I Bijblad van de Alkmaarsche Courant van Zondag 30 October 1870. Kronijk van den Oorlog. Fraiikrtlk. V E ill B E fil. (SStlckcHjköcïie Berichten. lïiaitschland. Oostenrijk-ilongarijc. iftwiiscrlamS. Italië. 0TÏ Te Brest zijn den 15 120 americannsche vrijwilligers aan gekomen om de republiek hunne diensten aantebieden. De stoomboot, die hen van Nieuw-York heeft overgebracht, had ook een aanzienlijken voorraad geweren en ammunitie aan boorcL De inschrijving voor de leening van 15 miljoen, ten be hoeve van de verdediging der 4 noordelijke departementen door hunne Algemeene Raden uitgeschrevenis meer dan flaauw. Men heeft nogmaals een beroep gedaan op de bur gers maar er komt niets. De proclamatie van Gambettabetreffende-het verdrijven der pruissen uit hunne stellingen voor Parijs op den 12, is den 17, op bevel van het bewind, overal waar zij te Tours was aangeplaktafgeruktnadat gebleken wasdat op dien dag geen algemeene uitval had plaats gehad. De Constitutionnel merkt op, dat de proclamatie van het Voorl. Bewindwelke den 8 aan Oamhetta te Parijs werd medegegeven en te Tours uitgevaardigd is, zegt: dat Frank- rijks redding van de medewerking der departementen af hangt, terwijl de te Parijs afgekondigde tekst inhoudtdat het van de parijzenaars alléén afhangt, den vijand maanden lang tegen te houden. Voorts zegt liet blad dat de proclamatie van Tours dd. 7 Oct., welke van de voorbeeldige orde en eendracht binnen de hoofdstad gewaagtjopgesteld werd toen de demonstration van F lour ens en zijne medestanders aldaar onrust en opschudding veroorzaakten. De kolonel Frappoli, lid van het italiaansche Parlement, eertijds oostenrijksch officier, later volgeling van Garibaldi, heeft te Tours zijne diensten aangeboden. Hem is opgedra gen het vereenigen en organiseeren te Chambery der vrijwilli gers, die zich in de verschillende steden van het zuiden bevinden. Den 17 is de eerste luchtballon van Tours naar Parijs vertrokken. Bij decreet der Delegatie wordt verklaarddat Cha- teaudun zich verdienstelijk heeft gemaakt jegens het va derland, en een crediet van 100000 fr. geopend tot herstel dei- geleden schade. Het decreet zegtdat de nationale en seden taire garden en de parijsche franc-tireurs heldhaftig weerstand hebben geboden aan een aanzienlijk pruisisch corps, dat de stad niet bezet heeft, dan nadat zij gebombardeerd en ver brand was. I De burgerwacht te Marseille heeft geweigerd zich te ont binden, en de uit Tonrs gezonden regeerings-commissaris in I hechtenis genomen. 500 Leden der werklieden-associatie hebben eene openlijke demonstratie gedaan om den heer Esquiros aantesporen tot het voortzetten van zijn bestuur als prefect. De schorsing der uitgaaf van de Gazette du Midi en het bevel tot uitdrijving der jezuieten worden ge handhaafd. De Raad van het dept. der Monden van de Rhone heeft het besluit tot uitzetting der jezuieten te Marseille en tot onder sequester brenging hunner goederen, uitgestrekt tot de congregatiën van dezelfden aard in het geheele departement. Den 18 heeft de ultra-rep ublikeinsche partij te Rijssel eene poging aangewend om den prefect gevangen te nemende prefectuur te overrompelen en zich meester van het bestuur te maken. De nationale garde is er evenwel in geslaagd de orde te herstellen. De heer Testelin, commissaris-generaal voor de verdediging I in het noordenheeft zijn ontslag genomen volgens zijne verklaring in lEcho du Nord, zoowel om redenen van gezond heid als wegens gemis der noodige militaire kundigheden. De generaal Bourbaki is te Rijssel aangekomen. De heer Blancsecretaris-generaal bij bet dep', van buit. zakenis tot gezant te Madrid benoemd. Te Lyon ismet het oog op eene mogelijke belegering 1 bevel gegeven om een voor 2 maanden toereikenden voorraad leeftocht voor een garnizoen van 70000 man bijeen te brengen. De heer Batardonmaire van Dreux, gevangen genomen i wegens het afzien van de verwering der stad tegen een na derend detachement pruisisehe lanciersis te Tours weder op vrije voeten gesteldnadat gebleken wasdat zijne han deling op last van den gemeenteraad was geschied. Onderscheidene leden der linkerzijde en van het linker centrum van het Wetg. Lichaam, bovendien voorzienvan|de schriftelijke machtiging van vele andere Afgevaardigden hebben zien den 20 naar den minister Gambetta begeven en, bij monde van den heer Grévy, hunne wenschen kenbaar ge maakt, hierop nederkomende, dat er zoo spoedig mogelijk eene Nationale Vergadering zal worden samengesteld, waaruit I eene wettige regeering kan voortkomen, waarmede Pruisen zal willen onderhandelen. Wijl Prankrijk door uitstel geen betere vredesvoorwaarden kan erlangenzou zulks slechts kunnen leiden tot meerder verlies van menschenlevens en meerdere vermindering van Prankrijks welvaart. De minister Gambetta heeft den 20 gelastdat de in ste den of in kampen gelegerde troepen minstens 2 malen 's weeks geïnspecteerd zullen worden; dat wanneer het cijfer der troe pen in eene stad 2000 man te boven gaatdeze in minstens 3 mijlen van daar verwijderde kampen vereenigd moeten wordenen dat eiken dag minstens der manschappen een marsch van 20 a 30 mijlen moeten afleggen. Den 21 is de pauselijke nuncius uit Parijs te Tours aan gekomen en de heer de Kératry uit Madrid daar teruggekeerd; aan hem is thans het opperbevel opgedragen over de mobiele garde, de gemobiliseerde nationale garde en de vrijcorpsen in de 5 westelijke departementenmet den titel van opper bevelhebber der krijgsmacht in Bretagne, in welke betrekking hij alleen van den minister van oorlog afhankelijk zal zijn. De heer Thiers is den 21 van zijne zending te Tours te ruggekeerd. De heer Bancvoormalig maire te Parijsis tot directeur der openbare veiligheid over het geheele grondgebied der republiek benoemd. dooden cn gekwetstende franschendie ongeveer 200 Aan het militaire comité is machtiging verleend om in de krijgsgevangenen in hunne handen lieten terugtewerpen en in staat van oorlog verklaarde departementen alle paardenhunne voorposten weder in dezelfde stellingen te brengen, runderenrijtuigen of voorradenwelke den vijand zouden Den 13 had het verlies der beierschen bedragen aan gesneu- kunnen dienen, tegen ontvangbewijzen te verwijderen of te velden 3 officieren en 57 manschappenaan gekwetsten7 off. vernielen. en 255 mansch. en aan vermisten 59 mansch. De heer Dauzonadvocaat tePau, is benoemd tot prefect Den 21 hebben 12 battaljonste zamen ongeveer 20000 van het dep', der Ardennenwaarvan de hoofdplaatsMe- man sterk, met 40 stukken veldgeschut, een uitval uit Mont- zièresthans door pruisisehe troepen ingesloten is. Valérien ondernomenwelke na een gevecht van 3 uren De regeering heeft de prefecten en onderprefecten gelastdoor afdeelingen der 9e. en 10e. corpsen en van het le. reg. der de burgemeesters aantesporen om weerstand aan den vijand garde-landweer, ondersteund door artillerie-vuur van het 4e. te biedenen hen te verwittigendat de naam van elke corps, onder de oogen des Konings, die zich op de viaduct gemeente, die zich zonder tegenstand aan den vijand over- bij Marly bevond, is afgeslagen, waarbij de franschen 175 geeft, in den Moniteur openbaar gemaakt zal worden. krijgsgevangenen, de duitschers 100 dooden en gekwesten De heer Thiers begeeft zich met een vrijgeleide naar Parijs, verloren. Terwijl een gedeelte der uitvals-kolonnen een schijn- ten einde de door den engelschen gezant aan de Delegatie aanval deden tegen het door de saksers bezette Argenteuil medegedeelde voorstellen aan hetVoorl. Bewind over te brengen, dat tegen den avond in brand geschoten is, richtte zich de Te Tours is een militair comité gevormd onder voorzitting grootste macht tegen Bougival en Vaucresson en zette zich van den genl. Sol, tot het verzekeren van de defensie dier stad. in eerstgenoemd dorp vastmaar werden daaruit door de De heer An. de Laforge, de verdediger van S. Quentin, pruissen weder verdreven, waarbij de 10®. divisie, onder het heeft zijn ontslag reeds genomen als prefect van de Aisnevuur der mitrailleuses, met de bajonet 2 in positie gestelde nadat de krijgsraad te Rijssel eenparig verklaard haddat het stukken geschut vermeesterde. Het genoemde dorp werd door opperbevel over de troepen in dat dep', aan den in het dep', van de granaten van Mont-Valéretn geheel in brand geschoten, het Noorden bevelvoerenden divisie-generaal toekwam. Tijdens dit gevecht was het geheele garnizoen van Versail- De heer Grévy heeft zijn ontslag genomen als commissaris les uitgeruktslechts eene kleine bezetting en op het groote voor de nationale defensie voor de dep", van de Doubsde plein voor het slot eene batterij achterlatende. Aistoen liep Boven-Saóne en de Jura. de menigte te hoop, om, kwamen de Pruissen vluchtende Het bijeenroepen eener Constituante wordt door de repu- terughen met knuppels te ontvangen. Deze kwamen ech- blikeinsche en verdere het bewindtoegedane organen in de ter 's avonds zingende en met muziek terug, zonder in het tegenwoordige omstandigheden onraadzaam en noodeloos, vuur geweest te zijn. Bij het transport der krijgsgevangenen door de conservatieve en clerikale organen daarentegen als en der veroverde kanonnentoonde de bevolking zich zeer dringend noodzakelijk voorgesteld. opgewonden. Een te Limoges eigenmachtig ingesteld comité van ver-! Denzelfden dag hebben fransche bataljons met artillerie en dediging heeft eene gedwongen heffing uitgeschreven, nadat j mitrailleusesna de Marne bij Join ville te zijn overgetrokken, het opstellen eener vrijwillige leening tot niets geleid had. een aanval gedaan op de wurtembergsche voorposten bij P a k u s. I Champagny. Ten koste van 5 dooden en 30 gekwetsten De genl. Trochu heeft den 15 de maires geschrevendat hij met den genl. commandant der nationale sedentaire garde overeengekomen was om eenige corpsen daarvan mobiel te makendat hij bij gemis van toereikende artilleriein het open veld niets tegen den vijand kon nitrichten en dus al zijne aandacht wijdde aan de samenstelling daarvan; dat hij intusschen weerstand moest bieden aan het ongeduldig verlangen van sommigen om uitvallen te doen harden zou bij de uitvoering van zijn plan, dat hij niet open baar wilde maken en waarin hij niet door wantrouwen der be volking hoopte bemoeilijkt te worden. In een rapport van den volgenden dag heeft de genl. mededeeling gedaan van hetgeen door het bewind reeds ter verdediging der stad verricht isde vroeger zeer zwak geachte punten zijn bijna onneembaar geworden, 2140 vuurmonden op de batterijen geplaatst, de hoeveelheden projectielen en buskruit belang rijk vermeerderd. In den aanvang van het rapport zegt de gouverneur, dat de vesting thans van de defensieve tot de offensieve houding zal overgaan. De genl. Trochu heeft uit ieder bataljon nationale garde 150 vrijwilligers gevraagd geneigd tot het ondernemen van uitvallen op groote schaalwanneer de veld-artillerie vol doende uitbreiding zal hebben erlangd; er hebben zich meer vrijwilligers aangemeld dan hij behoefde. Door eenige personen van gematigde en conservatieve richting is eene staatkundige club opgericht, als tegenwicht tegen de meetings van de ultra-republikeinsehe partij. Zij is geopend met voordrachten van de protestantsche predikanten Coquerel en de Pressensé. De regeering heeft het verzoek der „burgeressen" inge willigd ten gevolge waarvan de dienst in de ambulances voor zoo ver daartoe geeue geneeskundige kennis vereischt wordtniet meer door mannen, maar door vrouwen zal wor den vervuld. Yoor de opgericht wordende 10 bataljons, elk van 1200 vrouwen, „de amazones der Seine," die met geweren gewa pend de wallen zullen helpen verdedigenmelden zich vele vrouwen van zekeren leeftijd, die aan harden arbeid gewoon zijnaan. Alleen zij die van onbesproken gedrag en voor zien zijn van een certificaat van den commissaris van politie, en zich vergezeld van echtgenootvader of broeder aange ven worden aangenomen. Van regeeringswege worden rantsoenkaarten uitgegeven welke den bezitter het recht geven om ongeveer IJ. ons vleesch per dag te koopen. Den 15 heeft het blad la Feritéontstaan door eene scheuring in het personeel van l'Electeur Libregevraagd of het waar wasdat de heer Crémieux, „de oude advocaat wiens zwakheid de wereld verbaast," de roode republiek te Lyon erkend haddat er in het westen des lands eene nieuwe en afzonderlijke regeering bestond, en dat Pruisen aan het gouvernement een wapenstilstand en vredesvoorwaarden had voorgesteldwelke met eere hadden kunnen worden aange nomen De uitgever van het blad is daarop gearresteerd. De zuidelijke forten van VanvesMontrouge en Bicêtre zijn thans door eene sterke linie van verschansingen aan elk- kander verbonden. S transche berichten. Den 15 hebben de pruissenna eene levendige kanonnade uit de forten van Rosny en Romainvilie en na een gevecht met de veldverspieders der Seine, waarbij eenige hen dekkende boomen gekapt zijneene witte vlag geplant, ten einde hunne gesneuvelden en gekwetsten uit hunne gedemaskeerde stellingen wegtedragen. Van fransche zijde waren 5 of G man buiten gevecht gesteld. Duitsche berichten. Uit verschillende berichten blijkt het thansdat den 14 een uitval is gedaan tegen de stellingen van het 2e. bpiersche legercorpsvan welks voorposten aan vankelijk 30 man gevangen raakten. Eerst na een strijd van 7 a 8 uren gelukte het den beierschen, met verlies van 150 j Champagny. Ten koste van j sloegen de duitschers hen af. j De Kroonprins heeftvermits het noodeloos in brand s-bieten van het kasteel van S. Cloud door de parijzenaars, op voorstel van de directie der eveneens bedreigde porcelein- fabriek van Sèvres, goedgevonden om de daarin aanwezige kostbare kunstwerken naar Versailles te doen overbrengen. De plaatscommandant van Versailles, genl. v. Voigts-Bhetz, uug heeft de inwoners gelast voortaan, wanneer het alarmsignaal maar vo - gegeven wor(jtin hunne huizen te blijvenzullende de troepen op hen schietendie tegen dit bevel handelen. De zaakgelastigde van het grieksche gouvernement te Parijs heeft uit Athene schriftelijk last ontvangen om onmidde- lijk officiëele betrekkingen aanteknoopen met het gouver nement der nationale defensie. Het Voorloopig Bewind heeft den parijschen maire JfoWa af gezet en vervangen door den heer de Fonvtjtie. Mottu had nietje alleen op de lagere scholen in zijn arrondissement de tot geestelijke congregatiën behoorende onderwijzers door leeken vervangen, maar ook aan eerstgenoemden verboden, in de school godsdienstig onderricht te gevende kinderen des zondags naar de kerk of naar de catechisatie te geleiden en hen tot hunne eerste communie opteleiden. Elzas en Lotharingen. De genl. Boyer, aide-de-camp van den genl. Bazaineis den 15 uit het hoofdkwartier des Konings weder vertrokken; volgens belgische bladen heeft hij zich over Brussel naar Engeland begeven. Vroegere voorstellen van Bazaine betrof fen of alleen diens leger of alleen de vesting; zijn laatste voorstel schijnt beide te betreffen. De pruisisehe Staats-Anzeiger meldtdat het aantal over- loopers uit Metz steeds toeneemtdat de honger de reden der desertie isdat de verpleging van het bezettingsleger geregeld voortgaat, wordende kudden schapen in plaats van runderen aangevoerddat de heerschende ziekten grootendeels zijn toeteschrijven aan gebrek aan afwisseling der voedings middelen dat de roode loop zeer verminderd is en dat de afneming der typhus van verandering in het weder verwacht wordt. Van fransche zijde bericht men, dat de pruisisehe troepen uitgeput van vermoeienis zijn, dewijl Bazaine elke 2 uren den aanval blazen en het kanon spelen laatdat hij den 14, met 80000 maneen uitval gedaan26 bataljons infanterie en 2 regimenten cavallerie verpletterdde smidsen en de kerk van het dorp Ars vernield en 193 wagens levensmiddelen en ammunitie vermeesterd heeft. Zelfs de fransche couranten erkennen de onwaarheid van dit bericht en men houdt het voor eene kunstgreep van Gambettaom den siechten indruk te verdrijven van de tijding der onderhandelingen met den genl. Boyer. Van duittche zijde verneemt men daarentegendat de hongersnood binnen Metz het toppunt bereikt heeften dat het aantal overloopers zoo talrijk wordtdat men er aan denkt hen terugtezendenzij smeken op hunne knieën om opname. Den 19 bevond zich de genl. Boyer in het hoofdkwartier van prins Frederik Karei, welke Vorst den 20, met gevolg, onder parlementaire vlag naar de stad gereden is. De Kreuz- zeitung zegtdat Bazaine do onderhandelingen niet alleen geheel onafhankelijk van het Voorloopig Bewindmaar zelfs in tegenspraak daarmede voert. Den 27 hebben het leger van Bazaine en de vesting Metz gecapituleerd; 150000 (volgens eene latere telegram desKo- uings 173.000) manwaaronder 20000 gewonden en zieken, zijn daardoor krijgsgevangen geraakt. Den 29 is de stad bezet. Met het oog op de aanstaande overgaaf waren de bakkers en vleeschhouwers te Saarbrücken aangezegdom op groote bestellingen van leeftocht te rekenen; de spoorweg-ambtenaren hadden maatregelen genomen om terstond spoortreinen met proviand naar de vesting te kunnen zenden. 1—5 regels 0,75, voor elke regel meer 15 tsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag in het eerstvolgend nommer ingestaan; nng vroeger 5 i', "Dan kunnenwanneer desniettegenstaande een heersch- iuchtig vijand dc hand aan ons zou durven slaan ook onze soldaten zich bij het uittrokken de belofte geven dat zij de hoofdstad des vijands zien willen. God zegene Duitsehland Die het meest op vrede aandringentot bezadigdheid aan sporen, vergevensgezindheid predikenzijn de toeschouwers, wij en anderen die niet door den strijd zijn verhitdie onze kalmte hebben bewaarddie betrekkelijk niets hebben ge leden en niets hebben te vergeven. Hier komt mij weder een verhaal van Alexandre Dumas in herinnering, dat ik misschien reeds eenmaal heb aangehaaldmaar dat hier toch nog maar eens te pas moet gebracht worden. Hij is getuige van een vreemdsoortig duel. Twee personen staan op vijftig schreden afstands van elkander, ieder met een geladen pistool in elke hand. Zij naderen elkander meer en meer, en mogen hunne pistolen lossen wanneer zij verkiezen. De een schiet achtereenvolgens zijn beide pistolen af, en blijft staandc ander komt steeds nader, en schijnt zijn tegenpartij voor het hoofd te willen schieten. Houd op roept, de getuige gaat gij een moord plegen rSchiet in de luchtMaar de ander ontbloot zijn bebloede borstgij hebt gemakkelijk pra ten zegt hij gij hebt geen twee kogels in uw lichaam, en schiet zijn tegenpartij neer. De getuigen prediken den vredeen willen tusschcn beide komen. Waarom hebben zij het niet gedaan eer de strijd begon 't Is verklaarbaar dat de oorspronkelijk aangeval lene, thans zegevierende partij hun minachtend toevoegtgij hebt goed pratenwat hebt gij gedaan om den aanval te beletten? Toch mogen de 'pogingen der getuigen slagen! Slage elke poging die den vrede brengt! W. v. d. K. die oefeningen geheel aan hen wordt overgelaten. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 31 Oct. 1870. Be Secretaris, NUIIOUT van der VEEN Doen wolkenbreuken nederslaan Bij stormen, als om 't bloed te koelen Of in den stortvloed weg te spoelen Uit de oogen weg van zon en maan, Die zwijmend aan den hemel staan. llCb UUIO kji/A,» l\ WJ vdlOiiOAlUU. CIl UXIZjC eouogv/ zindheid sterk zijnmoge elk van onze stammen met oot moed aan zijne eigene fouten, met achting aan de verdienste der bondgenootenmet hoogmoed aan den roem des vader lands denken. Den 26 zijn in het koninglijk hoofdkwartier te Versailles de beraadslagingen aangevangen, tot het treffen van schikkingen over het tot stand komen van een Duitsch-Verbond, waaraan ministers der 4 zuidduitsche Statenalsmede de saksischc minister v. Friesen en de aanvoerders der oude en vrije con servatieven in den Rijksdagde heeren v. Blanckenburg en dr. Friedenthal en de liberale Afgevaardigde v. Bennigsen deelnemen. Hongarije. In de zitting van het Volkshuis van den 29 heeft een der leden de regeering gevraagdof zij do annexatie van Rome door 'Italië had goedgekeurd, en wat zij in dit geval ten opzichte van het terugroepen van den gezant te Rome dacht te doen. De Afgevaardigde Iranyi diende een voorstel in tot herziening der in 1864 met Oostenrijk gesloten overeenkomst; hij wilde dat het Huis bij de regee ring zou aandringen op de indiening van een wetsontwerp tot instelling eener zuivere personeele unie. Zoowel dit voor stel als dat van den heer Tissa, tot oprichting van een onaf hankelijk hongaarsch leger, zijn niet ter behandeling toegelaten. Den 23 en 24 heeft te Genève eene bijeenkomst van cat.ho- lieken uit Zwitserland Duitsehland Frankrijk Italië En geland België en Nederland plaats gehadom een openlijk blijk van verknochtheid te geven „aan den gevangengenomen vervolgden stedehouder van Christus." Mazzini heeft in de nieuwsbladen bekend gemaakt, dat hij geen gebruik wenscht te maken van de onlangs afgekondigde amnestie en zich dus weder in ballingschap zal begeven. Bij kon. besluit zijn de aanrandingen van den Paus met die van den Koning gelijk gesteld, en de van de pauselijke regeering uitgaande bescheiden van elke strafbepaling ont heven verklaard. De gezanten van buitenlandsche mogend heden bij den H. Stoel zullen het privilegie genietenvol gens 't welk de beleedigingen tegen de hoofden van gezant schappen gestrenger gestraft worden dan de tegen bijzondere personen gerichte. De invoer van rundvee uit Frankrijk is, wegens het daar te lande heerschen van de veepest, verboden. De regeering heeft beslotende Kamer van Afgevaardigden te ontbinden en den 20 Nov. nieuwe verkiezingen te doen plaats hebben. De Paus heeft eene nota aan zijne gezanten in het buiten land gezondenwaarin hij zich over het bezetten van het Quirinaal beklaagt en laar doorschemerendat hij zich wel licht gedwongen zal zienRome te verlaten. Den 18 heeft de minister van buit. zaken aan de italiaan sche agenten in het buitenland eene circulaire gerichtten einde hen intelichten omtrent de inlijving van den Kerkdijken Staat en de toekomstige stelling van den Paus. Bij eene andere circulaire beantwoordt de-minister de hem door eenige leden van het corps diplomatique, naar aanleiding van een schrijven van den kardinaal Antonetti aan verscheidene hovengedane vraagof het den Paus vrij staatRome tc verlaten en er terug te komen naar zijn welgevallen. De re geering stelt prijs op 's Pausen verblijf te Romemaar laat de beschikking over de plaats waar Z. H. vertoeven wil ge heel aan hem over. Mocht hij echter besluiten om Rome te verlaten, dan hoopt zij, dat dit in het openbaar zal geschie den, opdat het blijke eene vrijwillige daad te zijn. MiKUIjC. De gemeenteraad van Madrid heeft zijn verzoek om ont slag ingetrokkennadat dc minister van financiën verzekerd had, dat de gelden, welke de Staat aan de stedelijke kas verschuldigd is. door middel van wekelijksche afdoeningen zullen worden terugbetaald. De stad Carthagena heeft, om zich voor de gele koorts te vrijwaren, alle gemeenschap afgesneden, ondanks het protest van het gewestelijk bestuur van Murcia. Een uit Madrid afgezonden commissarisdie in last had vertoogen tegen het besluit van den raad intebrengen, is op 6 mijlen van de stad in arrest genomen en aan eene quarantaine van eene maand

Alkmaarsche Courant | 1870 | | pagina 5