Kiezers! Grofsmederij, Ijzergieterij, Jhr. Mr. C. van FOREEST, Jhr. Mr. II.G.C. L.JANSSENS, Jhr. Mr. H. G. C. L. JANSSENS, Jhr. Mr. H. G. C. L. JANSSENS, Jonkhr. Mr. C. van FOREEST B IJ B E L, Jhr. Mr.H.G. C. I Jhr. Mr. 11. G. G. L m O D E 8. r is ui is De llgciiiccnc Kiesvereeniging voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal in het district Alkmaar heeft in hare vergadering op den 12 October 1870, te Alkmaar, met algemeene stem men op nieuw gesteld tot haren candidaat voor de vacature van het lidmaatschap van de Tweede Ka mer der Staten-Generaal Grondeigenaar te Heilo. Zij noodigt hare medekiezers in dit district uit om, op Dingsdag 25 October 1870, hunne stem men op dien Heer uit te brengen en door hunne getrouwe opkomst zich van hunnen burgerpligt te kwijten. Het bestuur voornoemd Mr. G. van LEEUWEN te Alkmaar, Voorzitter. Mr. D. P. H. ABERSON te Helder. W. W. BINGLEIJ te Helder. C. SPAANS te Broek op Langedijk. A. R. KAAN te Wieringerwaard. P. APELDOORN te Egmond-binnen. Mr. P. BINKHORST te Alkmaar, Secretaris. De generaal Knoop isook na het bedanken van den Heer van Foreest, bij zijn besluit gebleven geen gunsten van een tegenstander te willen aan nemen en geen lidmaatschap van de Tweede Kamer te begeeren, wanneer de heer van Foreest ten zijnen behoeve dat lidmaatschap moet nederleggen. Hij heeft ons verzocht U dit mede te deeleu en U tevens te verzoeken ditmaal uwe stemmen uittebrengen op den liberalen candidaat, die in zijne plaats zal ge steld worden. Dit verzoek brengen wij thans aan U over en noodigen U dringend uit uwe stemmen te vereenigen op den Heer te 's Gravenhage, die in de vergadering der Cen trale Kiesvereeniging van 19 October 1870 met algemeene stemmen tot Candidaat is gekozen en dien wij U als eerlijk, onafhankelijk en kundig liberaal, met het volste vertrouwen aanbevelen. Het Bestuur der Centrale Kiesvereeniging in het hoofd-district Alkmaar, IV. van «Ier kaaay, te Alkmaar. C. van Veen te Helder. S. iieijïcr Szn., te Texel. 14. Bi'celiaartte Winkel. J. Wj. X. (ill'Onenian, te Wieringerwaard. I'll. Hulst, te Zuid-Scharwoude. A. T. van Vken te Alkmaar. *1. CJ. tie Leeuwte Anna Paulowna. Kiesdistrict Alkmaar. Tengevolge van het bedanken van den Heer W. J. KNOOP, voor de candidatuur van het lidmaatschap der 2e. Kamer van de Staten-Generaalnoodigt de Kiesvereeniging de CSrondwet te Alkmaar de kiezers van het kiesdistrict Alkmaar uit, om bij de stemming op Dingsdag 25 October 1870, voor een lid der 2e Kamer der Staten Generaalhunne stemmen uittebrengen op te V Gravenhage, die, als lid van den Raad een wethouder van 's Gravenhage en in verschillende maatschappelijke betrekkingenzich heeft doen kennen als een regtschapen ijverig en kundig man, eu daarom en om zijne liberale beginselen het volste vertrouwen der kiezers verdient. De Commissaris van politie te Alkmaar heeft op last van den Burgemeester den gemeente-aanplakker verbodende hem door mij ter hand gestelde bil jetten van bovenstaanden inhoud op de gebruike lijke wijze aan te plakken. W. van dek KAAY. Het Bestuur der ALGEMEENE KIESVEREE NIGING in het district Alkmaar verklaart, dat de candidatuur voor het lid'™—'J uitdrukkelijk heeft t 11 et Be, Mr. G. van LEEUWEN Mr. D. P. H. ABERSC W. W. BINGLEIJ, te C. SPAANS, te Broek A. R. KAAN, te Wier P. APELDOORN, te Mr. P. BINKHORST, bij G. REGTERhoek Laat en Boterstraatte Alkmaar, verkrijgbaar gesteld a 15 ets. Nieuwe 'B'eslumenlen van het Britsch Bijbelgenootschap. Fabriek van Sloom- en andere werk- Dc Gauged ijker i heeft, eerbied hebbende voo den Generaal KNOOP, die van zijn politieken tegenstam en daarom voor de candidal Kamer voor het district Al danken in hare vergadering in overeenstemming met de C in dit hoofddistrict, met algem candidaat aangenomen den 1 Hedekiezers Sn 'tdii De ondergeteekenden get of Algemeene Kiesvereeniging mensop Dingsdag den 21 hunne stemmen uittebrengen Alsmede eene fraaije sorteeri tulpen en crocus-bloei voor kamer en tuin waartoe wordt uitgenoodigd en ter levering zich aanbeveelt. J. A. van den BERG. Pruisen. GrootBIrittanje en leiiantl. Italië. Spanje. l'crecnïgtlc Slaicn. Heden ontvangen de Winter 9I«de91en welke Maandag ter bezichtiging gereed zullen staan. Zij vleit zich met een ruim bezoek en beveelt zich verder aan tot het maken van alle COStusilCS enz. UEd. Dw. Dienaresse, Wed. KUNEMAN, geb. Munnich. Van heden af is bij J. le LEEUW, aan den Koningswegover de Lom- bardsteegdagelijks best RUN II- XIjËESCII te verkrijgen en Kiei'stuk a ct. de 5 ons. Alkmaar 21 Oct. 1870. De ondergeteekende, als oudste Dansmeester, ver wittigt aan buitenlieden en stadgenooten, dat hij zijnen Ranseiarsus zal openen den 25 October a.s., en beveelt zich daartoe beleefdelijk aan. D. BEST. Mr. N. H. de LANGE, C. BOSMAN, Dr. C. J. DE LANGE, W. VAN DER KAAY, H. J. AN SINGH, J. S. SCHAAP, I. D. PREIJER, H. de BOER, II. S. BLOK, P. BRUINVIS de LANGE, P. CROK, A. ERANKENvan HEIJST, J. TERMEER. AAN DE KIEZERS IN HET DISTRICT ALKMAAR. Kiezers die uw stem niet aan den heer van Foreest kunt geven, omdat gij niet instemt met zijn staatkundige richting Kiezersdie u in het vorige jaar in de bres hebt gesteld voor onze bedreigde gemengde lagere school Kiezers die toen den generaal Knoop hebt gekozenen het betreurt dat gij hem thans uw stem niet kunt gevennu hij heeft verklaard geen gunsten te willen aannemen en daarom geen lidmaatschap van de Tweede Kamer te begeeren, wan neer de heer van Foreest daartoe ten zijnen behoeve moest aftreden Kiest thans geen tegenstander, maar een geestverwant in de plaats van den man, die tusschentijds uit vaderlandsliefde de Tweede Kamer verliet; gelooft nietdat de gemengde school buiten gevaar isal wordt zij op het oogenblik niet openlijk bedreigd Ir ipst q I I prt wiens naam bij de liberalen een goeden klank heeften die zich in verschillende maatschappelijke betrekkingen heeft doen kennen als een ijverig, bekwaam en eerlijk man. Het bestuur der Centrale Kiesvereeniginy W. van der KAAY, te Alkmaar. C. van VEEN, te Helder. S. KEYZER Szn., te Texel. S. BREE- BAART, te Winkel. J. L. T. GB.ONEMAN, te Wieringerwaard. Ph. HULST, te Zuid-Scharwoude. A. T. van AKEN, te Alkmaar. J. C. deLEEUW, te Anna Paulowna. TVT r, te 's Gravenhageen verzoe die met haar de liberale beg om hunne stem op Dingsda; 1870, op genoemden Heer i ZuidscharwoudeHet B 20 October 1870. Kies' PH. HULST, S. P. HERi E. WAAL, ALB. BKIN JB. KROONP. de GE JELGERSMA Gz. te 's Graver welke Heer dringend door 1 kiezers wordt aanbevolen. J. Spaans Junior, P.Smit A. Marees J. Spaans Jun J. StammesA. Zander, J Jb. v. d. Oord Jz., allen t Jb. Stammes, J. Vader W S. Buis, A. Vader Wz., D. Roggeveen Dz., J. I GrootesD. Zeeman Schagen. J. Bakker, E. A. Nobel BrakG. Leeuwen, J. Glijn C. v. d. OortJ. A. Thor C. de Graaf, T. Klaij, J. J. Kooiman Senior, R. P. Klaaren allen te Wink K. Akkerman Janz., A. C nis Cz. te Sc/termeer. J. SchoorlJ. de Pa J. Zwager, J. Molenaar, te W. Govers P. Blom C. Pijper, Jb RootjesW te Heer Hugo Waard,. W. GoversW. Schern Sint Maarten. F. Blaauboer, te Anna 1 J. Koopman J. Strijl H. MaarsenA. Houtkoc Nieuwe Niedorp. K. v. d. Oord Janz., J.Ni P. Hof, te Oude Niedorp. G. Zevenhuizen H. Zeve J. Zwaagte Warmenliuize C. Hooij en G. Keijzer, te jJgjUps, Aan de Boomkweek MIDDENHOUT te A eene ruime keuze van y plantsoen, opgaande en lindebuoniengro sierplanten, enz. komenheeft hij 's avonds een onderhoud gehad met graaf Bismarckdie zich vervolgens naar den Koning heeft begeven. De geheele pruisische reserve-divisiewelke te Oberheim gestationeerd was, is den 11, den Rijn af, tot voor Neu- Breisach en Schlettstadt opgerukt. Den 16 heeft de bezetting van Neu-Breisacli begunstigd door een zwaren misteen uitval gedaan welke afgeslagen is. Het beheer der telegrafen in den Elzas en Lotharingen is voorloopig geheel geregeldin de dienst wordt door noord- duitsche ambtenaren voorzien. Voor de definitieve regeling van het postwezen worden ook beiersche ambtenaren aangesteld. Fransche berichten. Een uit Verdun te Rijssel aangeko men bode verzekertdat de bezetting, in eenen uitval8Ü0 vijanden buiten gevecht gesteld heeften dat 6 dagen later door de belegeraars eene mislukte poging tot bestorming be proefd is, waarbij zij 1800 man verloren hebben. Verdere Krijgsbekichten. Het stoffelijk overschot van den saksisehen genl. v. Gersdorj is onlangs met groote plechtigheid van het oorlogstoonee; naar Saksen overgebracht. Dit heeft waarschijnlijk aanleiding- gegeven tot de in fransche bladen voorkomende berichten betreffende den dood van den genl. v. Moltke of van eenig ander hooggeplaatst persoon. De genl. Théremin d' Hame is den 3 te Laon overleden ten gevolge der wond, bij de overgaaf der vesting ontvangen. De minister van oorlogluit. genl. v. Beyer, heeft, wegens de ziekte van den luit.-genl. Glümer, het opperbevel over de badensche divisie tijdelijk overgenomen. De gouverneur van Koningsbergengenl. Rosenberg, is in de plaats van den Groothertog van Meckelburg tot plaats vervangend gouv.-genl. van Reims benoemd. Den 10 is te Reims het eerste nummer verschenen van den Moniteur Officïèl du gouvernement general a Reims. Hel bevat de bekende proclamatien van den Groothertog van Mecklenburg en van de civiele commissarissenden prins v. Hohenlohe en den graaf Tauffkirchenhet kon. besluit tot opheffing der conscriptie een edict betreffende de verant woordelijkheid der overheden in geval van aanval op duit- sche soldaten en transporten, een bevel om den aanstaanden wijnoogst in Champagne niet te storen, enz. De bij Artenay gevangen genomen fransche troepen waren voorzien van livrettenwaaruit bleek dat zij in soldij der republikeinsche regeering te Tours stonden. Lieden van middelbaren leeftijd werden er weinig bii gevonden, zijnde deze klasse door het zenden der mobiele garden naar Parijs uitgeput; daarentegen waren er jongelieden van 16 en mannen van 45 jaren; zij misten alle kennis van militaire zaken en beklagen zich over de landliedendie weigerden hen van levensmiddelen te voorzien of als wegwijzers te dienen. Te Orleans had men zich na den slag van Artenay den korten tijd ten nutte gemaakt om de stad met een dubbeleD ring van verschansingen te omgeven en niet alleen de 2 divisiën die rechts en links van het tooneel van den strijd geplaatst waren geweestmaar ook alle beschikbare (roepen uit Tours en Bourges samengetrokken. Daardoor werd een leger vereenigd van 28000 man linietroepen en 7000 mobiele garden, waaronder ook de uit Rome gekomen zouaven waren opgenomen. Den 11 stieten de beieren bij het dorp Onnes op dit legerdat over 40 stukken veldgeschut beschikte en kwamen zij alras bij de eerste linie van verschansingen, ver moedende dat het Loire-leger geheel in aftocht wasmaar haastig voortrukkendewerden zij uit de tweede linie met een moorddadig vuur ontvangen. Van 's morgens lOp tot 's avonds 7 uren werd daar gestredenop een terrein waar de duitsehe cavallerie en artillerie zich weinig kon doen gelden. Eindelijk gelukte het den pioniers om aan de artil lerie den weg tot een wijnberg te banen, welke den geheelen omtrek belieerschte. Zoodra eene batterij van daar haar vuur had aangevangen, trachtten de franschen hunne kanon nen te redden hetwelk ten koste van 3500 gevangenen gelukteweldra ontaardde de aftocht in eene wilde vlucht en hoewel de genl. v. d. Tami zijne troepenwegens de duisternisbevel had gegeven vóór Orleans optehouden, was de vervolging zoo heftig, dat de stad als prijs der over winning den eigen avond bezet werd. De fransehen verzuimden in hunne haast om de ondermijnde brug over de Loire te doen springen. De voortzetting der vervolging werd aan de cavallerie opgedragenmaar zonder veel nutdoordien de paarden te vermoeid waren. Soissons heeft den 16, na zich 4 dagen hardnekkig verde digd te hebben, gecapituleerd; 4000 man zijn krijgsgevangen en 132 kanonnen buit gemaakt. De duitschers hebben daardoor eene tweede spoorweglinie naar Parijs bekomen, hetgeen van des te meer gewicht is, dewijl de andere niet verder dan tot Meaux gaat, dewijl de franschen de tunnel bij Eertésous Jouarre hebben doen springen. Tan duitsehe zijde zijn ge durende het beleg slechts geringe verliezen geleden. De Groot hertog van Mecklenburg heeft den 16 zijnen intocht binnen de stad gedaan. De tegenover den genl. IFerder staande franschen zijn, op de nadering zijner troepen, vluchtende op Belfort en den spoorweg van Dyon teruggetrokken. De spoorweg van Te- soul naar Belfort is door de duitschers vernield. 500 Ge vangenen der mobiele garde zijn den 16 in den omtrek vau Chateau Thierryterwijl de duitschers met de franc-tireurs slaags warenontkomen. Montdidier is den 17 door een detachement van het Maas leger bezet, waarbij 4 officieren en 178 mobielen garden ge vangen genomen zijn. De 22e divisie van het leger van den Kroonprins heeft den 21. ten koste van weinig verlies, 4000 man nationale garden en franc-tireurs bij Chateaudun (Eure en Loire) aangetast verslagen, de gebarricadeerde stad stormenderhand ingenomen cn vele krijgsgevangenen gemaakt. Den 11 is het étappe-commaudement te Stenay, ten gevolge van eenen uitval uit Montmédy, opgeheven. Fransche berichten. De vijand heeft den 12na hevigen tegenstandBreteuil bezet. Amiens is gereed om hem krach tig te weerstaan. Uit Epernay wordt van den 13 gemeld dat de pruissen 1500 zieken en 15 dooden per dag hebben, en dat de in woners van het dep1, der Aube en op de grenzen der depar tementen van de Marne vast besloten zijn om krachtigen tegenstand te bieden. Beaugency is ontruimd na een te Eeouis geleverd gevecht, waarin de pruissen 800 man in 1 regiment cavallerie sterk waren; de vijand trok naar Gisors terug. Na de viaduct van Beaugency te hebben doen springen, zijn de pruissen den 16 Baulle doorgetrokkenwaar zij het huis van de maire in brand staken. Te Tilleneuve hebben zij den maire gevankelijk medegevoerd. Pruisische verkenningstroepen werden dien dag bij S. Lau- rent-des-Eaux door de vrijschutters teruggeslagen. Montdidier, eene kleine open stadis den 17 door 800 pruissen met artillerie aangevallen, waarbij 3 inwoners het leven lieten. De vijand hief eene oorlogschatting van 50000 fr. en nam den maire en diens adjunct als gijzelaars mede. Toorts werden er 500 man der mobiele garde gevangengenomen. Trijschutters hebben den 17, na een op pruisisch detache ment behaald voordeel, Mélun bezet. Den 18 zijn de eerste bommen tinnen Dyon gevallen en is Tesoul door den vijand bezet. In het stadje Cannes hebben de pruissen, onder bedreiging van brandstichtingeene schatting van 100000 fr. geëisckt. Als bewijs van den ontzaggelijken omvang der correspon dentie, welke de post-administratie naar het leger te verzen den heeftwordt vermelddat den 10 alleen van Berlijn 1S7 groote zakken met brieven voor het leger zijn afgezon den; 7 wagens, elk met 2 paarden hespannenwaren noodig om die bezending naar het spoorwegstation overtebrengen. De Staats-Anzeiger bevat een kon. besluit van den 2 waarbij de door de leening van het N.d.-Terbond te ver schaffen som van 100 op 80 miljoen th. wordt verminderd. De Koning heeft gelastdat geen enkel man naar het leger mag worden gezondendie niet minstens 3 maanden in de oefeningssohool bij de reserve-troepen is afgericht. De Kulnische Zeitung behelst een artikelten betooge dat de gelegenheid thans gunstig is om Luxemburg, „een land 't welk toevallige gebeurtenissen ons gedurende een korten tijd ontvreemd hebbenterug te voeren „in den schoot der germaansche familie." Frankrijk kan zich tegen de vereeniging niet meer verzetten en de overige groote mogendheden zullen verheugd zijn zich van den in het belang des vredes opge nomen waarborg te kunnen ontslaan [In de Luxemburger Zeitung heeft dezer dagen een artikel gestaanwaarin de noodzakelijkheid der vereeniging van het Groothertogdom met Duitsehland betoogd werd]. De hamburger brik Herzog v. Cambridge is door de fran sche vloot prijsgemaakt. De Zukunft deelt een brief mede vau graaf Bismarckin antwoord op een schrijven van d'.Jacoby; hij verklaart geen rechtstreekschen invloed op dc besl riten van den gouv.-genl. der kustlanden te kunnen uitoefenenmaar dat het hem aangenaam zal wezen om de belangen van dr. Jte kunnen bevorderen, indien de door den gouv.-genl. aan den Koning ter motiveeriug zijner maatregelen te zenden inlichtingen zulks veroorlooven. Genoemd blad behelst ook eene lijst van 100 personen, die zich met het protest tegen de annexatie van fransche gewesten vereenigenen protesteeren tegen de beperking door het militair geweld van het recht der vrije uiting van gevoelens in woorden en gesehriften. De heer Arles-Hufour. vice-president van het Internationale en Permanente Trede-Terboud en voorzitter van het honsche comité tot het verleenen van hul]) aan de slachtoffers van den oorlog, heeft den 19, in de Times, in liet belang van Prankrijk een beroep gedaan op de werkdadige sympathie der engelsche natietot het doen eindigen van den krijg. De heer Thiers is den 12 te Florence aangekomen. Hij heeft met den minister Sella een langdurig onderhoud gehad, gelijk den 13 met den Koning. Den 18 is hij weder vertrokken. De minister Sagasta heeft den 8 in de permanente com missie der Cortes verslag gedaan van onderhandelingen, ten behoeve van Frankrijk gevoerd. Zoodra Spanje de republiek erkend had, had de heer Favre verzocht, dat Spanje zijne bemiddeling zou aanbieden. Eene daarop aan graaf Bismarck gedane vraagop welke voorwaarden hij een wapenstilstand zou willen sluiten, was beantwoord met een duidelijke wei gering en eene betuiging van verwondering, dat Spanje zich dus op den voorgrond stelde. Het ministerie had toen ge tracht de bedoelingen van andere Kabinetten te polsen, maar in EngelandOostenrijkItalië en Busland slechts koude onverschilligheid gevonden. De President heeft eene proclamatie uitgevaardigd, waarbij de gevangenneming en gerechtelijke vervolging gelast wordt der liedendie door het organiseeren van militaire expedi- tiën het werven van soldaten uitrusten van schepen en het verzamelen van gelden voor een en ander, de neutraliteits- wetten schenden. Snelpersdruk van Herm". Coster Zoon. het Magisch gebied door zevenenvijftig achtereen- volgende voorstellingen te Amsterdam met uitbuu- digen bijval zijn vereerdwaarvan de uitvoerige affiches nader zullen worden kenbaar gemaakt. Aanvang 7^ uur. SSri De directie acht zich verplicht het geëerde publiek opmerkzaam te maken, dat er nog een per soon in de provinciën rondreistonder den naam van EPSTEIN Fits, doch die met den beroemden Dr. EPSTEIN volstrekt niet in betrekking staat. Snelpersdruk van Herm'. Coster Zoon.

Alkmaarsche Courant | 1870 | | pagina 6