Oorlog. Kr on ijk van don Frankrijk. bedden opgetrokken; voor dezelfde rekening wordt te Dussel- dorf cene loods gebouwd, voor lijders aan hospitaalkoorts. Jr. F. de Casembroot is, wegens de opening der Kamer, uit Sédan teruggekeerd en wordt aldaar vervangen door dr. Egelinggeneesk. inspecteur in Zuidholland. Ds. Laurillard vertrekt uit Amsterdam derwaarts met eeue groote bezending goederen. Tot de bezendingendoor het koofdcomite gedaanbehoort eene van 64 manden en kisten naar Luxemburgbestemd voor Metzzoodra die vesting toegankelijk is. Het dames-comité te Deventer heeft reeds 2366,74 aan geld ingezameld. Te Rotterdam telde bet comité op 17 Sept. 2820 leden en was reeds 21404,78 verzameld. Te Heeren veen is ontvangen 914,14 j. Eene collecte bij de harddraverij te Medemblik heeft f 213,87 j, eene collecte in den Purmer 239,15, in den Beemster ruim t 1250, te Lisse t 713.89, te Kamperveen (600 inwoners) 402, te Steenwijkerwolde 538,86 te Capelle (Lang straat) f 347,50 opgeleverd. Te Hellevoetsluis en omstreken is gecollecteerd en ontvangen circa f 500. Te Monnickendam is verzameld aan vrijwillige bijdragen f 300, aan opbrengst van een concert 200 en van eene loterij der naaischool 15. Eene voorstelling der rederijkerskamer Kennemerland te Bennebroek heeft f 248.65 opgebracht. Voor de algemeene verloting zijn prachtige prijzen vereerd door de leden van het Kon. Huis en andere hooggeplaatste personen. Aanbestedingen. Den 22 te Amsterdamhet maken van een fabriekgebouw met magazijnen en woning voor Oelr. Koch (spiegelmakers), op een terrein in de Plantage, minste inschr. Gebr. Meijers en D. Limper, voor f 26948. Bouwwerken. Den 21 is de vijfde spanning van de over brugging van het Hollandsch Diep met goed gevolg op de pijlers gebracht. Gieten. Voor de herv. diaconie te Zwolle is bij de gods dienstoefening op den 18 o.a. gecollecteerd een bankbiljet van f 1000. Bij het departement van buitenlandsche zaken is van onzen consul te San-Erancisco ontvangen f 374,42, tot leniging der ramp van Bodegraven, door hem en 8 andere nederlanders bijeengebracht. Geschenken. Mej. J. M. Bogaers te Rotterdam heeft de uitgebreide bibliotheek haars vaders mr. A. Bogaers aan geboden aan de Kon. Bibliotheek te 's Gravenhage en het Rotterdamsche Leeskabinetten einde tusschen beide inrich tingen te worden verdeeld. Veepest. Bij kon. besluit van den 20 is de in- en doorvoer van buitenslands verboden van versche huidenversoh en gezouten vleesch, ongesmolten vet, onbewerkte wol en haar, klauwen, hoornen en dierlijken afval. Misdrijven. Te Amsterdam is een gerechtelijk onderzoek ingesteld wegens valschheden voor eenigen tijd gepleegd in de bevolkingregisters der gemeente, door het veranderen, uitkrabben enz. van geboortejaren, naar men meent met het doel om sommige personen aan hun schutterijplicht te onttrekken. De Gemeenteraad van Amsterdam heeft den 14, met 16 tegen 15 st„ aan den heer Carré de vergunning geweigerd om zijn cirque tot den 1 Mei op het Amstelveld te laten staan. Doodstrae. De Koning heeft den 17 geteekend de wet tot afschaffing der doodstraf, welke 2 dagen daarna in de Staatscourant is afgekondigd. KoLONIëN. De verschijning van het nederl. fregat Wasse naar ter reede van Laguayra (Venezuela) heeft spoedig ten gevolge gehad, dat de 2 aangehouden nederl. schepen Honfleur en Sarah aan hunnen rechtmatigen eigenaar zijn teruggegeven, Alle bladen juichen deze circulaire van den heer Favre toe. Te Marseille en te Bordeaux hebben groote manifestatiën plaats gehad ter eere van de consuls der Ver. Staten en in laatstgenoemde stad ook ter eere van den zwitserschen consul. Te Marseille bevond de heer Esquiros zich aan het hoofd van den optocht. De gemeenteraad van Rijssel heeft een buitengewoon crediet. van 1| miljoen toegestaan, tot voorziening in de defensie der stad en voor de mobilisatie der burgerwacht. Die van Nantes heeft 500,000 fr. bewilligd tot aankoop van wapenen en ammu nitie voor de sedentaire garde. Er wordt met ijver gearbeid aan het tot stand brengen van Rhone- en Loire-legers. Den 15 is in het Cirque te Tours eene openbare bijeenkomst gehouden, waarin beslotenis, bij het stedelijk bestuur aante- dringen op het openen van een onbepaald crediet ten behoeve der nationale defensie en op de krachtige voortzetting der uitrusting van de nationale garde en de vrijwilligers. Bij de prefectuur aldaar zijn uit een aantal gemeenten in het dep', der Indre en Loire adhaesiën aan het Gouvernement der Nationale Defensie en aan de republiek ingekomen. P A R IJ S. De forten van het geretraneheerde kamp zij allen vanelee trieke lichttoestellen voorzien, ten einde hen tegen nachte lijke verrassingen te behoeden. De drooge grachten om die forten zijn tot op zekere hoogte met takkebossen gevuld, die met petroleum doortrokken zijn, of waarop bij de nadering des vijands petroleum moet worden uitgestort, ten einde hen eensklaps vlam te doen vatten. Uit personen, door den Staat of door redding-maatschappijen gedecoreerd of gemedaljeerd voor het verrichten van kloeke en menschlievende daden, uit leden van zeil- en roeiclubs en uit zeelieden, en uit gedecoreerde en gemedalj eerde oud-mi litairen wordt eene compagnie sauveteurs-franc-tireurs opgericht wier bestemming zal zijn het helpen verdedigen der Seine- oevers en het verleenen van hulp bij brand en andere onheilen. De oud-representant Commissaire is tot gouverneur der kasteelen van Saint-Cloud, Meudon en Malmaison benoemd tevens is hem het toezicht over de fabriek van Sèvres opge dragen. De kostbaarhedenwelke zich in genoemde lust sloten bevonden, zijn in veiligheid gebracht, en het vee, dat in de parken graasde, is geslacht of ongeslacht naar Parijs gezonden. Het Yoorl. Bewind heeft aan de d. d. nationale garden die van hunnen handenarbeid moeten leven, eene schadever goeding van Ij- fr. daags toegekend, onder bepaling, dat zij geene aanspraak zullen hebben op eenige uitdeeling van levensmiddelen. Het heeft de verwachting uitgesproken, dat niemand aanspraak op deze vergoeding zal maken, die zich daartoe niet door den nood gedrongen ziet. 10 Terreinen zijn binnen de stad aangewezen voor het verzamelen en onschadelijk maken van vuilnis. De ingeze tenen zijn uitgenoodigd om afval van groenten enz. uit het vuilnis aftezonderen en dagelijks aan hunne deuren te plaatsen, ten einde opgehaald te worden, en met den afval der markten tot voeder voor den talrijken parijschen veestapel te kunnen dienen. De dagelijksche besproeiing der straten moet worden nagelaten, ten einde den watervoorraad niet te veel te verminderen, j echter talrijke vijanden gelegerd. Het begraven der lijken niet meer buiten de stad kunnende j aantal duitsohe veldontdekkers in Het departement van oorlog is te rade geworden, alle ver dere verzoeken tot liet oprichten van vrijcorpsen aftewijzen dewijl de gelegenheid tot dienstneming bij het leger, de mo biele en de sedentaire nationale garde steeds openstaat, het oprichten van vrijcorpsen meer tijd vordert dan thans daaraan kan worden besteeden omdat de omstandigheden niet toe laten meer wapenen aftegeven dan volstrekt noodig is. Aan het hoofd van elk der nummers van le Siècle worden de zinsneden gevonden der circulaire van den heer Favre waarin verklaard wordt, dat geen duimbreed grond en geen enkele vestingsteen aan Pruisen zal worden afgestaan. De heeren Glais BizoinJules Cazot en Founchon zijn aan den heer Crémieux toegevoegd, tot het uitmaken der gouver- nementeele delegatie te Tours. De interest der schat kist-biljetten is op 5 p.ct. vastgesteld. Aan de commissie voor de nationale wapening, met mede werking der particuliere nijverheid, is bij decreet van den 13 een crediet van 10 miljoen verleend. Uit naam der Liberale Associatie te Greenwich heeft de londensche democraat Merrymann den 16 den minister Favre een adres aangebodenwaarin het fransche volk met de uitroeping der republiek gelukgewenscht en de wensch der Yereeniging om door een wapenstilstand den krijg geëindigd te zien, uitgedrukt wordt. Verscheidene drijvende batterijen van zeer geringen diep gang zijn gewapendbestemd tot verdediging der zeekusten en zeegaten. Bij decreet van den 17 zijn de verkiezingen voor de Lon- stituëerende Vergadering 11 dagen vervroegd en alzoo op 2 Oct. bepaald, en zijn nieuwe verkiezingen voor de gemeente raden op 25 Sept. verordend (op 7 en 8 Aug. waren overal, behalve te Parijs en te Lyon nieuwe gemeenteraden ver kozen). De nieuwe raden zullen zelf hunne maires en ad juncten benoemen. -n De Constituante zal bestaan uit 753 leden door Frankrijk en 11 door de koloniën gekozenberekend op l Afgevaar digde op 50000 zielenof van elke fractie het cijfer van 30000 te boven gaande. De verkiezingen zullen niet in de woonplaatsen der kiezers, maar in de kantons-hoofdplaatsen geschieden, en niet bij biljetten maar in het openbaar, op stemlijsten, volgens de wet van 15 Maart 1819. De burggraaf de Laguéronnièregezant te Konstantinopel heeft zijn ontslag ingediend. De minister van buitenl. zaken heeft den 17 eene circulaire aan de agenten in het buitenland uitgevaardigdtot toe lichting van het besluit omtrent de vervroeging der verkie zingen voor de Constituëerende Vergaderingde regeering erkent de juistheid van het argument, dat zij de noodige volmacht mist, om tegenover den vijand het land te ver tegenwoordigen daarom roept zij de Vertegenwoordigers des lands bijeen. Zij niet verheft zich op eigen^ gezag tegen Pruisen, maar gansch Frankrijkdatvan het Keizerrijk ver lost, geene andere eerzucht heeft, dan de ontwikkeling zijner stoffelijke en zedelijke krachtenen rustig met zijne naburen wil leven. Zij komt krachtig op tegen het verwijt van de bewerkers van den oorlogdat de geheele natie dien gewild heeft; de natie deelde niet in de gedweeheid van het Wetg. Lichaamdat een uitvloeisel van het persoonlijk gouverne ment wasmaar moet thans boeten voor hare lijdzaamheid en binnen rechtmatige perken het kwaad herstellendat Frankrijk bedreven heeftmaar indien het zoozeer beleedigd Pruisen misbruik zou willen maken van 1 rankrijks tegen spoeden om het ter neder te werpen dan zou dit een wan- hopigen tegenstand bieden en tot elke opoffering bereid zijn, liever dan in onaannemelijke vredesvoorwaarden te bewilligen. geschieden, zijn de reeds afgesloten en buiten gebruik gestelde begraafplaatsen op nieuw opengesteld. De minister van marine Fourichondie zich op het Oostzee- eskader bevond, is te Parijs aangekomen en heeft dadelijk zijne functiën aanvaard. De schietoefeningen op de wallen hebben den 16 in al de sectiën van den ringmuur een aanvang genomen. Dagelijks wordt de wacht door 70000 man betrokken. De dagbladen zijn door de prefectuur aangemaand om zich te onthouden van het mededeelen van bijzonderheden betref fende de defensie. De 5 afdeelingen van het Fransche Instituut hebben besloten, te protesteeren tegen eene eventuëele beschieting der monu menten, boekerijen en muzeüms. Dit protest zal aan al de academiën der wereld worden gericht, met uitnoodiging om daaraan hare adhsesie te schenken. De gezanten van Oostenrijk, Engeland en Rusland hebben den 17 Parijs verlaten en zich naar Tours begeventeneinde onbelemmerd met hunne regeeringen gemeenschap te kun nen houden. Den 15 is op groote roode aanplak-biljetten de oprichting aangekondigd van een //repubiikeinsck centraal comité^ van nationale defensie uit de 20 parijsche arrondissementen, on derteekend door CasseCl useretGaillardMilliere en 45 andere leden van dat comité, hetwelk met liet Voorloopig Bewind getrouw wil medegaan, maar de leiding der verde diging in handen zal nemenindien dat gouvernement in feilen mocht vervallen. Het heeft bij het Bewind een aantal in de clubs toegejuichte voorstellen ingediend, betreffende het overlaten der policie aan de gemeentebesturen, de verkie zing van de officieren der mobiele garde door de manschappen, de opheffing van alle belemmeringen van het recht van spreken, .schrijven, drukken en vergaderen, de onteigening tegen latere vergoeding van alle levensmiddelen te Parijs voorhanden, en de verdeeling daarvan onder de burgers door periodiek uit- tereiken bonsde zending van gedelegeerden naar de depar tementen de bestrijding van reactionaire handelingen enz. Eene commissie van 20 burgerswaaronder de maire en zijne adjuncten, is belast met het herdoopen van een aantal straten en pleinen. De Rue du 10 Décembre is de Rue du 4 Septembre, de Avenue de 1' Imperatrice is de Avenue Ulrich geworden. De minister van handel en landbouw heeft de vleeschzetting weder ingevoerd. Rundvleesch is gesteld op 1.30 a 2.10, kalfsvleesch op 1.10 a 1.80 fr. per kilogr. De maarschalk Vaillantgewezen minister van het Huis des Keizers, den 16, als lid van het parijsche comité van defensie, de fortificatiën bezoekende, is smadelijk bejegend en naar een der wachtposten gevoerd, waar hij door de llinke houding van een officier beschermd werd. In een rijtuig naar liet bureau van den genl. Trochu gebracht, vervolgde de menigte hem met dreigende kreeten. Hoewel de heer Garmer-Puges het volk aldaar tot bedaren wist te brengenvolgden eenige honderden gewapenden en ongewapenden den maarschalk naar zijne woning. - De stad Parijs zal den 28 haren gemeenteraad verkiezen, bestaande uit 80 leden. De regeering heeft bepaald, dat een stelsel van barrikaden rondom de stad Parijs zal worden aangelegdhetwelk eene tweede onoverwinnelijke verdedigingslinie zou vormen. De heer Rochefort is benoemd tot voorzitter der commissie, be last met het uitvoeren van dat plan. De geregelde postdienst is met den 19 afgebroken. De administratie regelt eene dienst door middel van postboden. Gustave Aimard heeft bekend gemaakt, dat het corps vrij schutters, samengesteld uit jouralisten en andere mannen van de pers, thans volledig georganiseerd is en 600 man telt; het heeft nog groot gebrek aan kleedingstukken en daarom doet hij een beroep op de vaderlandsliefde der bevolking. Een der redacteuren van le SteeleAnatole de Latorge, beweert, dat op de Tuilerien, in eene ijzeren cassette, eene lijst is gevonden van de personendiewegens diensten aan het Keizerrijk bewezentoelagen uit de geheime genoten. Le Volontaire, le Parlement en le Public zijn wegens het ge brek aan papier opgehouden te verschijnen. Daarentegen zijn verscheidene nieuwe dagbladen verschenen, meerendeels door teruggekomen uitgewekenen geschreven. Ije Constitutiomel le Pays en le Moniteur zullen tijdens het beleg te Tours, la France te Tours of te Blois, la Patrie te Poitiers uitkomen. Er zijn proeven genomen met onderaardsche torpedo's bestemd om de toegangen tot de rondom de stad opgerichte forten en redouten te beveiligen. De uitwerking was zeer geducht. Het Voorloopig Bewind heeft, even als vroeger het keizer lijk gouvernement, ter vermijding van een conflict met Rus land, aan de te Parijs gevestigde poolsche uitgewekenen ver lof geweigerd om een afzonderlijk legioen of een poolsch bataljon der nationale garde te mogen vormen. Het comité der uit gewekenen spoort zijne landslieden aan om individuëel bij de verschillende vrijcorpsen dienst te nemen. In den nacht van 15-16 is in het paleis der Tuilerien, en wel in het Pavilion-Médicis, boven de galerij van Diana, een heftige brand uitgebroken, die echter betrekkelijk spoedig is gebluscht door pompiers van de Louvre en door manschap pen der nat. garde. Insluiting der hoofdstad. Voor Joinville (Boven-Marne) stonden den 15 15000 man duitsche troepenhet garnizoen had zich reeds in het fort teruggetrokken. Uit het koninglijk hoofdkwartier (Meaux, 15 Sept.) werd bericht, dat het vernielen door den vijand van alle kunstwer ken op de straat- en spoorwegen die naar Parijs leidende marsch der duitsche troepen zelfs geen uur vertraagd heeft. Pruisische lanciers hebben zich den 16 to Courcelles ver toond, en de levering van haver van de landlieden gevorderd en 12 personen krijgsgevangen gemaakt. De vrijschutters hebben beu uit eene hinderlaag op den weg van Guigues beschoten. De pruissen hebben den 16 de station te Athis in brand ge stoken en zijn daar de Seine met 50 kanonnen overgetrokkeu. Dewijl zij op de treinen tusschen Ablon en Athis vuurden, moest het spoorwegverkeer tusschen Parijs en Orleans gestaakt wordengelijk ook dat op den noorderspoorweg tusschen de hoofdstad en Chantilly, wegens de vermeestering van uit Senlis van een spoortrein, opgehouden was. Den 17 is ook de spoorweg naar Havre door pruisische veldontdekkers op gebroken. Soissons is niet ingeslotenmaar den 7 en 8 door de duitsche artillerie en cavallerie omgetrokken. 3 Granaten werden er in geworpen en met 4 kogels beantwoord. Fransche berichten. 15000 Man van het' legercorps van genl. Vinoy hebben den 17 eene verkenning naar de zijde van Creteil gedaan en aldaar een gevecht geleverd, waarbij zij 15 dooden en 30 gekwetsten bekwamen. Naar luid van een ander berichtdat misschien op hetzelfde voorval be trekking heeft, is deu 17 voor Ivry een gevecht geleverd tusschen de pruissenen 3 regimenten van linie, eenige batal jons mobiele garden en 1 batterij artillerie. De vrijwillige scherpschutters van Melun hebben verliezen aan de pruisische dragonders toe ;ebrachtlater zijn aldaar Den 17 en 18 zijn een de omstreken van Parijs fondsen door vrijwillige scherpschutters gedood of gevangen genomen Den 18 hebben 400 pruisische lanciers Versailles bezet, De pruissen zijn te Choisy-le-Roi over de Seine getrokken. De bosschen van Clamart en van Meudon waren den 18, naar reizigers verzekerendoor 80000 franschen bezet. Bij Vis- sous is den 19 een pruisisch corps van ongeveer 15000 man, door 25000 franschen, vooral door het in de bosschen geplaatst geschut van dezenmet belangrijk verlies tot wijken gebracht en tot tetrugtrekken op een ander corps aan den anderen Seine-oever genoodzaakt. Te Machécourt is de adjunct-mairneten aanschouwe der onthutste bevolking, gefusileerd, omdat hij getracht iiad de afwezigheid van een wapendepot der nationale garde te verhelen. Uit Orleans wordt bericht, dat de pruissen 2 nederlagen hebben geledenbij Athis-Mons. ten zuiden en bij Lagny, ten oosten van Parijs. Eenige geïsoleerde corpsen zijn op Malesherbes en Pithiviers teruggetrokken. Pruisische berichten. De franschen hebben den 19 bij Pierrefitte op het verschijnen der pruissen hunne positie verlaten. Het 5e. legercorps en het 2e. beiersche legercorps hebben den 20, na bij Villeneuve-St. Georges de Seine te zijn over getrokken, op de hoogten van Sceaux 3 division van den genl. Vinoy aangevallen en met verlies van een opgeworpen schans met 7 kanonnen en van 1000 gevangenen geslagen en wanorde tot achter de forten van Parijs teruggedreven. Het 7e. regiment heeft daarbij groote verliezen geleden. De hoofdstad was toen op de geheele linie Versailles tot Vincen- nes ingesloten. Te Versailles zijn 2000 man der mobiele garde gevangen genomen. De gemeente Sèvres heeftop haar verlangen een prui sisch garnizoen bekomen. Elzas en Lotharingen. De gouv.-genl. van den Elzas heeft den 5 eene proclamatie uitgevaardigdwaarbij de sedert het laatst van J uli opgehou den heffing der belastingen naar de fransche wetten sedert den 1 Aug. geschorst en 'vervangen wordt door eene enkele directe belasting, samengesteld uit de som der directe, alsmede der indirecte belastingen (behalve van die op tabak, zout en buskruit), op den grondslag der opbrengst van de 2 laatste jaren, zoodat de belastingplichtigen in het algemeen niet 'meer betalen dan vroeger. De gemeenten zijn voor de ge regelde opbrengst verantwoordelijk gesteld, en het door elke gemeente optebrengen bedrag wordt door den maire en den gemeenteraad omgeslagen. De gouverneur generaal v. Bonin heeft den 6 de uitgaaf aan gekondigd van een officieel blad, onder deu titel van „Moniteur Officiel du gouvernement general de Lorraine et du préfet de laMeurthe," waarop alle gemeenten zich moeten abouneeren, terwijl de maires al de daarin vervatte gouvernementsbeslui ten zullen moeten afkondigen. Volgens deze bekendmaking zijn in de provincie Lotharingen begrepen: de arrond». Nancy, Toul en Luneviile, het dep'. van de Maas, het dep', van de Vogesen en het arr'. van Briey. De door den Koning van Pruisen benoemde burgerlijke commissaris markies de Fillers, heeft bij proclamatie van den 4 van de aanvaarding zijner betrekking kennis gegeven. Den 13 is de republiek in Straatsburg geproclameerd. De zwitsersche voorstellen omtrent het vertrek der onge wapende bevolking zijn den 12 aangenomen en terstond is de uitvoering daarvan aangevangen. Later heeft de opperbevelhebber van het belegerings-corps, genl. Werder, echter geweigerd voorttegaan met het teekenen van vrijgeleiden en met een algemeen bombardement gedreigd, indien de stad zich niet overgeeft. De derde parallel is den 13 en 14 voltooid; in den daarop volgenden nacht is eene bresbatterij tegen bastion No. 53 opgeworpen, welke den 14 haar vuur heeft geopend. De lunet No. 52 is door de duitschers bezet en in bezit gehouden, terwijl de manschappen der landweer den 20, door een verrassenden aanval over den pas voltooiden dam, de lunet No. 53 vermeesterd en daarin 5 kanonnen buit ge maakt hebben. Een detachement, der troepen van genl. Keiler heeft 200 vrijschutters bij Bieschheim en Colraar op de vlucht gedreven. De 16 zijn de duitschers te Müklhausen en te Cernay aan gekomen. Te Hagenau heeft een gekwetste krijgsgevangen zouaaf een aantal houten blokken op de rails gelegdwaarover, hetgeen hem onbekend was, een trein met fransche krijgsgevangenen zou passeeren. Hij werd op heeterdaad betrapt en ter dood veroordeeld. De bevelhebber van Bitche, die aldaar bij den terugtocht van Worth de krijgskas en een groot gedeelte van den tros der 2e divisie van het corps de Failly in veiligneid heeft gebracht, weigert geloof te slaan aan de hem, door toegezonden duitsche couranten, medegedeelde nederlagen van Erankrijk. Den 7 was de vesting reeds 2 malen door 4000 pruissen gebombar deerd en berend. Den 4 was een uitval gedaanwaardoor, naar fransche berichten, 250 pruissen en 50 man der bezetting buiten gevecht waren gesteld. Den 11toen een nieuwe uitval werd afgeslagen, is het bombardement hervat en de 2 volgende dagen krachtig voortgezet. Toen was 's avonds een zware brand ontstaan, die den geheelen nacht heeft voort geduurd. De fortificatiën en kazernen hadden toen door het beschieten zeer veel geleden. In den nacht van 9—10 Sept. is een begin gemaakt met het beschieten van het legerkamp en van de nog door de franschen bezette dorpen in de nabijheid van Metz. Uit het kon. hoofdkwartier is een hoofdofficier met uitge breide volmacht naar Metz vertrokkenwiens doel voorname lijk is om den maarschalk Bazaine op de hoogte van den staat der zaken te brengen. Van den 12 tot den 17 is het beschieten der stad ge staakt, ten einde Bazaine in staat te stellen zich van de ne derlaag van het leger van Mac Mahon te overtuigen. Te Oberwittstadtin Baden, is eene kleine luchtballon nedergekomenwaaraan een zak met brieven was gehecht den 9 uit Metz opgelaten, en was dit, blijkens het opschrift, reeds de 7de verzending welke op deze wijze was beproefd. De vinder werd verzocht, de brieven aan het naastbijgelegen postkantoor te bezorgen. Men heeft de brieven aan den ba- denschen minister van oorlog gezonden. De fransche minister van oorlog heeft van den onder-prefect van Neufchateau kennis bekomen van het nederkomen van een anderen luchtbal te Pargny, een bundel van ongeveer 5000 brieven met een begeleidend schrijven van den genl. Coffinieres, d.d. 17 Sept., bevattende. Volgens eenige geopende brieven was men te Metz vol vertrouwenzonder epidemische ziek ten en goed van leeftocht voorziende gevechten van 14, 16, 18 en ill Aug. werden als volkomen zegepralen beschouwd; als de tijd daar waszou men zich ongetwijfeld door den vijand slaan. De kolonel Kerleadec was aan zijne kwetsuren overleden. Toul is den 15 op nieuw gebombardeerd; de belegerden verweerden, volgens fransche opgaven, zich krachtig en demon teerden de pruisische batterijen. Van den 19 wordt ongeveer hetzelfde berichthet een maakt het ander ongelooflijk De wegen tusschen Nancy en Bar-le-Duc blijven zeer onveilig, zoodat geene zwakkere patrouilles dan van 15 a 29 man op verkenniug worden uitgezonden. Uit Colrnar wordt gemelddat de vijand het dep', van den Boven-Rijn ontruimd heeften dat de loting voor de militie aldaar hervat is. (Jransch officieel bericht). Verdere krijgsberichten. Gedurende den slag van Sédan waren de bewoners van het dorp Bazeilles zoo verbitterd tegen de duitschers, dat zelfs vrouwen en meisjes, onder aanvoering van dm pastoor, ann den strijd deelnamen, op de gekwetsten schoten en dezen in de brandende huizen wierpen. De beierschen hadden daarom na de inneming, het geheele dorp in brand gestokenwaarbij vele inwoners in de vlammen zijn omgekomen. Te Suzarchesnabij Parijs, zijn omstreeks 2000 man van allerlei corpsen aangekomen, aan wien het gelukt ismet 96 stukken geschut aan de capitulatie en aan de krijgsgevan genschap te ontkomen. Ofschoon herhaaldelijk door talrijke afdeelingen pruissen vervolgd en aangetast, zijn zfi er in geslaagdhet nog niet door den vijand bezet gebied te be reiken. Een aantal andere kanonnen hadden zij in het water geworpen en begravendewijl de paarden bezweken waren. Te Dizier (Boven-Marne) is door een gedeelte der bevolking op pruisische troepen geschoten. Eene sterke troepen-afdeeling is derwaarts gezonden en aan de stad die ruim 8000 zielen telt, eene boete van 500000 fr. opgelegd, indien de schuldi gen niet onmiddelijk uitgeleverd worden. Te Reims en te Chalons zijn groote depots gevestigd ten behoeve van de verpleging der duitsche legers. De spoorwe gen van die steden naar de verschillende standplaatsen der legercorpsen zijn weder bruikbaar. De te Laon gevangen genomen prefect van het dep', der Aisne is gevankelijk naar Ehrenbreitstein gevoerd. De pruisische overheid heeft een communiqué gezonden aan de dagbladen van Rheims, die de proclamatie der republiek de decreten van het Voorl. Bewind hadden opgenomen. Daarin wordt verklaard, dat Duitschland tot dus ver in Erankrijk geen ander gezag heeft erkenddan dat van Keizer Napoleon, en derhalve, mocht er sprake komen van vredeson derhandelingendie slechts voeren kan met hem of met het door hem ingestelde Regentschapof wel zich in aanraking kan stellen met den door den Keizer benoemden opperbevel hebber van het leger Bazaine. De pantherjager Bonbonnel heeft sedert 29 Aug. met 14 andere scherpschutters uit Dyon eu met de veldontdekkers van de üoubs, binnen 8 dagen 20 pruissen, waaronder 3 officieren, gedood26 gevangenen gemaakt en eenige wapenen paarden en rijtuigen bemachtigd. Bij Void zijn zij in een bosch door 400 pruissen omsingeld geweestdoch behouden, doordien de vijand meendedat het bosch door grooter macht bezet was. De Staats-Anzeiger van den 14 bevat een artikel waarin gewezen wordt op het zedelijk verval der fransche natie blijkbaar uit het mishandelen, berooven en verjagen van vreedzame duitsche inwonershet niet ontzien van den bij zonderen eigendom ter zeehet schieten op parlementairs het schieten van gekwetsten of voorgewend gekwetsten op duitsche militairen die hen verschoondenhet overvallen plunderen en mishandelen van transporten gekwetsten door gewapende benden die als franc-tireurs zijn toegelaten, ein delijk uit de schanddaad van Laon, waarbij eerlooze trouw breuk met verfoeilijken moord gepaard gingwelk alles doet vragen, hoe het den duitschers mogelijk zal zijn, hunne meer menschelijke wijze van oorlogvoeren voltehouden. De Koning van Wurtemberg heeft den Koning het groot kruis der orde voor militaire verdiensten opgedragen en den minister van oorlog met de overbrenging naar het kon. hoofd kwartier belast. Ten gerieve van Jveizcr Napoleon is tusschen Wilhelmshöhe en Kassei cene geregelde postdienst cn op het kasteel zelf een telegraafkantoor gevestigd. De heer Pietriparticulier-secretaris des Keizersbestrijdt in de dagbladen de beschuldigingen der engelsche bladen als zou zijn meester den oorlog ondernomen hebben om de leeningen te verbergen, welke de Keizer jaarlijks ten bedrage

Alkmaarsche Courant | 1870 | | pagina 2