Tweeenzeventigsle Jaargang. 1870. No. 46. Bijblad van de Alkmaarsehe Courant van Zondag 6 November 1870. EWBER. liirk'koiilasKl Vereenïgde Maten. C h i ii Kronijk van den Oorlog. Frankrijk. In den avond van 11 Oct. zijn 2 aanzienlijke inwoners van Livadea, de hoofdstad van Beotië, uit de woning van een hunnerdoor roovers opgelicht en weggevoerd. Nabij Corinthe is een oefeningskamp opgericht. Den 25 zijn te Athene hevige schokken van aardbeving gevoeld. Bij de October-verkiezingen van leden van het Huis der Afge vaardigden, die n.i. in de Staten Pennsylvania, Ohio, Indiana, Nebraska en Jowa is j der stemgerechtigden niet opgekomen. In Indiana hebben de conservatieven de zege behaald en dit zou ook in Pennsylvania en Ohio geschied zijn, indien de negersdie in de 5 genoemde Staten voor het eerst het stemrecht uitoefendenniet eenparig voor de liberale can- didaten gestemd hadden. De heer Oliver P. Morton heeft geweigerd de betrekking van gezant te Londen aantenemendaarvoor als reden ge vendedat de kortelings door de conservatieven in Indiana behaalde voordeelen ten gevolge zouden hebben, dat zijn zetel in den Senaat, ingeval hij dien liet varen, door een conservatief werd ingenomen. Den 14 heeft de President eene nieuwe proclamatie uitge vaardigdwaarbij gestrenge straffen worden bedreigd tegen het schenden der onzijdigheid ten opzichte der in Europa krijgvoerende mogendheden der cubaansche opstandelingen en der fenians. Den 29 is te W ashington de conferentie geopendwelke het sluiten van een duurzamen vrede tusschen Spanje en Chili ten doel heeft. Bij keiz. besluit is gelastdat onverwijld 20 chineezen te Tientsin ter dood gebracht en 2 leden der overheid ver bannen zullen worden. De gezanten hebben zekere voor stellen der regeering tot het beëindigen van liet hangend ge schil verworpen. De heer de Forcade heeft den minister Gambetta geschre ven, dat hij zich na de revolutie van 4 Sept. naar het dep', der Gironde heeft begeven, om als lid van den Alg. Raad of in andere hoedanigheid tot de nationale defensie medp te werken dat de onderprefect van Bayonne hem in het begin van October, toen hij een uitstap naar het dep', der Bene- den-Pyreneeën deed, met aandrang verzocht heeftom Prank- rijk te verlaten; dat hij zich daartoe bereid verklaard heeft, mits hem een regelmatige pas verstrekt werd, waaruit bleek, dat het bewind geen wettigen grond voor zijne verwijdering kon aanvoeren, en dat hij zich, toen aan dit verzoek voldaan was, naar San Sebastian heeft begeven. Hij constateert der halve het benarde vaderland niet vrijwilligmaar gedwon gen verlaten te hebben. De revolutionaire club „Alhambra" te Marseille heeft den 22 Oct. de vervallenverklaring van het Voorl. Bewindde scheiding tusschen Marseille en Prankrijk, de Republiek Van het Rhöne-dal en van Algiers (bestaande uit de 16 depar tementen van het „Zuider-verbond"), onder het voorzitter schap van den heer Esquiros, geproclameerd. Tevens zijn de heer Gambetta en de genl. Cambriels tot verraders des vader lands verklaard is de genl. Cluseret teruggeroepen en den poolschen genl. Mieroslawski een commandement opgedragen. Bij de op denzelfden dag gehouden verkiezingen van legi oen-chefs der nationale garde, zijn evenwel de keuzen niet op de demagogische candidaten, maar op gediende militairen, zonder onderscheid van staatkundige denkwijze, uitgebracht. In cene vrouweneiub heeft eene woordvoerster het instandhouden der guillotine en het executeeren in de eerste plaats van den bisschop voorgesteld. De regeerings-commissaris Fsquiros bevordert de organisatie van een „stedelijk legioen", meeren- deels uit jongelieden van 16 tot 20 jaren bestaande, volgens de volksorganen bestemd om gewichtige diensten te bewijzen wanneer de reactie het hoofd opsteekt. Genoemde ambtenaar heeft eindelijk, de bevelen van het gouvernement uitvoerende, de schorsing der Gazette du Midi opgeheven. Het hoofdcomité van den Zuiderbond heeft den 27 een tweede manifest uitgevaardigd, mede-onderteekend door den regeerings-commissaris Fsquiros en den prefect der Monden van de Rjiöne Delpech; daarin wordt //de heilige oorlog" ge predikt, eene vrijwillige inschrijving aangekondigd voor wa penen en levensmiddelen en Valence tot vereenigingspunt aangewezen der nationale strijdkrachten. Bij decreet van 26 Oct. is bepaald, dat eene sectie van het hof van cassatie zich te Poitiers vestigen en den 3 Nov. hare werkzaamheden aldaar aanvangen zal. De heer Schneider, gewezen preisident van het Wetg. Li chaam heeft den 26 aan den heer Laurier geschrevendat de soliditeit der door hem voor de nationale verdediging gesloten leening niet in twijfel kan getrokken worden, dewijl die schuld ieder fransehman heilig zal zijn en niemand er aan denken zal haar immer te verwerpen. Het te Londen verschijnende bonapartische orgaan la Situation had het tot stand komen der leening bestreden. Reeds 3 dagen vóór de overgaaf van Metz, was te Lyon, Bordeaux en elders het gerucht der capitulatie in omloop, waardoor ongemeene verslagenheid te weeg gebracht werd. Te Lyon is de menigte te hoop geloopen en doorgedrongen I in de drukkerij Van te Salut Public (die de tijding had mede gedeeld), met het doel om de persen te vernielenhetgeen echter door tusschenkomst van eenige leden van den gemeen teraad verhoed werd. De regeerings-commissaris proclameerde terstond dat aan de prefectuur niets van de zaak bekend was en dat een gestreng onderzoek naar de verspreiders van het gerucht zou worden ingesteld. Le Salut Public verklaarde den volgenden dag het slachtoffer eener misleiding te zijn geweest. De minister Gambetta heeft den 30, naar aanleiding van het ontvangen officieus bericht der overgaaf van Metz, eene circulaire uitgevaardigdwaarin hij in de onderteekenaars der capitulatie met zoo vele woorden tot verraders des va derlands verklaart. Hij zegt, dat het bewind zich zelfs door den zwaarsten tegenspoed niet zal laten ter neêr slaan, en dat in dezen tijdnu schandelijke capitulatiën aan de orde van den dag zijn, ééne zaak niet kan en niet moet ca- pituleerenn.l. (Ie fransche republiek. In eene denzelfden dag door de Delegatie aan de franschen gerichte proclamatie laten de onderteekenaars zich even hevig uit over de „mis daad en „het verraad", en kondigen zij het onverzettelijk voornemen aan, om de uiterste opofferingen te doen tot af wering van den vijand en lot standvastige verdediging van de vaan der revolutiezoolang een duimbreed van den hei ligen vadcrlnndschen grond onder hunne voetzolen is. In eene proclamatie den I Nov. door Gambetta tot het leger gericht, zegt hij, dat het niet outeerd, maar verraden is, maar dat hel, van zijne onwaardige aanvoerders verlost, thans voor het laud, zijne haardsteden, gezinnen en zich zeiven strijden kan. Te Marseille heersehte den 30, op het voornemen der ca pitulatie eene algemeene verslagenheid en had eene vader landslievende manifestatie plaats. De heer Gilles en de kolonel Charles, per luchtballon uit Parijs vertrokken, zijn den 30 te Chaumont aangekomen. De Delegatie heeft den prefect der Monden van de Rhóne, door toezending van een bedrag van 5 miljoenin staat ge steld om, met medewerking der kolonels Celler en Ferrer, belangrijke aankoopen van wapenen en ammunitie te doen voor de verdediging van Lyon. Aldaar worden onder de leiding van genoemde hoofd-officieren 2 legioenen gemobili seerde notionale garde gevormd. Een maire en een adjuuet-maire te Vittel en te Mirecourt (Vogeesen) zijn van hun ambt ontzet, wegens het eoutra- signeeren van afkondigingen en proclamation der vijanden. Bij decreten van het Voorl. Bewind is de keizerlijke garde afgeschaft en bepaalddat het Legioen van Eer voortaan uitsluitend tot, beloouing van militaire diensten zal strekken. De genl. Bourbalcite Rjjsselheeft het hem door de Delegatie opgedragen militaire bestuur in het noorden des lands aanvaard. In eene door hem uitgevaardigde proclamatie verklaart hijdat het zijn doel is, zoo spoedig mogelijk een mobiel legercorps te scheppen, voorzien van voldoend krijgs- materieeien bestemd om te velde te trekken en de vestin gen te hulp te komen. Op verzoek van de regeering der Ver, Staten is bepaald, dat de fransche en duitsche oorlogschepen, in de chineesche en japansehe wateren aanwezig, zich van alle vijandelijkheden zullen onthouden. Parijs. Den 13 heeft de heer Favre gehoor verleend aan eene deputatie van de club der Eolies-Bergèreswelke hemnaar aanleiding der geruchten omtrent de vorming van een leger onder aanvoering der prinsen v. Orleans in de westelijke 'de partementen vroegof hij de hulp daarvan zou aannemen. Hij antwoordde, dat hij het. bedoelde gerucht kwalijk kon gelooven, maar daaromtrent geene zekerheid had; dat hij hulp, welke onder de banier der Orleansen werd aangebodenzou afwijzenen dat hijhoezeer persoonlijk tegen het instand houden der verbanningswet gestemd, het, met het oog op de geschiedenis, voorzichtig oordeelde haar te handhaven. Den volgenden dag heeft de club een votum van dankerken tenis uitgebrachttpr zake der vaderlandslievende en repu- blikeinsche gezindhedendoor den vice-president van het gouvernement bij de audiëntie aan den dag gelegd. Een crediet van 40000 fr. is verleend voor het vervaardi gen van luchtballons, waarover het toezicht aan den heer Dupuy de Lome is opgedragen. In een den 20 per luchtballon verzonden brief wordt het volgende medegedeeld: Blanqui heeft bij de verkiezing der bataljons-chefs van de garde slechts 301 st. bekomend zijn mededinger Brulez daarentegen 710. In den vorigen nacht was het SO bataljon op het raadhuis onder de wapenen ge houden dewijl eenige nationale garden voornemens waren eene manifestatie ter eere van den afgezetten maire Mottu te houden; alles was echter rustig afgeloopen. De nieuwe maire Arthur de Fonvielle heeft in zijne pfoclamatie verklaard dat zijne benoeming niet als eene concessie aan de monar chale of clerikale partij beschouwd moest worden. Intusschen zijn, na zijne optredingde allerwegen weggenomen kruis beelden weder op hunne oude plaatsen teruggebracht. De maire van Parijs Ft. Arago heeft bij besluit van 27 Oct. bepaalddat dc op de gemeente-begrooting uitgetrokken post voor het lager onderwijs, met 1 Jan. 1S71 van 8j. op ruim 16 miljoen fr. zal worden gebracht, en zulks tot ver meerdering van het onvoldoende aantal scholen en tot ver betering der bezoldiging van onderwijzers en onderwijzeressen. Den 31 heeft eene gewapende manifestatie voor het stads huis plaats gehad. De leden van het gouvernement werdeii gevangengehouden. Een comité van openbaar welzijn en eene commune van Parijs zijn gevormd, onder welker leden voor komen Dorian, Ledru-RollinVictor Hugo en Flourens. 's Avonds te 8 uren werden de heeren Trochu, Arago en Ferry door een battaljon der nationale garde uit de handen der oproerlingen bevrijd; 's nachts te 3 uren hadden voor het stadshuis betreurenswaardige tooneclen plaats, waaraan dóór de talrijk toegesnelde nationale garde, onder aanvoering van den heer Ferry een einde werd gemaakt, waarna de garden het stadshuis hebben doen pntruimen en den omtrek bezet hebben. De heeren Favre Simon Gamier Pages Pelletan en Tamisier zijn vervolgens mede in vrijheid gesteld; de 3 laatsten zijn ongesteldten gevolge van het tegen hen ge pleegde geweld. Het rapport van den genl. Trochu schrijft het gebeurde toe aan het vermoedendat de regeering te zwak zou geweest zijn om bij "den voorgestelden wapenstil stand voordeelen voor Parijs te bedingende genl. meent dat Parijs zich gemakkelijk van de voordeelen aan den wa penstilstand verbonden rekenschap kan gevenzonder dat het noodig is ze optenoemen. Den l.Nov. is een decreet uitgevaardigd, waarbij de ont binding gelast wordt van elk bataljon der nationale garde datbehalve voor de gewone oefeninggewapend uitrukt. FlourensMilliere en andere officieren zijn afgezet. In cene den 1 gehouden openbare bijeenkomst is eenparige af keuring over het gebeurde van den vorigen dag uitgespro ken. De heer Et. Arago en andere maires van Parijs hebben hun ontslag genomen. Fransche berichten. Het aanwerven van vrijwilligers wordt ijverig voortgezet. Deinschrijving tot het aankoopen van kanonnen neemt goed op en is reeds tot 70000 fr. geklom men. Tot 15 Dcc. zal men rantsoenen versch en tot 15 Jan. gezouten vleesch kunnen uitdeelen. Wat het brood betrelt, zal men niet vóór 1 Jan. op rantsoen gesteld worden. Aan de zijde van Cachan en Bagneux worden, niettegenstaande de pogingen der pruissen om het te belettengroote verde- digingswerken aangelegd. De vijand bouwt nabij Rezon voor Courbevoie ennaar men verzekert, ook voor Meudon sterke batterijen. Duitsche berichten. In den nacht van 20 op 21 en nog maals op den 25 hebben de Saksische voorposten kanonvuur iu de richting der voorsteden Belleville en la Villette ver nomen dat niet tegen de belegeraars gericht was. Men vernamdat de roode republikeinen den 20 eene demon stratie tegen den generaal Trochu gedaanhem verweten dat hij niet krachtig genoeg tegen de pruissen handelde en liet, doen van een grooten uitval geëischt hadden. De genl. had, bij brief, daarop geantwoord, dat hij zijne strijdkrach ten niet met een zoo welgeoefend leger als het duitsche me ten konwelke brief zeer ongunstig opgenomen wasde uitval van den 21 zou alleen geschied zijn om aan het ver langen der menigte toetegevea. De brusselsche Indépendance verzekertop gezag van iemand die den 27 Parijs met een luchtballon verlaten heeftdat er geene straatgevechten heb ben plaats gehad en eene wenschelijke eendracht blijft heerschen. Nabij de voorposten te Bagneux hebben zich den 24 vele vrouwen en kinderen uit Parijs vertoond, die zich als uitge hongerd op een .aardappelenveld wierpen om de weinige nog overgebleven aardappelen intezamelen. Aan den last om terugtekeerenonder bedreiging van neergeschoten te wor den voldeden zij nieteen spoedigen dood verkiezende bo ven de ellende welke zij te Parijs verduren moesten. Men heeft ze door de beiersche liniën heengelaten. Eene wurtembergsche vliegende kolonne heeft den 27, ten koste van 10 dooden en 41 gewondenna zegevierende gevechten bij Montereau en Nangis (Seine en Marne), de vrijcorpsen en mobiele garden uiteengedrevenwaarbij 5 of ficieren en 297 niet-gewonde manschappen gevangen geno men en buitendien te Montereau 300 nationale garden ont wapend zijn. Den 28 hebben deparijschefranc-tireurs, onder genl. Bellemare, de te Le Bourget (1 uur ten o. van S. Denis) gestelde voor posten van het Maasleger verdreven en die plaats, benevens het dorp Draney, door eene sterke krijgsmacht bezet. Den 30 zijn zij door de 2e divisie garde-infanteriena een hevig gevecht, waarbij 30 officieren en 1200 manschappen krijgsgevangen geraaktenuit hunne versterkte stelling verdreven. De ver liezen der pruissen waren niet onbelangrijk, bedragende 34 officieren en 419 manschappen. Ie Versailles zijn in hechtenis genomen: eene verspiedster, die berichten aangaande het duitsche leger naar Parijs wilde brengen een man die pruisische aanplakbiljetten met aan merkingen illustreerde, graaf Desroches, die duitsche officieren beleedigd heeft, en dr. H. Mahler, die tot het nemen van aerostatische proeven derwaarts ontboden was. Elzas en Lotharingen. De krijgsgevangenen bezetting van Schlettstadt is naar Rastadt en vervolgens naar Mainz overgebracht. De 200 officieren zijn niet op hun woord van eer in vrijheid gesteld, wijl de ondervinding geleerd heeft, dat het gegeven eerewoord niet zelden verbroken wordt. Bij het leger voor Metz heb ben zich verscheidene in vrijheid gestelde officieren aange meld met verzoek om naar Duitschland te worden vervoerd, aangezien zij gedurigzelfs van regeeringswege, werden aan gespoord om de afgelegde wapenen weder optevatten. In een den 15 door den plaats-commandant van Metz genl. de Cojfiniéres, aan het gemeentebestuur gericht schrijven, verklaart hij zich ondergeschikt te achten aan het gouvernement der nationale defensie en neemt bij nota van de verklaring van het bestuur, dat het bericht van den geringen voorraad mondbehoeften een pijnlijken indruk op de bevolking heeft gemaakt. Het onderhoud gedurende 2 maanden eener bur gerlijke en militaire bevolking van meer dan 230,000 zielen moest wel gebrek doen ontstaan, en de maatregelen tot be perking in het verbruik genomen moesten de burgerij wel met den staat van zaken bekend maken. Reeds 8 dagen vóór de overgaaf was de toestand der ves ting niet houdbaar meer. Alle paarden waren reeds geslacht en opgegetenmet uitzondering der bespanning van" 2 bat terijen artillerie. Het eenige voedsel der belegerdenwaar onder de typhus heersehte, was eenige meelkost. De toestand der belegeraars heeft door het storm- en re genachtige weder der laatste weken mede veel te wenschen zullen de schandvlekken zijn van het overigens zoo heerlijke lijk land, tot behoud van eigen leven en veuigüeid, verpuoui jarenungezouueru genuwaen eu ivcuunutau mti MUUW vu. RAMT )l; pr i rial) fTov "ft(T *pn - r»H -5 regels 0,75, voor elke regel meer 15 imte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag in het eerstvolgend nommer ingestaan; :ger. 3 IT JT T len 30 heeft te Bordeaux een oploop plaats gehad ten olge der aankomst van den heer de Girardin. Het dat hem te vergeefs gezocht had, heeft voor het ge- w der prefectuur zijne uitdrijving geëischthet gelukte uwel den prefect de menigte te overtuigen, dat haar gè- g weinig republikeinsch was. )e Delegatie heeft den 31 Oct. den heer Alph. Gent nige dagen geleden aangesteld tot regeerings-commissaris Algiers, benoemd tot prefect van het dép', der Monden de Rhone, ter vervanging der heeren Delpech en Fsquiros, hun ontslag hadden gevraagd. Tevens is de ontbinding ast van het departementaal comité, dat zich naast de door Voorl. Bewind ingestelde overheid geplaatst en in de fectuur gevestigd heeft. Je proclamatiewelke door de Delegatie na de overgaaf i Metz is uitgevaardigd en waarin de maarschalk Bazaine i verraad beschuldigd wordt, is niet mede-onderteekend >r den admiraal Fourichon. Een te Tours gevestigde broeder l den maarschalk Bazaine heeft aan de onderteekenaars brief gericht en in de dagbladen opehbaar gemaakt, irin hij protesteert tegen de onbewezen beschuldigingen bedoeld stuk vervat. De Delegatie heeft in haar officieel orgaan het rapport mbaar gemaakt van den stafofficier de Falcourleen der ifficieren die ruim eene week vóór de capitulatie van Metz ;r Bazaine naar Tours waren gezondenom het Voorl. wind op die gebeurtenis voortebereiden. Het luidt zeer junstig voor Bazaine en zijne mede-aanvoerders; zijneenig :lwit wordt genoemdmeester te worden en te blijven i den staatkundigentoestand in Erankrijkzelfs met den stand des vijands. De minister Gambetta heeft al de prefecten en procureurs- ieraal met den telegraaf doen aanmanen, hunne waakzaam- d te verdubbelen, en den maarschalk Bazaine en de offi- ren van zijnen staf, indien zij zich ergens in Eraukrijk •toonengevangen te doen nemen en hen onmiddelijk ir Tours optezenden. Den 1 Nov. heeft te Tours eene manifestatie plaats gehad lke ten doel had omnaar aanleiding der capitulatie van etz, het uitschrijven eener algemeene volkswapening te eischen. j minister Gambetta hield eene toespraak tot het volk :lke eindigde met de woorden„Handelt zeiven. Wij van zen kant, zitten niet stil." Te S. Etienne hebbennaar dezelfde aanleidingdemon- •atiën van de zijde der voorstanders der commune plaats hadmaar is de orde door de nationale garde hersteld en als te Nimeswaar eene manifestatie plaats had om i afzetting van den prefect en den maire te bevorderen i de zwakheid der regeering te Tours aftekeuren. Te mlouse is de militaire 'commandant Qourtois d' Hurbal ior de nationale garden gevangengenomen en in de prefec- ur opgesloten. Tè Perpignan ïsde kolonel, plaats-comman- intden 29 door een troep oproerlingen met 4 sabelhouwen ,n het hoofd verwond en, naar het hospitaal vervoerd wor- mdeop nieuw aangerand. De escadronschef der gensdar- erie is ingelijks doodelijk gewond. Den 30 heeft men een ider overheidspersoonden heer de Bordasgesteenigd en :n ander burger, op een der pleinendoor bijl- en hamer agen afgemaakt. Te Grenoble is de divisie-genl. Barral •n der verdedigers van Straatsburgop last van den prefect i hechtenis genomen, omdat hij niet aan den eisch der hem in verraad beschuldigende menigte, tot het nemen van zijn atslag als commandant der 22e militaire divisie, wilde voldoen, e Marseille zijn den 31 en volgende dagen grove buiten- lorigheden gepleegdwaarbij de nieuwe regeerings-com- issaris Gentop het oogenblik van de aanvaarding zijner .actiëndoor een pistoolschot in den buik is getroffen idat hij geweigerd had zich aan de zijde van den heer squiros en andere demagogen te scharenof anders zijn ïtslag te nemen. Nadat den 2 Nov. weder gevochten was, :eft ae president der commune Carcassone eene proclamatie tgevaardigdwaarin hij verklaart den burgeroorlog te ver- eienmaar waarbij hij de kiezers tegen den 6 oproept om m opper-administrateur, belast met de nationale defensie en jt bestuur van het departement, te benoemen. Uit eene :oclamatie van den 3 van den heerEsquiros blijkt niet, dat j als hoofd der roode party wenscht optetreden; hij ver- .aart zich tegen straatgevechten en verlangt, dat zijne onver- ïjdelijke aftreding niet tot voorwendsel van conflicten zal rekken. Dien dag was aan de nationale garde vergund 3 helft der wachtposten aan het raadhuis te bezetten. Den hadden de leiders der roode partij de prefectuur ontruimd i had de door de commune tot opperbevelhebber benoemde enl. Cluseret zijn ontslag genomen. Den 5 is dit voorbeeld evolgd door den bevelhebber der burgergarde Matheron en en commissaris voor de openbare veiligheid Bellecault. Uit 'ours zijn 500 militairen naar Marseille gezonden, om het ezag van den heer Gent te schragen. De 6 departementen welke tot de 8e militaire divisie be ooren (Rhöne AinSaóne-en-LoireLoireDróme en irdcche) zijn in staat van beleg verklaard. De militaire levelhebber, genl. Bressoliesen de maire van Lyon hebben iroclamatiën uitgevaardigdwaarbij de burgers worden aau- ;espoord de defensie der stad te voltooien en de schande ener overgaaf niet op zich te laden. De heer Patel te Rennes heeft 10 miljoen fr., als renteloos 'oorschotter beschikking gesteld van den heer de Kératry, :en der aanvoerders van het leger van Bretagne. De Maatschappij van het Roode Kruis heeft 25000 fr. geschonken ten behoeve der gekwetsten van Chateaudun. De inschrijving voor de te Londen gesloten leeniug van 150 miljoen is gedurende 3 dagen in 310 van de 371 arron dissementen des Rijks opengesteld en heeft nagenoeg 94 miljoen fr. opgeleverd. De commandant van Longwy, luit. kol. Massaroly, heeft, na het verlies van Metzeene proclamatie aan de bevolking en de bezetting gerichtwaarin hij zijn voornemen aankon digt om de stad die voor langer dan een jaar geprovian deerd en voor een half jaar van krijgsvoorraad voorzien is tot het uiterste te verdedigen.

Alkmaarsche Courant | 1870 | | pagina 5