Pruisen. Baden. Bclgic. Zwitserland. Oostcnrijk-llungai*nc Sialic. Spanje. ■frankrijk. C»root-ltrittaiijc cn Ierland. Husland. Turkije. Binnenland. Jngcscnibcti Stukken. ^tabg-IHcuws. zingen ook bij voortzetting der vijandelijkheden zouden kunnen plaats hebbenhetzij door middel van het algemeene stem recht hetzijwaar zulks thans niet mogelijk isdoor gedelegeerden. In de stemming der bevolking is over het algemeen eene verandering gekomen; men wordt afkeerig van verdere ver dediging, dewijl men niets verneemt van het leger,dat de stad te hulp zou komenen dezelfde courantendie gedu rende de onderhandelingen van den heer Thiers de regeering van zwakheid beschuldigdenverwijten haar thansdat zij den wapenstilstand heeft verworpen. Le Soir, het orgaan van Edm, Aboutdeinst zelfs niet voor het afstaan van den Elzas en Lotharingen terugmaar begrijpendedat de minister Favredoor vroegere verklaringen gebondendien afstand niet kan onderschrijvenwenseht het zijne vervanging. De parijsche lirailleurs hebben bij hunne verkenning van den 13, die tot nabij Champigny werd uitgestrekt, den vijand met gevoelig verlies teruggedreven en eene zekere hoeveel heid proviand vernield. De overwinning bij Orleans is den 16 bekend geworden en heeft groote vreugde verwekt. Alle verdeeldheid werd vergeten. De in hechtenis genomen personen zijn in vrijheid gesteld. Sedert den 17 wierp de pruisische artillerie kogels op de geniewerken voor het fort Ivry. Den 19 zweeg het vijan delijk vuur, nadat de pruisische stellingen gedurende een uur door de forten Yanves en Issy gebombardeerd waren. In den nacht van 18 19 hebben de forten Romain ville en Ivry een kruisvuur op eene pruisische kolonne gericht, die, zwaar geteisterd, in allerijl de vlucht nam. Den 19 heeft eene vijandelijke kolonne zich uit een hollen weg op onze troepen geworpen, maar door de bommen der forten Ivry en Montrouge werd zij uiteengejaagd. Er zijn werken opgeworpen, bestemd om een tweede ring muur te vormen. De voor het grootste gedeelte uit vreemdelingen gevormde burgerwacht zorgtdat alle inwoners bij de kaders der legers ingeschreven wordenhoudt zich bezig met de verdeeling der levensmiddelen en heeft strenge voorschriften ontvangen voor het geval van een bombardement. De regeering veroorlooft de onderdanen van onzijdige mogendhedenwelke van de zijde der duitschers verlof had den om de insluitingslinie te passeerenniet meer om Parijs te verlaten. Duitsche berichten. Te Versailles is een 70tal engelsohen uit Parijs aangekomen. Zij verhalendat er een engelsch- americaansch vrijcorps van 1500 man bestaat't welk aan het gevecht van le Bourget heeft deelgenomen en daar ver scheidene officieren en manschappen verloren heeft dat sedert den 7 de bataljons der nationale garde de dienst in de forten moeten waarnemen, terwijl de linie-troepen en mobiele gar den voor de dienst in het open veld geoefend worden; en dat men in Parijs in verstandhouding staat met de door de belegeraars bezette plaatsen, zoodat men zeer goed weet wat er in de duitsche kantonnementen voorvalt. Uit de in het kasteel van S. Cloud gevonden telegrafische depeches blijktdat reeds in Juni voorbereidende maatregelen genomen zijn voor krijgsverrichtingen in de Noordzee. De heer O' Sullivanvroeger americaansch gezant te Lis sabon schrijver van een belangrijk en onpartijdig artikel getiteld „Acht dagen bij de pruissen", dat door l'Elecleur Libre en daarna in den Moniteur de Seine et Oise is open baar gemaaktis24 uren nadat hij bij den Kroonprins had gedineerdgelast Versailles te verlaten. Hij schijnt zich op eigen hand bezig te hebben gehouden met pogingen tot be middeling. De heer Chauiordy, secretaris van buitenl. zaken te Tours, is te Versailles aangekomenten einde over een wapenstil stand te onderhandelen. Verdere Krijgsberichten. Duitsche berichten. Eenige afdeelingen der eerste infante- rie-divisie van het van Metz naar het noorden gemarcheerde 1*. leger (genl. v. Manteuffei) hebben den 14met gering verlieseen uitval uit Mézières afgeslagen. Genoemde ves ting wordt gebombardeerd. De pruissen hebben bijna de geheele grens tusschen Longwy cn Montmédy bezet en belegeren beide plaatsen. 2 Compagniën mobiele garden, den 16 üit Montmédy vertrokken, ofschoon zij gewaarschuwd warendat een talrijk corps pruissen in de nabijheid was zijn bij Chauvemy overrompeld en voor liet grootste gedeelte krijgsgevangen gemaaktzoodat nauwelijks 30 man binnen de stad zijn teruggekeerd. Eenige achterblijvers van het beiersche corps van den genl. v. d. Tam zijn den 9 te Orleans door het gepeupel vermoord. Bij het gevecht van dien dag is vooral heftig gestreden om de hoeve la Rénaudiere te Coulmiers en het kasteel de la Touanne te Bacon. Den 2 den 10 met eene verdwaalde beiersche kolonne den vijand in handen gevallen reserve-kanonnen, zijn door eenige escadrons ruiterij die zich snel op marsch be geven hebben, nabij Orleans hernomen. De bij de zieken in die stad achtergebleven beiersche militaire artsen zijn gevangengenomen, maar later weder in vrijheid gesteld en over Zwitserland naar Beieren teruggezonden. Prins Frederik Karei is den 15 met het 9". legercorps te Etampes aangekomende poging der franschenom uit het zuiden of westen Parijs te hulp te komen heeft daardoor alle kans van slagen verloren. De Groothertog van Mecklenburg heeft den 17 den tamelijk onverwacht bij Dreux (18 uren ten noorden van Orleans) verschenen vijand langs de geheele linie teruggedreven. De genl.-adjudant v. Treskowtijdelijk met het bevel der 17®. divisie belastheeft met verlies van 3 gesneuvelden en 35 gekwetsten, 7000 mobiele garden uit Dreux verdreven, die stad bezet en vele gevangenen gemaakt. De marsch van het Loire-leger van Arteney naar Chartres en Dreux schijnt eene vereeniging beoogd te hebben met het noorderleger, datongeveer 30000 man sterkonder genl. Bourbaki in aantocht wasmaar door het optrekken van genl. v. Manteuffei gestuit is. Den 18 heeft de Groothertog bij Chateauneuf een corps franschen ontmoet en geslagenhij verloor 1 officier en on geveer 100 manschappende vijand meer dan 300 gesneu velden en gekwetsten en 200 gevangenen. Ten gevolge van het gebeurde bij Dreux en op de linie van Chartres is het geheele land tot aan de Loire in het hezit der duitschers. Een bataljon landweer en 2 escadrons huzaren zijn den 19 te Chatillon aangevallen en met verlies van 120 man en 70 paarden op Chateau-Vilain teruggetrokken. Te Meulan, 7 uren ten n. o. van Versailles, is de druk ker der aldaar uitkomende Etincelleop last van den prui- sischen commandant, in hechtenis genomen, omdat in dat blad gedurig werd herinnerddat de fransche wet het ver schaffen van leeftocht aan den vijand op doodstraf verbiedt. De vijand (corps van Bourbaki) heeft den 20 met 6 com pagniën en 4 kanonnen getrachtla Eère te ontzettenmaar is op den rechteroever der Oise door een bataljon van het 5e reginent met een belangrijk verlies teruggeslagen. Een kort daarop gevolgde uitval der bezetting heeft denzelfden afloop gehad. In het fort Plappeville te Metz is den 21 een kruit-ma- gazijn in de lucht gevlogenwaarbij eenige menschen gedood en 40 gekwetst zijn. Den 21 hebben wij in verscheidene kleine gevechten ten zuiden van la Laupe de overwinning behaald en 1 kanon buit gemaakt. Den 23 is Nogent-le-Retrou zonder tegen stand bezet. Het bombardement van Thionville is den 22 aangevangen. Fransche berichten. Bij Longekamp hebben de frauc-tireurs van het Noorden en van Havre eene vijandelijke kolonne tot den terugtocht gedwongen, na haar een verlies van 12 dooden en 30 gekwetsten toegebracht te hebben. Bij een uitval der bezetting van Montmédy in de richting van Stenay, zijn 200 pruissen, waaronder 1 generaal, en voorts eene goede hoeveelheid wapenen en bagage in handen der belegerden gevallen. Bij Harcy (Noorden) is den 16 een gevecht geleverd waarbij van de franc-tireurs 1 man gesneuveld en 15 gekwetst, van de pruissen 75 man gesneuveld en 125 gekwetst zijn. Den 19 is eene kolonne van 800 man mobiele garden en franc-tireurs uit Ham den vijand te gemoet gegaan en na daarmede gedurende verscheidene uren een levendig geweer vuur gewisseld te hebben, in goede orde teruggetrokken. Eene andere kolonne van 700 a 800 man is vrij hevig slaags geweest bij Manessis en insgelijks teruggetrokken. In den nacht van 1314 Nov. is aan de voorposten van het Loire-leger bij la Croix Broquet gevochten tusschen franc-tireurs en vijandelijke lanciers, van welke laatsten 15 man verloren zijn. Den volgenden dag hebben onze veld- ontdekkersna een gevecht van 2 urende duitschers uit Arthenay verdreven. Pithiviers is op nieuw door 1500 of 2000 pruissen, naar het schijnt tot het corps van prins Frederik Karei behoorende, bezetdie, na het doen van allerlei afpersingen, den 14 weder naar de zijde van Toury zijn afgetrokken. 1200 Pruissen zijn den 18 te Ckatillon-sur-Seine (Cöte d'Or) door 400 franc-tireurs van Ricciotti Garibaldi overval len en hebben daarbij 120 gesneuvelden, 167 gevangenen, 62 paarden4 ammunitie-wagens en 1 postrijtuig met brieven verloren. Het verlies der franc-tireurs beliep 3 dooden en 12 gekwetsten De vijanddie te Toury stondis op Angerville en Bois- seau teruggetrokken. Tusschen 300 franc-tireurs en 1000 a 1200 pruissen. met 6 stukken geschut, is den 20 bij Nuits een gevecht geleverd, dat 5 uren geduurd heeften den franschen 1 doode en 4 ge kwetsten, den pruissen een verlies van 80 man koatte. De pruissen hebben een luchtballon tusschen Dreux en Chartres buit gemaakt. Evreux is den 19 aangevallen door eene talrijke kolonne, die begunstigd door|eenz waren mist uit Dreux vertrokken was maar door de nationale afgeslagen werd. Het garnizoen en de nationale garde van Mézières hebben den 17 een uitval gedaanwaarbij de duitschers 500 man en 1 kanon verloren hebben. Den volgenden dag heeft de vijand getrachteene brug over de Maas te slaanmaar is hij daarin niet geslaagd en gedwongen om tot büiten het bereik van het geschut der stad terug te trekken. De pruissen hebben plotseling het beleg van Mézières en Montmédy op gebroken en zijn naar liet binnenland vertrokken. 60 Pruisische veldontdekkers zijn te S. Qmentin terugge dreven door eene compagnie franc-tireurs. Den 21 heeft een ernstig gevecht van 4 uren plaats gehad bij Bretoncelles (Orne), dat met het terugtrekken der mobiele garden eindigde. Uit Evreux wordt van den 22 berichtdat de fransche troepen op nieuw eene offensieve houding aangenomen hebben, en dat nabij Vernon een ontzaggelijke vijandelijke ammunitie- trein, waarvan de 1500 geleiders na een klein gevecht de vlucht namen, is buitgemaakt. De genl. v. Manteuffei is den 21 te Laon aangekomen en heeft aldaar een geretrancheerd kamp betrokken, dat hem in staat stelt om duitsche troepen door het land te verspreiden en den aftocht van het duitsche leger te dekken, ingeval het beleg van Parijs wordt opgebroken. Den maarschalk Bazaine is het verblijf te Akenden maarschalk Canrobert dat te Stuttgart en den maarschalk Le- boeuf dat te Bonn toegestaannadat zij verzocht hadden in die steden gedurende hunne krijgsgevangenschap te mogen vertoeven. Bazaine zal op zijn verzoek echter nog te Kas sei blijven waar zijne echtgenoot zich bij hem heeft gevoegd. Uit het bekende etablissement van Krupp te Essen is een stuk geschut van bijzondere inrichting naar het oorlogs- tooneel gezonden bestemd om op de uit Parijs opgelaten luchtballons te vuren. De genernal-commandant van het garnizoen te Munster heeft eene bekendmaking uitgevaardigd ter bestrijding van de dwaling der officierenals zoudon de krijgsgevangen fransche officieren het eerst behooren te groeten. Hij wil dat men hun als kameraden beschouwen zai en dat de jongere officieren steeds de oudere het eerst zullen groeten. Voortdurend ontvangt men berichten omtrent het nemen van duitsche koopvaardijschepen door fransche oorlogsbodems, ook in de wateren van Brazilië en Chili. De hoogeschool te Freiburg heeft eene memorie opgemaakt en naar Versailles gezonden waarbij zij eene pretensie van 1,350,000 gulden ten laste van Frankrijk doet geldenwe gens haar sedert 1456 behoorende en na 1789 in beslag ge nomen vaste goederen in den Elzas. Den 21 is te Hoogstraten dc luchtballon Archiméde uit Parijs nedergekomenwaarin zich de aeronaut Jules Buffet en de heeren Saudasbelast met eene zending te Tours, en Gaston de Paléry, directeur-gerant van la Patrie. bevonden. Zij brachten 400 kilogrammen brieven mede, die te Turnhout op de post zijn gebracht. Zij verhalendat Parijs nog voor 3 maanden leeftocht heeftdat het rantsoen vleesch op 50 wichtjes bepaald blijft, dat paardenvleeschen groenten over vloedig zijndat Flourens niet gearresteerd en Delescluze de hoofdredacteur van le Réveil en maire van het 20" arron dissement weder op vrije voeten gesteld is. L' Echo du Luxembourg meldt, dat 1000 man pruisische reserve-troepen op belgisch grondgebied zijn teruggedrongen, gevangengenomen en geïnterneerd. De gravin de Gasparin heeft uit Waasland eene eerste lijst van onderteekeningen op de petitie der vrouwen ten gunste des vredes20781 naamteekeniugen bevattende,, naar het gouvernement te Tours en het duitsche hoofdkwartier te Versailles gezonden. Oostenrijk. Het Heerenhuis heeft den 17 met groote meerderheid van stemmen het ontwerp-adres van antwoord der meerderheid, eene afkeuring behelzende van het gedrag van het ministerie ten opzichte van Bohemeaangenomen nadat de amendementen der minderheid verworpen waren. Den 19 heeft het Huis der Afgevaardigden zijn adres van gelijke strekkingna eene derde lezingmet 90 tegen 62 st. aangenomen. De Afgevaardigde Grocholskinamens de polenen de Afgevaardigde Qiooanellinamens de tvrolers en de nationale partijhadden verklaard tegen het adres te zullen stemmenomdat de pogingen der regeering om eene verzoening te bewerkendaarin werden afgekeurdeen voor de monarchie verderfelijk standpunt ingenomen en de twee dracht bevorderd werd. De meeste slavischevooral de czechischeorganen spre ken hunnen afkeer van oorlog tegen Rusland onverbloemd uit. De minister van financiën heeft bij den Rijksraad een wetsontwerp ingediend, tot wijziging van de wederzijdsche aandeelen in de gemeenschappelijke uitgaventen gevolge van het overbrengen van een gedeelte der Militaire Grenzen onder het burgerlijke bestuur. Hongarije. De couranten zijn over het algemeen zeer oorlogzuchtig tegen Rusland gestemdvooral de organen der üeak-partijdie der linkerzijde toonen zich iets meer terughoudend. De hertog v. Aosta is den 17 uit Napels te Florence aan gekomen. De president-minister en de spaansche gezant hebben hem aan het station met zijne benoeming tot Koning van Spanje gelukgewenscht. Prinses Amalia, tweede dochter van den hertog en de her togin v. Montpensier. isin haar 20lrte jaar aan eene typheuse koorts bezweken. Haar overlijden heeft vooral te Sevilla en te San Lucar levendige smart verwekt. Bij de keuze van eenen Koning door de Cortesop den 16 waren 3 45 leden tegenwoordigzoodat de gevorderde meerderheid 173 bedroeg; 309 stemmen zijn uitgebracht, t.w.191 voor den hertog v. Aosta. 60 voor de federatieve republiek 3 voor de unitaire repuMiek27 voor den hertog en 1 voor de hertogin v. Montpensier, 8 voor Espartero2 voor prins Alphonsus en 17 in blanco, waarvan 12 van car- listen. Na de stemming hebben zich nog 2 leden voor den hertog v. Aosta verklaard. Eene commissie van 25 leden zal hem van zijne benoeming kennis gaan geven. Zijne verkie zing is 's avonds door gesehut-salvo's bekend gemaakt. In de bijeenkomstendoor de republikeinsche partij gedu rende 3 dagen vóór de verkiezing gehoudenzijn besluiten genomenwaarbij het stemmen voor den hertog voor land verraad en alleen het volk tot de keuze van een hoofd van den Staat bevoegd verklaard werd. Dc Afgevaardigde An- gulo zwoer uit naam zijner partijdat deze liever sterven wilde dan een vreemden monarch erkennen. Twee andere driftige republikeinende heeren Romero en Laf uentedie in bedoelde bijeenkomsten eene zeer dreigende taal hadden gevoerdzijn daags vóór de verkiezing in verzekerde bewa ring genomen. Vódr de verkiezing is een protest tegen de de benoeming van den hertog v. Aosta onderteekend door 7 hertogen, 25 markiezen, 23 graven, 17 oud-ministers, 54 voormalige Senaatsleden, 117 voormalige Afgevaardigden, 9 generaals en 4 admiraals. In den avond van den 16 heeft te Madrid een oploop plaats gehad, waarbij een pistoolschot op den progressistischen Afgevaardigde Borguella is gelost, door hetwelk een huur koetsier aan dc wang is gekwetst. De burgerlijke gouver neur der stad heeft zijn ontslag genomen, omdat de minister van binn. zaken, buiten zijne voorkennis, het plein voor het paleis der Cortes door cavallerie had doen bezetten. Den 21 is te Madrid per telegraaf bericht ontvangendat de hertog v. Aosta de kroon aanvaardt. Een eskader ver trekt van Carthagena naar Genua om hem aftehalen. De russische zaakgelastigde bij de regeerings-delegatie, de heer Okouneff, heeft den 17 aan den graaf de Chaudordy, ge delegeerde voor het dep', van buitenl. zakeneen afschrift overhandigd der bekende circulaire van prins Gortschakoff tot gedeeltelijke opzegging van het tractaat van 1856. Het vliegende eskader van 6 oorlogschepen, dat den 19 Juni '69 van Plymouth is uitgezeild en sedert eene reis om de wereld volbracht heeft, is den 15 te Plymouth terugge komen. De Times betuigt zich hoogst te vreden met lord Granville's antwoord op het „alleronbeschaamdste staatsstuk" van prins Gortschakoff. Het blad verklaart„mochten de russen sche pen in de Zwarte-zee brengendan zal Turkije bij machte wezen om die zee schoon te vegen en mocht dit Turkije's krachten te boven gaan, dan zouden Engeland en de andere önderteekenaars verplicht zijn om de doeltreffendste middelen aantegrijpen ter handhaving van het tractaat van 1856." De hertog v. Norfolkde ruim een jaar geleden rootnsch geworden markies v. Bute13 andere lords en de meeste aanzienlijke catholicken van Engeland hebben een protest geteekend tegen de invasie van den Kerkelijken Staat en tegen de verovering van Rome door Koning Victor Emmanuel. Te Limerick hebben den 21 al de werklieden, de sjouwer lieden der kaden daaronder begrepen, den arbeid gestaakt en zijn zij gezamenlijk de stad doorgetrokken. Zij vragen 15 shillings per week en huren bij 6 maanden. KoLONiëN. De berichten omtrent het vinden van diaman ten in de Kaap-Kolonie zijn verbazingwekkend. Nabij Puiël, waar 8000 delvers in een kamp bijeen zijn, heeft de heer Wheeler een steen gevonden van ruim 88 karaat, waarvoor hem terstond, maar te vergeefs, 22000 geboden is. De minister van oorlog is door den Keizer gelast tot in diening eener wetsvoorarachtwaarbij de verplichting tot het dienst doen bij de reserve van het leger, onder zekere beperkingentot de verschillende standen der bevolking wordt uitgestrekt. Het Journal de S. Petersbourg zegt, dat Rusland de kwes tie betreffende de neutralisatie der Zwarte-zeewelke voor dat Rijk eene levensvraag en van den dringendsten aard is, gaarne had willen voorleggen aan een congresindien dit bijeen had kunnen komenmaar dat het het oogenblik waarop eene overeenstemming der europeesche mogendheden bereikbaar zou kunnen zijn niet kon afwachten, zonder zich voor onbepaaldeu tijd aan een onhoudbaren toestand te binden. De voornaamste dagbladen des lands prijzen het besluit der regeering tot het afwerpen der vernederende beperkingen van Ruslands vrijheid in de Zwarte-zee. De gemeenteraad van Petersburg heeft een adres van dankzegging aan den Keizer gericht en in de provinciën worden adressen getee kend waarbij de bevolking zich bereid verklaart tot opof feringen voor de handhaving van het genomen besluit. De Porte heeft aan de mogendheden, die het tractaat van 1856 onderteekend hebben de pijnlijke verrassing betuigd te Konstantiuopel door de circulaire van prins Gortschakoff veroorzaakten verklaard te hopen, dat bedoelde mogendhe den Turkije zullen bijstaan in zijne pogingen om eene daad te beletten, waardoor de internationale betrekkingen zouden vernietigd worden. De Groothertogin van Mecklenburg is den 21 uit den Haag naar Duitschknd teruggekeerd. Ministericele Crisis. Een groot aantal leden der 2« Kamerbehoorende tot de liberale partij, is den 22 bijeen gekomen om te overwegen wat hun te doen stond in den tegenwoordigen politieken toestand des lands. Het bericht, dat de Koning de heeren Fock en Brocx belast had met de vorming van een nieuw Kabinetmaakte het nemen van een besluit onnoodig. Volks-Weerbaarheid. De door de rotterdamsche ver eeniging uitgeschreven premieleening niet volgcteekend zijn de is de premietrekking uitgesteld en wordt aan hen die daarmede geen genoegen nemen den vollen prijs der loten (mits aanmelding vóór 1 Dec.) terugbetaaldbij niet-voltee- keuing wordt echter op elk lot, 50 c. gekortter bestrijding der gemaakte kosten. Vredebond. Te Stolwijk is eene afdeeling van den Ne- derlandschen Vredebond opgericht. Aanbestedingen. Het bouwen eener nieuwe kerk voor de herv. gemeente te Reeuwijk is aangenomen door A. G. den Boesterdte "Waardenburg, voor f 12499. Den 18, te Harlingen, het eerste gedeelte van de werken tot verbetering der havenn.l. het uitbaggeren van 250000 kub. ellen in de Pollenhet aanleggen van een zuidelijk haven hoofd en het bouwen van keeten, aan Huiskes te- Hedel voor 749,000. Gebouwen. Het departement Zaandam der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen heeft een groot huis aangekocht om te dienen tot spaarbank, leesbibliotheek en andere inrichtingen. Ter vergrooting van het Lcesmuzeüm te Amsterdam is het daarnaast staande huis en pakhuis voor f 20907 aangekocht- Den 22 is te Spaarndam het nieuwe schoolgebouw ingewijd, dat door de zorg des burgemeesters zonder eenige opoffering van den kant der gemeente is tot stand gekomen. Roode Kruis. Door het amsterdamsche comité is eene derde bezending naar Metz gezonden te gelijk met eene van het hoofd-comité. Den 24 is, onder geleide van den kapt. kwartierm. Hercke- rath vergezeld van 2 ziekenverplegers, al het, bij het utreeht- sche comité nog aanwezig materieelter waarde van p. m. 2U000naar Metz en Thionville verzonden. Geschenk voor prinses Marie. De commissie, die zich voorstelt, om de prinses, ter gelegenheid van haar huwelijk met den prins v. Wied, als nationaal geschenk een bijbel aantebieden, had tot 5 Nov. van 27762 personen ongeveer 2600 ontvangen. De versiering van den bijbel met het daarbij behoorende album geschiedt in de Utrechtsche Zil- verfabriek. Nationaal Gedenkteeken voor 1813. De hoofdcom missie heeft den Koning een prachtalbum aangeboden in houdende de namen van de leden der-hoofd*,.en plaatselijke commissiën. Giften. In de Rijp heeft de heer Boonacker, als direc teur der maatschappij van nijverheid een groot locaal afge staan en hebben een aantal ingezetenen f 3000 toegezegd voor de oprichting van een werkhuis. Bij de commissie te Amsterdam tot ondersteuning van voormalige stadgenootendie te Parijs gevestigd warenis ingekomen een totaal bedrag aan giften van 2086,89. De landbouwer E. A. Toorn, te Kolderveen overleden, heeft zijne nalatenschap, begroot op p. m. f 4000, vermaakt aan de herv. gemeente aldaar, onder verplichting om aan zijne dienstmeid levenslang uittekeereu 1.50 per week. Rampen. Een urker visscher heeft zijn vaartuig op de Razende Bol verloren. Nadat, de visschers een bangen nacht op die strandplaat hadden doorgebracht, zijn zij van de kust ontdekt en behouden aan den Helder gebracht. Den 20 is te Velsen de stoomboot Moerdijk, bij het lossen van eene lading bazalt, door het breken van een ketting, waaraan een zware last was opgehangen, binnen weinige oogenblikken in dc diepte verzonken. In den nacht van 21 op 22 zijn 4 personen van 's Her togenbosch in de Zuidwillemsvaart verdronken. Het vis- schersbootjewaarin zij zich bevonden haddenwerd ledig op het water gevonden en in de nabijheid 2 petten. Misdrijven. In den nacht van 20 21 heeft een ser geant van het 3e reg. infanterie met zijn geweer door de blinden van een huis te Vlissingen geschotenmet het voor nemen om zijne vroegere beminde te vermoorden. Hij trof echter een roeier van het loodswezen doodelijk. De versla- gene laat eene weduwe en 2 kinderen achter. De dader is gevat. Rechtszaken. Het prov. hof van Noordholland heeft den 22 uitspraak gedaan ter zake der op 8 Nov. 69. bij de hoornsche beestenmarktvoorgevallen ongeregeldheden (feite lijk verzet tegen de policie door meer dan 20 personen); de eerste beschuldigde C. d. B., van Zuidscharwoudeis, met toepassing van verzachtende omstandigheden, tot 4 maanden eenzame opsluiting, 6 beschuldigden uit Hoorn zijn tot 3 maanden en 1 van daar is tot 45 dagen gevangenisstraf veroordeeld. Stoomvaart op America. De Prov. Staten van Noord brabant hebben met alg. st. aan Gedep. Staten opgedragen het verzoek van den oud-kapt. ter zee Jansen, aan de 2®. Kamer gedaantot het nemen van het initiatief om subsidie toetekennen aan de beraamde onderneming, te ondersteunen. Overleden, den 17, te Gravenhage, in bijna 79jarigen ouderdom, j®. A. W. L. M. lleldeu ier, die vroeger in de neder- landsche diplomatie onderscheidene betrekkingen heeft vervuld Zondag avond 1. 1 woonde ik het concert van Arion en Concordia bij. Ik kwam er. deukende veel schoons te zullen hoorente oordeelen naar hetgeen vroeger genoemde gezelschappen wel hadden opgedischt. Was ik bevredigd bij het gaan gedeeltelijkde voordragt of uitvoering van den heer Frosschart was uitnemend verdient aller lof en maakte den avond goed, doch Arionhet gezang kon niet gezegd worden te voldoen aan de eischen van den te- genwoordigen tijd, al is het dan ook geheel uit liefhebberij; geen vastheidgeen zuiverheidweinig nuanceshier en daar overdrijving in hard zingen en geen eenheid in geluid ik moet eene dergelijke uitvoering betreuren, omdat Arion meermalen getoond heeft te kunnenwanneer het zich de moeite getroost goed te studeeren en veel te repeteeren, waartoe het bij den ijver van den directeur wel in de gelegenheid zal zijn. -Wat Concordia aangaat, hier en daar vrij ge lukkig doch de trompetten in den regel veel te sterk en hier en daar overdrevenonwelluidend hard, terwijl het zoo vaak hoorbaar maal slaan van den directeur, veroorzaakt door het onophoudelijk geklap van den strijkstok op de muziek - lessenaar, meermalen (ie illusie der muziek benam; met zulk een wijze dirigecren zal zekerlijk wel geen beschaafd muziek kenner zich kunnen vereenigen; wil Arioniïyn goeden naam hand haven dan dient er voortdurend gestudeerd te wordenen behoeft er niet veel, maar wel iets smakelijks, goed toebereid, te worden opgedischt. Meer dan eens las ik in dit blad eene zeer gunstige beoor deeling over concerten van Arion, waarmede ik mij in den regel zeer goed kon vereenigendoch indien over het laatste concert het stilzwijgen werd bewaardzou zulks kunnen leiden tot het in slaap wiegen van genoemde gezelschappen. Een belangstellend kunstlievend Lid. Alkmaar, 21 November 1870. In het November-nummer van het londensche maandschrift the Food Journal komt eene beoordeeling voor hoofdzakelijk

Alkmaarsche Courant | 1870 | | pagina 2