Pruisen. België. £&Hckeltjksche Berichte». Pruisen. Italic. Oostenrijk. Spanje. Frankrijk. C li i n a. Binnenland. De Algemeene Raad van het, dep', van het Noorden heeft eene leening uitgeschreven, welke 15 miljoen moet opbrengen, in obligatiën van 100 fr., uittegeven voor 80 fr., rentende 3 pet. en aftelossen binnen 35 jaren, met premiën van 150000 en 75000 fr. Voorname mannen van alle staatkundige kleur, zoowel de republikein Grévy als de hertog de Brogliebetoogen in de dagbladen op nieuw de noodzakelijkheid van het bijeenroepen eener Constituante. Bij decreet der Delegatie van den 3 is bepaalddat van dien dag af alle wissels en ander handelspapier weder onder hevig zullen zijn aan protest en aan gerechtelijke vervolging. Verscheidene uit Metz ontsnapte officieren zijn te Tours aangekomen. Van gouvernementswege wordt naar Parijs eene postduiven- dienst ingerichtde depeches mogen niet meer dan 20 woorden bevatten, tegen 50 centimes voor elk woord. Parijs. De Maatschappij der wissel-agenten heeft 30000 fr. geschon ken voor den aankoop van kanonnen; de inschrijving door le Siècle geopend heeft 40000 fr. opgebracht. De democraat Mégyop wiens verkiezing tot vaandrig der nationale garde 21 officieren hun ontslag hebben ingediend heeft thans zijnen commandant een slag in het aangezicht gegeven en is deswege voor den krijgsraad geroepen. De italiaan Sapiaingelijks betrokken in het proces van Blois is niet als "bataljons-overste herkozen. Flourens had zijne herkiezing enkel aan de tusschenkomst van Roche/ort te danken. De ongeregeldheden te Parijs zijn een gevolg geweest van de gistingveroorzaakt door de capitulatie van Metz het hernemen van le Bourget door de pruissen en door het gerucht van een wapenstilstand. Flourens stond aan het hoofd der bewegingwelke het stadshuis onder oproerige kreten omsingelde; de volksmenners wilden het Voorl. Bewind tot aftreden noodzaken en een hunner riep reeds de vervallenver klaring uit. De heer Picard ontsnapte, liet dadelijk alarm slaan, de nationale drukkerij bezetten en alle ministeriën waarschuwen. Een bode, die aan het ministerie van financiën een bevel van Blanqui overbracht, werd in hechtenis genomen. De vice-admi- ralen de la Roncière en 6hailly, alsmede de officieren van den generalen staf, stelden zich ter beschikking van Picard, wien de titel van „minister-generaal van Parijs" werd opgedragen, en aan wiens ijver het te danken was, dat de heeren Trochu, Arago en Ferry 's avonds door het 106' bataljon nationale garde bevrijd werden Intusschen werden de heeren lavre, Garnier-PagèsSimon en Tamisier nog door 2 bataljons uit Belleville gevangen gehouden. Eerstgenoemdedie op een stoel vastgebonden was en op wien zelfs een pistoolschot gelost isweigerde standvastig om aftetredenzijn man daat slechts aan eene regelmatig gekozen regeering zul lende overgeven. De onruststokers eischten daarop van Flourensdat de leden van het bewind als gevangenen naar Vincennes zouden worden gebracht. Te middernacht werd het stadshuis door bataljons der nationale en mo biele garde omsingeldeene compagnie der laatste drong eindelijk binnen, verdreef, terwijl meerdere bataljonson der de kreten van „leve de republiekleve Trochuop daagden de rebellen naar de bovenste verdiepingenwaar zij gevatvervolgens in de kelders opgeslotenontwapend en weder losgelaten werden. De heeren DorianVictor Ilugo en Louis Blanc hebben aan de manifestatie volstrekt geen deel genomen. De heeren Roche/ort en Et. Arago hebben zich daarentegen aan het volk als voorstanders der commune doen kennen. De door de overweldigers van het raadhuis 's avonds, boven het uurwerk van den voorgevel, uitgestoken roode vlag met de phrygische muts is eerst den volgenden morgen be merkt en toen weder door de driekleurige vlag vervangen. Den 1 Nov. heeft de geni. Trochu eene proclamatie aan de nationale garde van de Seine gerichtwaarin hij hulae bracht aan de houding der gewapende burgermacht op den vorigen dag, en deed uitkomen, dat bij den aangeboden wa penstilstand geenerlei verbindtenis omtrent de grondslagen van den toekomstigen vrede geëischt werd. Van het bezetten van een der parijsohe forten, als onderpand, was geen spraak en evenmin van het beletten der verkiezingen van afgevaar digden voor de Constituante in den Elzas en Lotharingen. Volgens eene aankondiging van den minister Favre in het regeeringsblad, sprak het vanzelf (d. i.in de verbeelding van hem minister), dat de voorwaarden voor den wapenstilstand zouden moeten zijn het inslaan van verschen leeftocht tijdens den duur daarvan en het houden van verkiezingen door het gansche land. Dien dag verklaarden zich alle dagbladen, met uitzonde ring van le Combat, le Réveil en la Patrie en danger ten gunste van den wapenstilstand. In het officiëele blad werd den 1 bekend gemaaktdat het Bewind) de stad niet tot het tooneel van beroeringen willende zien maken en de verantwoording niet willende aanvaarden van den wapenstilstandwaartoe het voorstel door den heer Thiers was overgebrachtbesloten had om door het algemeen stemrecht te doen beslissenof het zijn mandaat zou nederleggen of handhaven. 557976 Stemmen hebben zich voor en 62638 tegen de hernieuwing van het mandaat verklaard. Van de 20 dag bladen waren er 4 tegen geweest. Den 4 heeft de nationale garde deswege hare gelukwenschingen aangeboden aan het bij den geni. Trochu vereenigde Bewind. De heer Adam heeft zijn ontslag genomen als prefect van policie en is vervangen door den advocaat Cresson. De heer Roche/ort heeft zijn ontslag genomen als lid der regeering, omdat zijne medeleden de municipale verkiezingen buiten zijn medeweten 2 dagen hadden uitgesteld. 5 Aanvoerders van bataljons der nationale garde hebben mede hun ontslag ingediend, terwijl Flourens, Milière en 7 anderen als bataljons-chefs zijn afgezet. De heeren Felix PyatMaurice Joly, een gewezen batal jons-chef, Ranvier, Grille, Jaelard, Goupil, Vesurier en anderen zijn in hechtenis genomen, ten gevolge van nieuwe woelingen op 1 November. De regeering heeft een groot aantal deputatiën en adressen van de nationale garden ontvangen om te protesteeren te gen het gebeurde op 31 Oct. Sedert dien tijd zetelt het Bewind niet {neer op het raadhuisdewijl het gerucht op de straat storend is voor den arbeidde leden komen in een der ministeriën te zamen. Het Journal O/ficiel logenstraft het door de Delegatie te Tours openbaar gemaakt bericht eener door de parijsche bezetting behaalde overwinning en zegtdat de regeering een onderzoek naar de vervaardigers van dezeop uit het stadshuis ontvreemd papier geschreven tijdingzal instellen. Den 2 zijn in Belleville verscheidene bataljons der natio nale en mobiele garde in het geweer gekomen en hebben zij den burger Falies, die zich als maire geïnstalleerd had, verdreven waarna de maire Richard zijne plaats op de mairie hernomen heeft. Den 5 Nov. zijn nieuwe maires en adjunct-maires geko zen, en wel door de ingezetenen; mde proclamatie, waarbij zulks den 2 aangekondigd werdzegt de regceringdat deze verkiezing niets gelijkt naar de benoeming eener commune maar de ontkenning daarvan isde benoemden behooren meerendeels tot de republikeinsche partijeenige tot de aan hangers der commune. De regeering heeft met alg. st. den wapenstilstand van de hand gewezen, naardien Pruisen weigerde, dat Parijs van leeftocht zou worden voorzien, en de deelneming van den Elzas en Lotharingen aan de verkiezingen slecht onder voor behoud wilde goedkeuren. De heer Thiers heeft, in zijne vijfdaagsche onderhandelingen met den vijand de provian- deenng der hoofdstad op den voorgrond gesteld, maar kon daarvoor geen militair equivalent aanbiedenhetgeen de duitsche onderhandelaars noodzakelijk achtten. Graaf Bis marck heeft ook nog voorgesteld, dat de regeeringen te Parijs en te Tours de verkiezingen uitschrijven en den termijn daar voor bepalen zouden, in welk geval de duitsche troepen de verkiezingen in al de bezette gedeelten des lands zouden toelaten en bevorderen. Thiers heeft daarop op de voorposten een onderhoud met Favre en Trochu gehad, maar geen gun stig antwoord naar Versailles kunnen brengen. Te Parijs zijn 3 legercorpsen gevormdwaarvan één uit nationale en sedentaire garden bestaat. Het Journal OJjiciel van den 8 bevat den tekst eener cir culaire van den heer Favre aan de fransohe gezanten, kennis gevende van het afbreken der onderhandelingen, door de weigering van Pruisen van de proviandeering der hoofdstad, zonder welke de wapenstilstand eene capitulatie zou geweest zijn. De regeeringtnans eiken uitweg afgesloten ziende werpt de verantwoordelijkheid voor het vergoten bloed op hen, die stelselmatig elke schikking hebben afgewezen. Fransche berichten. Bij het hernemen van le Bourget door de pruissen bedroeg het verliesbehalve de heldhaftigge sneuvelde kolonel Baroche (zoon van wijlen den minister), 10 officieren en 225 manschappenbenevens 30 officieren en 1200 man die krijgsgevangenen werden. Duitsche berichten. Onder de op 30 Oct. bij le Bourget gesneuvelde officieren behoort de reeds bij Gravelotte zwaar gekwetste maar weder herstelde graaf v. tValderseekolonel van het regiment Koningin-Augusta der garde. Hij werd met zijn adjudant doorschoten door fransche soldaten, waar aan hij zich vertoonde, nadat deze, die een huis verdedigd haddenmet witte doeken zwaaiden. Een ter hulp aansnel lende luitenant-kolonel onderging hetzelfde lot. Den 5 hebben pruisisehe huzaren zich meester gemaakt van 2 luchtballons, waarin zich 5 personen bevonden, die daarop naar Versailles zijn gezonden en voor den krijgsraad zullen te rechtstaan. De bij hen gevonden papieren compromitteeren diplomaten en andere personen, aan wie men, uit achting voor hunne stelling en vertrouwende op hun eergevoelhet verkeer met Parijs vergund had. De duitsche opperbevel hebber heeft een algemeen verbod uitgevaardigdbepalende dat niemand Parijs zal mogen binnen komen of verlaten. Den 7 zijn bij Bretenay, tusschen Boulogne en Chaumont eenige afdeelingen infanterie met mobiele garden slaags ge weest. De vijand verloor 70 gesneuveldenen 40 gewonden van onze zijde werden 2 man gekwetst. Eenige hooggeplaatste fransohe ambteharen zijn te Ver sailles wegens geheime briefwisseling met Parijs en verzet tegen de maatregelen der duitsche overheden in hechtenis genomen. De aartsbisschop van Posengraaf Ledochoyoski is in het kon. hoofdkwartier aangekomen. De Groothertog van Baden is aldaar den 6 gearriveerd. Elzas en Lotharingen. In Metz zijn gevonden 53 adelaren en vaandels bilstuk ken veldgeschuthet materiëel voor meer dan 85 batterijen, ongeveer 800 vesting-kanonnen66 mitrailleusesongeveer 300000 gewereneen groot aantal kurassensabels enz., ongeveer 2000 militaire vaartuigeneene groote hoeveelheid ongebruikt hout en bronseene kostbaar toegeruste buskruit fabriek enz. In de krijgskas bevonden zich, naar men verze kert, 10 miljoen fr. Herhaaldelijk was het plan geopperd, de forten en krijgs voorraad te vernielen en zich ongewapend aan de pruissen overtegeven. De krijgsraad wilde daar niet van hoopen dewijl de vijand dan de bezittingen der burgers en der of ficieren niet zoude sparen. 60 Officieren hadden tegen dit voorgeven een protest geteekendniet willendedat hunne bagage boven het heil des lands zou gesteld worden. Het besluit tot de capitulatie is door den krijgsraad met alg. st. op 1 na (volgens een ander bericht met 13 tegen 7 st.) genomen, nadat zoowel van den geni. Boyer als van graaf Bismarck bericht was ontvangen van het mislukken der aan hangige combinatiën. De genls. Deligny en Clinchantde kolonel Bréard en an dere hoofdofficieren hadden het plau gehad zich met hunne 15000 a 20000 manschappen door den vijand te slaan, maar zijn daarvan inzonderheid door den geni. Chang amier terug gebracht die er eene nuttelooze slachting van voorzag. Bo vendien had de opperbevelhebber maatregelen genomen om de uitvoering van het plan te beletten. Op den dag vóór den intocht der pruissen zijn door een deel der bevolking en van het garnizoen ernstige pogingen gedaan om tegen de capitulatie in verzet te komen, maar door de maatregelen der militaire overheid mislukt. De geni. Coffinières is bij zijn vertrek naar Duitschland zoo heftig door een der redacteurs van Vlndépendant de la Moselle aan gerand, dat hij de bescherming der duitsche overheid heeft moeten inroepen. De heer Bouchotteeen aanzienlijk handelaar, die tijdens het beleg gewichtige diensten bewezen en door Bazaine, kort vóór diens vertrekmet het Legioen van Eer begiftigd was, heeft hem het kruis teruggezonden, wijl het brevet onder teekend was door dezelfde hand, die de capitulatie der stad onderteekend had. De spoorweg van Remilly tot Metz is spoedig na de ca- pitulatie hersteld en voor het vervoer der krijgsgevangenen in dienst gesteld. Een der eerste treinen uit Duitschland bracht een voorraad zwarte en witte olieverf medeom de fransche kleuren allerwegen door de pruisisehe te vervangen. De nieuw aangelegde lijn van Remillynaar Pont-a-Mousson bli|ft in stand dewijl zij den afstand van Saarbrücken naar Nancy verkort. Voor de ramen der boekhandelaren te Metz is een werkje uitgestald, getiteld: „Gids voor den franschen soldaat in Duitschland," zijnde eene verzameling van eischen en vragen der soldaten in tijd van oorlog in het vijandelijke land. De duitsche troepen kunnen het thans ook gebruiken om bun verlangen in het fransch te kennen te geven. Den 3 Nov. bevonden zieh nog 22000 gekwetsten en 3000 zieken te Metz verdeeld in het militaire hospitaal en in 52 ambulancen. Omtrent de capitulatie van Schlettstadt worden de vel ende bijzonderheden medegedeeld. Den 24 Oct. zag men e witte vlag van den toren en de wallen waaien en begaf de majoor v. Kretschmann zich als onderhandelaar naar de vesting. Hij vond de bezetting grootendeels dronken en met het gepeupel vereenigdmagazijnen plunderende, huizen in brand stekende en de kruitmagazijnen bedreigende. De officieren trachtten te vergeefs deze wanordelijkheden tekeer te gaan. De gouverneur der vestinggraaf Reinach, begaf zich met den pruisischen parlementair binnen het bereik der nabij - de poort gelegerde troepenwaarna de capitulatie spoedig gesloten werd. Nog voordat de geni. v. Schmeling deze had goedgekeurd, trokken, op verlangen van den gouverneur, 3 pruisisehe bataljons binnen de vesting, om de kruitmagazijnen te beveiligen en verdere ongeregeldheden te beletten. De bezetting bestond uit 2000 man en 100 offi cieren aan wieop bevel uit het koninglijk hoofdkwartier, de bij vroegere capitulatiën op het eerewoord verleende vrijheid niet is toegestaan. Yoorts zijn 120 kanonnen, waaronder 49 getrokken stukken buitgemaakt. De gemeenteraad van Bar-le-Duc heeft eenparig besloten om aan den last tot het doen vergezellen der spoortreinen door notabele ingezetenen niet te gehoorzamen. De leden meenen, dat de fransohe troepen, indien zij het voordeelig achttenniet zouden nalaten op treinen te vuren al bevon den zich daarop enkele landgenootenovertuigddat deze gaarne hun leven zouden offerenindien dit hun vaderland van nut kon zijn. De gouv.-genl. van Lotharingen heeft bevolendat de maires lijsten zullen opmaken van de volgens de fransche wetten dienstplichtigen en van alle andere mannen beneden de 45 jaren; zullende, indien een persoon op deze lijsten voorkomende heimelijk of zonder geldige reden de gemeente verlaatzijne betrekkingen eene boete moeten betalen van 50 fr. voor eiken dag afwezens. Het fort Mortier, bij Neu-Breisachheeft in den nacht van 67 Nov. met 220 man en 5 kanonnen gecapituleerd. Het was geheel platgeschoten. De commandant van Neu- Breisach heeft beloofdniet meer op de open stad Alt-Brei- sach (Baden) te zullen schieten. De vesting Belfort isna verscheidene zegevierende ge vechten bij een waarvanop 2 Nov. de fransche mobiele garde 108 gesneuvelden verloor, sedert den 3 omsingeld. De fransehen, tot voorbij Montbeliard teruggeslagen, zijn in grooten getale over de grenzen van Zwitserland gevlucht werwaarts ook de bevolking geweken is van het door de franschen in de aseh gelegde Vezelois. Het dorp Montbeliard is den 9, zonder tegenstand, tot versterking der insluiting van Belfort, bezet en ter verdediging ingericht. Eenige te Straatsburg verschijnende couranten deelen mede, dat de duitsche overheid, bij het onderzoek der departemen tale kasbespeurd heeftdat de gelden van spaarkassen liefdadige instellingen enz., waarvan het beheer volgens de fransche wetten aan den trésor public van het departement was toevertrouwd ten behoeve der fransche administratie zijn uitgegeven. Yerdun heeft gecapituleerd. Yerdere Krijgsberichten. Fransche berichten. Den 23 Oet. hebben de mobiele gar den van Eranche-Comtédie geen geschut bezaten in den omtrek van Besanfon '20000 a 25000 vijanden aangetast, daarmede 6 urentot de duisternis, gêvoohtenin weerwil van de overmacht en het geducht vuur des vijands zich in hunne stellingen gehandhaafd en den pruissen een verlies van 600 dooden en gekwetsten toegebracht. Den 24 zijn de mobiele garden uit de westelijke departe menten, met mariniers en artilleristen, te zamen 6000 a 7000 man, den vijand naar de zijde van Chartres te gemoet ge gaan maar, na een levendig gevechtvoor de overmacht op Dreux teruggetrokkenwelke plaats zij den volgenden dag op Re nadering der pruissenontruimd hebben. Het verlies der franschen bedroeg 15 dooden en 50 gekwetsten, nog vermeerderd met 4 dooden en vele gekwetsten doordat de mobiele garden in de duisternis op elkander vuurden. Eene vijandelijke kolonne van 2 bataljons infanterie, 1500 man cavallerie en 10 kanonnen heeft den 7 te Poissy en Valliere de franschen aangevallen die, versterking bekomen hebbende, haar, na een gevecht van 4( uren, met achterlating van 52 dooden en gewonden en 64 gevangenen, terugdreven. Dyon was daags vóór do verschijning des vijands bezet door 25000 man met eenig geschut. Deze macht werd ech ter naar Besanfon gezonden en werd later vervangen door eenige compagniën mobiele garde, 1600 man liuietroepen en eene compagnie jagersdiezonder gesehutden schok van 10000 a 12000 duitschersmet eene talrijke artillerie, moes ten weerstaan. Zij. hielden van 's morgens 10 uren tot 's avonds dapper stand en trokken toeneen verlies van 150 man geleden hebbendeop Beaune terug, waar de soldaten, vertoornd over hunne nederlaag en de houding hunner aan voerders een generaal in arrest genomen hebben. De maire van Dyon was gevlucht en de nationale garde had de troe pen niet ondersteundmaar de wapenen afgelegd. De pruis sen hebben de stad 2 uren geplunderd en haar eene schat ting van 3 miljoen fr. opgelegd Den 5 is een gevecht geleverd op den weg van S. Jea"n de Loisne naar Auxonne, waarbij de vijand, ondanks zijne talrijke artilleriegeen grond gewonnen heeftmaar belet is geworden op de Saöne overtegaan. Duitsche berichten. De maire van ltheims heeft zich ins gelijks aan het voorschrift omtrent het vergezellen der spoor treinen moeten onderwerpen en heeft op de locomotief, tus schen 2 duitsche lanciersde reis naar Chalons moeten doen. De geni. v. ManteuJ/el rukt met 80000 man op naar Rou- aan en Amiens. Den 5 zijn de te Metz buitgëmaakte adelaars en vaandels in feestelijken optocht, aan welks hoofd de oude veldmaarschalk v. IFrangel zieh bevond, naar de wapenzalen in het tuighuis te Berlijn overgebracht. De Koning heeft voor 1500 fr. ingeschreven voor het den 5 te Akenmet medewerking der voornaamste toonkunste naars van Brusselte geven concert ten behoeve van de gekwetsten der 2 oorlogvoerende mogendheden. De maarschalk. Bazaine heeft een brief aan le Bord ge schreven, waarin hij in het breede protesteert tegen de tegen hem ingebrachte beschuldiging van landverraad. Om een denkbeeld te geven van de noodzakelijkheid der oyergaaf voert hij aandat door het vijandelijk vuur 1 maarschalk 24 generaals, 2140 officieren en 42350 manschappen buiten gevecht zijn gesteld. De aardappelen-oogst in de Rijnprovincie en in Westfalen, alsmede in den Elzas in Duitsch-Lotharingen zeer ongunstig uitgevallen zijndeheeft de minister van koophandeltot bevordering van den aanvoer uit andere landstrekende vracht voor aardappelen naar de genoemde provinciën be stemd, op de staatsspoorwegen en de spoorwegen in het bezette gedeelte van Frankrijk aanmerkelijk verminderd. Den 8 is het Quirinaal te Rome van regeeringswege als staatseigendom in bezit genomen. De einduitslag der rechtstreeksche verkiezingen in Bokeme voor den Rijksraad is, dat 24 der gekozenen tot de Verfas- sungs-partij en 30 tot de czechisch-feudale partij behooren. Men meent dat alleen de eerstgenoemde 24 aan de zittin gen zullen deelnemen. De maarschalk Prim heeft den 3, in eene vergadering van dp meerderheid der Cortes, de candidatuur van den hertog Aosta aangekondigdde admiraal Topete betreurde hetdat de hertog v. Motifpensier gepasseerd wasdc heer Madoge kon zich niet verbinden de voorgestelde candidatuur te on dersteunen, de geni. Contreras, een aanhanger van Ëspartero, wilde aan geen vreemdeling de steun van zijn degen geven zoolang Spanje tusschen Montpensier, Ëspartero Serrano en Prim te kiezen had. In de daarop volgende zitting der Cor tes heeft Prim de candidatuur aanbevolen, welke vervolgens bestreden werd door den heer Castelar, die- de politiek der italiaansche regeering machiavellistisch noemde. 29 Te Madrid verschijnende bladen tot de verschillende partijen behoorendebehelzen de verklaringdat zij be sloten ziju de candidatuur van den hertog v. Aosta te blijven bestrijden. Pater Claretde bekende biechtvader van Koningin Isa bella is in het klooster Eonte-Eoix, bij Narbonne, overleden. Koloniön. In afwachting der komst van den nieuwen burgerlijken gouv.-genl. van Algiers, had de ontslagen tijde lijke gouv.-genl. den commandant van Oran geni. F alsin- Esterhazy, tijdelijk met het bestuur der kolonie belast. Deze werd bij zijne komst in de hoofdstad, op 28 Oct., door de menigte uitgejouwd en toen hij zich den volgenden dag op nieuw in het publiek vertoonde nog kwader bejegend. Zijn adjudant wera omdat hij een der belhamels een slag had toegebracht, het ridderkruis van de uniform gerukt, en te nauwernood konden beide officieren het gouvernements-kötel bereiken. Daarop heeft hij, door den maire, aan de menigte voorgesteld om hem zijne functiën te doen waarnemen tot de komst der nieuwe regenten maar hiervan wilde men niets wetende nationale garde kwam ongewapend op de beenen na een uur lang aarzelen diende de geni. zijn ont slag als tijdelijk gouv.-genl. in en scheepte hij zich op een der ter reede liggende fransche vaartuigen in. Eenige andere ambtenaren zijn gevangen genomen en door repu blikeinen vervangenen eene commune heeft het tijdelijk bestuur der zaken in handen genomen (De geni. Valsin is bij zijne terugkomst in Frankrijk tot bevelhebber van het leger van Lyon benoemd). De Onderkoning der provincie Tsji-li tijdens het plegen van den moord te Tien-Tsin is tot Onderkoning van Nankin (3 provinciën omvattende) benoemdals opvolger van Ma, die omgebracht is omdat hij de vreemdelingen beschermde. De iransche zaakgelastigde bevindt zich in eene moeilijke positiehij heeft na den moord van Tien-Tsinop hulp uit Frankrijk rekenendeeischen gedaan en een datum voor de voldoening daaraan gesteld-; de httl'p -weggebleven zijnde-; verliest 'hij zijn prestige. In de noordelijke provinciën zijn de vreemdelingen zeer bevreesd voor een aanslag op hun leven. De Ministers v. Rosse, Fock en Brocx hebben, naar het haagsche Dagblad berichtmede hun ontslag ingediend. Verkiezingen. De Staten van Utrecht hebben tot lid der le. Kamer verkozen mr. J. K. bn. v. Golstein. Staten-Generaal '2'. Kamer. Den 8 zijn ingekomen wets ontwerpen houdende nadere bepalingen omtrent den accijns op bieren en azijneubegrootingen voor het burgerlijk pen sioenfonds en het domeinfonds voor 1S71, verhoogingen van hoofdstukken der staatsbegraoting voor 1869 enz., en aangenomen de begrootingen voor den arbeid der gevangenen en voor de gestichten Ommerschans en Veenhuizen en eenige ontwerpen tot bekrachtiging van provinciale belastingen. Den 9, na goedkeuring van nog eenige provinciale belas tingen is met 53 tegen 5 st. besloten tot het in overweging nemén van het voorstel van den heer v. Houten omtrent eene wijziging der personeele belasting, en met alg. st. aangenomen een voorstel van den heer Nierstraszom den minister van koloniën uittenoodigen tot overlegging van diens brief van 29 Juni aan den gouv.-genl. van Indie, van het antwoord daarop en van de conclusie van 's ministers rapport aan den Koning (Terwijl de Kamer kortelings met- eene geringe meerderheidde post der indische begrooting voor de reor ganisatie in de Preanger-regentschappen [heffing van belasting door den Staat in plaats van door de inlandsche hoofden] heeft goedgekeurd, is het gebleken dat de gouv.-genl, den door hem voorgestelden maatregelwaarvan hem slechts de voorbereiding was gelastreeds op 10 September heeft afge kondigd). Naar aanleiding der mededeelingden vorigen dag door den minister van financiën omtrent de ministeriëele crisis gedaan, is de Kamer tot nadere bijeenroeping uiteen gegaan. Per telegraa/. Volgens het afdeelingsonderzoek over de inkomstenbelastingwaaraan 60 leden deelnamenis de nood zakelijkheid eene algemeene herziening van het samenstel der belastingen zeer op den voorgrond gesteld, maar over de vraag of dan het doel der herziening moest zijn verhooging door de invoering eener geheel nieuwe belasting, waren de gevoelens zeer verdeeld en wogen tegen elkander op. Nog werd eene partiëele wijzigingzonder algemeen plan tot hervorming door verscheidene leden afgekeurdwel vond de patentwet nagenoeg geene verdedigingmaar men opperde de vraagzou zij niet voor verbetering vatbaar zijn Ook zou de algeheele afschaffing en de vervanging door eene in komstenbelasting eene geheele omkeeriug brengen in de kies bevoegdheid; velen echter verdedigden die belasting als recht vaardig in beginseldoch tegen de toepassing en de uitvoering rezen evenwel groote bezwaren. 1'. Kamer. Den 10 heeft, de minister van koloniën het incident nopens de afkondiging der Preanger hervorming toegelicht en daarbij geconstateerd dat hem het bericht der voorbarige afkondiging eerst geworden is 2 dagen na zijne verzekeringen op 22 en 23 Oct., dat de 2'. Kamer in deze zaak niet stond voor een /ait accompli. Hoofdstuk I der indi sche begrootinguitgaven in Nederland is daarop aange nomen met 19 tegen 12, hoofdstuk III, middelen in Neder land met 23 tegen 10 st.. terwijl verworpen zijn hoofdstuk II, uitgaveu in Indie, waarbij het gewijzigd Preanger-stel- sel is opgenomenen hoofdstnk IVmiddelen in Indie beide met 17 tegen 16 st. De Kamer is daarna gescheiden. Benoemingen. De Koning heeft m'. J. de Wal, hoog leeraar in de rechten aan de hoogeschool te Leidenmet 1 Januarij 1871 emeritus verklaard, en tot zijnen opvolger benoemd m'. A. E. J. Moddermanthans hoogleeraar aan het atheneum te Amsterdam. De Prov. Staten van Noordholland hebben den 4 be sloten gunstig te adviseeren op de aanvragen om toepassing van art, 36 der wet op het lager onderwijs ten behoeve der feineenten Krommenie, Ransdorp, Westzaan, Assendelft en igmond a. Zee; met 49 tegen 10 st. vervallen verklaard de subsidie van 250000, in 1864 aan het comité voor den Noordh.- Frieschen spoorweg toegezegd, met bereidverklaring tot ondersteuning van ieder plandat de behoefte aan spoor weg-communicatie in het arrondissement Hoorn bevredigt. Aan de gemeente S. Pancras is eene subsidie van hoogstens f 1900 verleend voor de verbetering van den weg door de Nollen, zijnde 4 der kosten. De Staten van Gelderland hebben den 3 met 33 tegen '20 st. verworpen het voorstel der regeering om eene pro vinciale subsidie van 160000 te verleenen voor een ver beterden waterweg door de Geldersche Vallei. Spoorwegen. In de geldleeniug der Rijnspoorweg-maat schappij groot 2.962,500 250,000) is ingeschreven voor 10,188,867, "waarvan ruim 9 miljoen door houders van aaudeelen.

Alkmaarsche Courant | 1870 | | pagina 2