§m No. 44* Vweeen z even t igste J aarga ng. Bijblad van <le Alkmaarschc Courant van Zondag 23 October 1870. 30 1) C T O B E H. EiSicfjclijjïsscfie Bel ijccichtcw. Liiveittliurg, Pruisen. Bo$tcnr||k-EBongarijc. Sialic. frankrijk. fjii'owMSi'iüanjc en Herland. 'H'urklie. Binnenland. der Oorlogsberichten. bij de politiek van Rochefort aange- Vervolg Fonvielle heeft zich sloten, die zich niet, bij zijne vroegere geestverwanten wil aansluiten zoolang de vijand niet verjaagd is. Een groot aantal nationale garden hebben adressen ingediend tot goed keuring van de verdaging der verkiezingen en afkeuring der gewapende manifestation. De heer Sappia, een bataljons-chef der nationale gardedie patronen had uitgedeeld om tegen het stadshuis opterukken is voor den krijgsraad gedaagd. Tegen Flourens is eene vervolging ingesteld, als hebbende den 10, onder eenig voorwendselalarm doen slaanmet het doel om de nationale garde tegen de regeering in opstand te brengen. Op de verzekering van Flourens, dat hij nooit voor nemens is geweest om het stadshuis aantevallenis echter de vervolging gestaakt. Het „Comité van vrouwen van de straat van Atrecüt, 500 leden sterk," heeft zich tot de regeering gewend met het verzoekom alle de aan de ambulances verbonden mannen door vrouwen te vervangen. De heer Rochefort heeft aan de deputatie beloofd, dit verzoek aan zijne ambtgenooten voorteleggen. Sedert is in verschillende dagbladen een beroep gedaan op de mildheid der medeburgersom de „amazonen van Frankrijk" van uniformen en wapens en van localen voor hare administratie en ter verpleging der vrouwen die bij de uitvallen gewond rakente voorzien. Onder medewerking van de beste vertegenwoordigers der drukpers en der balie is eene politieke club gevormd. In open bare vergaderingen wordt krachtig weerstand geboden aan de pressie, door de partij van Blanqui uitgeoefend; zelfs in de club «het vaderland is in gevaar" zijn de revolutionaire gevoelens zeer in de minderheid. Den 11 is de borgstelling voor de dagbladen opgeheven. De krijgsraad heeft dien dag reeds 5 der deserteurs van Chatillon ter dood veroordeeld. Er is een spion gearresteerddie zijn bedrijf op groote schaal ten behoeve van beide natiën wilde uitoefenen. De vervaardiging van kanonnen van zeer zwaar kaliber wordt ijverig voortgezet. Men maakt er thansdie tot op een afstand van 1000 ellen zullen dragen. Een decreet van het gouvernement beveeltdat het zil verwerk der Kroon zal gesmolten worden om tot muntspecie te dienen. De heer Adam is tot prefect van policie benoemd. Le Gaulois bevat een brief van een officier over de uit zichten der parijzenaars op ontzetwaarmede hij meentdat men zich niet vleien mag. Op het ongeoefende Loire-leger valt vooreerst niet te rekenen en mocht het Bazaine al ge lukken om zichmet opoffering van een groot aantal man schappen door den vijand te slaan en Parijs te bereiken dan zou men daar een uitstekend legerhoofd met 50000 man kunnen winnen maar daarentegen de macht des vijands zien toenemen met 150000 manaangevoerd door prins Frederik Karei, die thans voor Metz worden beziggehouden. Het Journal Officiel behelst eene door al de leden van het bewind d. d. 6 Oct. geteekende bekendmaking eener depeche uit Tours van den I, waarin, met verzwijging van de namen der plaatsen en der generaals hoog wordt op gegeven van de inspanning der departementen om Parijs te komen ontzetten. De nog aanwezige leden van het corps diplomatique hebben den 6 eene bijeenkomst gehoudenten einde een protest optestellen tegen het besluit des Konings van Pruisenom niet dan open depeches dooor het pruisische leger te laten doorgaan. Fransche berichten. Een konvooi van 12 wagens, beladen met gedroogde groentenis den pruissen nabij Chatillon ontnomen. Den 13 is een schitterend gevecht geleverd bij Bagneux en Chatillonwelke plaatsen de vijand heeft moeten ont ruimen de pruissen leden belangrijke verliezen en hunne batterijen werden gedemonteerd. De mobiele garden der Oise en der Aube hebben zich zeer onderscheiden. De comman dant der laatsten, Dampierre, is gesneuveld. Overeenkomstig het te voren gemaakte planhebben de marine-soldaten van het fort Montrouge door hun geschutvuur den terugtocht der troepen binnen hunne liniën gedekt. Het Journal Officiël deelt omtrent dit gevecht nog mede dat het doel van den uitval eene verkenning der vlakte van Chatillon wasdat de troepen onder bevel van genl. Rlancharclmet de mobiele garde van Cöte d'Or aan het hoofdin den stormpas tegen den vijand zijn opgerukt dat niets hunne bajonnetten weerstand bood, dat een prui- sisch bataljon te vergeefs de kolven der geweren omhoog stak en mecdoogenloos gechargeerd werddat te Chatillon 2 barricaden nagenoeg zonder verliezen veroverd zijnwaar door een groot aantal pruissen zich op het plateau aan het vuur der forten moest blootstellendat 100 man gevangen genomen zijn, dat de vijand 300 gesneuvelden te Bagneux heeft achtergelatenen dat hem een wapenstilstand van 6 uren is toegestaan om zijne dooden wegtevoeren. Eenige fransche veldontdekkers hebben een welgelukten aanslag op Rueil gedaanwaarbij 20 pruissen gesneuveld zijn. Per ballon „de Jules Fame" is den 17 te Rijssel bericht ontvangendat de ontzaggelijke kanonnen der forten de vlakte om Parijs schoongeveegd en de pruissen gedwongen hebben achter hunne versterkte liniën terug te trekken. Den 19 is nabij Rocroy (Ardennen) een luchtballonla Republique unioerselle, nedergekomen, waarin zich de heer Antonin Dubostgedelegeerde van den prefect van policie te ParijS) bevond, zich begevende naar ïours. Hij deelde mede, dat de pruissen, in den nacht van 1718, met eene aanzienlijke strijdmachtde redoute Bruyèresnabij het fort Issy, aan gevallen haddenmaar zegevierend afgeslagen waren. Met verdubbelde krachten den aanval hervattendewaren zij na een hardnekkig gevecht van 3 urenmet belangrijke ver liezen tot den aftocht gedwongen. Te Parijs worden elke week 25 mitrailleuses en 2 miljoen patronen per dag vervaardigd. Duitsche berichten. De genl. Senfft Pilsach heeft den 12 3000 mobiele garden uit Breteuil verdreven. Den 13 hebben de franschen het slot S. Cloud, dat van duitsche zijde gespaard werd zonder dat daartoe aanleiding bestondin brand geschoten. De pruissen deden alle moeite om het vuur te blusschenmaar moesten zichwij 1 de franschen steeds voort gingen granaten te werpentot de redding van meubelen kunstvoorwerpen en boeken bepalen, en ook dit was bijna onmogelijk. 10 Bataljons franschen deden dien dag een uitval, welke door het 2" beiersche corpsmet verlies van 19 man, zonder veel moeite werd afgeslagen. Op last des Konings hebben de waterwerken te Versailles gespeeldbij welke gelegenheid Z. M. zich ongedwongen onder liet talrijke publiek heeft bewogen. Aldaar is eene afzonderlijke prefectuur van polieie ingesteldwaaraan voor namelijk het toezicht op het vreemdelingenverkeer is opgedragen. Onder het in Parijs verzamelde vee is de veepest uitgebroken. De duitsche troepen hebben hunne den 9 ingenomen stel lingen niet verlatenal de berichten der door de fransche behaalde zegepralen zijn verzonnen. Er is nog geen enkel kanonschot tot den aanval gelosthoewel de forten voort gaan hunne ammunitie te verspillen. Men meent, dat de in sommige groote riolen te Parijs ge brachte torpedo's petroleum en andere ontvlambare stoffen die ten doel hadden den vijand bij het binnendringen def stad te verdelgenop last van den genl. Trochu weder ver wijderd zijnten einde bij het te verwachten bombardement geen gevaar voor de belegerden te veroorzaken. Een uitval van verscheidene fransche bataljons uit Parijs is den 14 door de voorposten en eenige artillerie van het 12e. corps afgeslagen. De aan de schansen bij Villejuit' arbeidende vijand is den 15 door de veld-artillerie van het 6°. corps verdreven. Wegens het rondzwerven van franc-tireurs in den rug van het Parijs ten noorden insluitende Maasleger, het oplichten van postboden enz., is uit dat leeer een vliegend corps ge vormd hetwelk verscheidene benden in een bosch gedreven en van alle zijden beschoten heeftzoodat zich 1500 man overgaven, met achterlating van 300 dooden en 800 gekwetsten. Over den spoorweg van het veroverde Soissonszijn tal rijke transporten levensmiddelen uit Orléanais en Normandie aangekomen. De vijand heeft in den nacht van 1920, door een hevig kanonvuur uit de forten en herhaalde uitvallen van infanterie, de pruisische voorposten bij Chevilly verontrust. Aan onze zijde zijn geene verliezen geleden. Elzas en Lotharingen. De guerilla-oorlog in de Vogeesen was in den laatsten tijd zeer aangemoedigd door de nadering der fransche troe pen uit het zuidenwelke den 6 door de badensche brigade- Degenfeld geslagen zijn. Vóór dat gevecht was men te Lu- neville en zelfs te Nancy meermalen zeer beducht voor een overvalzoodat alle beschikbare troepen uit den omtrek en zelfs de herstellende gekwetsten uit de lazarets bijeengeroe pen werden om een onverhoedschen aanval te kunnen afslaan. Te Flavigny is een veldgendarine vermoord, en in het stadje Vézelize is een lmis overrompeld, waarin 5 gendarmen waren ingekwartierd2 hunner werden daarbij gekwetst en allen weggevoerd. De huizenwaarin het misdrijf gepleegd is zijn geslecht. De maires eenige gemeenteraadsleden en an dere gijzelaars uit de beide plaatsen zijn naar Nancy vervoerd en zullen gefusilleerd en hunne woonplaatsen in de asch ge legd worden indien de schuldigen niet binnen een bepaalden termijn worden uitgeleverd. Aan Flavigny is bovendien eene contributie vun 50000 fr. opgelegdten behoeve der nagelaten betrekkingen van den vermoorden gendarme. Het in de Elzas gevormde 14e duitsche legercorps, waar van de genl. v. Werder tot opperbevelhebber is benoemd heeftnadat het dagelijks kleine gevechten te leveren had Epinal bereikt en zieli over Luneville in verbinding gesteld. De commandant van Straatsburg heeft bepaalddat ieder bezoeker der verwoeste citadel 1 th. ten behoeve der nood lijdende inwoners moet betalen. Van 2 tot 8 October heeft deze entree reeds 15500 fr. opgebracht. Onder de bevolking is weinig gezindheid om duitsch te worden. Zelfs de lagere klassendie meerendeels geen fransch kunnen sprekenbe weren franschen te zijn en te willen blijven. Uit een huis is op duitsche soldaten geschoten. De bewoners zijn in hechtenis genomen en voor den krijgsraad gedaagd, en het huis is tot kazerne ingericht. Gedurende het beleg zijn 922 personen omgekomen n.l. 261 burgers en 661 soldaten van het garnizoen. Volgens de Daily-News hebben deserteurs uit Metz ver haald dat de maarschalk Bazaine alle weerbare burgers bij het leger inlijft, dat het garnizoen 100000 man sterk is en lijdt aan dyssenteriebronchitis en scheurbuik. Een uit den omtrek gekomen persoon verhaaltdat den 8 een uitval tegen de pruisische verschansingen gedaan is en daarbij 500 ossen en 500 schapen buit gemaakt zijn. Een parlementair, de genl. Boyer, uit Metz is in het leger van prins Frederik Karei aangekomen en naar Versailles gezonden. Aldaar den 14 met een pruisisch officier aange- De Advertentiën kosten van 15 regels f 0,75, voor elke regel meer 15 Centsgroote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in het eerstvolgend nommer ingestaan; ingezonden berichten een dag vroeger. i.N uJLLV/U J. VAN DJflR V Jl/HilN. Namens den Schoolopziener van het district, wenscht de ondergeteekende de aandacht van ieder dien zulks mocht aangaan, er op te vestigen, dat de cursus der Normaal-les sen voor kweekelingen van voren af aanop Maandag den den 31 October 1870, zal beginnen, zonder dat meergevor derde kweekelingen eene afzonderlijke zorg meer vereischen, en dat het dus in het belang is van jongelieden, die zich aan het lager onderwijs willen toewijden liever nu dan later die lessen te bezoeken. De Directeur der Normaallessen Dr. J. J. de GELDER. De KAMER van KOOPHANDEL en FABRIEKEN te ALKMAAR maakt bekenddat van Maandag 31 October tot Zaturdag 5 November 1870, van 's voormiddags 10 tot lasting betalen (maar die belasting gaat hun land uit)en zij zij11 gewoon voor hunne heeren en meesters te werken dat is zoo hun gebruikzij willen zeiven niet anders. Minder geld uit de Oost en geen patentbelasting, maar daarvoor in de plaats een belasting die allen gelijkelijk treft, zonder vrijstellingen, ook niet voor den boerenstand voor die arme huurboertjes, die toch al zoo'n moeite hebben om door de wereld te komenDat is een harde taal, en wTie weet hoevelen haar niet hebben kunnen verdragen. Eindelijk een persoonlijke grief tegen den heer Janssens. Het moest vooral aan zijn Invloed worden toegeschre ven verzekerde de Nieuwe Alkm. Ct. die vrijdag avond verschijnt dat in den Haag de bepaling tot stand kwam, volgens welke bedeelde ouders werden gedwongen hunne kinderen naar de gemeenteschool te zenden. Inge- heeft liberaal te zijn de Centrale Kiesvereeniging aan it geheel bezijden de waarheid toeliet, lichtte zij de kiezers in, lat een dergelijke verplichting nooit ■n den Haag is opgelegd en dat in den heer Janssens, maar van is uitgegaan. Daar kwam de op en zij verzekerde«Het Tijdens Janssens lid van het maatregel genomen." Maar at dit iets anders is dan zij eerst iet vooral door zijn invloed N het armbestuur was. Eerst •ie tot stand kwam later een werd Het bezit van het gedrukte Ker- i gemeenteraad van s Gravenhage iet burgerlijk armbestuur dier ge- geeft nu gelegenheid tot volledige ens was lid van het burgerlijk ig uit vijf leden van den gemeen- een Wethouder, als Yoorzitter. ïad evenwel de heer Janssens idslid, en is bij nooit Voorzitter van lij was het echter die, als lid der id belast met het ontwerpen der 3 huishouding der gemeente, de ver- Armbestuur van 27 Augustus 1861 18 voorschrijft, dat dit bestuur ren van de personen die onder- r. Niets meer. Zeker een wen- sloot het Burgerlijk Armbestuur 862 met algemeene stemmenop 1 Janssens, maar van den heer ;el als voorwaarde aan de bedee kinderen der bedeelden van de de gemeentescholen moesten be- tebestuur op die scholen voldoend zeker kon zijn dat de kinderen Dat niet juist de invloed van rmbestuur beheerschte, blijkt ook ir den maatregel niet naliet bij ïaar nadat de gemeenteraad in zijn 1863 den wensch had te kennen •en tegen den maatregel zou worden n die zitting verdedigde de heer lden maatregel. hij zeide omtrent dien maatregel bezwaren, niet van de bedeelden lijke armbesturen "Wat verlang- et armbestuur als algemeenen maat- der bedeelde de school kon kiezen e arme het geval is vrij onwaar van ons armbestuur dat zijn kind ga, omdat daar het onderwijs meer sdienstige overtuiging, geen arm- zou zoo iets weigeren. Maar iets eene keuzealleen om der vrij- le bijzondere scholen zullen ons doenniet alle bijzondere scho- t voor zulke kindereu noch heb- iral niet altijd zou die keuze in het 'ijsmaar wel om de verpligh- DEN VERPLEEGDE OPGELEGD zenden. Dit is de eenvoudige lechts ééne moeder deelde de 1 gevraagd dat haar kind op een n." Waarom? Omdat zij een dub- 't Burgerlijk Armbestuur en van een eigen school had en aan hare stelde. De bedeelde deed haar pr dubbele bedeeling te kunnen >rstelling van de Aieuwe Alkmaar- ple zaak niet verzonnen. Zoo iets daaraan zal wel niemand gedacht Kiesvereeniging de kiezers waar- R VOORGESTELD BEZIJDEN DE elf werd onjuist voorgesteld, met ;eweld aan het geweten gepleegd, itand. Een maatregel werd geno- 3r uitdrukkelijke bepaling verkreeg, e gemeenteraad daartoe den wensch wat den heer Janssens betreft, .tregel moet niet aan zijn toedoen d niet op zijn voorstel genomen, ij lid van het armbestuur was en Een voorstelling, die zooveel van reel verder gaat dan de waarheid, IARHEID, is ONWAAR. De GEHEELE le waarheid, daar komt het op aan. ral als verkiezingsmanoeuvre one- een zaak die het gemeenschap- in van verschillende richting als _ïn een enkel lid die het ongeluk W. v. d. K. De in- en doorvoer van vee afkomstig uit Frankrijk, N oord-Duitschland, Oostenrijk cn Rusland, is thans ook voor de zeezijde verboden. Prins Hendrik der Nederlanden is den 21 in de hoofdstad aangekomen en met veel geestdrift ontvangen. Als manifes tatie teu gunste van de onzijdigheid en onafhankelijkheid des lands (met het oog op de taal van sommige couranten en de geruchten eener toetreding tot het N.d.-Verbond of eener annexatie aan Pruisen), werden den prins 2 adressen over handigd onderteekend door den gemeenteraad en 26 ver- eenigingen der stad. De prins verzekerdevertrouwen te blijven stellen in de mogendhedendie het londensche trac- taat onderteekend hebben. Den 23 heeft zich een patriotiseh permanent comité, sa mengesteld uit afgevaardigden van alle talrijke vereenigingen in den landegevormdmet het doel om alle pogingen te verijdelenwelke door buitenlandsehe bladen ter nadeele der onzijdigheid van het Groothertogdom in het werk worden gesteld. De verkiezingen van de leden der kiescollegiën zijn op 9 en die der Afgevaardigden op 16 Nov. bepaald. Hongarije. Een der leden van het Volkshuis heeft voor gesteld de regeering uittenoodigen zoo spoedig mogelijk aan den Souverein en het Parlement eene voordracht aantebieden tot organisatie van een onafhankelijk hongaarsch leger. De staatsbegrooting voor 1871 en de rekening van 1869 zijn ingediend. De laatste levert, in plaats van het geraamde tekort van 13 een overschot van 9£ miljoen op. De be grooting voor 1871 sluit met een tekort van lij miljoen. In 3 voorname kerken te Rome is den 21 een schrijven van den Paus aangeplakt, waarin gezegd wordt, dat, aangezien de over weldiging aan den Paus en aan het concilie de noodige vrij heid heeft ontnomende Paus de zittingen van het concilie schorst en het, in afwachting van een meer geschikten tijd, doet uiteengaan. Den 24 is voor het eerst eene indische mailen wel van 111 zakken, langs den weg over den Brenner, te Bologna aangekomen. De kardinaal-aartsbisschop van ltouaan heeft van den kan sel een protest tegen de overweldiging van Rome afgelezen. Met 1». Nov. worden de postzegels, die het beeld des Keizers dragendoor de postkantoren niet meer aangenomen en vervangen door nieuwemet het beeld der republiek en het omschrift „VrijheidGelijkheid Broederschap." Bij besluit van 24 Oct. heeft de regeering Algiers in 3 administratieve departementen verdeeld, die elk 2 Volksver tegenwoordigers verkiezen zullen en door prefecten beheerd worden onder oppertoezicht van een burgerlijken gouverneur- generaal. Tot deze betrekking is benoemd de heer Uenri Didier en tot bevelhebber der land- en zeemacht aldaar de genl. Baliemand. Bij een ander decreet zijn de israëlieten in Algiersverklaard te zijn fransche burgers. De minister van j ustitie Crémieux heeft eene circulaire uitgevaardigd, waarin bepaald wordt, dat de hoven en rechtbanken even als in andere jarenden 3 Nov. hunne gewone werkzaamheden zullen hervattenmaar ditmaal zon der redevoeringen en ceremoniëel. De internationale tentoonstelling van handwerksnijverheid te Londen wordt den 2 Nov. gesloten. Zij is zeer goed geslaagdbehalve wat het financicele betreft: de ontvangsten hebben door den oorlog zoo geledendat men vreest bijna van het waarborgfonds te moeten invorderen. De lord-mayor heeft den 24 de lijst der bekrooningen afgekondigd. Met Griekenland is of- en defensief verbond gesloten tegen elke mogendheiddie dreigen mocht in het Oosten verove ringen te maken. De Koning heeft den 22 het te Arnhem in garnizoen lig gende bataljon infanterie geïnspecteerdwaarna Z. M. die stad aan het hoofd der troepen binnengetrokken, op het Vclper- plein door de overheid verwelkomd cn bij zijnen commissaris afgestapt is. Den volgenden morgen heeft Z. M. het koloniaal invaliedenhuis Bronbeek bezocht. Den 24 heeft Z. M. het garnizoen te Doesborgh geïnspecteerdaldaar een dejeuner oj) het. raadhuis en op den huize Bingerden het middagmaal gebruikt. Den 25 heeft de Koning de forten van Pannerden en Westervoort geïnspecteerd, een door de Staten van Gel derland aangeboden diner en daarna het concert der grena diers en jagers in Musis Sacrum bijgewoond. Den 26 heeft Z. M. te Nijmegen het garnizoen en de vesting geïnspecteerd en 's avonds in den schouwburg te Arnhem deelgenomen aan een door den gemeenteraad gegeven diner, zijnde Z. M. op het balcon van het gebouw getuige geweest van een in de nabijheid afgestoken vuurwerk. Den 27 is de Koning op het Loo teruggekomen. Staten-Generaal. 2e. Kamer. Behandeling der begroo ting voor Neerl, Indie. Den 22 is met 34 tegen 31 st. verworpen een amendement van den heer v. Qolstein, gericht tegen de voorgenomen hervorming in de Preanger-Regent schappen, en wel 0111 de onderat'deeling „landraden, residentie raden en andere rechtbanken" met f 32220 te verminderen. Den 24 is met 37 tegen 29 st. verworpen een amendement van den heer Mirandolleom het plantloon der koffie in die Regentschappen niet van f 6.50 op f 10, maar op 13, gelijk elders op Java, te brengen. Den 25 zijn aangenomen: met 39 tegen 28 st. een amendement van den heer hierstrasz, om het bedrag van f 4,950,000 „materieel voor het bouw departement," te verminderen met f 106500, tot uitstel van den te hoog geraamden aanleg van nieuwe werkenen met alg. st. op 1 na een amendement van den heer Franssen v. d. Putteom bedoeld bedrag onder 4 hoofden, tot nadere aan duiding der bestemming, te splitsen. De uitgaven in Neder land (met verhooging der bijdrage aan het Rijk met de af geschreven 106500) werden goedgekeurd met 39 tegen 23, die in Indie (circa 88miljoen) met 38 tegen 28, de mid delen in Nederland met 46 tegen 16 cn die in Indie met 4-1 tegen 17 st. De Kamer is tot 8 Nov. gescheiden. Benoemingen. Z. M. heeft herbenoemd als burgemeester van Broek op Langedijk den heer Jvan Bommel.

Alkmaarsche Courant | 1870 | | pagina 5