Pruisen. Beljrie. Te €*root Ilrittuiij<' en Iciiuml. Rusland. Broiiicn. C ii b a. Het fransche schip Desaix heeft, met verwaarloozing der volkenrechtelijke formaliteitenwelke een onderzoek voor een prijsgericht vorderenhet noordduitsche schip Charlotte in den grond geboord. Dr. Mahlerwiens gevangenneming ten onrechte gemeld wordtwas op het einde van Aug. bij het departement van oorlog in dienst getredenom bij het organiseeren van een luchtballen-detachement werkzaam te zijn. Den 8 Oct. naar Versailles ontbodenheeft hij den 24 zijn ontslag gekregen dewijl men van het gebruik maken van luchtballons had af gezien en het bedoelde detachement ontbonden was. Graaf Bismarck heeft den 8 eene circulaire uitgevaardigd over den afgesprongen wapenstilstand. Hij verklaartzich niet tegen het houden van verkiezingen in den Elzas en Lo tharingen verzet te hebbenalsmededat het voorzien van Parijs van levensmiddelen nooit een punt van ernstige over weging is geweestna eene inspanning van 2 maanden, zou Parijs daardoor in, beter positie gebracht zijn dan te voren. Het centrale comité der duitsche vereenigingen tot ver pleging van gekwetsten heeft tot dus ver uit America ont vangen 742.000 th., waarvan 563.000 uit de Ver. Staten. Onder de van het oorlogstooneel teruggekomen gekwetsten bevindt zich eene jonge dame van 24 jaren, die hij het uit breken van den oorlog bij het leger dienst genomen had. Wegens het heroveren van een door den vijand genomen pruisisch vaandel is haar het IJzeren Kruis verleend. Te Erankfort zijn 3 bankiers en te B.erlijn 1 in hechtenis genomenwegens deelneming aan de te Londen geopende fransche geldleening. De Koningin heeft den 8 uit Homburg een brief van dank betuiging gezonden aan het comité der engelsche Internati onale Maatschappij tot het verleenen van hulp aan zieken en gekwetsten in tijd van oorlog. De Kroonprins heeft een der gelijk schrijven gericht aan het parlementslid kolonel Logd- Lindsayvoor de, uit naam der Maatschappij, naar Versailles overgebrachte //alleraanzienlijkste bijdrage." Doornik is een groot aantal uit Metz ontsnapte offi cieren en soldaten doorgekomen, die zich over Belgie naar Rijssel begeven. Bij liet. feestmaal van den nieuwen lord-mayor te Londen, op den 9, heeft de minister Granville verklaard „thans vol strekt niet te wetendoor welke middelen de vrede kan worden verkregen." De Keizer heeft den genl. Anwnkoff naar Versailles ge zonden, ten einde aan den Kroonprins van Pruisen en aan prins Frederik Karei hunne benoeming tot veldmaarschalken van het russische leger overtebrengen. Alhier is bericht ontvangen van de aankomst van 40 fran sche gijzelaarsvoor de wederrechtelijke gevangenhouding van duitsche scheepsgezagvoerders. Op 9 Nov. is in het gezicht van Havanna een gevecht van 4 uren geleverd tusschen de pruisische kanonneerboot Meteor en het fransche adviesjacht Bouvet. Het laatste schip, lek ge schoten zijnde, hield af, het ander, wiens schroef ontredderd was, kon het niet nazetten. Beide schepen zijn de haven binnen- geloopen om de schade te herstellen. Het verlies van de Meteor bedroeg 2 gesneuvelden en 1 gewonde. GEMEENTERAAD. Zitting van 16 November 1870. No. 17. Voorzitter de Burgemeester A. Maclaine Pont. Afwezig wegens ambtsbezigheden de heer J. G. A. Verhoeff. De vergadering geopend zijnde, worlen 1de notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd, De heer Verschuir alleen wenscht in de notulen te hebben aangeteekenddat een na den afloop der vorige raadsverga dering door hem ingesteld onderzoekhem de overtuiging heeft geschonken, dat de hoofdonderwijzeres der openbare school voor meisjes altijd de aan haar volgens de verordening verstrekte toelage voor eene kweekeling aan die kweekeling heeft uitgekeerd. Daarna zijn gelezen de volgende ingekomen stukken Van de vaste Commissie voor de verordeningen. 2. Rapport op het verzoek van den heer JkHollsmuller en ecnige andere bewoners van het Enidsen alhier, om eene po litieverordening in het leven te roepenwaarbij de bepaling wordt gemaaktdat door het Enidsen slechts in ééne rigting mag worden gereden. De commissie maakt bezwaar daartoe eene ontwerp-verordening voortedragen, omdat naar haar oor deel de ligging van die straat zoodanig isdat de handel en nering in lipt algemeen te veel belemmering zouden on dervinden indien aan het verzoek der adressanten werd voldaan. 3. Rapport omtrent de bij de behandeling der gemeente- begrooting voor 1871 gedane vraag: of de artikelen 50 en 51 der algemeene politieverordening van 19 Junij 1862 toe passelijk zijn op de baansloot en op de sloot in het begin van den heiloërhoutof dat zijom daarop toepasselijk te zijn wijziging behoeven De commissie berigtdat naar haar oordeel die artikelen op die slooten niet toepasselijk zijn en het niet raadzaam isde verordening in dien zin te wijzigenzoolang omtrent het eigendomsregt dier slooten nog kwestie bestaat. 4. Rapport omtrent de bij de behandeling der gemeente- begrooting voor 1871 gedane vraag: of het niet mogelijk zou zijn eenige bepalingen te makenbetreffende het overal bou wen van Woonhuizen, daar, door het blijven volgen van de tegen woordige wijze van bouwenoveral een wanordelijke toestand ontstaat. De commissie deelt als haar gevoelen mededat met betrekking tot het bouwen de bepalingen der algemeene I olitie-verordening op de rooijing behooren te worden op- g evolgd maar dat het bouwen op eigen grond niet aan den openbaren weggeenszins kan worden verboden. Nos. 2 tot en met 4 ter lezing voor de leden op de se cretarie nedergelegd. 5. Adres van den heer A. A. Gouwewaarbij hij kennis geeft, dat hij zijne diensten nog tot 24 November 1870 zal bewijzen als heel- en verloskundige van die instellingop grond dat reeds 5 weken sedert zijne aanvrage om ontslag zijn verloopen, zonder dat de Raad nog voorzien heeft in de vacature terwijl hem eervol ontslag is verleend met in gang van den dagwaarop zijn opvolger in functie treedt en dat hij niet van plan is te wachten tot dat de Raad het toegezegde voorstel tot vervulling dier betrekking zal heb ben goedgekeurd of verworpen. Yoor kennisgeving aangenomen. 6. Adres van Dirk Schoen, landman te Egmond binnen, waarbij hij te kennen geeft, dat hij zich onlangs heeft ge wend tot Burg. en Weth., met het verzoek de tol op den Hoeverschelpweg nogmaals in het opeubaar te verpachten daar hij dan genegen was hem aftemijnen voor f 900, 's jaars, voor 4 a 5 jaren, vooruit te betalen, als geene borgen willende stellenzonder dat hij op dat verzoek ant woord heeft bekomen, waarom hij verzoekt dien tol in het openbaar te verpachten, als voor de gemeente Alkmaar voor- deeliger uitkomsten zullende opleveren. Gesteld in handen van Burg. en Weth. om berigt en raad. 7. Adres van den heer W. G. ten Houte de Lange, stads verloskundige alhier, daarbij verzoekendedat bij de aan hangige wijzigingen in de regeling der geneeskundige armen- dienst", deverloskundige hulp in liet. gasthuis aan hem worde opgedragen en zijne jaarwedde worde vastgesteld op ƒ150,—, vooral uit aanmerking, dat in ieder goed ingerigt ziekenhuis de heel- van de verloskundige hulp gescheiden is, omdat het onraadzaam moet geacht wordenden aan vele besmet tingen blootgestelden "doctor of heelmeester de kraamkamer te laten bezoeken. Aangehouden om gelijktijdig behandeld te worden met het in deze vergadering te behandelen voorstel van Burg. en Wet.h., betreffende "de regeling der geneeskundige diensten in het gasthuis. 8. Brief van den Directeur der Alkmaarsche pijpgazcom- pagnie waarbij worden medegedeeld de grondslagenwaarop de vernieuwing van het contract betreffende de gemeente- verlichting na expiratie van het tegenwoordige contract zou kunnen plaats hebben. Die grondslagen, die uitvoerig worden toegelicht, bestaan hoofdzakelijk in de overeenkomst wordt aangegaan voor 20 jaren met toe kenning aan de pijpgazcompagnie van het regt om na 10 jaren de overeenkomst als geëindigd te beschouwen, waar van zij in dat geval 6 maanden van te voren het gemeente bestuur zal behooren kennis te gevenvoor den duur der overeenkomst wordt het uitsluitend regt der compagnie tot het leggen van gazpijpen gehandhaafdalsmede de uitgifte in erfpacht van het tegenwoordig fabrieksterrein tegen/10 *s jaars en voor een evenredig bedrag het nabij de Doelen kluft gelegen stukje grond. Voorde straatverlichting worden uitsluitend gebezigd vleêrmuisbranders met vlammen van 10 bij 7^ centimeters hebbende eene liehtkracht gelijk aan 14 waskaarsen van 6 in de gewone pakken van 1 Engelsch pond en moetende verbranden bij eene drukking van 2j centimeters minstens 170 kub. palmen gaz per uur. De vermeerdering van het aantal lantarens met 39 aan nemende waardoor het getal van 241 op 280 lantarens wordt gebragt en het aantal brandingsuren per jaar niet lager gesteld wordende dan thans, 1900 uren, wordt het gaz geleverd voor TVtr cent per uur en per lantaren. De compagnie moet voor hare rekening de pijpen leg gen naar al die plaatsen waar het gemeentebestuur bij het sluiten of tijdens den duur der overeenkomst straatlantarens wenscht te plaatsenwaaronder begrepen is het maken van een duiker in het N. H. Kanaal bij de Eriesche draaibrug voor alle aanteleggen lengten pijp van de eene tot. de andere lantaarn, een afstand van ~80 meters te boven gaande, zal de gemeente vergoeden een bedrag van 2per strekkende meter. Voor particuliere verbruikers wordt de prijs van het gaz bepaald op f 3per 1000 kub. voeten, lUj cent per stère, bij jaarlijksch verbruik boven 100en 3.25, 11| cent per stère, bij jaarlijksch verbruik beneden 100,- Verder vermindering der te beloopen boetenhet opdragen van het toezigt over de gazverlichting aan een speciaal be- ëedigd deskundige, regeling der wijze, waarop moet worden onderzocht of het gaz vrij van zwavel-, waterstofammonia en koolzuur is, en bepaling dat bij het eindigen der overeen komst na 10 of 20 jaren de gemeente, niet tot een nieuw contract met de compagnie komendede fabriek zal over nemen tegen eene tauxatie van 5 personenwaarvan 2 gaz- fabriekanten, 2 bouwkundigen en 1 notaris, benoemende de compagnie en de gemeente ieder een gazfabriekant en 1 bouwkundige en de kantonregter den notaris. Gesteld om berigt en raad in handen van Burg. en Weth. en van de commissiedie van berigt en raad gediend heeft op een vroeger verzoek dier compagnie om verlenging van het tegenwoordige contract betreffende de gemeente verlich ting, bestaande uit de heeren Vonk, van der Kaag, Bruinvis de LangeJ. C. Koorn en Verhoeff. k an Burgemeester en IVethouders. 9. Voorstel tot benoeming eener vaste commissie voor de financiën gedurende 1871. 10. Voorstel tot benoeming eener vaste commissie voorde verordeningen waarop straf is bedreigd gedurende 1871 11. Brief ten geleide der aanbevelingslijsten .van personen, ter vervulling der vacatures bij het einde dezes jaars ont staande in de verschillende gemeentelijke administratiën, door. periodieke aftreding der leden. Up die lijsten zijn geplaatst: a. Voor twee leden van het Burgerlijk Armbestuur, in plaats van de herkiesbare heeren L. Rietberg en A. Conijn As. 1". vacature, de heeren L. Rietberg, S. C. Coster, P. kreede, JD. Preijer. 2'. vacature, de heeren A. Conijn Az., Mr. J. P. Kraak man, Mr. J. van der Drift, A. R. M Ider. b. Voor een Regent van het Burgerweeshuis, in plaats van den heer Mr. IV. van der Kaag, herkiesbaar, de heeren Mr. TV. van der Kaag, Mr. C. R. H. van Lelijveld der Sluijs Veer, H. van den Berg. c. Vqor een Regent van het Gasthuis, in plaats van den heer G. J. van Leeuwen, niet herkiesbaar, de heeren L. Riet berg, IkF. G. L. Gouwe, J. van der KaagJ. Bakker Schut. d. Voor een Commissaris der Stads Apotheekin plaats van den heer C. IkBruinvisherkiesbaar, de heeren C. IV. BruinvisII. M. Scheepers en H. J. Ansingh Bz. e. Voor een lid der Plaatselijke Schoolcommissie, in plaats van den heer J. C. Koorn, herkiesbaar, de heeren J. C. Koorn, A. R. Mulder, J. M. de Sonnaoille, JJ. G. IVahlen. f. Voor een Curator der Lalijnsche School, in plaats van den heer Jr. Mr. S. M. S. de Savornin Lohman, herkiesbaar, de heeren Jr. Mr. S. M. S. de Savornin Lohman, Mr. T. A. van Bommel, Mr. IF. Timmer Eckelboom, Mr. M. A. Kluppel. g. Voor een Commissaris der Stads Bank van Leening, in plaats van den heer Dr. C. Jde Lange, herkiesbaar, de heeren Di. C. J. de Lange, Mr. C. II. U. van Lelijveld, Mr. A. II. de Lange en Jr. Mr. S. M. S. de Savornin Lohman. h. Voor een lid der Commissie van toezigt over het Middel baar Onderwijs in plaats van den heer Mr. Hvan der Kaag, herkiesbaar, de heeren Mr. Vvan der Kaag, Mr. C. R. II. van LelijveldDr. P. SchutMr. T. A. van Bommel. i. Voor twee leden der Commissie van huishoudelijk beheer over sommige Openbare Scholenin plaats van de heeren J. J. Molenaar, niet herkiesbaar, en P. Rentmeester, her kiesbaar, doch niet meer in aanmerking verlangende te komen. 1'. vacature, de heeren A. Lansdorp, J. F. Krieger, IV. Ge- veke, P. Kool Jz. 2'. vacature, de heeren C. de Veer, T. H. de Lange, J.H. faleipri, H. A. Bots. 12. Voorstel tot het verleenen van vergunning aan Mej de Wed- T. J. van der Ilaagentot het leggen van een riool in gemeentegrondde openbare straatvan af het pri vaat in haar perceel aan de Oude Gracht, wijk A, No. 629, om uitteloopeu in de Oude Gracht. Het. advies strekt de vergunning ouder de gewone voorwaarden te verleenen, hoe wel door het geneeskundig Staatstoezigt, bezwaren zijn ge maakt tegen het verleenen van dergeijjke vergunningen, daar de vermeerdering van het aanzienlijk getal riolenin de grach ten reeds uitloopende, met één, de nadeclige gevolgen daar van niet zal doen toenemen terwijl Burg en Weth. te min der aarzelen daartoe te adviseren omdatwordt de vergun- niug tot wederopzegging toe verleend, altijd de gelegenheid bestaat om eenen algemeenen maatregel van andere strek king, mogt de Raad eenmaal daartoe besluiten, te kunnen toepassen. 13. Concept-besluit tot vaststelling van het getal en de jaarwedden der leeraren aan de burgeravondschool met in trekking van het thans van kracht zijnde besluit, wanneer de Raad zich vereenigt met de daaromtrent door Burg. en Wetb. gedane voordragt. Daarbij wordt tevens opgebeveu de be trekking van onderdirecteur. No. 9 tot en met 13 ter lezing voor de leden op de secretarie nedergelegd. lï. Brief ten geleide van het door den opzigter over den hout en de plantsoenen uitgebragte schriftelijke rapport om trent het stutten van jonge boomen en het al of niet scha delijke van hop of andere gewassen voor het houtgewas. Gedeponeerd ter Secretarieten einde de leden in de ge legenheid te stellen, een voorstel omtrent het eene of andere punt intedienenwanneer een hunner zulks mogt verlangen. 15. Voorstel om de kosten van het verrigten der doodschouw waartoe door Burg. en Weth. voor den jare 1870 de heer Dr. D. Hulst is aangewezendie eene declaratie heeft inge leverd te voldoen uit den post voor onvoorziene uitgaven der gemeentebegrooting voor 1870, behoudens goedkeuring van Gedeputeerde Statenaangezien op de begrooting daarvoor geene gelden zijn aangewezen. Met algemeene stemmenuitgezonderd die van den heer lonk, die zich op grond van art. 46 der gemeentewet buiten stemming hield, aangenomen. 16. Voorstel om terugtekomen op het raadsbesluit van 25 October 1865, waarbij is beslist, dat een ander dan de stads doctor of heelmeester met de dienst in bet gasthuis kon worden belasten te besluiten de geneeskundige dienst van het gasthuis voortaan optedragen aan den stadsgeneeskundige in de wijken A, B en E en de betrekking van heelkundige aan den stadsheelkundige in die wijken, onder toekenning eener jaarwedde van f 100,voor ieder, te voldoen door Regenten van het gasthuis. Daardoor wordt het voordeel verkregen, dat bij vacaturen voor stads genees- of heelkun dige zieh meer sollicitanten zullen aanmelden, dan thans liet geval is, door de hoogere jaarwedde. Deze regeling zou da delijk in werking kunnen treden voor den heelkundige, doch wat den geneeskundige betreftzoodra de tegenwoordige ti tularis de heer dr. 6. J. de Lange ophoudt die betrekking te. bekleeden. Eene met inachtneming daarvan ontworpen instructie zoo voor den stads genees- als heelkundige wordt aangebodenwaarin tevens nog is opgenomen, dat voor iedere te.verriglen doodschouw zal betaald worden J.50 uit de gemeentekas, wanneer een dier heeren daartoe wordt aange wezen en dat de keuring van personen, ten gevolge van eenige wettelijke bepaling gevorderddoor hen zonder eene afzon- lijke belooning daarvoor te kunnen vorderen moet worden verrigt. De aanneming van het beginsel van dit voorstel wordt be streden door de heeren FonkT. L. Koorn, JC. Koorn van den Bergvan der Kaag en van Leeuwen en verdedigd dupr de heeren van der DriftBruinvis de Lange, Conijn en den Voorzitter. De bestrijders voerden aandat. Regenten van liet Gasthuis niet waren gehoordhetgeen toch bepaald moest voorafgaan te meer daar Regenten vroeger reeds in de combinatie dier betrekkingen moeijelijklieden hadden ge zien dat dit voorstel slechts eene partiële verbetering was, in plaats van eene geheele verbetering der jaarwedden van de ge neeskundigen overeenkomstig den geest destijds; dat men den stads heel- en geneeskundige geene meerdere werkzaamheden kon opleggen, zonder hen te hebben gehoord te minder omdat de.stads heelkundige in de wijken A, BenE vooraf gepolst, of hij eene eventuële benoeming tot afzonderlijk heelkundige van het Gasthuis zou aannemendaarvoor bedankt haddat hij raadsbesluit van 17 Januarij 1866 is beslist, Op voorstel van Burg en Weth. zeiven dat de geneeskundigen zouden wor den benoemd op aanbeveling van Regenten van liet Gast huisdat de jaarwedden van alle geneeskundigen te laag zijn en dat bet wenschelijk is tijdig daarin verandering te bren gen om het gevaar te voorkomendat allen bedanken. j)e verdedigers daarentegen: dat de opdragt van de be diening van het gasthuis aan den stads genees- en heelkun dige in de wijken A, B en E zeer goed kan plaats hebben, omdat hunne werkzaamheden veel minder zijn dan van die in de wijken C, D en E; dat er bij Regenten van het gast huis geen enkel bezwaar daartegen kon bestaante minder ornaat vroeger zulks ook het geval is geweestdat door de vereeniging van jaarwedde van stads genees- en heelkundige met die van genees- en heelkundige in het gasthuis eene redelijker jaarwedde verkregen wordt, daarom te wenschelijker, i omdat men anders altijd onder de pressie der geneeskundigen Jvan zal zijn. De heer Vonk, ondersteund door de heeren kerschuir en T. L. Koornstelt voor aan Burg. en Weth. optedragen de geheele regeling der geneeskundige dienst in deze gemeente ter .hand te nemen en den Raad voorstellen intedienen tot het vaststellen hunner jaarwedden en instructièn, geregeld en inge rigt overeenkomstig den geest des tijds. Dit voorstel wordt aangenomen met 10 tegen 4 stemmen van de heeren Bruin vis Re Lange, Conijn, van der Drift en den Voorzitter. De heer Vonk stelt daarna voor van dit besluit mededee- ling te doen aan den heer A. A. Gouwe en hem uittenoodi- gen de betrekking van heelkundige in bet Gasthuis te blijven waarnemen op dezelfde jaarweddein afwachting van het door den Raad te nemen besluit omtrent de intedienen voorstellen. Met algemeene stemmen wordt dienovereenkomstig besloten. 17. Het in de vorige vergadering ingediende voorstel van den heer Mr. IV. van der Kaag, houdende uitnoodiging aan Burg. eu Weth., om de iuslructie van den stadsaanplakker te herzien in den daarbij omschreven geest. De Voorzitter herinnert, dat, zoo als in de toelichting van dit (Voorstel vermeld staatde instructie van den stads-aan- plakker zeer verouderd was, waarvan de herziening door Burg. eu Weth. miuder noodzakelijk werd geachtomdat het wetboek van strafregt reeds in de aanplakking van stukken voorziet. Zoodra de raad ten vorigen jare echter zijn ver langen te kennen gaf. dat die instructie zou worden herzien, hebben Burg. en Weth. zich gehaast daaraan te voldoenzoo als blijkt uit het Gemeenteblad No. 68 van 1869. Die instructie is ontworpen door den heer Wethoudpr Verhoeff, als uit den aard zijner betrekking van notaris beter bekend met de af metingen der gebruikt wordende aanplakbilletten, ter bereke ning van liet loon voor de aanplakking verschuldigd. Bij die herziening is meer ter sprake gekomen de bepaling van dat loon dan het artikel, op de herziening waarvan nu wordt aangedrongen. Burg. en Weth. trekken echter voor artikel 3 volstrekt geene partijreeds is door hen besloten eene wijziging in het loon te brengenverlangt de raad dus nog andere veranderingendat hij dan daartoe besluite én Burg. en Weth. zijn bereid die in overweging te nemen. De heer Vonk het woord vragende, zegt: ieder voorstel, dat ingediend wordt, is een gevolg van de eene of andere oorzaak, en zoo moet hier ook gevraagd worden, wat is de oorzaak van de indiening van dit voorstel Het is aan allen bekend, dat de geweigerde aanplakking van een billet, hou dende aanbeveling van den heer j'. m'. H. G. C. L. Janssens tot lid van de 2" Kamer der Staten Generaal voor bet hoofd kiesdistrict Alkmaar, daartoe aanleiding heeft gegeven. De Voorzitter beeft steeds gesproken uit naam van Burg. en Wetli., maar niet uit naam van zich zeiven. en toch is dit bepaald noodzakelijk: Alkmaar is toch gedurende eenigen tijd in de dagbladen de speelbal geweesthetgeen hem leed heeft gedaan als ingezeten en als lid van den raad. Eene herhaling der feiten is overbodig: men heeft toch eene officiëeleverklaring van den Burgemeester, een door Burg. en Wetb. gehouden verhoor van den stads-aanplakker en eene kennisgeving aan de kiezers, onderteekend door den Voorzitter van bet hoofd kiesdistrict Alkmaar. Er moet thans uitgemaakt worden of de Burgemeester gehandeld heeft overeenkomstig art. 190 der gemeentewet, waarbij is bepaald, dat de Burgemeester hoofd der gemeente-politie is. Er moet thans blijkendat de raad niet deelt het gevoelen des Burgemeesters, dat de Commissaris van Politiedie door den Burgemeester schijnt te tijn ge- reprimandeerdde verantwoordelijke persoon zijn zou en niet hij als hoofd der gemeente-politie, tenzij de Burgemeester inlichtingen mogt gevendie hem zouden overtuigendat zijn gevoelen verkeerd is, en welke inlichtingen bij van den Burgemeester vraagt. Zijn die niet voldoende, dan moet uit de considerans van bet te nemen besluit blijkendat, al zegt de Burgemeester, de zaak gaat mij niet aande zaak hem wel degelijk aangaat. De Voorzitter, den heer Vonk beantwoordende, geeft te kennendat bij in het algemeen bet gevoelen van den heer Vonk deeltdatwanneer de Commissaris vaD Politie hem inlichtingen vraagt aangaande de politiehij die inlichtin gen dadelijk moet gevenwanneer hij daartoe in staat is en anders bij den Officier van Justitie of den Procureur- Generaal advies moet inwinnen om aan dat verzoek te kunnen voldoen. Doch, wanneer zijn advies wordt gevraagd inzake verkiezingenwaarover het oordeel bij eenehetzij door den Raad, hetzij door Burg. en Weth. vastgestelde verordening aan den Commissaris van Politie is opgedragen, in dit geval het viseren van een aanplakbiilet betrekkelijk de verkiezingen, dan weigert spreker een advies te gevenomdat hij als Rijks ambtenaar heeft te voldoen aan voorschriften van hoogerhand, waarvan de strekking isdat de Burgemeester de strikste onthouding in zake verkiezingen in acht moet nemen. De heer Vonk antwoordt, uw gevoelen is in strijd met art. 190 der gemeentewet, voorschrijvendedat de Burgemeester als hoofd der gemeente-politie de verantwoordelijke persoon is, daar idle politiebeambten onder zijne bevelen staan. Dat de Burgemeester zich niet met verkiezingen mag bemoeijen, is geheel iets anders en doet niets af aan deze zaak. De Burgemeester heeft niet het regt, wanneer de Commissaris van Politie hem inlichtingen vraagt, te zeggen: dat gaat mij niet dat zeggen is in strijd met genoemd wetsartikel. Hij stelt daarom voor de volgende considerans vasttestellen Overwegende dat de inlichtingen van den Burgemeester omtrent de geweigerde aanplakking van een billet, houdende aanbeveling van den heer Jr. Mr. H. G. C. L. Janssens tot lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal, zijn onvoldoende en in strijd met het beginselneergelegd in art. 190 der gemeentewet volgens hetwelk de Burgemeester als het hoofd van de politie blijft de verantwoordelijke persoon. Hoewel de heer van der Kaag zijn voorstel moest toelichten had hij gemeend dit te moeten laten voorafgaan. De Voorzitter antwoordt nogmaals dat hij zijn gevoelen niet in het algemeen toepast, maar in dit bijzondere geval, waar eene bepaalde opdragt aan den Commissaris van Politie bij de instructie plaats heeft. De beer van der Kaag, door den beer Vonk in de dis cussie geroepenkeurt de ampliaiie van dien heer op zijn voorstel goed. Het geldt hier toch een regtsbegripwaar omtrent eene beslissing moet worden genomen met het oog op de toekomst. De Commissaris van Politie zal wel altijd de persoon zijndie viseert, doch de Raad heeft niets met dien ambtenaar te maken: hij staat onder de bevelen van den Burgemeester, en hoewel hij niet verpligt is in gevallen waarin hem de eene of andere werkzaamheid is opgedragen, inlichtingen te vragen, bij heeft er toch het regt toede Bur gemeester is eu blijft de verantwoordelijke persoon anders zou er geen aan den raad verantwoordelijk persoon zijn. Het is van het hoogste belangdat dit wordt uitgemaakt de bijvoeging is bepaald noodzakelijk. Als voorbeeld haalt hij aan voor eene dergelijke verhouding die van den Minis ter van Justitie tot de officieren van Justitie. De heer van Leeuwen merkt den heer Vonk op, dat nil de instructie van dat gevoelen toch niet behoeft te blijken. De heer Vonk antwoordtdat het zijne bedoeling is die considerans te laten voorafgaan aan het. besluit tot uitnoodiging om die instructie te herzien, opdat blijke, op grond waarvan men daartoe besluite. De Voorzitter verklaart dat zijn gevoelen bij hem een regt.sbeginsel is, waaromtrent tusschen hem en den heer konk een verschil van gevoelen bestaat en dat hij bereid is bij hoogere autoriteiten te onderzoeken, wiens gevoelen het juiste is, om naar den uitslag van dat onderzoek voortaan zich te gedragen. De heer Vonk antwoordt den Voorzitter, dat hij ook hierin dwaalt. Spreker wil het beginsel in den raad uitgemaakt hebbenomdat hij alleen er belang bij beeft. Stemt de raad zijn voorstel af, dan is het gevoelen des Burgemeesters juist: neemt de raad zijn voorstel aan, dan is dat des Burgemeesters onjuist. In hoofdelijke stemming gebragt, wordt het voorstel van den heer Vonk met 13 stemmen aangenomen. De Yoorzitter hield zich buiten stemming. Daarna wordt het voorstel van den heer van der Kaag, onder bijvoeging van die considerans, zonder hoofdelijke stemming met algemeene stemmen aan genomen. 18. Is naar aanleiding van bet in de vorige vergadering ingekomen rapport van Burg. en Wetb. op het verzoek van den heer Dr. A. T. van Aken om eervol ontslag als Directeur der burgeravondschool besloten dat ontslag eervol te verleenen met ingang van heden in plaats van met 1 Januarij 1871, naar aanleiding van een daartoe ingekomen verzoek van dien heer, en benoemd met 14 stemmen tot Directeur de heer A. Langerhuizen van Uven en met 13 stemmentot leeraar aan die inrigting de lieer H. de Vries Wz. Bij de laatste stemming hield de beer JHelling zich, op grond van art. 46 der gemeentewet, buiten stemming. Het gedane voorstel om den heer 11. de Vries IVtevens te benoemen tot onderdirecteur wordt ingetrokkenop grond van eene ontvangen mededeeling dat hij die betrekking niet zou kunnen aannemen en van liet bij bovengenoemd concept besluit gedane voorstel tot opheffing dier betrekking. 18. De vergadering wordt gesloten. Snelpersdruk van Hcrm1. Coster Zoon.

Alkmaarsche Courant | 1870 | | pagina 6