Gevechten aan de Loire. Pruisen. Beieren. Luxemburg. dtkVi.'mftw» 8 tot »i»»»««- Belgio. O rooi llrittanje en Ierland. De minister Gambetta heeft in eene circulaire aan de pre- fecten last gegeven om de oproeping van gehuwde mannen en van weduwnaars zonder kinderen te staken. Het bericht der aanvankelijk door genl. Ducrot te Parijs behaalde voordeelen is den 2 te Marseille door een salvo van 21 schoten bekend gemaakt. De door den minister Gambetta uitgevaardigde proclamatie werd door den regeenngs-com- missaris Gent op het balcon der prefectuur afgelezen. Lenige uren later verbreidde zich het geruchtdat de vereenigmg der legers van de Loire en van Parijs tot stand gekomen en dat Versailles omsingeld was, en dat 1600 kanonnen in han den der franschen gevallen waren. Dit gerucht vond zoo veel ingang dat het zelfs door leden van den gemeenteraad op de beurs werd medegedeeld, 's Avonds werd het echter in eene proclamatie van den prefect gelogenstraft en tevens bekend gemaaktdat de eerste verspreiders van het valsche gerucht aan de justitie waren overgeleverd. De daardoor ondervonden teleurstelling was zeer grootmaar belette niet, dat vele ingezetenenuit blijdschap over de ontvangen offi- ciëële tijdingen, hunne woningen illumineerden. De noord-amerieaansche burger Train is te Lyon weder op vrije voeten gesteldaan zijnen gelijktijdig gevangen genomen vriend, den genl. Cluseret, is het gelukt, uit zijne gevangenis te ontsnappen. Den 4 is te Tours uit Orleans een konvooi aangekomen, waarbij zichbehalve een zeker aantal fransche gekwetsten 600 pruisische krijgsgevangenen bevonden. De Bank en de algemeene betaalmeester te Rouaau heb ben, vóór den intocht der pruissen, hunne specie naar Havre gezonden, werwaarts ook vele inwoners van Rouaan de wijk hebben genomen. Sedert den 3 heerschte te Havre eeue ongewone beweging. Op de tijding dat de vijand op Rouaan aanrukte, werd de gemobiliseerde nationale garde onder de wapenen geroependaar echter een aantal manschappen be weerden, dat de marsch-order niet van de bevoegde autori teit was uitgegaan moest het vertrek tot den volgenden dag uitgesteld wordentoen werd het eerst bepaald en daarna weder afgezegd. De inwoners zijn tot krachtigen tegenweer beslotende bevolking van het geheele district heeft haren voorraad levensmiddelen binnen de fortificatiën in veiligheid gebracht en hetgeen niet vervoerbaar was vernield. De stad wordt door talrijke troepen-afdeelingen en 350 stukken ge schut, bediend door zeelieden, verdedigd. Bij verschillende decreten is bepaald, dat de le divisie van het 16e armeecorps en haar aanvoerder de s. b. n. Jau- rêguiberry, op de dagorder van het leger zullen worden ge bracht, en verklaard, dat het 18e legercorps van de Loire zich jegens het vaderland verdienstelijk heeft gemaakt. De kolonel der vendéesche franc-tireurs de Cathelineau tot ridder, degenls. Chanzy. commandant van het 16e corps, en Billot, een nog jeugdig officier, die in het gevecht bij Beaune-la-llolande een gewichtig voordeel op een der leger corpsen van prins Frederik Karei heeft behaaldzijn groot-officieren van het Legioen van Eer benoemd. Eenige te Tours aanwezige voormalige Afgevaardigden heb ben bij de Delegatie aangedrongen op het vragen van een wa penstilstand tot het bijeenroepen eener Nationale Vergadering. Deze stap is echter afgestuit op het verzet van den heer Gambetta. Genoemde minister heeft aan een deputatie uit Ganors die hem bericht kwam brengen der oprichting van hetZuid westelijke Verbond," verklaarddat hij dergelijke verbonden niet erkent en besloten heeftze krachtig te bestrijdende wijl zij de eenheid en ondeelbaarheid der republiek bedreigen en Frankrijk op den weg naar eene federatie leiden. Het besluit tot het instellen van een onderzoek naar de handelwijze van den genl. d'Aurelles wordt te Tours door een groot gedeelte van het publiek en der dagbladen sterk afgekeurd. Men schrijft de ongelukkige uitkomsten der ope ration van het Loire-leger minder toe aan hem, dan wel aan de bevelen van den heer Gambettawiens verzekeringen van te verwachten zegepralen thans te schande zijn gemaakt. De spanning en verbittering te Tours en in de dep", van de Indre en Loire, de Sarthe enz. tegen de Delegatie en inzonderheid tegen den minister Gambettais nog toegeno men door de houdingwelke het bestuur tegen een gedeelte der departementale dagbladpers aanneemt, die het laat ver volgen wegens opruiing der generaals tegen elkander enz. De°heer Lenordezhoofdredacteur van 7 Union de la Sarthe, is een week lang buiten toegang gehouden, daarna door een sergeant der franc-tireurs verhoordvervolgens tusschen 2 gensdarmen naar de station van le Mans en verder naar Tours vervoerd, waar hij, na nogmaals eene week inMe militaire gevangenis buiten toegang te zijn gehoudenden 7 op rechterlijk bevelop vrije voeten is gesteldzonder dat men weet van welk misdrijf hij beticht werd. De bisschop van Chalons, msgr. Meignanheeft zich vrij willig doen plaatsen op de lijst der notabelen, die de duitsche transporten over de spoorwegen moeten vergezedenen zich uitdrukkelijk tot plaatsvervanger gesteld voor alle vaders van gezinnen welke anders tot deze taak geprest zouden worden. Het 2e lyonsche marschlegioenonder aanvoering van kol. Ferrer, heeft, na door den prefect en den gemeenteraad geïnspecteerd te zijn, die stad verlaten, door de burgerij met geestdrift uitgeleid wordende. De gemeenteraad heelt de gevraagde sommen toegestaan ten behoeve der gewapende flotilledie op de Saóne zal opereeren. De minister Gambetta heeft bij circulaire bekend gemaakt, dat de zetel der regeering den 10 van Tours naar Bordeaux, zou worden overgebracht. De Moniteur zegtdat uit het oosten en westen onophoude lijk versterkingen aan de fransche generaals gezonden en tusschen de 2 Loire-legers verdeeld worden, zoodat eemge punten onneembaar zullen worden. Parus. Fransche berichten, In weerwil van de scliaarschheid papier, verschijnen telkens nieuwe dagbladen, waarvan echter velen na een kortstondig leven weder verdwijnen. De uitval van 29 Nov. heeft ons ongeveer 500 gekwetsten gekost. De luit.-kolonel Mimerel werd zwaar gewond. Den 30 heeft het leger van den vice-admiraal Laroudere 72 ge vangenen en 2 kanonnen vermeesterd. De genl. Trochu noemt in zijne rapporten den slag den 2 Dec. veel beslissender dan die van den 30 Nov Ducrot en zijne troepen hebben bewijzen van groote dapper heid gegeven. 8000 Duitschers zijn krijgsgevangen gemaakt. Hun verlies wordt op 1501)0 a 20000 man geschat. Men be rekent, dat meer dan 100000 kilo's kruit verschoten zijn. Er werden 250 kanonschoten per minuut gedaan. De genl Lacharrière is aan zijne wonden bezweken. De troepen hebben 's nachts in de heroverde stellingen gebivakkeerd. Len heeft Trochu zijn leger weder over deMarne naar de hoogten van Avron en het bosch van Yincennes teruggetrokken, maar is hij de onder het bereik der parijsche forten liggende plaatsen Brie en Champigny blijven bezetten. Den 4 heeft Ducrot een legerorder uitgevaardigd waarin hij verklaartdat eene hervatting van den uitval in dezelfde richting een waagstuk en een nutteloos opofferen van menschenlevens zou zijn maar dat de strijd overigens slechts voor een oogenblik ge- IS. Het Gouvernement der Nationale Defensie heeft den opper bevelhebber een brief geschreven, waarin hooge lof aan de dapperheid en het beleid van hemvan Dncrot en van het leger wordt toegezwaaid. Trochu geeft echter in zijne toespraken alle eer aan Ducrot en noemt hem den dappersten en loyaalsten generaal van Frankrijk. Het gevecht van 2 Dec. heeft den moed en den strijdlust der bezetting zeer aangewakkerd. Op eene oproeping tot liet leveren van bedden voor de gekwetsten, zijn er in een enkel arrondissement 2000 aangeboden. Robert tVallace, een der weinige britten die te Parijs gebleven zijn heeft 300000 tr. voor net oprichten van ambulancen en 200000 fr. voor de verwarming der behoeftige bevolking geschonken. Den 9 hielden de franscben nog eenige geavanceerde po- sitiën bij de Marne bezet, zoo als Champigny, dat van sterke barricades voorzien is. De regeering heeft bij proclamatie ter kennis der bevolking gebrachtdat genl. v. Moltke haar bericht van de nederlaag van het Loire-leger gezonden en vrijgeleide voor officieren aangeboden heeftom zich van de waarheid daarvan te over tuigen, maar dat zij hem geantwoord heeft daarvan geeu ebruik te zullen maken. Het bewind meent dat, al mogen e ontvangen berichten waar zijn, de beweging van F ranknjk tot redding van Parijs toch niet gestuit zal worden. Het bataljon tirailleurs van Belleville is ontbonden en bi manschappen vau dat corps zijnwegens desertie tegenover den vijandvoor den krijgsraad gedaagd. Het blad la Patrie en danger heeft opgehouden te verschijnen. De londensche Times van den 15 meldtdat de torten ui Parijs thans schier geheel het vuur gestaakt hebben. Vau de forten van Issy, Vanvres en Mont-Valénen zijn vele kanonnen teruggehaald; daarentegen is laatstgenoemd lort voorzien van een monsterkanonhetwelk 9000 schreden ver Iif verscheidene wijken hebben de chefs van handelshuizen, fabriek-inrichtingencrediet-instellingen enz. zich op hun woord van eer verbonden om 10 jaren lang geene duitschers in dienst te nemen, dewijl de aan meer dau 150000 duitsche fortuinzoekers zoo edelmoedig betoonde gastvrijheid met de laagliartigste bespieding is beloond. Duitsche berichten. Bij de uitvallen der bezetting heeft de belgische ambulauce met de duitsche vrijwilligers gewedijverd het weghalen der gekwetsten onder het vuur des vijands. Na den"mislukten uitval van 30 Nov. werd van de verde digingswerken van Villejuif eene witte vlag met een rood kruis uitgestokende pruisische ziekendragers gingen er heen de gekwetsten op te nemen, maar de schans opende toen een hevig vuur, zoodat zij zich tot de redding der duitsche gekwetsten hebben moeten bepalen. De wapenstilstand, den 1 Dec. tot 's namiddags 3 uren door de franschen verzocht, is met voldoende geweest om hunne gekwetsten naar Parijs te vervoeren, zoodat zij een gedeelte daarvan aan hun lot overlieten. - in den laten avond door de wurtemburgers van het slagveld vervoerd, maar het vijandelijk vuur maakte het voortzetten van dit liefdewerk onmogelijk. De fransche soldaten hebben zich gedurende de geleverde gevechten niet ontzien om onder het vuur der duitschers, het vleesch van hunne gesneuvelde paarden aftesnydenten einde het te kunnen medenemen. De den 6 naar Parijs gezonden parlementair was verge zeld van 2 gevangen genomen fransche officierendie berichten aangaande het verslaan der Noorder- en Loire-le- gers en het bezetten, van Amiensllouaan en Orieans deDebeopStlhet11 Loire-leger veroverde kanonnen zijn te Ver sailles aangebracht. De inwoners maakten zic.i wijs, dat de de pruissen die stukken uit Sedan hadffim laten komen als tropheeën van de gevechten bij Orleans voortestellen. Fransche berichten. Bij het gevecht van 1 Dec. bijj het dorp Sougvtusschen Patay en Arthenaystonden 15900 a 20000 franschen tegen een 3 maal sterkeren vijand en bleven daarmede den geheelen dag in gevecht. De positie werd maar hernomen, hebbende de troe- Er 22e divisiën en de beiersche divisie weder een hevigen strijd doortestaan. De vijand ontwikkelde tusschen Beaugency en het bosch van Marchenoir, behalve de op den vorigen dag in gevecht geweest zijnde troepen, minstens nog 2, uit Tours ter versterking gezonden legercorpsen (hij had de 15e, 16e en 17e corpsen en waarschijnlijk ook het 19e m het vuur), en trachtte met, alle macht de voortrukkende duit schers tegen te houden. Toch wonnen deze op den duur en namen zij Bravant, Beaumont, Messas en Beaugency aehier- volgens inmet 6 kanonnen en ruim 1000 gevangenen maar ten koste van een niet onaanzienlijk verlies Den 9 werden ook de nog bezette plaatsen Bonvalet, Villor- ceau en Bernay den vijand ontrukt en ongeveer 500 krijgs gevangenen gemaakt, met geringer verlies dan den 8. Het 3e legercorps vervolgde dien dag den op den 7 bij Nevay teruggeworpen vijand tot voorbij Briare en bezette Vierz'on, een belangrijk kruispunt van spoorwegen. Afdeelingen van het 9e corps zijn den 9 bij M-ontlivault (bij Blois) gestuit op eene vijandelijke divisiewier aanval krachtig werd afgeslagen. De linkervleugel verdreei den vijand uit Chambord, waarbij een hessisch bataljon 5 ka nonnen veroverde. Den 10 zou den troepen te Beaugency rust gegund worden, maar de vijand deed 's morgens, met eene aanzienlijke macht, op de 22e divisie een kortstondigen maar hevigen aanval welke afgeslagen werd. Daarna onderhield hij eene langzame kanonnaae en deed hij 's namiddags eene groote demonstra tie welke door de cavallerie en artillerie teruggeslagen werd. Den 11 moest ons voor Beaugency staand corps den vij and nogmaals afslaan. Schoon in deze gevechten, door de groote overmacht des vijands, niet veel grond gewonnen was, is hij den 11 on verwachts naar Blois en Tours teruggetrokken. Een aantal mobiele garden wierpen bij den aftocht hunne wapenen weg en keerden huiswaarts. Vele overloopers meldden zich n. Den 13 is Blois door de duitschers bezet. E l z a s. In den nacht van 2 -3 Dec. zijn voor Belfort 28 ka nonnen in batterij gebrachtwaaruit den 3 het vuur is ge opend dat uit de vesting levendig beantwoord werd, waar door de duitsche troepen geen onbelangrijk verlies leden. Volgens een transch bericht hebben de pruissen op 30 Nov. meer dan 1000 man verloren. Pfalzburg heeft den 12 op genade of ongenade gecapituleerd, met 52 officieren, 1839 manschappen en 65 stukken geschut. De rechtbanken en hovendit sedert eenigen tijd hunne werkzaamheid op aandringen der duitsche overheid hadden hervathebber haar weder gestaaktnaar het schijnt op bevel der Delegatie te Tours. Verdere krijgsberichten. Fransche berichten. Het leger van den genl. v. Manteuffel is, na de bezetting van Rouaan, in 2 corpsen verdeeld; een va'n deze heeft Evreux bezet en scheen Cherbourg te be dreigenhet andere rukte in de richting van Havre op De corpsen, die sedert maanden tot, verdediging van Rou aan gevormd warenzijn op de nadering des vijands op de stad teruggetrokken, om haar te dekkeu. Een lid van den gemeenteraad gaf echter aan deze troepen en aan de seden taire en gemobiliseerde nationale garde te kennen, dat er geen spraak van verwering kon zijn, aangezien men reeds in onderhandeling was over de overgaaf. De woedende na tionale garden hebben toenonder de kreten van „weg met de lafaards, den dood aan de verradershunne geweren tegen het stadshuis gelost, waardoor genoemd en 4 of 5 andere raadslieden gedood of doodelijk gekwetst zijn. De franc-ti reurs der marine hadden eveneens hunne geweren geladen, ,r konden die niet afvuren zonder de nationale garden of De gemeente Berlijn heeft tot ondersteuning der vrouwen en kinderen van aldaar tehuis belioorende manschappen der landweer en reserve maandelijks 27612 th. uittegeven; 1153 vrouwen ontvangen 1 th. en 14000 kinderen 15 gr. per week. Door de gedane oproeping van de oudste jaar gangen der landweer zullen deze cijfers nog belangrijk toe nemen. De sedert eenigen tijd vermiste berichtgever der berlijnscne dagbladen dr. Kayszler, is den 13 Nov. door de franschen te Orleans gevangen genomen. Msgr. Dupanloup heeft zijne bemiddeling toegezegd. Het goederenvervoer over de spoorwegen is nagenoeg ge heel gestremd van wege het groot aantal treinen ten behoeve van het leger in Frankrijk. In vele fabrieken bestaat daar door gebrek aan steenkolen. De regeering van het Noordduitsch Verbond heeft, we gens de met de onzijdigheid strijdende houding van Luxem burg aan de betrokken mogendheden en de luxemburgsche regeering doen wetendat zij zich volkomen vrijheid van handelen moet voorbehouden. Den 14 heeft de minister v. Bray bij de Kamer vau Af gevaardigden het Verbondsverdrag voorgestelden de mi nister van oorlog een wetsontwerp ingediend, betreffende een nader buitengewoon militair crediet tot aan het einde van Maart, tot een bedrag van 41,020,000 guldens. Pruisen heeft het londensche tractaat van 1867 opgezegd, op grond van het toelaten door de regeering van manifes- tatiën ten gunste van Frankrijk; het zenden van naar Duitschland bestemde konvooien naar Thionville om die stad te proviandeerenzonder verzet van het gouvernementhet niet weerhouden en het voorthelpen van uit pruisische krijgs gevangenschap ontvluchte fransche officieren (De grieven van Pruisen schijnen niet geheel ongegrond tezijn; datgene, waarover het zich beklaagt, is deels daaraan toeteschrijven, dat, Luxem burg geene voldoende krijgsmacht bezit om de neutraliteits- wetten te doen eerbiedigendeels aan het exploiteereu der spoorwegen door de fransche Oost-spoorwegmaatschappij waardoor een corps van fransche ambtenaren de belangen van hun vaderland kunnen bevorderen. Bovendien had de fransche consul te Luxemburg tot, ondersteuning der gevan genen een formeel bureau ingericht en wierf hij hen weder aan om in Frankrijk te dienen). Het Patriottisch Comité organiseert een petitionnement door het geheele land, om bij den Groothertog te protesteeren tegen de beschuldigingdat het, land de neutraliteits-wetten zou hebben geschonden, en hem te verzoeken, Luxemburgs onafhankelijkheid, onzijdigheid, overleveringen, wetten en instellingen te handhaven. zij een oogenblik opgegeven --- -> pen dra nachts het heroverde terrein bezet gehouden, zijn zware verliezen geledenvooral door de mobiele garde van de Sarthedie zich dapper kweetook het pauselijke zouaven-regiment werd geducht geteisterd de commandant de Charrettegevangen genomen en de zoon van den hertog de Luynes gedood {Het duitsche bericht over dit ge vecht is reeds in ons vorig Ar. opgenomen). is de genl. Chanzyover de geheele hme van Laurent-des-Bois aangevallen door 1 pruisische van Genl Den MeUIlg beffirsctr driislën met 86" kanonnen, 2000 ruiters en en eene talrijke achterhoede, alle van de legers van prins Karet en den Groothertog van Mecklenbur0hij hoofdaanval te Beaugency afdreef den vijand tot voorbij la Grand Chatre terug en bracht hem aanzienhjk verlies toe, zijnde de beiersche genl. Stephens gekwetst. Het ffpvecht duurde tot de duisternis. De Moniteur van den 8 „meende te kunnen verzekeren, dat den 7 te Josnes (met ver van Marchenou) eengelukki0 gevecht geleverd was en dat liet legercorps van genl. Chanzy naar meu beweerde" de pruissen had teruggeslagen. Den 8 werd de genl. Chanzy op het gehee e front aan gevallen door het leger van Fredenk Karet en hield hij dat bij het bosch van Marchenoir tegen. De minister Gambetta berichtte den 10 uit het hoofdkwar tier vau genl. Chanzy, dat hij daar alles in volmaakte orde bevonden hadhebbende die genl. met alleen sedert 3 dagen zijne stellingen behouden, maar ook de legers van prins Frederik Karet teruggeslagen en gevoelige verliezen toege bracht. Derhalve spreekt hij de bewering van genl v Moltke dat het Loire-leger geslagen zou zijn tegen; het is voldoende om de geoefendste troepen van den prins tegen te houden en tot dus ver is slechts de helft er van slaags geweest. Den volgenden dag meldde de minister, dat de handelingen van genl Chanzy tot dus ver met gunstigen uitslag bekroond werdenbeschermende bij de linie van de Loire, zonder een vochtenwij heroverden Ongny en namen 400 man gevan gen die van het groote verlies des vijands gewaagden onze mitrailleuses hadden den 9 en 10 veel kwaad gedaan; ook ons verlies is belangrijk. i,„T„. De pruissen hebben Chateau-Chambord en Vierzon bezet, maar het laatste is door ons hernomen. T Den 9 verschenen de pruissen op den linkeroever der Loire voor Blois; zij eischten, onder bedreiging met een bombar dementde overgaaf der stad en het herstellen der gebroken brug. De minister Gambettadie zich te Blois bevondhet een stellig weigerend antwoord geven. Duitsche berichten. Den 7 is een hardnekkig en zegevierend gevecht geleverd bij Meung3 uren ten z. w van Orleans door de 17e op marsch naar Beaugency zijnde divisieaan een nog niet in het vuur geweest zijnd vijandelijk corps van 15 a 16 bataljons met 26 stukken geschut, hetwelk met behulp der le beiersche divisieuit alle positiën verdreven werd Het 90e regiment veroverde 1 kanon en 1 mitrail leuse'; 260 man zijn gevangen gemaakt. Denzelfden dag hebben de 6e cavallene-divisie bij Salbris en de voorhoede"van het 3e legercorps bij Nevay (n. w. van Gien) gelukkige gevechten geleverd bij de vervolging der achterhoede van het Loire-leger. Den 8 had de Groothertog van Mecklenburg met de 17. de burgers te treffen. Zij verwijderden zich naar Pont-Le- veque en Honileurom Havre te dekken. Rouaan heeft de plundering afgekocht voor 12 milloeu fr. voor de uitlevering der wapenen van de nationale garde en van alle geschut en ammunitie. De genl. Briand heeft de door hem ingenomen stad Etre pagny Bweder verlaten, zonder daarin eenige bezetting achter te laten; ten gevolge daarvan heeft een detachement saksers zich van die plaats meester gemaakt en haar op 3 punten in brand geschoten. Het leger van het Noorden heeft den 10 Ham ingenomen, een gevecht, waarbij aan beide zijden eenige manschap pen zijn gesneuveld, en 200 pruissen waaronder 12 officie ren krijgsgevangen zijn gemaakt. S. Quentin is door de franschen bezet. Den 10 zijn 10000 manschappen uit Havre den vijand te emoet gegaan; de fransche ruiterij geraakte slaags met uitsche lanciers en nam er 10 gevangen. Volgens een an der bericht heeft genl. MLoignart met 30000 man de stad verlaten, om de pruissen te vervolgen en aftesnijden. Den 14 waren in den omtrek nog geen vijanden te bespeuren. Men meldde dat zij overhaast terugtrokken. 10000 Uit Caen getrokken franschen hebbeu Pont Leveque bezet, 't welk Honfieur dekt, en de pruissen teruggedreven. De vijand heeft Elbeuf en Oissel ontruimd. Uit Lyon wordt gemelddat eene uit Dyon tegen Au- tun opgerukte pruisische kolonne van daar teruggedreven te Aruay-le-Ducten n.o. van Beaune, door de ga- ribaldiaansche troepen verslagenen ten gevolge daarvan zeer gehavendên staat te Dyon teruggekomen is. Uit de dagorder, door Garibaldi te dier zake uitgevaardigd blijkt dat een gedeelte zijner troepen zich laf hartig gedragen heeft. Hij gelast,, dat de afzonderlijke vluchtelingen, die geval worden, gefusilleerd zullen wordenalsmede van corpsen die op de vlucht slaande tiende man. Den 2 en 3 zijn een 40 tal der aanzienlijkste personen uit de departementen der Boven-Saóne en der Cöte-d'Or door pruisische militairen uit hunne woningen gehaald en naar Duitschland gezondenals gijzelaars voor de in Frankrijk gevangen gehouden wordende duitsche koopvaardij-kapitems Duitsche berichten. De gezondheidstoestand van het duit sche leger te velde is in den laatste tijd zeer gunstig. Buik loop komt bijna niet meer voortyphus is niet meer zoo veelvuldig en niet meer zoo gevaarlijk; het aantal kranken is ook voor het overige merkelijk verminderd. In de laza retten bevinden zich ongeveer 1OO00 kranken minder dan op het einde van October. De inneming van Etrepagny door de franschen [zie ons vorig N.) heeft zich volgender wijze toegedragen: in den nacht van 29 op 30 Nov. werd het aldaar aanwezige Sak sische detachement van kolonel v. Rex zoowel door de inwo ners, als door 1800 bij ben en in de kerk verborgen franscheu overvallen; de saksers ontkwamen vechtende bij kleine af deelingen en vereenigden zich buiten Etrepagny1 kanon 70 paarden en ruim 100 gesneuvelden, gekwetsten en ge vangenen verloren hebbende. Den volgenden dag bezetten zi de plaats weder en staken die tot straf in brand. Dieppe is den 9 door troepen van genl. v. Manteuffel Een gedeelte van de 3e afdeeling veld-spoorweg en 50 man infanterie zijn te Ham overrompeld en opgelicht. Het bombardement, van Montmedy is den 12 aangevangen. Het vuur werd alleen tegen de vestingwerken gericht. Den 14 heeft de stad gecapituleerd. De emigratie uit bet noorden van Frankrijk en naar Brussel, die in den jongsten tijd veel verminderd was, is in de eerste dagen van December weder aanmerkelijk toege nomen. De meeste uitgewekenen behooren in de departe menten van de Sommevan Pas-de-Calais en van het Noor den te huis. ..t De laatste fransche krijgsgevangenen, die nog in het kamp van Beverloo geïnterneerd warenzijn van daar vertrokken naar LuikOstende en de forten bij Antwerpen. Uit een dier 'forten hebben weder 3 geïnterneerden getracht, te ont snappen, en wel door zich te verbergen in de zakken met aardappelschillen die op gezette tijden door boeren worden weggehaald. De buitengewone zwaarte der zakken deed vermoedens oprijzen en bedoelde personen ontdekken. Franc-tireurs van het fransche Noorderleger hebben zich den 6, tusschen Sedan en Bouillon, op belgisch grondge bied meester gemaakt van een postrijtuig waarin zich eene waarde van 250,000 fr. bevond. Zoodra zulks bekend werd, een detachement karabiniers en jagers afgezonden om de franschen te achterhalen, waarin men geslaagd is. Het post rijtuig is toen naar Sedan gezonden en de commandant der franc-tireurs gevankelijk naar Bouillon gebracht. In de Kamer van Yertegenwoordigers heeft de minister d'Anethan den 9, in antwoord op eene interpellatie van den heer Vleminkxmedegedeelddat de noordduitsche regeering bij de luxemburgsche regeering klachten heeft ingediend wegens de wijze, waarop het Groothertogdom de beginselen der onzijdigheid toepast. Ten aanzien der petitiënwaarbij de geïnterneerde fransche soldaten verzoeken naar Frankrijk terugtekeerenwerd met 7 2 tegen 7 st. tot de nederlegging ter griffie besloten, nadat de minister d'Anethan, ook met het oog op de mededeeling aan de luxemburgsche regeering, het voorstel der commissie voor de verzoekschriftentot verzending aan de ministers, bestreden had. Te Brussel heeft zich, onder voorzitting van den graaf de Mérode W esterlooeene „internationale maatschappij tot het verleenen vau hulp aan de krijgsgevangenen" gevormd voor die eevangenenzonder onderscheid van nationali teit, behoudens de goedkeuring der oorlogvoerende mogend heden, te doen wat door de conventie van Geneve ten be hoeve der gekwetsten beoogd wordt. Behalve giften in geld, worden vooral warme kleedingslukken en schoenen voor de fransche gevangenen in Duitschland gevraagd. Te Berlijn zal ten behoeve dier gevangenen een agentschap worden gevestigd. I' Indépendancc maakt een haar uit AltonaHamburg Erfurt, Maagdenburg en Neuwied gezonden collectief protest van fransche krijgsgevangenen, tegen het doen van pogingen ten gunste eener bonapartistische restauratie, openbaar. Het telt 420 onderteekeningen waaronder 3 van generaals. De heer Benedetti heeft in den Standard een brief ge plaatst waarin hij beweertde keizerlijke regeering inder tijd nauwkeurig te hebben ingelicht omtrent de candidatuur ven den prins v. Hohenzollernde stemming der gemoederen in Noord- en Zuid-Duitschlandhet pruisische militaire stelsel enz. De Staudard noemt de schending van Luxemburgs onzij digheid door Pruisen eene beleediging voor Engeland en de apotheose van het brutaal geweld. Den 13 hebben een 20tal onderteekenaars van een door 785 notabele inwoners van Londen ouderteekend adres, waarin de lord-mayor verzocht wordt,op bet stadshuis eene open bare bijeenkomst te beleggen, ten einde den toestand van Frankrijk en de beste middelen tot het verkrijgen van een eervollen en duurzamen vrede te overwegendat adres den lord-mayor aangeboden. Men wenschte zoodanige vergade ring om, zoo al het Hof te Versailles de meening der City mocht geringschatten, de te Londen opentestellen nieuwe pruisische leening tot het voortzetten der slachting in F rauk- rijk te doen mislukken. De lord-mayor weigerde het verzoek, dewijl het, te behandelen onderwerp niet de stad of 's lands- regeering beirof, de gewone namen aan het hoofd van het verzoekschrift ontbraken, even als die dei bankiers, en het spre ken van harde woorden tegen deze of gene partij kwaad zou stichten.

Alkmaarsche Courant | 1870 | | pagina 2