Tweeen z even I igste Jaargang 1870. No. 51 ZOND AG 18 D E C E Al B E R. a o #fficicci (Scbccltc. SCHcfcclijkscftc ücciditcu. België. Pruisen. Oostenrijk. Zwitserland. Italic. Frankrijk. Groot-IIrHtanjc en Ierland. Rusland. Turk (je. Vereenigde Staten. Mexico. llinnenland. Kronijk van den Oorlog. Frankrijk. ALKMAARSCHECO! A d T. Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prijs per kwartaal f 0,6S, franco per post f O,SO, afzonderlijke nommers 5 Cents. Brieven franco aan de Uitgevers 111'. RM1. COSTER ZOON. De Advertentiën kosten van 1—5 regels 0,75, voor elke regel meer 15 Cents; groote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in liet eerstvolgend nommer ingestaan; ingezonden berichten een dag vroeger. NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR. Gezien art. 19 der wet van 19 Augustus 1861 (Staatsblad N°. 72). Roepen bij deze op Alle mannelijke ingezetenen, die op 1 Januarij 1871 bun negentiende jaar zijn ingetreden (mitsdien alle mannelijke geboornen van 1852), om zich, ingevolge art. 15 en 20 der voorz. wet, in het daartoe gereed gemaakte register voor de Nationale Militie te doen inschrijven De inschrijving begint op 1 Januarij 1S71 en moet afge- loopen zijn den 31 dier maand, behoudens uitzondering bij art 20 der opgemelde wet omschreven. De inschrijving geschiedt in een der vertrekken van het raadhuis alhier, op alle Dingsdagen en Vrijdagen in de maand Januarijtot en met den 30 dier maanddes avonds van 5 tot 7 ure. De verpligting tot het doen der aangifte berust op den militiepligtige zeivenbij ongesteldheid, afwezigheid, of ont stentenis, op zijn vaderis deze overledenop de moeder, en, zijn beiden overleden, op den voogd. Burgemeester en Wethouders voornoemd makentot regt verstand van het voorgaande, de ingezetenen opmerkzaam op de navolgende bij voorz. wet gemaakte bepalingen, als: Voor ingezeten wordt gehouden: 1». hij, wiens vader, of is deze overleden, wiens moeder, of, zijn beide overledenwiens voogd ingezeten is volgens de wet van 28 Julij 1850 (Staatsblad n 44); 2°. hijdiegeen ouders of voogd hebbende gedurende de laatste 18 maanden voor 1". Januarij 1871 binnen Ne derland verblijf hield; 3°. hijvan wiens ouders de langstlevende ingezeten was, al is zijn voogd geen ingezeten, mits hij binnen het Rijk ver blijf houde. Voor ingezeten wordt niet gehouden de vreemdelingbe- hoorende tot een Staat, waar de Nederlander niet aan de verpligte krijgsdienst is onderworpenofwaar ten aanzien der dienstpligtigheidhet beginsel van wederkeerigheid is aangenomen. De inschrijving geschiedt 1°. van een ongehuwde in de gemeentewaar de vader, of is deze overledende moeder, ofzijn beide overleden de voogd woont 2°. van een gehuwde en van een weduwnaar in de gemeente waar hij woont; 3°. van hemdie geen vader, moeder of voogd heeft of door dezen is achtergelaten, of wiens voogd buiten 's lands gevestigd isin de gemeente waar hij woont 4°. van den buiten 's lands wonenden zoon van een Neder lander, dieter zake van 's lands dienstin een vreemd land woontin de gemeentewaar zijn vader of voogd het laatst in Nederland gewoond heeft. Voor de Militie wordt niet ingeschreven 1°. de in een vreemd Rijk achtergebleven zoon van een in gezeten, die geen Nederlander is; 2». de in een vreemd Rijk verblijf houdende ouderlooze zoon van een vreemdelingal is zijn voogd ingezeten 3°. de zoon van een Nederlander, die, ter zake van 's lands dienstin 's Rijks overzeesche bezittingen of koloniën woont. Burgemeester en Wethouders voornoemd vermanen al de ingezetenen dezer gemeentewien dit mogt aangaanzoo mogelijk in eigen persoon de aangifte te doen en daarmede niet tot het einde van Januarij te wachten terwijl zij voorts herinneren aan de straf waarmede de nalatigcn ter inschrij ving bij de art. 183 en 188 der wet bedreigd worden Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 10 Dec. 1870. De Secretaris, NUHOUT van der VEEN. VERGADERING van den RAAD der gemeente ALK MAAR, op Woensdag, den 21 December 1870, des mid dags ten 12 uur. Namens den Voorzitter van den Raad, NUHOUT van der VEEN. De KAMER van KOOPHANDEL en E ABRIEKEN te ALKMAAR maakt bekend, dat van Maandag 19 tot Za- turdag 24 December 1870, van 's voormiddags 10 tot 's na middags 2 ure, in haar gewoon lokaal op het Stadhuis ter lezing zullen liggen 1. Statistiek van liet Koningrijk der Nederlanden, behelzende de staten van de in-, uit- en doorgevoerde voornaamste handelsartikelen gedurende de maand October 1870. Een opgaaf van den handel en de scheepvaart van Groot- Britianje en Ierland, gedurende de maanden Junij en Julij en de overige maanden van 1870. Verzameling van consulaire en andere berigten en ver slagen over nijverheid, handel en scheepvaart 1870, II, 3® en 4® afl. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voornoemd Alkmaar, E. M. AGHINA, Voorzitter. 17 December 1870. J. P. KRAAKMAN, Secretaris. 2. 3. De heer Maloudiespoedig na de vorming van het te genwoordige ministerieals minister zonder portefeuille in het kabinet getreden was, naar men beweerde om den toen- maligen minister van ünanciën Tack ter zijde te staan, heeft zijn ontslag genomen. Door den Koning is eene commissie benoemdten einde de kwestiëndie met het begraven van lijken in betrekking staante onderzoeken en maatregelen ter harer oplossing voortestellen. De Rijksdag heeft den 8 het verdrag met Beieren bij tweede lezing aanamomenna verwerping van al de daarop voorgestelde amendementen. Van het slot-protocol is N\ 2 houdende beperking der bevoegdheid van het Verbond tot wettelijke regeling van het staatsburgerreohtverworpen. Den 9 heeft de voorzitter mededeeling gedaan van de in leiding eener missieve van den Bondskanselier, behelzende dat de Bondsraadin overeenstemming met de regeeringen der zuidduitsehe Statenbesloten hadin de Bonds-consti- tutie overal de woorden „Duitsch Verbond" te vervangen door „Duitsch Rijk" en art. 11 te wijzigen als volgt: „Het voorzitterschap van het Verbond is den Koning van Pruisen opgedragendie den naam van Duitschen Keizer voert. Deze mededeeling is met levendige bijvalsbetuigingen begroet. Vervolgens heeft de derde lezing plaats gehad der verdragen met de zuidduitsehe Staten. Die met Baden en Hessen zijn met alg. st„ behalve die der sociaal-democraten, aangenomen; die met Wurtemberg en Beieren en het slotrprotoooi insge lijks en vervolgens de verdragen gezamenlijk, bij hoofdelijke stemmingmet 195 st„ tegen ongeveer 30 stemmen van le den der fortschritts-partij en sociaal-democraten. Den 10 is het ontwerp tot wijziging der constitutie door invoeging der woorden „Rijk" en „Keizer" in eerste en tweede en des avonds in derde lezing met 188 tegen 6 st. aangenomen. Daarna is een door den lieer Lasker ingediend en door 153 leden ondersteund adres aan den Koning met 188 tegen 6 st. goedgekeurden heeft de minister Delbrück vervolgens de zitting van den Rijksdag voor gesloten verklaard. De Landdag is den 14 in 's Konings naam geopend. Den 25 Nov. is te Versailles eene militaire conventie met Baden geteekend volgens welke het badensche contingent een rechtstreeks bestanddeel van het pruisische of duitsche leger zal vormenzoodat de Koning als opperbevelhebber alle rechten en plichten ten opzichte van het contingent, met inbegrip van de zorg voor de vesting Rastatt, op zich neemt en Baden slechts de in de constitutie vastgestelde som van 225 th. per man zal hebben te betalen. Den 10, 's avonds 10j. uren, is brand in den Hofburg te Weenen ontstaan, waardoor het natuurkundig kabinet is uitgebrand. De ex-Koningin Isabelladie zich te Genève bevindt heeft een protest openbaar gemaakt tegen de verkiezing van den hertog v. Aosta tot Koning van Spanje. Zij maakt aanspraak op dien troon ten behoeve van haren zoon don Alphonsusmaar wenscht niet dat daarvoor bloed zal vloeien, dewijl de spaansche natie reeds bloed genoeg vergoten heeft om haar op den troon te handhaven. Toen de Vorstin zich den 4vergezeld van den bisschop Mermillodnaar de r. c. kerk te Carouge begeven hadheeft het publiek zich geër gerd over het plaatsen van eenige prachtige zetelswaarvan 1 met, het koninglijk wapen en heeft het gemeen haar, bij het verlaten van het gebouw, met scheldwoorden bejegend, waaruit scheen te blijkendat men haar voor het uitbreken van den oorlog tusschen Erankrijk en Pruisen verantwoorde lijk stelde, en den oorlog gedeeltelijk toeschreef aan hare kuiperijenondersteund door de Keizerintot het bewerken eener restauratie in Spanje. De Kamer heeft de heeren Mordini en Pisantelli tot onder voorzitters benoemd. De Koning heeft de ridderorde der Annunciade verleend aan de maarschalken Serrano en Prim den genl. Espartero en den minister Zorilla. Den 7 heeft de stedelijke regeering van Florence aan de spaansche deputatie een groot gastmaal gegevenwaartoe de ministers, de leden van het eorps-diplomatique, de Afge vaardigden de Senaatsleden en vertegenwoordigers der pers uitgenoodigd waren. Den 9 heeft de regeering bij de Kamer wetsontwerpen ingediendtot bekrachtiging van het decreetwaarbij het romeinsche plebisciet verordend is; tot het overbrengen binnen 8 maanden van de hoofdstad des Rijks naar Rometot het verleenen van een crediet van 17 miljoen tot het waarbor gen der onschendbaarheid van de persoonlijke souvereiniteits- prerogatieven van den Paus. Voorts diende de minister van openbare werken een ontwerp in betreffende den S. Gothard- spoorwegen stelde de minister Sella eene herziening voor der begrooting van 1871 behelzende de sommenvereischt voor het rembourseeren van leeningen en voor de kosten van overbrenging der hoofdstad naar Rome. Het tekort bedraagt 24 miljoen. Den 13 heeft de Kamer in comité het le. artikel van het ontwerp tot het verheffen van Rome tot hoofdstad des Rijks geamendeerd aangenomen. De minister van financiën heeft een wetsontwerp ingediend tot unificatie der pauselijke schuld. Bij decreet van 1 Dec. zijn de hoofdplaatsen der 3 mili taire divisiën van Algiers geseheiden van de hoofdplaatsen der burgerlijke besturen en meer naar de zuidelijke grenzen verlegd. Dc vermaarde en ongemeen vruchtbare romanschrijver Alexan der Dumas is den 7 te Puybij Dieppewaar hij geruimen tijd ernstig krank is geweest, overleden. Te Londen zijn 3 damesdie zich candidaat gesteld hadden voor het lidmaatschap der schoolcommissiënmet eene groote meerderheid verkozen. De Keizerin der franschen heeft den 6 vergezeld van den keizerlijken prins, op het kasteel van Windsor een bezoek gebracht aan de Koningin. Bij hare aankomst en bij haar vertrek werd zij door eene zeer talrijke volksmenigte luide toegejuicht. Den 9 is in de S. James-hall te Londeu, onder voorzitting van den aartsbisschop Manning, eene talrijk bezochte meeting gehouden, om tegen de overweldiging van Rome te protesteeren. 3 Motiën in dien zin werden aangenomen, waarvan een was voorgesteld door den hertog v. Norfolk en een door graaf Denbigh. De minister Gladstone heeft, op een hem door het Parle mentslid Dease gezonden adres uit 'Stradbally (Ierland), waarbij de tusschenkomst der regeering werd ingeroepen om den Paus eene wereldlijke macht er. een voegzaam inkomen te verzekeren geantwoorddat de regeering zich nimmer met het burgerlijk beheer van Rome inlaat, maar overweegt wat betrekking heeft tot het verzekeren van 's Pausen vrij heid in het vervullen zijner geestelijke functiën, en (daarom, gedurende de jongste geoeurtenissenmaatregelen genomen had om de persoon van den Opperpriester te besohermen. De jongste der 2 engelsch-americaansehe telegraafkabels is opgevischt en aan boeiep bevestigd; het ruwe weder belet nog de herstelling. Den 9 heeft te Witton, bij Birmingham, in eene patronen- fabriek eene ontploffing plaats gehad, waardoor 17 personen omgekomen en 53 ernstig gekwetst zijn. Het voorbeeld van den gemeenteraad van Petersburg, om den Keizer dank te zeggen voor de gedeeltelijke opzegging van Ket tractaat van 1856, vindt bij die van andere voorna me steden, bij de gewestelijke vergaderingen en onderden adel veel navolging. De adel van Orenburg heeft bovendien het denkbeeld toegejuicht om de privilegiën, wat de ver plichting tot de krijgsdienst betreftte doen vervallen. Na de openbaarmaking der nota van prins Gortschakoff, hebben particuliere maatschappijen het openen van inschrij vingen aangekondigd voor het bouwen eener vloot in ae Zwarte-zee. De Regeeringsbade zegt hieromtrentdat er geene reden bestaat om voor het bouwen van schepen buiten gewone maatregelen te nemen, dewijl de verdediging der kus ten van die zee in vredestijd verzekerd is door de gewone middelenwelke op de begreoting zijn uitgetrokken. De Porte heeft, op aandrang van het grieksche patriarchaat te Konstantinopel, zijne toestemming gegeven tot het bijeen roepen van een oecumenisch concilieter oplossing der bul- gaarsche kerkelijke kwestie. De half-officiëelete Konstantinopel verschijnende Turquie zegtdatdaar in den tegenwoordigen oorlog de groote invloed der torpedo's gebleken is, Turkije niet langer behoefte heeft aan de bescherming zijner zeegrenzen door middel van een traotaat. hERViE. Den 10 is eene wet afgekondigdwaarbij de een suur afgeschaft en de vrijheid van drukpers ingevtjerd wordt. Het Huis der Afgevaardigden heeft met 158 tegen 25 st. besloten tot intrekking der Tenure of office act(waardoor de republikeinsche partij indertijd den President Johnston be perkt heeft in het benoemen der staatsambtenaren), en met 164 tegen 4 st. eene motie aangenomen strekkende tot intrek king van het internationale stelsel van tolrechtenbehalve voor zooveel betreft whisky en tabak, De President Juarez is door eene beroerte getroffen en be vindt zich in zorgelijke toestand. Het congres heeft zich ten gevolge daarvan permanent verklaart. De Koning is den 12 van het Loo in den Haag gekomen. Den 9 is prinses Marianne uit Duitsehland en den 10 de prins v. Wied uit Versailles te 's Gravenhage aangekomen. Laatstgenoemde zal de koninglijk-pruisische familie bij de begrafenis-pleohtigheid van prinsesFrederik vertegenwoordigen. Staten-Generaal. De 2®. Kamer is den 13 bijeenge komen. Ingekomen zijn credietwetten voor de eerste 6 maan den van 1871 en een wetsontwerp tot onteigening van per- oeelen voor den spoorweg van Amsterdam naar Amersfoort met een zijtak van Hilversum naar Utrecht. Den 16 heeft de heer de Casembroot de regeering geïnter pelleerd over de behandeling hier te lande van uit Duitseh land ontvluohte fransche krijgsgevangenenen de heer Sij- pesteijn over het gerucht betreffende het overdragen der be zittingen op de Kust van Guinea aan Engeland. Op de eerste vraag is geantwoord, dat bedoelde gevangenen niet uitgeleverd, maar uitgeleid en ook niet gefusilleerd zijn, en dat een ernstig onderzoek wordt gedaan "naar het gedrag der betrokken ambtenaren; op de tweede, dat met "Engeland onderhandeld wordt over een tractaat tot regeling van ko loniale aangelegenheden, waarin de afstand der bezittingen op de Kust begrepen is. MiNisTERiëELE crisis. Aan den minister van buit. zaken. mr. T. M. Roest v. Limburg, is met den 12 een eervol ontslag ver leend het beheer van het departement is a. i. opgedragen aan den heer v. Muiken, minister van oorlog. Nijverheid. De burgemeester van Amsterdam heeft de aanzienlijkste kapitalisten der stad op het stadshuis geroepen, ten einde hen, in het belang der 6000 zielen, welke dé gezinnen vormen den 1300 arbeiders van de fabriek onder de firma Paul r. Vlissingen en Dudok v. Heelaantesporen tot deelneming in de prioriteits-leening van 500.000, tot reorganisatie dier onderneming. Op zijn krachtig voorbeeld werd voor f 175.000 ingeschreven. De 4 Eransciie Krijgsgevangenen, die, tegen den wil van den officier van justitie te Eindhoven, door den commandant der maréchaussée over de pruisische grenzen waren gezet als vreemdelingen zonder middel van bestaan, zijn een oogenblik daarna weder over de grenzen terugge keerd. Te Venlo werd f 60 voor hen verzameld en hun een rijtuig verschaft, waarmede zij Maaseyck, in Belgie, bereikt hebben. Andere ontvluchte gevangenen zijn door de liefdadigheid I der inwoners van Helmond en van Tubbergen van het noo- dige voorzien en naar Belgie voortgeholpen. Roode Kruis, Den 12 is uit den Haag eene ambulance vertrokken naar Havre, onder geleide van bn. v. Tuyll v. Serooskerken, met 2 doctoren, 1 candidaat en 5 verplegers Op 12 Nov. was uit Indie reeds overgemaakt naar Ne derland 25000. Onderwijs. Den 5 zijn de lessen geopend aan de Rijks academie van beeldende kunsten té Amsterdam. De gemeenteraad van Rotterdam heeft den 15 met 29 tegen 4 st., in beginsel besloten tot de vestiging van eene school voor middelbaar onderwijs voor meisjes. De nieuwe school te Noordscharwoude werd op den 15 ingewijd, in tegenwoordigheid van het gemeentebestuur, van den heer Beelooinspecteur van het lager onderwijsvan den predikantvan eenige onderwijzers uit naburige dorpen benevens van een aantal andere genoodigden. De r. c. pas toor had zioh wegens bezighedende heer schoolopziener Luymes wegens ongesteldheid verontschuldigd. Van vele hui zen wapperde de vlaggen. Het schoolgebouw, mede door ruime bijdragen van de provincie en van het rijk gesticht, munt uit door netheid en doelmatigheid. De banken zijn naar het americaansche systeem ingericht. Voor luchtverver- sching is behoorlijk gezorgd. De schoolkinderen werden fees telijk onthaaldterwijl de genoodigden zich aan een vriend- schappelijken maaltijd vereenigden. Kerkelijke Zaken. Den 11 is het inwendig vernieuwde en verfraaide kerkgebouw der herv. gemeente te Noordschar woude weder in gebruik genomen. De remonstrantsch-geref. gemeente te Leiden is den 11 weder bijeengekomen in haar geheel vernieuwd en net inge richt kerkgebouw. De kerkeraad der hervormde gemeente te Oude-Niedorp, welke tegen dien van de gecombineerde gemeenteVeenhuizen een eisch had ingesteld tot betaling van de volle som van f 160 tot het predikants-tractementwaartoe deze laatste verplicht zou zjjn volgens een oud contract, is door het classikaal bestuur van Alkmaar in 't ongelijk gesteld, op grond dat de Staat, zooals gebleken iswegens onvermogen van de gemeente Voenhuizen het ontbrekende gedeelte betaalt. Men hoopt j Sescbü tusschen de genoemde kerkeradenover de verdeeling der predikbeurten bij de twee gemeenten, spoedig op bevredigende wijze moge beslist worden. Den 15 is de nieuw gebouwde kerk der oud-roomsche cle- rezy, buiten de Weerd te Utrecht ingewijd. Aanbestedingen. Den 5, te Amsterdamhet verbou wen en gedurende 3 jaren onderhouden van 3 pakhuizen aan de Heerengracht tot eene openbare burgerschool 2®. klasse voor meisjes, met locaal voorzie gymnastiek en woning voor de hoofdonderwijzeres, minste inschr. Timmer en Fustner, voor f 17557. Den 8, te 's Gravenhage, bij herbesteding, het voltooien der buitenhaven te Veere en van een gedeelte van het kanaal door Walcheren, tusschen de binnenhaven van Veere en de nieuwe haven van Middelburg, minste inschr. K. v. Wijngaarden te Sliedrecht, voor f 177.800. Den 12 te Hengelo, bij herbesteding, het bouwen vaneen post- en telegraafkantoor, minste inschr. Holt voor f 5895. Den 15 te 's Gravenhagehet maken van een verbreed kanaal en van de binnenhaven te Vlissingen, benevens de voltooiing van het station en het haven-emplacement aldaar, minste inschr. J.Arntz, te Millingen voor 1.575.000. B, en W. van Groningen hebbenten einde te voldoen aan de behoefte aan uitbreiding der stadbij den gemeen teraad een plan ingediend om buiten de vestingwerken eene reeks van nieuwe straten aanteleggen. Gieten. De commissie tot ondersteuning van behoeftige betrekkingen van tijdelijk onder de wapenen geroepen hage naars heeft besloten, dat van het saldo van p. m, 10000 aan de schenkers van giften boven deƒ 25 terugbetaald zal worden 75 p.ct., en dat de gelden, welke niet teruggehaald worden, ver deeld zullen worden onder de armbesturen der verschillende kerkgenootschappen. Te Tilburg is den 11 door de liedertafel Souvenir des Montagnards een concert gegeven ten behoeve van de werk lieden der verbrande fabriek van de heeren v. Sparendonck hetwelk ruim f 600 heeft opgebracht. Rameen. In den nacht van 89 is de stoom-houtzagerij, houtkooperij en kistenmakerij het Anker, van den heer C. J. Boeleaan de Heerengracht te Leidendoor een hevigen brand verwoest. Staats-loterij. Trekking der 2e klasse. No. 16617 20000, No. 17823 5000, No. 9928 2000, No. 4863 en 14860 1500, No. 2493, 11760, 1457217417 en 19662 1000. De gedelegeerde voor de buitenl. aangelegenbeden te Tours graaf de Chaudordy, heeft den 29 Nov. een zeer ernstig be klag tot de vreemde mogendheden gericht over de wille keur en de wreedheidwaaraan de pruisische overheid zich in de overheerde fransche gewesten schuldig maakt en waar door de duitsche krijgvoering in Frankrijk zich kenmerkt. De genl. d' Aurelles heeft den 2 Dec. aan den bisschop van Orleans kennis gegeven, dat het 16e corps van het leger der Loire den vorigen dagonder aanvoering van geul. Chanzy, te Patay eene schitterende overwinning behaald had, en dat genoemd leger thans dat van Ducrot te gemoet trokhij verzocht den bisschop tevens voor het heil van Frankrijk te bidden. Msgr. Dupanloup was hem reeds voorgekomen en Bad, bij gelegenheid van het feest der O. Ontvangenis, eene bedevaart voorgeschreven naar de oude kapel van O. L. Vrouw der mirakelen, voor wier altaar eertijds Jeanne d' Arc bad. De genl. Aurelles heeftom redenen van gezondheidhet bevel over het instruetie-kamp te Cherbourg geweigerd. De genl. Bourbaki is benoemd tot opperbevelhebber van het eer ste leger van het Noorden eu de genl. Chanzy tot opperbe velhebber van het tweede.

Alkmaarsche Courant | 1870 | | pagina 1