Twee en z even igste J aargang. 870. No. 44. ZONDAG 30 OCTOBE li. üe ©fftctccl (Bcbccltc. in liet uitslag der Kiesdistrict stemming Alkmaar. 5S2ilcfcclijfe0cïïc Berichten. Belgie. Pruisen. Bosienryk-EBongarijc. Sialic. Frankrijk. cu Ierland. Turkije. EBaimcnlaml. A L A A i E 0 Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prijs per kwartaal f ©,©5, franco per post f O8 O, afzonderlijke nommers 5. Cents. Brieven franco aan de Uitgevers IIERM1. COSTER ZOON. De Advertentiën kosten van 15 regels 0,75, voor elke regel meer 15 Centsgroote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in het eerstvolgend nommer ingestaan; ingezonden berichten een dag vroeger. Bij deze Courant behoort een Bijblad. De BURGEMEESTER van ALKMAAR verklaart «voor onwaarheidhet berigt voorkomende in "de Alkmaarsche Courant van 23 October j.l. en geteekend door IV. van der Kaay," aangezien door den ondergeteekende geen last aan den Commissaris van Politie te Alkmaar is gegevenom den gemeenteaanplakker te verbieden, billetten betrekkelijk eene aanbeveling van Jhr. Mr. 11. O. C. L. Jan-mens tot Lid van de 2e Kamer der Staten-Generaalin diezelfde courant boven dat berigt geplaatstop de gebruikelijke wijze aan te plakken. Dergelijke last zou in strijd zijn met art. 3, 2e lid der in structie van den stads aanplakker (Gemeenteblad van Alkmaar n". 68 van 1869), welke verordening de heer Wvan der Kaay als lid van den Gemeenteraad in zijn bezit heeft. Alkmaar, De Burgemeester voornoemd, 25 Od. 1870. A. MACLAINE PONT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen bij deze ter algemeene kennis, dat door hen in hunne vergadering van 27 October 1870 naar aanleiding van bet. van den heer Mr. W. van der Kaay te Alkmaar ingekomen ver zoek luidende Alkmaar, 27 October 1870. De officieële logenstraffing van mijn bericht omtrent de geweigerde aanplakking der biljetten, houdeude aanbeveling van Jhr. Mr. H. G. C. L. Janssens als candidaat voorliet lidmaatschap der Tweede Kamer, heeft mij meer dan ik kan uitdrukken verbaasd en gekrenkt. Wat de Burgemeester op officieële wijze bekend maakt is geheel in strijd met hetgeen de Stads-aauplakker mij heeft medegedeeld. Heeft dan deze beëedigde gemeente-amb tenaar mij verkeerd ingelicht? Ik verzoek dringend, dat die ambtenaar nog heden in uwe vergadering en in mijne tegenwoordigheid daaromtrent worde ondervraagd, en dat ter mijner rechtvaardiging dit verzoek en het procesverbaal van de ondervraging van den stadsaanplakker in het officieële gedeelte der drie morgen en overmorgen te Alkmaar verschijnende couranten worde openbaar gemaakt. Aan Heeren (get.) W. van dek KAAY. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar. is besloten, die ondervraging van den beëedigden stads aanplakker in tegenwoordigheid van den heer Mr. W. van der Kaay te doen plaats hebben; dat daarop de heer Mr. W. van der Kaaydaartoe uitge- noodigdin de vergadering is verschenen en de ondervraging van den beëedigden stads-aanplakker heeft plaats gehad, welke gemeente-ambtenaar heeft verklaard: dat hij in den avond van Vrijdag 21 October 1870circa 10 uren bij den heer Mr. 11 van der Kaay is ontboden, die hem 9 aanplakbillettenonderteekend door het bestuur der centrale kicsvereenigingstrekkende tot aanbeveling van haren candidaat den heer Jhr. Mr. H. G. C. L. Janssens voor Lid van de 2e Kamer der Staten-Generaal, ter hand stelde, zeggende: wilt gij deze billetten aanplakken, maar gij moet er eerst mede naar den Commissaris toe gaan om te laten viseren volgens je instructie;" dat hij zich heeft bege ven naar den Commissaris van Politiediena het billet geheel te hebben gelezenheeft gezegdnik vind er geen bezwaar inmaar ga er mede naar den Burgemeester"waaraan hij heeft voldaan; dat de Burgemeester, dien hij persoon lijk heeft gesprokennadat hij het gebeurde had medege deeld, heeft geantwoord: gij moet het compliment doen aan mijnheer van der Kaayen zeg, dat het gemeentebestuur zich niet met zulke billetten bemoeitniet alleen voor dezen, lieer (daarmede bedoelende den heer Janssens) maar al ware het ook voor mijnheer Foreest of wie ook jij mag het met doen dat hij die boodschap aan den heer van der Kaay heeft overgebragtdie hem heeft opgedragen den Burgemeester te gaan zeggendat hij er op bleef aandringen dat zij aan geplakt werdengelijk in alle steden gedaan wordtdat hij die boodschap aan de dienstbode des Burgemeesters heeft medegedeeld, welke dienstbode is teruggekomen, zeggende mijnheer zegt't is goedals jij het maar niet doet; dat hij de billetten toen teruggebragt heeft aan den heer Mr. Wvan der Kaay, die hem aanbeval het gesprokene goed te ont houden daar het wel mogelijk kon zijn, dat hij de gespro ken woorden nog eens moest herhalen; dat hij naar hel huis des Burgemeesters is teruggekeerd, waar het licht reeds uit waswaarom hij zich begeven heeft naar het liuis van den Secretarisals zich beangst makendedat hij hiervan voor hem onaangename gevolgen had te wachtendat hij den Secretaris die zulks ook bevestigt) in hoofdzaak had medegedeeld het gebeurde, die hem gerust had gesteld, waarna hijte huis gekomenhad opgeschreven de gespro ken woorden. De Burgemeester heeft deze ondervraging niet bijgewoond als vooraf de vergadering verlaten hebbende. Alkmaar, 27 Oct. 1870. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. G. A. VERHOEEP, 1°. Voorzitter. De Secretaris NUHOUT VAN DER VEEN. Namens den Schoolopziener van het district, wenscht de ondergeteekende de aandacht van ieder dien zulks mocht aangaan, er op te vestigen, dat de cursus der Normaal-les sen voor kweekelingen van voren af aan, op Maandag den den 31 October 1870, zal beginnen, zonder dat meergevor derde kweekelingen eene afzonderlijke zorg meer vereischen, en dat het dus in het belang is van jongelieden, die zich aan het lager onderwijs willen toewijden, liever nu dan later die lessen te bezoeken. ri" n'J1— ar- De Directeur der Normaallessen Dr. J. J. de GELDER. De KAMER van KOOPHANDEL en FABRIEKEN te ALKMAAR maakt bekend, dat van Maandag 31 October tot Zaturdag 5 November 1870, van 's voormiddags 10 tot 's namiddags 2 ure, in haar gewoon lokaal op het Stadhuis ter lezing zullen liggen 1. Een opgaaf van den handel en de scheepvaart van Groot- Brittanje en Ierlandgedurende de maand April en de overige maanden van 1870. 2. Verzameling van consulaire en andere berigten en ver slagen over nijverheid, handel en scheepvaart 1870,1, 911. 3. Opgaaf van nieuw of met anderen naam in de maanden Julij Augustus en September in de vaart gekomen schepen. 1. Overzigt van den handel en de scheepvaart van Ham burg in 1869. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voornoemd, Alkmaar, F. M. AGHINA, Voorzitter. 29 October 1870. J. P. KRAAKMAN, Secretaris. POLITIE. Ter terugbekoming aan het commissariaat van politie voorhanden, het navolgende gevondene, als: een koperen ta baksdoos een handwageneen rood koralen kettingje. Bij de opening der stembussen is gebleken, dat van de meer dan 3000 kiezers 2020 alzoo twee derdenbun plicht had den vervuld; 9 briefjes werden van onwaarde verklaard, en van de 2011 overblijvende geldige stemmen ontving de heer van_ Foreest er 1083, de heer Janssens 914, terwijl de overige stemmen op sommige andere personen verdeeld waren. De verkiezingthans niet meer onder den invloed van voorbehoud of toezegging, maar op het zuivere terrein te ruggebracht is alzoo in conservatieven zin uitgevallen. Ofschoon de liberale partij het moet betreurendat het vrijwillig verlaten van cie Tweede Kamer door den Generaal Knoop in het belang des lands, door allerlei omstandigheden, die er hem eindelijk toe brachten zich niet meer verkiesbaar te stellen, ten slotte ten gevolge heeft gehaddat tus- soheutijds een liberaal lid door een conservatief is vervangen, is de uitslag dezer verkiezing toeh geenszins ontmoedigend. Verschillende omstandigheden waren in het nadeel van den candidaat der liberalen. In de eerste piaats de teleurstelling wegens het bedanken van den Generaal Knoop. Teleurstelling wekt altijd versla genheid en eerst langzamerhand kan de veerkracht zich weer herstellen. Eerst langzamerhand en hier was bijna geen tijd. Woens dag werd de heer Janssens tot candidaat gekozen, en Dinsdag daarop moest de stemming plaats hebben. Eerst Zaterdag werd de naam van den candidaat door de advertentiën in de dagbladen en de verspreide circulaires algemeen bekend. En die naam was voor bijna alle kiezers de naam van een onbekende Op sommige plaatsen hadden de liberalen het voornemen opgevat, indien de Generaal Knoop de candidatuur mocht weigeren, zich van de stemming te onthouden. Vooral aan den Helder was dat voornemen vrij algemeen; eerst ter elfder ure heeft men het laten varenmaar het was toch te laat om nog op een goede opkomst te mogen hopen. Van de meer dan 400 kiezers in die gemeente hebben er dan ook slechts 192 gestemd. Allerwaarschijnlijkst heeft het oude schrikbeeld der in komstenbelasting menig kiezerdie voornemens was den candidaat der liberalen te stemmente huis doen blijven misschien zelfs zijn stembillet met den naam van den beer van 1'oreest doen invullen, van wien men immers zeker kon zijn, dat hij niet voor zulk een vreeselijke belasting zou stemmen. Immersofschoon de liberalen over de inkomstenbelasting verschillend denken, en niemand kon zeggen hoe de beer Janssens daarover in de Kamer zou stemmen, was het toch lang niet onmogelijk dat hij er zich voor zou verklaren. Had niet de Centrale Kiesvereeniging zelve gezegddat zij hoopte, dat haar candidaatzoo hij gekozen werd, zou mede werken tot afschaffing der patentbelasting, en dat ook in de plaats^ daarvan een andere belasting noodig zou zijn Welke belastingwist men natuurlijk nietmaar de liberale partij zou altijd voor een belasting zijn die allen treft en zooveel mogelijk gelijkmatig drukt. Geen privilegiën riep de Cen trale Kiesvereeniging den kiezers toe geen voorrechten geen druk voor den een en vrijstelling voor den ander. Ge lijke lusten en gelijke lasten voor allen! Hoe menig zwakke broeder kan voor dat denkbeeld zijn teruggeschrikt. Zelfs voor een patentbelasting valt nog wel iets te zeggen. Er worden gronden genoeg aan de hand gedaan om haar te verdedigenen eindelijk verliest zij veel van haar onrechtvaardigheid in de oogen van hem die haar niet behoeft te betalen. Niet zooveel trekken van de Oost? Ja, men moet niet onmenschelijk zijn en de Ja vanen goed behandelenmaar zij mogen toch ook wel wat doen voor Nederland, dat zooveel voor hen doet. Immers wij brengen hun Christendom en beschaving ('t is wel de moeite waard, wat zij in derdehalve eeuw daarvan van ons ontvangen hebbenen wij besehermen hen tegen andere volken, die hen nog veel harder zouden behandelen. Laat hen nu ook wat voor ons werken, 't is hun manier van be lasting betalen (maar die belasting gaat hun land uit)en ZÜ zjjn gewoon voor hunne heeren en meesters te werken; dat is zoo hun gebruikzij willen zeiven niet anders. Minder geld uit de Oost en geen patentbelastingmaar daarvoor in de plaats een belasting die allen gelijkelijk treft, zonder vrijstellingen, ook niet voor den boerenstand voor die arme huurboertjes, die toeh al zoo'n moeite hebben om door de wereld te komenDat is een harde taal, en wie weet hoevelen haar niet hebben kunnen verdragen. Eindelijk een persoonlijke grief tegen den heer Janssens. Het moest vooral aan zijn invloed worden toegeschre ven verzekerde de Nieuwe Alktn. Ct. die vrijdag avond verschijnt dat in den Haag de bepaling tot stand kwam, volgens welke bedeelde ouders werden gedwongen hunne kinderen naar de gemeenteschool te zenden. Inge wonnen inlichtingen gaven de Centrale Kiesvereeniging aan leiding te verzekeren, dat dit geheel bezijden de waarheid was. Voor zooveel de tijd toeliet, lichtte zij de kiezers in, en deelde nog later mee dat een dergelijke verplichting nooit door den gemeenteraad van den Haag is opgelegden dat de poging daartoe niet van den heer Janssens maar van den heer van der Heim is uitgegaan. Daar kwam de Aiemce Alkmaarschè tegen open zij verzekerde//Het weersproken feit is waar. Tijdens Janssens lid van het armbestuur was, werd die maatregel genomen." Maar nu bespeurt toch iederdat dit iets anders is dan zij eerst had beweerd. Eerst was het vooral door zijn invloed later tijdens hij lid van het armbestuur was. Eerst was het een bepaling die tot stand kwam later een maatregel die genomen werd. Wat is er nu gebeurd? Het bezit van het gedrukte Ver slag der handelingen van den gemeenteraad van s Gravenhage en van de Vcrordemng op het burgerlijk armbestuur dier ge meente van 1855 en 1861 geeft nu gelegenheid tot volledige inliehting. De heer Janssens was lid van het burgerlijk armbestuur, dat in den Haag uit vijf leden van den gemeen teraad bestaat, waarvan een, een Wethouder, als Voorzitter. Ofschoon zelf Wethouder, had evenwel de heer Janssens daarin zitting ais gewoon raadslid, en is hij nooit Voorzitter van het armbestuur geweest. Hij was het echter die, als lid der vaste commissie uit den raad belast met het ontwerpen der verordeningen betreffende de huishouding der gemeente, de ver ordening op het Burgerlijk Armbestuur van 27 Augustus 1861 ontwierp, waarvan art. 28 voorschrijft, dat dit bestuur het schoolgaan der kinderen van de personen die onder stand genieten bevordert. Niets meer. Zeker een wen- schelijke bepaling. Nu besloot het Burgerlijk Armbestuur in den loop van het jaar 1862 met algemeene stemmenop voorstel, niet van den heer Janssens, maar van den heer VAN DER Heim in den regel als voorwaarde aan de bedee ling te verbinden, dat de kinderen der bedeelden van de gemeente 's Gravenhage ook de gemeentescholen moesten be- zoeKenomdat het gemeentebestuur op die scholen voldoend toezicht kon uitoefenen, en zeker kon zijn dat de kinderen haar getrouw bezochten. Dat niet j uist de invloed van den heer Janssens het armbestuur beheersohte, blijkt ook hieruitdat dit armbestuur den maatregel niet naliet bij het aftreden van dat lid, maar nadat de gemeenteraad in zijn zitting van 22 September 1863 den wensch had te kennen gegevendat aan de bezwaren tegen den maatregel zou worden tegemoet gekomen. Nog in die zitting verdedigde de heer van der IIeim den bedoelden maatregel. Merkwaardig is het wat hij zeide omtrent dien maatregel en de daartegen ingekomen bezwaren, niet van de bedeelden zeivenmaar van de kerkelijke armbesturen //Wat verlang den de adressanten dat het armbestuur als algemeenen maat regel zal aannemendat ieder bedeelde de school kon kiezen naar welgevallen. Komt de arme het geval is vrij onwaar schijnlijk en verlangt hij van ons armbestuur dat zijn kind op eenige bijzondere school ga, omdat daar het onderwijs meer overeenkomt met zijne godsdienstige overtuiging, geen arm bestuurwij althans nietzou zoo iets weigeren. Maar iets anders is het, vrij te laten eene keuze, alleen om der vrij- heidswille. Want niet alle bijzondere scholen zullen ons de noodige opgaven willen doenniet alle bijzondere scho len zijn even goed ingericht voor zulke kinderennoeh heb ben altijd plaats, maar vooral niet altijd zou die keuze in het belang zijn van het onderwijsmaar wel om de verplich ting TE ONTDUIKEN AAN DEN VERPLEEGDE OPGELEGD om zijn kind school te zenden. Dit is de eenvoudige toedracht der zaak." /'Slechts ééne moeder deelde de heer v. d. H. mede had gevraagd dat haar kind op een bijzondere school mocht gaan." Waarom? Omdat zij een dub bele bedeelde was, van het Burgerlijk Armbestuur en van een Yereeniging, die mede een eigen school had en aan hare bedeelden denzelfden eisch stelde. De bedeelde deed kaar verzoek om in het genot der dubbele bedeeling te kunnen blijven Onwaar was dus de voorstelling van de Aieuwe Alkmaar sche. Natuurlijk was de geheele zaak niet verzonnen. Zoo iets zou al te dwaas zijnen daaraan zal wel niemand gedacht hebbentoen de Centrale Kiesvereeniging de kiezers waar schuwde maar onwaar voorgesteld bezijden de waarheid. De maatregel zelf werd onjuist voorgesteld, met veel overdrijving, als een geweld aan het geweten gepleegd. Geen bepaling kwam tot stand. Een maatregel werd geno men, die nooit den vorm eener uitdrukkelijke bepaling verkreeg, en werd opgegeven zoodra de gemeenteraad daartoe den wenseh uitdrukte. Maar waar het, wat den heer Janssens betreft, vooral op aankomt, de maatregel moet niet aan zijn toedoen worden toegeschreven, werd niet op zijn voorstel genomen, maar eenvoudig tijdens hij lid van het armbestuur wasen met algemeene stemmen. Een voorstelling, die zooveel van de waarheid verschilt, zooveel verder gaat dan de waarheid is inderdaad bezijden de waarheid, is onwaar. De geheele waarheid, en niets dan de waarheid, daar komt het op aan. De voorstelling is ook vooral als verkiezingsmanoeuvre one del. Of kan het er door, een zaak die het gemeenschap pelijk werk was van mannen van verschillende richtingals stormram te gebruiken tegen een enkel lid die het ongeluk heeft liberaal te zijn W. v. d. K^ De in- en doorvoer van vee, afkomstig uit Frankrijk, Noord-Duitschland, Oostenrijk en Rusland, is thans ook voor de zeezijde verboden. Prins Hendrik der Nederlanden is den 21 in de hoofdstad aangekomen en met veel geestdrift ontvangen. Als manifes tatie ten gunste van de onzijdigheid en onafhankelijkheid des lands (met het oog op de taal van sommige couranten en de geruchten eener toetreding tot het N.d.-Verbond of eencr annexatie aan Pruisen), werden den prins 2 adressen over handigd. onderteekend door den gemeenteraad en 26 ver- eenigingen der stad. De prins verzekerdevertrouwen te blijven stellen in de mogendhedendie het londensche trac- taat onderteekend hebben. Den 23 heeft zich een patriotiseh permanent comitésa mengesteld uit afgevaardigden van alle talrijke vereenigingen in den landegevormdmet het doel om alle pogingen te verijdelenwelke door buitenlandsche bladen ter nadeele der onzijdigheid van het Groothertogdom in het werk worden gesteld. De verkiezingen van de leden der kiescollegiën zijn op 9 en die der Afgevaardigden op 16 Nov. bepaald. Hongarije. Een der leden van het Volkshuis heeft voor gesteld de regeering uittenoodigen zoo spoedig mogelijk aan den Souverein en het Parlement eene voordracht aantebieden tot organisatie van een onafhankelijk hongaarsch leger. De staatsbegrooting voor 1871 en de rekening van 1869 zijn ingediend. De laatste levert, in plaats van het geraamde tekort van 13 een overschot van 9J miljoen op." De be grooting voor 1871 sluit met een tekort van 11* miljoen. In 3 voorname kerken te Rome is den 21 een schrijven van den Paus aangeplakt, waarin gezegd wordt, dat, aangezien de over weldiging aan den Paus en aan het concilie de noodige vrij heid heeft ontnomende Paus de zittingen van het concilie schorst en hetin afwachting van een meer geschikten tijd, doet uiteengaan. Den 24 is voor het eerst eene indisehe mailen wel van 111 zakken, langs den weg over den Brenner, te Bologna aangekomen. De kardinaal-aartsbisschop van Rouaan heeft van den kan sel een protest tegen de overweldiging van Rome afgelezen. Met 1°. Nov. worden de postzegels, die het beeld des Keizers dragendoor de postkantoren niet moer aangenomen en vervangen door nieuwe, met het beeld der republiek en het omschrift „VrijheidGelijkheid Broederschap." Bij besluit van 24 Oct. heeft de regeering Algiers in 3 administratieve departementen verdeeld die elk 2 Volksver tegenwoordigers verkiezen zullen en door prefeeten beheerd worden onder oppertoezicht van een burgerlijken gouverneur- generaal. Tot deze betrekking is benoemd de heer Henri Didier en tot bevelhebber der land- en zeemacht aldaar de genl. Baliemand. Bij een ander decreet zijn de israëlieten in Algiers verklaard te zijn fransche burgers. De minister van justitie Crémieux heeft eene circulaire uitgevaardigdwaarin bepaald wordtdat de hoven en rechtbanken even als in andere jarenden 3 Nov. hunne gewone werkzaamheden zullen hervattenmaar ditmaal zon der redevoeringen en ceremoniëel. De internationale tentoonstelling van handwerksnijverheid te Londen wordt den 2 Nov. gesloten. Zij is zeer goed geslaagdbehalve wat het financiëele betreft: de ontvangsten hebben door den oorlog zoo geledendat men vreest bijna J van het waarborgfonds te moeten invorderen. De lord-mayor heeft den 24 de lijst der bekrooningen afgekondigd. Met Griekenland is of- en defensief verbond gesloten tegen elke mogendheid die dreigen mocht in het Oosten verove ringen te maken. De Koning heeft den 22 het te Arnhem in garnizoen lig gende bataljon infanterie geïnspecteerd waarna Z. M. die stad aan het hooid der troepen binnengetrokken, op het Velper- plein door de overheid verwelkomd en bij zijnen commissaris afgestapt is. Den volgenden morgen heeft Z. M. het koloniaal invaliedenhuis Bronbeek bezocht. Den 24 heeft Z. M. het garnizoen te Doesborgh geïnspecteerdaldaar een dejeuner op het raadhuis en op deu huize Bingerden het middagmaal gebruikt. Den 25 heeft de Koning de forten van Paunerden en Westervoort geïnspecteerd, een door de Staten van Gel derland aangeboden diner en daarna het concert der grena diers en jagers in Musis Sacrum bijgewoond. Den 26 heeft Z. M. te Nijmegen het garnizoen en de vesting geïnspecteerd en 's avonds in den schouwburg te Arnhem deelgenomen aan een door den gemeenteraad gegeven diner, zijnde Z. M. op het balcon van het gebouw getuige geweest van een in de nabijheid afgestokeu vuurwerk. Den 27 is de Koning op het Loo teruggekomen. Staten-Generaal. 2e. kamer. Behandeling der begroo ting voor Neerl, Indie. Den 22 is met 34 tegen 31 st. verworpen een amendement van den heer v. Golstein, gericht tegen de voorgenomen hervorming in de Preanger-Regent- schappen, en wel om de onderafdeeling „landraden, residentie- raden en andere rechtbanken" met 32220 te verminderen. Den 24 is met 37 tegen 29 st. verworpen een amendement van den heer Mirandolleom het plantloon der koffie in die Regentschappen niet van f 6.50 op 10, maar op f 13, gelijk elders op Java, te brengen. Den 25 zijn aangenomen: met 39 tegen 28 st. een amendement van den heer hierstrasz, om het bedrag van f 4,950,000 „materieel voor het bouw departement," te verminderen met 106500, tot uitstel van den te hoog geraamden aanleg van nieuwe werkenen met alg. st. op 1 na een amendement van den heer Franssen v. d. Futteom bedoeld bedrag onder 4 hoofden, tot nadere aan duiding der bestemming, te splitsen. De uitgaven in Neder land (met verhooging der bijdrage aan het Rijk met de af geschreven 106500) werden goedgekeurd met 39 tegen 23, die in Indie (circa 88| miljoen) met 38 tegen 28, de mid delen in Nederland met 46 tegen 16 en "die in Indie met 41 tegen 17 st. De Kamer is tot 8 Nov. gescheiden. Benoemingen. Z. M. heeft herbenoemd als burgemeester van Broek op Langedijk den heer J. van Bommel.

Alkmaarsche Courant | 1870 | | pagina 1