B'ruisen. Itcicren. fVui'teiiiherg. Huilen. Luxemburg. Kelgie. garden eene krachtige verkenning naar de verlaten dorpen Bas-Meudon, le Val en Fleury en geraakte in eene scher mutseling waarbij hijten koste van 2 dooden en 6 ge kwetsten de pruissen verdreef. Den 28 is het bombardement hervat, maar minder krach tig dan den vorigen dag. Het meeste kwaad deed ons de, door muren, boomen enz. tegen ons gesehut zeer beveiligde, batterij te Raincygewapend met 37 stukken van zwaar kaliber. Door een granaat zijn de commandant van het 6® bataljon der nat. garde van de Seine en zijne vrouw, die hem kwam bezoeken, gekwetst, zijn adjudant, de aalmoe zenier van het corps2 kapiteins en 2 luitenants gedood. In den nacht van 28 op 29 zijn de stellingen op den Mont-Avron ontruimd en de ruim 70 aldaar gestelde ka nonnen in veiligheid gebracht. De couranten van den 30 geven den indruk, dat de ontruiming eigenlijk eene over haaste vlucht is geweest. Den 29 is het vuur tegen de 3 forten met verdubbelde kracht hernieuwd en ook Bondy beschoten. In fort Nogent zijn 16 manschappen gekwetstin fort Rosny 9 gekwetst en 3 gesneuveldte Bondy 2 gesneuveld en 6 gekwetst. De ongeregeldheden dien dag gepleegd bestonden in het vernielen der houten omheiningen der onbebouwde perceeleu, in het vellen van boomen in de tuinen en in pogingen om de houtwerven te plunderen. Verscheidene personen zijn in hechtenis genomen. Reeds verscheidene dagen vroeger had den de maires last gegeven, om in de bosschen van Boulogne en Vincennes zoo vele boomen te hakkenals noodig was om den voorraad van brandstof aantevullen. Den 30 heeft de regeering eene proclamatie uitgevaardigdwaarbij zij verklaartdat. de voorraad brandstof door het kappen van boomen in de bosschenlangs de wegen en de boulevards en door het tot brandhout aanwenden der planken in de regeerings-timmerwervenvoldoende is vermeerderd. Den 30 heeft de genl. Trochu eene proclamatie uitge vaardigd waarin hij, tegenover de pogingen om de eensge zindheid en het vertrouwen te vernietigenverklaartdat het leger zware proeven doorgestaan en behoefte aan rust heeftdat geen enkel verschil van meening bestaat in het bewindmaar dat het innig vereenigd is in de hoop op verlossing. Den 30 kon men rekenendat 500000 behoeftigen op kosten der regeeringder stad en van particulieren gevoed, gekleed en verwarmd werdende leden der nationale garde genieten 1 fr. 50 c. daagsde gehuwden 75 c. bovendien de termijn van betaling van huis- en kamerhuur is door de regeering verdaagd zoodat de arme klassen volstrekt geen belang bij het eindigen van het beleg hebben. De rations paardenvleeschhet eenige dat te krijgen wasbedroegen op genoemden datum 40 wichtjes per dag en per persoon. De soldaten ontvingen meer, maar toch te weinig voor vol doende voeding. De genl. Trochu heeftna ernstigen aandrangtoegegeven aan het verlangen om zich een adviseerenden Raad toetevoe- genbestaande uit 4 leden van het bewiud en 4 generaals. Den 31 is deze Raad vergaderd geweest en zijn krachtige besluiten genomen. Met het oog op de verdediging heeft de krijgsraad besloten om de nationale en mobiele garden en het leger tot een geheel te vormen. Wegens het dreigen van eenige clubs met het doen eener manifestatiewerden de troepen in de kazernen geconsigneerd. Ter gelegenheid van den Nieuwjaarsdag heeft eeneuitdee- ling plaats gehad van 104.000 kilo ingelegd rundvleesch 52000 k. gedroogde boonen52000 k. olijfolie52000 k. ongebrande koffie en 52000 k. chocolade. Den 2 bevatte het Journal Offiiciel een artikel, volgens hetwelk regeering en bevolking het denkbeeld eener capitu latie verre van zich wierpen. Tot den 3 Jan. had het bombardement der forten nog weinig schade aangerichtwelke des nachts gemakkelijk hersteld werd. Dagelijks werden ongeveer 4000 bommen op de forten geworpen. Sedert 27 Dec. waren 20 man gesneu veld en 200 gekwetst. Bijna alle dagbladen, ook de gematigde Preste, Francais en Tempszelfs l'Electeur Lil/rehet orgaan van den heer E. Picardsporen het gouvernement aan krachtiger offen sief te handelen. De ultra-democratische bladen dringen aan op de vervanging van genl. Trochu door den genl. Vinoy. Onder de verdedigers van Parijsen wel op de uiterste voorposten te Courbevoyebevindt zich een lid der familie Bonaparte, n.l. Jerome Patterson, kleinzoon van wijlen Je rome Bonaparteden gewezen Koning van W estphalen. De Correspondance Haoas van den 8 meldtEr vallen da gelijks ongeveer 20000 granaten en daarvan vele in de ei genlijke stad. Op 3 plaatsen is een begin van brand ontstaan, maar het vuur spoedig gebluscht. Sedert den 5 zijn 15 mensehen gedood en 60 gekwetst. De overheid heeft de ingezetenen aangemaandniet in troepen bij elkander te gaan staan op de plaatsen waar bommen gevallen zijn. Er vallen voortdurend bommen in de Eaubourg S. Germain: heden ochtend 4 in de straat Madame3 in de fabriek van Bené en eenige op andere gebouwen. Eene bom is gebarsten in de straat S. Jacquesop het oogenblik dat daar eene kerk uitging; een ander is in den tuin van het Luxemburg gevallen. De inwoners der bedreigde wijken nemen de vlucht en worden gehuisvest in de woningenwelker eigenaars Parijs verlaten hebben. De moed der bevolking blijft on geschokt. Het Journal Officiel zegt, dat de clubs sedert eenige dagen hunne bedreigingen en aantijgingen vermenigvuldigendat de burgers in een strooibiljet tot burgeroorlog zijn aangezet en dat de voornaamste schuldigen voor den krijgsraad zullen terechtstaan. Het ontslag van den genl Delescluze is aangenomen. Den 8 hebben bij Maïinaison verscheidene gevechten plaats gehad. In den nacht van 89 zyn 2000 granaten binnen de stad gevallenvooral in den omtrek van het Pantheon; zij vielen op allerlei gebouweno.a. op de kerk S. Sulpicede Sor- bonnemuzeiimshospitalen enz. In een der gestichten is een vrouw gedood. In den ochtend van den 9 heeft de vijand voor de vierde maal een aanval gedaan op Maison-Crochardbij Rueil; hij werd, met aanzie dijk verlies, door de mobiele garden afgeslagen. De tijdingen, den 9 door duiven aangebracht, hebben een ontzaggelijken indruk gemaakt en den moed der bevolking verlevendigd. Den 10 is met de bajonet een aanval gedaan op de duit- schersbij den spoorweg naar Straatsburg. De vijand heeft zich teruggetrokken in de naburige huizen die de franschen daarop in de lucht hebben doen springen. Duitsche berichten. In den nacht van 34 Jan. zijn de boomen doorgezaagd, welke de te S. Cloud aangelegde bat terijen voor het oog des vijands verborgen. Den 4 is het bombardement, wegens het heerschen van een dikken nevel, gestaakt. Eene verschansingwelke de franschen aan den voet van den Mont-Valerien opwierpen, werd door liet duitsche ge schut vernieldde arbeiders red'den zich door de vlucht, 's A- vonds en's nachts werd van den Mont- V alerien hevig geschoten, waarschijnlijk in het vermoeden dat er batterijen gereedge maakt werdenhetgeen echter den vorigen nacht reeds ge schied was. De 5 hebben de tegen het zuideli' k front van Parijs opgerichte batterijenwaarvan de bewapening door den vijand niet verstoord werd, de forten Issy, Yanves en Montrouge alsmede de verschansingen van Villejuif en Point-du-Jour en eenige kanonneerbooten beschoten. Te gelijker tijd werd de beschieting van het noordelijk en oos telijk front krachtig voortgezet, ten deele uit nieuw opge richte batterijen. Een granaat is in den tuin van het Luxem burg terecht gekomen. Het verlies aan onze zijde bedroeg 4 gesneuvelden en 15 gewonden. Den 6 is het fort Issy tot zwijgen gebracht; ons verlies bedroeg 4 dooden en 13 gekwetsten. Den 7 werd van de noord,- zuid- en oostzijde weder le vendig en met goede uitwerking geschotenvan fort Issy en de omliggende batterijenen ditmaal desgelijks van het fort Yanveswerd ons vuur niet beantwoordons verlies was wederom ongeveer 20 man. Den 8 werd de redoute van Notre Dame de Clamart door de pruissen bezet, en eene kazerne in fort Vauves in brand geschoten, alsook verschillende gebouwen in fort Montrouge, dieterwijl het vuren 's nachts sterk werd voortgezettot den volgenden ochtend brandden. Bij den nevel van den 9 werd het bombardement langzaam vervolgden slechts van enkele punten beantwoord. Ook den 10, bij mistig en sneeuwig weder, geschiedde het be schieten slechts flauw. Den li is het beschieten der vijandelijke werken krachtig voorgezetten deele door nieuwedichter bij de stad op geworpen batterijen. De kazernen van het fort Issy brand den af. Bij het leger voor Parijs zijn 9 japansche officieren ver gezeld van 1 engelsch officier als tolk, aangekomen, die door den Keizer van Japan afgevaardigd zijn om zich op de hoogte te steilen van de europeesche wijze van oorlogvoeren. De maire en 2 leden van den gemeenteraad van Versailles zijn voorloopig in hechtenis genomenwegens het niet na komen van liet aan die gemeente gegeven bevel om een ma gazijn van levensmiddelen opterichten. Later zijn zij in vrij heid gesteldnadat eenige kooplieden verklaard hadden de boete te zullen betalen. Krijgsbedrijven in het Koorden. Pransche berichten. Na den slag van Pont-Noyelles hebben de overheid en een groot gedeelte der bevolking van Abbe ville ofschoon de stad slechts door een klein detachement pruisische lanciers bedreigd werdtot de overgaaf besloten en eene schatting van 150000 fr. bijeengebrachtmaar de plaatscommandantluit.-kol. Plancassagneheeft zich tegen die plannen verzet en krachtige maatregelen van tegenweer genomen. Het op 31 Dec. door de pruissen bezette belangrijke stra tegische punt Busigny, bezuiden Kameri]k is spoedig weder door de franschen ingenomen. De genl. Faidherbe heeft een dagorder aan het noorder- leger uitgevaardigd waarin hij verklaart, dat bet bij Bapaume al de stellingen veroverd heeft van den Yijanddie ditmaal de zegepraal niet betwisten zalen dat de troepen hunnen voorraad mondbehoeften en ammunitie gaan aanvullenten einde de krijgsoperatiën voorttezetten. Bij den aanval tegen de vijandelijke kantonnementen op den 2, zijn Achiet en Riencourt ingenomen. Te Behagnies werden wij afgewezen, maar de vijand verliet dit, toen hij zich door het verlies van Achiet omgetrokken zag. 2 Divisiën gedroegen zich niet goedwaardoor het 23« corpshoewel sterker dan den vijand's avonds meer achterwaarts geposteerd was dan 's morgens. Het 22® corps daarentegen was vooruit geraakt. Na het gevecht van den 3waarbij wij Sa- pigniesEavreuilGrevilliersLignyAvesnes en Bien- villers vermeesterdenhebben de troepen kantonnementen in den omtrek van Boyelies (halfweg Bapaume en Atrecht) betrokken. Deze geringe rugwagrtsche beweging was noo dig dewijl de rondom Bapaume gelegen dorpen allen ver nield waren en alzoo geene huisvesting voor de troepen aanboden. De slag van den 3 is over eene groote uitge strektheid geleverd en duurde van 's morgens 8 tot 's avonds 6 uren. De divisie Robin gedroeg zich weder slechtmaar toch werden de pruissen schier overal tot wijken gebracht ofschoon zij later weder krachtig voorwaarts drongen. Het slagveld was met gesneuvelden bedekt. Een aantal ge kwetste en ongekwetste gevangenen zijn in onze handen gevallen. Eenige detachementen zijnzonder daartoe ge last te zijnin de voorsteden van Bapaume gedrougen waar de pruissen zich in de huizen verschanst hadden. Um de stad niet in gevaar van verbranding te stellen, werden deze detachementen teruggeroepen. Den 5 hebben de duit- schers de stad ontruimd en hunne kraehteu in de richting van Péronne en Mézières samengetrokken (Later is Bapaume weder door 3U00 a 4UU0 pruissen bezet. Bijzondere berichten uit Rijssel zeggendat ae zoogenaamde aftocht der pruissen eene concentratie hunner strijdkrachten was). De fransche ver liezen worden op 400Udie der duitschers op 9000 man begroot. Faidherbe heeft zich herhaaldelijk zeer blootgesteld en is 2 malen aan een dreigend doodsgevaar ontkomen. Aan den commissaris-generaal van het Noorden heeft hij een depeche gezondenwaarin hij opkomt tegen de hernieuwde bewering des vijandsdat zijn leger vernietigd zou zijn. Wat de vervolging betreftmeldt hijdat den 42 escadrons witte eurassiers eene charge gemaakt hebben op zijne achterhoede, bestaande uit jagers te voetdie een kring vormden, op 50 passen vuur gaven en bijna een geheel escadron vernietigden, waarop het ander de vlucht nam. Den 5 is eene schermutseling te Guise (tusschen S. Quentin en Vervins) voorgevallen. De pruissen hebben GuiseHirson en Vervins ontruimd en zijn in de richting van Mézières afgetrokken. In het dept. Bas-de-Calais worden de pruissen nergens meer bespeurdde spoorweggemeenschap tusschen Atrecht en Rijssel is sedert den 6 herstelden heeft aanstonds ge diend tot het overbrengen der te Atrecht aangebrachte krijgs gevangenen. Een gedeelte van het garnizoen van de door de duitschers vermeesterde vesting Rocroy heeft zich in tijds op de grens vesting Givet teruggetrokken. De divisie üerroja heeft den 10, zonder verlies de duit sche posten te Behagnies en te Sapignies overrompeld, waar bij de duitschers 30 dooden of gekwetsten, 59 gevangenen en 12 paarden verloren, en vervolgens Bapaume bezetwaaruit de laatste duitschers nadat zij eenige gesneuvelden en ge vangenen verloren hadden, verjaagd zijn. Duitsche berichten. De slag op 23 Dec. bij Pont-Noyelles, tusschen de legers van v. ManteuJ/el en Faidherbe, is bijna uitsluitend door artillerie gevoerd en zeer hardnekkig ge weest. Tegen den avond zijn de duitsche troepen op som mige punten een oogenblik tot wijken gebrachtmaar de wijkenden gestuit door sommige afdeelingen der 1® en 8- corpsendie te laat kwamen om een werkzaam aandeel aan den strijd te nemen, maar toch nog vroeg genoeg om op de bedreigde punten de overwinning voor het duitsche leger te verzekeren. Den 2 en 3 Jan. zijn bij Bapaume bloedigemaar ge lukkige gevechten geleverd. Den 2 heeft de 30* brigade van den middag tot den avond al de aanvallen van den tal rijken vijand afgeslagen en 260 gevangenen gemaakt. Den 3 heeft de 15® divisie en een van het leger voor Parijs ter versterking toegezonden detachement, aangevoerd door prins Albrecht (den zoon), zich in een strijd van 9 uren tegen 2 vijandelijke legercorpsen staande gehouden, 's avonds 2 dorpen met de bajonet ingenomen en weder eenige honderden krijgs gevangenen gemaakt. Onze verliezen bedroegen op beide dagen: gesneuvelden 11 off. en 117 mansch., gekwetsten 35 off. en 667 m. en vermisten 236. In den nacht van den 4 is de vijanddie buitengewoon groote verliezen geleden had, op Atrecht en Douay teruggetrokken en met goed gevolg door onze ruiterij bestookt. De heer v. TVickede geeft in de Röln.-Zeitung niet ondui delijk te kennendat hij de berichten van den genl. v. Man- teujfel, betreffende de op het fransche noorderleger behaalde overwinningenal te gunstig gekleurd achtal is het doel, om het te beletten naar Parijs te trekkenook bereikt. De genl. v, Ooebenonder wiens leiding de jongste ge vechten zijn geschiedis thans tot opperbevelhebber van het eerste leger benoemd, zijnde aan v. Manteuffel het opper bevelhebberschap der troepen in de Vogeesen (het oostelijke leger) opgedragen. Rocroy heeft den 5 gecapituleerd. Er werden 300 ge vangenen gemaakt72 kanonnen, 1 vaandel en vele wapenen veroverd en aanzienlijke voorraad ammunitie en levensmid delen aangetroffen. Voorts werden 8 duitsche gevangenen bevrijdwaaronder 2 als spionnen gearresteerde pruissen. De welgeslaagde aanval is volbracht door 5 bataljons in fanterie 2 escadrons huzaren6 veldbatteryen en 1 com pagnie pioniers. De vesting Péronne heeft den 10 gecapituleerd. Het garnizoenruim 3000 man sterkis krijgsgevangen gemaakt, In het IVesten. Fransche berichten. Den 4 zijn te Moulineaux 250 fran schen, gedurende een sterken nevel, overrompeld door 1500 pruissen60 hunner sloegen zich door den vijand en bereik ten het uit franc-tireurs en mobiele garden bestaande hoofd corps datvervolgens in den strijd gerakende, voor een deel dapper vochtmaar voor een ander deel (4 bataljons uit het dep®. Calvados) op de vlucht sloeg. Bovendien heerschte er veel wanorde en willekeureen beschonken kolonel velde met pistoolschoten en sabelhouwen 4 dappere manschappen en was oorzaak, dat, wij 2 stukken verloren en ongeveer 40 artilleristen sneuvelden. De troepen trokken op Montfort en Pont Audemer terugeenige honderden manschappen zet't.eu de vlucht tot Hontteur voort (Geul. Roy stond tijdens dit gevecht met het gros zijner krijgsmacht te Brionne). Het transche leger van Havre is den 5 op S. Romain terug getrokken. Den 6 is eene pruisische verkenningdie tot Routot doorgedrongen wasin de richting van Bolbec terug gedrongen. Een duitsch leger van 10000 man beeft den 7 bij Jumiè- ges (bewesten Rouaan) het corps van genl. Roys verslagen en Bourgachard en Bourgtheroude bezet. De franschen heb ben Pont-Audemer ontruimd. Den 10 hebben 500 pruissen onze voorposten aangevallen; zij werden in de richting van S. Romain teruggeslagen. Duitsche berichten. De genl. Bentheim heeft in den vroe gen morgen van den 4, met het bij Rouaan achtergebleven gedeelte van het 1® leger, de vijandelijke troepen op den linker Seine-oever bij Moulineaux overvallen, uiteengedreven, en tot voorbij Bourgachard vervolgd, 3 vaandels en 2 ka nonnen veroverd en 400 a 500 man gevangen genomen. Bij eene verkenuing van een gedeelte van het vijandelijk leger ten noorden van Riec is dit zegevierend teruggeslagen. Onze verliezen waren onbeteekenend. 1 Officier en 34 on gekwetste manschappen zijn in onze handen gevallen. In het Zuiden. Fransche berichten. Bij Bondy (arr. Gien) hebben franc- tireurs 100 vijandelijke veldontdekkers omsingeld en gevan gen genomen. Den 6 heeft de vijand VillechauvesVilleporchier en S. Cyr aangevallen en de fransche liniën bij Neuville geforceerd; nadat de genl. Curten den genl. Jouffroy te liulp gesneld waszijn de franschen tot den aanval overgegaanhebben zij alle stellingen hernomen en zijn zij tegen den avond te S. Amand gekomen. De duitschers trokken naar Vendóme terugeen aantal gekwetsten en vele gevangenen achterlatende. De pruissen zijn bij Briare (Loiret), met verlies van on geveer 200 manverslagen door mariniers. Den 7 heeft eene aanzienlijke strijdmacht onze voorposten bij Vendóme aangetast; bij Villeporchier heeft eene kleine ontmoeting plaats gehadalwaar wij eenige gevangenen ge maakt hebben. Eenige mobiele garden uit het dept. Isère zyn bij het appel gemist. Op den uitersten linkervleugel van het leger van genl. Chanzy is den 8 bij Chateau-Renault een zwakke aanval ge daan. De duitschers hebben Villeporchier, dat door eenige weinige honderden mobiele garden bezet wasgenomen en Neuville in brand gestokenterwijl zij tevens, zonder groote gevolgeneen door artillerie ondersteunden aanval dedeu. Den 9 is een detachement vijandelijke ruiters te Mortagne (Orne) verschenen en heeft het de voorposten op den weg naar Bellême aangetast. Na met nadruk uit het geschut be schoten te zijn is het teruggetrokken en 2 uren lang vervolgd door de mobiele garden, die 18 man gevangen maakten. Prins Frederik Karei heeft den 10 den genl. Chanzy op nieuw aangevallen en hem genoodzaakt naar zijne vroegere stellingen terug te trekken. Het gevecht is zeer hevig ge weest bij MontfortCnampagne en Supilleswelke plaats door de haar bezette fransche brigadena een hardnekkigen weerstand van 6 uren, is moeten ontruimd worden. De franschen hebben aanzienlijke maar, zooals de duitsche gevangenen toestemmende duitschers nog grooter verliezen geleden. Duitsche berichten. In den nacht van 56 zijn de tegen het leger van genl. Chanzy opgestelde divisiën over Vendóme opgerukt en daarbij op 2 vijandelijke corpsen gestotenwelke na een hevig gevecht over Azay teruggeworpen werden waarna de duitschers deze stelling en gelijktijdig Montoire hebben ingenomenhun verlies was niet onbelangrijk. De voorwaarts rukkende kolonnes hebben den 7, onder, ten deele zeer hevige, gevechten, Nogent-le-RotrouSargé- Savigny en la Chart,re bereiktzij zijn den 8, zonder eenig belangrijk gevecht, tot voorbij S. Calais en den 9 tot voorbij Ardenay gevorderdtot zoover 600 gevangenen gemaakt hebbende. Den 10 zijn de kolonnesonder voortdurend zegevierend strijden, met hare voorhoeden tot op 1 mijl van le Mans voorwaarts gerukt. 1 Kanon 3 mitrailleuses en meer dan 2000 ongekwetste gevangenen zijn in onze handen gevallen. De troepen van den Groothertog van Mecklenburg trokken ten noorden van le Mans over de l'Huine en leverden den 11 een hevig maar roemrijk gevecht bij Lombron en la Cha- pelle, ongeveer 10000 gevangenen makende. In het Oosten. Fransche berichten. Het hoofdkwartier van geul. Bourbaki is te Dyon gevestigd; zijn leger marcheert naar Montebéliard. De pruissen hebben dezer dagen Auxerre bezet. Semur is den 6 door een fransch detachement bezet. De garibaldianen zijD den 7 nabij Semur (Cóte d'Or) aan getast maar hebben den vijand afgeslagendie naar de zijde van Montebard is geweken. Een onvolledig bericht aangaande het gevecht, tegen genl. v. Herder op den 9 luidt als volgt: „De slag eindigde te 7 uren. Alle in de algemeene marschorder aangewezen stel lingen zijn bezet geworden. Villersexel, de sleutel der posi tie is onder de kreten „leve Frankrijk 1 leve de republiek veroverd." De troepen van genl. Bourbaki hebben in den nacht van 1011 den vijand uit de huizen van Villersexel verdreven, zoodat hij des morgens die plaats ontruimd heeftmet ach terlating van 100 mandie krijgsgevangen gemaakt zijn. Van den 2 wordt uit Belfort gemeld, dat, het bombar dement weinig schade aanricht10 huizen waren afgebrand, maar de vestingwerken nog ongeschonden. Men had voor meer dan 3 maanden proviand en was uitmunteud gezind. Duitsche berichten. Den 2 heeft een verkenningsgevecht plaats gehad bij S Croix, ten zuiden van Delle, ten gevolge waarvan 200 franschen over de zwitsersche grenzen gedrongen en aldaar ontwapend zijn. In den nacht van 78 is het dorp Dunjoutinten zuiden van Belfort, bestormd, waarbij 2 stafofficieren, 16 officieren en ruim 700 ongewonde manschappen zijn gevangen ge maakt buitendien was 's vijands verlies aanzienlijk. Het onze baliep 14 gesneuvelden en 65 gekwetsten. Na het vertreknaar het versterking behoevende corps van den genl. v. TVcrder, van het grootste gedeelte der voor Langres staande en het dep®, der Haute-Marne bezettende troepenzijn er dadelijk weder benden franc-tireurs versche nen die de spoorwegen vernielen en op schildwachten schieten. Om hieraan een einde te maken, komen bijna dagelijks nieuwe bataljons pruisische landweer aan en zal de insluiting van Langres ernstig hervat worden, waartoe het zware belegerings geschut 13 uren ver over steile, gedeeltelijk sterk besneeuwde bergen moet vervoerd worden. Terwijl de genl. v. TI er der het belegeringseorps van Bel fort tegen eene poging tot ontzet der vesting beschermt heeft de genl. v. Zastrow met eene van Metz gekomen di visie eene stelling tusschen v. TVerder en prins Frederik Ka- rel ingenomen. De genl. v. TVerder is den 9 met zijn leger voorwaarts gerukt en ten zuiden van Vesoulbij het dorp Vallerois-le- Boismet de troepen van Bourbaki slaags geraakt. Het 20® fransche corps heeft daarbij 2 stafofficieren, 14 officieren, 600 man en 2 standaarden in onze handen gelaten. Eene poging om de stellingen te VillersexelMoimai en Marat te heroveren, waaraan ook het 18* vijandelijke corps deelnam, is met den terugtocht der franschen geëindigd, v. Werders verlies bedroeg 13 officieren en omstreeks 20 man. In het proces der noordduitsche bankiers, die op de jongste fransche leening hadden ingeteekeudis een der beschuldig den wegens het misdrijf van landverraad tot 2 jarenen zijn de 3 overige tot 9, 6 en 3 maanden vestingstraf ver oordeeld. Bij een fransch officier is een schrijven gevonden uit het frausche ministerie van oorloggedagteekend uit Tours van 13 Nov. en onderteekend door den luit. kolonel Alfred J er aid eu den kolonel Tissier, chef van den generalen staf van het 17® corps, waarbij aan alle officieren, die zich aan de duit sche krijgsgevangenschap weten te onttrekken, eene premie van 750 fr. uitgeloofd wordt. De Staats-Anzeiger, sprekende over de jegens Duitsohland vijandige houding van sommige belgische courantenzegt dat de belgische regeering daarvoor niet meer verantwoor delijk kan gesteld worden dan andere regeeringenin wier landen vrijheid van drukpers heerscht. Keizer Napoleon heeft op den nieuwjaarsdag een adres van gelukwensching ontvangen't welk door meer dan 1000 krijgsgevangen officieren onderteekend was alsmede een groot aantal telegrammen uit al de hoofdsteden van Europa en uit vele provincie-steden van Engeland en Belgie. Graaf Bismarck heeft, den 8 naar Londen bericht gezon den dat hij oprecht,elijk betreurtdat de duitsche troepen ter afwending van een dreigend gevaar, genoodzaakt zijn geweest om beslag op britsche schepen te leggenen dat hij de eischen tot schadeloosstelling volledig erkent. Het schijnt de bedoeling der duitsche regeeringen te zijn om den Elzas en Lotharingen na het sluiten van den vrede niet bij een duitschen Staat intelijven, maar als een afzon derlijk Rijks-land door eendoor den Keizer aangestelden stadhouder te doen beheeren. Vele der voormalige hannoveraansche officieren geven aan de oproeping des Konings om wederom dienst te nemen gevolg. De te Hamburg geïnterneerde fransche luitenant Marchesan, die met verbreking van zijn eerewoordgetracht heeft om in vrouwenkleederen naar Marseille te ontvluchtenis naar de vesting Boyen overgebracht, om voortaan als een veroor deelde behandeld te worden. Derwaarts zullen ook gebracht worden de te Brunswijk op hun eerewoord geïnterneerde majoor prins Bonaparte en kapitein de Mondiondie schrif telijk verklaard hebben hun gegeven woord intetrekken zich daardoor niet langer gebonden te achten. De minister van oorlog genl. v. Roon heeft den 9 teVer- sailles zijn 50jarig dienstjubileum gevierd eu bij die gele genheid bezoeken van den Koningden Kroonprins ,"den genl, v. Moltke en graaf Bismarckalsook 's Konings portret met eigenhandig schrijven ontvangen. Een boer en zijn knecht uit Engenbij Nordhorn, zijn gevankelijk naar Osnabriick gebracht, onder verdenking van verstandhouding met en het verschaffen van wapenen aan de fransche krijgsgevangenen te Linge. De Kamer van Afgevaardigden heeft den 6 het wetsont werp betreffende bet buitengewone militaire crediet aange nomen met 146 tegen 4 st. De Kamer van Afgevaardigden heeft het door de regeering aangevraagde oorlogscrediet met alg. st. op 1 na toegestaan. Te Rastadt zijn in den nacht, van 3] Dec. op 1 Jan. eenige ongeregeldheden onder de fransche krijgsgevangenen gepleegd, maar de orde is zonder moeite hersteld. Onder de bezen- dingen kleederenboekentabak enz., die de gevangenen uit Bazelden Elzas en van de „fransche kolonie" te Baden ontvangen haddenzijn wapenen verborgen geweest. Den 2 zijn de ongeregeldheden herhaald, en eenige personen bij het herstellen der orde gekwetst. Den 7 is eene proclamatie van den Koning-Groothertog afgekondigdwaarin hijzijne gevoeligheid betuigende over de ontvangen adressen van vertrouwen zijne toewijding en gehechtheid verzekert en zijn vertrouwen uitspreekt op de voortdurende eerbiediging der tractatenwaarbij de voor naamste europeesche mogendheden de onafhankelijkheid des lands gewaarborgd hebben. Ten gevolge der krijgsoperatiën aan de grenzenis bevel gegeven om weder 3 lichtingen der militie onder de wapenen te roepen. In de henegouwsche grensdorpen zijn troepen uit Brugse en Gent gelegerd, 2 Geïnterneerde fransche officieren hebben in rechten ge- ëischt op vrije voeten te worden gesteld. Er is te Ostende beslag gelegd op 6 kisten met wapenen welke over Engeland naar Frankrijk moesten vervoerd worden'

Alkmaarsche Courant | 1871 | | pagina 2