaansche vlag aangeboden. Te gelijker tijd heb ben 500 parijsche republikeinen eene levendige ovatie ge bracht aan den gezant der Ver. Staten. Ten onrechte is gemelddat het corps-diplomatique het belegerd wordende Parijs zou verlaten. Het heeft slechts verklaarddat de hoofden zich zouden vestigen daar, waar het depar'. van buitenl. zaken wordt overgebracht, teneinde in het aanknoopen van onderhandelingen niet belemmerd te worden. De gezanten van Engeland, Spanje, den Paus, Oostenrijk, Nederland en Italië hebben intnsschen te kennen gegeven, dat zij zich niet uit Parijs zullen verwijderen. Bij decreten van den 9 is de minister van justitie gemach tigd om de crimineele Kamer van het hof van cassatie naar Tours overtebrengenzijnde inkomende rechten en accij ïsen van Parijs voor de tot onttrekking aan den vijand binnen te voeren voorraden opgeheven, en is de telegraafdienst ten be hoeve van het publiek in het dep*, der Seine gestaakt. De crimineele Kamer, door den minister geraadpleegd zijnde, heeft de meerderheid het verlangen geuit, te Parijn te blijven. Den 8's avondsis een aanvang gemaakt met het in brand steken van gebouwenwelke in den vestingkring ge legen, aan zijne defensie zouden in den weg staan; 9 groote en sierlijke gebouwen en fabriekenaan de zijde van het hospitaal-Bicêtrezijn aan de vlammen prijsgegeven. Het Theatre-Eranpais heeft zijne voorstellingen gestaakt en zijne localen zijn tot ambulances ingericht. Op verzoek van landbouwers in den omtrek der stad, zijn detachementen nationale garden beschikbaar gesteld tot het rooien van groote massa's aardappelen, en tot het inzamelen van ooft en andere veld- of tuinvruchtendie anders in handen des vijands zouden vallen en thans binnen de stad geborgen worden. Het gouvernement heeft bepaalddatbij nadering des vijandsalle bosschen, welke Parijs omringen en die de ver dediging kunnen belemmerenin brand gestoken zullen worden. Sedert den 11 is werkelijk een aanvang gemaakt met het omverhalen, kappen of verbranden der prachtige bos schen van Lagny, Armainvilliers, Derrières, Bondy, Meudon, Clamart, Bellevue, S. Cloud enz. Lustverblijven, fabrieken, uitspanningsplaatsen en arbeiderswoningen in den vesting- kring gelegen, alles wordt weggeruimd. Sedert den 10 is al het vee, 't welk in het bosch van Boulogne en in andere bosschen weidde, naar de binnen de stad aangelegde parken overgebracht. In den tuin van het paleis van het Luxemburg en op de boulevards d' Enfer en S. Jacques zijn kampen ingericht elk geschikt tot weide voor 100000 schapen. Den 10 zijn de bedrijven van boekdrukker en boekhande laar vrijverklaard en is eene centrale gezondheidscommissie voor het dep4, der Seive ingesteldonder voorzitting van den heer J. Ferry. De benaming der parijsche garde is veranderd in die van „republikeinsche garde." De ambassadeur te Madridde heer Mercier de Lostende, en de gezant te Elorence, de heer de Malaretzijn terugge roepen. De baron Malaret is vervangen door den heer Senard voormalig president der Constituante van 1818 en oud-minister van binn. zaken onder de republiek. De heer Baudingezant te 's Gravenhage, heeft zijn ontslag gevraagd en bekomen. Het Voorloopig Bewind heeft den .12 verklaard dat de bezetting van Toul zich jegens het vaderland verdienstelijk heeft gemaakt. De heer Crémieux is, bij decreet van den 12, afgevaardigd om de regeering te Tours te vertegenwoordigen. De heer Thiers is met eene zending belast naar Londen Petersburg en Weenen; hij heeft den 12 zijne reis aanvaard. De regeering heeft beslotendat alle in vreemde dienst staande soldaten, zonder onderscheid, naar Erankrijk moeten terugkeeren. De paketboot Gange is den 12 van Marseille naar Civita- Vecehia vertrokken, om de zouaven en audere sol daten van den Paus naar het vaderland terug te voeren. Naar verzekerd wordthebben de voornaamste crediet- inrichtingen de Eransehe Bank, het Crédit-F'onder, de Disconto-Bank enz. beslotenhet centrum harer operation zoowel als hare waarden naar verschillende steden in de departementen overtebrengen. PortugalZwitserland en Italië hebben de republiek erkend; Spanje en Belgie hebben reeds hun voornemen te kennen gege ven tot het onderhouden van vriendschappelijke betrekkingen. Volgens eene opgaaf van le Public is de ringmuur van Parijs gewapend met 1226 stukken geschut en met, verschil lende oorlogswerktuigen van nieuw maakselen tellen de 16 forten en kroonwerken 982 vuurmonden, waaronder 135 mortieren. Al de tot verschillende corpsen van het leger behoorende detachementen, welke te Parijs gekazerneerd of gekampeerd lagen, hebben den 11 en 12 de stad verlaten, om zich in den noordelijken en noordoostelijken omtrek te verspreiden, ten einde de vijandelijke veldontdekkers te bestrijden en het vernielen van spoorwegen en telegraafdraden te beletten. Het geschut op de hoogten van Montmartre is in batterij gebracht. Op het plateau van den Are de l'Etoile zijn mitrailleuses geplant. Eene nieuwe redoute wordt aangelegd om het eiland Billancourt en de brug van Sèvres te bestrijken, waarvan het nut in den laatsten tijd eerst recht is ingezien, Voorts worden geblindeerde en verplaatsbare barricaden vervaardigd, bestemd voor plaatsen van den ringmuur, waarin bres geschoten is, of die met eene bestorming worden bedreigd. De leiding daarvan en van al wat tot de straat- defensie behoort is opgedragen aan Rochofort. Aan Arthur de Fonvielle is het beheer toevertrouwd der luchtballons moetende dienen tot het verkennen van de stelliugen en operatiën der pruissen in den omtrek. Het groote ruim van het oude nijverheidspaleis dient tot kazerne, cavalleriestal en tuighuis. Het paleis van de Louvre is grootendeels tot ambulance ingericht en wordt door de neutrale vlag van Genève beveiligd. In het paleis der Tui- leriën is de zetel der parijsche maatschappij van het Hoode Kruis gevestigd. Op last van den policie-prefect zij alle schouwburgen gesloten, en de directenren uitgenoodigd om de deeoratiën en al het geen het gevaar van brand bij een bombardement zou kunnen vergrootenin veiligheid te brengen. Op last van denzelfden ambtenaar zijn 1400 lichtekooien en 3600 landloopers uit Parijs verwijderd. Het aantal per- sonenen, die de stad vrijwillig verlaten, is veel aanzienlijker. De toevloed van vertrekkenden aan de stations van Orleans, Lyon enz. is zoo groot, dat meestal velen, die geene plaats- briefjes kunnen bekomen, tot volgende treinen moeten ach terblijven. Er begint zich reeds gebrek aan papier te doen gevoelen, zoodat eenige voorname bladen la Liberté, le Monde enz., in plaats van een geheel veldagelijks slechts een half vel leveren. De prefect heeftoverwegende dat de vijand zich elk oo- genblik onder de muren der stad kan vertoonengelast dat van den 15 's morgens 6 uren af, niemand Parijs mag verlaten of binnenkomen, tenzij voorzien van eene vergun ning aftegeven door den minister van binn. zaken. Het Voorloopig Bewind heeft bepaald, dat alle krijgslieden en burgerlijke beambten, die, ten gevolge der gebeurtenissen van December 1851, hetzij door eedsweigering, hetzij op an dere wijze, hunne betrekking of hunnen graad verloren heb ben, in al hunne vroegere rechten hersteld zijn, en op hunne /raag, bij het ontstaan van vacaturen, met zoodanige lands-bedieningen begiftigd zullen worden, als aan hunne posi tie en bewezen diensteq geëvenredigd zijn. Daarentegen heeft het Bewind -/*- n&i-iisehe nolieie-eommissflrLsen uit hunne be trekking O geweest in Den 13 over 130 zeker aan' verdedigin men. Aa Leve Eran gezameniijl op 140000 Bij besl betrekking Eene ei De fransche regeering heeft bekend gemaakt, dat den 10, van 's morgens 5 tot 's avonds 9 uren, eene mislukte [in ging is gedaan om de stad te bestormen en dat daarbij 10000 pruissen buiten gevecht, gesteld en alle hunne batterijen ge demonteerd zijn (F). Van pruisische zijde wordt gemeld, dat de siad dien dag gedurende 9 uren gebombardeerd is en daardoor veel geleden heeft. Naar luid van fransche be richten heeft de bezetting sedert, met gunstig gevolg, ver scheidene uitvallen gedaan. Wegens het overal rondzwerven van kleine benden is het verboden kleine t.ransnorten zonder bedekkins aftezendèn. de prefect; sedentaire Trochu 70000 ma Parijs, ve algemeen onaantastb Na de binnen Sé< nederviel gebrachte, op het pui vlag uitge Pruisen mijn leger schikking leefd, maa werd, dat De genl. j hem werd terwijl rui stonden o den ochtei ten einde te verzoek hem zeer woning ee Keizer vei handelen 1 maarschalk en zij en lis het in dit toen de K gelijk zool te lij uri de 2 Vo Bijblad van de Alkmaar sche Courant. Wegens het uitbreken van do runderpest in het noorden van Duitsehland en in de Rijnpalts, is de in- en doorvoer van hoornvee en van het vleesch van geslachte runderen over de oostelijke grenzen des Rijks verboden. De heer v. Thile heeft den 8, uit naam des Konings den heer Nothomb, ter gelegenheid van diens 25jarig jubilé als belgisch gezant te Berlijneene kostbare porceleinen vaas met 's Konings buste overhandigd. De czeehen, die thans de meerderheid van den boheemschen Landdag vormenwillenonder voorbehoud van het reeht van Boheme om over zijne eigene aangelegenheden te be slissen, rechtstreeks Afgevaardigden voor de Delegation ver kiezen, maar weigeren om in den Rijksraad te verschijnen en door dit lichaam, samengesteld uit' de Afgevaardigden der Landdagende leden der Delegatiën te doen aanwijzen gelijk de constitutie voorschrijft. De clerikale meerderheid van den tyroolschen Landdag is op hare vroegere weigeringom den eed op de constitutie onvoorwaardelijk afteleggen, teruggekomen, maar heeft ver klaard alleen in den Rijksraad te zullen verschijnen om over de door de regeering gevraagde credieten te stemmen en Afgevaardigden voor de Delegatiën te kiezen. De Rijksraad is den 15 geopend door het oudste lid in jaren, die zijn leedwezen over het wegblijven der boheemsche Afgevaardigden te kennen gaf. Ook de tyroolsche leden ontbraken nog. Aan den luit. genl. Cadorna zijn instructiën gegeven, vol gens welke hij de pauselijke grenzen zal moeten overtrekken, indien de agitatie toeneemt, de veiligheid bedreigd wordt of botsingen plaats hebben. Hij zal Rome niet aanvallen, maar zich overal moeten begeven, waar de burgers zijnen bijstand inroepen. Den 11 behelsde het regeeringsorgaan de mededeeling, dat de Koning, op voorstel van den ministerraad, aan zijne troe pen bevel" gegeven had om de romeinsche provinciën binnen te rukken. Te Napels en te Modena hebben demonstration plaats ge had ten gunste van het in bezit nemen van Rome door Italië. De Koning heeft den genl. Govone, op zijn verzoek, om redenen van gezondheid, ontslag verleend als minister van oorlog en in zijne plaats benoemd den genl. Ricolti. De minister Lama heeft den 13 eene deputatie uit de ro meinsche geëmigreerden ontvangen, welke hem verzocht aan den Koning haren dank over te brengen voor de verlossing der romeinsche provinciën. De bevolking der provincie Yiterbo, is oproerig geworden en heeft den kreet „Leve de Koning van Italië!" aangeheven. Jongelieden hebben zich gewapend en als guerillas georga niseerd, om de zouaven te verstrooien, die Yiterbo, Monte- fiaseone en Valentano bezet houden. De pauselijke gensdarmes zijn ontwapend geworden, met behoud hunner vrijheid. Adres sen aan den Koning, houdende verzoek om bespoediging der komst van de italiaansche troepeuzijn in verscheidene ge meenten onderteekend. De kolonel de Charette, bevelhebber der pauselijke zouaven, heeft de artillerie en 5 compagniën zouaven naar Montefias- cone geleid en die stad doen versterken. Men meldtdat Bixio deze stad reeds bezet heeft. In eene proclamatie van den genl. Cadorna aan de romei nen wordt gezegd: „Wij brengen oorlog, maar vrede en orde; wij zullen de bevolking vrijheid laten zich zelf te be sturen de onaf hankelijkbeid van den Paus zal ongeschonden blijven." In Terracina en andere plaatsen vertonen zich insurgenten ten gunste van Italië. De Opinione zegt, dat er Zondag, toen het bericht van deu inval der italiaansche troepen bekend werd, te Rome samen scholingen hebben plaats gehaddie door de politie niet gestoord zijn. Den 12 hebben de italiaansche troepen Viterbo zonder slag of stoot bezet. De voorhoede van Cadorna werd met ge weerschoten begroet door zouaven, die zich in de citadel van Civita-Castellana bevonden zij beantwoordde dit met eenige geweerschotenwaarop de pauselijke troepen zich spoedig overgaven. Erosinone en Corneto werden zonder eenigen tegenstand bezet. Het Journal de Rome geeft een uittreksel van den brief van den Koning van Italiëdoor graaf Ponza di San Martino aan den Paus overgebrachten laat er op volgen„het is overbodig te zeggendat de Paus zich tegen ieder voorstel heeft verklaard." De Paus, die aanvankelijk met een engelsch schip naar Malta had wilen gaan, heeft besloteu in het Vatikaan te blijven. Hij heeft eene vergadering van het corps diplomati que belegd, om te protesteeren tegen den inval der italiaan sche troepen. De maarschalk Prim heeft den 8 eene dagorder aan den kapitein-generaal der baskische gewesten en van Navarre uit gevaardigd waarin hij dien krijgsmanook uit naam van eenige oo£ zenuwacht voor zijne Toen d( deed deze Luitpold i voorlezen groote bet men dank werdteg' geschonkei het leger. La Fra> latiealle zerlijke or Ongevee hebben de de meerde genschap onzijdighe' Le Polo ment zouo zijne zeer het blazen een uitwej welke klo heeft geko Mac Mi aan het b< sisehe mili! herstelling evenmin is Bergen ge vangene t naar men den pas] ui Felix Dout In en b gevonden. 70 mitraill en eene zei handen de sehe en sal aan den s1 Montmé den 5 uit de onderpr' geschoten doch wedei in de stad Den 8 is i Rheims gesteld, is vau 4 —5 den genl. daarna ga gedeelte c door de o in het kar gebleveu kwamen 5 gingen vei en nu ver; te besparen, w, ten, te meer dewijl de arbeiders zeer opgewonden waren en zich misschien tegen eene geringe macht verzetten zouden. De officier gaf toe en 's namiddags werd de stad aan een geheel escadron overgegeven. Met groote moeite is het. zware belegeringsgeschut langs de gewone wegen naar Toul gevoerdzoodat het beschieten den 8 kon beginnen. De bezetting bedraagt slechts 2000 man mobiele garde en 1000 man linietroepen. door de regeering uitgenoodigd is om oplegeven, welke voor werpen van waarde en kunst in het laatst, der vorige en in het begin dezer eeuw door de fransehen van daar naar Parijs zijn weggevoerd. De berlijnsche hoogleeraar v Iloltzendorjf doet een beroep op de parijsche uitgevers, om de fransche krijgsgevangenen van opbeurende en leerzame lectuur te voorzien. De berlijn sche boekhandelaar Janke heeft voor de gekwetste en zieke soldaten in de duitsche hospitalen voor eene waarde van 10000 aan boeken geschonken I Eenige voormalige officieren hebben den minister van oorlog te Sédan on te wa de oplet- Souverein 5 paarden mige zijner geering in he kabinet ens de re- tmatige en van het ar- I officieren, niet meer ils soldaten erland van eks 150000 onderhoud ikrijk voor- rteekenaars 1 door het er sociaal ank op de en te Lon- and wordt litgekomen den exem- den Regent dank zegt voor het binnen eene week onder drukken van den carlistischen opstand. Onder de benden waren er ditmaal die 1000 man sterk waren, en zij werden door verscheidene mannen van invloed aangevoerd. De ka nunnik Manterolalid der Cortes, heeft zelfs niet geaarzeld, een werkzaam aandeel aan de beweging te nemen. Het britsche gepantserde schip Captain, volgens de nieuwste wijze van constructie gebouwd, is niet ver van Kaap Einistère den 7 vóór het aanbreken van den dag gezonken. De equipage van 500 koppen is op 18 man na omgekomen. Het dicht in denabijheid zijnde admiraalschip Lord Warden bespeurde het verlies eerst des ochtends, 's Nachts had het plotseling uit het zuidwesten gestormd, met zeer hevige windstooten. De Captain mat 4272 ton, had machines van 900 p.k. en voerde in zijne 2 torens 6 stukken van het zwaarste kaliber. De Geheime Raad heeftmet het oog op de te Kaisers- lautern uitgebroken veepestbevolen, dat al het uit fransche havens aangevoerde vee binnen 10 dagen na de aankomst moet geslacht worden. De graaf v. Eu is den 14uit Brazilië komendete Li verpool door de prinsen v. Orleans outvangenen later op de verblijfplaats van den hertog v. Nemours nabij Londen aangekomen. De groot-vizier heeft aan de turksche gezanten te Parijs en te Londen getelegrafeerddat de Port.e hare oppositie tegen de jongste door den Onderkoning van Egypte met de fransch-egyptische Bank gesloten leening heeft laten varen nadat zij overtuigd was gewordendat die leening eene per soonlijke operatie van den Onderkoning was. De Koning heeft den 9, na de papierfabriek, drukkerij enz. van de firma Lutkie en Cranenburg te hebben bezichtigd, 's Hertogenbosch verlaten. Denzelfdcn dag is Z. M. te Oosterhout aangekomen van waar hij den 10 een bezoek aan het gewezen kamp te Rijen en 11 aan den nestor van het nederlandsche leger, jr. Storm de Grave te Ginneken, heeft gebracht. Yan daar te Oosterhout teruggekeerd zijndehad een optocht van 14 eorporatiën plaats, 's Avonds waren de versierde straten geïllumineerd. Z. M. deed den 12 een tocht naar Geertruidenberg en gaf vervolgens aan vele notabelen een groot diner, 's Avonds werd er vuurwerk afgestoken. Den 15 is de Koning inden Haag teruggekeerd. Prins Hendrik is den 13 te Nieuwediep aangekomen ten einde de marine-directie te bezoeken en tegenwoordig te zijn bij de manoeuvres der gepantserde schepen. Staten-Generaal. De le. Kamer heeft den 12 met 28 tegen 6 st. besloten, den volgenden dag het wetsontwerp tot afschaffing der doodstraf in behandeling te nemen. De heer Messchert v. Follenhoven had voorgesteld zulks uittestellen tot na het herstellen van den vrede in Europa. Den 15 is het ontwerp met 20 tegen 18 st, aangenomen. Benoemingen. De gemeenteraad van Amsterdam heeft den 14, in de plaats van den heer J. C. G. Boot, hoog leeraar voor de grieksche en romeinsche letteren en oudheden aan het Atheneum Illustreals zoodauig beuoemd dr. S. A. Naber, rector aan het gymnasium te Zwolle. Militaike Zaken. De miliciens der verschillende lich tingen, behalve die van 1870, zullen in den loop der vol gende week successievelijk met onbepaald verlof huiswaarts keeren. Volks-Weerbaariieid. De Koning heeft aan het corps koninglijke scherpschutters „Eendragt maakt machtte 's Her togenbosch 30 remiuington-geweren geschonken. Yredebond. Te 's Gravenhage en te Goes ziju vereeni- gingen tot bevordering van den vrede opgericht. Te Goes hebben een 100tal leden adressen aan den Koning en aan de beide Kamers der Staten-Generaal geteekend, waarin eene grondwetsverandering verzocht wordt in dien zindat het verklaren van den oorlog en het sluiten van den vrede aan de wetgevende macht worde opgedragen. Kermis. Te Gorinchem zal de kermis die den 14 Nov. moest aanvangenwegens de tijdsomstandigheden niet ge houden worden. Te ;Medemblik. is den 14 eene tentoonstelling van land bouw geopend. Aanbestedingen. Den 14aan het ministerie van binn. zaken het maken van een gebouw ten dienste van het de partement van financiënbeuevens het optrekken van een nieuwen gevel voor het bestaande gebouw aan de Parkstraat en het inrichten van de daarachter gelegen localen tot bureaux minste inschrijv. B. P. Schippers, te s Gravenhage, voor ƒ96415. Den 15, aan hetzelfde ministerie, het maken van den on derbouw der draaibrug over de singelgracht te Amsterdam ten behoeve van den spoorweg naar het Nieuwediep, minste inschr. J. Verwaai/jen te Arnhem en J. Koog te Amsterdam, voor f 63600; het maken van een vangdam in het IJ, minste inschr. J. J. Becker te Lent, voor ƒ154,160; het maken van een krib beneden den noordelijken spoorwegdam, ten behoeve der overbrugging van het Hollandseh Diepminste inschr. D. en A. Folieer te Dordrecht en Sliedrecht, voor f 87000. Gieten. Voor de betrekkingen der opgeroepen dienstplich tigen uit Amsterdam is volgens de laatste opgaaf ingezameld 22493.17. Roode Kruis. Den 27 Aug. is eene nederlandsche am bulance uit Parijs in de richting van Sédan vertrokken. Den 3 Sept. heeft zij zich gevestigd op eene groote, nog niet volbouwde pachthoeve te Pouilly-sur-Meuse rs in dienst I in dienst erige licli- gen in de roederlijke n behoeve m gekwet- oehalve de i en Mé- heersehte, fgezonden. kampeerde rijgstucht tsen. d hebben, buit.euspo- an Bayard, k in andore aats gehad, e miliciens /aarts wor- che krijgs- te ontko- e begeven, die in den opvangen, iracht. t«S. i gestadig c gedeelte zijn den 6 sr Evening angeplakte ;n de ven- pruisisck- de policie gheden te heeft aan hulp aan ïermvrouw ■ht, aange- genomen, huurrijtuig I, zij haren ■ht Gazelle n zijne uit ;eland over e Hastings Igie is dus fende Bra in Keizerin )en, uit het 'Ague Inter- oeping aan j tot ver- ord worden elkanders van beiden ig van het geheel op Oostzee te zullen kruisen. Het Noordzee-eskader lag onlangs bij Helgoland, Willemshaven en de monde der Elbe en Weser blokkeerendemaar is vertrokken, zoodat de duitsche Jahdevloot zich daar den 11 bevond; het door de franschen prijs gemaakte schip Nicolaas was op een zandbank geraakt, maar de daarop geplaatste prijswachters en de equipage zijn gered. Uit Frankfort wordt gemelddat het gemeentebestuur 6 te Turijn en de over- was haar Den 8, 's avonds, is te Madrid eene groote demonstratie gedaan ter cere der fransche republiek: 20004 burgers met 40 banieren zijn onder het. aanheffen van fanfares en het spelen der Marseillaise, de stad doorgetrokken. De lieer Castelar hield eene toespraak, inhoudende dat Spanje, bevrijd van zijne Koningen, niet zou achterblijven om het voorbeeld van Erankrijk te volgen, ten einde eene conferatie der Ver.

Alkmaarsche Courant | 1870 | | pagina 4