fttavkl- eti Beursberichten. Jngc20«bcu Stukken. Jacol» llonig Janszoon Junior. dbucrtcuiicu. Rusland, Oostenrijk en Engeland hebben den pnns gelnk- gewenscht met de geestdrift, welke door de bevolking aer hoofdstad, bij gelegenheid zijner komst aldaar, is aan den dag gelegd. Vervolg der Wekelijksche Berichten in het Bijblad. Binnenland. Staten-Generaal. Uit de memorie van beantwoording van het voorloopig verslag nopens de begroeting van oorlog voor 1871 blijkt, dat de inhoud van dat verslag den minister aanleiding heeft gegeven om van den Koning zijn eervol Bij besluit van den 15 heeft Z. M. den heer E de Waal, op het daartoe om redenen van gezond heid gedaan, verzoek, een eervol ontslag verleend als minister van koloniënen het departement van koloniën ad interim opgedragen aan den heer L. G. Brocxmimster van marine Roode Kruis. De tentoonstelling der 8542 pry zen voor de algemeene verloting te 's Gravenhage heeft 1343 opge bracht, welk bedrag onder de kerkelijke armbesturen der residentie is verdeeld. Eene door 3 dames aan den Helder georganiseerde loterij heeft 413 opgebracht. Toen de poorten van Metz, den derden dag na de capitulatie, geopend werden, reeds aanstonds eene lange kolonne van wa gens met eetwaren, kleederen, geneesmiddelen enz. de stad binnen, en aan het hoofd daarvan 12 wagens met kisten en balen van het nederlandsche hoofd-comité. De ellende was er onbeschrijfelijk. IX Arntzenius heeft aanstonds eene am bulance ingericht, waarin, volgens het laatste bericht, reeds 54 gekwetsten in verpleging zijn. Door het comité te Breda is mede eene bezending goederen naar Metz gezonden en door het comité te Groningen eene naar Luxemburg met dezelfde bestemming. Het comité te Rotterdam heeft den heer Pail- lart nabij Chapelle 2000 verstrekt, dewijl hy op zijne kasteel, bij reeds 20 voor zijne rekening verpleegde gekwets ten, ook nog 20 anderen heeft opgenomen van de ontbonden nederl. ambulance aldaar. Naar de fransche lazaretten te RijsselLisieux en on 1' Evêque zijn goederen afgezondenalsmede op nieuw naar de duitsche te Neuwied. Aanbestedingen. Den 15, door het bestuur der droogma kerijen in de gemeente Waddingsveen, 1 de omdijking der droogtemaken plassen, aan Gebr. v. d. Straaten te Berg-Ambac voor 30800,; 2 het aanleggen van den boezemdijkaan B. Ooms te Ammerstol, voor 38973 het maken van een houten uitwateringsduiker, aan F. v. d. Straaten te Stolwij voor 6788; 4 het stichten van een machine-gebouw, minste inschr. M. Verheul te Utrecht voor 43700. Den 17, aan het ministerie van binn. zaken: het voltooien van de buitenhaven te Yeere en van het gedeelte van het kanaal door Walcheren tusschen die haven en de nieuwe haven van Middelburg, minste inschr. D. Volker te Dordrecht en A. Volker te Sliedrecht, voor 189,800. Rampen. Toen de heer H. Kamps, deken en pastoor te Sneek, den 8 het plaatsen van een zwaren steen voor het altaar in de nieuw gebouwd wordende r. c. kerk aldaar bij woonde is hij door een vallend stuk hout op het hootd ge troffen, in een kuil gestort, zwaar gewond en terstond over leden. Den 15 heeft te den Ham, bij Ommen, gedurende een korststondig onweder, een windhoos gewoed, waardoor 4a o huizen zijn omvergehaald, waarbij 2 koeien zijn omgekomen. Een schaapherder werd meer dan 25 ellen ver gesmeten. Misdrijven. Bij eene huiszoeking te Deltt zijn voorwer pen in beslag genomengediend hebbende tot het vervaar digen van valsche munt. Deze huiszoeking staat m verband met de aanhouding te Leiden van 2 personen en met hot sedert eenigen tijd in omloop zijn van valsche guldens. De broodbakkers te Hellevoetsluis hebben den lb hun werk gestaakt, wegens het weder invoeren der afgeschaite broodzetting door den gemeenteraad. Naar Bnelle is eene commissie gezonden, ten einde pogingen in het werk te stellen om uit die stad in de behoefte te Hellevoetsluis te voorzien. PER TELEGRAAE. 's Gravenhage 19 November 1870. De ministeriëele crisis duurt voort. De heer van Reenen is werkelijk belast met de formatie van een nieuw ministerie, waartoe hij zich herhaaldelijk naar het Loo heeft begeven. puntige puntig weêr te geven, en wiens onuitputtelijk ge heugen aanstonds alles wist Ie illustreeren met zijne herinne ringen en te versieren met de parels uit de schatkamer zijner kennis en belezenheid. Invloed van alkohol-houdende dranken op de ligchaamswarmte. Yrij algemeen bestaat de meeningdat het gebruik van wijn. genever en andere alkohol-houdende dranken verwarmt. Deze meening wordt geheel weerlegd door de volgende proeven welke onlangs genomen zijn door Bouvier in het laboratorium van professor Binz te Bonn. Kleine giften alkohol bragten bij konijnen geregeld eene daling der ligchaamswarmte van 0,5 tot 1° C. voort. Bij vol wassen menschen daalde de warmte na het gebruik van 20 kub. centimeter goede oude cognac binnen 10 minuten van 37 op 36° 7 en na 45 minuten op 36°. Een halve flesch h]ne Moe zelwijn vooraf tot 38° graden verwarmd bewerkte eene da ling van 0°,4 en na twee uur 0°,6. Sterkere giften hebben eenen nog veel meer verkoelenden invloed. Een vier jaar oude sterke poedelhond b.v., aan wien men 25 kub. centim. alkohol vermengd met de dubbele hoeveel heid water ingaf, toonde na 45 minuten eene daling der tem peratuur van 38°,4 op 37°,5 en vijf uur later 35°,8. Zoo worden de gunstige uitkomsten verklaarddie verschei dene geneeskundigen, vooral in Engeland, van de toediening van geestrijke dranken aan typhus-lijders hebben waargeno- men. In deze en andere koortsziekten stijgt de ligchaams warmte, en de mate van die stijging is tot op een zekere hoogte ook een maat voor de hevigheid en het gevaar aer ziekte. Daalt de ligchaamstemperatuurdan nemen ook in den regel de overige gevaarlijke ziekteverschijnselen at. Een en ander is wel geschikt om de dwaling te leeremn zien van hendie meenendat het gebruik van sterken drank nuttig in de koude is. Trouwens de ervaringen van Barry Ross en andere Noordpoolreizigers hadden reeds lang het te gendeel geleerd. Wel verre van de stofwisseling te versnel len en zoo de warmte-voortbrenging te vermeerderen ot, zoo als men het gewoonlijk noemt, het bloed te verhittenwordt deze er integendeel door verminderd en zoo het bloed ver koeld, terwijl het ligchaam minder bestand tegen de uitwen dige koude wordt. (Alb. der Natuur 1870, 11' ajl.j Naar wij van goederhand zijn onderrigtzal eerlang bij den uitgever J. F. V. Behrns te Harlingen een hoogst be langrijk boekwerk uitkomen, namelijk „de bijbel voor jonge lieden," bewerkt door dr. H. Oort te Harlingen en dr. I. Hooykaas te Schiedammin of meer in den trant van den „Bijbel voor de jeugd," door prof. van der Palmen wel om te voorzien in de behoeftedie er bestaat in huisgezin nen waar, wegens het standpunt van hoogere ontwikkeling op het godsdienstig gebiedhet werk van van der Palm en al de daarmede in beschouwing des bijbels overeenkomende geschriften onvoldoende zijn geworden. Wij twijfelen niet, of deze ondernemingdoor twee zoo bekwame mannen tot stand te brengen en, naar wij vernemen, door prof. Kuenen aanbevolen zal door duizendenin het belang van de gods dienstige vorming hunner kinderenmet blijdschap begroet worden. Friesche Ct. Nieuw Goedkoop Magazijn voor alle standen. 12 Nummers van 80 bl. in groot 8». a 2.70 per jaar Middelburg, Gebr. Abrahams. Veel te geven voor weinig geld is niet gemakkelijk, maar veel en goed te gelijk nog minder. Zoo elders, zoo ook op letterkundig gebied. De nieuwe uitgevers van bovengenoemd tijdschrift beproeven het, en gaan zij voort zoo als zij be gonnen zijn, en helpt het publiek hen om eene groote oplaag te plaatsen, dan lossen zij dit vraagstuk op. Goedkoope tijdschriften trachten doorgaans aan hunnen naam te beant woorden door slechten druk en nog slechter, in het bui tenland reeds versleten gravures en door het opnemen van niet al te beste vertalingen van buitenlandsche romans die 2 of 3 te gelijkin wekelijksche of maandelijksche num mers telkens worden afgebroken en weder vervolgd. Niet alzoo doen Gebr. Abrahams. Hun voorbeeldeloos goedkoop Magazijn onderscheidt zich door helderen drukveelheid en verscheidenheid van goede lectuurdoor artikelen die met te lang en te diepzinnigmaar onderhondend en leerzaam zijn, zoodat het geheel eene nuttige uitspanning aanbiedt. De inhoud der eerste aflevering is de volgende: Reizen en avonturen met den luchtballon. De jonker van Seidhtz. Onder de Mormonen. Een anekdote uit het leven van Ho race Vernet. In het Himalayagebergte (Reisverhaal eener Schotsche dame). Een te beleefd mensch, door Jouan Gram. Verdraagzaamheid. De jonge beeldhouwer. Een dag te Havana. De nieuwste verbeteringen van de petro leumlamp. Moeilijkheden van het kunstenaarsleven. Allerlei. In keurigen vorm en met een treffend gelijkend portret staalgravureversierd, zijn thans door Gebr. Kraag alhier, de Vermakelijke anekdoten en historische herinneringeneene nalatenschap van Mr. Jacob van Lennepin een bundel ver- eenigd, in het licht gegeven. Iedere bladzijde herinnert ons den geestigen verteller, de man bij uitnemendheid om het Z. M. heeft het eereteeken voor langdurige eervolle wer kelijke dienst bij de schutterijen toegekend aan m'. J. P. Kraakman, lm. luitenant, Wiggers, sergeant, en J. I'. Lobach, muzika^ jiet jsjoorclkollandsch-Kanaal, tusschen de Eriesche en vlotbruggen, opgehaald het lijk van den 74jarigen veedrijver Reijer Borst, woonachtig te Warmenhuizen, die sedert eenigen tijd vermist was. Dinsdagavond 15 November is de eerste volksvoorlezing van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen gehouden in de zaal van van Tellingen; een zeer talrijk publiek was in de zaal aanwezig. De Heer Mr. W. van der Kaay, voorzitter der commissieaan welke het Departement deze instelling heeft toevertrouwd', trad dien avond op. Zie hier de korte inhoud van zijn toespraak: Door de openlijke erkenning van de verdiensten van per sonen die zich hebben onderscheiden door zelfverloochening, edelmoedige daden of welbeproefde trouw tracht de Maat schappij tot Nut van 't Algemeen menschenliefde aan e kweekenop te wekken tot onderlinge broederlijke hulp en de overtuiging levendig te houdendat ieder hier niet alleen voor zich zeiven leeftmaar ook zooveel mogelijk tot nut en genoegen van anderen. Een goede daad in het belang van anderen mag wel er kend worden. In deu regel is men daar met vlug mee, en vindt het kwade eerder geloof. De Maatschappij tot Nut van 't, Algemeen will echter die openlijke erkenning met de meest mogelijke bescheidenheid doen plaats hebben. Reikt zij medailles uit, t is met opdat er mee gepronkt zal worden. Zij dienen niet om op de borst gedragen te wordenzooals de militaire medailles. Zoo komt spreker op den oorlog. Het afschuwelijke van den oorlog wordt in enkele trekken de^oorlog een noodzakelijk kwaad Is het mogelijk dat er een tijd komt waarin de volken elkander met meer zullen bevechten? De oorlog tusschen devmken kan even goed verdwijnenals de oorlogen tusschen de aanzienlijke familiëntusschen de Edelen tusschen Kennemerlanders en West-Eriezentusschen Hollanders en Geldersehen zijn ver dwenen. 't Is nog geen 600 jaren geleden, dat de 300 jarige toestand van oorlog of gewapenden vrede tusschen de land streken ten Noorden en ten Zuiden van Alkmaar voor goed eindigde; geen 350 jaren, dat MedemblikAlkmaar en Lg- mond door de Gelderschen werden geplunderd en uitgemoord. De heerschzucht der Yorsten is niet de eenige reden van den oorlog. De volken zeiven zijn oorlogzuchtig, zij minachten en haten elkander, en geven elkander scheldnamen. De op voeding en het schoolonderwijs zelfs hebben een oorlogzuch tig karakter. T u- De opwekking tot vaderlandsliefde is eenzijdig, t ls bijna alsof die deugd alleen op het slagveld zich toonen kan. Onze vaderlandsche geschiedenis spreekt bijna uitsluitend van hel den te land en ter zee. Hebben wij dan geen andere groote mannen gehad Zijn er geen andere schoone, grootsche teiten te vermelden dan veldslagen en zeegevechten? Voorbeelden van de bijna uitsluitende vermelding van oor logsfeiten werden bijgebracht uit de geschiedenis des Vader lands, uitgegeven door de Maatschappij tot Nut van t Al gemeen in I860. .it u Moed en zelfopoffering worden met alleen op het slagveld ^Na het einde dezer rede werden wegens verschillende edel moedige bedrijven de Zilveren Medailles der maatschappij met een getuigschrift van het Departement, de vermelding der feiten inhoudendedoor den spreker uitgereikt aan onze stadgenooten J. U. AmelsbeekM. E. Emmenng, Jh. J. AmelsbeekJ. O. SchmidtJ. CondonWillem Klaver en J. Hekket. Een paar aardige dichtstukjes, door den Deer J. J. Siemerink Schaap na de pauze voorgedragen, besloten deze welgeslaagde eerste proeve. Ter benoeming van 4 leden der Kamer van Koophandel zijn ingeleverd 58 stembiljetten, waarvan geen van onwaarde, en verkozen de aftredende leden H. S. Slok, T. L. Koorn en F. M. Aghina, met 54, 48 en 45 st., en in plaats van wijlen den heer D. de Wit Jz. de heer S. C. Coster met 32 stemmen. De Arrondissements-rechtbank heeft het vonnis van eten kantonrechter in zake O. M. contra C. Bosman vernietigd op "rond. dat door Z.E.A. recht was gedaan op een bewijsmid del, dat als zoodanig niet in aanmerking kon komen (een zoogenaamd proces-verbaal van den heer burgemeester) en rechtdoende in het hoogste ressort, den beklaagde vrijgespro ken op grond, dat de inkwartiering van den luitenant v. 11. door bem niet eigendunkelijk was geweigerd, maar om bejiaalde redenen, speciaal, omdat hij op de ter secretarie aangeplakte lijst van ingezetenen, die tot het verleenen van inkwartiering in aanmerking komenwas aangeslagen voor twee mandat die twee man door hem behoorlijk waren uitbesteed, dat de luitenant v. door hem tengevolge van verbouwing aan zijne woning niet kon worden gehuisvest, enz. enz. KANTONGERECHT. Zitting 7 November. 1. J. J. S., te Alkmaar, eenvoudige beleediging van A. D., zonder daartoe getergd te zijn 1 boete en de kosten, met subsidiaire gevangenisstraf van 1 dag. 2 G. H! R.. H. N. R. en P. K.; 3-9. L. J. P. M., J. P., G. H., Cu. L„ J. P., H. O. en H. J. J. W.. alle te Alkmaar, afsteken van vuurwerk binnen den bebouwden kom der gemeente Alkmaar, 1 boete ea de kosten, met subsi diaire gevangenisstraf vau 2 dagen voor ieder. 10. C. Z., te Alkmaar, beschadigen van gemeente-plantsoen, straf als boven. Zitting 14 November. 1. J. S. Lz. en 2. G. B., beide te Egmond aan Zee, diefstal van helm uit de duinenieder 6 dagen gevangenis straf en de kosten. 3 G. B. en P. P., te Egmond aan Zee, diefstal in ver- eeniging van hout uit de bosschen te Egmond-Binneu 6 dagen gevangenisstraf, solidair in de kosten. 4. A. M. v. d. Hte Alkmaar, passeeren van de graan markt met eene mand in verboden tijd3 boete en de kosten met subsidiaire gevangenisstraf van 1 dag. 5. K. M., onder Oudorp los laten loopen van een paard op de Bierkade te Alkmaar, straf als boven. 6. P. H. en W. G„ te Egmond aan Zee, zich vastklemmen aan een in gang zijnd rijtuig aldaar, 3 boete, solidair in de kostenmet subsidiaire gevangenisstraf van 1 dag voor ieder. 7. C. R., te Egmond aan Zee8. S. M. en 9. A. P., beide te Alkmaar; en 10. K. de G, te Egmond ad. Hoef, op straat te Alkmaar voldoen aan eene natuurlijke behoefte buiten plaatsen daartoe van gemeente-wege bestemd, f 1 boete en de kosten, met subsidiaire gevangenisstraf van 1 dag^ BURGERLIJKE STAND. GETROUWD. 4 17 Nov. Leendert Verboon, te Batavia, met verlof te Amster dam, en Margarelha Susanna Boom, te Alkmaar, onl. te Amsterdam. GEBOREN. 13 Nov. Maria Elisabeth, D. van Nicolaas Bruns en Lor- nelia Anna Groen. Bernardus ArnoldusZ. van Reinier Arnoldus Reuser en Cornelia Schoon. 13 h Jan, Z. van Jan Over en Johanna WilhelminaGroo tewillink. 15 Jan en SaartjeZ. en D. van Willen Yink en Antje Pijs. 16 e Jansje Anna, D. van Jan Keijsper en Jansje Ridder. 17 SaartjeD. van Abraham Mozes Jacobson en Dina Lewenstein. Cornelia D. van Klaas Kuijt en Jan netje Boon. 18 Pieter, Z. van Jan Yerhoeve en Elisabeth Visser. Willem, Z. van Hedde Blokdijk en Wilhelmma Clasina Akkerman. OYERLEDEN. 13Nov.Reijer Horst, 74 j. wonende te Warmenhuizen. TraneiscusZ. van Pieter de Munk en Neeltje Bus sen, 9 w. Jan, Z. Hendrik Doorewaard en Naatje Yisser 4 j. en 3 m. 14 Neeltie Visser, 26 j. wonende te Purmerende. 15 n Gerrit, Z. van Gerrit Jan Evertsen en Aaltje Ea- ber, 5 j. 4 m. 15 i Jacob Kraakman36 j. Hendrika D. van Jacobus van Heems en Aagje de Moor, ruim 3J. 18 n Jacobus, Z. van Pieter Zwartjes en Bijtje de Vries 26 d. In het vorig No. is verzuimd te stellen dat Theodoras Anthonius Jabroer, overleden 10 November, ruim 9 jaren oud was. handelde vervolgens verschillende onderwerpen, waarvoor zijne Geschiedenis geene uitvoerige beschouwing toelietot waaromtrent liij sedert nadere bijzonderheden mocht verne men, in zijne Historische,- Oudheid- en Letterkundige Studiën, waarvan mede een jiaar boekdoelen verschenen. Ook in af zonderlijke werkjes of in tijdschriften beschreef hij zaanland- sche gebeurtenissen of gebruiken, zooals nog laatstelijk in zijne artikelen „Van over het IJ" opgenomen in „de Oude Tijd." Be halve deze historische werken, schreef Honig ook. een aantal romans en novellen, meestal aan de geschiedenis ontleend en meermalen de Zaanlanden tot tooneel hebbende, die zich met geuoegen laten lezen Voor kunst had hij een open oog, voor volksbeschaving een warm hart. In velerlei maat schappelijke betrekkingen, ook die van burgemeester zijner woonplaats, kwam hem zijn werkzame aard en zijn vlugheid van geest, gepaard aan zijn rond karakter, uitmuntend te stade, zoodat zijn verlies ook buiten zijn gezin in vele krin gen zeer zal betreurd worden. Zijne uitmuntende bibliotheekzeldzaam zeker aan de Zaan geëvenaard, zal ongetwijfeld verspreid worden, maar te wen- schen is het, dat zijne betrekkingen schikkingen kunnen tref fen, waardoor zijne prenten, teekeningen, geschriften en zeld zaamheden, de Zaanstreken betreffende, bijeengehouden en voor dat gewest bewaard mogen worden. Moge het gemeentebe stuur van Zaandam daarop het oog houden, het verlies dier verzameling zou eene niet te herstellen ramp zijn. C. W. B. POSTERIJEN. De belanghebbenden worden verwittigd dat, met wijziging in zoovere van vroegere opgaven, de verzending der Indische post voor het tegenwoordige is geregeld als volgt v over TRIëST des Woensdags om de 14 dagen, te beginnen met Woensdag 16 November, 's morgens 7 uur, over BRINDISI, des Vrijdags om de 14 dagen te beginnen met Vrijdag 18 November, 's morgens 7 uur, over MARSEILLE, des Maandags om de vier weken, te beginnen met Maandag 21 November, 's morgens 10 uur. Be Biredeur van het Postkantoor te Alkmaar. GOUWE. Lijst van brieven, waarvan de geadresseerden onbekend zyn, verzonden gedurende de 2'. helft der maand October 1870. P SCIIAGER, Amsterdam; B. SCHOUWTEN, Arnhem; G C BOOGtl, Amsterdam; G. C BOOGHBrouwers haven; A. 11. HEEG, Delft, D. HULST, Groningen; Mej. H. GENTIL, 's Gravenhage; P. A. van der HEIJ DEN, Haarlem. A. GROOT, Heer Hugo Waard, B. HEL LEMAN, Nieuwe Niedorp; Mej. de JONG, Rotterdam ELISABETH JOHANNA HOUT, Veenhuizen, E. DU WA, Winkel; JAN den BOOM Engelsoon (nietvermeld.) Van de hulpkantoren: Egmond a. Zee: G. van KREEVLEN, Rotterdam. OudkarspelK. L. de BOER, Wieringen. Be Rijp: JAN RONG, Nieuwediep. Spanbroek: HAVERBUSCHZ. APPEL Amsterdam. Alkmaar 14 Nov. Aangevoerd 50 Kalveren f 45 a 80 7 nucht. dito f 5 a 15 497 Schapen /21a 34, 188 vette Varkens 40 a 60 ets. per kilo. 18 Nov. Kleine kaas 34, commissie dito f 35,25, middel bare dito 36,50, laagste prijs f 13, aangevoerd 480 stapels, wegende 111783 kilogrammen. Aangevoerd 4635 hec- toliters graan, waaronder 830 hectol. Tarwe 10,25, 355 hectol. Rogge f 7.75, 890 hectol. Gerst56 kilo 5,50, dito 60 kilo f 6,25, dito 70 kilo f 7, 2123 hectol. Haver: 40 kilo f 3,75, dito 45 kilo 4,30, dito 48 kilo 4,80, 140 hectol. Boonen, Paarden 8, bruine14250 hectol. Erwten, grauwe/18, groene f 18, vale t 15, Kanariezaad/ 10,75, geel Mosterdzaad ƒ13. 19 Nov. Aangevoerd 16 Paarden t 30 a 50, 1 Koe/ JO, 22 nucht. Kalveren 5 a 12 142 Schapen 6 a 32*. 8 Geiten 5 a 12, 70 magere Varkens f 8 a 16 180 Big gen 4 a 8Boterper kop f 0,87a 0,95. Broek in Waterland 17 Nov. Kleine kaas f 34,25aange voerd 17 stapels, wegende 3416 kilogr. Enkhuizen 16 Nov. Kleine kaas 31 a 34, aangevoerd 28 stapels, wegende 7470 kilogr. Karweizaad f 16 per 50 kilogr.. bruin Mosterdzaad /18 a 20.75, grauwe Erwten r 15 a 16, vale dito /9a 14,50, bruine Boonen f 13,25 a 14, Gerst 5,75 a 6,25. Haver 4 a 4,75. Haarlem 16 Nov. Kleine kaas f 34.50. aangevoerd 108 sta pels, wegende 25827 kilogrammen. 42 Koeien f 130 a 210, 5 Graskalveren f 35 a 40, 10 nucht. dito 5 a 8, 44 tic ha- pen 14 a 28. 43 Biggen 4 a 16, 2 Paarden 14 a 20. Hoorn 14 Nov. Op de groote najaarskoemarkt aangevoerd 7 500 stuks vee. 17 Nov. Kleine kaas 34 commissie dito 35 aange voerd 168 stapels, wegende 47976 kilogrammen. 19 Nov. Aangevoerd 8 hectoliters Tarwe f 10, 27 heet. Rogge 8, 143 heet. Gerst ƒ6,50, 109 heet. Haver 5,75, 33 heet. Boonen, bruine 13, paarden f 8, 65 heet. Erwten, "rauwe f 17, vale f 15, groene f 16, witte groote 10, op monster verkochtMosterdzaad 20.50, Karweizaad 116, alles per hectoliter. 46 Paarden f 35 a 130, 10 nucht. Kal- veren 7 a 14.50, 125Schapen 15 a 32, 44 magere Var kens 12 a 23, 6 Zeugen t 28 a 45, 230 Biggen fi a 11, 75 Kippen ƒ0,35 a 1,25. 2350 Kippeneieren 4,75 per 100, 1800 koppen Boter 1,50 a 1,60 per NP., 220 hectoliters Aard- appelen f 3,40 a 4 per hectol., 400 manden Appelen 10,80 a 1.40, 120 manden Peren /la 1,30 per mand. Medemblik 16 Nov. Kleine kaas 34, aangevoerd 132 stapelsBoter f 1.50 per kilogr., Kipeieren 5 Eenden dito 5 per 100. Purmerende 15 Nov. Aangevoerd 336 Runderen, 47 laarden 36 vette Kalveren 80 tot 110 ct. per kilogr., 50 nucht. dito 10 a 20, 118 vette Varkens 46 a 56 ets. per kilogr., 20 magere dito 12 a 13, 380 Biggen 5 a 6, 1252 Schapen en Lammeren, 319 Ganzen f 2.50 a 3,10, 4 Zwanen 8.50, 228 heet. Appelen f 1.50 a 4,75, 15 heet. Peren f 1,50 a 2 per heet., Kipeieren /5,50 per 100, Boter 1,35 a 1,45 per kilogr., kleine Kaas 34,25 middelbare 35 aangevoerd 157 stapels Hchaqen 17 Nov. Aangevoerd 6 Paarden 40 a 80, Ossen 140 a 160Stieren 55 a 65 gelde Koeien 90 a 240, Kalfkoeien 100 a 160, Vaarsen f 7<> a 130, Graskalveren /25 a 50, 7 nucht. dito 5 a 14magere Schapen f 16 a 20, vette dito 20 a 32, Lammeren 15 a 25, 4 Bokken en Geiten 2,50 a 6 24 magere Varkens 9 a 15, 101 Bi°gen 4 a 7, 30 Konijnen 20 a 50, 60 Kippen 40 a 125, 40rÈenden 40 a 60 ets. per stuk, Boter ƒ1,33} per kilo, Kaas 30 a 40 ets. per kilo Kippeneieren 4,25 a 4,50 per 100. Schiedam 17 Nov. Jenever 18,25, Moutwijn/ 12,75 Wormerveer 17 Nov. Kleine kaas 33,50, middelbare dito 34, aangevoerd 23 stapels. Londen 14 Nov. Aangevoerd 2200 Runderen 6.2, 16800 Schapen ett Lammeren C„ 122 Kalveren 6., 270 Varkens 5.10. 17 Nov. Aangevoerd 1150 Runderen 6.2, 6800 Schapen en Lammeren 6., 280 Kalveren 6„ 60 Varkens 5.10, Amsterdam 19 November. Den 14 Nov. overleed te Zaandijk, in den nog krachtvollen leeftijd van 54 jaren, de geschied- en letterkundige J. Honig Jz. Jr. Met innige liefde gehecht aan het oord zijner ge boorte, verzamelde hij gedurende eene reeks van jaren, kos ten noch moeite ontziende alles wat tot de geschiedenis, de zeden enz. der Zaanstreken betrekking had; met ijver spoorde hij na wat door het verloop des tijds dreigde ver loren te gaan, en even ijverig hield hij aanteekening van al hetgeen hij daaromtrent kon te weten komen. De eerste vruchten dezer studie legde hij neer in het Zaanlandsch Jaar boekje, waarvan hij jaren achtereen redacteur was en de voor naamste artikelen leverde. Maar grooter plan verloor hij daar bij niet uit het oog: sints Soeteboom had de Zaan geen ge schiedschrijver gehad. Honig wilde het zijn en na lange voorbereiding schreef hij zijue Geschiedenis der Zaanlanden een werk in 2 zware 8°. deelen, dattot onzen tijd reikende een tafereel gaf van de wordingaanwas en lotgevallen der zaanlandsche gemeenten en een schat van ongekende bijzon derheden daarover aan het licht bracht. Niet alleen door de bewoners dier plaatsen, maar alom werd dit boek met bijval ontvangen en zeer gunstig beoordeeld, terwijl het den schrijver het lidmaatschap van de Maatschappij van Letter kunde eu van het Provinciaal Utrecktsch Genootschap be zorgde. Deze rustte na de voltooiing echter niet, maar be Nederl. C. N. Sch. 2 dito dito 3 dito dito 4 SnanieObligat. 3 pet. dito Binnenl, Portugal 1853 dito 1867 Rusl. 1798-1816 Oblig.-leen.1864 dito 1866 Aand.Z.Rs.1864 dito dito 1866 Oostenr. Obl.inp. dito in Zilver Aandeelen 1839 dito 1854 dito 1858 dito 1860 dito 1864 51} 60} 81 29 25 J 29} 28} 90} 89} 88} 203 42} 49} 204 153 420 107 Turk. Obl. 1865 5 Egypte 1868 7 N. Amerika 1881 6 dito 1882 6 dito 1885 6 Brazil.Obl. 1865 5 MexicoOWA 851 3 Gr. Russ. Sp.-M. 5 Russ.Sp. "Jelez" 5 ditoPoti Tifhs 5 Chark.-Az. 1868 5 Obligat. sp.War- schau-Bromb. 4 Illin.Cent.-Spw. Mts.Ct.v.Aand.. St.Paul&Pacilies Spoorw.Obl. leS. 7 dito dito 2' 7 pet. 38} 71 92} 91} 207} 193 79} 78} Getrouwd L. VERBOON, O. I. Ambtenaar met verlof, en M. 8. BOOM. Alkmaar, 17 November 1870.

Alkmaarsche Courant | 1870 | | pagina 2