Zwitserland. Spanje. Frankrijk. Ciroot-Brittanje eii Ierland. kennen geeft dat. de Opperpriester met souvereine waardig heid en in volle kracht en vrijheid al zijne rechten als op perhoofd der Kerk uitoefene. De Paus heeft den 29 Sept. een schrijven aan het eollegie der kardinalen gericht, als protest tegen de bezetting van liome waardoor hij zich verstoken gevoelt van de vrijheid om de Kerk Gods te regeeren. Het oppergezag der posterijen verloren hebbendemist hij de middelen van gemeenschap tot het behandelen zijner zaken met alle deelen der wereld, de 1200 leerlingen der hoogeschool zullen schaden lijden door de keuze van onbekwame onderwijzers en door het prediken van dwaalbegrippende parochiale en stedelijke registers worden met geweld weggenomen en nageziengewelddadig heden en beleedigingen, uit partijhaat en wraakzucht gepleegd, worden ongestraft gelaten. Het te Florence verschijnende blad Italië, in herinnering brengendedat de Paus het aanbod van den genl. Cadornu, van een eigen post- en telegraaf kantoor, heeft afgewezen verwondert zich over 's Pausen klacht, als zou zijne ge meenschap belemmerd zijn. Zijn oppergezag betrof slechts de posterijen van zijn klein gebied en voor het verder ver voer zijner brieven moest hij zich van de italiaansche en andere posterijen bedienenzoodat Z. H., vrij met de bis schoppen willende correspondeeren, eigenlijk het oppergezag over alle spoorweglijnen en postkantoren der wereld zou moeten bezitten. Aan alle wederspannige of achtergebleven manschappen der land- en zee-milicie wordt amnestie verleendonder voor waarde, dat zij binnen een bepaalden termijn onder de wapens zullen komen. Een reisgezelschap, bestaande uit een sohotsch predikant, 2 amerieanen3 gidsen en 5 dragersheeft den 6 Sept. den Mont-Blanc bestegen, maar is op den terugtocht geheel ver ongelukt. Nadat de reizigers een paar minuten op den top waren gezien, werd de berg in dikke wolken gehuld en zijn zij onzichtbaar gebleven. Pogingen om hen te zoeken misluk ten door het ontstuimige weder tot den 17, als wanneer de lijken van 2 reizigers en 3 gidsen zijn gevonden. De tweede verjaardag der September-revolutie is te Madrid alleen door eene verlichting der openbare gebouwen gevierd. 7 Voorname leden der Cortesbehoorende tot de unionisti sche de democratische en de progressistisehe partijen, hebben een manifest aan de natie gerichtwaarin tegen het verlengen van den voorloopigen toestand en tegen den onwil der re geering om de Cortes vroeger bijeenteroepen geprotesteerd en op het organiseeren van een wettig verzet tegen het voort duren der tegenwoordige orde van zaken aangedrongen wordt. Den 30 zijn in de baskische provinciën onderscheidene doodvonnissen tegen leiders der carlistische beweging ten uit voer gelegd. De heer Riverohet hoofd der democratische partij zal waarschijnlijk als minister van binn. zaken aftreden. De ministeriëele organen voeren heftige oppositie tegen hem. De Regent en de maarschalk Prim hebben zijne portefeuille den heer Zorillapresident der Cortesaangebodenmaar zijn voor de voorwaarde van deze, opheffing van hetbudjet van eeredienst en algeheele scheiding van Kerk en Staat teruggedeinsd. De burgerlijke gouverneur van Madrid is tot intentant- generaal van Cuba benoemd. Tc Barcelona valt wegens het heerschen der gele koorts geen enkel schip binnen. De gegoede inwoners zijn allen gevlucht en hebben de smetstof naar een aantal andere plaat sen zelfs tot in de baskische gewestenovergebracht. In Valencia en Murcia is door overstroomingen gevolg van aanhoudende en zware regens groote schade aangericht. Kolonicn. Berichten over Malta en Tunis ontvangen meldendat de opstand in de kolonie Algiers in vollen gang is; uitgebroken in het z.o. der provincie Constantine, heeft hij bijval gevonden onder verschillende deels machtige stammen. 0)i Martinique is een opstand onder de negers uitgebroken, waarbij veel menschen omgekomen zijn en belangrijke schade aan eigendommen toegebracht is. Den 11 is te Londen het doodvonnis voltrokken aan Margaret Watersvan Brixtoneene vrouw die zich be lastte met het opvoeden van kleine kinderen en schuldig is verklaard aan den moord van een zuigelingterwijl zij bo vendien verdacht werd 4 andere zuigelingen te hebben gedood. Vervolg der W ekelijksche Berichten in het Bijblad. Het weekblad de Heraut bevat over de aanstaande verkie zing in het district Alkmaar het volgende Te Alkmaar staat Jhr. van Foreest tegenover den generaal Knoop. Te Middelburg stelt men den graaf van Zuylen van Nijevelt als candidaat tegenover de heeren Tak en Tets van Goudriaan. Intusschen twijfelen we ten sterkste, of in deze, anders veclzins hooggeschatte manneneigen candidaten der Chris- telijk-historische richting mogen begroet worden. Dat de heer van Foreest in het parlementair debat vaak woorden sprak van diep gevoelde overtuiging, die onzerzijds niet klaarder, niet beslister konden gewenscht worden, moet met dankbaarheid erkend. Maar een ons welkom Kamerlid en een woordvoerder onzer eigen richting, scheelt nog hemelsbreed, en dit laatste is Jhr. van Foreest stellig niet. Door hem bij eerste stemming haar steun te gevenzou de Christelijk-historische richting dus van optreden onder eigen banier afzien. Voelt men zich derhalve in het kiesdistrict sterk genoeg, om zijn eigen kleuren te toonen, dan is de betere, de konink lijke weg, dien men te bewandelen heeft, dat men bij eer ste stemming zijne keuze vestige op een niet-dubbelhartig belijder onzer beginselen en des noods zijn stembij wijze van protestuitbrenge op den heer Groende GeerTeding van Berkhout enz. Heeft men dusdoende de tol betaald aan zijn beginselen en gaat het dan op herstemmingdan geve men met vrije consciëntie zijn stem aan den bevrienden Foreest tegenover den ridderlijk vijandigen Knoop. Slechts blijve niemand uit moedeloosheid terug. Diinkan versnippering van stemmen nooit schaden. Het jongstleden Dinsdag avond in de Groote-Kerkten voordeele van het Roode Kruis, gegeven concert is uitmun tend geslaagd, zoowel wat de uitvoering als de bijzonder talrijke opkomst van het publiek betrof. Door samenwerking van 130 beoefenaars der toonkunst, waarbij mevr. v. Schaick- Frosschart van Amsterdam en den heer v. Tl. van Hoorn zich bereidvaardig aangesloten haddenwerd het zorgvuldig gekozen programma, uitsluitend kerkelijke of godsdienstige stukken bevattende, op keurige wijze ten gehoore gebracht, waarbij zangers en muzikanten zich even verdienstelijk kweten. In mevr. <S. M. mochten wij eene belangrijke aanwinst onzer muzikale krachten begroeten. De driestemmige canon, door haar met mevr. v. Schaick en den heer Smabers gezon gen mocht een der glanspunten heeten van den schoonen avonddie passend ingeleid was door eene zeer voldaan hebbende compositie vau dien kunstenaar „bet Roode Kruis," naar woorden van den heer Siemerink Schaap. Eere komt toe aan hen die het initiatief tot dit concert genomen, eere aan allen die de uitvoering geregeld of tot haar medegewerkt en daardoor een menschlievend doel bevorderdaan zoo velen een rein genot verschaft hebben. Eere ook aan heeren kerk- meesteren voor den afstand der door hare ruimte zoo ge schikte bii de fraaie gasverlichting zoo indrukwekkende Groote-Kerk. Wie bij het concert tegenwoordig waren en hoorden hoe 's menschen schoonste gaven zich in lofzangen den Allerhoogsten wijdden, ondervonden meer dan zinlijk genotzij voelden ook hunne gedachten tot den Onzienlijken opgevoerd en oordeelden gewis, dat het kerkgebouw gebezigd werd voor een doel en op eene wijzezijne besteraming ten volle waardig. De heer W. G. ten Houtede Lange mocht den 12 het voorrecht genieten, den vijftigsten verjaardag zijner vestiging alhier als heel- en verloskundige te vieren. Talrijk waren de blijken van belangstelling in dit feest en van achting voor zijn persoon en zijne kennishem van verschillende zijde betoond. In de eerste plaats mogen wij zeker noemen het koninglijk bewijs van erkening zijner verdiensten, hem door den heer inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht in deze provincie overhandigd bestaande in eene fraaie zilveren medaljeop de voorzijde 's Koning beeltenis en aan de achterzijde in een krans, in verheven letters, het volgende opschrift toonendeAan W. G. ten Houte de Lange te Alkmaar, den ijverigen klinischen leeraar, den bevorderaar der volksgezondheid, den getrouwen arts gedurende 50 jaren. Van wege den Koning. 12 Oc tober 1870. Eene deputatie uit de geneeskundigen en apothekers bood den jubilarisals bewijs van achtingeene keurige marmeren pendule met bronzen beeld en 2 marmeren coupes, benevens een album met eene eervolle opdracht en de namen der gevers aan. Deze beide biijken van hulde, te gelijker tijd met gepaste toespraken den feestvierenden opge dragen bewogen hem tot schreiens toe. Iets later verscheen ook eene deputatie van de geneeskundigen uit den omtrek der stad, om hunnen vriend en raadsman met hunne geluk- wenschingen een kostbaar geschenk, kristallen rijk met zilver gemonteerde roomkom en compotes, aantebiedeii. Moge de. heer de Lange, die zich nog in het genot zijner krachten en gezondheid verheugt, nog lang gespaard blijven, om zijne grondige kunde en rijke ondervinding tot herstel van velen, die van wijd en zijd zijne hulp inroepen, te kunnen aanwenden! Den i 2dtn October werd in de vergadering der Centrale Kiesvereeniging in het district Alkmaar, te Schagen gehou den met 33 stemmen van de 35 opgekomen leden tot candi daat voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal gekozen de man die reeds in het vorige jaar voor den tijd van vier jaren tot lid der Kamer werd benoemd, doch die door vaderlandsliefde en plichtbesef werd gedrongen die plaats tijdelijk te verlaten, de generaal W. J. Knoop. Twee stemmen werden uitgebracht op den heer A. Philips, advokaat te Amsterdamreeds te voren in de dagbladen als candidaat aanbevolen. Den volgenden dag ontving de voorzitter van de Centrale Kiesvereeniging een brief van den heer Philips waarin dezenaar aanleiding van de advertentiën in de dagbladen, verzocht aan de kiezers mede te deelen, dat hij geen candi- datuur voor de Tweede Kamer zou aannemen. GE MEE NTERAAD. Zitting van 12 October 1870. No. 15. Voorzitter de Burgemeester A. Maclaine Pont. Tegenwoordig 12 leden. Afwezig de heeren J. C. Vmik, Mr. IV. van der Kaag en P. Bruinvis de Lange, laatstgenoemde met Kennisgeving wegens uitstedigheid. De vergadering door den Voorzitter geopend zijnde, worden 1De notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd. Daarna zijn medegedeeld de sedert die vergadering inge komen stukken. Van Gedeputeerde Staten: 2. Besluit van 31 Aug. 1870 n'. 21, tot sluiting der gemeente-rekening over de dienst van 1869 met vaststelling van het bedrag der ontvangsten en uitgaven en de alsnog invorderbare sommen op hetzelfde bedrag, als voorloopig door den raad is vastgesteld bij besluit van 6 Aug. 1870. 3. Brief ten geleide van de goedgekeurde suppletoire be grooting der dienstdoende schutterij voorlS70, door den raad voorloopig vastgesteld bij besluit van 6 Augustus 1870. 4. Brief ten geleide der goedgekeurde suppletoire gemeente- begrooting dienst 1870vastgesteld bij raadsbesluit van 7 September 1.1. 5. Brief van den Burgemeester, houdende mededeeling dat door den heer Commissaris des Konings in deze provincie, met ingang van 1 Janunrij 1871, tot zetters van 's Rijks directe belastingen voor deze gemeente zijn benoemd de heeren H. van den Berg, C. Jde Lange, H. JConijn, J. Helling, JC. Koon en J. C. Vonk. 6. Verslag van het burgerlijk armbestuur omtrent den toe stand van net armwezen in deze gemeente en omtrent zijne bemoeijingen over 1869. Aan het einde van dat verslag wordt als resultaat van het overzigtdat gegeven wordt over de verschillende cathegoriën van armen, gezegd, dat de toestand over 1869 niet als on gunstig doch ook niet als gunstig kan worden beschouwd, omdat op geene vermindering kan worden gewezen en hoewel geene ernstige ziekten hebben geheerschttoch de kwijnende toestand der werkzaamheden aan de arbeidende klasse geene gelegenheid heeft gegeven zich beter boven de armoede te kunnen verheffen. Het gedaan huisbezoek had doen zien dat de toestand over het algemeen vrij wel dezelfde was als in 1868, en dat de uitgereikte onderstand niet dan in de nood zakelijkste omstandigheden was uitgereikt. 7. Verslag van den stads muziekmeester omtrent den toe stand van de muziekschool voor kinderen van onvermogende personen, gedurende het 3e kwartaal 1870. 3 Leerlingen zijn tot de lessen toegetreden: 2 hebben zich teruggetrokken. Van de 3 leerlingen die voor de muziek der schutterij worden opgeleidontvangt thans 1 les op de clarinet, 1 op de cornet, a pistons en 1 op de tuba. Nos. 2 tot en met 7 voor kennisgeving aangenomen. 8. Verzoek van den heer Dr. A. T. van Aken om eervol ontslag als directeur der burgeravondschoolaan den raad over latende te bepalen, welk tijdstip daarvoor het geschiktst zal zijn. Overeenkomstig art. 29 der wet op het middelbaar onderwijs gesteld in handen van Burg. en Weth. en den Inspecteur voor dat onderwijs om berigt en raad. Van de commissie van financiën 9. Rapport op de rekening van het burg. armbestuur over 1869. De ontvangst heeft bedragen 18686,56', de uitgaaf 19219,59, alzoo nudeelig saldo f 533,02', te vereffenen in de rekening over 1871, tenzij dat nadeelig saldo op eene andere wijze vóór dien tijd vereffend zij. De balans wijst aan eene schuld van 4306,43 en een te goed van/2361,07', alzoo meer schuld 1945,35', welk tekort het bestuur zich voorstelt te dekken op de dienst 1870. daar een subsidie uit de gemeentekas is verleend van 10013,05' bij de begrooting voor die dienst, welke geheel nog is opgemaakt met inacht neming der bepalingen van de armenwet vóór de daarin tot stand gekomen en met 15 Julij in werking getreden wijziging. Oorzaak van het tekort is de hoogere uitgaaf op den post onderstand elders aan alhier armlastigen; geraamd op 4500, heeft de werkelijke uitgaaf 2110,79 meer bedragen. De commissie stelt voor de rekening goedtekeuren in de verwachting, dat het tekort op de voorgestelde wijze zal kunnen gedekt wordenen het burgerlijk armbestuur uittenoodigen voortaan wanneer posten van uitgaaf zoo aanzienlijk de raming overtreffen, als nu liet geval is, aan den raad eene suppletoire begrooting intedienen, waarbij een verhoogd subsidie uit de gemeentekas wordt aangevraagd tot dekking dier uitgaven, in plaats van een voorschot aantevragen uit de gemeentekas, zooals heeft plaats gehad, waardoor het tekort toch niet gedekt kan worden, en verder dat. bestuur er op te wijzen, dat het in strijd met de regelen ecner goede comptabiliteit is, magtiging te vragen tot afschrijving van een bedrag van een post van uitgaafwaarop dat bedrag niet beschikbaar is, hetzij door dat de uitgaven meer bedragen dan het afteschrij ven bedrag, hetzij door dat de verschillende uitgaven niet zijn voldaan, maar schuldig waren gebleven. Met algemeene stemmen zonder beraadslaging dienovereen komstig besloten. 10. Rapport op de begrooting van het burg. armbestuur, dienst 1871. De ontvang wordt geraamd, met inbegrip van een subsidie uit de gemeentekas van ƒ6160,59, op/8405,85, waarvan 3142,03 ter voorziening in het tekort tot dekking der gewone uitgaven en 3018,56 tot dekking van den on derstand te verleenen aan R. C. armen beneden den ouderdom van 60 jaren, te Alkmaar verblijvende, aan wie door het R. C. parochiaal armbestuur onderstand wordt geweigerd. De uitga ven zijn even hoog geraamd. Voor 1870 bedroeg het subsidie 10013.05', waarvan 2072,50 voor genoemde R. C. armen. De commissie stelt voor: a. den post administratiekosten, geraamd op 675.125,lager dan voor 1870, tengevolge van het bepaalde bij art. 5 van het reglement voor het burg. arm bestuur, dat een door Burg. en Weth. aantewijzen ambtenaar ter gemeente-secretarie het bestuur voortaan als boekhouder zal bijstaanin plaats van een klerknog te verlagen met 50, daar het bestuur verzuimd heeft dien post alsnog te vermin deren met het bedrag van ƒ50,jaarlijks voor extra bureau- en schrijfkosten uitgegeven wordende, waardoor het subsidie tot dekking der gewone uitgaven ook met 50,kan verlaagd wordenb. de begrooting in ontvang en uitgaaf vasttestellen tot een bedrag van 8355,85 met inbegrip van het toe te kennen subsidie van 6110,59. Ten aanzien van de aanzienlijke verhooging van het bedrag van den onderstand aan de R. C. armen, merkt ae commissie op, dat de mededeeling van het burg. armbestuur, dat juist R. C. armen het meest voor rekening van andere gemeenten werden bedeeld, zoodat verhooging van uitgaven voor die cathegorie van armen na de wijziging der armenwet te wachten was, haar daarin doet berusten, te meer, daar volgens gedane me dedeeling ieder armbestuur in deze gemeente en dus ook het burgerlijk armbestuur in kennis is gesteld met de circulaire van den Minister van Binuenl. Zaken van 29 Junij dezes jaars n°' 12, waarbij worden uiteengezet de geest en de strekking der gewijzigde armenwet, dat het verleenen van onderstand aan armen de taak der kerkelijke armbesturen is en datwanneer de kerkelijke en bijzondere weldadigheid te kort schiethet burgerlijk bestuur alleen mag optreden bij volstrekte onvermijdelijkheid, d. i. voor zoover politiezorg noodig, niet wat menschenliefde wenschelijk maakt. Met algemeene stemmen zonder beraadslagingen overeen komstig het advies der commissie besloten. 11. Rapport op de rekening van commissarissen der stads apotheek orer 1869; de ontvang bedraagt ƒ5059,93', zijnde 1291,93meer dan werd begroot, en de uitgaaf ƒ3933,97. 165,97 boven de raming, dus sluitende met een batig saldo van 1125,96'. De commissie stelt de goedkeuring der re kening voor. Dienovereenkomstig wordt besloten. 12. Rapport op de begrooting voor de stads apotheek voor 1871opgemaakt door commissarissen tot een bedrag van 3728,— zoo in ontvang als in uitgaaf, met inbegrip eener toelage uit de gemeentekas van 2000,De com missie stelt de goedkeuring der begrooting voor. Dienovereenkomstig wordt besloten. 13. Rapport op de door regenten van het gasthuis ge vraagde magtiging tot verhooging van eeuige posten van uitgaaf in hunne begrooting voor 1869 met 935,10, welke hoogere uitgaaf voldoende kan worden gedekt door eenen hoogeren ontvang van 813.52, waarvan 519,95 nog moet worden voldaan en door eene lagere uitgaaf op eenige andere posten van 150,19. De commissie adviseert de magtiging te verleenen en regenten uittenoodigen voortaan zoo spoedig mogelijk na het eindigen van het diensljaar, magtiging te vragen tot het doen van af- en overschrijvingen in hunne begrooting, als daartoe noodzakelijkheid bestaat, en die aan vrage intedienen, al bestaan er termen om de inzending der rekening te vertragen, daar de door regenten voor de late indiening dezer aanvrage opgegeven redenhet niet ten volle betalen der restitutiën over 1869 door het burg. armbe stuur volstrekt geene vertraging had behoeven te geven in het vragen van magtiging tot verhooging van eenige hoofd stukken van uitgaaf. Dienovereenkomstig wordt besloten. 14. Rapport op de rekening van het gasthuis over 1869. De ontvang bedraagt 7376,29', de uitgaaf 7859,33, alzoo nadeelig saldo van 483,03' en een te goed van 519,95. De commissie -adviseert de rekening goed te keuren en re genten uittenoodigen de rekening voortaan overeenkomstig het reglement in Maart intedienen. Dienovereenkomstig wordt besloten. 15. Rapport op de begrooting van het gasthuis voor 1871. De ontvang wordtmet inbegrip van een subsidie uit de gemeentekas van/2912,50, door regenten geraamd op/7690, en de uitgaaf op hetzelfde bedrag. De commissie adviseert den post restitutiëngeraamd op 1200,met 200,te verhoogendaar het burgerlijk armbestuur in zijne begrooting voor 1871 voor gasthuisverpleging op 1300,rekent cn dat bedrag nog verhoogd moet worden met de restitutiën van verpleging voor eigen rekening. Verder verschillende posten van uitgaaf met een gezamenlijk bedrag van 695,tc ver minderen, op grond dat de onderhoudskosten van gebouwen zijn geraamd op hetzelfde bedrag als vóór den verkoop van 6 woonhuizen aan het burger-weeshuis en dat regenten tot grondslag hunner raming hebben aangenomen de uitkomsten van het jaar 1869, welk jaar echter door dc vele zieken, als gevolg van de koorts-epidemie van 1868, als een buitengewone toestand moet aangemerkt en daarom niet als maatstaf kan aangenomen worden. Het subsidie wordt daardoor vermin derd tot ƒ2047,50. Overeenkomstig de conclusie van het rapport de begroo ting vastgesteld tot een bedrag van 6995,in ontvang en uitgaaf. 16. Verzoek van den heer A. A. Gouwe, om ontslag als heel- en verloskundige van het gasthuis vóór 15 October 1870, nu de door hem gevraagde verhooging van jaarwedde niet is toegestaan. Op voorstel van den voorzitter het gevraagde ontslag eervol verleend met ingang van den dagwaarop zijn opvolger in functie treedt. kan Burgemeester en Wethouders: 17. Brief ten geleide van het proces-verbaal der op 11 October 1870 gehouden verificatie der kas en boeken van den gemeente-ontvanger. In kas was eene som van 18799,14'. Voor kennisgeving aangenomen. 18. Brief ten geleide eener aanbevelingslijst van 4 personen voor de betrekking van lid der plaatselijke schoolcommissie te weten de heeren Dr. D. Hulst, P. Rentmeester, L. Rietberg en Dr. P. Schut, tengevolge van het bedanken van den heer JM. F. Ikellan voor de op hem uitgebragte benoeming. Ter lezing voor de leden op de secretarie nedergelegd. 19. Brief ten geleide van een concept besluit tot beschik king voor de dienst 1871 over gedeelte van de opbrengst der rijksbelasting op het personeel. Ter lezing voor de leden op de secretarie nedergelegd om gelijktijdig met de gemeentebegrooting voor 1871 behandeld te worden. 20. Rapport, op het verzoek van den heer Mr. A. P. de Lange, om eervol ontslag als leeraar in de eerste gronden der Staathuis houdkunde en van het Nederlandsche Staatsregt aan de Bur geravondschool te Alkmaar, vóór den aanvang van den nieuwen cursus aan die inrigting onder overlegging van het door den heer Inspecteur van het Middelbaar Onderwijs daarop uitgebragte advies. Het voorstel strekt om het gevraagde ontslag eervol te verleenen met ingang van 1 September 1870, daar de heer de Lange blijft aandringen op zijn ontslag, ook na keunis te hebben genomen van het advies van den heer Inspecteur voornoemd, waarbij in overweging werd gegeven hem uittenoodigen met zijn ouderwijs voort.tegaan en eene meer afdoende, kon het zijn, langduriger proef te nemen op grond der volgende beschouwingendat de argumenten «dat van de studie van genoemde vakken voor leerlingen, die *op zulk een laag standpunt van algemeene kennis en be- »schaving staan, geenerlei resultaat is te hopen, ja, dat zulks «zelfs het geval zoude zijn, al steeg dat peil nog aanmerkelijk /'hooger dan thans en dat de jaarwedde van/100,—niet toe- «laat de eenige proef te nemen, die mogelijkerwijze zoude «kuunen slagen eene algeheele bewerking dier takken van «wetenschap, met het oog op geheel onontwikkelde leerlingen, «een reuzenwerk datvoor zoover den adressant bekend is «nog door niemand is beproefd" naar zijne meening op schrik barende wijze zijn overdreven. De heer de Lange, een jong docentspreekt van de ondervinuingopgedaan in een cursus van weinige weken of maandengeheel in strijd met hetgeen meer ervaren ambtgenooten elders hebben ondervonden. Ook de door den Inspecteur opgedane ondervinding bij bezoeken aan burgeravondscholen op andere plaatsen heeft hem doen zien, dat het onderwijs in genoemde vakken uitstekende vruch ten kan dragen, indien de leeraar zich de moeite geeft van dc leerstof te bewerkenzooals het voor leerlingen uit den am bachtstand behoort. Dat dit inderdaad een door niemand nog beproefd reuzenwerk zoude zijn, durft de Inspecteur niet beslissenmaar dat het beproefd en met goeden uit slag beproefd is aan verschillende scholendaarvan kan hij de stellige verzekering geven. Dat de leerlingen te Alkmaar op een lager standpunt zouden staan dan elders, is bij het bezoeken der school den heer Inspecteur niet gebleken: het is ook niet waarschijnlijk daar bij de admissie-examens een bijzonder groot getal werd afgewezen. Bij het openen eener voorbereidingsklasse voor de school zal de graad van ont wikkeling der leerlingen zeker rijzen. De Inspecteur acht het echter in den regel weuschelijker, dat het onderwijs zich tot de hoogere klasse bepaaltwaar de leerlingen er beter rijp voor zullen zijn, dan tot de lagere, zooals hier het geval is geweest. Met algemeene stemmen het gevraagde ontslag eer volmet ingang van 1 September 1870, verleend. 21. Voorstel tot verhooging der toelage voor het schoon houden verwarmen en verlichten der schoollokalen van de openbare burgerschool aan den hoofdonderwijzer dier in rigting met j 50,en alzoo te brengen op 200,op grond dat ae 3 lokalen dier school thans in gebruik zijn genomen, en tot verandering der toelage aan den hoofdon derwijzer der openbare tusschenschool met 50,en alzoo te brengen op 150,op grond dat één der 3 lokalen dier school thans gebruikt wordt voor de burgeravondschool. Met algemeene stemmen aangenomen. 22. Wordt op voorstel van den voorzitter besloten tot eene volgende vergadering aantehouden het door den heer Mr. IV. 0. d. Kaag ingediende voorstelom dejaarlijksche be looning der geneeskundigen van het gasthuis voor ieder op f 150,te bepalen, op grond van de afwezigheid van dien heer. 23. Is overgegaan tot het benoemen van a. eene helpster bij het onderwijs in de vrouwelijke hand werken aan de openbare armenschool, in de plaats van A. E. Bakker, benoemd tot 1°. helpster, op/30,jaarwedde. Op de voordragt waren geplaatst: Aafje Slijper, Agata Maria üröse en Jansje Boes alhier; met 10 stemmen wordt benoemd Aafje Slijper; A. M. Br'óse bekwam 2 stemmen. b. een hulponderwijzer aan de openbare burgerschoolin plaats van IV. van Twiskeervol ontslagen, op 360 jaarwedde. Voorgedragen werden K. M. Hage te Voorschoten, ff. Riepma te Ede en P. Vlugt Jzn. te Muiden; met 12 stemmen wordt benoemd A. ,17. Hage. c. twee leden van het stembureau ter gelegenheid der aan staande verkiezing van een lid voor de 2'. Kamer der Staten Generaal. Daartoe worden benoemd de heeren Verschuir en JC. Koorn met 12 en 11 stemmen: de heer T. L. Room bekwam I stem. d. twee leden van het stembureau ter gelegenheid der ver kiezing van leden voor de kamer van koophandel en fa brieken in de maand November a.s. Daartoe worden benoemd de heeren van den Berg en Helling met 12 en 11 stemmen, de heer Blom. bekwam 1 stem. 24. De vergadering wordt gesloten. B U R G E R L IJ K E STAND. ONDERTROUWD. 6 Oct. Hendrik Volkers en Jacoba Alemees. 13 Roelof van de Polwedr. van Dieuwertje van Mar ken en Cornelia Koopman. Hendrik Coenraad Roosawedr. van Maaijke de Grootte Alkmaar, en Cornelia Buikerus, te Harlingen. Andries Vas- binder en Dirkje Dekker. Johannes Zacheus Bier man wedr. van Johanna de Boer, en IVillemijntje Dijkman. GETROUWD. 9 Oct.. Petrus Joannnes Bnnkmeijer, te Amsterdam en Jo hanna Catharina Boendermaker, te Alkmaar, onlangs te Amsterdam. GEBOREN. 7 Oct, Trijntjevan Dirk Schoen en Guurtje Kansen. Marie Antoinette Jeannette Augustina Wilhelmina D. van Louis Alexandre Philippe Mouterossi en Elisabeth Binkemper. 9 Levinus JohannesZ. van Levinus Johannes Schou ten en Neeltje Tholen. Wilhelmina MariaD. van Willem Erederik van llosendael en Hendrina Catharina Johanna Walraven. 10 Johannes CornellsZ. van Jan Spijkman en Teela Eufemia Kral. II Willem FrederikZ. van Gerrit de Vries en Geertje Mol. Wilhelmina Anna D. van Gijsbert Snel en Johanna Wilhelmina Westhoif.

Alkmaarsche Courant | 1870 | | pagina 2