1 No. 45, Pweecn z even t igsl e Z O M A G 6 N O V E M B E U. .V 1 fêfelö? #ffictccl IQcbccttc. Paardenmarkt 9 November 1870. Politiek <*>ucvzicht. ®SHckclijk0che IScricfttcn. Shiiticlilaiul. Oofutenrijk-ïlongarijc. Xwiticrland. alio. K A IN T Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prijs per kwartaal O,Gó, franco per post f ff.&G, afzonderlijke nommers Cents. Brieven franco aan de Uitgevers HERM*. COSTER ZOON. De Advertentiën kosten van 15 regels 0,75, voor elke regel meer 15 Centsgroote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in het eerstvolgend nommer ingestaan; ingezonden berichten een dag vroeger. Bij deze Courant behoort een Bijblad. Aan de Kiezers in het district Alkmaar, ter benoeming van leden voor do Tweede Kamer der Staten-Goneraal. Men heeft bij gelegenheid van de laatste verkiezing ge tracht, mijne steeds gevolgde strikte onpartijdigheid in ver denking te brengen met betrekking tot het verkiezingswerk. Gij hebt regt te welenwat daarvan is Vrijdag 21 Oct., des avonds omstreeks 10 ureheeft zich de stads-aanplakker bij mij aan huis aangemeld, een biljet overhandigd en namens den heer van der Kaay gevraagd of hij dit morgen ochtend om 5 ure mogt aanplakken. Ik zag het biljet even in en bemerktezonder het gelezen te hebben, dat het eene aanbeveling betrof voor dhr. Mr. H. O. C. L. Janssens tot lid van de 2e. Kamer. Wetende, dat het aanplakken van biljetten bij plaatselijke verordening is geregeld, welke verordening in mijne kamer op het Raadhuis geborgen was; mij niet herinnerende, als niet door mij geconcipieerdof de vergunning daartoe moest worden verleend door den Burgemeester, door Burgemeester en Wet houders of door den Commissaris van Politie; indachtig de verschillende circulaires van den Heer Commissaris de3 Ko- nings in dit gewestwaarbijook namens den Minister van Binnenlandsche Zaken Ileeren Burgemeesters worden uit- genoodigd zich niet met de verkiezingen 1e bemoeijen, gaf ik den aanplakker te kennen, onder teruggave van het biljet, dat dit morgen zóó vroeg niet kon geschieden, want dat ik het eerst eens moest nazien. De aanplakker hernam dat mijnheer van der Kaay ver langde, dat het morgen ochtend om 5 ure werd aangeplakt, vóór de markt gehouden werden dat hij er ook al mede bij den Commissaris van Politie was geweestdie het niet wilde vergunnen, zonder dat ik het goedkeurde, waarop door mij is geantwoordZeg aan mijnheer van der Kaay, dat het Gemeentebestuur zich daar nu niet mede kan bemoeijen, niet omdat het eene aanbeveling van mijnheer Janssens betreft, maar dat ik hetzelfde zou doen als het mijnheer van loreest betrof. Nadat de aanplakker zich had verwijderd, is hij omstreeks 's avonds 11 ure bij mij aan huis teruggekomen, heeft de dienstbode een biljet overhandigd en verzocht aan mij te zeggendat mijnheer van der Kaay er bij blijft, dat de bil jetten morgen aangeplakt worden, waarop ik haar verzocht 'aan den aanplakker het biljet terug te geven en te zeggen dat het goed is, als de aanplakker het maar niet doet. Den volgenden morgen begaf ik mij naar het raadhuis, nam kennis van den inhoud der verordening en bemerkte, dat biljettenniet bij de verordening genoemd, geviseerd moeten worden door den Commissaris van Politie, alvorens aange plakt te worden. Ik verzocht dien ambtenaar des morgens omstreeks 10 ure bij mij te komen en deelde hem mede, dat ik niet begrijpen kon, waarom hij gister avond zóó laat den aanplakker aan mijn huis had gezonden om over dat biljet te spreken, want dat ik er niets mede te maken had, aangezien art. 3 der verordening het aan zijne prudentie overlaatbiljetten wel of niet te viseren zoodatwanneer ik Commissaris van Politie was en het aan mijne prudentie was overgelaten, alsdan zonder vergunning van den Burge meester zou viseren of niet viserennaar mate het mij voor kwam goed of niet goed te zijnen wanneer de Burge meester zich niet met dat visum kon vereenigen en mij daar over onderhield dan zou ik hem zeggendat ik naar mijn beste weten gedaan had en voortaan zou blijven doentot dat de verordeninggewijzigd zijndehet viseren van bil jetten aan een ander opdraagt. De Commissaris van Politie heeft daarop geantwoord, dat hij het gedaan had, omdat het met de verkiezing in verband stonden dat het misschien beter ware geweest, als hij zelf even met de verordening bij mij was gekomen, maar dat hij dit had nagelaten, omdat het reeds zoo laat was. Nadat ik dien ambtenaar had gezegd, dat ik er voortaan niets mede te maken wilde hebben en hij zich verwijderd had, heb ik den aanplakker gezegddatwanneer hij voortaan van in gezetenen biljetten had aan te plakkenhij dan in zijne in structie moest zien, of ze geviseerd moesten worden of niet; in het eerste geval ze niet, moest aanplakkenvóór dat ze geviseerd waren door den heer Commissaris van Politie, zon der daartoe aan mij vergunning te vragenwant dat de verordening het oordeel daarover uitsluitend aan den Com missaris van Politie heeft opgedragen. Ik ben dien dag tot des namiddags half drie ure op het raadhuis geblevenzonder dat de heer van der Kaay zich bij mij heeft aangemeld om over deze aangelegenheid te spreken en vernam des avonds uit de Alkrn. Courant het be kende bcrigtdoor hem onderteekend. Maandag daarna is van het bovenstaande mededeeling door mij gedaan in de vergadering van Burgemeester en Wethou ders aangezien het betrof de uitvoering van eene gemeente verordening zonder dat dit aanleiding gaf tot veel discus sie hoofdzakelijk werd opgemerktdat men dergelijke bil jetten op vele plaatsen aanplakt. De Voorzitter van het Hoofdkiesdistrict Alkmaar, A. MACLAINE PONT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen bij deze ter kennis der verlofgangers der nationale militie, in voldoening aan de daartoe ontvangen uitnoodiging van den heer Commissaris des Konings in deze provincie naar aanleiding van een schrijven van Z.E den Minister van Binnenlandsche Zaken, dat voor hen geenerlei verpligting bestaat tot deelneming aan de oefeningen van vercenigingen tot bevordering van 'stands weerbaarheid, wanneer zij daartoe worden uitgenoodigd, maar dat het vrijwillig deelnemen die oefeningen geheel aan hen wordt overgelaten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 31 Oct. 1870. De Secretaris, NUHOUT van der VEEN Sollicitanten naar de betrekking van HOOEDON DER- WIJ ZERES aan de openbare school voor uitgebreid lager onderwijs voor meisjes te Alkmaar, aan welke school onder wijs wordt gegeven in de vakken vermeld in art. 1. ai, k, n, o, p der wet van 13 Aug. 1857, worden verzocht de bij artikel 21 dier wet voorgeschreven stukken intezenden vóór 25 November 1870, franco aan den Burgemeester dier ge meente. Aan die betrekking is verbonden eenejaarweddevan/1500, eene toelage van 100,voor schoonhouden en verwarmen der schoollokalen, eene toelage van f Lper kwartaal voor elke leerling boven het getal van 50 (op 15 October 1870 bedroeg het getal leerlingen 65) benevens vrije ruime woning, ingerigt voor het houden van pensionaires. Sollicitanten niet voldaan hebbende aan het voorschrift van art. 21 der wet worden niet tot het vergelijkend examen opgeroepen. Burgemeester en Wethouders van Alhmaar, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 5 Nov. 1870. De Secretaris, NUHOUT vander VEEN. B E V O L K 1 X G. Dn onderstaande personen worden in hun belang verzocht zich binnen acht dagen ter gemeente-secretarie aantemelden: Cornelia Gulp, laatste woonplaats BlokzijlJan Pieter de Broekert1. w. BloemendaalJan Mulder, 1. w. Hilversum; 6lazina van Ammirren1. w. Vollenkoven Hendrik Basstra, 1. w. SneekAicolaas van der Kin1. w. GoudaCornelia van Wieringen1. w. BeverwijkA. 11. Klugt1. w. Am sterdam; Hendrik Molenkamp, 1. w. IlaringcarspelEvert Schaap, 1. w. Weesp. VERKIEZING van vier Leden van de Kamer van Koop handel en Eabriekenop Donderdag 17 November 1870, des morgens van 10 tot 1 urein vervanging van de hoeren H. S. Blok, T. L. Koorn, P. M. Aglnna en D. de Wit Jz. POSTERIJEN. De Directeur van het Postkantoor te Alkmaar brengt ter kennisse van belanghebbenden, dat de verzending der corres pondentie naar Nederlandsch-Indie, tot nadere beschikking zal plaats hebben over BRINDISI des Vrijdags om de 14 dagen, te beginnen met Vrijdag 4 November, 's morgens 7 uur, over MARSEILLE, des Dingsdags om de 4 wekente beginnen met Dingsdag 22 November, 's morgens 10 uur. over TRIëST des Woensdags om de 14 dagen, te beginnen met Woens dag 3 November, 's morgens 7 uur. Drukwerken en mon sters, die op den loatstenoi vóórlaatsten dag van het vertrek der post ter verzending worden aangebodeu zijn onderwor pen aan een verhoogd frankeergeld van 2 j eent per 40 grammen De Directeur voornoemd GOUWE. Lijst van brieven, waarvan de geadresseerden onbekend zijn, verzonden gedurende de le. helft der maand October 1870. J. VASTENRIJK, Alkmaar; E. van VLIET. H. LU- THEN. VASTENHOUT, Amsterdam, J. H. RALER, Dirks- horn, HEZING, Geertruidenberg; J. de RIDDER, KLAUS- SEN, 's Gravenhage; J. J. WEERMAN, Leiden; Wed». L. de VRIES, Makkum, J. DRUIJE, Nijmegen; BIJL; P. de BRUIN, Rotterdam, G. van GEMBER, Rlnjnburg, TRIJNTJE RIENK, Schoorl; B. van de MEIJER, Til burg, TROMP, Uitgeest, S. COOIJER, Utrecht, A. A. KOSTER, Zaandijk, A. KISTE, ZuidscharwoudeH. MIJ- ZEND, J. ten BOOM Ezn., P. OTT, zonder plaats van bestemming. Van de hulpkantoren BergenJ. VOSKAMP, Haren, J. van 't WOUT, Haarlem. Egmond aan Zee: D. SPRUIT, Allo. Wognum: Jb. van SOELEN, Willemstad. Heere God verhoor de bede Die het zuchtend menschdom slaakt Geef ons, Vader, vredevrede Eer ons herfst en winter naakt. Uit hoe menige beklemde borst zal die bede zijn opge stegen toen de zomer nog de velden tooidede rijpende oogst de vlijt van den landman met rijke vruchten beloofde te loonenen de brandende zonnestralen den vermoeiden krijgsman op zijn langen tocht deed smachten naar een teug waters. De zoiner ging voorbij, maar de menscli bleef oor logvoeren brandenvernielendooden de mensch die, waanzinnig voortgejaagd Den gaard ter woestenij hervormt En iedre bloem ter neder stormt Die nooit één zweetdrop had gevraagd Maar steeds hem voor te komen zocht Door spoedig 't hoofdjen op te steken En dit alleen scheen af te smeken, Dat hij haar schoonheid sparen mocht. De herfst schudde de bladeren van de hoornen en spreidde ze uit over het graf van duizenden krijgers, mannen in den bloei of in de kracht des levenswier verwrongen gelaats trekken getuigden van hun hangen doodstrijd wier verstijfde hand krampachtig den laatsten brief omklemde van vrouw of kindwier gebrokeu oog roerloos bleef gericht op het por tret der geliefde. Vuriger klinkt de bede om vrede naar den hemelstormen gieren door de verwoeste en verlaten woningen Gansch 't aardrijk rouwtde keenden schreien Doen wolkenbreuken nederslaau Bij stormenals om 't bloed te koelen Of in den stortvloed weg te spoelen Uit de oogen weg van zon en maan, Die zwijmend aan den hemel staan. Ook de herfst zal weldra voorbij zijn, en de winter nadert- Vredevredesmeeken duizenden bij duizendenmaar de oorlog woedt voortde mensch blijft branden vernielen dooden. Nieuwe legerscharen vervangen de gevallene, maar ook voor haar zijn er nog patronen genoeg, om ze op hare heurt te doen vallen. Waarom zou de strijd eindigen Het zegevierende Dnitschland heeft zonen in overvloed, brandende van begeerte om het zoo goed begonnen werk te voltooien en Frankrijk hoort slechts hoe zijn tegen woordige regeering het volk toespreekt: "Franschen! verheft uwe zielen en uwe besluiten tot de hoogte der vreeselijke gevarendie zich over het vaderland uitstorten. Het hangt, nog van ons afden tegenspoed moede te maken en aan het heelal te toonen wat een groot volk is, dat niet wil onder gaan en welks moed te midden der rampspoeden zelfs stijgt." Wie spreekt van vrede Niet de strijdende partijen. Mis schien eene of andere moeder, bekommerd over haar zoon die als franc-tireur over de velden dwaalt. Misschien een weenencle vrouw, die in den langen slapeloozen nacht luis tert naar het gieren van den winden aan haar echtgenoot denkt die op de voorpost de dreigende wolken ziet heen trekken over het belegerde Parijs. Misschien neenniet misschien zeker duizenden en tienduizenden aan weerszijden van dien Rijnstroom, dien men nu eenmaal maar niet als grensscheiding dulden kan tusschen Gallic en Germanië. Maar nauwlijks durven zij liaar innigsten zielewensch elkan der toefluisteren. Zij worden overstemd door die W acht am Reindie ondertusschen haar wachtpost reeds lang voorbij isen de enfants de la Patrie, die nog altijd geloovig hun jour de gloire verbeiden. Arme moeder, zwakke vrouw hebt gij dan geen vaderlandsliefde Denkt aan dien ouden Pruisischen officier, die na den slag bij Leipzig door den Ko ning werd gevraagd, hoe het hem en zijn vier zonen ging die hij in het leger gebracht had. «Het gaat ons goed" antwoordde hijen bleef een oogenblik steken voegt de ge schiedschrijver er hij '/mijne zonen zijn allen voor Uwe Majesteit gevallen." - "Niet voor mij riep de Koning //niet voor mij wie zou dat kunnen verdragen maar voor liet vaderland." De strijdende partijen spreken het minst van den vrede, en wie zal dat vreemd vinden Weet gij dan niet dat, het Fransche volk schier krankzinnig is op het punt van den nationalen roem Hebt gij het niet opgemerktdat met de republiek ook de herinneringen zijn opgewekt, aan dien opstand in massa van 1794, die de verdrijving der vreemdelingen van den Franschen bodem ten gevolge had Hoeveel is er noo- dig om het volk, dat vast geloofde aan zijn overwinlijkheid aan zijn voorrang in moed, in krijgskunstin alles in één woorddat droomde van een militaire promenade naar Ber lijn te doen berusten in een afstand van Fransche vestingen en Fransche provinciën aan den gehaten, geminachten Pruis? De wanhoop is tot alles in staat. En de overwinnaars? Zijn mensch en, diepovertuigd van hun recht diep gekrenkt over den geheel ongerechtvaar- digden aanval van een overmoedigen en wraakgierigen vijand. Toen Duitschland werd aangevallen, zijn do geesten der mannen van 1813 uit de oude graven gestegen. Met het volste recht konden zij verklaren, dat zij geen veroverings oorlog voerden, maar voor eigen vrijheid en onafhankelijk heid ten strijde togen. Zij wachtten een hangen, langen strijd in het hart des lands. De uitkomst was anderszij over wonnen maar de vijand bleef hardnekkig tegenstand bicden, versmaadde alle onderhandeling tenzij op voorwaarden die hi; zelf verlangde voor te schrijven verklaarde minachtend van geen vrede te willen hoorenzoolang de laatste indringer niet over de grenzen was teruggedreven. Gelooft gij niet, dat nu ook de geest van 1814 en 1815 is ontwaakt, toen staatslieden als IIardenberg en Castlereagh ook bij her haling vermaanden den vreeselijken vijand toch niet tot vol slagen wanhoop te tergenmaar Bluciier geen ander ant woord had dannaar Parijs Gevoelt gij het nietdat het volkdat zoovele opofferingen deedook tastbare voor- deelen wil zientastbare waarborgen dat het voortaan vei lig kan zijn? De herinneringen aan 1813. 14 en 15 zijn in de laatste jaren in Duitschland levendiger geweest dan ooit te vorenniet slechts sinds 1866, niet bij de staatslie den, maar bij het volk. Reeds jaren geleden werd Pruisen door de Parijsche bladen getergd, ontrust en verbitterd, reeds vóór en na do inlijving van Savoie en Nizza werd de loer der natuurlijke grenzenmet onmiskenbare toespeling op den linker Rijn-oever, door den derden Napoleon gepredikt Zoo lang die geieimzinnige en verraderlijke Europeesche boedel redder op den Franschen troon heeft gezeten, is Duitschland zich bewust geweest van gevaar, heeft het een voorgevoel gehad van den dag, waarvan men niet wist wanneer hij zou aanbreken, maar waarvan men zeker geloofde dat hij eens zou komenen hebben vaderlandslievende mannenbij alle verschil over zoovele volksbelangen, een geest van eensgezind heid helpen aankweeken omtrent de verdediging van den Duitschen bodem tegen de Fransche adelaarsals eenmaal de Pruisische trom zou geroerd worden aan den Rijn. Daarvan getuigeom één voorbeeld te noemen, het slot der drie voorlezingen in 1860 door den Hoogleeraar von Sybel te Munchen gehouden, dat met eenige bekortingen hier volgt: «Toen de Pruisische Generaals in den avond van den 30sten Maart 1814 op den Montmartre stonden, zwijgend verzon ken in de geweldige herinneringen wier reeks hier roem rijk besloten werd daar komt op eenszonder geroepen te zijnoverste Below met zijn regiment Lithauer dragon ders de helling op en rijdt op zijn gemak in eenen langen optogt dezen kam der hoogte langs. Toen York hem gram storig toeroept wat dit beduidtzegt hij "Excellentie dat heb ik aan mijne mannen reeds in Tilsit moeten beloven dat. zij Parijs zien zouden." "Mogewanneer eens weder het gevaar aan de deur van het huis kloptonze sterkte eensgezind en onze eensge zindheid sterk zijn; moge elk van onze stammen met, oot moed aan zijne eigene foutenmet achting aan de verdienste der bondgenootenmet hoogmoed aan den roem des vader lands denken. "Dan kunnen, wanneer desniettegenstaande een heerseh- zuchtig vijand de hand aan ons zou durven slaanook onze soldaten zich bij het uittrekken de belofte geven dat zij de hoofdstad des vijands zien willen. God zegene Duitschland Die het meest op vrede aandringentot bezadigdheid aan sporen, vergevensgezindheid predikenzijn do toeschouwers, wij en anderen die niet door den strijd zijn verhit, die onze kalmte hebben bewaarddie betrekkelijk niets hebben ge leden en niets hebben te vergeven. Hier komt mij weder een verhaal van Alexandre Dumas in herinnering, dat ik misschien reeds eenmaal heb aangehaaldmaar dat hier toch nog maar eens te pas moet gebracht worden. Hij is getuige van een vreemdsoortig duel. Twee personen staan op vijftig schreden afstands van elkander, ieder met een geladen pistool in elke hand. Zij naderen elkander meer en meer, en mogen hunne pistolen lossen wanneer zij verkiezen. De een schiet achtereenvolgens zijn beide pistolen af, en blijft staan; de ander komt steeds nader, en schijnt zijn tegenpartij voor het hoofd te willen schieten. Houd op roept, de getuige gaat gij een moord plegen Schiet in de luchtMaar de ander ontbloot zijn bebloede borstgij hebt gemakkelijk pra ten zegt hij gij hebt geen twee kogels in uw lichaam, en schiet zijn tegenpartij neer. De getuigen prediken den vredeen willen tusschen beide komen. Waarom hebben zij het niet gedaan eer dc strijd begon 't Is verklaarbaar dat de oorspronkelijk aangeval lene, thans zegevierende partij hun minachtend toevoegtgij hebt goed pratenwat hebt gij gedaan om den aanval te beletten? Toch mogen de pogingen der getuigen slagen! Slage elke poging die den vrede brengt! W. v. d. K. Den 26 zijn in het koninglijk hoofdkwartier te Versailles de beraadslagingen aangevangen, tot het treffen van schikkingen over het tot stand komen van een Duitsch-Verbond, waaraan ministers der 4 zuidduitsche Statenalsmede de saksisehc minister v. Driesen en de aanvoerders der oude en vrije con servatieven in den Rijksdagde heeren v. Blanckenlmrg en dr. Friedenthal en de liberale Afgevaardigde v. Bennigsen deelnemen. Hongarije. In de zitting van het Volkshuis van den 29 heeft een der leden de regeering gevraagdof zij de, annexatie van Rome door 'Italië had goedgekeurd, en wat zij in dit geval ten opzichte van het terugroepen van den gezant te Rome dacht te doen. De Afgevaardigde Iranyi diende een voorstel in tot herziening der m 1864 met Oostenrijk gesloten overeenkomst; hij wilde dat het Huis bij de regee ring zou aandringen op de indiening van een wetsontwerp tot instelling eener zuivere personeele unie. Zoowel dit voor stel als dat van den heer Tissa, tot oprichting van een onaf hankelijk hongaarsch leger, zijn niet ter behandeling toegelaten. Den 23 en 24 heeft te Genève eene bijeenkomst van cat.ho- lieken nit Zwitserland Duitschland Frankrijk ItaliëEn geland België en Nederland plaats gehadom een openlijk blijk van verknochtheid te geven „aan den gevangengenomen vervolgden stedehouder van Christus." Mazzini heeft in de nieuwsbladen bekend gemaakt, dat hij geen gebruik wenscht te maken van de onlangs afgekondigde amnestie en zich dus weder in ballingschap zal besteven. Bij kon. besluit zijn de aanrandingen van den Paus met die van den Koning gelijk gesteld, en de van de pauselijke regeering uitgaande bescheiden van elke strafbepaling ont heven verklaard. De gezanten van huitenlandsehe mogend heden bij den H. Stoel zullen het privilegie genieten, vol gens 't welk de beleedigingen tegen de hoofden van gezant schappen gestrenger gestraft worden dan de tegen bijzondere personen gerichte. De invoer van rundvee uit Frankrijk is, wegens het daar te lande heerschen van de veepest, verboden. De regeering heeft beslotende Kamer van Afgevaardigden te ontbinden en den 20 Nov. nieuwe verkiezingen tc doen plaats hebben. De Paus heeft eene nota aan zijne gezanten in het buiten land gezondenwaarin hij zieh over het bezetten van het Quirinaal beklaagt en laat doorschemerendat hij zich wel licht gedwongen zal zienRome te verlaten. Den 18 heeft de minister van buit. zaken aan de italiaan- sehe agenten in het buitenland eene circulaire gerichtten einde hen intelichten omtrent de inlijving van den Kerkelijkcn Staat en de toekomstige stelling van den Paus. Bij eene andere circulaire beantwoordt de minister de hem door eenige leden van het corps diplomatique, naar aanleiding van een schrijven van den kardinaal Antonelli aan verscheidene hovengedane vraagof het den Paus vrij staat,Rome te verlaten en er terug te komen naar zijn welgevallen. De re geering stelt prijs op 's Pausen verblijf te Romemaar laat de beschikking over de plaats waar Z. II. vertoeven wil ge heel aan hem over. Mocht hij echter besluiten om Rome te verlaten, dan hoopt zijdat dit in het openbaar zal geschie den, opdat hot blijke eene vrijwillige daad te zijn. De gemeenteraad van Madrid heeft zijn verzoek om ont sla0* ingetrokkennadat de minister van financiën vcrzckei d had, dat de gelden, welke de Staat aan de stedelijke kas verschuldigd is, door middel van wekelijksche afdoeningen zullen worden terugbetaald. De stad Carthagena heeft, om zieh voor de gele koorts te vrijwaren, alle gemeenschap afgesneden, ondanks het protest van het gewestelijk bestuur van Murcia. Een uit, Madrid afgezonden commissarisdie in last had vert,oogen tegen het, besluit van den raad intebrengenis op 6 mijlen van de stad in arrest genomen en aan eene quarantaine van eene maand

Alkmaarsche Courant | 1870 | | pagina 1