t No. z o n i> c; i)i v eënzeven t iyste Jam ya ng. 1871 p» i «ra - 8 J A N U A K l. ©ffictcc! ^cbccltc De Nieuwe Alkmaarsche Courant en de heer Janssens. v cl ckcl ij Uschc 13c ri chtc'i. Krui lijk van den Oorlog. I'ranlii'lik. A .1 A c Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prijs per kwartaal f O,65, franco per post t 0,80, afzonderlijke nommers 5 Cents. Brieven franco aan de Uitgevers HERM». COSTER ZOON. illMiiüü!!" Do Advertentiën kosten van 1 5 regels 0,75, voor elke regel meer 15 Cents; groote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in liet eerstvolgend nommer ingestaan; ingezonden berichten een dag vroeger. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van de belanghebbenden, dat het 1» suppletoir kohier der plaatselijke directe belasting, op 4 dezer door gedeputeerde Staten dezer provincie goedgekeurdop heden aan den Gemeente-Ontvanger alhier ter invordering is uitgereikt. Burgemeester en H ethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 7 Jan. 1871. De Secretaris NUHOUT van der VEEN. POLITIE. Ter terugbekoming aan bet commissariaat van politie voorhanden het navolgende gevondene, als: een 'drooghek, een boa. De inlichtingen door den heer Janssens gegeven omtrent de handelingen van het Burgerlijk Armbestuur'te'sGraven- hage worden niet tegengesproken integendeelzij wor den als waar erkend. ,,De eigen verklaring van den heer Janssens, die wij gaarne als waar en juist aanne men, schrijft de Nieuwe Alkmaarsche in haar nummer van 31 December. Die courant noemt het schrijven van den beer Janssens napleiten. Onjuist. De beer Janssens pleit niet, bij ver- haalt. Vóór de verkiezingen was er nauwlijks tijd om de onwaarheden omtrent den heer Janssens verhaald met een j enkei woord krachtig tegen te spreken, niet om de kiezers j behoorlijk in te lichten. „De lieer Janssens schrijft de genoemde courant j tracht de bewering te ontzenuwendoor ons in der tijd ge- opperd." Onjuist. De beer Janssens tracht niets te ontzenuwen. Hij geeft een verhaal, dat door zijn tegen standers als waar en juist wordt erkend, en waaruit blijkt, dat hetgeen die tegenstanders indertijd aan de kiezers van hem verteld hebben onwaar en onjuist was. De N. A. Ct. zeide aan de kiezers: „dat het vooral aan den invloed van den heer Janssens moest worden toegeschrevendat de bepaling tot stand kwam enz." Nu blijkt, dat het vooral aan den invloed van den heer van der heim moet worden toegeschreven; dat zelfs de heer Janssens in de vergadering waarin de veel bespro ken maatregel voor de eerste maal genomen werd, niet te genwoordig was. Wij hebben het indertijd beweerd, „op grond van hetgeen ons uit 's Gravenhage werd geschreven en 't geen daar als openbaar gerucht gangbaar was," schrijft de A. A. Ct.; „alleen schijnt het nudat het openbaar gerucht zich vergist had. Men gaat duswaar het de inlichting der kiezers geldt, op het openbaar gerucht af, op praat jes^ in den Haag gangbaar. Als het bestuur eener kiesver- eeniging in een onderteekend bericht dat openbaar gerucht tegenspreekt, blijft men het volhouden. Als eindelijk de on waarheid helder en onwedersprekelijk aan den dag komt, heeft men de onbeschaamdheid Ie zeggen: „alleen schijnt het nudat het openbaar gerucht zich vergist had." En wie had dat openbaar gerucht doen ontstaan Het Ilaagsche Dagblad, toen het in 1863 de herkiezing van den heer Jans sens als lid van den gemeenteraad wilde verhinderen. Die tactiek is bekend. Eerst strooit men praatjes uit, en dan beroept men zich op die praatjesals op het openbaar ge rucht Hoe gevaarlijk het isop het openhaar gerucht te ver trouwen blijkt overigens alweder uit hetgeen m het hoofd artikel der Nieuwe Alkmaarsche te lezen staat. Immers in het district Alkmaar was als openbaargerucht gang baar, dat de hoofdartikelen van die courant in den Haag worden geschreven door iemand, die tevens is verbonden aan de redactie van bet. Dagblad van Zuid-Holland en Graven hage. Blijkt nu niet het tegendeel uit het hoofdartikel van 31 DecemberWat wij beweerd hebben leest men daar - hebben wij gezegd op grond van hetgeen ons uit 's Gravenhage werd geschreven. Blijkt daaruit nu niet dadelijk en overtuigend voor ieder, dat de schrijver der hoofdartikelen niet in "den Haag woont? Als hij in den Haag woonde en nog wel verbonden was aan de redactie van liet Dagbladzou hij daarenboven geweten hebbenhoe men in de residentie openbare geruc h- ten gangbaar weet te maken, en er niet met zulk een duiven-argeloosheid op vertrouwd hebben. Ofschoon de eigen verklaring van den heer Janssens als waar en juist aannemende, meent de Nieuwe Alkmaarsche dat zij, wat de hoofdzaak betreft, de kiezers toch niet ver keerd heett ingeljelit. olgen staat hier gelijk met voorgaan zegt zij en al blijkt nu dat de maatregel niet moet vooral worden toegeschreven aan den invloed van den heer Jans sens maar aan den invloed van het tegenwoordig lid der conservatieve Algemeene Kiesvcreeniging, Jhr. Mr. H. J van der Heim, toch blijkt het dat lcij door zijn invloedrijke stem niet gepoogd heejt van dien schooldwang af te houden. Dat schijnt dus bij de Nieuwe Alkmaarsche zoo ongeveer hetzelfde te wezen. Toch geloof ikdatals zjj dit aan de kiezers had gezegd, niemand haar zou hebben tegengespro ken, want het was de waarheid geweest. Als ooit de heer Janssens weer candidaat voor de Tweede Kamer mocht worden, zal de Nieuwe Alkm. geen tegenspraak ondervinden, als zij aan de kiezers mededeelt: in 1862 heeft de heer S\ss, '- sens niet gepoogd het burgerlijk armbestuur te 's Gravenhage te doen terugkomen op besluiten in zijn afwezigheid op aan drang van hel conservatieve medelidden Inspecteur van het Lager Onderwijs Jhr. Mr. H. J. van der Heim tot bevor dering van het schoolbezoek van de kinderen der bedeelden genomen. Wat den maatregel zeiven betreftdien de Nieuwe Alkm. gewetensdwang heeft genoemd ook daaromtrent heeft öf het openbaar gerucht' of de heer van der Hem onwaarheid gesproken. Het openhaar gerucht te ge- looven dat zoo even op grove onwaarheid is betraptgaat moeilijk. Ik voor mij geloof den lieer van der heim, en uoodig de Nieuwe Alkm. uit, dit'ook te doen. En wat zeide de heer van der Heim in de vergadering van den gemeen teraad van 's Gravenhage van 22 September 1863 Hot volgende: „Wat verlangden de adressanten (de kerkelijke armbesturen)? dat het burgerlijk armbestuur als algemeenen maatregel zou aannemen dat ieder bedeelde de school kon kiezen naar welgevallen. Komt de arme het geval is vrij onwaarschijnlijk - en verlangt hij van ons armbestuur dat zijn kind op eeuige bijzondere school ga, omdat daar het on derwijs meer overeenkomt met zijne godsdienstige overtuiging, geen armbestuur, wij althans niet, zou zoo iets weigeren. Maar iets anders is liet, vrij te laten eene keuzealleeu om der vrijheidswille. Want, met alle bijzondere scholen zulleu ons de noodige opgaven willen doen, niet alle bijzondere scholen J zijn even goed ingericht voor zulke kinderen, noch hebben altijd plaats; maar vooral niet altijd zou die keuze in het be- lang zijn van liet onderwijs, maar wel om de verpligting te ONTDUIKEN AAN DEN VERPLEEGDE OPGELEGD, OM ZIJN kind school te zenden. Dit is do eenvoudige toedracht der zaak." Als dit inderdaad de toedracht der zaak is en ik voor j mij heb niet de minste reden om de waarheidsliefde van I den heer van der Heim te betwijfelen. dan kan hier,' ook van geen gewetensdwang sprake zijn. Of zal de Nieuwe Alkm. ondanks de treurige ondervinding zoo even opgedaanaan het openbaar gerucht geloof hechten Tegenover de eigen verklaring van den lieer van der Heim? Neemt zij daartegen ook deze verklaring „gaarne ais waar eu juist" aan. dan zal zij moeten erkennen, dat het open baar gerucht zich tevens heeft vergisttoen liet den bedoelden maatregel beschreef als een geweld aan uet ge weten DER BEDEELDE OUDERS GEPLEEGD. W. V. D. K. De nationale garde van Lyon heeft den minister Gambettu S een van zeer vele handteekeningen voorzien adres aangebo- j denwaarbij het verdwijnen der roode vlag van liet raad- huis dringend verzucht werd. Het radicale blad le Drapeau Rouge heeft het antwoord op dit adres niet afgewachtmaar I zijne verschijning gestaakt. Aldaar zijn_ reeds 60 personen in hechtenis genomen ter zake van liet vermoorden van den heer Arnaud. Zijne we-1 duwe (die niet krankzinnig is geworden) heeft voor d" j inschrijving bedanktwelke de nationale garde voor haar wilde openen. Voor de oprichting van een monument is eene I 10 centimes-inschrijving geopend. Garibaldi heeft de bevolking van Besanfon bericht, dat hij den hem toegedaehten eeredegeu niet kan aanvaarden dewijl hij voor zijne troepen alle eereblijken heeft afgewezen en voor zich zeiven geene uitzondering mag toelaten. De Algemeene- en Arrondissements-Raden zijn opgeheven; de eersten zullen vervangen worden door Departementale Commissionte benoemen door het gouvernementop voor dracht der prefecten. De gematigde partij is met dezen maatregel weinig inge nomen. De Algemeene Raden waren de laatste vertegen woordigers van het algemeene stemrecht en hadden Hiet geestdrilt alle gevraagde subsidiën en leeningen voor de plaatselijke eii lands-verdediging toegestaan. Den 15 is al het in de groote wapenfabriek te Poitiers voorhanden materieel over den spoorweg naar Bordeaux n-e- zondenom het tegen een coup de main des vijands te beveTli- gen. Ruim 200 voertuigen waren noodig om dien voorraad uit liet tuighuis naar het spoorwegstation te brengen. De genl. Loverdo, directeur van liet wapen der infanterie en der cavallerie bij het dept. van oorlog te Bordeauxheeft zijn ontslag genomenzoo het heet wegens redenen van "e- zondheidmaar naar men meent ten gevolge van oneemg- heden tussohen hem en de Delegatie. De municipale commissie te Toulouse, die, na de Sep- tember-revolutieter vervanging van den conservatieven ge meenteraad, door het gouvernement benoemd was, heeft, na reeds in Nov. te vergeefs hij den regeerings-commissaris Duportal ie hebben aangedrongen op hare vervanging door een, door het algemeen stemrecht benoemd bestuur, den 18 Dec. haar ontslag ingediend. ie lours zijn 2 italianen aangekomen, die een middel tot besturing van luchtballons hebben uitgevonden en deze ontdekking uitsluitend aan de trnnschc belangen dienstbaar willen maken. Den 21 en 22 zijn door eene noord-americaansohe en door eene van Southampton aankomende fransclie stoomboot te Brest weder 240,000 geweren (nieuw model), een overgroot aantal karabijnen en verscheidene miljoenen patronen aange bracht. Een en ander is oiimiddelijk verder gezonden en de transcke stoomboot is naar Southampton teruggekeerdom eene nieuwe lading te halen. De gemeenteraad van Bordeaux heeft eenparig een adres aan de Delegatie goedgekeurd waarin verzocht wordt om krachtige maatregelen te nemen, tot verwijdering van de oorzaken der nationale rampspoeden en tot verzekering van de zegepraal der fransclie legersen daartoe alle bonapar- tisten eu reactionairen als medeplichtigen van den buiten- landscken vijand te verwijderen. De minister Crémieux is den 23 in den raad verschenen en heeft, toegevende dat de regeering zich in cïe vaderlandsliefde van vele amhtenaren die op hunne posten gelaten waren, vergist had, verzekerd, dat op de wenken van den raad acht zal worden gegeven. De minister Qambetta is den 29 aldaar aangekomen en door eene talrijke menigte opgewacht. De kol. Celler. die bij het gevecht van Nuit.s ernstig ge kwetst wasis den 27 overleden. Aan het pruisische gouvernement is een vrijgeleide gevraagd vooi den lieer Favreten einde de conferentie te Londen te kunnen gaan hij wonen, waarvan de opening, hem ten gerievecenige dagen is uitgesteld. De heer Pascal Duprat verklaart in la Girondedat hij iij zijne openbare voordrachten niet eene Constituante, maar eene Vergadering der Algemeene Defensie verlangd heeft, te vei kiezen door de nog niet overiieerde departementen en bestemd om met het bestuur de zorg voor de openbare aan gelegenheden te deelon. liet kamp hij Oonliein Bretagneis geheel opgebroken, zijnde de weerbare manschappen naar liet leger van Chanzy en de overigen naar Rennes gezonden. i'e'1v gewezen redacteur der republikeinsch-democrati- sene Siede. Anatole de Laforge, tot herstel zijner te S. Quentin bekomen wondente Tours aangekomen wasontving hij aanstonds een bezoek van den legitimist de Cathelineau. om hem met zijne betoonde dapperheid geluk te wenscheu. Thans hemt r.czoter zake zijner benoeming tot ridder vijn liet legioen van eer, een brief van gelukwenscliing ontvangen van den heer de Laforge, uit de hadplaats de Cambo (Pyreneeën). Den 1 Jan. hebben ziek te Bordeaux meer dan 50000 jj mensclicn voor liet gebouw der prefectuur vereenigd eu de regeering 2 adressen aangeboden. De minister Gambetta I hield eene toespraak, die veel geestdrift verwekte. De luchtballon Tourville is te Limoges nedergekomen. Jv. prefect van Pns-de-Calais heeft den 28 eene proclama tie uitgevaardigd waarin hij het door kwaadwilligen uit.ge- strooide geruchtdat Atreckt ziek niet te weer zou stellen, nadrukkelijk logenstraft. De minister van oorlog der Delegatie heeft, bij circulaire, de bevelhebbers der legercorpsen ten dringendste aanbevolen om mets te verzuimen, wat strekken kan tot beschutting dei kiijgslieden tegen de strenge koudezoo door liet eisclien van een onderkomen in alle woningen en door het inkwar tieren in steden en dorpen der in de kampen gelegerde manschappen. Ter verzekering der gemeenschap met het buiteuland heeft de Delegatie besloteneene stoompakketdienst tusscken Bor deaux en Southampton te openen, waardoor 20 malen 's maands gelegenheid tot vervoer zal bestaan. ^';11 Tuadsheer in het, hof van Aix, deneer de Payan Dumou- lmheelt de klok van zijn landhuis aangeboden voor het gieten van geschut, maar de prefect van de Drörae, Peigne Crémieux, heelt dat geschenk niet aanvaard omdat hij in zijne prefec- vuur een document gevonden had, waaruit bleek, dat genoemde heer, als lid der gemengde commissie in 1851 2500 repu blikeinen had helpen verbannen. In eene nota van den 2 Jan., door alle leden der Delegatie onderteekend, worden de personendie daartoe in staat zijn, uitgenoodigd, hunne belasting over het geheele jaar in eens te betalen, en de overige om zoo veel vooruit te betalen als zij kunnenten einde de regeering in staat te stellen, in de zware kosten van den oorlog te voorzien. Het gemeentebestuur van Tours beeft een protest openbaar gemaa.vt tegen het van pruisische zijde verspreide bericht, als zou de stad om een pruisisch garnizoen gevraagd hebben. De te Angers verschijnende bladen V Union de V Ouest en I Ami du Peuple zijn voor 2 maanden geschorst. Belegering van Parijs. Het gouvernement heeft, bij decreet van IS Dec. bepaald, dat de officieren der mobiele nationale garde vooraanzoo lang de veld-operatiën durendoor de regeeringop voor dracht van den minister van oorlog, benoemd zullen wor den, dewijl de jongste krijgsvoorvallen bewezen hebben, dat de rechtstrecksche verkiezing der bevel voerenden gevaar oplevert voor genoemde operatiënen de regeering belet om aan mannen van bekwaamheid een bevel optedragen en op liet slagveld bewezen diensten te beloonen. Het meerendeel der parijsche couranten meentdat Prank - rijk geen deel moet nemen aan de londensche conferentie maar zich uitsluitend met het verjagen des vijands moet be zigkouden. In de laatste dagen vóór den uitval van 21 Dec. is de aflevering door de particuliere gieters van stukken gesehut naar de nieuwe modellen zoo belangrijk geweest, dat het personeel der commissie van keering verdubbeld is moeten worden. Het bestuur is, krachtens het decreet van 16 Dee., overgegaan tot het onteigenen ten algemeenen nutte der paar- den van weelde. De familie liotlischild is voorgegaan met het vrijwillig afstaan barer paarden en dit goede voorbeeld heeft veel navolging gevonden. Voor de opgeëisclite paar den wordt 1.25 tot 1.75 fr. per kiiogr. vergoed, voor de uit eigen beweging aangeboden 1.50 tot 2 fr. p. k. Ver duistering wordt gestraft met eene boete gelijkstaande met de waarde van het dier, maar nooit minder dan 1000 fr. De lichtgewonden zijn uit de hospitalen naar de parti culiere ambulancen overgebracht, ten einde een groot aantal bedden beschikbaar te houden voor nieuwe gekwetsten. De schouwburgen zijn gelast hunne voorstellingen op 21 Dec. te staken en hunne localen beschikbaar te houden voor de gekwetsten. Den 21 hebben 5 bataljons mobiele garden en 1 bataljon van Montmartre Neuilly-sur-Marne zonder slag of stoot 'be zet maar 's avonds op hoog bevel weder ontruimd, 's Nachts namen de pruissen er bezit van, maar den 22 werden zij er door de granaten van fort Rosny uit verdreven en den 22 trokken dezelfde bataljons er weder binnen. De ontrui- van le Bourget geschiedde den 21 op raad van den _s <-■ (j> - -*■ vaja imuu va.ii ucil adml. de Laroncicrevoordat er een aanzienlijke vijandelijke macht kwam opdagen. A an 20 tot 3 1 Dec. is geen enkele duif aangekomen. Uit een den 25 aan de voorposten afgegeven duitschen brief heelt men de nederlaag van het noorderleger vernomen. Bij legerorder van den genh Schmitzchef van den staf van genl. Trochuvan 27 Dec., is bekend gemaakt, dat, hoezeer de troepen, in liet belang hunner gezondheid, wegens de streuge koudehunne vroegere positien weder hebben betrokkendaaruit niet mag worden afgeleiddat de aau- gevangenen operatie gestaakt is. De gemobiliseerde garde heeft den 26 een bataljon saksers uit zijne stelling bij Maisón-Blanche verdreven. De^ pruissen hebben den 28 een hevigen aanval gericht op Nogent, Rosny en Mont-Avron, belegerings-batterijen desmaskeerende. Zij ziju met belangrijke verliezen afgeslagen. Den 29 hebben wij de hoogvlakte van Mont-Avron ontruimd en al onze kanonnen medegenomen. Door het bombarde ment hebben wij vele verliezen geleden. De vijand ging den 29 den gelieelen dag voort met het krachtig beschieten der forten NoisyRosny en Nogent. Hij heeft in 2 dagen 12000 projectielen geworpen. Het fort Rosny werd zoo geteisterddat de bomvrij geachte kazematten doorboord werden. Door de werking der artillerie zijn de duitsche positien in het bosch van Bondy onhoudbaar geworden. Den 28 zijn op verschillende punten der buitenwijken door aldaar niet te huis beboerende lieden ongeregeldheden ge pleegd en verwoestingen aangericht. De bedrijvers werden door patrouilles uiteengedreven. De ontruiming van de hoogvlakte Avron veroorzaakte on der het publiek veel leedwezen. Sedert die gebeurtenis is een groot gedeelte der sedentaire nationale garde geconsigneerd. De maires der arrondissementen hebben den 28onder voorzitting van den minister Favreeene langdurige bijeen komst gehoudenom te beraadslagen over de verdediging der stad eu over de houding van sommige leden van het gouvernement. De heer Delescluze en zijne vrienden richt ten een hevigen aanval tegen den genl. Trochu en de mi nisters Favre en Picardmaar de gematigde denkbeelden behielden de overhand. De vergadering bepaalde zich tot den wensckdat de krijgsoperatiën met den meest moge lijken (jver mochten worden voortgezet. Men verzekertdat het kasteel Malmaison door het ge schut van den Mont-Valérien vernield is. Onderscheidene dagbladen, o.a. de Palrie en de Temps, beginnen genl. Trochu aantevallen, verlangende, dat tot eiken prijs uitvallen zullen plaats hebben. Anderen noemen den genl. Vinoy reeds als den opvolger van Trochu. Duitsche berichten. De correspondent der Times schrijft uit Versaillesdat de genl. Trochu onder het vuur van het tort Valerien een uitgebreid gerei rancheerd kamp gereed maakt en approviandeertwaarin hij zichals Parijs uitge hongerd zal zijn en de bevolking te lastig wordt, kan te rugtrekken. Het fort zelf is eene kleine stad; hei is buiten schot en bestrijkt Parijs. Den 27 hebben 76 kanonnen het geschut van Mont-Avron, waardoor de insluitingslinie bedreigd werdtot zwijgen ge- bTiacht. Biunen 3 uren had de vijand het vuren gestaakt en hadden zijne troepen het dorp Avron ontruimd. Uit Raney werden 12 bommen in de parijsche voorsteden La Villette en Belleville geworpen. Den 28 werd de spoorwegstation van Noisy-le-Sec met goed gevolg beschoten en dc in Bondy can- tonneerde vijandelijke artillerie verdreven. Het verlies aan onze zijde bedroeg 3 man. Den 29 is de geheele hoogvlakte zonder verlies, door eene afdeeling van het I2e (saksische) legercorps bezet. Men vond er vele affuitengewerenam munitie, alsook een aantal gesneuvelde vijanden. De ont ruimde batterij werd met zwaar geschut gewapend. Het beschieten der vijandelijke stellingen ten n. o. van Parijs is den 31 Dee. en 1 Jan. met goed gevolg voortgezet. De vijand heeft zijne vooruitgeschoven positiën aldaar ijlings verlaten; uit de lorten Nogent, Rosny en Noisy werd den 1 niet meer geschoten. Den 3 heeft alleen liet fort Nogent het hevig kanonvuur zwak beantwoord. Den 5 is het beschieten der forten ten zuiden van Parijs aangevangen. Het belegeringsleger wordt nog vermeerderd met 40 prui sische eompagniën vesting-artillerie en zal na aankomst daarvan 25000 man van genoemd wapen bezitten. Het getal kanonnen en mortieren, in batterij gebracht, stijgt door deze ver meerdering tot 1500. De luit.-genl. Kameke, onder wiens leiding Thionville, Montmédy en Mézières veroverd zijn, is, met ontheffing van het commando der 14* infanterie-divisiede opperste leiding der operatiën van het corps der genie bij het aan tasten van Parijs opgedragen. Verdere krijgsberichten. Fransclie berichten. Het voormalige Loire-leger (de strijd krachten die thans ondir het opperbevel van den genl. Chanzy vereenigd zijn)^ heeft het tooueel zijner operatiën naar het dep', van de barthe overgebracht. Het heeft op zijnen af tocht de pruissen ver achter zieh gelaten, en deze vonden overal waar zij doordrongen de wegen door de genie afge sneden.^ Om de operatie tegen Vendöme te volvoeren, heeft prins Fredenk Karei 32 mijlen in eene enkele étappe moeten afleggenzoodat nagenoeg de helft zijner troepen onderweg is achtergebleven en zich eerst den volgenden dag bij zijn corps heeft kunnen aansluiten. loen een duitsck detachement zich bij Tours vertoonde, is een gedeelte der nationale garde het te geinoet gegaan waardoor het in eene schermutseling genoodzaakt werd te- rugtetrekkeu. Door de 30 granatenwelke de pruissen vervolgens in de stad wierpen is veel schade aangericht en zijn 2 burgers (o.a. de heer P. Beurtheretredacteur van V Union Liberale) gedood. De vijand heeft Nuits, na het 's avonds bezet te hebben, in den vroegen morgen van den volgenden dag verlaten met achterlating zijner dooden en gekwetsten. De pruissen hebben, na de ontruiming van Dyon op 27 Dee., ook Gray ontruimd en hun overhaasten terugtocht naar Vesoul voortgezet. De genl. laidherbe is. bij dagorder aan het noorderleger, opgekomen tegen de telegrammen uit Versailles omtrent den slag hij Pont-Noyelles. Zijn leger was niet 60000 man sterk, maar 35000, die niet eens allen in het vuur zijn ge weest; evenmin zijn 1000 man gevangen gemaakt; de eenige

Alkmaarsche Courant | 1871 | | pagina 1