■■ruisen. Op last van het Voorl. Bewind is gearresteerd de gewezen onderprefect van Chalon, de heer Lezeau, die, ofschoon ui weigerde het gebouw der onder- zijne betrekking ontslagen prefectuur te verlaten. Te Marseille is door den gemeenteraad eenpang besloten, dat de geestelijke corporatiën onder het gemeene recht zullen terugkeeren en alzoo zullen moeten deelnemen aan de na 10- nale defensie. De revolutionaire genl. Cluseretdie uit Parijs te lours was aangekomen, met het doel om zich naar Lyon te bege ven, is, op last van het gouvernement, naar Parijs teruggekeeri De Algemeene Raad van de Sarthe heeft 2j miljoen toe gestaan voor den aankoop van remmmgton-geweren tot wapening van de 40000 nationale garden van dat departement, voor den aankoop van ammunitie en het uitvoeren van ver dedigingswerken; die van Ille en Vilaine heeft tot hetzelide einde li miljoen beschikbaar gesteld. De minister Favre heeft den 17 ontvangen de heeren tr. Odger en W. Trunt, die door de londensche werklieden waren afgevaardigd om hunne gelukwenschingen met de vestiging der republiek aantebieden. De heer Oilger ont veinsde het niet, dat het engelsche volk Duitschland, wat den oorlog betrof, inliet gelijkstelde, maar beweerde, dat Koning Wilhelm geen sehot meer mocht laten doen, alvorens billijke en eervolle vredesvoorstellen te hebben gedaan; dat de werklieden het niet rustig konden aanzien, dat inmiddels de eene na de andere groote stad gebombardeerd werd, terwijl zij geene annexatie van fransch gebied door Pruisen, maar het slechten der fransche grensvestingen wenschten. Den 18 heeft de nieuwe gemeenteraad van Lyon, i dagen te voren door het algemeen stemrecht verkozen, het op het raadhuis zetelende comité van algemeen welzijn vervangen. De roode vlag blijft op het stadshuis waaien, totdat de Constituante de nationale kleuren zal hebben vastgesteld. De door het comité gevangen genomen prefect en eemge andere ambtenaren zijn den 16 weder in vrijheid gesteld. Het comité had het klooster der carmelieter monmkken eerst herhaaldelijk doorzocht en daarna de bewoners verdre ven, hun ieder 80 fr. afeischende van de 100 fr., hun door de zorg van den proeurenr der orde als reisgeld naar De ne ve verstrekt. In de lyonsche voorstad Croix-Rousse blijft eene sterke gisting heerschen. De tot dus ver bij de radicalen zeer po pulaire procureur der republiekde heer Andrieuxistoen hij de bevolking tot kalmte vermaande, gehoond en gevat en met moeite weder uit de handen des volks bevrijd. Door 2 polen, den kolonel üomhrowsky en den kapitein W alowsky, wordt te Lyon een fransch-poolsch legioen bijeenge- bracht. De burggraaf Laguéronniere is bij zijne terugkomst uit Konstantinopel te Marseille in hechtenis genomen. De heer Thiers is den 18 uit Londen te Tours aangeko men, van waar hij den volgenden dagnabij prins Mettermch vernacht te hebben, naar Petersburg is vertrokken. Te Tours bevinden zieh zoo vele parijzenaars en andere vreemdelingen, dat nergens meer eene kamer te bekomen is, en zulks in weerwil dat nog gedurig personen, die er zich niet veilig wanen, naar BordeauxBayonne enz. vertrekken. Te Mans is het, door de stremming van het verkeer op den rouaauschen spoorwegnog voller, vooral van militairen zoodat de reizigers onder den blooten hemel vernachten moeten. De overheden van het district N ontron hebben aan den minister Gambetta het verzoek gericht om de gemeente Hau- tefayewaar de heer de Monéis door het verwoede landvolk levendig verbrand is, opteheffen en haar gebied omliggende gemeenten te verdeelen. De te Tours gevestigde delegatie van het Voorl. Bewind heeft den 24 eene proclamatie uitgevaardigd, waarin omtrent het onderhoud van den heer Favre met graaf Bismarck wordt bericht, dat Pruisen den oorlog wil voortzetten, om Irankrijk tot. eene mogendheid van den tweeden rang te verlagen; dat het den Elzas en Lotharingen tot Metz eischt, als zijnde overwonnen land, en als voorwaarden voor eeuen wapenstil stand de overgaaf van StraatsburgToul en het fort Mont- Valérien. „Het vertoornde Parijs zou zich liever onder zijne puinhoopen begraven. Op zulke onbeschaamde eischen a_M" woordt men slechts door een tot het uiterste gedreven strijd. Prankrijk aanvaardt dien strijd en rekent daarbij op al zijne kinderen." Uit het kon. hoofdkwartier wordt bericht, dat de beide onderhandelaars den 19 en 20 met elkander gespro ken hebben over de voorwaarden van eenen wapenstilstand, ten einde het bijeenroepen der Constituante mogelijk te maken; dat de eischen van Bismarck zich bepaalden tot de overgaaf van Straatsburg, Toul en Verdun, opdat de ver pleging van het leger gedurende den wapenstilstand verzekerd zou zijn; dat deparijsche regeering den 23 deze voorwaarden verworpen heeft; en dat de eiseh tot overgaaf van het pa- rijsche fort Mont-Valérien niet is gesteld geworden. 'Het Journal Officiel van den 25 bericht hieromtrent het volgendebij het eerste onderhoud stelde Bismarck als eisch voor den vrede den afstand van den Elzas en de Moezel met Metz Chateau-Salins en Soissonsen weigerde hij een wapenstilstand; bij het volgende, verzocht Favre er een van 14? dagen en Bismarck eischte als waarborg daarvoor Straats- bur"-,"ïoul en Pfalzburg, en, vermits de Constituante te Parijs zou vergaderen, een fort dat die stad bestreek, b.v. dat van Mont-Valérien. Favre antwoordde dat het eenvoudiger was Parijs zelf te vragen, en opperde het plan om de Constitu ante naar Tours te roepen en alsdan geen onderpand voor Parijs te geven, welk laatste door den Koning werd goedge keurd. Den 21 zond het Nationaal Bewind eene depêche aan Bismarckinhoudendedat het zijne voorwaarden voor eene wapenschorsing niet kon onderschrijven. De algemeene gemeentelijke verkiezingen zijn uitgesteld op grond van pruisens besluit om den oorlog met kracht doortezetten. Door de pruissen is een brief onderschept van den maire te Lagny aan zijnen onderprefect, waarin hij kennis geeft, dat de manschappen van het door hem gecommandeerde bataljon der nationale garde, nu de tijd kwam om er partij van te trekken, de wapenen aan de mairie terugbrengen en Lagny verlaten. Al de ontvangers en betaalmeesters op de geheele linie tussehen Parijs en Cherbourg hebben last ontvangen om hunne kasgelden naar aangewezen kustplaatsen overtebrengen, ten einde, zoo noodig, ingescheept en naar Bordeaux of andere havens vervoerd te worden. De van Parijs naar Tours overgebrachte Moniteur Universel is door de delegatie van het Voorl. Bewind tot haar officieel orgaan voor het openbaarmaken der regeeringsbescheiden eekozen. Loting voor de militie zal niet plaats hebben; alle inge schreven miliciens worden ingelijfd. De hertog v. Aumale heeft de candidatuur voor de Const. Vergadering in het dep', der Charente aangenomen. Hij geelt zijne adhmsie aan het gouvernement dat den vijand bestrijdt, om haar later te schenken aan de door de Constituante te verkiezen regeering. De minister van marine heeft last gegeven tot het veran deren van de namen der keizerlijke adviesjachten Prince im perial, Prince Jerome, Impêratrice EugénieJeróme Napoleon en Reine Bortense in die van Jupiter, iloche, Turenne, Desaix en Kleber, Te Blois heeft de bevolking zich den 19, door het op breken der spoorstaven, verzet tegen het vertrek van het garnizoen uit die, belangrijke magazijnen bezittende, stad. Het is echter gelukt de opschudding te^ doen bedaren. Men houdt zich ijverig bezig met liet inpakken der letter kundige kostbaarheden van de uitgebreide en merkwaardige boekerij te Tours, ten einde die, bij mogelijke nadering des vijands, naar eene veilige plaats te kunnen vervoeren. De graaf v.Chambord {Hendrik Fheeft zijne staatkundige vrienden doen aansporen omvermits de staatkundige eed is afgeschaft, zich voor elke betrekkingwelke door verkiezing vervuld wordt, aantebieden. Hij beschouwt de erfelijke tra- ditioneele monarchie als alleen in staat om het vaderland te redden, dewijl het Keizerrijk liet aan de vreemdelingen heeft overgeleverd en de republiek tegenover zulk eene groote ramp machteloos is. Het Voorl. Bewind heeft den staat van bemg in Algiers opgeheven, alsmede het zoo lang en heftig bestreden art. 79 der constitutie van jaar VIII, omtrent de onschendbaarheid der openbare beambten. De onderprefect en de maire van Havre hebben procla- matiën aan de bevolking gericht, waarin vrijwilligers worden gevraagd tot ontzet van Parijsen waarbij eene 5 p.cts. van 1 miljoen wordt uitgeschreven, om in de kosten dezer nieuwe wapening te voorzien. Ook te Rouaan en andere plaatsen in het westen zijn oproepingen tot nieuwe en verdubbelde krachtinspanning gedaan. De heer H. de Chatelineau heeft machtiging bekomen tot het oprichten van een corps vendéesche vrijwilligersbestemd om als veldontdekkers en vrijschutters den vijand afbreuk te Te'^Marseille bevinden zich 500 garibaldiaansche vrijwil ligers, die slechts op wapenen wachten om zich noordwaarts te begeven. Te Boulogne is bericht ontvangendat een prmsisch oor logschip bij Doggersbank 4 fransche visschersvaartuigen li den grond heeft geboord. Den 27 is te Tours bericht, dat de toestand te Straatsburg gunstig was, en dat de stad het nog langer dan eene maand kon volhouden. Den volgenden dag werd een telegram van den franschen consul te Bazel openbaar gemaakt, inhoudende, dat de tijding der overgaaf onwaar was, en dat integendeel 3 bestormingen waren afgeslagen, waarbij de vijand Zware verliezen had geleden. r Het gouvernement te Tours heeft besloten om vatf alle dagbladenvreemde zoowel als franscheeene belasting van 4 centimes per nummer te heffen. De vloot is te Cherbourg teruggekeerd, nadat zinziek overtuigd had, dat de pruisische vloot in de Jahde gebleven was. In de Noordzee en in het Kanaal zijn eskaders ge bleven om de kust en de koopvaardijschepen te beschermen Eene eerste aflevering der stukken, welke op de luilerien gevonden zijn, is den 29 openbaar gemaakt. Zij behelst een brief van Jecker over de mexicaansche aangelegenheden, die voor wijlen den hertog de Mormj zeer compromettant is. Bij decreet van den 23 is het hof van cassatie gegispt omdat het zijne waardigheid in de waagschaal heelt gesteld, met opzicht tot onderhandelingen van een zeer aanstoote lijken aard. Belegering van Parijs. Het hoofdkwartier van den Koning van Pruisen is te Eer- rièreshet kasteel der douairière Rothschilddat van den Kroonprins te Versailles gevestigd. Het hoofdkwartier van den opperbevelhebber van het //Maas-leger," den Kroonprins van Saksen, is sedert den 21 gevestigd te Grand-Tremblay, 2 mijlen ten n.o. van 1 arijs. De paleizen te Versailles en de militaire school van Saint- Cyr zijn tot ambulances ingericht en met de vlag van het Roode Kruis getooid. De heer Pietri, een der secretarissen van keizerin hugeme en neef van den gewezen prefect van politieis te Earbs gearresteerdais verdacht van het voeren van ongeoorloofde correspondentie. Het Voorl. Bewind heeft den 17 bepaalddat van de door hunne bewoners verlaten apartementen eene maandelijksche schatting zal worden geheven van 20 tot 500 fr., naar ge lang der huurwaarde. De parijsche bladen verklaren zichnaar aanleiding dei- verklaring van de pruisische overheid te Rlieimsdat zij alleen den Keizer of het Regentschap tot het voeren van on derhandelingen bevoegd acht, op de heftigste wijze tegen eene mogelijke restauratie der napoleontische dynastie. De geheele omtrek van Parijs binnen een kring van 3 mijlen is woest en onbewoond. Slechts in de kleine steden zijn enkele neringdoenden achtergeblevendie thans goede zaken maken. Den 25 is te Tours, per luchtballon een brief van Gam betta aan Crémieux ontvangenwaarin verzekerd wordt dat alle partijen eendrachtig besloten zijn de hoofdstad tot het uiterste te verdedigen. Aan krijgsmachtammunitie en ontbrak het niet, zoodat men het den nes is dadelijk gebluscht- - - Trochu heeft den 21 dezer eene inspectie gedaan van de verdedigingswerken t-e St. De- nis die hij in zeer goeden toestand heeft bevonden. De vijand is te BougivalMiel en Nanterremaar is nog niet te Courbevoie en Suresne gezien. In het zuiden en het oosten houdt hij zich op een afstand. Aan afdeelingen op weg naar Ciiatillon, zijn goedgerichte bommen toege worpen. Een klein gevecht met vijandelijke tirailleurs wordt van de achterhoede te Crétesen Villejuif bij Latrave en Chivilly gemeld. De vijand richt werken op tussehen Cour- naire en Bourget, en is te St. Gloud verschenen. Den 24 zijn van het fort Mont-Valérieiv en de batte rijen van S. Ouen op grooten afstand schoten op vijan delijke konvooien gelost. De van Suresnes terugkomende kanonneerbooten zijn, het park van S. Cloud voorbijvarende, hevig aangevallenmaar hebben door hun schrootvuur het vijandelijk vuur tot zwijgen gebracht2 zeelieden werden gekwetst. Van het fortIssy is een levendig vuur ouder- iouden in de richting van Sèvreswaar de vijand batterijen scheen opterichten. De te Triel over de Seine gelegen brug voedingsmiddelen geheele winter kon uithouden Niemand mag zich 's avonds na 10 uren, zondei verlof der overheidop de straat vertoonen. In een der wijken is eene poging gedaan tot het vestigen eener revolutionaire „commune" welk plan echter door de krachtige houding van den heer de Kératry, ondersteund door Rochefort, niet tot uitvoering is gekomen. Le Constitutionnel beweertdat dezer dagen een corps van 22000 neder-bretagnersmet zakpijpen en vedels aan liet hoofd, de stad binnengetrokken en met zeer veel geestdrift ontvangen is. Fransche Berichten. 22 Sept. Ducrot heeft met 4 divi- siëu de hoogten bezet, die zich van Villejuit naar Meu- don uitstrekken. Den 19 dezer heeft lüj eene verkenning gedaan en belangrijke troepen-afdeelingen des vijands ont moet die in het bosch met veel artillerie waren gele gerd. Na een levendig gevecht moest hij met een ge deelte van zijnen rechtervleugel terugtrekken, weke beweging met eene betreurenswaardige overhaasting werd uitgevoerd het andere gedeelte werd in goede orde samengetrokken rondom de redoute van het kasteel Chatjllon. De artillerie des vijands nam te 4 uren grootere afmetingen aan. Ducrot moest zijne troepen rugwaarts doen trekken, onder de be scherming der forten, 8 stukken geschut van de redoute Chatillon werden vernageld, en verder naar het fort Vanvres geretireerd. Trochu heeft het gedrag van de zouaven gelaakt dieten gevolge van de ongeloofelijke paniekin wanorde terugtrokkenen daardoor de oorlogkans in de waagschaal steldendie niettegenstaande heneen belangrijk resultaat had Trochu heeft tegenover deze soldaten zonder tucht en geheel gedemoraliseerdkrachtige en gestrenge maatregelen genomen. Onze batterijen hebben gisteren meer dan 2aU0U schoten gelost, en aan den vijand enorme verliezen doen lijden.— Den 20 hebben de pruissen eene krachtige poging aangewend om de nog niet voltooide maar gewapende redoute op de hoogte van Sèvres-Bellevue te bemachtigen; toen de moed der ^verdedigers begon te verflauwen, verscheen Ducrot met 2 division, waarvan de eene recht -treeks op de redoute aan- viel de anderehet park van S. Cloud omtrekkende vijand in den flank greepzoodat deze in volslagen wan orde met verlies van 5000 manmeest beierselien en hessenmoest wijken. Een brand in het fort Vmcen- onder het gewicht der vijandelijke kanonnen bezweken; stukken zijn gezonken. Den 25 's morgens te 3 uren. heeft de 23". divisie de door de pruissen bezette hoogvlakte nabij Villejuif aangevallen en na een gevecht van verscheidene uren met ondersteuning van het vuur der forten de opgeworpen redouten veroverd en bezet. De mobiele garden gedroeg zich uitmuntend. De vijand leed een belangrijk verlies. De s.b.n. Saisset deed met. 200 fuseliers en 400 marine-soldaten eene verkenning in de richting van Bourges en verdreef den vijand met geweld uit het dorp Droucy. De genl. Bellanon verdreef, na een levendig gevechtden vijand uit het dorp Pierrefltte en trok, zonder overlast te lijdenop St. Denis terug. Bij de gevechten der laatste dagen hebben de pruissen 20000 soldaten, 10 kanonnen en 2 mitrailleuses verloren. Pruisische berichten. Het gevecht den 19ten n. o. van S. Denis geleverd, was onbeduidend en is door den vijand spoedig opgegeven; dat denzelfden dag tussehen Sceaux en Montrouge"bij Petit Bicêtre voorgevallenwas van meer belang, want verscheidene duizenden gevangen en S stukken geschut (waarvan 7 achter de fransche verschansingen vero verd) zijn in onze handen gevallen. Bij laatstgenoemd gevecht meent men den toelaag der fransehen opgemerkt te hebben om door terug te trekkende duitschers op ondermijnd terrein te lokken. Den 22 's middags wil men kanon- en geweerschoten bin nen Parijs gehoord hebben. Uit Eerrières wordt van 27 gemeld: de mobiele garden van het parijsche leger deserteeren bij troepen van 20 tot 50 personen, om naar huis terug te keeren; 200 zijn wegens weerspannigheid gefusilleerd. 4 Telegraafdraden, die Parijs met Rouaan en het zuiden in verbinding brachten en op den bodem der Seine of onder den grond lagen, zijn ontdekt en vernield. Elzas en Lotharingen. Het derde nummer der te Hagenau verschijnende Amlliche Nachrichten behelst een artikel over de vredesvoorwaarden waarin betoogd wordt, dat de vereeniging van het in taal en zeden, zoo al niet in staatkundige overtuigingdoor en door duitsch gedeelte van Lotharingen en van den Eizas met Duitschland, de vrees niet mag voeden, dat deze gewesten een Venetie voor Duitschland zouden worden. De expeditie van genl. Keiler, dezer dagen in den Boven- Elzas gemaakt, had ten doel die landstreek te zuiveren van de fransche scherpschutters en mobiele garden, die zoo driest geworden waren, dat zij zelfs den badenschen Rijn-oever verontrustten. Den 17 en 18 zijn voor Toul, dat in den nacht van 18— 19 niet aangevallen is zooals van fransche zijde bericht was, uit Keulen 2 treinen aangekomen met zwaar vesting-geschut, dat in den avond van den 19 geplaatst was en des nachts zijn vuur op de in een dal gelegen stad opende. Den 23 heeft de vesting zichna een bombardement van 8 uren aan den Groothertog van Mecklenburg overgegevenop de- zelfde voorwaarden als liet leger te Sedan. Onder de over- gaaf waren begrepen: 109 officieren, 2240 manschappen, 120 paarden1 adelaar der mobiele garde197 bronzen stukken geschut, waarbij 48 getrokken kanonnen, 3000 ge weren. 3000 sabels, 500 kurassen, een belangrijke voorraad ammunitieequipementstukken en proviand. De maarschalk Bazaiuc heeft den 18 uit Metz een parlementair om nieuwsbladen gezonden, daar hij sedert 14? dagen van alle verkeer was afgefloten. Daarop zijn hem alle engelsche, belgische en duitsclie courantendie in het hoofdkwartier te vinden warentoegezonden. Hij heeft daarop den 19 geschrevendat hij onder zekere voorwaarden bereid was om te capituleerenen een officier is met dezen brief naai het hoofdkwartier des Konings gezonden {In het Koninglijk hoofdkwartier is van dit bericht niets bekend). Men zegt, dat de bezetting van Metz hevig door typhus en rooden loop geteisterd wordt en dat de discipline begint te ontbreken. Sedert het ongunstige weder door heerlijk warm weder vervangen is, laat de gezondheid der belegeringstroepen weinig meer te wenschen over. De belegerden gaan immer voort, hunne verdedigingswerken te versterken en uittebreiden en schijnen hunne ammunitie volstrekt niet te. ontzien. Overloopers verzekeren, dat er gebrek in de stad is aan drinkwater en aan_ goed voedsel. Den 23 is een uitval gedaan in de richting van Thion- ville maar na een gevecht van 4 uren teruggedreven. De Times meldt, dat den 27 een uitval gedaan is door eene colonneinfanterieondersteund door cavallerie en ar tillerie waarbij Lagrange Collomby bezet werd; tot Ars voortgedrongen, werden de troepen teruggedreven door tal rijke pruissendie Lagrange Collomby in brand staken. Het postwezen in den Elzas en in duitsch Lotharingen wordt definitief geregeld door de postadministratie van het N.d.-Verbonden wordt door die administratie met aan wending der bestaande inrichtingen, bestuurd in de overige bezette gedeelten van het fransche gebied. De rechtsbedeeling laat in Lotharingen nog veel te wen schen over, dewijl ie rechterlijke ambtenaren weigeren, an ders dan in naam van het fransche volk recht te spreken en de pruisische overheid eischtdat dit in naam des Kei zers zal geschieden. Tot herleving van handel en nijverheid is het overzenden van steenkolen uit Saarbrücken bevolen. Aan het weder be vaarbaar maken van het Saar-kanaal en van het Rijn-Marne- kanaal wordt druk gearbeid. Ter bestrijding der runderpest, overgebracht door het voor het leger bestemde slachtvee worden krachtige Maatregelen genomen, waaraan de bevol king, die overigens volhardt in hare antipathiezich gewil lig onderwerpt. Straatsburg, waaruit laatstelijk het vuur der belegeraars slechts zwak beantwoord werdis gevallen. In den nacht, van 2728 te 2 uren werd de capitulatie door den luit. ko lonel Leszynski gesloten. 451 Officieren en 17006 man waaronder de nationale gardegaven hunne wapens over. Te 8 uren werden de poorten bezet. Men beweert, dat de duitschers ten getale van bijna 60000 man gedurende het beleg niet meer dan 1 p.ct. verloren hebbenwaarschijnlijk door de slechte kwaliteit der uit de stad geschoten projec tielen. Door het natte weder en het drassige terrein hadden zij het echter in de loopgraven hard te verantwoorden. In den door de pruisische overheid uitgegeven wordenden Moniteur Official van 20 Sept. is eene circulaire opgenomen van den pruisischen prefect graaf Renard aan de maires van het de;)', der Meurthe, waarbij, vermits vele jongelieden het door de duitsche troepen bezette gebied ontwijken om bij het tran- sche leger dieust te nemengelast wordtaan de ouders o voogden dier jongelieden of aan hunne woonplaats eene boete opteleggen van 50 fr. daags, voor den geheelen duur hunner afwezigheid. De bevelhebber der 3 compagniën landweer, elk met 2 veld stukken en gezamenlijk nog geen 1000 man tellendedie Pfalzburg insluiten en telkens de uitvallen der gebrek aan mondbehoeften hebbende bezetting (met de weerbare burgers 2000 a 3000 man sterk) moeten afslaan, heeft eene deputatie naar Nancy gezonden, om op versterking of opheffing van liet beleg aantedringen. Bij een der compagniën waren reeds 72 kranken, ongerekend de gewonden. Den 19 heeft het beschieten van het vreeselijk geteisterde Bitche en het werpen van brand-granaten opgehouden en is al het geschut tegen de op een rots gelegen citadel gericht, de bommen oefenen tegen de rotswanden eene geduchte werking uit. Verdere Krijgsbedrijven. De belgische Indépendance behelst een brief van den S®n>- de Wimpffenwaarin deze, tegen de beweringen der adju danten van Keizer Napoleon, staande houdtdat, hij tijdens den slag van Sedanden Keizer schriftelijk bericht heett gegeven van zijne opdracht aan Lebrun om een uitweg inde richting van Carignan te zoeken met verzoek aan den Kei zer om zich daarbij in het midden der troepen te stellen ten einde hem voor gevangenneming te bewaren en den moed der soldaten te verhoogendat de Keizer dit voorstel niet aangenomenmaar, zonder medeweten van hem bevelheb jeï, de witte vlag uitgestoken en een parlementair naar het duit sche leger afgezonden heeftwelke witte vlagniettegen staande Wimpjfen s protest en weigering om te onderhande len gehandhaafd isalles tot schade der laatste aanvallende bewegingen. Het overbrengen der bij Sedan krijgsgevangen gemaakte franschen naar Duitschland is afgeloopen. Over Weissenburg zijn 39500 en over Saarbrücken 42000 man vervoerd. Den 10 zijn te Sedau verscheidene inwoners, waaronder 2 vrouwengefusilleerd, wegens het aan den dag leggen van vijandige gezindheid of het overtreden van militaire beielen. Een aanzienlijk gedeelte der bevolking emigreert naar Belgie. Ten aanzien der door de duitschers te Bazeilles gepleegde wreedheden verneemt men thansdat de maire en zijne vrouw, die op het marktplein zouden verbrand zijnin goeden wel stand te Bouillon zijn aangekomen, en dat, de gefusilleerde pastoors van Bazeilles en Balan beide in leven zijn. De beiersche minister van oorlog heeft, ter wederlegging van een beweren van den heer FitJameseen brief openbaar gemaaktwaarin verzekerd wordtdat Bazeilles in brand gestoken is, omdat de nationale garden op de geneesheeren schoten en de gekwetsten verbrandden. Bij het in de lucht springen der citadel van Laon zijn van duitsche zijde omgekomen 1 officier en 34 manschappen en gekwetst 8 off. en 63 m.s.; van fransche zijde bedroeg het verlies 400 mobiele garden en 700 ii 800 bewoners van het vernielde gedeelte der stad. Het lossen van een geweerschot uit een koffiehuis te ivciins bij het binnentrekken" der eerste pruissen is gestraft met het opbrengen van 2000 flesschen champagne-wijn v°or de manschappen van het escadronhet met bijlslagen afmaken door de burgers van Epernay, van een officier diezijne patrouille vooruithet station was binnengeredenmet eene schatting van 300000 fr.; te Boursault hadden 3 bedienden van den eigenaar van het kasteel, waarop liet hoofdkwartier gevestigd waszich met de krijgskas, waarin zich omstreeks 40000 fr. bevond, verwijderd; zij zijn, ten gevolge van krachtige dreigementenuitgeleverd en hun meester heett de 400 fr„ welke aan de geroofde som ontbraken vergoed. Ken aantal boereu zijn gevangen genomen die bij Rebais achter eene versperring van boomen op de aanrukkende pruissen vuurden en er reeds 5 van buiten gevecht gesteld hadden. Het Journal de Liege meldtdat het garnizoen der vesting Longwy, ten getale van 2000 man, den 21 een uitval naar de zijde van Longuyon gedaan en in een met eene pruisi sche kolonne gehouden gevecht de overwinning behaald heett. Harraucy en een ander dorp in den omtrek waren door de duitsche troepen in brand gestoken. De wapenstilstand, voor het vervoer der gekwetsten ge sloten is den 27 opgezegd zoodat het bombardement van Mezières werd te gemoet gezien. Pruisische verkenners zijn den 22 door de bevolking van Mantes met geweerschoten begroet; bij het aftrekken hebben zij uit weerwraak 2 dorpen verbrand. Den 23 m groo er getal teruggekeerd, hebben zij 3 spoorweg-beambtendie op ïen geschoten hadden, gefusilleerd en de stad eene schat ting van 80000 fr. opgelegd. Te Tours zijn de volgende berichten ontvangen Beauvais, 21 Sept. Tussehen Pontoise en l'lsleAdam is een belangrijk gevecht geleverd. De fransche landbouwers hebben een pruisisch konvooi aangevallen. 28 Sept. 300 Pruissen zijn gisteren voor Clermont teruggeworpen door mobiele garden ondersteund door de bevolking. Zij zijn met artillerie teruggekomen en hebben onderscheidene gehuchten verbrand en plat geschoten. Chauny. 2S Sept. De pruissen vertoonen zich in grootere massa's voor Soissons. Sedert Zaterdag zendt de stad hen granaten en kanonkogels toe. De bezetting heeft reeds onder scheidene uitvallen gedaan. De vijand heeft een brug over de Aisne geworpeu en eenige gebouwen in de voorstad verbrand. Orleans is den 26 door het daar aanwezige garnizoen ontruimd. Reeds vóór de overgaal van Toul en Straatsburg waren gedurende den nog niet tweemaaudschen veldtocht aan de duitsche troepen in handen gevallen: 1 maarschalk, 39gene raals. 3250 officieren, 104,750 manschappen (en I*0l|0 ge wonden in Sedan), 10280 paarden, 56 adelaren, 102 mitrail leuses, 690 stukken veld- en vestmggeschutmeer dan 4UU wagens, verscheidene ponton-kolonnenmagazijnen, spoor treinen en eene bijna onberekenbare hoeveelheid wapenen ammunitie, equipements-stukkenfourage en proviand. Het bij Korsör voor anker gelegen hebbende fransche Oost.zee-eskader is den 22 naar Prankrijk teruggekeerd. De Staats-Anzeiger maakt 2 circulaires van graaf Bismarck aan de vertegenwoordigers der regeeringen van het N.d.- Verbond openbaar. In de eerste, Reims 13 Sept., betoogt hij, dat betere waarborgen, n.l. stoffelijke, dan l'ranknjks welwillendheid tegen een nieuwen aanval noodzakelijk zijn. „Wij kunnen, zegt hij, met het oog op het feit, datJ?rank- riik de duitschemet name de tot dus ver onbeschermde zuidduitsch? grenzen heeft aangevallen, den vrede slechts hierdoor verzekeren dat wij die grenzen, en daardoor levens liet. uitgangspunt van den franschen aanvalverleggen en de vestingen,"waarmede Prankrijk ons bedreigt, als bolwerken in het bezit van Duitschland trachten te brengen. De tweede, Meaux 16 Sept., strekt tot antwoord op de eerste circulaire van den heer Favre. Bismarck betoogt daarint at

Alkmaarsche Courant | 1870 | | pagina 2