Bijblad behoorendc tot de Alkmaarsche Courant van Zondag 20 November 1870 Pruisen. OoKb'iirük. Italië. Spanfc. Groot-llrittanfe en Ireland. Rusland. Vcrcenigde Staten. Kronijk van den Frankrijk. Oorlog. Nadat de hoogleeraren der theologische faculteit te Bonn geweigerd hadden, het hun door den aartsbisschop van Keu len gezonden formulier betreffende de pauselijke onfeilbaarheid te onderteekenenis den meesten hunner het houden van voordrachten door den aartsbisschop verboden. Volgens de statuten der faculteit heeft de prelaat hiertoe het recht niet, maar moet hij, redenen van beklag hebbende, zich tot den minister van eeredienst wenden. De verdragen met Hessen, Baden en W urtemberg, betref fende hunne toetreding tot liet Duitsch-Verbond, zijn reeds onderteekend. Met Beieren zijn de onderhandelingen nog niet afgeloopen. Men zegt, dat Beieren een afzonderlijk leger en eigen gezanten in het buitenland behouden wilweigert om tot het onderhoud der oorlogs-marine bijtedragen en nog andere eischen steltwaaraan hoogst waarschijnlijk niet voh daan kan worden. De aartsbisschop van Posen heeft te Versailles den Ko' ning een door hem en den bisschop van Kulmbenevens het kapittelonderteekend adres betreffende de romeinsche kwes- tie overhandigd. De noordduitsche Rijksdag is tegen den 24 te Berlijn bijeengeroepen. Volgens den tot dus ver bekend geworden uitslag der ver kiezingen voor het Huis der Afgevaardigden, zal de verhou ding der partijen ongeveer zijn als volgt: 140 conservatieven 40 vrije conservatieven, 20 oud-liberalen, 110 nationaal-libe ralen, 40 leden der fortschritts-partij, 40 catholieken, 20 po len en 10 particularisten. Het Huis der Afgevaardigden heeft den 8 en het Heeren huis den 9 zijne werkzaamheden hervat. De weener Neue Freie Presse gispt de handelwijze van Rusland ten opzichte van het tractaat van 1S56 streng en beschouwt den toestand als zeer ernstig en dreigend voor Oostenrijk. Aan het kabinet van Petersburg is door de regeering eene depeche gezonden gelijkluidend aan die van het engelsche gouvernement. De heer Ricasoli heeft aan de kiezers bekend gemaakt, dat hij zich uit het staatkundige leven wenscht terug te trekken. De kardinaal Atitonelli heeft een protest gericht aan leden van het corps diplomatique tegen het in bezit nemen van het Quirinaal. De Qazetta d' Italia verklaart het bericht der spaansche absolutistische bladenvolgens hetwelk de hertog v Aosta eene volksstemming over zijne candidatuur zou bedongen hebben, voor eene partij-manoeuvreen meldt voorts, dat de genl. Espartero aan zijne vrienden in de Cortes heeft geschre ven dat hij de candidatuur niet begeert en voor den hertog zal stemmen. Het door graaf San Martino te Turijn gevormde-verkiezings comité heeft een manifest uitgevaardigd waarin op het on- middelijk overbrengen van den zetel des gouvernements naar Romeen op het toepassen van het beginsel van decentrali satie wordt aangedrongen. Het fregat Castellamare is ter bescherming der italianen aldaar, naar Marseille vertrokken. Den 14 heeft te Romu de verkiezing der 60 leden van den gemeenteraad en van 12 gewestelijke vertegenwoordigers in volmaakte orde plaats gehad. De helft der kiezers heeft aan de stemming deelgenomen en de keuzen zijn over het geheel in gematigden zin uitgevallen. De motie van wantrouwen in het kabinetdoor den heer Castelar voorgesteld ter zake der candidatuur van den hertog v. Aosta, nadat het Huis van Savoye haar vroeger 2 malen smadelijk had afgewezenis in de zitting der Cortes van den 3 verworpen met 124 tegen 44 st. Eene motie van den heer Riot Rosasom de beraadslaging en stemming over de can didatuur, welke het kabinet op den 16 wilde vaststellen, te verdagen, werd ondersteund door de heeren Topete, Figueras en Vinader, maar eveneens verworpen, met 101 tegen 55 st. Den 17 hebben de Cortes den hertog v. Aosta tot Koning gekozen met 191 tegen 120 st. Hij is 25 jarenoud, gehuwd met eene prinses della Cisterna en heeft 1 zoon. Den 29 Oct. is de heer Barochegewezen minister van Napoleon III en laatstelijk lid van den franschen Senaat, op het eiland Jersey, werwaarts hij zich na de September-revo- lutie begeven had, in den ouderdom van 68 jaren overleden. Het gerucht van het zenden van troepen uit Britsch-lndie naar China is thans officieel tegengesproken. De internationale tentoonstelling van handwerksnijverheid, sedert eenige maanden in den Agricultural Hall te Londen gehouden, is den 1 Nov. plechtig gesloten door den minis ter Gladstone. Den 2 Nov. heeft prins Arthur, op het stadshuis te Londen, plechtig een geschilderd glasraam onthuld, dat, op last der stedelijke regeering, ter herinnering aan den Prins-Gemaal is vervaardigd. Keizerin Eugénie is den 4 te Chislehurst teruggekomen In Tipperary is weder een agrarische moord gepleegd Een onder-rentmeester van kap. Ledwell, is den 2, 's avonds, bij Templemore, stervende aan hem toegebrachte wonden ge vonden. 2 Personen zijn als verdacht in hechtenis genomen. De tijdingdat Rusland zich niet langer door het trac taat van 1856 gebonden acht, heeft groote sensatie verwekt. Het kabinet heeft den heer O do Russell, hoofdambtenaar aan het ministerie van buit. zakennaar Versailles gezonden om aan Pruisen te vragenhoe het dezen stap van Rusland opneemt. De Morning-Post zegtdat Engeland zich het koste wat het wil, tegen eiken aanval op Turkije zal verzetten. Het blad ziet in de wijzewaarop de oostersche kwestie wordt aangeroerdeen bewijs voor de veronderstellingdat Rus land en Pruisen zich te voren verstaan hebbenen het be treurt het verlies van een zoo machtigen bondgenoot als Frankrijk. De Globe en de Standard verlangendat de re geering het Parlement zal bijeenroepen, opdat niet door hare onverschilligheid buiten de natie omde vruchten van den Krim-oorlog worden prijsgegeven. De Times zegtdat indien Rusland goede redenen tegen het tractaat weet aantevoerenhet die aan het oordeel der europeesche kabinetten behoort te onderwerpen. Lord Granville heeft den 10 eene depeche gezonden aan den engelschen gezant te Petersburg, waarin aan Rusland het recht om zich los te maken van de verplichtingen, omschre ven in het tractaat van 1856, ten eene male ontzegd wordt, zoodat de regeering de door prins Gor/sc/ia/.-o/'aangekondig- den stap in geen opzicht kan goedkeuren. „Dergelijke han delwijze zou eene vernietiging beteekenen der wezenljjke voor waarden van alle verdragen." De minister van buiten 1. zaken Gortschakoff heeft den 19/31 October eene circulaive uitgevaardigd, waarbij Rusland verklaart zich niet langer gebonden te achten door de ad- ditioneele overeenkomst van het tractaat van 1856, waarbij de Zwarte-zee neutraal verklaard en het daarin houden van maritieme stations aan de oeverstaten ontzegd is. Overigens wenscht het vast te houden aan de algemeene beginselen van dat tractaat, en is het bereid met de onderteekenaars te onderhandelen over het aangaan eener schikking. Bij de verkiezingen voor het Congres f21 leden moeten nog gekozen worden) zijn 127 liberalen en 95 conservatieven benoemd hetgeen voor laatstgenoemde partij eene aanwinst van 28 leden oplevert. De genl. Bourbaki heeft het door hem ingediende ontslag als bevelhebber van het noorderleger, waartoe hij was over gegaan omdat de capitulatie van Metz gedeeltelijk op zijne rekening gesteld en zijne staatkundige denkwijze door zijne officieren en soldaten verwacht werdweder ingetrokken. Het zou gebleken zijndat hij te Metz tot de bestrijders van Bazaine en diens staatkunde behoord heeft. Le Progrès van Lyon verzekert, dat mevr. Bourbaki de functiën van le zeres bij de gewezen Keizerin blijft vervullen. Volgens een duitsch bericht heerscht onder de geringere volksklasseninzonderheid in de steden, een nijpend geldge brekdoordat de regeering alle in de spaarkassen belegde fondsen en het vermogen van corporatiën en gemeenten (vol gens de fransche wetgeving in de staatskassen gedeponeerd) zich toegeëigend en tot bestrijding der krijgsuitgaven gebe zigd heeft. Garibaldi heeft eene proclamatie uitgevaardigd aan de maires van het arrondissement Dolewaarin hij den ongewapenden toestand der nationale garde in de steden en dorpen eene schande en, na de jongste gouvernements-decretenzelfs strafbare wetsehennis noemt. Hij vindt niet alleen van de zijde der fransche offi ciereu van het leger, maar vooral van de zijde der dorps- feestelijkheid de grootste tegenwerking. Zijn corps in de ura bestaat uit hoogstens 8U00 slecht uitgeruste en slecht gewapende manschappen, zijnde ruim 3000 italianen, 3000 franschen en 1500 kongarenpolenamerieanen en andere vreemdelingen. Zijne artillerie bestaat uit 12 slecht bespan nen stukken geschut, zijne 300 man sterke cavallerie behelpt zich met boerenpaarden. Den 7 is van Rouaan een luchtballon met reizigers depeches vertrokkenmet het oogmerk om Parijs te bereiken. De proef is echter mislukt, zijnde de gebroeders Tissandier met de Jean Bart in Belgie neêrgekomen. Den 13 is een andere ballon met dezelfde bestemming te Amiens opgelaten De regeerings-commissaris der Boven-Garonne buportal heeft den 3 den voorzitter der civiele rechtbank te Toulouse Degrand uit zijne betrekking ontzet, omdat hij in Dec. 1851 deel heeft uitgemaakt eener gemengde commissie. De heer Buportal zelf is sedert uitgenoodigd zijne plaats aftestaan aan den heer Hue, hoogleeraar in de rechtsgeleerdheid. Van het balcon der prefectuur heeft hij de menigte hiervan kennis gegeven en tevens van zijn voornemen om niet te wijken. Het volk beloofde hem te zullen ondersteunenindien men hem met geweld mocht willen dwingen. De heer Buportal heeft evenwel een blijk van toenadering tot het gouvernement gegeven, door de intrekking zijner besluiten van 1 en 3 Nov., waarbij hij den genl. Courtois d' Hurbal eigenmachtig vervan gen en de magistraatspersonen, die in 1851 en 52 deel der 'emengde commissiën hebben uitgemaakt, onwaardig Gaard had om recht te spreken. De gemeenteraad van Lyon heeft de arbeidende klasse dringend vermaand, geene andere bevelen optevolgen dan van de erkende autoriteiten en de opruiers of bewerkers van wanordelijkheden te arresteeren en in handen der overheid te stellen. De prefect heeft een comité van barricade-verde diging ingesteld. De nationale garden arbeiden aan de tingwerken. Het 1*. raarsck-legioen van de Rhöneaangevoerd door kolonel Cellez, is uit Lyon den naderenden vijand tegemoet getrokken. De heer Guizot zegt, in een openbaar gemaakten brief van Nov., dat Frankrijk den oorlog tot het uiterste moet voortzettenen dat de verantwoordelijkheid daarvoor niet op Frankrijk rusten kan. Aan den uitgever der Times heeft hij een brief geschreven, waarin hij betoogt, dat Pruisen de verkiezingen in den Elzas en Lotharingen aan geene beper king onderwerpen mocht, dewijl de bewoners fransche burgers blijven en de rechten daarvan behouden, zoolang de afstand niet bij tractaat geregeld is; en dat de dagelijkscheprovian deering eener belegerde stad gedurende een wapenstilstand alleszins wettig en gebruikelijk isdewijl anders het door eenen wapenstilstand beoogde status quo ten nadecle der belegerde plaats zou verbroken worden. Den 9 zijn weder 200 franc-tireurs „van den dood" uit Marseille vertrokken en door eene talrijke volksmenigte uitgeleid. Het vroeger door den heer Esquiros te Marseille bestuurde Zuider-Verbond heeft te vergeefs zijn presidium aangeboden aan den heer Gent en aan den maire van Valence. Den 10 is een eerste detachement grieksche vrijwilligers, 100 sterkvan Marseille naar het noorden vertrokken en bij die gelegenheid met warmte toegesproken door den heer Gent. In proclamatiën van den prefect en den gemeenteraad te Perpignan wordt met veel verschooning gesproken over de aldaar voorgevallene hevige wanordelijkheden, als zijnde het uitvloeisel van „de wettige verbitteringdoor het te Metz gepleegd schandelijk verraad teweeggebracht." De gemeenteraad heeft eene gedwongen leening van 2 miljoen ten behoeve der defensie „uitsluitend door de rijken optebrengen" aangekondigd. De Moniteur Universelhet orgaan der Delegatie, voert tegen I Eledeur Libre [zie Parijs] aandat de noodzakelijkheid der leening geconstateerd is door den Raad van Financiën samengesteld uit de voornaamste beambten van het depar tement van financiën en den onder-gouverneur der Banken dat die Raad den 8 verklaard heeftdat de heeren Laurent en Germing de belangen der schatkist alleszins behartigd en zoo voordeelig mogelijke voorwaarden bedongen hebben. De heer Schneider heeft zijne nijverheids-etablissementen te Creuzot. aan eene amerieaansche maatschappij verkochtvan de verschillende gebouwen wappert de amerieaansche vlag. Bij decreet van den 12 is een hoofdcomité voor de verde diging der departementen van de vallei der Rhöne ingesteld, tot het oprichten van verdedigingswerken en het organiseeren der wapening, De minister Gambetta heeft den 12 uit Orleans eene pro clamatie aan het Loire-leger gericht, tot dankzegging voor de betoonde dapperheid en tot aansporing om te volharden tot het ontzet van Parijs. Aan de gezanten der groote mogendheden, van Turkije en Spanje is eene van 2 Nov. gedagteekende nota van den heer Thiers ter hand gesteld, een verslag behelzende van de door dezen gedane stappen tot het verkrijgen van een wa penstilstand. Daaruit blijktdat hij met graaf Bismarck overeengekomen wasdat de wapenstilstand in geenerlei op zicht de ten aanzien van den Elzas en Lotharingen ontstane kwestiën zou prejudiciëerendat die provinciën vertegen woordigd zouden worden door notabelen, buiten inmenging van het duit-sche bewind aantewijzenen zulks dewijl graaf Bismarck de agitatie der verkiezingen niet kon toelaten. Yoort-s, dat de proviandeering der belegerde steden aanvankelijk geen tegenstand vond bij graaf Bismarckdie de beslissing aan de militaire autoriteiten overlietmaar op 3 Nov. verklaarde dat daarvoor een militair equivalent, b. v. een of wellicht meer forten bij Parijsnoodig wasaangezien de wapen stilstand geheel in strijd was met de pruisische belangen. Bij decreet van den 12 is de oprichting gelast van een instructie-kamp te Toulousewaarin onmiddelijk de mobiele garden en vrijcorpsen van 7 zuidwestelijke departementen vereenigd zullen worden, onder bevel van den gewezen zouaven- commandant Bemaythans bevelhebber der nationale van de Boven-Garonne, die den bekomen heeft. Aan garde rang van divisie-generaal hem zijn als „commissarissen van den oorlog toegevoegd de gewezen democratische publicisten Lissagaray en Georges Perrin laatstelijk commissaris voor de defensie en prefect van de Boven-Vienneter wier beschik king 4 miljoen fr. zijn gesteld. Het leger van Bretagne wordt gevormd in het sterk ver schanst wordende kamp van Couliewaar reeds 20000 man bijeen zijn en 65000 verzameld moeten worden. De bevel hebber, de heer de Kéralry, is op zijne rondreis in Bretagne allerwegen met geestdrift ontvangen. De gemeenten hebben 750000 fr. meer bijgedragen dan van hen gevraagd was; de gemeenteraad van Brestaan wicn het geven eener subsidie van 100000 fr. was voorgesteld heeft 250000 toegestaan. De minister Gambetta heeft gelast, dat de voornaamste artikelen van het regeeringsblad voortaan des zondags, door den schoolmeester van elke gemeente, op het raadhuis of in de gemeenteschoolaan de ingezetenen voorgelezen zullen worden, tot bevordering der republikeinsche beginselen. De gemeenteraden van Havre en van Rijsser hebben pro testen uitgevaardigd tegen de door de maarschalk Bazaine te Metz aan de officieren van het Rijnleger, ter bepleiting van de noodzakelijkheid der capitulatie, gedane verzekering, dat genoemde steden aan regeeringloosheid waren prijsge geven, zoodat zij de hulp der pruissen inriepen en tot eiken prijs den vrede begeerden. De te Besanpon door den prefect van de Doubs, den ge wezen Afgevaardigde Ordinairegearresteerde en thans te Tours teruggekomen regeerings-commissaris Lutz heeft dien prefect in rechten aangeklaagd. Deze verklaart in le Progrès de Lyon, dat hij gehandeld heeft met voorkennis der Dele gatie te Tours. Te Marseille, waar de bestaande gemeenteraad nog onder het Regentschap verkozen was, hebben den 13 nieuwe ver kiezingen plaats gehad waarbij de candidaten der republi keinsche partij op die der revolutionaire hebben gezegevierd. Het Journal de Rouen meldt, dat de van Nieuw-York te Havre aangekomen fransche mail-stoomboot Pereire 7000 va ten buskruit, 1 miljoen patronen, 60000 geweren, 30 ka nonnen en 1 mitrailleuse heeft aangebracht. Een bataljon vrijschutters van het dep', der Sarthe, welks commandant, wegens flauwhartigheid in het gezicht des vij- ands ontslagen wasisop last van den opperbevelhebber van het leger van het westen ontbonden en ontwapend. De commandanten der vestingen PfalsbourgBit.che en Montmedyde bataljons-chefs Taillant en Teyssier en de kapitein Reboulzijn, wegens de standvastige verdediging der hun toevertrouwde sterktenbevorderdde 2 eersten tot luit.-kolonel, de laatste tot bataljons-chef. geborgen wordt in de gewelven van het Pantheonwelk kerkgebouw in een magazijn herschapen is. De firma Cail Sf Cie. vervaardigt eene gepantserde loco motief, welke met drie kanonnen gewapend zal worden, giet zwaar geschut en vervaardigt uitstekende geweerloopen. De spoorwegmaatschappijen hebben het daartoe noodige staal ge leverd waarvan aan spoorstaven, assen enz. 300 ton voor handen was. De bezetting heeft bij Villejuif eene nieuwe redoute op gericht, gewapend met 20 kanonnen van zwaar kaliber;eene andere is tusschen Villejuif en Vitry aangelegd. Vóór beide zijn loopgraven gemaakt gelijk aan die te Sebastopol. Gustuve Flourenstegen wien na het oproer van 31 Oct. een bevel van gevangenneming uitgevaardigd, maar die sedert verdwenen wasis thans in de wijk Ménilmontant op de openbare straat ontdekt en in arrest genomen. Duitsche berichten. Het weder is koudmeermalen valt er sneeuw. De belegeringstroepen zijn echter hiertegen be veiligd in de door de bewoners verlaten huizen en buiten verblijven terwijl het hout der naburige bosschen hun de noodige warmte verschaft. De gezondheidstoestand is vol doende en het aantal zieken gelijk aan het gewone cijfer in vredestijd. Elzas en Lothaeingen. De gewezen plaats-commandant van Metz, genl. Coffinières de Nordeckschrijft uit Hamburg aan de dagbladen, dat hij te vergeefs getracht heeft onderscheid te maken tusschen de belangen der vesting en die van het Rijnleger en, door nie mand ondersteundtot 2 malen zijn ontslag ingediend maar ten laatste zich aan de meerderheid van den krijgsraad onder worpen heeft, en gezwicht is voor het volslagen gebrek aan leeftocht en nog meer voor het stellige bevel van den op perbevelhebber. Er wordt verzekerd, dat de pruissen te Metz niet meer dan 112,000 fr. gevonden hebben, dewijl de succursale der 1 ransche Bank daags vóór de overgaaf al hare biljetten ver brand had. De kweekelingen der militaire school te Metz zijn niet als een deel van het garnizoen beschouwd en hebben verlof be komen om de stad te verlaten. Neu-Breisach heeft den 10 gecapituleerd. Daardoor zijn 5000 man krijgsgevangenen, waaronder 100 officieren, en 100 kanonnen in handen der duitschers gevallen. Bij de capitulatie van Verdun zijn krijgsgevangen gemaakt 2 generaals, 11 stafofficieren, 150 officieren en omstreeks 4000 man. Voorts zijn 136 stukken geschut, ongeveer 23000 geweren en een aanzienlijke voorraad van allerlei krijgsmate- nëel buitgemaakt Prins Frederik Karei trekt met 3 legercorpsen van Naney zuidwaarts, zoodat het corps van genl. v. Herder (in het zuiden van den Elzas) zijn linkervleugel vormt en onder zijn opperbevel komt te staan. Behalve het corps van v. Verder en de 4e. reserve-divisie onder genl. v. Schmeling, is in het zuiden van den Elzas nog een nieuw corps onder genl. v. Beb- sehitz opgetreden, bestaande uit 12 bataljons landweer van het reserve-corps bij Glogau2 escadrons landweer-cavallerie en 2 lichte reserve-batterijen. Lisle-sur-Doubs en Clerval zijn den 12, na kleine gevechten, bezet. De ondermijnde bruggen zijn ontladen. Te Straatsburg en in den"omtrek zijn in den laatsten tijd verscheidene w-erfbureaux voor franc-tireurs ontdekt. Men zegtdat te Straatsburg reeds meer dan 250 vrijwilligers uitgerust en heimelijk naar de departementen vertrokken zijn. Verscheidene medeplichtigen zullen eerstdaags voor den krijgsraad terechtstaan. In den vroegen morgen van den 16 hebben 3 bataljons stukken geschut een uitval uit Belfort gedaanwelke met 6 met verlies van 200 dooden en gekwetsten en 58 gevangenen werd afgeslagen. P AK IJ S. Men verzekert, dat in het vertrek van het raadhuis, waarin de doodgeboren commune van 31 Oct. haren zetel gevestigd had, o.a. een brief in beslag is genomen, waarin de directeur van een der bagno's verzocht werd een lOOtal galeiboeven lostelaten ten einde den Koning van Pruisen te vermoorden. Het Journal Officiel van den 6 bevat de mededeeling, dat een gerechtelijk onderzoek is ingesteld naar de feiten, waar door den 31 Oct. „de ordede wetten en de republiek met een nooit geëvenaard geweld zijn aangetast." De regeering is daartoe overgegaan, dewijl op 1 Nov. uit verscheidene feiten bleek, dat de onruststokers hun voornemen tot, het vestigen eener commune niet opgegeven hadden. Het gou vernement werd openlijk van verraad beschuldigd, in eene kerk werden dreigende verklaringen gedaan en in een der clubs werdals een vaderlandlievend werk, de moord van den gouv.-genl. toegezegd. Een der krijgsraden heeft den 1 Nov. 4 militairen van verschillenden rang wegens insubordinatie en 1 wegens het stelen van gevogelte in een bewoond huis ter dood veroor deeld welk vonnis den volgenden morgen voltrokken is. Het gouvernement heeft bepaald, dat het Journal Officiel voortaan, wat de afkondiging van wetten en decreten betreft, in de plaats treedt van het Bulletin des Lois, en dat die wetten enz. in de departementen verbindend zijn 24 uren na de ontvangst van het Journal in de hoofdplaats van het departement. Het Journal Officiel van den 6, alsmede l' Eledeur Libre, het orgaan van den minister van financiën E. Picardbe vatten artikelen, waaruit schijnt te blijken, dat het gouver nement der nationale defensie de door de Delegatie te Tours te Londen gesloten leening afkeurt, als zijnde buiten zijne voorkennis en zonder noodzakelijkheid aangegaan. Verscheidene dagbladen hebben eene dagvaarding mede, gedeeld, naar men beweerde afkomstig van het Groot-Oosten te Parijs, waarin de Koning van Pruisen voor de vierschaar dier loge werd gedaagd. Le Rappel kondigt thans aan, dat de Koning aan deze oproeping geen gehoor gegeven heb bende buiten de wet is gesteld, en voortaan alle vrijmetse laren bevoegd zijn, hem omtebrengen. Versche groenten zijn in overvloed en tegen matige prij zen te bekomen. Rund- en lamsvleesch blijven nog op den prijs der zetting van 16 Sept., 1,30 a 2,10 en 1,10 a 1,80 fr. per kilomaar zijn slechts in zeer geringe hoeveelheid (50 wichtjes daags per persoon) en met veel moeite te ver krijgen. Paardenvleesch kost 1,80, 1,40 en 0,50 fr. per kilo, slechte boter 3 a 6, beste 8 a 12 fr„ een hoender 8 a 18, een eend 15 a 20een vette gans 30 a 40 fs. Er is eene slachterij van honden en katten geopend. De regeering heeft 3000 ton buskruit in voorraad't welk Veedeke Kkijgsbeeichten. Fransche berichten. Het in Bretagne onder den graaf de Kératry verzamelde leger van 50000 man heeft Chateau- dun weder bezet. De 17*. noordduitsche divisie trekt tegen deze krijgsmacht op. Den 11 heeft nabij Dreux een gevecht plaats gehad tus schen franc-tireurs en 12 witte curassiersdie allen gesneu veld of gevangen genomen zijn. Het leger van de Loire80000 manonder genl. Aurelles de P alladineheeft den 11, na een gevecht van 2 dagen, Orleans heroverd. Het verlies bedroeg nog geene 2000 ge sneuvelden en gewondendat des vijands was aanzienlijker. Ruim 2000 man zijn gevangen genomen, 2 kanonnen, 20 bespannen wagens met ammunitie en een aaDtal wagens met levensmiddelen buitgemaakt. Het voornaamste gevecht viel den 9, in den omtrek van Coulommiers, voor. Den 11 is in den omtrek dier plaats weder den geheelen dag hevig ge vochten en heeft de genl. Aurelles Chevilly, 15 mijlen ten noorden van Orleansbezet. Ongeveer 12000 pruissen hebben Dyon op nieuw bezet. Dreux is weder door de franschen bezet. Buitsche berichten. In tegenspraak met het gerucht, dat aan Dyon eene oorlogscontributie van 3 miljoen fr. zou zijn opgelegdblijkt uit de thans openbaar gemaakte overeen komst, op 31 Oct. door den luit.-genl. v. Beijer en het ge meentebestuur aangegaan dat zij enkel een borgtocht van 500,000 fr. zal storten terugtegeven indien zij geene reden tot bezwaren geeft. Yoorts is het eerbiedigen van personen en bezittingen toegezegden mondeling bepaald dat de pu blieke dienst niet veranderd en het recht in naam der re publiek uitgesproken worden zal. Bij het voorwaarts rukken van het Loire-leger op den rechteroever der Loire over Beaugency, heeft de genl. v. d. Tann den 9 zijne troepenter sterkte van niet meer dan 17000 a 1S000 man, buiten Orleans tegenover dat leger opgesteld en is hijna de sterkte des vijandsdie van eene voortreffelijke en talrijke artillerie voorzien wasverkend te hebbenvechtende op S. Péravy (n. w. van Orleans) terug getrokken. Te Toury heeft hij zich den 10 bij genl. Wittich en prins Albrecht (den vader) aangesloten, en ontving hij den 11 den bijstand van den Groothertog van Mecklenburg, die zijn hoofdkwartier te Ferrières verlaten heeft en het bevel voert over zijn eigen, het 13% en een uit Metz tot hem ge komen legercorps. Bij het gevecht van den 9 heeft v. d. Tann alle aanvallen des vijandsten koste van een verlies aan gesneuvelden en gekwetsten van 42 officieren en 667 manschappenafgeslagen en eerst daarna den aftocht aan vaard. Den 10 is eene afdeeling der beiersche ammunitie- reserve, met 2 kanonnen, verdwaald en in 's vijands handen gevallen. Garibaldi heeft Döle ontruimd en is te Autun aangekomen. De Groothertog van Mecklenburg heeft op het kasteel Cer- cayhet eigendom van den voormaligen minister Rouher, waarbijzijn hoofdkwartier gevestigd is geweest, een aanzien lijken voorraad gewichtige documenten in beslag doen nemen, die „met- onvergeeflijke lichtzinnigheid den vijand zijn prijs gegeven."

Alkmaarsche Courant | 1870 | | pagina 5