Tweeenzeventigste J aargang. 1870. No. 48. ZONDAG 27 NOVEVIBE R. politiek (Pucrzicht. tSlckcltjkschc Berichtcu. Kronijk van den Oorlog. Frankrijk. 1. k Jl A A It S C II C O II IS A N T. Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prijs per kwartaal0,G&, franco per post f 0,S0, afzonderlijke nommers 5 Cents. Brieven franco aan de Uitgevers IIEltM'. COSTER ZOON. De Advertentiën kosten van 15 regels 0,75, voor elke regel meer 15 Cents; groote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in het eerstvolgend nommer ingestaan; ingezonden berichten een dag vroeger. De KAMER van KOOPHANDEL en FABRIEKEN te ALKMAAR maakt bekend, dat van Maandag 2S Novem ber tot Zaturdag 3 December 1870, van 's voormiddags 10 tot 's namiddags 2 ure, in haar gewoon lokaal op het Stad huis ter lezing zullen liggen 1. Statistiek van het Koningrijk der Nederlanden, behelzende de staten van de in-, uit- en doorgevoerde voornaamste handelsartikelen gedurende de maand September 1870. 2. Een opgaaf van den handel en de scheepvaart van Groot- Brittanje en Ierland, gedurende de maand Mei en de overige maanden van 1870. 3. Verzameling van consulaire en andere berigten en ver slagen over nijverheid, handel en scheepvaart 1870, II, 1» en 2all. 4. Jaarlijksch verslag van de Kamer van Koophandel te Hanover over 1869. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voornoemd, Alkmaar, F. M. AGHINA, Voorzitter. 26November 1870. J. P. KRAAKMAN, Secretaris. P O L I T 7 E. Ter terugbekoming aan het commissariaat van politie voorhanden het navolgende gevondene alseen vrouwen zak, inhoudende kleinigheden. Den. 7 November j.l. is, bij gelegenheid der veemarkt alhier, blijven staan een zwart bont graskalf, oud S a 9 maanden. De regthebbende kan zich tot terugbekoming van dat kalf vervoegen aan bovengenoemd bureau van politie. Nog altijd staan Duitschland en Frankrijk met honderd duizenden tegen elkander in 't veld. Dagelijks vragen wij toeschouwers elkander afwanneer zal de beschieting der forten van Parijs beginnen Wanneer zal het bombardement der hoofdstad zelve een aanvang nemen? Wanneer zal de honger haar overleveren in de macht der belegeraars? Wanneer zal de groote uitval gewaagd worden om den ringmuur der Duitsche troepen door te breken? Zullen de wederzijdsche strijdkrachten ten noorden van de Loire elkander slechts be waken en in toom houden, of zal een beslissende slag heden of morgen aantoonendat ook van deze zijde voor Parijs geen ontzet te hopen is En terwijl wij zoo vragen en met ongeduld het einde van dezen verschrikkelijken oorlog te gemoet zien, wordt ons eens klaps herinnerddat er nog een andere kwestie bestaatdie reeds in 1854 den bloedigen Krim-oorlog ten gevolge had, doch bij het tractaatdat aan dezen oorlog een einde maakte, werd geregeld op een wijze die duidelijk aantoondedat er slechts een wapenschorsing gesloten wasdat een toestand van overgang in het leven was geroepen waarvan niemand den duur kon bepalen, maar waarvan men met zekerheid kon weten dat hij niet blijvend kon zijn. Die kwestie is de zoogenaamde Oostersche kwestie. Er bestaat een al- gemeene overtuigingdat het oostelijk schiereiland van zui delijk Europa in een toestand verkeertwaarin noodzakelijk verandering moet komen. Behalve het rechtstreeksch gebied van den Sultan, bevat Europeesch Turkije de thans onder den naam van Roumanië vereenigde zoogenaamde Donau- Vorstendommen Moldavië en Wallachije en de Vorstendommen Servië en Montenegro die alleen in naam van den Turkschen gebieder afhankelijk zijn. Sedert 1830 is de zuidelijke punt van het schiereiland met eenige eilanden van het rijk afge scheurd en tot een koninkrijk Griekenland gemaakt. Daarbij is het bekendhoe weinig het oppergezag van den Sultan over Egypte beteekent. Van alle zijden hebben zich dus gedeelten van het Turksche rijk losgemaakt en tot staatjes gevormddie natuurlijk te klein zijn om een onafhankelijk zelfstandig bestaan te kunnen hebben, en daarom onder be scherming staan van de groote Europeesche mogendheden, die onder elkander hunne zaken regelenzoo goed en zoo kwaad het gaan wil, en een wakend oog op hen houden. Daarbij komt, dat de verhouding van de verschillende rassen en van de belijders van de verschillende godsdiensten in Europeesch Turkije geheel in strijd is met den bestaanden regeeringsvorm. Tegen omstreeks 4J millioen Mahomedanen staan 11 of 12 millioen Christenen. Toch zijn de Mahomedanen de heer- schers en bestuurdersde in allerlei opzichten bevoorrechte onderdanenen leven de Christenen in den toestand van een overheerd ras en zonder invloed op den gang des bestuurs altijd nog een onbeperkte alleenheerschappij. Algemeen heerseht de overtuigingdat dit zoo niet blij ven kan. Er is een streven onder de Christen-bevolking om zich aan de heerschappij der Turken te onttrekkendat wel geleid en tijdelijk bedwongendoch niet met, kracht tegen gegaan en vernietigd kan worden. Men begrijpt, dat een onhoudbare toestand op den duur niet gehandhaafd kan wor den. Griekenland, Roumanië, Servië en Montenegro hebben hun geheel of gedeeltelijk onafhankelijk bestaan aan dit stre ven te danken. Te zwak echter om volkomen zelfstandig te zijn, staan zij onder de bescherming, of liever onder de voogdij der Europeesche mogendheden, die echter zeer verschillende belangen en bedoelingen hebben. Evenals vroeger de kleine Duitsche en Italiaansche statenzijn zij de speelbal en de twistappel der groote mogendheden. Twee derden der ge- heele bevolking van Europeesch Turkije behooren tot de Grieksche of Armenische Kerk, en deze gemeenschap van godsdienst geeft den machtigen nabuur Rusland, welks Keizer tevens het hoofd van de Kerk isaanleiding om zich op te werpen tot den verdediger van de rechten dier Christen-bevolking onder Turksche heerschappij. Men gevoelt, dat dit beschermheerschap zeer spoedig zou leiden tot een verovering van Europeesch Turkije. Immers dat zou wel de eenvoudigste manier zijn om aan de Turksche over- heersching een einde te maken en de Christen-bevolking naar hartelust te kunnen beschermen. Dat echter de overige Euro peesche staten zulk een ontzaglijke uitbreiding van het toch reeds overgroote Rusland niet begeeren, is duidelijk. Oosten rijk kan niet verlangen dien reusachtigen gebuur aan zijn gren zen te hebben. Frankrijk, de beschermer der Katholieke be volking in het Oostenkan zich moeilijk door Rusland laten verdringenen Engelandin Indië reeds te veel door Rus land genaderdkan er geen vrede mee hebbendat dit rijk Konstantinopel verovertmeester is in de Zwarte Zee en de Dardanellen, en van daar uit de Middelandsche Zee beheerscht. Het is bekend, hoe Rusland in 1854 zijn beschermheer schap krachtig wilde doen geldenTurkije den oorlog aan deed, en door Frankrijk en Engeland in de Krim werd be teugeld. Het werd toen genoodzaakt een vredestractaat te teekenen, waarbij de Zwarte Zee onzijdig werd verklaard, voor de koopvaardijschepen van alle natiën toegankelijk daarentegen voor alle oorlogschepen gesloten, behalve voor de weinige die Rusland en Turkije er ieder tot een gelijk getal zouden mogen onderhoudennamelijk elk zes oorlogstoom schepen van hoogstens 800 ton en vier stoom- of zeilschepen van niet meer dan 200 ton. Voorts zouden Rusland en Turkije geen arsenalen of andere maritieme inrichtingen aan de kusten der Zwarte Zee mogen stichtenen eindelijk werd bedongen dat deze bepalingen niet vernietigd of gewijzigd zouden mogen worden dan met toestemming der ondertee kenaars van het verdrag Frankrijk Oostenrijk Engeland Sardinië, Turkije en Rusland. En omtrent die bepalingen heeft Rusland thans doen wetendat het er zich niet meer aan zal houden. Ziedaar hoeveel vertrouwen men in de traotaten kan stel len. Dat verdragdoor Ruskinds onderteekening bekrach tigd de vrucht van een vrceselijken oorlogwordt eenvou dig door Rusland ter zijde geschoven. Ik geef u kennis dat ik niet voornemens ben er mij langer om te bekreunen zegt de Czaar. Dat is onbeleefd, onbeschoft zelfs, ja, maar toch eerlijk. Eerlijk Hoe nuis het eerlijkzich aan een behoor lijk gesloten en geteekende overeenkomst zoo openlijk te onttrekken Ach neen, dat is juist niet eerlijk. Maar ik sprak verge- lijkender wijs. De politieke eerlijkheid is in de praktijk iets geheel anders dan de gewone burgermanseerlijkheid. Over de heiligheid der tractaten in altijd heel veel gesproken, heel veel mooi's gezegdmaar de mogendheden hebben nooit be zwaar gemaakt zich er aan te onttrekkenwanneer haar be lang het meebracht en zij het ongestraft konden doen. Als men ons vertelt, dat dit alleen een verschijnsel is van den tegenwoordigen tijddan bewijst men al zeer weinig kennis van de geschiedenis te hebben. En dat het zoo isis licht verklaarbaar ookalthans wat tractaten betreft van de soort van het thans door Rusland opgezegde. Zij komen tot stand by het einde van een oorlog. De onderliggende partijtot het. uiterste gebrachtneemt eindelijk de harde en vernede rende vredesvoorwaarden aandie de overwinnaar haar voor schrijft. Juist wat voor de bestaanbaarheid der overeenkom sten tusschen particulieren volgens ons burgerlijk recht een vereischte is, devrije toestemming der partijen ontbreekt bij dergelijke vredesverdragen tusschen de volken. Die toestemming is door geweld afgepersten dat is reeds genoeg om elke particuliere overeenkomst nietig te doen ver klaren. Laat ons een voorbeeld neme.i. Gesteld, dat de re geering van Frankrijkwelke dan ook ziende de uitputting en de weerloosheid des volks en hoorende een algemeen ver langen naar vredede eischen van Pruisen inwilligten bij het vredestractaat de Elzas en Lotharingen afstaatgelooft gij dan, dat zij er bezwaar in zal zien, wanneer zich daartoe een goede gelegenheid voordoetdie beide gewesten terug te nemen? Of welmen stelle zich eens voor, dat Frankrijk in zijn aanval op Pruisen was geslaagd, en het had gedwongen de landen aan den westelijken Rijnoever af te staan; zoudt gij het Pruisen heel kwalijk hebben genomen, als het bij een latere gelegenheid die landen had teruggenomen -Toch zou er schending van een tractaat hebben plaats gehad. Maar uw billijkheidsgevoel zegt udat een met geweld afgeperst tractaat voor een staat niet de verbindende kracht kan hebben van een overeenkomst, die de vrucht is van de vrije toestem ming der partijen. Toch is er iets in de opzegging van het tractaat door Rusland, dat zeer onaangenaam aandoet. Niet, dat de bepalingenwaaraan hét zich niet langer wil onderwerpen steeds onveranderd behoorden te blijven. Engelanddat een zoo krachtige taal tegen Rusland voert, erkent zelf, dat de veranderde omstandigheden een herziening van het tractaat billijken. Oostenrijk had reeds eenmaal daartoe het voorstel gedaan. De vorm waarin de Russische regeering deze zaak behandeltis ongewoonis hooghartigaanmatigendbe- leedigend voor de medecontractanten zegt men. Inderdaad is zulk een taal in de diplomatie ongehoord. Hoe men over de kracht der tractaten moge denkenmen kan toch niet toelatendat een mogendheid die een tractaat heeft getee- kend, eenvoudig verklaart dat zij er zich niet meer aan zal houden. Vooraf behoort zij alle middelen in het werk te stellen, om de mede-onderteekenaars te overtuigen van het bil lijke van haar verlangen tot wijziging van sommige knellen de bepalingen. Mislukt ditblijken de mede-onderteekenaars onverzettelijkdan kunnen er redenen bestaan voor de op zegging. Die den vrede in Europa wil bewaren en met de overige mogendheden in goede verstandhouding wil leven vermijdt elke kwetsende en beleedigende handelingtracht altijd de zaken in onderling overleg te regelen, en verklaart niet eigendunkelijk een tractaat nietigdat door de mede- onderteekenaars voor een kostbaren en bloedigen oorlog is gekocht. Maar vooral maakt de opzegging van het tractaat een onaangenamen indruk om het tijdstip waarop Rusland er toe overgaat. Frankrijk dat het grootste aandeel heeft genomen in den Krim-oorlogwaarvan het tractaat de vrucht wasverkeert in een toestanddie het ten eenen- male verhindert zich in deze aangelegenheid te doen gelden. Geheel Duitschland moet alle krachten inspannen om in den strijd het overwicht'te blijven houden, lluslaud maakt een schandelijk misbruik van den gevaarlijken toestand, waarin deze oorlog geheel Europa heeft gebracht. Dat het openlijk en rond verklaart, zich niet langer te willen onderwerpen aan bepalingen, die voor een mogendheid van den eersten rang vernederend zijn en haar met geweld zijn opgedrongen, zou Onder gewone omstandigheden misschien in dezen zin eerlijk genoemd kunnen worden dat deze handelwijze zich althans gunstig onderscheidt van een anders niet zeldzame trouwe- looze ontduiking van een tractaat. In verband met de daarbij gevoegde verklaring, dat Rusland bereid is de overige bepalingen van het bedoelde vredestractaat te handhaven, en in overleg wenscht te treden met de mede-onderteekenaars om trent andere bepalingen in de plaats van de terzijdegestelde, zoude opzegging als een waarschuwing kunnen worden aange merkt, die de andere mogendheden in staat stelt insgelijks hare maatregelen te nemenmaar het oogenblik waarop de waar schuwing wordt gegeven, maakt haar tot een overmoedige, eigendunkelijke gewelddadige handeling. Toch is het onwaarschijnlijk, dat er een oorlog door ont staan zal. Engeland zal geen oorlog beginnen om een ver klaring, hoe eigenmachtig en onbeleefd. Het zal van de verdere handelingen, van de daden van Rusland af hangen, of een nieuwe oorlog over de Oostersche kwestie onvermij delijk wordt. Als men toegeeft, dat het gebrek inden vorm de hoofdzaak isdan is daarmee reeds gezegd, dat het ge schil hoe ernstig ook en ofschoon aanleiding gevende tot een krachtig en algemeen protestnog geen oorlog wettigt. Van al die verwarring, van al het gevaar van den tegen woordigen toestand draagt het gewezen Fransche Keizerrijk de schuld. Met onvergeeflijke lichtzinnigheid heeft het Duitsch land aangevallendaardoor het evenwicht van Europa ver stoord. Frankrijk zelf tot onmacht of althans tot werkeloos heid gebrachten verrassingen als die van Rusland mogelijk gemaakt. Het troebele water noodigt ieder uit tot visschen. Nu roepen de Engelsche bladen wraak, en spreekt zelfs de Engelsche regeering van de mogelijkheid van een algemeenen oorlog, nu zou zij zelfs Duitschland willen terughouden van het voortzetten van den strijdmaar is Engeland zelf niet medeplichtig aan al de ellende? Ja, roept Stuart Mill zijn landgenooten toeals Engeland op het oogenblik waarop deze verfoeilijke oorlog dreigde uit te breken, verklaard had, dat de eerste mogendheid, die het grondgebied van de andere aanrandde, Groot-Brittan je tot vijand zou hebben, dan was naar alle waarschijnlijkheid de oorlog voorkomen met al het gevaar dat hij met zich brengt. W. v. d. K. Te Cherbourg zijn belangrijke hoeveelheden wapenen en ammunitiemet name 540000 achterlaad-geweren, aangebracht door de Saint-Laurent van Nieuw-Yorkde Queen van Jer sey en de Vigilant van Londen. Te Marseille zijn van 21500 tot 29000 stemmen op de candidaten der republikeinsche en 7500 a 8000 op die der roode partij uitgebracht. De gewezen revolutionaire prefect Delpech verkreeg slechts 8176, zijn mededinger, de heer Borg, die sedert tot maire verkozen is29000 stemmen. De heer Carcassone heeft zijn ontslag als president der commune ge nomen en is naar Genua vertrokken. De Delegatie heeft den 14 officiëel bekend gemaakt, dat de openbare orde te Mar seille hersteld is. Den 15 is aldaar iemand in hechtenis genomen als vermoedelijke dader van den aanslag tegen den heer Gent, maar vervolgens weder vrijgelaten, omdat zijne schuld niet bewezen wasen door een der clubs openlijk in zijne eer hersteld. De heer Delpech heeft het bevel over het batalj on franc-tireurs van Marseille't welk den naam van Egalité draagt, aanvaard. Garibaldi heeft hem tot comman dant der 2» brigade van het leger der Vogeesen benoemd. De regeering heeft strenge maatregelen genomen tot on derdrukking der wanordelijkheden, die bij een gedeelte der onder Garibaldi staande troepen voorgevallen zijn. Even als te Döle heeft de komst van Garibaldi te Autun zich geken merkt door het verdrijven van monniken en nonnen. Hij heeft bezit genomen van het groote en kleine seminariena de kweekelingen verwijderd te hebbenen bovendien de hoofdkerk en 2 andere kerken tot kazernen of magazijnen doen inrichten. Bij decreet van den minister Gambettazijn de prefecten gemachtigd tot het aannemen der gedane aanbiedingen van kerkklokkenom daaruit kanonnen te doen gieten. Tot aan denken dier aanbiedingen zal op de te gieten stukken de naam der kerspelen enz., welke het metaal daartoe geleverd hebbenworden gegraveerd. Onder het uit Lyon getrokken marsch-legioen der natio nale gardesamengesteld uit het contingent der revolutio naire wijk la Guillotièreis op 5 uren afstand van Lyonte Villefrancheeene muiterij uitgebarsten ten gevolge waar van 26 manschappen in arrest genomen en 3 hunner door den krijgsraad ter dood veroordeeld en gefusilleerd zijn. Aan de stad Reims ister zake van het protest tegen het doen vergezellen van spoortreinen door notabele ingezetenen, door de duitsche overheid eene nieuwe oorlogsschatting van 3 miljoen fr. opgelegd. De gemeenteraad daartegen opnieuw geprotesteerd hebbendeis de pruisische onder-prefect den 7 in de vergadering verschenen, om te verklaren, dat men, thans niet onder de fransche wet maar onder pruisische overheer- sching levendezonder protest had te gehoorzamen, en dat, indien binnen een etmaal geen bevredigend antwoord omtrent de betaling der contributie was gegevende maire door eene persoonlijke geldboete zou worden getroffen. Te Valence, de hoofdstad van het dep'. derDróme, heeft eene revolutionaire demonstratie plaats gehadten gevolge waarvan de commandant, genl. d'Azémar, zich gedwongen heeft gezienzijn ontslag te nemen. Het hof van cassatie te Poitiers gevestigdheeft de voorziening verworpen tegen het arrest van het hof van appèl te Bordeauxwaarbij de beklaagden ter zake van den moord van den heer de Moneys te Hautefaye verwezen wor den naar het hof van assises van het dep', der Dordogne. Een decreet is uitgevaardigdwaarbij de op onregelmatige wijze geconstituëerde coraité's van verdediging ondergeschikt gemaakt worden aan de bij decreet van 14 Oct. gevormde comité's. Le Moniteur verklaartdat de regeering zal voortgaan met de gezagvoerders van opgebrachte handelsvaartuigen als krijgsgevangenen te beschouwenen dat het gevangenzetten der gijzelaars te Bremen eene daad is geweest van onwettige represaille. De onlangsin plaats van genl. Cambriels, tot bevelhebber van het oostelijke leger benoemde genl. Michel heeft, wegens oneenigheden met Garibaldi, zijn ontslag gevraagd en is door den genl. de Polignac vervangen. Ten gevolge van het hernemen van Orleans door de fran- schenis te Lyon het beraamde vertrek van een aantal vrouwen en kinderen naar Zwitserland uitgesteld. Men gaat ijverig voort de stad te versterken. Den 15 is een der 2 geblindeerde drijvende batterijen, welke daags te voren van Toulon naar Lyon waren afgezon den op eene diepte van 140 ellen gezonkenniemand is omgekomen dewijl de bemanning zich op den stoomsleper bevondmaar het verlies aan geschutammunitie en provi and is van veel belang. De bisschop van Angersmsgr. Freppel, en op zijn voor beeld een paar andere prelaten, hebben de kweekelingen hunner semenariën uitgenoodigd omzoolang de oorlog duurtzich aantesluiten bij de mobiele of gemobiliseerde nationale garde of wel bij de vendeesche legioenen van Ca- thelineau en la Charettevoor zoo ver zij reeds een geeste lijken rang bezitten als verplegers der troepen. De bisschop van Orleans heeft den 16, ter gelegenheid der feestdag van S. Aignan (die den moed der bevolking staande hield tijdens het beleg der stad door Attila) een herderlijken brief aan zijne geestelijken gericht, waarin hij, Frankrijk geluk wenschende met het hernemen van Orleanszijn vertrouwen uitspreekt op de verlossing van Frankrijk, indien het volk zich geloovig tot de Voorzienigheid wendt. De Moniteur deelt een schrijven uit Rijssel mede, waarin beweerd wordt, dat de jagers te voet der keizerlijke garde zioh, bij hunne wegvoering van Metz naar Duitschland, op een der halten eenparig verzet, het pruisisch escorte verjaagd, hunne wapenen bemachtigd en vervolgens de Vogeesen be reikt hebben. Bij decreet der Delegatie van den 19 is de minister van binn. zaken en oorlog gemachtigdomter zake der nabij heid van het oorlogstooneeleen ieder uit het dep', der In- dre en Loire (hoofdplaats Tours) te verwijderen, die niet 2 bekende burgers als borgen kan aanwijzen. Wegens de geveenten bij Orleans zijn de s. b. n. Jauré- guiberrydivisie-commandant van het Loire-leger, tot groot officier, 3 kolonels en de opper-intendant tot commandeurs van het Legioen van Eer benoemd verschillende corpsen bij legerorder geprezen, de bevelhebber der vendeesche vrij willigers Cathelineau tot luit.-kolonel en de luit. kol. der pa- rijsche franc-tireurs Lipowski tot kolonel benoemd. Den 20 is in een der kapellen te Tours een openbare dank stond gehouden door een luchtreiziger, dieden 15 uit Pa rijs opgestegendoor een noordwestelijken storm naar de kust der Middellandsche-zee is gedreven, maar gelukkig met zijn ballon aan een hoog rotspunt is blijven haken. Uit Cockin-China wordt gemelddat alle duitschers uit Saigon verdreven zijn en dat die plaats in staat van beleg is verklaard. P AR IJ S. De verkiezing van den heer Ranvier met 7500 steramen tot maire van het 20» arrondissement (hij bekwam 3000 st. meer dan zijn mededinger, de vorige maire Braleret), is in de club-Favié te Belleville met omstuimigen bijval begroet. Bij acclamatie werd besloten hem Millière, Flourens en Blanqui als adjuncten toetevoegen, ten einde wraak te nemen over den 31 October en tevens de reactie te vergruizen. De ten zuiden der stad liggende forten IssyVanves Montrouge, Bicétre en Ivry zijn thans verbonden door eene borstwering en grachtgelijk aan die waardoor de groote Redan en Malakoff te Sebastopol vereenigd waren. Op de hoogvlakte van Villejuif is eene geduchte verschansing met 24 zware kanonnen opgeworpenwaardoor de vallei der Bièvre beheerscht wordt. Van die verschansing wordt zuid waarts voortgewerkt. In de vallei der Bièvre kunnen troepen bijeengebracht worden voor eenen uitval op de hoogvlakte van Clamart en Petit-Bicêtre. In alle wijken der stad zijn door de maires eetlocalen voor den geringen stand opengesteldwaarin men een maaltijd uit vleesch, soep en groenten bestaande, voor 35 centimes kan bekomenaan de behoeftigen worden diezelfde malen kosteloos verstrekt. Het gewone jaarlijksche bezoek der bevolking aan de be graafplaatsen, op Allerzielendag, is ditmaal nog talrijker dan anders geweest. Het gedenkteeken op het graf van Cavaignac de grafsteen van Baudin en de graven van andere bekende republikeinen waren met bloemen en kransen bedekt. De gekwetsten zijn uit het oude nijverheidspaleis in de Champs-Elysées overgebracht naar het Grand-Hötel, waar zij beter voor den invloed van het gure weder bewaard zijn. De Maatschappij van het Roode Kruis heeft van dat hotel 3 verdiepingen gehuurd, ten einde meer dan 300 gekwetsten te kunnen verplegen. De verwijdering der geestelijke onderwijzers uit de scholen, welke op last van sommige maires heeft plaats gehad, vindt in een aantal wijken afkeuring bij de bevolking. Ilenri Rochefort bevestigt bij schrijven in le Rappel, in antwoord op de vele tot hem gerichte vragendat hij den I Nov. zijn ontslag genomen heeft als lid van het gouver nement en er sedert niet aan gedacht heeft om op dien stap terugtekomen. Louis Blanc en andere democraten verklaren zich steeds tegen het bijeenroepen eener Constituantewaarvan zij de verwerping van den republikeinschen regeeringsvorm duchten. De heer Renan betoogt in het Journal des Débatsen een groot gedeelte der parijsche dagbladpers stemt met hem in dat eene wapenschorsing van 8 dagen voldoende zou zijn tot verkiezing eener Nationale Vergaderingendatdc verkie-

Alkmaarsche Courant | 1870 | | pagina 1