£SSlckclijkschc ficrichtcti. den Oorlog. Kronijk van Frankrijk. HIelgie. Wurtemberg. Italic. Spanje. Frankrijk. (Brooi-llrlttaiijc en Ierland. Xurk|je. Wcreenigtle Klntrn. Zuid-tfrica. Iliiiiicnlaml. lijks, dat moeilijk is te verdragen. Er wordt verhaald van den wijsgeer Bias dat hij bij een storm op zee zijn bidden- den reisgenootenop wier daden heel wat viel aan te merken, toeriepZwijgt tochlaten de goden niet hooren dat gij u hier bevindt; het zou uw ondergang zijn en de mijne meteen. Haast, iets dergelijks zou men tegenwoordig nu en dan willen uitroepen. Waarom zetten de Pruisen thans den oorlog nog voort Waarom geen genoegen genomen met de vernedering te Sedan Waarom Frankrijk verwoest en Parijs belegerd Ja, waarom Gelooft gij niet. dat von Bismarck en von Moltke zich schromelijk hebben vergist? Waarom zou den zij niet naar Parijs gaantoen de Fransche legers ver nietigd gevangen genomen of opgesloten warenen de Keizer gevangen was? Waarom niet? Wie zou hun tegen staan Waarom zouden zij dien triomftocht niet houden als een kleine belooning voor hunne moeite? Waarom zouden zij den Elzas en Lotharingen niet nemen? Wie zou het hun beletten? Jules Favre en Gambetta met hunrepublikein- sehe schreeuwers? Een troep ongedisciplineerd volk Wat zou dat canaille tegen de pruisische tucht en het Pruisisch geschut, tegen die geoefende soldaten en bekwame officieren Wat zij kunnen? Misschien niet op den duur tegen u stand houden maar in elk geval meer dan Keizer Napoleon en zijn beroemde generaalsmeer, veel meer dan gij hadt verwacht. Nu vecht gij tegen het volken dat volk ver dedigt den vaderlandschen grond. Het is niet kwaad, dat het Hruisische jonkerilom en het Pruisische militdr eens on dervindt wat het gepeupel vermagwaartoe het volk in staat isals het de wapens heeft opgevat. Misschien zal zijn toon iets lager gestemd worden, als het ziet, dat een volk uit zich zelf nog wel in staat is iets tot verdediging van zijn land te dosn. Het kan toch voor de zegepraal van het militaire element niet voordee'iig zijn, als het, na de vijan delijke militairen verslagen en voor zich uitgedreven te hebbendoor het gewapende volk althans tot staan wordt gebracht. Zouden de Pruisische generaals en ministers zich ook mis rekend hebben Laat ons het aannemen in hun eigen belang, als verzachtende omstandigheid. Laat ons aannemen, dat zij in de meening verkeerden, dat de tocht van Sedan naar Parijs niet zooveel bloed zou kosten en dat de overwinnaarnu hij toch reeds zoovele offers had gebracht, zich voor die weelde nog wel een kleine opoffering mocht getroosten. Laat ons aannemen, dat zij geloofden de Franschen spoedig met nog eenige geringe tuchtigingenimmers kleinigheden na wat zij reeds ondergaan hadden, tot den afstand van een [mar pro vinciën te zullen dwingen. Laat ons aannemen, dat zij niet wisten wat zij begonnendat het daarna voor een overwin nende partij bijna ondoenlijk werd den eenmaal uitgesproken eisch in te trekken, vooral tegenover een zoo hooghartigen tegenstander als de Fransche natie. Dat alles moge tot ver schooning dienen, maar het spreekt hen niet vrij. Wij had den betere verwachting van hen. Betere verwachting van Duitschland. Van het Fransche Keizerrijk verwachten wij niets goeds. Wij wisten, dat het om den Rijn te doen was. Maar Duitschland had eindelijk eens een beter voorbeeld moeten geven. Het hadna de schitterende tuchtiging van den overmoedigen aanvaller en de gevangenneming van den Keizer die het een oorlogsverkla ring had durven zendenzich tevreden moeten stellen met de gelegenheid die het had gehadom ten aanzien van ge heel Europa dien aanvaller zijn kracht te doen gevoelen vrijelijk «n zonder tegenspraak van iemand zijn eigen eenheid te vestigen op duurzame grondslagen en al zijn aangelegen heden te regelen naar eigen welbehagen. Zoo had het aan Europa eenmaal het weldadig voorbeeld gegeven van een groot volk, dat vrij zijn eigen rechten uitoefent, en in het bewustzijn zijner kracht tevens anderer rechten eerbie digt. De sterke en machtige die geen onrecht plegen wil heeft geen waarborgen noodig in de voortdurende vernede ring en onderdrukking van zijn buren. Duitschlander dit is "de hoofdzaakhad dezen oorlog kunnen eindigen zon der de zaden voor een nieuwen oorlog te strooien. Werd dat groote doel door de aanhechting van een stuk Fransch grondgebied bereikten dit was alleen mogelijk wanneer de bevolking zich niet ten eenen male onwillig toonde, dan had Pruisen een krachtigen grond tot verdediging zijner handelwijze. Nu werkt het middel in tegenovergestel- den zinnu wordt de verbittering tot het uiterste gedreven, en zal de inlijving van Fransch grondgebied de bron zijn van voortdurende onrust, van woeling en oorlog. Door het bezit van Noord-Sleeswijk en de Fransche provinciën zal het Duitsche volk vertrouwd geraken met een onrechtmatigen toestanden genoodzaakt worden herhaaldelijk onrecht te plegen. Zoo gaat het gevoel voor recht en billijkheid ver loren en woekert de ontaarding voort. Onder den treurigen indruk van het tegenwoordige en met weinig goede verwachtingen van de toekomst gaan wij alzoo het jaar 1871 in. Merkwaardig, rijk in gebeurtenissen in het jaar 1870 geweest. Of het zegenrijk in zijn gevol gen zal zijnzal de toekomst moeten leeren. De gebeurte nissen zijn te belangrijk dan dat wij hare strekking^ en uitwerking zelfs maar gedeeltelijk zouden kunnen overzien. Zij zijn nog niet voldongende tijd van worsteling en over gang, van verwarring en oplossing is nog niet voorbij. De nieuwe toestand is nog niet geboren, heeft zich nog niet gevestigd is nog niet duidelijk voor ons oog. Nevelen en wolken beletten ons te onderscheiden. Wat zullen wij zien als zij zijn opgetrokken W. v. d. K. Bij decreet van den 21 heeft de regeering de blokkade van Honfleur en van Cherbourg gelast. De naar Bordeaux als regeeringsorgaan overgebrachte Mo- niteur Universel behelst de volgende opmerkelijke woorden „dat men overwinnen of sterven wildat men echter, indien men toch tot toegeven gedwongen werdthans ten minste met eere zou kunneu vallen." De „Commune" van Lyon heeft den 19 een adres aan het gouvernement te Bordeaux gerichtwaarin zijwijzende op al hetgeen het dep', der Rhone tot het voeren van den oorlog gedaan en opgeofferd heeftuit naam der bevolkingnaar de redenen vraagt, waarom de organisatie der nationale defensie in de departementen van het zuiden en midden des lauds zoo tragelijk vordert. Zij schrijft zulks toe aan de slechte keuze van prefecten der republiek en aan het volsla gen gemis van verantwoordelijkheid dier beambten, en vraagt gestrenge straffen voor dezulken, die zich niet volledig van hun mandaat kweten en oogluikend jegens maires en gemeen teraden te werk gaan. Sedert een aantal jongelieden uit de departementen van MaasMeurthe en Moezel Lyon bereikt hebben om bij het tweede marsch-legioen van den Elzas dienst te nemenis daaraan ook de naam van Lotharingen toegevoegd. Bij decreet van den 2U is de sedentaire gensdarmerie der departementen gemobiliseerdten einde achter de legers de politie te handhaven en de vluchtelingen en deserteurs aan- tehouden. Een ander decreet vestigt 6 depóts van herstel lende gekwetste soldaten. De stedelijke raad van Lyon welks besluiten bewijzen dat de demagogische partij in dat lichaam nog steeds de bovenhand behoudtheeft eene motie aangenomenwaarin de wensch wordt uitgesprokendat Garibaldi zal worden uitgeroepen als lid van het bewind der republiek. Eenige woelgeesten hebben van dein de lyonsche voor stad la Croix-Rousse, over den ongunstigen afloop van het gevecht bij Nuits, heerschende verbittering gebruik willen maken tot het doen eener manifestatie op den 20, bestaande in een optocht van in rouwgewaad gekleede vrouwenmet het doel om de revolutionaire commune op het stadshuis te herstellen. De Valentino-club kon echter slechts een handvol roode leden der nationale garde bijeenkrijgen en wendde zich toen tot den heer Arnanddirecteur eener zijdefabriek en bevelhebber van het 12" bataljon, een driftig republikein. Hij weigerde echter om in zijne wijk alarm te doen slaan en werd daaropinzonderheid door eenige woedende vrou wen naar buiten gesleeptmishandeld en beleedigd. Om zich van zijne aanranders te ontslaan lostte hij 2 revolver schoten, waardoor niemand getroffen werd. Daarop werd hij weder in de club gesleurd door eene soort van krijgsraad met alg. st. ter dood veroordeeld en onmiddelijk daarna op de markt door 15 gewapende lieden, in het bijzijn van een 30tal furiën gefusilleerd op ongeveer 30 schreden van de kazerne en van een wachtpost der nationale garde. 2 Of 3 moedige burgers hebben nog beproefd hem te reddenmaar zijn door de wijven verdreven. De minister Gambetta. die daags na het gebeurde in de stad kwam en :n la Croix- Rousse met uitbundige toejuiching begroet werd, heeft ijverige nasporingen gelast om de schuldigen te ontdekken en eene voorbeeldige straf te doen ondergaan. Velen zijn reeds in arrest genomen. De begrafenis van den vermoorde heeft den 22 met veel plechtigheid plaats gehadGambetta en zijn secretaris bevonden zich aan het hoofd van den stoet. De prefect en de gemeenteraad hebben verscheidene procla- matiën en besluiten uitgevaardigdwaarbij de burgers worden aangespoord om in het opsporen der daders en medeplich tigen behulpzaam te zijnen alle openbare vergaderingen en manifestation verboden worden. De raad heeft besloten aan de weduwe Arnand (die van smart krankzinnig is ge worden) een jaargeld toetekennen en van stadswege voor hare kinderen te zorgen. In de 9 uren ten z. w. van Lyon gelegen fabriekstad S. Etienne hebben de voorstanders der commune den 21 ge tracht insgelijks eene manifestatie te doenmaar de bevol king heeftonder den indruk van het gebeurde te Lyon deze poging krachtig te keer gegaan. De heer Laurier is den 18 uit Londen te Bordeaux terug gekeerd en heeft den 19 eene circulaire tot waarschuwing tegen valscke nieuwstijdingen uitgevaardigd. Behalve dc intendanten en andere militaire beambten, zijn voor de opgerichte kampen ook „burgerlijke vice-presidenten", wier functiën de dagbladen niet kunnen begrijpenbenoemd. De te Metz gevangen geraakte maar ontsnapte genl. de Clinchamp is te Bordeaux aangekomen en heeft terstond een commando bij het leger van Bourbaki bekomen. Door een der onderbevelhebbers van het vrijcorps van de Cha- telineauden kapitein Francois kialewordt een afzonderlijk corpsonder den naam van ..jagers van het zuiden" opge richt. Het corps van Chatelineau bevond zich den 11 te Ecueille (Indre), nadat het met gering verlies gelukt was door de pruisische liniën te ontkomen. De afdeeling van het hof van cassatiedie hare zittingen te Poitiers hield, wordt, op last van den minister van justi tie naar Pau verlegd. De te Toulouse uitkomende Gazette de Languedoc heeft aan eene demonstratie van het demagogische gepeupel ten doel gestaanwaarbij de persen van het blad vernield zijn. Wegens den op 16 Aug. te Hautefaye gepleegden moord van den heer Attain de Moneysdie door het gepeupel levend verbrand geworden iszijn thans 1 personen ter dood en 16 andere tot dwangarbeid of gevangenisstraf veroordeeld. De minister Gambetta heeft zich te Bourges, met den genl. Bourbakieenige dagen bezig gehouden met. het organiseeren der 15e, 18e en 20« corpsen van het le leger der Loire, die door deop de ontruiming van Orleans gevolgde geforceerde marschen onder vreeselijke stortregens in zeer slechten toe stand geraakt waren. De minister heeft zich vervolgens naar Lyon begeven. Het verlangen der gematigd-liberalen en der conservatieven naar het onderwijlde bijeenroepen eener Nationale Vergadering wordt met den dag sterker, en vindt ook meer en meer on dersteuning bij de voorname mannen der democratische partij. Pascal Duprat heeft zich herhaaldelijk te Bordeaux vooreen talrijk publiek als een groot voorstander van dien maatregel doen kennen, maar bij zijne hoorders ook heftige tegenspraak gevonden. „Geene vergadering 1 De dictatuur 1" werd hem van verschillende zijden toegeroepen. De genl. Durrieudievóór den aanvang der Loire-ge- vechtendoor den minister Gambetta van zijn commando over het 17' legercorps ontzet isheeft dien bewindsman schriftelijk verzocht omwegens de nieuwe rampen van het vaderlandweder in dienst gesteld te worden. Het voorgenomen maponniek convent te Bordeaux, dat in het belang des vredes werkzaam zou moeten zijnisop last van aen grootmeester der orde3 maanden uitgesteld. Het parijsche gouvernement heeft de oprichting eener rechtsgeleerde, faculteit te Bordeaux gelast. Tot ridder van bet. Legioen van Eer zijn benoemd de ko lonel de CharretteRicciolti Garibaldi en Paul de Cherreuse (garde-mobiel van het dep', der Sarthe die, ofschoon zwaar gewondhet gelid op het slagveld niet wilde verlaten). De prefect der Saöne en LoireFr. Morinheeft den 20 te Mapon eene proclamatie doen aanplakkenwaarin hij het gevecht bij Nuits (dat met het bezetten dier stad door de badenschen geëindigd is) een der schitterendste wapenfeiten van den veldtocht noemt, waarbij het verlies van den 3maal sterkeren vijand 2malen zoo groot was als dat der franschen, zoodat hij den aanval niet dorst hervatten. Den 26 is te Bordeaux eene groote wapenschouwing over de nationale garde gehoudenbij welke gelegenheid de heer Crémieux eene toespraak hieldwaarin hij zeide„het gou vernement heeft besloten om alle reactionair geweld te kee- ren. Alleen de republiek kan en zal Frankrijk redden." De officieren zwoeren de republiek te zullen verdedigen en de garden en de menigte hieven met geestdrift den kreet „leve de republiek 1" aan. De Delegatie heeft bekend gemaaktdat brieven van hoogstens 4 wichtjes tegen 1 fr. port naar Parijs verzonden kunnen worden op eene geheime doch zeer doelmatige wijze. In een artikel der ïndépeudance Algerienne wordt aange drongen op het vormen van ruiterbenden uit africaansche inboorlingenom een inval in Baden en Wurtemberg te doen en daar zoo te moorden en te verwoesten dat het verschrikte Duitschland zijne legers tot eigen bescherming uit Frankrijk terugroept. De Delegatie heeft bepaalddat alle franschendie in seminariën voor den geestelijken siand worden opgeleid, van den 1 Aug. j.l. af geacht moeten wordenaan de bestaande wetten en decreten op de krijgsdienst onderworpen te zijn geweest. De bisschop van Angers had reeds vroeger een beroep op de vaderlandsliefde der studenten voor het. pries terschap nadrukkelijk ondersteunden die van S. Brieuc msgr. David, had in het laatst van Nov., de kweekelingen van zijn groot seminarie aangespoord om vrijwillig afstand te doen van de door de wet verleende vrijstelling en den volgenden dag van allen de verklaring ontvangen dat zij met geestdrift aan zijne roepstem gehoor gaven. De nationale en mobiele garden van Toulon zijn naar het bij die stad opgerichte kamp gezonden. Te Limoges is een luchtballon nedergekomen. De steden in den omtrek van Rijssel maken krachtige toebereidselen ter verdediging. Eene dagelijksche stoombootdienst tusschen Cherbourg en Calais onderhoudt de gemeenschap tusschen de bevelhebbers van de legers in het noorden en het noord-westen. P A R IJ S. Fransche berichten. Een geheel corps troepen iswegens de vele verliezen, die het geleden heeft, ontbonden en bij andere corpsen ingedeeld. Een aantal véroordcelingen, -wegens slechte houding tegen over den vijand, zijn in liet Journal Officiel bekend gemaakt en evenzoo zijn vele officieren bij name genoemddie zich gevangen hadden laten nemen. Een artikel van de National trekt de aandacht waarin voor het eerst sedert 14 Nov., den dag waarop het gevecht bij Coulmiers bekend werd, openlijk tot vrede en toegeven aangemaand wordt. Den 21 is een artillerie-gevecht gehoudendat in ons voordeel afliep. De villa Evrard en Maison Blanche werden door genl. Vinoy bezet. Genl. Ducrot leverde een gevecht vóór het dorp Drancy. Een nader bericht meldtdat de adml. de la Rondere een aanval deed op le Bourget.maar zich daar niet kon staande houden en belangrijk verlies leed; dat genl. Ducrot een hevigen aanval deed op de batterijen bij Pont-Yblon en Mesnil °n 's avonds de hoeven Groslay en Drancy bezet hielddat geul. Trochu den nacht met de troepen doorbracht op het terrein dezer krijgsbedrijven. Er heeft eene volkstelling plaats gehad met het doel om eene billijke verdeeling van vleosch te kunnen doen plaats hebbenen om de personen te ontdekkendie zich aan de krijgsdienst hebben onttrokken. Langs de straten brandt volstrekt geen gas meer. De weinige winkelsdie niet gesloten zijn worden met petro leum verlicht. Niettemin worden minder moorden en dief stallen gepleegd dan anders. Bij decreten van 16 "Dec. zijn de divisie-generaals Finoy, d' Exéa en Frébault tot grootkruis en 5 generaals tot groot officieren van het Legioen van Eer bevorderd. Daarentegen hoeft de opperbevelhebber der nat. garde den chef van het 200" bataljon ontslagenomdat hij en de helft zijner man schappen bij aankomst op de voorposten te Créteilin be schonken toestand verkeerden. Vervolg der Oorlogsberichten in het Bijblad. De minister van binn. zaken heeft bepaalddat aan bel- gische schrijvers en componisten van dramatische werkenin het fransch ot vlaamsch geschrevenen aan directeuren van schouwburgen enz., welke nieuwe werken van dien aard op voeren subsidiën van staatswege zullen worden toegelegd. De Kamer van Afgevaardigden heeft de Verbonds-verdragen aangenom-n: dat met het N.-d.-Verbond met 74 tegen 14 dat met Beieren met 76 tegen 12. en de invoering der woorden Duitsch Rrjk en Duitsch Keizer in de constitutie met 81 tegen 7 st. De Kamer heeft den 23 na eenige discussie over de ver klaringen der regeering betreffende moeilijkhedenverbonden aan eene vroegere verplaatsing van den zetel van het gou vernement, met 192 tegen 18 st. het regeeringsvoorstel tot overbrenging binnen 6 maanden goedgekeurd. Daarna is eeu voorstel van 2(10 Afgevaardigden aangenomenwaarbij aan de stad Florence dank wordt toegebracht voor hare vaderlandslievende houding gedurende den tijddat de zetel der regeering aldaar gevestigd was. Prins Amadeus is den 27 naar Spanje vertrokken; de prin sen Humbert en Carignan en de minister Visconti- k enosta hebben hem tot Spezzia vergezeld. De genl. Cialdini ver trekt als gezant naar Madrid. De minister van binn. zaken Rivero heeft zijn ontslag geno men, ten gevolge van den uitslag der provinciale verkiezingen. Bij de Cortes zijn door leden verschillende wetsontwerpen ingediend, waaronder tot. bekrachtiging der Koningskeuze door eene volksstemming en tot uitstel van de sluiting der Constituante tot na de vaststelling der organieke wetten. Bij de goedkeuring van het proces-verbaal der verkiezing heeft de beer Mendez Vigo geprotesteerd tegen de vóór die goedkeuring gedane reis der deputatie uit de Cortps naar Florenceen heeft de heer Quintero de vernietiging der ver kiezing geëischt, omdat aan de stemming was deelgenomen door leden die ambten aanvaard hadden. Deze Afgevaardigde duidde den hertog v. Aosta met den schimpnaam van marmot aan. Nadat de heer Marios had voorgesteld te verklaren dat de Cortes met voldoening de acte hadden ontvangen waarbij de hertog.de kroon aanvaardt, en de italiaansche natie dankbaar zijn voor het aan de commissie bereide ont haal deed de republikeinsche partij een voorstel om te ver klaren dat er geen grond bestond om te beraadslagen over het eerste deel dezer motie. Den 24 is het voorstel-Robledo om de Cortes den 30 Dec. te ontbinden, met 137 tegen 14 st. aangenomen. De Afge vaardigde Topete bestreed het voorstelen verklaarde zich uit het staatkundig leven te zullen terugtrekken. De Grandes hebben in eene bij den hertog n. Alba ge houden bijeenkomst met, nagenoeg algemeene stemmen be sloten om zich bij het nieuwe Hof niet door eene perma nente deputatie te doen vertegenwoordigen. Den 28 's avondsis op het rijtuig geschoten van den genl. Prim, waardoor hij en een zijner adjudanten gekwetst zijn. Het gouvernement te Parijs en de delegatie te Bordeaux hebben zich omtrent het ontwerp der bijeenroeping eener conferentie, tot schikking van liet oostersche vraagstuk, met elkander verstaan en hunne goedkeuring aan dit plan gehecht,. Ten gevolge daarvan beeft de heer de Chaudordy den 17 eene diplomatieke nota aan onze agenten in het buitenland verzonden. Men verzekert, dat het bewind, op aandrang van Engeland en Oostenrijkheeft afgezien van de aan vankelijk gemaakte voorwaarde voor zijne toetreding deze n.l., dat dc conferentie zich ook met de regeling van het fransch-duitsehe vraagstuk zou bezighouden. De voorwaardelijke amnestie der fenian-gevangenen heeft bij den iersche „nationale" bladen geen dank gebonden. Alle sporen aan tot het openen eener inschrijving ten bate der ballingen. De Sheik van Assyr, in het arabische Schiereiland aan de Roode-zeeheeft zich onafhankelijk verklaard, de kleine stad Ilodeida in bezit genomen en een inval in Yemen ge daan. 15000 Man geregelde troepen zijn van Konstantinopel naar Hedjaz gezonden om den opstand te beteugelen. De hulp van egyptische troepen is atgewezèn dewijl de Onder koning verdacht wordt van zelf een begeerig oog op Arabie te slaan. Te Londen is. op betrekkelijk voordeelige voorwaarden, eene leening van 2 miljoen p. st. gesloten gedeeltelijk tot bestrijding der kosten van bovengenoemde expeditie. Donau- Vorstendommen. Vorst Karei heeft den inwen- digen toestand des lands ter kennis, van de groote mogend heden gebracht en zijne stelling voor onhoudbaar verklaard, indien er geen raad verschaft wordt. De uiterste partijen zweren samende onruststokers worden vrijgesproken en de dagbladen richten de hevigste aanvallen tegen den Vorst. De New-York-Tribune zegt. dat de genl. Schenck in last heeft, om van Engeland geldelijke vergoeding te eischen voor de verliezen door americaansche reeders enz. geleden en voor de kostendoor de Vér. Staten beloopen, door het uitrusten van kapers der Geconfedereerden in engelsche ha vens alsmede de erkenning van de beginselen der onzijdig heid, waarop tot dus ver door de Unie is aangedrongen. De Senaat heeft de benoeming van den genl. Schenck tot gezant te Londen bekrachtigd, en den President gemachtigd om commissarissen te benoemen die zullen onderzoeken of de politieke toestand op S. Domingo eene annexatie van dat eiland raadzaam maakt. De door den President bij de ope ning van het Congres aanbevolen aanhechting vindt onder de Senaatsleden veel tegenstand. Het Congres heeft eene wet verworpen door zekere clique ingediend waarbij aan eene spoorweg-maatschappij eene sub sidie van 1 miljoen morgen land geschonken werd; en uit de postwet alle vrijdommen geschraptwelke ten gevolge hadden, dat de brievenmalen met vrije brieven overladen waren en dat de brievenposterij jaarlijks een tekort ople verde. Niet minder dan 12 Afgevaardigden hebben voor stellen ingediend om de inkomsten-belasting afteschaffen. De roomsch-catholieken houden in de voornaamste steden groote meetings, ten einde sympathie te betuigen voor den Paus en te protesteeren tegen de handelwijze der italiaansche regeering. Zulk eene bijeenkomst, te Philadelphia gehou den bestond uit 50000 personen. De diamantvelden strekken zich thans ovc 1 eene opper vlakte van meer dan 100 engelsche mijlen uit' en het aantal delvers beloopt reeds van 10000 tot 15000. De mailboot Celt brengt voor eene waarde van 40000 aan diamanten naar Engeland over. Op een deel der velden wordt aanspraak gemaakt door de Kaap-kolonie, den Oranje-Vrijstaat en het inlaudsche opperhoofd Waterboer. De President van den Vrijstaat heeft geprotesteerd tegen de zending van een en- gelschen regeerings-commissaris en last gegeven tot verzet tegen diens handelingen. Men heeft vernomendat d'. Livingstone nóg' in leven is en te Mozambique scheepsgelegenheid naar Engeland afwacht. De Koningin van Zweden en Noorwegen heeft den 26 den Haag veria ten. De Koning en de Koningin hebben aan de spoorwegstation afscheid van haar genomen en prins Frederik en prinses Marie hebben haar vergezeld tot Arnhem. De Vorst v.Wied heeft den 23 de residentie weder verlaten. Staten-Generaal. Bij de behandeling der credietwet voor het dep', van binnenl. zaken (dep 24 met 71 tegen 2 st. aangenomen), zijn door de 2' Kamer, op voorstel der heeren v. Daamen Blussé en v. Eek met, 36 tegeu'32 52 tegen 20 en 40 tegen 30 st. geschrapt de posten van 10000,/ 7500 en 12000voor het optrekken eener verdieping op een vleugel van het ministerie van marinehet subsidiëeren van scholen voor middelbaar onderwijs voor meisjes en het in richten van ijkkantoreu voor gasmeters. De 1« Kamer heeft den 29 de credietwetten en de wet op de middelen met algem. of bijna algem. st, aangenomen en is daarna gescheiden. Scheepvaart. 3 Ingezetenen van den Helder hebben het plan ontworpen tot het maken van een droog dok, waar van de kosten geraamd zijn op 140000. Zij zullen beproe ven dit kapitaal bijeen tebrengen in aandeelen van 1000 en halve van f 500. De kamer van koophandel te Haarlem heeft besloten adressen aan de 2'. Kamer te richten, waarbij de afschaffing der patent- en de invoering der inkomsten-belasting en het verleencn eener staats-subsidie voor de oprichting eener di recte stoombootvaart, op N. America verzocht wordt. Toonkunst. Het hoofdbestuur van den Nederl. Zangers- bond heeftals gevolg der in Sept. '69 uitgeschreven prijs vraag met 300 bekroond de compositie van Frans Coenen „de Storm der Zee" en met 200 het Pelgrimsliedvan J. IVorp. Aanbestedingen. Den 23, te Leiden, het maken van eenige buiten- en binnenwerken voor het nieuwe Nosocomi- um Aeademicum, minste insclir. Verlruggen en v. Rooijen te Waddinxveen, voor f 45887. Den 29 te 's Gravenhagehet omleggen Van den Dier gaardesingel te Rotterdam cn het inaken der daarmede in verband staande weikenminste inschr. P. Schreuderste Kapelle a. d. IJssel, voor 134.000. Het leggen van den straatweg langs den Heerenweg inde gemeente Egmond-binnen, van de Berger- tot de Castricum- mer schei, is aangenomen door Tesselaar te Alkmaar, voor f 22322; liet beharden van den Vennewatersweg door C. Ol denburg te Bergenvoor 5646. Giften. Bij den burgemeester van Amsterdam is ontvan gen de som van 5000, ten behoeve van de algemeene armen. Roode Kruis. Eene loterij te Nijmegen heeft f 553 op gebracht. Het Bataviaasch comité heeft op nieuw aan het hoofdbe stuur in den Haag overgemaakt, 7000, hetwelk het bedrag der toezendingen heeft doen klimmen tot 32000. Boven dien is door de commissie te Samarang rechtstreeks naar Nederland verzonden ruim 8200. De tweede nederlandsche ambulance te Metz is den 14 van daar naar Havre vertrokken en aldaar den 17 aange komen. De naar Bordeaux gezonden ambulance is aldaar gearriveerd. Het boofdcomité heeft f *000 verleend ter bestendiging van het lazaret van het Frauen-Verein te Neuwied. Rampen. Het stoomschip Baron v. Heemstravan Har- lingen naar Urk vertrokken om ongeveer 100 visschers naar huis te brengenis nabij de Lemmer in het ijs geraakt daarin 3 dagen gedurende welke de aanwezige proviand verbruikt werd beklemd geweest ennadat de opvarenden het over het ijs verlaten haddengezonken. Tusschen dé Ketel en Schokland zijn 28 schuiten door liet ijs beklemd geraakt. Den 25 hebben eenige wakkere mannen uit Kampen zich over het ijs gewaagd, en al de sche pelingen in de eenige woning op Schokland gevonden, groot gebrek aan levensmiddelen hebbende. Op hun rapport zijn den volgenden dag 20 man derwaarts gegaanmet levens-

Alkmaarsche Courant | 1871 | | pagina 2