Tweeenzeven t igste J aar gang. 1870. No. 41. Bijblad van de Alkmaarsche Courant van Zondag 2 October 1870. TOBER. Spanje. C«rool SSriUmaJc cai Icrlamd. Turkije. Icreenigiïc §(n(cn. Jugcsoubcti &tnfckcn. Voor open oogen en ooren. BANT. Veroulg der wekelijfcsche berichten. kfï'kelijke Muitl. Bij den strijdwelke de inneming van Rome heeft voor afgegaan zijn van de italiaansehe troepen 8 man gedood en 28 gewond. De noordduitsche gezant v. Arnim heeft vóór den aanval op Rome nog getracht den Paus tot toegeven te bewegen waartoe hij van den genl. Cadorna een uitstel der operatiën an 24 uren verworven had. Zijne poging was echter vruchteloos gebleven. Bij den intocht der italiaansehe troepen heeft de bevolking een onbeschrijfelijke geestdrift aan den dag gelegd; 2 avon den achtereen was de stad geïllumineerd. Den 21 hebben de pauselijke troepen hunne wapenen over gegeven en zijn de vreemdelingen daaronder naar Civita-Vecchia gezonden om te kunnen repatriëerenterwijl de inboorlingen in de depóts gehouden worden. Ten gevolge van ongeregeld heden door de bevolking in de leoninisclie stad [het Vati- caan, de Pieterskerk enz.] tegen de pauselijke gensdarmes gepleegdheeft de Paus den genl. Cadorna verzochttot handhaving der orde troepen te willen zendenwaaraan voldaan is. De bevolking van Rome heeft gedreigd de wapenborden der gezantschappen te zullen vernielenomdat deze met het pauselijk wapen vereenigd warenzij had dat vau den por- tugeeschen gezant reeds weggenomen. De genl. Cadorna heeft daaromtrent bevredigende ophelderingen gegeven en maatregelen genomen tegen eene herhaling van dergelijke bal dadigheden. De maarschalk Prim is op nieuw door eenige invloedrijke leden der republikeinsche partij aangezocht om de Cortes bijeen te roepen en daaraan een voorstel tot intrekking van art. 33 der constitutie (vaststelling van het beginsel van den monarchalen regeeringsvorm) te doen. Hij heeft dit bepaald afgeslagendewijl de meerderheid der Cortes niet republi- keinsch is, en hij geene botsingen wil uitlokken. In de gewesten Burgos en Soria hebben zich op nieuw benden carlisten vertoond. Bij een voorgevallen gevecht heeft een dezer benden een verlies van 23 dooden en 21 gevangenen ondergaan. Op de openbare wegen is het weder zeer onveilig zelfs diligences worden aangerand. De regeering heeft aan de landlieden in die streken waar de oogst ongunstig is uitgevalleneen jaar uitstel van de betaiing hunner belastingen verleend. Na het uitbreken der gele koorts te Barcelonawaar o.a. de directeur der gezondheidsdienst bezweken is, zijn ook in Alicante en in al de overige havensteden enkele gevallen voorgekomenwaardoor grootc ontsteltenis is veroorzaakt. De ramp, aan het torenschip Captain overkomenschrikt van het dienstnemen op torenschepen af, zoodat men voor het nieuwe, naar Melbourne bestemde torenschip Cerberus slechts de helft der benoodigde manschappen heeft kunnen vinden, hoewel de gage nagenoeg verdubbeld is. Te Konstantinopel is als diplomatiek agent van Servre aan gekomen de heer Christicli. Naar verzekerd wordt, heeft hij in last om van den Sultan de annexatie van Bosnië en de Herzogewina te verwerven. De russische gezant, genl. Ignatieff, heeft de hoofdstad ver laten zoo het heet om goederen aantekoopen of te verkoopen; maar zijn vertrek heeft ernstige bezorgdheid veroorzaakt. Tot gezant te Londen is benoemd de heer Oliver P. Mor ton lid van den Senaat voor den Staat Indiana. iSiniieniiiiHi. Staten-Generaal. 2e. Kamer. Uit de redevoering van den minister van financiën, den 24 gehouden, blijkt het volgende De rekening van 1869 wijst een overschot aan van 13.430.754, die van 1868 een tekort van f 1.116.851, zoodat op 31 Dec. 69 eene bate van 313.903 beschikbaar viel. Over 1869 brachten de gewone inkomsten 3.9 miljoen boven de raming op, bleven de uitgaven 2.1 miljoen daar beneden; de kolo niale producten leverden 4,962.731 minder dan de raming op. Over de eerste 8 maanden van 1870 overtroffen de gewone inkomsten de raming met ruim 8 tonhoewel die raming 1 miljoen boven die van 1869 gesteld was. Over de laatste maanden zullen de inkomsten waarschijnlijk lijden door de indirecte gevolgen van den oorlog. Het geraamde tekort beloopt f 9.885.789, voor 8 miljoên te dekken door uitgifte van schatkistbiljetten, voor 1.885.789 ongedekt. Het over schot van 1869 en het niet uitgeven van schatkistbiljetten, waardoor t 220000uitgetrokken voor rentevrijvalthet terugbetaalde voorschot van de exploitatie-maatschappij a 2_ miljoen, de lioogere opbrengst der gewone middelen en het nu bekende saldo der koloniale rekeningen van vóór 1 Jan. 1867 a 2.7 miljoen, zullen het tekort dekken en misschien eene reserve leveren, tegenover mogelijke mindere opbrengst van koloniale producten over het loopende jaar. De aan schaffing van geweren, de nieuwe bijdrage~aan de indische spoorwegmaatschappij en de maatregelen tot verzekering onzer neutraliteit vormen echter eene nieuwe schuld van 8 miljoen, waarvoor de toegestane uitgifte van schatkistbiljetten in 1871 zal moeten gescheiden. De raming voor 1871 beloopt 96.426.423; als nieuwe uitgaven komen daarop voor t 750.000 voor rente der te sluiten spoorweg-leening en eene subsidie van 1 miljoen voor de Amst. Kanaal-maatschappijvoor de werken tot doorgra ving van den hoek van Holland wordt f 276.900, voor de havenwerken te Harlingen 2 ton, voorde spoorwegen8 milj., voor de buitengewone genie-werken 320.000 uitgetrokken. Na aftrek der uitgaven voor spoorwegen en buitengewone oorlogskosten, is de raming voor 1870/' 1.513.793 lager dan die voor 1871. Onder de buitengewone uitgaven komen voor: voor genie-werken, aankoop van geschut en draagbare wapenen f 1.53(5.217. De inkomsten, met inbegrip van 10 miljoen uit de kolo niale fondsen, worden geraamd op 86.764.163, zoodat in een tekort moet worden voorzien van 9.662.229, waarvoor te sluiten eene spoorweg-leening van 8 miljoen en het ove rige te dekken door eene heffing van 1 p.ct. op de inkomsten, 4 miljoen zullende opbrengen, waarvan f 2.184.000 ter ver vanging van het met 1°. Mei afteschaffen patentrecht. De verkoopwaarde van de koloniale producten gaat sterk terug en de behoeften inlndie, veelal onvervuld gelaten tot vermindering' van onzen rentelast met Sj. miljoen 's jaars, tot verschaffing van 106] milj. voor onze spoorwegen, tot betaling der siaven-emancipatie in W. Indie enz., nemen gedurig toe, zoodat 's lands geldmiddelen steeds minder op de koloniale baten belmoren te steunen en daarvan meer on afhankelijk moeten worden gemaakt. Den 26 is ingekomen het wetsontwerp tot af koopbaarstel ling der tienden. Den 27 is het adres van antwoord op de troonrede met 65 tegen 6 st. goedgekenrd. Bevolking. Up 31 Dec. bestond de bevolking van Ne derland uit 1.812.550 mannen en 1.827.311 vrouwen, te zamen 3.652.072 zielen, tegen 3.629.144 op 31 Dec. '68. Benoemingen. Z. M. heeft tot burgemeester van Medem- blik benoemd den heer A. Nborderbroek. Militaire Zaken. Den 20 is het 1® bataljon van het 7e reg. inf. te Hoorn teruggekeerdwaar de huizen gevlagd waren. De schutterijde scherpschutters en de Harmonie zijn de troepen tot Ij- uur buiten de stad tegemoet gegaan. Ook in andere garnizoensplaatsen zijn de terugkeerende troe pen met vreugdebetooning ontvangente Maastricht is zelfs geïllumineerd. De prins-opperbevelhebber heeft den 29 Utrecht voor goed verlaten. Scheepvaart. Den 26 hebben zich 2 schokkervaartnigen door het nieuwe kanaal door den Hoek van Holland zee waarts begeven. Het op 30 Aug. onder Wassenaar gestrande russische schoonerschip Alert is voor de koopersde heeren A. L. Maas en Zonenafgebracht door A. W ijker van Egmond aan Zeedie alsnu reeds 42 schepen op dergelijke wijze wijze heeft behouden. De Uoll. Maatschappij van Landbouw heeft in hare 24c. algemeene vergadering, te 29 te 's Gravenhage gehou den, besloten, dat in 1871 de algemeene vergadering en ten toonstelling zullen worden gehouden te Hoorn, en bovendien eene tentoonstelling van vruchtboomen te Haarlem. Onderwijs. Gedep. Staten van Groningen hebben zich bij adres tot den Koning gewend, in het belang van het behoud der hoogeschool in de hoofdstad dier provincie. Den 24 is te Tiel de hoogere burgerschool met vijfjarigen cursus plechtig geopend. Aanbestedingen. Den 24, te Middelburg, het bouwen eener sluis aan de Wielingen, ten behoeve van het uitwate ringskanaal in het voormalige 4e. district van Zeelandminste inschr. JVerkuyl Quakkelaar te Vlissingen, voor 84.900. Den 29, aan het ministerie van binn. zaken, het maken van een spoorweg tusscheu het Sloe en de Arnemuidsche haven, en het uitdiepen van een gedeelte dier haven en eenige andere werken, minste inschr. J. V erwaaijen te Arn hem en J. Kooij te Amsterdam, voor f 194.000. Effecten-beurs. In eene vergadering van 160 fondsenhan delaars, commissionairs en makelaars in effecten, bijeengeroepen door het beurs-comité te Amsterdam, is in beginsel besloten tot het stichten van eene afzonderlijke effecten-beurswaardoor de cfl'ecten-societeit zou vervallen. Er is voorgesteld het ge bouw te plaatsen tusschen de koopmansbeurs en het nieuwe telegraafkantoorde kosten zijn geraamd op J 200.000. Roude Kruis. Dc bulletins der Vereeniging getuigen luide van de belangrijke diensten op het oorlogstooneel bewezen door de nederlandsche ambulances, die door vreemdelingen als voorbeelden van goede inrichting en zindelijkheid wor den geprezenen van de voordurende behoefte aan hulp der duizenden gekwetsten. Het hootd-comité vorzoekt de toezending van bessensap bier en snoeperijen te stakenmaar bij voorkeur te zenden wollen dekens, onderbroeken, hemden, waskaarsen, irrigateurs instrumenten, verduurzaamde melk, koffie-extract chocolade vleesch-extractrijst, eieren, boter en rookvleesch. Bij het dames-comité te Leeuwarden is tot den 22 ont vangen ƒ5794, bij het comité te Groningen tot den 28 17.171, bij dat te Bolsward en omstreken 2472, bij dat te Harder wijk ruim f 1200; te Nijkerk is verzameld f 679, te Putten ƒ319; in de Zijpe is gecollecteerd r 786,24 te Beets f 274, te Baambrugge t 199, te Hengelo (Gelderland) 470, te Brummen 1821 (het dames-comité heeft bovendien/171 ver zameld). Eene loterij van een vriendenkring te Amsterdam heeft, na aftrek der onkostenopgebracht f 2040eene soirée te Zwolle door de rederijkerskamer, het dubbel mannenkwartet en eenige dames 1 483, een loterij zonder nieten door eene vereeniging van dames te Enkhuizen georganiseerd 1876.75; eene soirée musicale door heeren en dames-di'.ettantente Nij megen 386. Eene dame heeft, door middel van een notaris te Dordrecht, 3000 geschonken. De Koning heeft een tweeden prachtigen prijs geschonken voor de nationale verlotingbestaande in een milieu de table en 2 candelabres. De heer P. Regout te Maastricht hoeft den Koning verzocht om een zijner groote kasteelen te Vaeshartelt beschik baar te mogen stellen tot hospitaal voor 25 pruisische en 25 franscüe gewonden, zoo mogelijk officieren, waarvoor 60 ka mers in gereedheid zijn gebracht. Vredebond. Den 23 zijn te Amsterdam tot bestuurders van den Internationalen Voortdurenden Vredebond verkozen de heeren il'Ablaing v. GiessenburgSyberden. Marien Westerman mr. J. Domela Nieuwenhuysdr. Westerman, ir. E. Laurillard, H. Zeeman, Pardekoek en mr. J. de Bosch Kemper. Te Deventer is den 26 eene afdeeling van den internatio nalen vredebond opgericht, aanvankelijk met 90 leden. Rampen. In den nacht van 25 26 Sept. is de wollenstof- fenfabriek van den heer B. J. v. Kijk, aan het Gorske te Til burg met al het daarin aanwezigeafgebrandeen en an der was verzekerd. Veeziekte. In den omtrek van Schermerhorn heerscht niet alleen de varkensziekte maar ook in hevige mate de long ziekte onder het rundvee. Rechtszaken. Het prov. gerechtshof in Utrecht heeft den 27 R. C. de Grootwegens het schieten op den veld wachter te Rhenen K. Bos, waardoor deze eenige dagen later overleden isveroordeeld tot de doodstraf. Rechtswezen. Bij kon. besluit van den 28 is eene staats commissie benoemd voor de samenstelling van een wetboek van strafrechtin de plaats van hetschoon meermalen ge wijzigde nog vigeerende fransche. Overleden den 24 te 's Gravenhagedr. J. H. C. Basting, eerste officier van gezondheid der 2". kl., eerelid van het Roode Kruis, oud 53 jaren. Staats-loterij. Trekking der 5e. klasse. No. 4805 ƒ50000, No. 639 25000 No. 19215 f 10000, No. 13345 2000, No. 2717, 6038, 8782, 9641, 17385, 17663 1000. EEN WOORD OVER DE VOORGESTELDE ALGE MEENE BELASTING OP DE INKOMSTEN. /'Er zijn slechts drie zaken waardoor de menschen in beweging zijn te brengende vrijheidhet geloof en de beurs. Beperk de vrijheid, bedreig het geloof, of vorder gelden gij hebt ontevredenheid en verzet in het leven geroepen. "Van deze drie aanleidingen tot misnoegen en opstand is de laatste, de vraag naar geld, zeker niet de minst beteeke- nende - vooral niet in Nederland. De beurs is de meest gevoelige plek van een regtgeaard Nederlander, en wie ver langt dat men hem aanhoore, moet op dat aanbeeld slaan. Men moge nu dien karaktertrek egoïstisch, kleingeestig en alledaagsch noemen, het feit bestaat, en allen die geroepen zijn invloed uitteoefenen op den gang der publieke zaken, zullen wel doenbovenal op deze eigenaardigheid der Neder landsche natie te letten." Onder de rubriek //Vragen van den dag. Onze finantiën en onze militaire uitgaven", heeft men het bovenstaande kun nen lezen in het Algemeen Handelsblad van 27 October 1869. Veel waarheiddoch, met betrekking tot belastingzakenis daarbij niet de geheele waarheid gezegd. De vraag naar geld is niet de voornaamste aanleiding tot ontevredenheid en verzet in Nederlandintegendeelzeer gewillig worden belastingaanslagen in Nederland voldaan, wanneer men slechts gelijkheid voor allen en geene overdre ven fiscaliteit en in de wetten en bij de ambtenaren met der- zelver uitvoering belast ontwaart, en wanneer de soort van belasting populair is en alzoo steun in de publieke opinie vindt. Allen die geroepen zijn invloed uitteoefenen op den gang der publieke zaak in belastingaangelegenheden, zullen dus wel doen op dat verlangen der Nederlandsche natie te letten, en hebben wel te zorgendat geene doordrijving van theoriën malaise doe ontstaan. De belasting geheven onder de benaming van Recht van Pa tent, sedert jaren impopulair, is eindelijk door 's lauds re geering, of liever door den Minister van Einancien M®. P. P, van Bosseveroordeelden ter harer vervanging (ik ga maar stilzwijgend ivoorbij de zamenkoppeling ter voorziening poeder- in buitengewone uitgaven) voorgesteld eene algemeene belas- „i l (-mg 0p (je inkomsten, eene belasting alzoo geheven wordende van elk ingezeten des rijks, die daarvan volgens art. 5, in verband met art. 89 en 10 der conceptwetniet is vrij gesteld terwijl de regeering vertrouwt door deze veroordeeling niet het verwijt van praematuriteit op zich te zullen laden. In plaats dat deze veroordeeling zoude zijn praematuur, was het meer dan tijd haar uittesprekenelke poging om te trachten het tegendeel te bewijzen, staat gelijk aan die om wit zwart, of zwart wit te noemen; terwijl de meeningwel eens geuit, dat verbetering in de heffing van dat recht is te bren gen en die heffing daarteboven algemeen is te maken, eene De heer Labadié heeft bij het ncderleggen van zijn ambt eene hartstochtelijke rede gehouden, waarin hij de arrestatie der marseillaansche rechters en andere willekeurige handelingen Het blad V Univers wordt thans te Nantes uitgegeven, le Siècle nog steeds te Parijs, terwijl de geahonneerden buiten de stad ccne kleinere te Poitiers verschijnende editie ontvangen. sterke drank verstrekt wordt. De heer Lomonredacteur van den Pays is in hechtenis genomen. 5 regels 0,75, voor elke regel meer 15 mte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag in het eerstvolgend nommer ingestaan; iger. 3 tegen den 30 vastgestelde verkiezingen voor den ge- ïteraad te Parijs en voor die van de overige gemeenten et dep', der Seine zijn onbepaald verschoven. 3n 27 is in het park van Chaumont brand ontstaandoor vlam vatten van eenige vaten petroleum, die aldaar voor erdediging der hoofdstad onder het zand werden ver en. Na verloop van een uur is men de brand meester irden. in decreet van den 28 bepaaltdat de nationale garden, als de militairen van net leger, voor den krijgsraad :n terechtstaan. in decreet van den 30 beveelt de rekwisitie, ten behoeve nationale verdediging, van al het te Parijs aanwezige n en meelbehalve hetgeen voor huishoudelijk gebruik imd is. Eene nota der regeering kondigt de geregelde ling aan van alle pensioenen ten laste van den Staat te js en in de departementen. •ansche berichten. In de stad bevinden zich minstens 100 met chassepots gewapende personen. De pruissen Ie redoute Montretout hadden ingenomen, zijn door het 1 der nabij gelegen forten daaruit weder verdreven (Be- van een luchtreiziger, op wiens ballon kanonschoten gerichtdie hem niet konden bereiken), ij het gevecht van den 23 waren dc pruissen 8000 man i en leden zij belangrijke verliezenajjn onze zijde zijn icieren gewond, 11 manschappen gesneuveld en 86 gekwetst. 3n pruisisch parlementair heeft den 26 het fort Issy op- jcht. De commandant heeft hem geantwoorddat hij niet levend zou overgeven. en 29 heeft bij Billancourt een treffen tusschen fransche mneerbooten en pruisische troepen plaats gehad, juron was op 1 Oct. gevuld met gewonde pruissen, af- stig van een mislukten aanval op Charenton. ij verschillende verkenningstochten tot voorbij de positie Villejuif is de vijand door kanonnades genoodzaaktzich Stainz en Moulin te verwijderen en is in Romainville en 'lourget brand ontstaan. p 1 Oct. is eene krachtige offensieve verkenning onder en tot Thiais en Choisy le Roi. Na een levendig artil- - en geweervuur met de sterk bezette vijandelijke stel- sn te hebben gewisseldzijn de troepen in goede orde ggetrokken. ritsche berichten. Bij het gevecht van den 19, toen de ichen uit een pas opgeworpen, hoog gelegen schans een al tegen het 5" legercorps deden, hebben 2 regimenten 1^ uur tegen eene zesvoudige overmacht moeten staande lentotdat zij hulp van het 2e beiersche corps en van ;re troepen ontvingenwaardoor de vijand in zijne ver- nsingen werd teruggeworpen. Eene beiersche brigade intusschen de stelling des vijands omgetrokken en be kte die van ter zijde met geschutvuur, waardoor zij on tbaar en met achterlating van 8 stukken ontruimd werd. schans is dadelijk zoo gewijzigddat zij een punt van /al der duitschers is geworden. ien aantal bewoners der omliggende dorpen is niet naar stadmaar naar de bosschen gevluchthun vee en ver- bare have met zich voerende. Den 25 zijn eenige veld- lie-beambten met een detachement troepen van Eerrières rokkenom de zich schuilhoudenden optezoeken en te egen naar hunne woningen terugtekeeren. Van de volks- eningmet name der franc-tireurswordt in den wijden rek van Parijs geen spoor ontdekt. Aan het herstel der ;gen en spoorwegtunnelswelke men in de lucht heeft i springen om het aanvoeren van belegerings-materiëel lelemmeren, wordt met groote krachtsinspanning gearbeid, 'olgens volkomen zekere berichtenhebben den 24 en 25 atgevechten te Parijs plaats gehad en is het daaraan toe- hrijvendat de verkiezingen zijn uitgesteld [Oefeningen bezetting in het vuur, op het Veld van Mars, kunnen deze berichten aanleiding hebben gegeven], ie stad S. Cloud en hel daar gelegen lustslot zijn den 25 r de franschen ontruimd. ie van fransche zijde afkomstige berichten omtrent den en 29 geleverde gevechten zijn verzonnen; er is op die en geen enkel schot gevallen. •en 30 hebben zeer talrijke fransche linietroepen een uitval ian tegen het 6e legercorps te gelijker tijd werden de •posten van het 5e corps door 3 bataljons aangevallen /ijl eene brigade tegen het lle corps manoeuvreerde. Na gevecht van 2 urenwaaraan de reserve geen deel be- 'de te nementrok de vijand in allerijlna zware ver in geleden te hebbenonder beschutting zijner forten g. 300 Man zijn gevangen genomen. Het 6« corps eerst na de slagen bij Weissenburg en Wörth uit Silezie vertrokkenheeft alzoo op den verjaardag der Koningin eerst aan den strijd deelgenomen. Van fransche zijde zijn 9 man gesneuveld en gewond, waaronder de brigade-gcnl. Ihamvan duitsche zijde zijn gedood 80 man, waarender fficierenen ongeveer 120 gewond. )en 1 en 2 Oct. zijn uit de forten slechts enkele schoten aan. )en 6 Oct. is het hoofdkwartier des Konings van Fer es naar Versailles verplaatst. >e noodige toebereidselen voor het beleg der stad zijn ooid en de kanonnen en mortieren reeds in positie gesteld. Elzas en Lotharingen. De overgaaf van Toul is een gevolg geweest van het tot jgen brengen van het geschut der vesting door de 80 rmonden des vijands en van den herhaalden aandrang bevolking bij den commandant. Toen deze de witte r hijschenstond de stad op 23 plaatsen in brand. garnizoen bestond uit 60 kurassiers, 110 infanteristen, gensdarmes en 2000 mobiele garden waarvan 500 het chut bedienden. De geheele mannelijke bevolking had de tormingen helpen afslaan inzonderheid op 16 Sept. len 30 heeft het belegeringsleger zijnen intocht in Straats- I burg gehoudenen daarna is in de S. Thomas-kerk eene plechtige godsdienstoefening gevierd. Het aantal buit ge- I maakte kanonnen beloopt 1070; de voorraad ammunitie en

Alkmaarsche Courant | 1870 | | pagina 5