Spanje. Frankrijk. kroot lli'iüanjc en Ierland. Tui*k|jc. Tereenigiie Staten. IKinncnland. Oorlog. Kronijk van den Frankrijk. hebben medegedeeld, zijn in beslag genomen en zullen ge rechtelijk vervolgd wordenwegens het openbaar maken door overneming, van beleedigende uitdrukkingen jegens den Koning. Den 4 Dec. heeft de spaansche deputatie de kroon den hertog v. Aosta aangeboden, die haar met eene gepaste toespraak aanvaardde. De Koning heeft den 5 de zitting van het Parlement ge opend. Z. M. kondigde de indiening aan van wetsvoordrach- ten betreffende de reorganisatie van het krijgswezen, de geldmiddelen en het onderwijsen verklaardedat de aan staande verplaatsing van den zetel van het gouvernement naar Rome de regeering noopte om middelen te beramen tol het vereenvoudigen der administratie, door het verleenen van eigenaardige bevoegdheden aan de provinciën en gemeenten. De heer Biancheri is met 189 st. tot voorzitter der Kamer verkozen, tegen 106 st. op den candidaat der oppositie Cairoli. Msgr. Maret, bisschop van Sura, heeft den Paus een brief geschreven, waarin hij zijne volledige onderwerping aan de decreten van het concilie te kennen geeft. Journal de Bruxelles.) Te Madrid is de orde onder de studenten hersteld. Te SantjagoSarragossaSalamanca en Sevilla heeft onder de studenten mede veel gisting geheerscht. In laatstgenoemde stad is in het openbaar eene plechtige begrafenis van den hertog v. Aosta vertoond. De gouverneur, die zich hierte gen wilde verzetten, werd, onder het geroep van „den dood aan den hertog v. Aosta!" door steenworpen verdreven Verscheidene charges der troepen waren noodig om de orde te herstellen. In Catalonie en elders is de gele koorts aanmerkelijk af genomen. Te Valencia is den 20 Nov. een te Deum gevierd ter zake van het verdwijnen der ziekte. De heer Figuerola heeft zijn ontslag genomen als minister van financiën en is vervangen door den heer Moret-y-Pren- De regeering heeft het voorstel omtrent het houden eener conferentie over het vraagstuk der Zwarte-zee onvoorwaarde lijk aangenomen. In den nacht van den 25 Nov. zijn in de iersche graaf schappen West meath en Tipperary 2 agrarische moorden gepleegd De atlantische telegraafkabel van 1865 is gebroken, ver moedelijk bij de pogingen om den reeds vroeger gebroken eersten kabel optevissehen. De gemeenschap wordt thans door middel van den franschen kabel onderhouden. De minister van buitenl. zaken heeft den 28 Nov. aan den britschen gezant te Londen bericht-, dat de regeering er geen bezwaar in heeft om de door Pruisen gedane uitnoo- diging tot het houden eener conferentie aantenemen, met dien verstandedat zij zal bijeenkomenzonder dat van te voren omtrent haren uitslag iet.s zal worden bepaald. Den 2 Dec. is te Birmingham, onder voorzitting van den mayor, eene talrijk bezochte bijeenkomst gehouden, ten einde er tegen te protesteeren, dat de russische nota tot een oorlog zou leiden. Motiën in dien zindoor de heeren Froude en Jacob Bright voorgesteld, werden aangenomen. De Porte heeft het door den pruisisohen gezant gedane voorstel tot het houden eener conferentie goedgekeurd, on der voorwaardedat alsdan alleen de door prins Gortschakojf ter sprake gebrachte kwestiën behandeld zullen worden. Msgr. Pluym heeft den 2 Nov. het decreet uitgevaardigd, waarbij de hoofden der anti-hassounistische partijzijnde 4 catholiek-armenische bisschoppen, als scheurmakers en diens volgens van de r. c. kerk gescheiden verklaard worden. Op de sommatie van den prelaat, om binnen 10 dagen het door Urbanus VUL aan de Oosterschen voorgeschreven formulier en het door de florentijnsche en vaticaansche conciliën omtrent het primaatschap van den Paus bepaalde te onder schrijven hadden zij in hunne kerk doen afkondigen dat msgr. Pluym zijne macht te buiten was gegaan en dat zij het daarom niet oirbaar achttenhem te antwoorden. De genl. Schenck heeft de benoeming tot gezant te Londen geweigerd dewijl hij er bij de bestaande spanning geen eer meê kan inleggen. De President, den lieer Motley niet langer te Londen willende latenheeft dezen thans teruggeroepen. In Zuid-Carolina is de gouverneur een blanke, maar zijn sedert de laatste verkiezingen de luit.-gouverneur, 3 der 4 Congres-leden, de staatssecretaris, 11 van de 31 Senaatsle den en 80 van de 124 Afgevaardigden negers. Het Congres is den 5 bijeengekomen. De President be veelt aan de regeering om de hand te slaan aan de regeling der Alabama-^ischenen wel door overneming der particuliere vorderingenten einde die tegen Engeland te kunnen doen gelden. Indien Canada ten opzichte der visscherijen in zijne handelwijze blijft volharden (een americaanseh visschersvaartuig is onlangs in de wateren van Canada door een engelsch stoom schip genomen)dan zal de regeering maatregelen moeten nemen om de rechten der burgers te beschermen, waartoe hij aanbeveelt het intrekken van het verlof van vrijen doorvoer in verzegelde kisten naar Canada en het schorsen der wets bepalingen, welke de schepen van Canada toegang geven tot de wateren der Unie. De President is voor eene vredelie vende staatkundehet aflossen a pari van het papieren geld, het aankoopen van S. Domingo en het onderzoeken der aan spraken van burgers der Unie ten laste van Cuba door eene spaansch-americaansche rechtbank. De ontvangsten hebben in het met Juni geëindigde fiscale jaar bedragen 411-, de uitgaven 310 miljoen d. De ver mindering der staatsschuld zal in het volgende jaar 60 mil joen bedragen. De uitgaven zijn 18 miljoen lager geraamd dan die voor het loopende jaar. Posterijen. Bij 5 kon. besluiten van 30 Nov. zijn eenige bepalingen gemaakt tot uitvoering der wet van 22 Juli 1870, o.a., ten aanzien der invoering van briefkaarten a 2} cent, bestemd tot gefrankeerde opene correspondentie. Onderwijs. B. en W. van Rotterdam hebben den ge meenteraad voorgesteld bet oprichten eener openbare school voor middelbaar onderwijs voor meisjes (behoudens het be komen van de toegezegde rijkssubsidie van 3500 's jaars), en daartoe een huis aan de Scheepmakershaven voor 5 jaren te huren, tegen f 1500 's jaars; B. en wenschen het stichten van een eigen gebouwdat. 60000 zou kosten met het oog op de tijdsomstandigheden nog eenige jaren uittestellen. Kerkelijke Zaken. Den 4 is het geheel vernieuwde kerkgebouw der lierv. gemeente te Oudcarspel ingewijd. Feesten. De liedertafel Aurora te Utrechtonder direc tie van Richard Hol, heeft den 3 haar 25jarig bestaan ge vierd, met medewerking van verschillende toonkunstenaars en van de liedertafel Oefening en Uitspanning van 's Hertogenboseh. Eene collecte te Sneek gehoudenter viering van het S. Nicolaasfeest op de armenschool, heeft p. m. 300 opgebracht. Te Breda zijn ongeveer 1000 schoolgaande kinderen op rijstebreikrentenbrood en koek getracteerd, waarbij aan de trouwste scholieren tevens prentenboeken enz. werden vereerd. De gemeenteraad van Brielle heeft de post der begrooting voor publieke vermakelijkheden met 200 verhoogd, voor uit gaven bij gelegenheid van het 3®. eeuwfeest der inneming van die stad door de watergeuzen. Te Leeuwarden is den 6 aan ongeveer 1300 leerlingen der scholen voor onvermogenden eene ruime uitdeeling gedaan van kleedingstukkenspeelgoed, boeken en versnaperingen, bekostigd uit bijdragen der ingezetenen. Te Deventer zyn ongeveer 2200 leerlingen van de armen school, de le. stads- tussclienschool en 2 bewaarscholen, van wege het departement van het Nutonthaald op krentenbrood, koek en melk, en voorts op goochelen, poppenkast en muziek der huzaren. Giften. Mevr.de douair. jr. mr. M. W. de Jonge v. Campens Nieuioland geb. Evertsen te 's Gravenhage heeft aan de oudheidkamer barer geboortestad Middelburg geschonken een zilveren drinkschaal, door de Staten van Zeeland in 1590 aan Evert Heindricksenen eene gouden ketting en medaille in 1659 door Frederik III van Denemarken aan Cornells Evertsen vereerd. Roode Kruis. Den 7 is van 's Gravenhage eene expe ditie vertrokken, onder de leiding van den heer en mevr. Merkus en van dr. Dumontier, met bestemming naar Bordeaux en van daar naar Orleans. Rampen. Den 3 is te Tilburg de stoomwollefabriek der heeren G. C. v. Spaandonck en Zonen met het magazijn ge heel afgebrand. 3 Werklieden zijn van den bovensten zol der naar beneden gesprongen en daardoor belangrijk verwond Den 4 is de bark- en pelmolen der heeren K. Hofman en Zonen buiten de Kranepoort te Groningen afgebrand. Den 5, 's avonds 6 uren, is eene boerenwoning aan den Hasselaarsweg in de Heer Hugo Waard afgebrand; het vee en de inboedel werden gered. Rechtszaken. Het gerechtshof van Gelderland heeft den 8 den kap'. C., wegens moedwillige mishandeling met voor bedachten rade van bn. v, S., waardoor een beletsel van te werken van meer dan 20 dagen is ontstaanveroordeeld tot 6 maanden en 4 andere personen ieder tot 3 maanden een zame opsluiting en den bn. v. S. vrijgesprokenop grond dat zijne schuld niet bewezen was. trof een duël. Gratie. De Koning heeft aan H. J. Temmen kwijtschel ding van de doodstraf verleend, waartoe hij wegens brand stichting door het hof van Groningen veroordeeld was, en die straf vervangen door 5 jaren gevangenis. Overleden den 1 Dec., te Zevenaar, jr. mr. C. E. J. 1' v. Nispen van Pannerden, lid der le. Kamer. 4 Fransche Militairen uit Wezel ontvluchten op last van den officier van justitie te Eindhoven in het huis vau arrest aldaar opgenomen en verpleegd zijn, door de onwet tige tusschenkomst van len. luit. commandant der marechaussees aldaar, in den vroegen morgen over Yenlo naar Pruisen ver voerd. De officier van justitie bn. Fr. de Bieberstein, dringt aan op openlijk herstel van eene daaddoor een hem z. ondergeschikt ambtenaar in strijd met zijn bevel verricht. Eethuis. Het dep'. Haarlem der Maatschappij van Nij verheid heeft eene geldleening geopend van 10000 voor de oprichting van een eethuis voor den werkenden stand. Egmond aan Zee8 Dec. Heden herdacht de heer A. J. Gantvoort den dag, waarop hij voor 25 jaren als hoofdonder wijzer alhier optrad. Algemeen was de belangstelling, waarvan de van vele woningen uitgestoken vlaggen al dadelijk getuigenis ven. In het net versierde schoollocaal werd de jubilaris door het gemeentebestuur gelukgewenscht en, ten blijke van achting en tevredenheid over getrouwe plichtsbetrachting, een zilveren inktkoker met toepasselijke inscriptie vereerd; en werd hem namens de scholieren een fauteuil aangeboden. De toespraken, bij die gelegenheid gehouden werden afge wisseld door voor dit feest vervaardigde kinderliederen. (Jok n oud-leerlingen en ingezetenen mocht de heer G. door stoffelijke bewijzen ervaren, hoe zijn verrichte arbeid en voort durende toewijding aan het onderwijs op den rechten prijs worden geschat. Een souper besloot den feestdagwelke voorzeker bij velen in aangename herinnering zal blijven. Den 6 Dec. is op het Huis de Pauw, bij 's Graven hage na eene langdurige ongesteldheid overleden H. K. H. LouisaAugusta, IVilhelmina, Amalia, doch ter van wijlen Koning Frederik Wilhelm lil van Pruisen geboren den 1 Febr. 1808 en gehuwd den 21 Mei 1825 met prins Frederik der Nederlanden. Zij deelde in hooge mate in de achting, welke haar gemaal bij de natie geniet, en verdiende die ook door hare minzaamheid en weldadigheid. Het nederlandsche volk neemt innig deel in den rouw van den beminden prins wiens zijde zij tot sieraad was. verdienstelijk jegens het vaderland heeft gemaakten lof toegebracht aan de 16®. divisie van het 1". leger en aan ha ren aanvoerder Jaureguiberrywegens betoonde onversaagd heid en koelbloedigheid op 1 Dec. De genl. Faidherbebenoemd tot bevelhebber van het noorderleger, maar door ongesteldheid verhinderd zijn com- mandement te aanvaardenheeft liet thans van den genl. Farre overgenomen. De heer de Kératry heeft aan den minister Gambetta ge schreven dat, hij het bevel over liet, door hem binnen eene maand in een versterkt kamp te Conlie vereenigde leger van Bretagne heeft nedergelegd (welk voorbeeld door den geul. Carré-Kérisouet is gevolgd), ter zake der op 27 Nov. uit Tours ontvangen bevelenen dat hijzoodra de omstandig heden het toelatende directeurs van oorlog en van marine voor een krijgsraad zal dagen. Den 28 heeft- hij zijn bevel overgedragen aan den genl. Gongeard. Op het. verzoek van den genl. Cambriels aan Gambetta dat hij zijn gedrag door een krijgsraad zou doen onderzoe ken heeft laatstgenoemde hem geantwoorddat hij zulks niet kon toestaandewijl het eene verdenking zou werpen op den generaal, dien hij lioogschatwiens redenen van gezondheid voor het genomen ontslag hem volkomen wettig voorkwamen en aan wien hij gaarne weder een commandeinent zou opdra gen, zoodra het bestaande bezwaar vervallen was. Werkelijk is de genl. weder in functie geroepen en benoemd tot com mandant van het instructie-kamp te Bordeaux. De militaire bevelhebber van Pas-de-Calaisgenl. de Char- géreheeft, na den verloren slag van Amienseene procla matie aan de bewoners van het bedreigde departement, uit gevaardigd waarbij zij tot krachtige verdediging opgeroepen worden. De wegens het verlaten van Evreux ontslagen generaal de Kersalaun antwoordt op de aanvallen der dagbladendat hij aldaar over niets beschikken kon dan over 4 jagers, 10 gensdarmes en een 40tal herstellende mobiele garden. De gemeenteraad van S. Calais is door den prefect der Sartlie ontbonden, omdat hij zich tegen de verdediging dier plaats door de bevolking verzet heeft. De Delegatie heeft de prefecten uitgenoodigd om giften jntezamelen voor warme winterkleeren en schoeisel voor de troepen. De leden hebben ieder voor 1000 fr. geteekend. De minister van eeredienst heeft, een schrijven van dezelfde strekking aan de hooge geestelijkheid gericht. De bisschop van Orleans heeft in zijn bisdom reeds eene collecte gelast. De heer de Bomesselaalmoezenier van de broeders der christelijke scholen te S. Etiennerust op eigen kosten een uit jonge priesters van het bisdom Puy samengesteld corps vrijwilligers uit,waartoe zich reeds 50 geestelijken hebben doen inschrijven. De 1 Dec. is te Tours het gerucht verbreiddat bij de Delegatie het bericht ontvangen was eener groote, onder de muren van Parijs behaalde overwinning. Eene talrijke volks menigte verscheen voor de prefectuur, en de minister Gambetta deed van het balbon verslag omtrent de uitvallen van liet leger van Parijs, op grond van depeches met de ballon Jules Farre te Belle-Isle-en-Mer aangebracht. Hij voegde er bijdat Etrépagny aan de pruissen ontnomen en Amiens ten gevolge van den veldslag bij Parijsweder door hen ontruimd was Zijne rede werd herhaaldelijk door het gejuich der menigte en het geroep van //leve Trochu! Jules Favre! Ducrot! Do rian! enz. Leve Frankrijk! Parijs! de Republiek!" afgebroken. Aan het dep', voor landbouw en handel is een crediet ver- Staten Generaal. De 2®. Kamer is tegen den 13 op geroepen, ter behandeling van credietwetten voor de dienst van het volgende jaar. MiNisTERiëELE crisis. De heeren Fock en Brocx hebben het hun door den Koning opgedragen mandaat tot vorming van een ministerie nedergelegd. De zaak in kwestie be- leend van 35 miljoen. voor de volkswapening De gemeenteraad van Lyon heeft met, eenparige stemmen het eereburgerschap aan Garibaldi opgedragendewijl zijn- feheele leven een strijd tegen de vijanden der vrijheid en Napoleon III steeds het voorwerp van zijn bestendigen haat is geweest. De noord-americaansche burger Train, een der gevierdste redenaars van de demagogische Alhambra-club te Marseille, is den 13 Nov., op zijne reis naar Tours, te Lyon in hech tenis genomen en in de cellulaire gevangenis opgesloten. Hetzelfde wordt, ook omtrent den genl. Cluseret gemeld. Eenige zich noemende gedelegeerden van de departemen ten van het Zuiden en eenige redacteurs van demagogische dagbladen hebben zich den 21 te Toulouse vereenigd en het programma van een „zuidwestelijk verbond" uitgevaardigd. De heer Angladeprefect van de Ariègeheeft den Alge- meenen Raad van dat dept. ontbondendewijl de ledenhoe achtenswaardig ook, uit, de instellingen van het Keizerrijk waren te voorschijn getreden en eene repuhlikeinsche verga dering beter de algemeene belangen kan behartigen. Ook de Algemeene Raad van de Tarn is door den prefect Fr. Tho mas, voormalig redacteur van le Siècle, ontbonden. Het bericht, dat de graaf de Chaudordy naar Versailles vertrokken was, om nieuwe onderhandelingen over eenen wapenstilstand aanteknoopenis onwaar gebleken. Hij heeft Tours niet verlaten. Den 1 Dec. is op nieuw een ballon uit Parijs nedergeko men nabij Vannes (aan de kust van Bretagne). Bij decreten van 2 Dec. is de genl. Chanzy tot grootoffi- cier van liet Legien van Eer benoemdverklaard dat het 16® corps zich te Ladon, Maizières en Beaune-la-Rolande tot vereffening der door het comité redane aankoopen en bestellingen 15 miljoen voor bet doen van nieuwe en een crediet aankoopen. Aan den buitengewonen commissaris voor Algiers is een voorloopig crediet van 1.200.000 fr. geopend tot het aankoo pen op de markten der kolonie van koren, bestemd voor pro viandeering en uitzaaiing; het decreet, waarbij de uitvoer van granen uit de havens van 1 rankrijk verboden wordt, is ook van toepassing verklaard op de algerijnscke havens. De heeren Crémieux en Qluis-Bizion hebben, vergezeld van verscheidene hoofdbeambten der Delegatieeen bezoek aan bet Loire-leger gebrachtde krijgslieden in hunne kampe menten bezochttoegesproken en van winterkleedingstukken voorzienbijeengebracht door een te Toursonder het be stuur der dames Thiers, Crémieux en Fourichon, fungeerend comité. Bij besluit van den minister van binn. zaken en van oor log zijn 3 commissarissen, de genl. Barralde intendant Robert en de prefect Richard, belast met het instellen van een onderzoek naar de feitendie tot bet ontruimen van Orleans geleid hebben. De genl. d!Aurelles heeft, ten gevolge dezer benoeming, zijn ontslag genomen. Genl. Bourbaki voert thans het bevel over 2 corpsen, in plaats van 1. Aan den genl. Pallières is het bevel over het centrum opgedragen. In een schrijven aan de prefecten spreekt de minister de verontrustende berichten betreffende den toestand van liet Loire-leger tegen en verzekert hij, dat het uitmuntende stel lingen inneemtdat zijn materieel ongeschonden of aange vuld is en dat het bereid is om de worsteling te hervatten. Het Gouvernement der Nationale Defensie heeft eenige veranderingen verordend in de decoratie van het Legioen van Eer en in de militaire medalje. Beide zullen prijken met het beeld der republiek en de keizerlijke kroon en ade laar vervangen worden door eene eiken- en lauwerkrans en eene wapentrofee. Van de 40 depeches (of verzamelingen van depeches), die sedert de invoering der postduivendienst uit Tours naar Pa rijs zijn verzonden, zijn 32 aldaar aangekomen. Te Autun heeft een detachement garibaldianen, 2 franschen beide te Creuzot woonachtiggefusilleerddie door den krijgsraad als spionnen waren ter dood veroordeeld. Zich uitgevendede een voor groentenboer, de ander voor vod denraper, waren zij te Straatsburg, Sedan, Mets en Dóle in dienst des vijands werkzaam geweest en voorts hielden zij zich bezig met het uitschudden der lijken op de slagvelden^ P A R IJ S. Fransche berichten. Volgens le Nouvelliste van Rouaan zijn, door den ijvervan den onlangs benoemden radicalen maire Clemenceau, in een kelder van een afgelegen huis in de voor stad Batignolles, 600 met nitro-glycerine gevulde Orsim- bommen ontdektdie de revolutionaire partij uit de gou- vernements-magazijnenten gebruike bij eene nieuwe journee, ontvreemd had. La Patrie en danger, het orgaan van Blanqui, bevat ïnzijn nummer van 18 Nov. eene lijst van scheldnamen tegen den genl. Trochu waaruit- blijktdat hij door de revolutionaire partij niet slechts van orleanismus, maar ook van ultra-oleri- calismus wordt verdacht gehouden. Bij decreet van den 29 wordt aan de dagbladenop straffe van schorsing, verboden andere militaire berichten, dan die van de regeering uitgaan, openbaar te maken. Bij andere decreten zijn gerekwireerd alle bij kooplieden voorhanden eetwaren, die door spekslagerijen geleverd worden Denzelfden das: hebben de genls. Trochu en Ducrot procla- matiën uitgevaardigdde eerste werpt de verantwoordelijkheid voor het te vloeien bloed terug op degenenwier verachtelijke eerzucht de moderne beschaving en de rechtvaardigheid met voeten treden; de laatste zweert, ten aanhoore van het gansche volk dat hij niet anders dan dood ot als overwinnaar binnen Parijs zal terugkomen. De offensieve operatiën zijn in den avond van den 28 aan gevangen met eene hevige kanonnade uit Gennevilliers. Den 29, 's morgens vroeg, zijn krachtige verkenningen gedaan van de stellingen te Buzanval en van de naburige hoogten. De genl. Finoy maakte in liet zuiden eene voorwaattsche bewe ging tegen l'Hay en het stationsgebouw te Choisy le Roi. Deze laatste stelling werd veroverd, de overrompelde vijand trok in wanorde terug. Bij l'Hay waren de fransche troepen door de eerste dnitsche linie heengedrongen, maar aangezien Ducrot genoodzaakt was om den afgesproken overtocht van de Marne uittestellen (de pruissen hadden door het openen der sluizen te Neuilly de rivier doen zwellen), achtte Finoy het noodig om terugt-ekeeren. Onze troepen hebben de duitschers verjaagd uit het door de Seine gevormde schiereiland van Gennevilliers. Den 30 is de genl. Ducrot over de Marne getrokken en heeft hij Moutmesly bezet, maar later weder ontruimd. Te ChampignyBrie en Villiers is hevig gestreden. De pruis sen heroverden Champigny, maar de franschen ontnamen hun dit weder. In den namiddag maakte Laroncière zich van Epinay meester, bij welke gelegenheid 2 kanonnen en eenige krijgsgevangenen in onze handen vielen. De veldslag werd bijna langs den geheelen kring om Parijs door onze ge duchte artillerie en voorts door de kanonneerbooten op de Seine en de Marne en de gepantserde spoorwagens onder steund. Van onze zijde zijn 2000 manschappen gekwetst, o.a. de genl. Renault, commandant van het 2®. corps, wien de voet is afgezet. De genl. la Charrière is gesneuveld. Onze troepen bleven 's nachts de door hen ingenomen stellingen bezetten. Het is onwaar, dat de franschen een wapenstil stand tot het begraven hunner dooden gevraagd hebben; zulks is door de pruissen gedaan en daarvoor zijn hun 2 uren vergund. Den 1 Dec. is gewijd aan het begraven der dooden en het verplegen der gekwetsten. Den 2 heeft de vijand in den vroegen morgenmet verbazend groote krachtonze stel lingen aangevalllen. Na een gevecht van 8 uren week hij over de gelieele linie. Wij streden 3 uren om onze stellin gen te behouden en 5 uren om die van den vijand te hero veren in welke laatsten wij den nacht doorbrachten. De pruissen leden aanzienlijke verliezenvolgens verklaring van gevangenen (wij maakten er ongeveer 400) zijn gelieele re gimenten vernietigd; hun verlies op 30 Nov. en 2 Dec. kan op 15000 a 20000 man geschat worden. Het leger van Ducrot bracht den nacht in het bosch van Vincennes door en ging den 3 over de Marne terug. Dien dag werd besteed tot het verbeteren onzer stellingen. De genls. Pa- turel en Boissonnet zijn gekwetst. Duitsche berichten. Men heeft getracht den spoorweg-tunnel bij Nanteuil, die de franschen bij hunnen tocht naar Parijs hadden doen springen en eene groote belemmering voor den aanvoer van proviand en ammunitie opleverde, te herstellen, maar den 9 Nov. is zij op nieuw ingestort. Daarop heeft men een spoorweg om den berg heen aangelegd en dus de gemeenschap hersteld. Volgens een brief uit Parijs van den 17 door de K 'uln. Zeitung medegedeeldwaren aldaar in de voorgaande week 480 personen aan de pokken gestorven en liep de voorraad vleesch ten einde: een halve kat kostte 4 j fr., 1 rat 80 c. tot 1 fr. De bij den uitval vau den 29 gevangen geraakte lichte gewonden verklaarden liever gevangen te willen hlijven, dan naar Parijs terug te keeren. Om het getal onnutte eters te Pa rijs niet te verminderenontwapenen de duitschers de ge vangenen en jagen lien dan met kolfstooten naar de fransche liniën terug. Men heeft bespeurddat de fransche officieren hunne soldaten, die niet in het vuur wilden, met den degen sloegen en dat de linietroepen zeer verbitterd waren tegen de mobiele en nationale garden. Den 30, 's nachts te 2 uren, hebben de genls. Trochu en Ducrot met 120000 man, onder een hevig vuur der forten en kanoneerbooten, een grooten uitval ondernomen tegen de fronten der wurtembergers en der sileziërs (de laatsten onder genl. Tumpling te Villeneuve leRoi), waarbij zij Bonneuil, Champigny en Villiers tijdelijk bemachtigden. Te 11 uren waren de franschen door het 6". corps overwinnend terug geslagen en kon de linkervleugel der wurtembergers onder steuning bekomen van 6 bataljons, 21 escadrons en 2 bat terijen. Te 3 uren werd de stelling Villeneuve le Roi op nieuw krachtig aangevallenmaar de vijand na eenen strijd van 6 uren teruggeslagen. Dank zij onze verschansingen, waren onze verliezen betrekkelijk gering. De franschen hebben een wapenstilstand van verscheidene uren gevraagd om hunne dooden te begraven. Van wurtembergsche zijde wordt ge meld dat de 2®. en 3-. brigadenondersteund door de 7'. pruisische brigade, die 2 officieren en ongeveer 70 man ver loor, den vijand na een gevecht van 5 uren, zegevierend afsloeg en dat de 1®. brigade van 's morgens vroeg tot's avonds tegen een hevigen aanval standhield en 300 man gevangen nam. Van de wurtembergers verloren het 1 reg. inf. en het 2®. bat. jagers nagenoeg alle officieren en meer dan de helft der manschappen en de artillerie veel paarden. Van de saksische troepen wordt berichtdat de 24®. divisie, met een gedeelte der artillerie van dat corps, 12 officieren en 100 manschappen verliezende, in vereeniging met de wurtem bergersvan 's namiddags tot- 's avonds bij Noisy en Villiers een hevig gevecht geleverd, en de tusschen Brie en Vil liers voortgedrongen franschen teruggeslagen en verscheidene honderden gevangenen ontnomen heeft. Den 2's morgens vroegheeft het 2e. bat,, van het Se. reg. inf. Brie sur Marne hernomen en hebben de wurtem bergers Champigny bij verrassing heroverd. Te 10 uren ontwikkelde de vijand eene groote macht tegen onze defensieve posten tusschen de Seine en Marne, en ving een hevig ge vecht met de 2e. en 12e. corpsen en de wurtembergers aan, dat te 3 uren eindigde met, handhaving onzer stellingen maar ten koste van aanzienlijke verliezen, vooral bij de le. brigade der wurtembergers, die van 7 tot 4 uren in het vuur was (het verlies der wurtembergers bedroeg op 29 en 30 Nov. en 2 Dec. aan gesneuvelden 13 off. en 268 m.s., aan gewon den 47 off. en 1345 m.s., aan vermisten 1 off. en 354 m.s., aan paarden 148; zij namen 1400 man gevangen). De duit schers waren blootgesteld aan het geschut der forten Nogent en llosny. De saksers verloren den 30 Nov. en 2 Dcc. 76 officie ren en 2100 manschappen en namen 3000 franschen gevangen. Den 3 is de vijand over de Marne teruggetrokken, waarna hij zijne bruggen heeft afgebroken. Naar Parijs is een officier gezonden, om bericht te brengen van de inneming van Orleans. Elzas en Lotharingen. Te Straatsburg zijn in den laatsten tijd telkens des nachts op verschillende punten allerlei valsche t\jdingen aangeplakt, zegepralen der franschenden dood des Konings of zijner voornaamste veldheeren, eene revolutie te Berlijn enz mede- deelende. Meermalen hebben reeds fransche ambtenaren, die zich bij voortduring tégen de nieuwe orde van zaken bleven verzetten bevel ontvangen de stad en den Elzas met hunne familiën te verlaten. Den 26 zijn commissarissen der gouvernementen Elzas en Lotharingen te Schirineck bijeengekomenom de afscheiding van het kanton van dien naam van het dep', der Yogeesen

Alkmaarsche Courant | 1870 | | pagina 2