Luxemburg. Pruisen. ISaden. Oostciirijk-llongarye. Kalic. Spanje. Frankrijk. Groot llriltanjc en Ierland. Blusland. ■Binnenland. Kronijk van den Oorlog. Frankryk. van het gebied der constitutie naar dat der gewone wet overtebrengenten einde de wijziging daarvan gemakkelijk te maken, is den 25 met 73 tegen 23 st. afgewezen. Den 29 is door 5 leden der rechterzijde in de Kamer het voorstel gedaan om het patent der slijters van sterke dranken en van tabak afteschaffen en om die belasting niet in rekening te brengen bij de samenstelling der kiezerslijsten voor 1871. Den 26 heeft prins Hendrik de adhaesiën van 60 vereeni- gingen in het Groothertogdom aan het vaderlandsche adres van 21 October ontvangen. Bij de verkiezingen te Berlijn zijn de 6 candidaten der liberale partij tot Afgevaardigden benoemd. De heer Jacoby, die de hoofdstad sedert jaren vertegenwoordigd heeft, is niet herkozen, wegens zijne afkeuring der inlijving van den Elzas. Het linker-centrum en de fortschritts-partij hebben in de Kamer het meest verloren, de clerikale partij treedt voor het eerst als eene geconstitueërde fractie op. De volkspartij verloor, behalve Jacoby, ook haren anderen Vertegenwoordi ger Weisz. Te Hadersleben is de deenschgezinde Afgevaar digde Kryger met 189 tegen 26 st. op nieuw verkozen. Den 21 zijn bij de Bondsraad ingediend de uitkomsten der onderhandelingen met Baden en Hessen en de daarbij behoorende constitutie van een Duitsch-Verbond, alsmede een wetsontwerp tot verdere voorziening in de oorlogskosten De wijzigingen inde constitutie voorgedragen zijn de volgende: de bevoegdheid der federale wetgeving ter zake der drukpers en dervereenigingen wordt uitgebreid; wijzigingen in de con stitutie vereischende goedkeuring van£ (thans der stemmen van den Bondsraadeene oorlogsverklaring behoeft de goed keuring van dien Raadbehalve ingeval van aanranding van het grondgebied van het VerbondBaden en Hessen zullen elk 3 stemmen in den Bondsraad hebbenBaden 14 leden in den Rijksdag en Hessen 6 meer dan tot dus ver voor het gebied op den rechter-Main-oeverde zuidelijke Staten zul len niet onderworpen zijn aan de belasting op de drinkwaren. De Rijksdag van het Noordduitsch Verbond is den 24 namens den Koning geopend. De heer Simon heeft vervol gens de zitting geopend met kennisgevingdat waren inge komen een voorstel tot het openen van een crediet van 100 miljoen th., de verdragen van Baden en Hessen met het N.d.-Verbonden eene nieuwe grondwet voor het Duitsch- Verbond. De president werd op voorstel van den heer Bernuth herkozen. In de zitting van den 26 heeft de minister Delbrück mede gedeeld, dat het verdrag met Wurtemberg, betreffende zijne toetreding tot de tusschen het N.d.-Yerbond en Baden en Hessen gesloten overeenkomst, den 25 onderteekend is alsmede dat het verdrag met Beieren den 23 te Versailles onderteekend is. De voornaamste bepaling van het verdrag met Beieren is, dat de art. 6168 der Bonds-constitutie niet op dat Rijk van toepassing zijn. Het behoudt een zelfstandig militair beheer onder militair oppergezag van zijnen Koning. De or ganisatie en inrichting van het leger zullen aan die van het bondsleger gelijk zijn. De opperbevelhebber des Verbonds heeft het recht en de verplichting om het beiersehe leger te inspecteeren en het is hem, ingeval van oorlog, onvoor waardelijke gehoorzaamheid verschuldigdwaartoe de ver plichting in den militairen eed wordt opgenomen. Beieren verkrijgt 6 stemmen in den Bondsraad en zendt 58 Afge vaardigden naar den Rijksdag. De Bondsraad heeft het verdrag met Wurtemberg eenpa rig goedgekeurd. Het bekomt 4 stemmen in den Bondsraad en 17 Afgevaardigden in den Rijksdagten opzichte der belasting op het zout, de tabak, bier, brandewijn enz. wordt het gelijkgesteld met Baden en het behoudt het beheer over de telegraaf- en postdienst. Het leger zal het 14e. duitsche corps vormen en binnen 3 jaren als hetpruisische zijn geor ganiseerd in vredestijd blijft het in het landde Koning benoemt de officierendoch de bevelhebber met toestem ming van den Koning van Pruisen, die het opperbevel voerl. Den 26 is de militaire conventie met Baden onderteekend. De runderpest is in een aantal districten van Pruisen ge heel of grootendeels verdwenen. In Baden schijnt het ge vaar van besmetting geheel geweken te zijn. Ook in de Rijnpalts neemt de ziekte aanmerkelijk af. Het Senaat der hoogeschool te Bonn heeft een adres aan den minister van eeredienst gericht, waarbij de bescherming der regeering ingeroepen wordt tegen de handelingen van den aartsbisschop van Keulen. Onder de catholieke geestelijkheid is eene beweging tegen de onfeilbaarheid in aantocht. Van de platte-landsgeestelij- ken is eene oproeping uitgegaan tot vorming eener vereeni- ging met dat doel. Van regeeringswege is te kennen gege ven, dat zij de geestelijkenwelke door de kerkelijke overheid als tegenstanders van het dogma der onfeilbaarheid vervolgd wordenten opzichte van hun inkomen in bescherming zal nemen. Graaf v. Beust wederlegt in zijn antwoord op de circulaire van prins Gortschakoff de argumenten van Ruslandbetuigt de diepe smart der regeering over den door Rusland geda- nen stap en houdt het tractaat van 1856 voor wederzijdsch verbindendnoch geheel noeh gedeeltelijk door eene der partijen vernietigd of gewijzigd kunnende worden. In het Roode Boek wordt vermelddat het pauselijk gouvernement verlangd heeft, dat de oostenrijksch-hongaarsche regeering de italiaansche invasie zou afkeurenmaar dat zulks geweigerd isomdat zij zich niet geroepen achtte een vreemd .gouvernement te gispen, 't welk gemeend had aan de eischen van zijnen toestand te moeten gehoorzamenen omdat een stap die tot geen resultaat kon leiden het aanzien der regeering en hare vriendschappelijke verhouding tot Italië in de waagschaal zou stellen. Graaf Potocki heeft den Keizer het ontslag van het cis- leithaansche ministerie aangeboden. De Delegatiën zijn den 2 i te Pesth bijeengekomen. Be halve het gemeenschappelijk budjet ten bedrage van ruim 100 miljoen (waarvan 78^ miljoen voor het departement van oorlog)is eene buitengewone aanvraag van 60J miljoen gulden voor het leger aangekondigdstrekkende tot dekking der beteugeling van den opstand in Dalmatie en van de genomen maatregelen tot verdediging der monarchie gedu rende den tegenwoordigen oorlog. Het ministerie van buit. zaken heeftbij wijze van proef neming afgezien van de som van 150000 gulden tot nu toe uit de geheime fondsen aan sommige couranten toegelegd Dadelijk na de bezetting van Rome hebben de junta, de clubs en de revolutionaire dagbladen aldaar van den genl. Lamarmora de opheffing der jezuieten-orde en de sluiting barer scholen, inzonderheid van het Collegium Romanum, geëischt. De geul. heeft op het laatste punt al spoedig toe gegeven. Op uitdrukkelijk verlangen van den Paus op zijn besluit teruggekomenheeft hij zich echter door eene drei gende volksdemonstratie in den avond van den 6 gedwongen gezien, zijn eerste besluit te handhaven en bij decreet van den 7 de sluiting van alle inrichtingen van onderwijs der jezuieten te gelasten. Te gelijker tijd heeft de regeering te Florence de opheffing der orde in het geannexeerde gebied het SOjarig bestaan herdacht van het Nederl. Godsdienstig kerkgebouw der herv. gemeente te Bathmen plechtig ingewijd. Den 28 is in de hersteld-lutersehe kerk te Amsterdam bevolen. De rectoren der te Rome gevestigde en met het Tractaat-Genootschap. Collegium Romanum in verband staande internationale colle-1 Bouwwerken. Den 2 Dec. is de zevende spanning van giën hebben, bij adres aan den generaal, tegen de vernietiging j de brug over het Hollandscb Diep bij Moerdijk op de pijlers van het met het geld der geheele catholieke wereld gestichte j geplaatst. Collegium geprotesteerd. Het pauselijk commissariaat voor de romeinscher oudheden, onder directie van den ridder Visconti, is vervangen door een intendantsehap voor romeinsche opgravingenwaartoe een liberale romein, Pietro Rosa, benoemd is. Yan de 60 officierenuitmakende het personeel van het pauselijke departement van oorlog, hebben 53 het aanbod afgewezen om bij het italiaansche leger overtegaan en 2 een paar dagen bedenktijd gevraagd. De Paus heeft den 1 Nov. eene encycliek uitgevaardigd waarbij Z. H. verklaart nimmer in eene schikking te zullen treden met de overweldigers van den Kerkelijken Staat, alsmede dat allenvan welken rang ookdie de overmeestering uit gevoerd of bevorderd hebben den grooten ban en de andere censuren en kerkelijke straffen beloopen hebben. De kardinaal Antonelli heeft den 8 Nov. eene circulaire gericht aan de vertegenwoordigers van den H. Stoel in het buitenlandter bestrijding der circulaire van den minister Visconti Venosta van 18 Oct. De kardinaal toetst de waarde van het romeinsche plebisciet van 2 Oct., bestrijdt 's minis ters bewering, dat de annexatie eer voor- dan nadeeligvoor het catholicismus zou zijnen vindt in de rechten welke het italiaansche gouvernement, ter geruststelling der catho lieke wereld, den Paus wil toekennen, het bewijs voor de noodzakelijkheid van 's Pausen wereldlijk gezag. De hertogin v. Aosta is den 24 van een zoon bevallen. De gezanten van Oostenrijk en Pruisen hebben den Koning de gelukwenschen hunner regeeringen wegens de verkiezing van den hertog v. Aosta overgebracht. Na het ontvangen van de tijding der verkiezing van den hertog v. Aosta tot Koning van Spanje, hebben de burgers van Rome de vlaggen uitgestoken, en dit herhaald na de officiëele afkondiging op den volgenden dag. De verkiezingen voor de Kamer van Afgevaardigden zijn ten gunste van het gouvernement uitgevallenal ue minis ters zijn herkozen. Onder de 502 Afgevaardigden zijn 1?2 nieuwe leden. De verkiezing van den hertog v. Aosta tot Koning heeft aanleiding tot ongeregeldheden gegeven te Santjago en in eenige dorpen der Sierra-Morena. Den 17 en 18 hebben de studenten te Madrid verscheidene hunner professoren, die als Afgevaardigden voor den hertog gestemd hadden, uitgefloten en mishandeld, en vervolgens voor het hötel der italiaansche ambassade aan hunnen wrevel lucht gegeven. De commissie, die de kroon aan den hertog v. Aosta zal aanbieden, is den 25 van Madrid naar Carthagena vertrokken. De leden van het gouvernementverscheidene deputatiën en eene talrijke volksmenigte deden haar uitgeleide. Er heerschte veel geestdrift en er werden kreten ter eere van den hertog aangeheven. Ook aan alle stations van den spoorweg naar Carthagena werd de commissie met gejuich begroet. De engelsche Standard meldt, dat de regeering der na tionale verdediging besloten heeft, krachtig tegen schending van het tractaat van 1856 te protesteeren, en dat de fran- sehe vlootingeval van die schendingin de Zwarte-zee met de vloten van Frankrijks vroegere bondgenooten zal samen werken. In eene den 28 te Londen gehouden bijeenkomst der La bour Representation League is met alg. st. besloten tot af keuring van het verraderlijk gedrag van Ruslanden tot aanmoediging der regeering in haar verzet tegen deze be dreiging der vrijheid van Europa. Den 25 is het antwoord van prins Gortschakoff te Londen ontvangen. Hij handhaaft zijn standpunt, rechtvaardigt zijn gedrag, gelooft niet dat een van Rusland uitgegaan voorstel tot het houden van een congres kans van slagen zou hebben, opent den weg tot schikking en ontkent, dat Engeland het recht zou hebben om de zaak te maken tot eene kwestie van oorlog of vrede. In een den 29 gehouden ministerraad is het antwoord op de tweede circulaire van prins Gortschakoff vastgesteld. Daar in wordt verklaard, dat, ofschoon op schriftelijke eischen door schriftelijke protesten kan geantwoord worden, daden, welke in strijd zijn met het tractaat van 1856, door daden van repressie zullen worden beantwoord. Het te Versailles door de pruisische regeering aan den heer Odo Russell gedane voorstel tot het houden eener conferentie is met voldoening ontvangen. De intrekking van 's prinsen eerste nota zóu daartoe een voorbereidende maatregel moeten zijn. an el ders verneemt men, dat Engeland, Oostenrijk en Italjp reeds tot het pruisische voorstel zijn toegetreden. De Koningin heeft den 30 een bezoek gebracht aan Kei zerin Eugénie te Chislehurst. De heer Mackonochiegeestelijke der S. Albans-kerk te Londenis voor 3 maanden in zijne bediening geschorst wegens zijnereeds vroeger door den Geheimen Raad afge keurde ritualistische gebruiken. De bevolking van Odessa heeft onlangs eene petitie aan den Keizer gerichtwaarin met nadruk wordt aangedrongen op het nemen van krachtdadige maatregelen tot bescherming der stad en hare haven tegen mogelijke aanranding van Turkijewelks gepantserde vloot een dreigend gevaar voor de russische Zwarte-zee-havens zou opleveren, De Koningin van Zweden en Noorwegen is den 28 te 's Gravenhage aangekomen en door de Koningin en prinses Maria in het station opgewacht. Prins Frederik was haar tegemoet gereisd. De ziekelijke toestand van diens gemalin is de reden harer overkomst. Benoemingen. Tot hoofdingeland van Westfnesland, van wege de Schager en Niedorper koggenis benoemd' de heer II. Rezelman. Eerbewijzen. De Keizer van Oostenrijk heelt den luit.- kolonel dr. v. Dommelen, eerstaanwezend officier van gezondheid te 's Gravenhage, benoemd tot ridder der Frans-Joseph-orde. Nijverheid. In eene den 30 te Utrecht gehouden ver gadering bijeengeroepen door de staatscommissie voor de londensche tentoonstelling van 1871, ten einde te bespreken of Nederlandook zonder bewaar voor de schatkistgelijk de regeering wil, aan de expositie kan deelnemen, zijn de 4 door de commissie gestelde vragen ontkennend beantwoord, Tevens is eene motie aangenomen van den heer Gosschalk waarin de onmogelijkheid wordt uitgedrukt om Nederland waardig te vertegenwoordigen, wegens de te late bekendmaking van het programma en de te late benoeming der commissie. o| Onderwijs. In eene den 26 te Utrecht gehouden verga dering is besloten tot de oprichting eener Nederlandsche Vereeniging tót verbetering der onderwijzers-traclementen. Kerkelijke Zaken. Den 27 is het fraai gerestaureerde Aanbestedingen. Den 28, te Amsterdam, door bestuur ders der Holl. Spoorweg-Maatschappij, het maken van een emplacement voor goederenstation met verbreeding van den spoorweg en het graven eener haven nabij het station te Leiden, minste iischr. v. Essen en Beers, voor/1 36570; ten raadhuizehet bouwen van een bazaltsteenen kaaimuur langs de Haringpakkerij minste insclir. ff. Rietsnijder, voor f 32300. Den 1 Deo., te 's Gravenhage, het maken van een verbreed kanaal met binnenhaven bij Vlissingenhet kademuren be nevens voltooiing van de stationshaven aldaar, minste inschr. G. M. v. Sigmund te Werkendam, voor 1.596.000. Roode Kruis. Van wege het hoofd-comité is te Metz eene tweede ambulance opgericht, waartoe de baron de Gra- za/i zijn hötel heeft afgestaan. Eene verloting, georganiseerd door de dames de Beer en v. d. Meulen te Utrechtheeft voor het plaatselijk comité f 450 opgeleverdeene door het dames-comité te Oosterhout p. m. f 350. Van het comité te Batavia is bij het hoofd-comité outvan- gen 10,000. Vesting Nijmegen. Ongeveer 550 ingezetenen hebben een adres aan de 2e. Kamer geteekend, waarin op de ont manteling der stad wordt aangedrongen. KoLONiëN. Aquasie Boachi, ingenieur-titulair bij het mijn wezen in N. Indie, heeft, met het oog op den politieken toestand van Europavoor 6 maanden afstand gedaan aan zijne toelaag van f 500 's maands, ten behoeve van den Staat. De Koning heeft hem zijne erkentelijkheid voor dit edelmoedig aanbod doen betuigen, maar doen weten, dat de omstandigheden niet van dien aard zijn om er gebruik van te maken. Staats-loterij. Trekking der 1». klasse. No. 1966 f 20000, No. 23 5000, No. 12998 2000, No. 2244 en 9261 1500No. 3609, 7113, 14421 14735 en 16525 ƒ1000. Den 21 heeft eene compagnie der nationale garde te Tours den minister Gambetta een driekleurig met een phrygische muts prijkend vaandel aangeboden. Van het balcon der prefectuur heeft hij daarvoor zijnen dank betuigd, maar tevens doen uitkomen, dat men zich niet tot het doen van zoodanige de- monstratiën bepalen, maar rusteloos pogingen tot redding van het vaderland doen moest. Den 15 Nov. berustte het opperbestuur van Algiers nog bij het republikeinsch comité, ook wel het centraal comité van defensie genoemd, 't welk den 8 den maire der hoofdstad Vttillermoz tot interimair burgerlijk gezagvoerder der kolonie verkozen en de keus aan de bekrachtiging der overige 8 co- mité's van defeisie onderworpen had. De nieuwe militaire bevelhebber, genl. Lallemandis sedert aangekomen en in functie getreden, bij welke gelegenheid hij verklaarde, zich zorgvuldig van elke inmenging in het burgelijk beheer te zullen onthouden. De Delegatie heeft het dictatorschap van den maire Vuil- lermoz nietig verklaard en hem gelast om aftekondigen dat hij van het hem zonder goedkeuring van het Gouvernement opgedragen gezag afstand doet; tevens is de prefect van Oran tijdelijk, als buitengewoon commissaris, met het bur gerlijk bewind der kolonne belast. Den 21 is de parijsche ballon Generaal Uhrich te Luzar- ehes, eenige uren van Pontoise, nedergekomen, goede berich ten 'medebrengende, overeenkomende met die van de in Belgie nedergedaalde ballon Archimède. De genl. Hourbaki heeft den 19 aan het noorderleger be kend gemaakt, dat hij door het gouvernement belast is met het commando over het 18e. legercorps te Nevers en om het militaire commandement in de noordelijke gewesten tijdelijk aan den genl. Farre overtedragen. De bevelhebber van het leger van het westen, genl. Fié- reckis insgelijks vervangenen wel door kapt. ter zee Jaurès. De nog aan zijne te Sedan bekomen wonde lijdende genl. OmAffe/s wijst, in een brief aan den heer Gambetta, de be schuldiging van verraad of onbekwaamheid, die sommige dagbladen tegen hem ingang trachten te doen vinden, af en vraagt zijne terechtstelling voor eene militaire reehtbank. Het bericht omtrent den verkoop der ijzersmelterijen van Creuzot aan eene americaansche maatschappij wordt tegenge sproken. De heeren Schneider doen al het mogelijke om de 9000 a 10000 arbeidersdie tot dus ver de wapenen niet hebben moeten opvatten, tegen het gewone daggeld aan het werk te houden. Bij decreet van den 26 is de dadelijke oprichting gelast van instructie- en concentratie-kampen. De gemobiliseerde nationale garde, de mobiele garde en de vrijcorpsen zullen deelen van het geregelde leger uitmaken. De kampen te S. Omer, Cherbourg, en Rochelle zullen 250000 die te Conlie, Nevers, Bordeaux, Clermont-Ferrand, Toulouse en Lyon elk 60000 man kunnen bevatten. De Delegatie heeft bij verschillende besluiten den uitvoer van granen, boter en eieren verboden. De regeerings-delegatie heeft verschillende steden en depar tementen gemagtigd tot het aangaan van leeningen, voor een gezamenlijk bedrag van ongeveer 20 miljoen fr. (Lyon 9 Bordeaux 5J. m.j. De Middelandsche-zee-vloot wordt ter reede van loulon georganiseerd. De vice-admiraal Jurien de la Gravière is met het commandement belast. De correspondent van de londensche Daily Telegraph te te Tours schat de fransche strijdkrachten op de volgende cijfers: bij Mans 25000. bij Vendöme ongeveer 35000, te Bourges 30000, tusschen Orleans en Toury 150000, bij Nevers 50000 en tusschen Antun en Chagny 40000 man. De vrijmetselaars-loge le Progres, te S. Geniès, bij Nimes, heeft met eenparige st. besloten, te bewerken, dat op 27 Nov. te Bordeaux eene algemeene vergadering van afgevaardigden van alle fransche loges gehouden worde, ten einde eene com missie aftevaardigden naar den Koning en den Kroonprins van Pruisen, in last hebbende om dezen, met herinnering aan hunne ma^onnicke beloftentot de staking van den oor log aantemanenzullende zij anders uit de orde geschrapt en aan de verachting van alle vrijmetselaars prijsgegeven worden. De heer de Kérutry heeft den 28 zijn ontslag ingezonden als bevelhebber van het 19». legercorps. De genl. Bourbaki is tot zijn opvolger benoemd. De onderprefect van Antun komt in het Journal de Macon op tegen de beschuldigingdat Garibaldi bij zijne komst aldaar het groote en het kleine seminarium overweldigd had. Eerst daags daarna bad het gemeentebestuur de directeuren verzocht, hunne localen voor de nog niet onder dak gebrachte krijgslieden te willen afstaan. Bij de komst der 31)00 mannen van Garibaldi waren te Autun reeds 2000 gemobiliseerde garden gekazerneerd of ingekwartierd. Bij circulaire van den 21 aan de diplomatieke agenten in het buitenland, bestrijdt de minister Favre het verslag van graaf Bismarck nopens de gevoerde onderhandelingen. Hij betoogtdat het deelnemen aan die onderhandelingen door Pruisen de proviandeering van Parijs als toegegeven moest doen beschouwen, dewijl de officieuse zending van den genl. Burnside juist op dit punt mislukt wasdat geene provian deering op groote schaal, maar eene aan de noodzakelijkste behoeften der hoofdstad gedurende den wapenstilstand beant woordende bedoeld wasen dat het gouvernement de bijeen roeping eener constituante hoogst wenschelijk acht, maar zon der wapenstilstand geene verkiezingen kan doen houden. P A R IJ S. Den 14 's avonds is de overwinning te Coulmiers te Pa rijs bekend gemaaktmet een bijschrift van den heer Farre, waarin hij er op wijst, dat de departementen de hoofdstad niet aan haar lot overlaten. Bij decreet van den 15 is het ontslag van den heer Et. Aragoals centrale maire van Parijsaangenomen en is hij vervangen door het lid van het gouvernement Jules Ferry. Daags daarna is dc heer Arago, in plaats van wijlen den heer Pierre Clémenttot commissaris-generaal der parijsche munt benoemd. De heeren Edgar Quinet en Ern. Renan zijn in hunne vroegere betrekking van professoren aan het Collége de France hersteld. Het comité voor de straatdefensieonder voorzitting van Henri Rochefortheeft zijnen arbeid vóór het eind van No vember volbracht en zich vervolgens tijdelijk met behoud van zeker kader, ontbonden, na geweigerd te hebben, de aan zijne leden toegekende toelaag van 300 fr. 's maands aante- nemen. Rochefort heeft als eenvoudig kanonnier bij het legioen artilleristen der nationale garde dienst genomen. De inschrijving van le Siècle voor de vervaardiging van geschut bedroeg den 18 Nov. reeds 76500 fr. In eene fa briek te Belleville worden mitrailleuses van een nieuw model gegoten, die ruim 100 kogels te gelijk 3600 a 4000 ellen ver werpen. Met de vorming van marschbataljons wordt ijverig voortgegaan. De ten behoeve van het publiek ingerichte duivenpost werkt geregeld. Sedert 14 Nov. komen uit verschillende plaatsen berichten aan. Aan eenige schouwburgen is vergund hunne voorstellingen te hervattende koffiehuizendie tot nu toe te 10 uren moesten sluiten mogen tot middernacht open blijven. De plaatsen van uitspanning worden echter niet druk bezocht. De prefect van policie heeft bepaald dat de koffiehuizen enz. na 7 uren 's avonds geen gas meer mogen branden. De belgische gezant heeft op zijn verzoek om vrijgeleide voor 17000 belgen door de pruisische liniën een weigerend antwoord bekomen. De peruaansehe gezant, wiens echtgenoot te Londen krank ligthad evenmin vergunning bekomen maar zich evenwel op weg begeven en bij de pruisische voor posten aangemeldwaarna het verlof om hem te doen pas- seeren uit Versailles ontvangen is. Duitsche berichten. In den nacht van den 26 hebben de forten Issy, Vanves en Montrouge weder op de pruisische stellingen gevuurd. Den 22 was het aantal personen uit Parijs, die op de vel den tusschen de forten en de duitsche voorposten aardappe len kwamen zoeken, zoo groot (verscheidene duizendtallen), dat de saksische voorposten zich verplicht zagen op hen te vuren. Nadat de menigte gevlucht wasmet achterlating van een aantal gekwetstenverschenen er spoedig eenige parlementairen met a nbulance-wagens om de gekwetsten te kunnen opnemen. In den nacht van 28 op 29 en in den ochtend van den 29 hebben de forten rondom Parijs hevig gevuurd. Daarop is tegen het 6e legercorpstegenover l'Hayeen vrij sterke uitval gedaandie door kanonneerbooten op de Seineen door kleinere uitvalleno.a. tegen het 5e corps, ondersteund werd. De vijand is overal zegevierend afgesla gen en heeft ruim 100 gevangenen in onze handen gelaten. Ons verlies bedroeg 7 officieren en ongeveer 100 man. Nadat 's nachts weder hevig geschoten was, hadden den 1 Dec. op nieuw vrij sterke uitvallen plaats in oostelijke richting, tegen de wurtembergers en saksers bij Ronneuil-sur-Marne, Champigny en Villers, welke plaatsen door den vijand in genomen doch bij het vallen van den avondmet behulp van onze 7e brigade, heroverd werden. Te gelijker tijd werden in n.o. richting bij S. Denis tegen de garde en het 4- legercorps lichte uitvallen gedaan. 2 Voorname ingezetenen van Versailles, de heeren de Uarel en Reynalzijn in hechtenis genomen, beschuldigd van het onderhouden eener ongeoorloofde verstandhouding met, Parijs. Krijgsbedrijven in het Noorden en Westen. Fransche berichten. Montmédy is op nieuw ingesloten en weder verlaten door den vijand, die naar het dep', van het Noorden is vertrokken. De vesting is sterk en goed van leeftocht en ammunitie voorzien; de bezetting doet herhaal delijk uitvallen. Men wildat de belegeraars niet tot een bombardement zullen overgaan, ter wille der zich in de stad bevindende pruisische krijgsgevangenen. Naar het eveneens sterke en goed voorziene Longwy voe ren de pruissen veel geschutnagenoeg de geheele vrouwe lijke bevolking heeftbevreesd voor het lot van Thionville de wijk naar Luxemburg, Arlon en Virton genomen. De pruissen, die Dreux den 17 bezet hebben, waren 10000 man sterk met 15 stukken geschut. De 5000 man sterke bezetting, waarvan de 6 kanonnen den vorigen dag naar een ander punt vervoerd warenhield den strijd tot den avond vol en trok toen op Nonancourt, bij Evreux terug. De te Evreux bevelvoerende genl. de Kersalaun heeft het na den 19 buiten die stad de pruissen een uur lang bevochten en tot wijken gebracht te hebben, noodig geoordeeld op Evreux terugtetrekken en vervolgens die stad met de natio nale garde en de gensdarmes te verlaten. Hij is dien ten gevolge afgezet. In den nacht van 23- 24 Nov. zijn nagenoeg 25000 manschappen uit Amiens tegen den vijandopgerukt. Tus schen Domart en Bretonneux heeft den 24 een gevecht plaats gehad. De pruissenwier verlies grooter dan het onze was, werden tot Roye teruggedrongen. Den 23 heeft tusschen Demun en Mézières een gevecht plaats gehadwaarhij de pruissen met zware verliezen terug gedrongen zijn. De franschen verloren 15 gesneuvelden en 18 gewunderj en veroverden 2 kanonnen en 3 mitrailleuses. 2 Bataljons hebben den 25 1500 pruissen, die zich te Demun versterkt hadden, aangetast, op de vlucht geslagen en tot le Quesnel vervolgd. Den 26 heeft nabij Boves (1 uur ten z. o. van A.miens) een gevecht plaats gehadwaarbij de vijand met de bajonet teruggedreven werd en een 3 malen grooter verlies leed dan de franschen. Den 27 is den geheelen dag nabij Villers-Bretonneux ge streden tegen 30000 vijanden. Genoemde plaats moest, na een goed volgehouden strijd tegen 's vijands overmacht en artillerie, tegen den avond ontruimd worden. Te Dury be- behielden wij onze stellingen, te Boves leden wij de nederlaag.

Alkmaarsche Courant | 1870 | | pagina 2