Kronijk van den Oorlog. Th i iia. Binnenland. Frankrijk. Jsugcsatibcu Slakken. Ter zake van den op 21 Juni te Tientsin gepleegden moord zijn 2 mandarijnen verbannen en 15 personen terechtgesteld. De Koning heeft den 19 te Amersfoort het aldaar in garnizoen liggend regiment rijdende artillerie geïnspecteerd. De Koningin heeft den 19 een uitstap gemaakt naar Dordrecht. Prins en prinses Hendrik zijn den 20 naar Luxemburg vertrokken. Staten-Generaal. 2e. Kamer. Ingediend zijn de be grootingen voor Suriname en Curafao over 1871 en een ontwerp betreffende den spoorweg van Samarang naar de Vorstenlanden. Den 19 zijn de discussiën over de indische begrooting aangevangen. Den 21 is de reorganisatie der indische de partementen van algemeen bestuur met 31 tegen 33 st. goedgekeurd. Benoemingen. Z. M. heeft benoemd tot burgemeester der gemeente Anna Paulowna den heer J. C. de Leeuw. Marine. Den 19 is van 's Rijks-werf te Amsterdam met goed gevolg te water gelaten Z. M. ijzeren monitor Panier. Vredebond. Te Dordrecht is eene vergadering van meer dan 200 personen gehouden, om de oprichting te bespreken van een algemeenen, zich over het geheele Rijk uitstrekkenden Vredebond. Tot volvoering van dit plan werd eene commissie benoemdwelke tegen 10 Nov. eene bijeenkomst van belang stellenden te Utrecht heeft belegd. Scheepvaart. Het plan bestaat om aan het Nieuwediep een entrepot te vestigen voor de Nederl. Stoomvaartmaat schappij wier booten eene geregelde dienst op Indiedoor het Suezkanaal, zullen onderhouden. De Algemeene Onderlinge Vee-verzekering-Maat schappij, gevestigd te Amsterdamdirecteur de heer U. J A. Docen, is met 17 Oct. ontbonden. Nijverheid. In eene vergadering van commanditaire vennooten der Kon. Pabriek van Stoom- en andere Werk tuigen te Amsterdamden 11 gehoudenhebben de behee- rende vennooten hunne betrekking prijs gegeven en is eene commissie benoemdom aan den Hoogen Raad verslag van hare bevinding en voorstellen tot reconstructie der sociëteit in eene naamlooze vennootschap te doen. Onderwijs. Den 13 is te Winterswijk de Rijks hoogere burgerschool met driejarigen cursus ingewijd. Vele woningen waren met vlaggen versierd en 's avonds werd in de socie- teitszaal een bal gehouden. Het Schoolverbond telt thans 8530 ledenverdeeld over 103 afdeelingen. De gemeenteraad van Goes heeft besloten, de school voor gewoon en meer uitgebreid lager onderwijs voor meisjes in- terichten tot eene school voor middelbaar onderwijs voor meisjes. De oprichting is op f 3200, de jaarlijksche uitgaaf op 6800 geraamd. Te Groningen hebben ongeveer 600 ingezetenen een adres aan den Koning geteekend, tot behoud der academie. Uit verschillende gemeenten der provincie zijn dergelijke adressen opgezonden. Kerkelijke zaken. De bisschop van Haarlem heeft een herderlijken brief aan de geestelijkheid en de geloovigen van zijn bisdom gericht, waarbij, naar aanleiding der gebeurte nissen te Romeoefeningen worden voorgeschrevenmet het doel om van God het verkorten van de beproeving en de zegepraal der Kerk aftesmeken. Standbeeld van Piet Heyn. Het standbeeld, door den heer Joh. Grave te 's Hertogenbosch gebeiteldmet het voetstuk bijna 6 ellen hoogis den 17 1e Delfshaven ont huld in tegenwoordigheid van den Koningprins Hendrik de ministers van binn. zaken en van marineZ'. M8. com missaris in Zuidhollandden burgemeester van Rotterdam en andere autoriteiten. De feestrede werd uitgesproken door den oud-burgemeester van Delfshaven Rosener Mam. De Koning en de prins zijnna van een door de feestcommissie aangeboden dejeuner gebruikt te hebben gemaakt, naar het Loo en den Haag teruggekeerd. Vervolgens hebben de ver schillende feestelijkheden plaats gehad en 's avonds is eene fraaie illuminatie ontstoken. Aanbestedingen. De minister van binn. zaken heeft bepaald, dat voor aannemingen van rijkswerken en leveraneiën, voor zooveel zijn departement betreft, voortaan geene leden van lirma'sdie aannemer zijnte gelijkertijd als borgen mogen optreden, en dat evenmin een lid eener firma, tenzij daartoe gemachtigdvoor eigene rekening werken zal kunnen aannemen. Te Gorinckemhet maken van de zandfundeering en ha ven voor eenevoor rekening der heeren dger, Ravenswaay Sr Ciein het park opterichten beetwortel-suikerfabriek minste inschr. Sonneveldt te Oudenbosob, voor 17290. Den 20, door het prov. bestuur van Noord-holland, het driejarig onderhoud van den prov. grindweg van den Hui- gendijk naar Ursemminste inschr. J. Oldenburg te Bergen, voor 1275 per jaar; het verbouwen der oude opzichterskeet bij de Willemsluizen in 2 knechtswoningenminste inschr. J. de Graaf te Alkmaar, voor 1510. Geschenken. De erfgenamen van den onlangs overleden haagsohen schilder T. S. Cool hebben zijne kapitale en verdien stelijke schilderij „Chactas bij het lijk van Attala", vereerd aan het muzeüm van moderne kunst te 's Gravenhage. Roode Kruis. Te Heerenveen en omstreken is ingezameld ƒ1120, te Westellingwerf 1031. Door tusschenkomst van de wethouders der gemeente Akersloot, waar geen comité van het Roode Kruis bestaatzijn voor dat einde opgezonden drie kisten, inhoudende 57 Noordhollandsche kazen, door eenige landbouwers uit die gemeente bijeengebracht. Rampen. Den 17 is te Yelsen een duiker, bij het op- of afstappen, onder een in beweging zijnde zandtrein geraakt waardoor hem beide beenen verbrijzeld werden. Naar Haar lem vervoerdis hij weinige uren daarna overleden. Den 18, 's avonds 7 uren, is brand ontstaan in de keuken van het stationsgebouw van den staatsspoorweg te Deventér, welke door spoedige hulp gebluscht isnadat het dak van den rechtervleugel en de wachtkamer le. kl. vernield en de wachtkamer der 2e. kl. zeer beschadigd waren. Het mobilair en de goederen waren in tijds geborgen en de dienst heeft geene vertraging ondervonden. Haarlem. De begrooting voor 1871 is vastgesteld op 107.901.80. Als eerste post van ontvang prijkt het nog beschikbaar batig saldo van 1869, ten bedrage van ruim 30000; de hoofdelijke omslag is op 80000 en dus/10000 lager dan vorige jaren gesteld, en uit de gewone inkomsten zijn f 20000 aangewezen voor buitengewone werken, n.l. voor gedeeltelijke in orde brenging van het Ripperda-park en voor gedeeltelijke uitvoering der werken aan het Raamhek. Zouaven. Het comité van pauselijke werken te Maas tricht heeftvoor de transportkosten der teruggekeerde zou aven van daar naar hunne woonplaatsenaan de admini stratie der staatsspoorwegen2221 uitbetaald. Overleden den 11, te 's Gravenhage, mr. J. A. bn, v. d. Heim v. Duivendijkeoud-minister van linanciën en jaren lang gouverneur, later commissaris des Konings in Zuidhol land geb. te Rotterdam 1791. Staats-loterij. Trekking der 5e. kl. le. week. No. 823, 2681. 3150, 5116, 5880, 6961, 7531, 8364, 10415, 10917, 16020, 16503, 17242 f 1000. De in de oostelijke departementen te gemoet gezien wordende nieuwe vijandelijke invasie noopt aldaar tot verdubbelde krachtsinspanning. Te Besanpon hebben de regeeringscom- missaris Grévy, alsook de vermaarde beeldhouwer Clésinger de bevolking van de Doubs, de Jura en de Boven-Saöne te wapen geroepen. Te Dole en te Salines (Jura) zijn corpsen franc-tireurs opgericht. De spaansehe republikein Emilio Castelar is te Tours aan gekomen, waar hij het volk meermalen toespreekt en levendig wordt toegejuicht. De woelingen der rooden beginnen in het dep', der Landes ernstige ongerustheid te verwekken. Zij hebben reeds ver scheidene willekeurige huiszoekingen gedaan en worden slechts flauw weerstaan door de voorloopig ingestelde gemeentebesturen In het district Moyenne zijn als candidaten voor de Con stituante voorgesteld de graaf v. Parijsde genl. Trochu de maarschalk Bazaine, de eerste uit erkentelijkheid (voor de door zijnen grootvader Lodewijk Philips gebouwde ves tingwerken van Parijs), de tweede uit onbeperkte hoogschat ting, de derde tot behoud der hoop op de toekomst. De heeer Duportalcommissaris voor de defensie in het dep', der Boven-Garonnedie tevens prefect van Toulouse is, heeft bij eene inspectie te Montauban o.a. het volgende gezegd: //Geene privilegiën meer noch voor de aanzien lijken, noch voor de rijken, noch voor de tonsuur! Wapent u tegen de pruissen van Duitschland met sikkels en geweren, en tegen de royalisten, die binnenlandsche pruissen, met wantrouwen, haat, woede en razernij!" De aan de noordelijke grenzen gelegen vestingen met eene belegering bedreigd wordendehebben de commandanten van Kamerijk en van Landrecies de inundatie der omstreken bevolen. De pauselijke zouaven zijn den 9 van Tours naar het Loire-leger gezonden om eene ontmoeting met Garibaldi te ontgaan. Het bevel over het Loire-leger isdaags na de nederlaag, aan den genl. de Lamette-Rouge ontnomen en aan den genl. d'Aurelles de Paladine opgedragen. De Moniteur Universel spreekt het gerucht tegendat de regeering zou genegen zijn om genoemd bevel aan den graaf v, Palikao optedragen. De prefect te Marseillede heer Esqmrosheeftop aan drang eener meeting de uitgaaf der clerikale en legitimistische Gazette du Midi geschorst." de gestichten der jezuieten-orde opgeheven, de jezuieten gelast binnen 3 dagen het departe ment te verlaten en hunne bezittingen voorloopig ouder het beheer der burgerlijke overheid gebracht. Bij besluiten van den minister Gambetta is het bevel tot schorsing der Gazette ingetrokken en de burgerwacht tc Marseille, welke door een rood comité op de been was gebracht om de nationale garde te verdringenontbonden. De onlangs naar Nizza gezonden prefect Baragnon is, reeds teruggeroepen. Door willekeurige handelingen en blijken van minachting had hij de italiaansche bevolking van zich ver vreemd en daardoor de zucht tot afscheiding van Frankrijk bevorderd. Nadat het denkbeeld eener hereeniging met Italië te Florence verworpen isbeoogt de partij van afscheiding de vestiging eener onzijdige republiek, onder Engelands beschermheerschap. Eene ministeriëele circulaire beveelt den prefecten en comité s van verdediging aanzich te onthouden van elke daad, waar door de commissie van wapening in haren werkkring zou worden belemmerd. ir Zekere Max Pol heeft den secretaris van Keizer Napoleon, Pietrieen brief geschreven, waarin hij diens bewering, dat de Keizer geen cent in buitenlandsclie fondsen bad gelegd bestrijdt. Hij telt de sommen op, sedert 1854 in het bui tenland geplaatst, gevoegd bij die in 1869 en 70 door de Keizerin voor den aankoop van 2 eigendommen m öpanje besteed, en komt tot een cijfer van 63 miljoen fr. De legitimistische bladen deelen eene circulaire mede van den graaf v. Chambord, d.d. 9 Oct., waarin deze openlijk optreedt als pretendent voor den franschen troon. De heer Chaudordy, gevolmachtigd minister, directeur van het gedelegeerde kabinet van buitenl. zaken, heeft den 9 aan de diplomatieke vertegenwoordigers van Irauknjk m het buitenland eene circulaire gerichttot wederlegging dei- circulaires van graaf Bismarck^ van 13 en 10 Sept., waarin deze de eischen van Pruisen in de oogen van Europa heelt willen rechtvaardigen. Hij beweert dat Frankrijk in de laatste eeuw, zoo vaak het over zich zeiven beschikte en met door de Napoleons beheerscht werdslechts krijg gevoerd heeft tot verdediging des lands of tot ondersteuning van bevriende Staten. De Keizer vond zich dan ook gedwongen om eenmaal te verklaren, dat het Keizerrijk de vrede was, en de verkie zingen in '69, het plebisciet van '70 hadden eene vredelievende beteekenis, terwijl de af keerigheid des volks van den oorlog ook blijkt uit de thans openbaar gemaakt wordende rapporten der prefecten. Pruisen daarentegen heeft gedurig kiijg ge- voerd om zich te vergrooten, zich voortdurend gewapend en in tijds ailiantiën gesloten, om ook legen Frankrijk, dat door het omhelzen der vrijhandelsstaatkunde meer dan ooit den vrede behoeft, een veroveringskrijg te kunnen voeren. In eene andere circulairevan den 10, wordt gezegd, dat de aan matigingen van Pruisen aantoonendat het er werkelijk om te doen" isFrankrijk tot eene mogendheid van den tweeden rang te verlagen. Graaf Bismarck had n. 1. de bewering van het Voorl. Bewind, dat dit zijn streven was, wederlegd met de aanmerkingdat zoodanige verlaging niet plaats had, wan neer eene natie van 38 miljoen zielen er 750000, d. 1. Elzas en Lotharingen verminderd met de aanwinst van kavoye en Nizza, verloor. De heer Chaudordy zegt daarentegen, dat indien Pruisen grooter en Frankrijk kleiner wordt en het laatste zijne sterke grenzen verliest, het voortaan rust en veiligheid zal missen. Het gouvernement heeft de bestaande bepalingen op de benoeming en bevordering van officieren voor den duur van den oorlog geschorst en bepaald, dat ook niet tot het leger behoorende personen als officier aangesteld kunnen worden. De Ugue du Midi, eene van het bewind schier onafhan kelijke vereeniging van meest -heethoofdige republikeinen voor de verdediging van 15 zuidelijke departementen en van Algiers, is thans geheel georganiseerd en in werking. Zij zegt zelvedat hare taak isalles aftebreken en weg te ruimen wat aan de revolutie en aan 's lands verdediging in den weg staat. De heer Delesvauxgewezen president der be kamer van het keiz. gerechthof te Parijs, welke zich door hare veroor deelingen wegens staatsmisdaden algemeen bekend heeft ge maaktheeft zich van het leven beroofd, waarschijnlijk ten gevolge der openbaarmaking van op de Tuilerien gevondene en hem bezwarende documenten. Het bewind te Parijs heeft, bij besluit van den 11, het voor de kwijting van wisselskoopmansschulden enz. ver leende uitstel verlengd tot 15 Nov., waardoor een tegenge steld besluit, den 13 Oct. door het bewind te lours geno men vervalt. Gambetta heeft den 13 eene proclamatie aan de burgers der departementen gericht, waarin hij hun '/niet onbeschrij felijke vreugde" de gunstige berichten uit Parijs van den 12 mededeeltde heldhaftige bevolking werd ongeduldig achter de wallen en wilde zich met den vijand meten. Langs den geheelen kring om de stad heeft zij de pruissen uit hunne stellingen verdreven. Aan de zijde van S. Denis zijn zij tot achter StainsPierrefitte en Dugny teruggeworpenin het oosten JoinvilleCreteilBobigny en het plateau van Avron hernomen en de vijand is van Mcudon en S. Cloud naar Versailles teruggedreven [Al deze voordeelen zijn verzonnen. De meeste der genoemde punten liggen zoodanig onder het bereik der parijsche forten, dat de pruissen er niet aan gedacht hebben zich daar te vestigen]. Garibaldi is benoemd tot divisie-generaal en tot opper bevelhebber der vrijcorpsen in de Vogeesen, met eene bri- ade mobiele garde. Den 12 heeft hij Tours verlaten en is den 14 te Besanpon aangekomen alwaar hij door de bur gerlijke en militaire autoriteiten en eene ontzaggelijke volks menigte ontvangen werd. Dien dag is bij Troyes een luchtballon uit Parijs neerge komen, 5 zakken depeches bevattende. Bij Valenciennes is er een nedergedaald met 200 ponden depeches. De heer de Keratry is bij zijne nederdaling bij Bar-le-Duc, den 11, licht aan het hoofd en het been gekwetsthet gelukte hem aan den vijand te ontkomen. Den 13 is te Lyon door de roode partij eene nieuwe poging tot vermeestering van het gezag gedaan maar door de na tionale garde bedwongen. De genl. Bourbakidiemet goedvinden der pruisische bevelhebbersMetz verlaten had om zich op eene (valsch gebleken) uitnoodiging der Keizerin naar Engeland te be geven is den 14 te Tours aangekomen door den minister Crémieux ontvangen en door de menigte aan het station met geestdrift begroet. De aartsbisschop van Tours heeft zich, bij schrijven van den 13 aan den minister Gambettabeklaagd over de ge welddadigheden jegeusde geestelijken te Lyon en Marseille; door rustige liedendie aan do vestiging van het nieuwe bewind geene bezwaren in den weg leggente vervolgen wordt, zegt de prelaat, de zaak der republiek niet bevorderd. De Constitutionnel steek den draak met de berichten die te Parijs uit Tours en te Tours uit Parijs bekend gemaakt worden en elkander zoodanig tegenspreken, dat hunne ver vaardiging in de plaats der bekendmaking duidelijk blijkt. De heer Chaudordy heeft den 14 op nieuw eene circulaire afgezonden, tot antwoord op en wederlegging van de prui sische nota van den 10. Hij verklaart Frankrijk niet verant woordelijk voor de rampen, voortvloeiende uit liet niet aan nemen van den wapenstilstandweerspreekt de in die nota voorkomende verzekeringen betreffende den toestand van Parijs; en besluit met de verklaring, dat Frankrijk den vredemaar een duurzamen vrede begeert Den 16 is een decreet uitgevaardigd, waarbij de staat van beleg word afgekondigd in elk departement, waarvan de vijand minder dau 100 mijlen verwijderd is, en waarbij maatregelen worden verorderd om die punten in staat van tegenweer te brengenwelker ligging geschikt schijnt om den vijand den doortocht te beletten. De minister Gambetta is den 17 naar de Vogeesen vertrokken, om den marsch der pruissen naar Lyon tegen te houden. Den 20 is hij te Tours teruggekeerd. Het Journal Ojfciel van den 18 behelst het antwoord van den minister Jules Favre op de circulaire van graaf Bismarck betreffende het onderhoud te Fcrrières. „Het is goeddat Frankrijk wete tot hoe ver de eerzucht van Pruisen gaat. Zij bepaalt zich niet tot de verovering van 2 onzer provin ciën; zij streeft koelbloedig naar onze geheele vernietiging. F'rankrijk moet zich geene illusie vormenhet geldt voor Frankrijk: te zijn of niet te zijn. Door een vrede ten koste van 3 departementen voortestellen, stelde men Frankrijk voor, zich te onteeren. Het heeft dat voorstel verworpen. Men wil het straffen door den tijd. Dit is de stand der zaken. Ik geef de voorkeur aan onze rampen en gevaren boven de onbuigzame en wreede eerzucht van onzen vijand. Mocht Frankrijk overwonnen wordendan zou het nog zóó groot in het ongeluk blijven, dat het een voorwerp van bewonde ring en sympathie der geheele wereld zou uitmaken. Frank rijk had misschien behoefte aan eene zware beproeving; het zal er herboren uit te voorschijn treden." P ar ij s. De openbaarmaking der ex-keizerlijke correspondentie brengt wonderlijke dingen aan het licht. Vroeger reeds werd gezegd en de republikeinen hebben het altijd volgehoudendat de complotten, die van tijd tot tijd tegen 's Keizers leven ont dekt werden, slechts bestonden in het brein van den prefect van policie Piétrien van den heer Lagrange. Dit vermoe den is thans bevestigd. Het komplot van 1853waarin zekere Grecco betrokken was, was eene uitvinding van Lagrange. Grecao speelde de rol van den sluipmoordenaar. Zijne straf was levenslange deportatiemaar 's nariits vóór zijne wegvoering werd hem de gevangenis geopend. De policie voorzag hem ruim van geld en zond hem naar Americawaar hij eenige jaren van een jaargeld van 6000 francs, hem door de keizerlijke regeering toegelegd, leefde. Eindelijk riep Piétri hem naar Frankrijk terug, waar men nieuwe complotten voor de rust en den duur van het Keizerrijk noodzakelijk achtte en waarbij hij de behulpzame hand moest bieden. Schandelijker dan dit complot was dat van 1869. Het begon met een straatoproer. Policieagentengekleed in kielenvervulden de rol van de oproermakers. Op eenmaal werd den volke verkondigd: Beaury, een van de oproer makers, heeft een aanslag op het leven van den Keizer be proefd Beauryeen geheim agent van politie, werd ge grepen en bekendeeen brief van Plourens had hij bij zich, meer dan waarschijnlijk nagemaakt. Plourens werd beschul digd van vorstenmoordmaar was gelukkig in Engeland, liet hooggerechtshof, te Blois bijeengeroepen, deelde ruim schoots allerlei straffen uit, die de beschuldigden niet zouden ondergaan. Integendeel zijn ze misschieneven als Grecco in 't genot van pensioen naar America onder zeil gegaan. Te Parijs is een militair gerechtshof ingesteld't welk met vluchtelingen en deserteurs kort proces maakt. Het crediet voor de volkswapening is van 16 op 23 mil joen fr. verhoogd. De heer Ledru-Rollinovergehaald door den heer Deles- cl'ize, heeft den 28 Sept., in eene club in de Rue d'Assas eene zeer heftige toespraak gehoudenten einde eene Com mune van Parijs te vragen. Deze „commune," waarvan de leden met imperatief mandaat verkozen moesten wordenzou dc wetgevende macht bezitten en het uitvoerend gezag aan het Voorl. Bewind laten. De regeering beschouwde dit drijven der demagogen met minachting, Avenir National en de Bébats maakten zich zeer bezorgd, le Rappel zweegle Siècle trok nadrukkelijk tegen de onruststokers te velde, de drukker van het blad van Blanqui, la Patrie en danger, weigerde met het drukken voorttegaan. Den 1 Oct. verklaarde Dcles- cluze zich bevredigd, hacl Ledru-Rollin alle achting verloren en verscheen het blad van Blanqui weder. Aan de demonstratie van den heer Plourensop den 5 hebben 10000 gewapende nationale garden deelgenomen. Aan het stadshuis werd de aanvoerder in naam van het gouverne ment der nationale defensie ontvangen door den genl. Trochu en de heeren Gambetta, J. Perry en Et. Arago. De eischen warenwapening van de bataljons der nationale garde met shassepot-gewerendadelijke verkiezing van eene ^Commune de Paris", en het verlaten der //keizerlijke tactiek," welke 1 franschman tegen 7 pruissen afzendt, Ten gevolge van het gevoerde onderhoudheeft de heer Plourens zijn ontslag (in gediend als bevelhebber van het le legioen der nationale garde van de Seine. Na een vertoef van 6 uren zijn de op het stadshuisplein geposteerde bataljons vertrokken, 's Avonds is een door 3000 personen bijgewoonde, zeer onstuimige ver gadering gehouden, waarin o. a. de heer Ledru-Rollin het woord gevoerd heeft, doch geencrlei besluit genomen is. Flourens heeft later zijn verzoek om ontslag weder inge trokken Delescluze den 6 een hoogst gematigd dagblad-arti kel openbaar gemaakt, maar Blanqui den 7 eene gewapende manifestatie georganiseerd. Eenige staaltjes van de hevige taal der volksleiders mogen hier volgen: Felix Pyat noemde de staatkunde der regeering „afge leefd, verrot, dom en doodelijk." - Het blad van Blanqui schreef: Het bewind is het 12hoofdig persoonlijk gezag, dat dezelfde knoeierijen en listen pleegt als het eenhoofdigehet begeert het volk ter slachting te voerenhet onderhoudt dubbelzin nige betrekkingen met den vijandhet ontvangt de vraag naar eene commune met bajonettenhet roert de trom tot broedermoord en het bloed zou gevloeid zijnals de vader landsliefde der republikeinsche aanvoerders het niet verhoed had. - Le Rappel maakte het niet beterhet droombeeld der regeering is zich door een staatsgreep of door burger krijg van het volk te ontdoenzij bereidt, met de jezuieten in verbondeen nieuwen Bartholomeus-nacht. Den 7 besloten de maires en adjunct-maires met 29 tegen 26 st„ dat de gemeentelijke verkiezingen behoorden plaats te hebben en in de volgende week zouden geschieden. Den 8 berichtte het Journul Officieldat de regeering in beginsel voor zoodanige verkiezingen wasmaar ze niet wilde doen houden zoolang de vijand de stad omringde. Naar aanleiding eener oproeping van het blad van Blanqui zijn daarop 1500 a 2000 meest ongewapende personenvoor het stadshuisdat door mobiele nationale garden beschermd was, samen gekomen, maar slechts de drijvers waren opgewonden, en toen de genl. Trochu met zijnen staf verscheen, werden zij levendig toege juicht. De mislukte manifestatie was geleid door Lefrancais terwijl Blanqui zich, zoo als gewoonlijkschuil hield. De heer Pavre sprak de menigte op standvastigen en verzoenensge- zinden toon toe. 's Avonds werden in de anarchistische clubs votums van vertrouwen in de regeering uitgesproken, en den volgenden dag verklaarden de dagbladen, zelfs die van Deles cluze eu Pyathet gouvernement te zullen ondersteunnen. In den nacht van 910 is het 55= bataljon gelast, de voornaamste positiën in Belleville te bezetten, alwaar meu dacht, dat Plourens en de zijnen de wapenen zouden opvat ten. 3 Bataljons kwamen uit eigen beweging voor het stads huis om hunne hulp aantebiedendoch de rust werd niet ge stoord. De officieren werden door de heeren FerryArago en Rochefort op het stadshuis genoodigden vertrokken na eenig onderhoud, onder den kreet //leve de regeering!" Den 10 is weder eene vergadering gehouden, waarin het vrij onstuimig is toegegaan, maar waarvan het gevolg is ge weest, dat Blanqui door zijn bataljon nationale garde niet als commandant herkozen isen dat 45 van de officieren van het corps van Plourens hem hunne medewerking ontzegd hebben. Vervolg der Oorlogsberichten in het Bijblad. Als ooit eene zaak aanspraak mocht maken op de algemeene sympathiedan is het zeker de door de Vereeniging tot bevor dering van 's Lands IVeerbaarheid uitgeschreven FRE MIE- LEENING, waarvan de uitvoerige prospectussen in veler handen zijnen wier soliede grondslagen haar stellig een goede reüssite verzekeren. Afgezien van de zucht naar winst of voordeelige geldbelegging heeft het denkbeeld zelvedat tot de leening aanleiding gafzooveel voor zichdat ieder regtgeaard vaderlander niet anders kan dan de onderneming toejuichen; en zich haasten zal, om niet alleen de zaak door zijn eigen inschrijving te ondersteunenmaar al zijn invloed aanwenden om haar bij anderen te bevorderen en tot ruime deelneming aan te sporen. Behoeft men wel te wijzen op de aansporing van Z. M. onzen geëerbiedigden Koning aan al de Weerbaarheids-Ver- eenigingen in Nederland om nu de lichtingen wijl het oogenblikkelijk gevaar geweken schijntnaar huis gekeerd zijn, nog met meer kracht dan vroeger de zaak der alge meene Volksweerbaarheid door te zettenen de oefeningen in den wapenhandel te bevorderen Blijkt het niet aan de nu oorlogvoerende volkenvan hoeveel belang het is als in tijden van gevaar slechts het belang van het Vaderland behoeft te sprekenom allen zonder onderscheid te wapen te roepen en hoeveel een volk vermag als het den wapenhandel machtig is en den eventuëelen vijand op de grenzen keeren kan? God geve, dat zulke dagen nooit voor Nederland aanbre ken maar het is onze heiiige plicht te zorgendat wij allen er voor gereed zijnen zoo het eerste denkbeeld van de Weerbaarheids-Vereenigingen reeds wordt toegejuichttoen veel minder vrees voor gevaar bestond, hoeveel te meer heeft thans iedere poging door haar aangewend om haar doel te bereiken aanspraak op medewerking. Men gelooft deze opmerkingen bijna niet noodig, maar men wil ze toch niet terughouden, omdat het zijn, kan dat en kelen door de bedrijvigheid van het dagelijksch leven minder aandacht aan de onderneming gewijd hebben. Nederlanders! de zaak der Weerbaarheid is nationaal, die haar voorstaat staat het belang van het Vaderland voortoont thans dan dat eene kleine opoffering U niet te veel is, bevorder het ge lukkig denkbeeld dezer leening en haar welgelukken is eene steun tc meer voor de vaderlandsche onafhankelijkheid. Mej. M. R. IVesterman Holsteynhoofdonderwijzeres aan de openbare meisjesschool alhier, is door den gemeenteraad van Arnhem, met 16 tegen 1 st„ benoemd 1ot directrice der aldaar opterichten gemeente-school van middelbaar onderwijs voor meisjes. Bij de provinciale commissie van Noordholland zijn op den 14 en 15 October geëxamineerd en als hulponderwijzers toegelaten de alkmaarsche kweekelingen G. MaarschalkA. Tonneman, E. Kogelezang en IV. Sieuwerts, de drie eersten leerlingen der normaallessen voor de opleiding van jeugdige onderwijzers. De Centrale Kiesvereeniging heeft, ten gevolge van het bedanken door den genl. Knoop voor de hem aangeboden candidatuur, tot haren candidaat voor het lidmaatschap der 2e. Kamer verkozen j'. mr. II. G. C. L. Janssens, oud-wet houder van 's Gravenhage. De heer A. IV. Vervloei aanvaardt met 1". Nov. de zaak van den heer D. Meijer alhier. Wij hopen, dat hij bij het drijven van dergelijke groote onderneming zal mogen slagen. Weet hij den smaak van het publiek te raden en daaraau te voldoen, dan zal hem gewis geene ondersteuning ontbreken. Hij is voornemens, de aan de Burgervereeniging Harmonie verbonden sociteitwaarvan bij mindere geschiktheid van het daartoe beschikbare locaal reeds geen gebruik meer werd ge maakt opteheffen en de leden dier vereeniging voor hunne contributie 4 tooneelvoorstelliugcn en 6 concerten 's jaars 17 20

Alkmaarsche Courant | 1870 | | pagina 2