Drieënzeventigste No. 3. 1871 15 JANUARI. Z O l> G #fficicc! ©cbccltc SSllHiKï ving voor de Nationale Militie Een derde Ministerie Thorbecke. £&Ufidij?ischc iacvichtcu. Kronijk van den Oorlog. FranLi'ljii. I. k X V c A Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prijs per kwartaal f O,Gó, franco per post f O,SO, afzonderlijke nommers 5 Cents. Brieven franco aan de Uitgevers IIERM". COSTER ZOON. tea» De Advertentiën kosten van 15 regels 0,75, voor elke regel meer 15 Cents; groote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in liet eerstvolgend nommer ingestaan; ingezonden berichten een dag vroeger. 11 ti Alkmaar, 12 Jan. 1871. Het GEMEENTEBESTUUR van ALKMAAR vraagt aan de OPENBARE ARMENSCHOOL een 5en HULP ONDERWIJZER op f 360,jaarwedde. Bevoegdheid tot het geven van onderwijs in het teekenen zal eene aanbe veling zijn. Sollicitatiestukken franco intezenden vóór 29 Januarij 1871. BEYOLKING. De onderstaande personen worden in hun belang verzocht, zich ten spoedigste ter gemeente-secretarie aan te meldeu. Maarten Zwart, laatste woonplaats Egmond a/ Zee- Cor nelia Helena de Lange, 1. w Amsterdam. Hendrik Molenkamp, 1. w. Ilaringcarspel. Jan Riet1. w. Hoorn A. H. Klugt, 1. w. Amsterdam. Cornelia van R leringen1. w. Beverwijk. Nicola as van der Kin1. w. Gouda. Cornelia Culp1. w. Blokzijl. Maartje Groot1. w. Akersloot. Elisabeth Roden burg 1. w. Heer-Hugo-Waard. op 17, 20, 21 en 27 Januarij 1S71, 's namiddags van 5 tot 7 ureten raadhuize der gemeente Alkmaar. Lijst van brieven, waarvan de geadresseerden onbekend zijn, verzonden gedurende de 1". helft der maand December 1870 Wed". G. SMIT, Alkmaar; H. LAMMERSMA Wed'. BAKKER, Amsterdam; K. DOL, Assendelft; I. DAVIDS, de Worrner. Van de hulpkantoren: BurgervlotbrugMARIE de HARDER, Amsterdam. DirkshornJ. LEEUWENBURG, Nieuwenoord. Eindelijk ishetwelmogelijk, de aankondiging der optreding van het nieuwe Ministerie met een ander woord te beginnen eindelijk dan is de verlaten post weder bezet, en wel door volgelingen van hetzelfde vaandei. Er heeft een verwisseling van personen plaats gehad, maar de richting der rceerin0, is dezelfde gebleven. De man die de leden van liet vorig Mi nisterie bijeenbracht, doch daarin zelf geen zitting nam, is thans in persoon als Minister opgetredendoor een voldoend aantal ambtgenooten ter zijde gestaan. De optreding van dit Ministerie geeft rust. Na al die dagen en weken van onze kerheid stort zijn onverwachte verschijning een weldadige kalmte in het bekommerd gemoed. Het schip van staat dreef om zonder stuurman zonder een bepaalden koers te houden op de gelukkig rustige en van klippen on zandbanken vrije zee. En zoolang do post aan het roer onbezet bleef, wist men niet wie er de hand aan zou kunnen slaanwelken koers hij zou beproeven te houden, of er goede verstandhouding en samenwerking bij de overige bemanning zouden gevonden wordenen welke proefnemingen er misschien genomen zou den worden om, bij gemis van die samenwerking, de beman ning gedeeltelijk te veranderen. Die onrust is thans geweken, Het roer is toevertrouwd aan een ervaren handaan een stuurman die vertrouwen in boezemt, De vrees der liberalen, dat de regoering, zonder dat daartoe voldoende aanleiding bestond, aan de leiding eener andere richting gou worden overgegevenis onrregrond gebleven^ Wordt daarorn de optrediug van dit derde Mi nisterie 1 horbecke door alle liberalen met gej uiob begroet f Men weet beter. Waarom verzwegen wat. genoeg js geble ken De heer Thorbecke geniet bij de liberalen niet meer dat algemeen en onverdeeld vertrouwen, dat hem vroeger te beurt viel, Het is onwaar, wat van de zijde der tegenstan ders van de liberale partij beweerd isdat deze staatsman door zijn vroegere volgelingen met ondank wordt behandeld, wordt verschopt en verstooten. De liberale partij in Neder land zal nooit vergeten wat zij aan zijn ijver en volharding heeft te danken, en zal jegens geen Minister zoo welwillend en medewerkend zijn ais jegens den Minister Thorbecke maar^ ook al werd iri het een of ander opzicht ondersteuning geweigerdtoch kon er van ondankvan verschoppen of ver stooten nooit sprake zijn. Het volgen van een politieken leider is geen dienstbaarheidgeen gevolg van een gevoel van verplichting of dankbaarheid, maar een vrijwillige en ijverige medewerking ter liefde v^n de zaak, ter wille van het gemeenschappelijk doei, waartoe men den leider in staat acht den besten weg te wijzen en de geschiktste middelen te bozigen; een gevolg van een gemeenschappelijke overtuiging, van gehechtheid en trouw aan het vaandel dat de leider om hoog houdt. Nu is de heer Thorbecke een te lang beproefd aanvoerder zijn daden zijn te veel en te belangrijk zijn kunde en doorzicht, zijn ervaring en beleid, zijn onwankel baarheid en volharding zijn te bekend, dan dat de liberale partij zou aarzelen een Ministerie waarvan hij het hoofd is, krachtig en bereidvaardig te steunen. M&ar waarom is dan de oplossing van de Ministerieel^ crisis met zoo van ganseher harte toegejuicht, niet met on gemengde blijdschap vernomen Waarorn is er aarzeling en bezorgdheid f Omdat de bonding van den heer Thor becke ir. dep laatsten tijd voor velen raadselachtig is ge weest en de verklaring, die er van gegeven werd, weinig overtuigend voorkwam. Ook zijn houding gedurende de crisis wekte bevreemding. Wat is er tocli, blijft men vragen, van bet door hem afgegeven attest, dat de liberale partij in Nederland ziek is, en dep daarbij gevoegden raad, dat men daarom oin Ministericele leiding naar de conservatieven moest gaan F Maar dit zijn kleinigheden. Een man als Thorbecke heeft zich het vertrouwen der liberalen te lang en te overtuigend waardig gemaakt, dan dat iets raadsel achtigs in zijn houding bij deze of gene gelegenheid dat vertrouwen zou kunnen doen wankelen. Er is iets anders en gewichtigers, Op de vraag, wie den beer Thorbecke als ambtgenooten 7 7 7 'er zijde staan, zal, behoudens ééne uitzondering, het ant ler gemeente-secretarie is tegen betaling van 5 cents ver- woord voor de groote meerderheid der liberalen wel bevre- krijgbaar de instructie voor den stads-aanplakker (Gemeen- j digend luidenja enkele namen zullen met ingeno- teblad No. 89). j menheid zijn gehoord. Ook de naam, waarop zeker met NATIONALE MILITIE. KENNISGEVING. BURGEMEESTER enWET HOU DE LIS van ALK MA A R; Gezien art, 26 der Wet op dc Nationale Militie, van 19 Augustus 1861 (Staatsblad N°. 72). Brengen bij deze ter kennis van de belanghebbenden: Dat het, register der in het jaar 1870 alhier voor de Na tionale Militie ingeschreven personen benevens de alphabe- tisebe naamlijstter inzage zullen liggen ter Secretarie dezer gemeente, van af heden tot en met den 22 dezer maand, van des voormiddags 10 tot, des namiddags 2 ure, binnen welken tijd tegen voormelde registers bezwaren kunnen in geleverd worden bij den Heer Commissaris des Koniugs in deze Provincie. Alsmede Dat ten aanzien van het inleveren dezer bezwarenbij art. 99 der gd.'welde wet zijn gemaakt de volgende bepalingen //De bezwaren worden bij Gedeputeerde Staten ingediend //door middel van een door de noodige bewijsstukken ge- //staafd verzoekschrift op ongezegeld papier, onderteekend *door hem die ze inbrengt. Deze brengt het verzoekschrift //in tegen bewijs van ontvang bij den Burgemeester zijner //woonplaatsdie het terstond aan Gedeputeerde Staten op- »zendt." Burgemeester en It ethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 12 Jan. 1871. De Secretaris, NUHOUT van der VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR verzoeken de ingezetenen die hunne rekeningen ton laste der gemeente over 1870 nog niet hebben ingeleverdten spoedigste zulks te doen bij den gemeente-architect, Burgemeester en ethouders voornoemd, Alkmaar. A. MACLAINE PONT. 12 Jan. 1871. Be Secretaris, NUHOUT van der VEEN. BURGEMEESTER cn WETHOUDERS van ALKMA A R brengen ter kennis van de belanghebbenden dat de stads-aanplakker, krachtens de instructie, door hen 3 Januarij 1871 vastgesteld, met ingang van 15 Januarij e.k., voor het aanplakken van billetten mag vorderen voor de aanplakking van vel mediaan papier en daar beneden f 0,10 n n its n n 0,15 li n vu n ir 0,25 Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. MACLAINE PONT. Be Secretaris, NUHOUT van der VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR voldoende aan den inhoud der circulaire van Heeren Gede puteerde Staten der provincie Noord-Holland, van 11 Julij 1811 No. 73 (Prov. blad No. 61). Brengen mits deze ter kennis van de ingezetenen hunner gemeente de bepalingen der wet van 1 Maart 1815 (Staatsbl, No. 21), luidende als volgt: 1. Dat op Zondagen en op zoodanige godsdienstige feest dagen, als door de kerkgenootschappen van de Christelijke godsdienst dezer landen algemeen erkend en gevierd worden, niet alleen geene beroepsbezigheden zullen mogen verrigt wordenwelke de godsdienst zouden kunnen storenmaar dat in het algemeen geen openbare arbeid zal mogen plaats hebbendan ingeval van noodzakelijkheidals wanneer de plaatselijke regeering daartoe schriftelijke toestemming zal geven. 2. Dat op deze dagen met uitzondering van geringe eet- Wftrongeene koopwaren hoegenaamd op markten, straten of openbare plaatsen zullen mogen worden uitgestald of verkocht, en dat kooplieden en winkeliers hunne waren niet zullen mogen uitstallennoch met open deuren verkoopen. 3. Dat gedurende den tijd, voor de openbare godsdienstoe fening bestemdde deuren der herbergen en andere plaatsen alwaar drank verkocht wordt, voor zooverre dezelve binnen den besloten kring der gemeente liggende zijnzullen gesloten zijn, en dat ook gedurende dienzelfdeu tijd, geenerhande spelen, hetzij kolven, balslaan of dergelijke mogen, plaats hebben. 4. Dat geene openbare vermakelijkhedenzoo als schouw burgen publieke danspartijen concerten en hardraverijen op de Zon- en algemeene feestdagen zullen gedoogd worden zullende bet aan de plaatselijke besturen worden vrijgelaten, hieromtrent eene uitzondering toetestaanmits niet dan na het volkomen eindigen van alle godsdienstoefeningen. 5. Dat de plaatselijke policie zal zorg dragen, ten eiade alle hinderlijke bewegingen en gerucht in de nabijheid der gebouwen tot de openbare eeredienst bestemd en in liet algemeen alles wat dezelve zouden kunnen hinderlijk zijn, te voorkomen of te doen ophouden. 6. Dat de overtredingen tegen de bepalingen van dit besluitnaar gelang van personenen omstandigheden zul len gestraft worden met eene boete van niet kooger dan vijf en twintig guldenof met eene gevangenis van niet langer dan drie dagen voor de overtredersdie buiten staat mogten zijn deze boete te betalen. 7. Dat bij eene tweede overtreding de boete of straf zal verdubbeld worden en wijders al de te koop gelegde of uitgestalde goederen verbeurd verklaard en de herbergen of andere publieke plaatsen voor ééne maand gesloten. En dat door deze algemeene verordeningen alle daarmede niet overeenkomende provinciale of plaatselijke reglementen en inrigtingen zullen gehouden worden voor vervallen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 13 Jan. 1871. Be Secretaris, NUHOUT van der VEEN. de giootste belangstellingmet gespannen verwachting de aandacht werd gespitst? Welke die naam was, weet ieder: de naam van den Minister van Koloniën in het Minis terie-1 horbecke. Wie zal naast hem als Minister van Ko- omen zitting nemen? vroeg men. Eu men had recht zoo te vragen. \Vant meer en meer was het duidelijk geworden, dat er op dit gebied geen volkomen eensgezindheid, geen vas.e gemeenschappelijke overtuiging bestond tusschen een groot aantal, ja tusschen de groote meerderheid der liberale leden van de Staten-Generaai en den heer Thorbecke. Zijn gematigdheid is in huil oog niet veel anders dan ko loniaal conservatisme. Terwijl hij den individueelen grond eigendom voorstelt als de bekrooning van het gebouw der Indische hervorming, zijn zij overtuigd, dat die eigendom er den grondslag van moet uitmaken. Wie zal dan in bet Mi nisteriel horbecke met het departement van Koloniën be last worden, bkef een belangrijke vraag. Het antwoord is bekend: Mr. P. P. vanBosse, laatstelijk Minister van bmancien. En daarmee is het raadsel opgelost.Neen daarmee is het raadsel aan het Nederlandsehe volk opgegeven, zegt het Handelsblad (nummer van 12 Januari), en te "recht De lieer van Bosse heeft wel deel uitgemaakt van het Minis terie I kansen van de Putte, wiens koloniale politiek on- getwijfeld den bijval ondervond en steeds meer ondervindt van verreweg de meeste liberale leden der Staten-Gencraal maar hij was toen Minister van Financiënen is thans als Minister van Koloniën opgetreden naast den heer Thor becke. Doch er is gelukkig, tegenwoordig vooreerst niet veel wetgevende arbeid op koloniaal gebied te verrichten wordt tot, geruststelling opgemerkt. Door de wetten onder den Minister de Waal tot stand gekomen is zooveel beslist, dat men zich voorloopig met, de uitvoering en toepassing kan tevreden stellen, toegegeven; doch is het onverschillig onder wiens oppertoezicht als Minister van Koloniën en on der wiens onmiddellijke leiding als Gouverneur-Generaal die toepassing geschiedt Wat de belangrijkste wet betreft, die van 9 April 1870 (Staatsblad n». 71), komt bijna alles op de uitvoering aan. „Volgens regels dns begint haar eenig artikel by algemeene verordening te stellen, worden gronden afgestaan in erfpacht." Volgens rebels bii algemeene verordening te s t e 11 e n welk een ruimte is hier gelaten voor het beleid van den MinisterHet zijn do Minister er de Gouverneur-Generaal die bier heb ben te beschikken te regelente bepalen en toezicht te houden. Geen wonder, dat men met belangstelling uitziet naar de woorden en daden van den nieuwen Minister van Kolomen en naar den aanstaanden opvolger van den heer JV1IJER. De Arnhemsche Courant ontvangt den heer van Bosse met een voorkomendheidwaaraan die Minister van dit blad zeker met gewoon was. Hij wordt dan ook thans door den heer ihorbecke geïntroduceerd, en werkt alzoo mee tot het maken van een echte hazepepor 't Kan zijn voordeel hebben, zegt deze courantdat een Minister van Koloniën niet zoo in bijzonderheden bekend is met het Indisch bestuur en daar omtrent, slechts algemeene denkbeelden heeft. Hij moet leiden en de richting aangeven en toezien dat de aangegeven rieh- mg gevolgd woirdt» maar niet treden in de werkzaamheden van den Gouverneur-Generaal. Al neemt men deze redenee ring gaat aan, dan volgt er nog niets meer uit, dan dat de heer van Bosse een goed Minister van Koloniën kan zijn De toekomst zal leeren of hij het isen welke richting hij zal volgen. Maar er is meer; de Arnhemsche Courant heeft een deugd m den lieer van Bosse opgemerkt, die hem in hare oogen als. Minister van Koloniën al bijzonder aanbe velenswaardig maaktzuinigheid! De uitgaven voor Inlie hebben m den laatsten tijd zulk een uitbreiding ge kregen zegt zijdat besnoeiing en bezuiniging hoogst wen- sclielijk zijn. en die mogen wjj van den zuinigen heer van Bosse verwachten. Schrale troost, schrale troost voor Indië vooralZeker Nederland moet niet aan Indië worden opgeofferd, Indië moet niet het troetelkind van Nederland, niet de verwende weelderige dochter der slovende en zich opofferende moeder zijn. Maar kan hiervan sprake wezen? Ik meende, dat In dië gedurende jaren en tientallen van jaren zooveel zoo heel veel had moeten afstaan aan Nederland zoo veel ook van hetgeen het voor eigen nooddruft behoefde, dat de reke ning nog iaug met gelijk stond. Ik meende, dat er daar op Java dien ten gevolge zooveel was verwaarloosd en ver vallen en onverzorgd gelaten en niet gedaan wat had be tamen gedaan te wordendat vooreerst aan geen besnoei ing en bezuiniging van uitgaven ten behoeve van het mis handelde kind te denken viel. Ik meende tot nog toe dat de Arnhemsche Courant er ook zoo over dacht.Tot'mijn verbazing ontdek ik nudat ik mij moet vergist hebben Ik houd het er voor, dat velen die verbazing met mij zullen dee en, en met verlangen naar nadere verklaringen van dit blad zullen uitziendaarbij hopendedat de tot nog toe raadselachtige koloniale politiek van het nieuwe Ministerie niet zal blijken een bezninigings- en bekriinpingspolitiek te zijn ten koste van Indië. yr v D K Het eomité van wapening heeft in de jongste 6 weken 13UOOO geweren en meer dan 70 miljoen patronen afgeleverd en zal voor het emde van Januari nog 27 0000 "-eweren ver strekken. Het aantal kanonnen en mitrailleusesmet cais sons, ammunitie enz., die door het comité reeds afgeleverd zijn of voor het einde dezer maand zullen worden, bedraagt 600. Lij liet bezoek door den gemeenteraad te Bordeaux aan den ministers Gambetta na diens aankomst gebrachtheeft deze bewindsman verklaard, dat de Delegatie nergens beter gevestigd kon zijn dan in die stad, welke bij de verkiezingen zoo schitterend haren liberalen geest had doen blijken. Te lours moest de Delegatie noodwendig den ontzenuwenden in vloed ondervinden van de wegens hare weekheid bekende stad. Ie Bordeaux daarentegen zou het gouvernement aan de stemming der bevolking nieuwe kracht ontleenen. Van verkiezingen kon thans geen sprake zijnmen mocht geen uur verloren laten gaan bij de bestrijding van den vijand. Nog eene maand van inspanning en veerkrachten de ne derlaag der pruissen zou gewis zijn. Het Journal de la Sarthe verzekertdat het voormalige Loire-leger voortdurend in stoffelijke en zedelijke krachten wint. Het wordt thans geschat op 200000 man, volkomen uitgerust en met eene zeer talrijke artilleriedie nog dage lijks vermeerderd wordt. Het Bulletin Offiael der Delegatie bericht, dat srraaf de Keratryingevolge zijn verlangen, opgehouden heeft, deel van het auxiliaire leger uittemaken. Lot opvolger van den genl. de Loverdoals directeur-ge neraal bij de delegatie van oorlog te Bordeauxis benoemd de genl. Acka. De schorsing van 2 dagbladen te Angers is geschied wegens hun scherp verzet tegen het decreet tot ontbinding der Al gemeene en Arrondissements-Raden. 24 Leden van den Al- gemeenen Raad van Maine en Loire hebben een protest tegen dit decreet openbaar gemaakt. 2 Duitsche schepen zijn, nabij de peruaansche kust, door fransehe schepen buitgemaakt. I Eqalite van Marseille behelst een brief van eenige aldaar geruimen tijd gewoond hebbende duitscherswaarin Koning Wilhelm uitgenoodigd wordteen einde te maken aan den oorlogdie een barbaarscli en wreed karakter heeft verkre gen zullende hij anders door de beschaafde volken in den ban gedaan worden. ?6 ,^roo':e demonstratie op den nieuwjaarsdag te Bordeaux had plaats ter eere der Delegatie en inzonderheid van den heer Gambetta. Aan het hoofd van den optocht bevond zich het meerendeel der leden van den gemeenteraad en van de ommeren der nationale garde. 2 Adressen werden overhan digd het een van het comité der demonstratiehet ander van het comité der republikeinsche propagandahetwelk sedert eenigen tijd staatkundige vergaderingen in den groo- ten schouwburg houdt. De toepraak van den heer Gambetta, waarin deze verklaardedat het bewind zijn gezag zou ne- derlcggen zoodra de verdrijving des vreemdelings volbracht wasis met de daverende kreten van „leve de republiek!" beantwoord. Sommige democratische organen te Bordeaux, o.a. Ie Siècle, mten zich ongunstig uit over de leiding der verdediging van Parijs door den genl. Trochude jongste operatie van zijn leger een „uitval a, la Bazaine" noemende. De meer gema tigde bladen en de Moniteur Universel verdedigen hem daar entegen nadrukkelijk. De regeering heeft bevolen, dat de blokkade der fransehe havens aan het Kanaal is opgeheven ten opzichte van den invoer van steenkolen. De lieer de St. I allier, vóór den oorlog fransch gezant in VI urtembergkomt op tegen den door de londensche Inter national openbaar gemaakten brief van den hertog de Gntm- monten verklaart, dat de fransehe gezanten aan de duitsche boven het niet aan wenken en waarschuwingen in de zaak der hokenzollernscke candidatuur hebben laten ontbreken zooals uit het wereldkundig maken der briefwisseling na het sluiten van den vrede zal blijken. Bij decreet der Delegatie is de termijn voor het betalen van vervallen handelspapier op nieuw verlengd. Belegering van Parijs. Fransehe berichten. Le Patrieaangekondigd hebbende dat in zekere richting loopgraven werden gemaaktisuit kracht der wetdie het doen van mededeelingen omtrent de krijgsoperatiën verbiedtveroordeeld tot eene schorsing van 3 dagen. De heer Villemessanthoofdredacteur van le Figaro, is veroordeeld tot 50 fr. boete500 fr. schadevergoeding en opneming van bet vonnisals hebbende lasterlijk beweerd dat de advocaat M. Jolly den heer Favre in het aangezicht had gespuwdtoen deze door het oproerige gepeupel op het stadshuis gevangen werd gehouden. Bij den aanval, in den avond van 22 Dec., door de in de kelders van Ville-Evrard (een der door den heer Hauss- mann buiten Parijs gebouwde krankzinnigenverblijven) ach tergebleven vijanden, op onze posten gedaan, waarbij zij met nadruk ontvangen en meerendeels gedood of gevangen ge nomen werden, is de genl. Blaise doodelijk gekwetst. Zijn lijk is den 26 op staatskosten begraven. De commandant van het 1' bataljon der mobiele garde van de Seinede minister-plenipotentiaris bn. Saillarddie bij den uitval tegen Epinay, in het begin van December, achtereenvolgens 4 belangrijke kwetsuren ontving, is dezer dagen mede bezweken. In den nacht van 24 25 hebben de troepen ontzettend door de koude geleden; er zijn een aantal gevallen van be vriezing voorgekomen. De arbeid in de loopgraven moest gestaakt wordenten gevolge van de hardheid van den bo dem. De gouverneur besloot, dat alle corpsen, die niet tot bescherming der bezette stellingen vereischt werdenkan- tonnementen zouden betrekken, ten einde tegen de koude besehut te zijn. Den 27 heeft de vijand de vee-station te Choisy-le-Roi doen springen. De oostelijke forten werden gedurende 5 uren uit 12, te Gagny. te Noisy-le-Grand te Gourny en op den weg naar ltaincy opgerichte pruisische batterijen ge bombardeerd. Ieder bleef trouw op zijnen post, behalve eenige weinigendie reeds dadelijk bij het openen van het vuur uit de loopgraven gevlucht warenmaar op last van genl. Vinoy op nieuw daarheen gebracht werden. Wij verlo ren 8 dooden en 50 gekwetsten. In het fort Noisy is nie mand getroffenin dat van Rosny zijn 2 en in dat van Nogent 3 manschappen gekwetst. De commandant Belclos deed met 12 bataljons nationale

Alkmaarsche Courant | 1871 | | pagina 1