No. 4. Drieënzeventigste Jaargang. ZONDAG ix'i&mÊ 22 J V N U A R L mlfl^ '^fj vr m ÖDfficiccl (Qcbeeltc. betrekkelijk bet zuivere» der bounieukagen of struiken van rupsennesten. Politiek ODocrstcïtL 15 c richten.-. Kroiiijk van den Oorlog. Frankri}k. A L k U II A IV T Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prijs per kwartaal f ti,SS, franco per post 0,®O, afzonderlijke nommers 5 Cents. Brieven franco aan de Uitgevers HERM'. COSTElt ZOON. De Advertentiën kosten van 15 regels 0,75, voor elke regel meer 15 Centsgroote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in het eerstvolgend nommer ingestaan; ingezonden berichten een dag vroeger. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van de ingezetenen, dat bij de wet, van 20 Mei 1870 (Staatsblad n°. 82) tijdelijke vrijdom van grond belasting wordt toegekend wegens stichting, herbouw, bij- of opbouw van perceelenen dat men om in het genot van dien vrijdom te worden gesteld, verpligt is, binnen DB IE MAAN DEN na de geheele of gedeeltelijke in gebruik stelling der ge bouwendaarvan bij het gemeentebestuur aangifte te doen. Burgemeester en IVethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 17 Jan. 1871. Be Secretaris, NUHOUT van der NEEN. KENNISGEVING. Het HOOEI) van het Plaatselijk Bestuur te ALKMAAR brengt, op grond van art. 1 der wet van 22 Mei 1815 (Staatsblad No. 22) bij deze ter kennis van de ingezetenen der gemeente, dat het kolder voor de Grondbelasting, dienst 1871op den 17 Januarij 1S71door den Heer Provin cialen Inspecteur der directe belastingen in Noord-Holland executoir verklaadop heden aan den Heer Ontvanger der Rijks directe belastingen binnen deze gemeente ter invor dering is overgegeven. Ieder ingezeten, die daarbij belang heeft, wordt vermaand op de voldoening van zijnen aanslag behoorlijk acht te ge ven, ten einde alle geregtelijke vervolgingen, welke uit na latigheid zouden voortvloeijente voorkomen. Alkmaar, Het Hoofd ran het Bestuur voorn., den 19 Jan. 1871. A. MACLAINE PONT. BU RGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR herinneren, met het oog op de tegenwoordig in andere ge meenten heerschende pokken-epidemiede ingezetenen aan de wenschelijkheid om zich door middel van inenting met koepokstof, zooveel mogelijk tegen die ziekte te vrijwaren. Burgemeester en V ethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 19 Jan. 1871. Be Secretaris, NUHOUT van der VEEN. LOTING VOOR DE NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van belanghebbenden dat de loting der in het vorige jaar in deze Gemeente voor de Militie ingeschrevenenzal geschieden op Donder dag, 9 Februarij aanstaande, ten Raadhuize der Ge meente Alkmaar. Zij worden mitsdien opgeroepen, om zich op dien dag, des voormiddags ten 9 ure, aldaar te bevinden, om te loten en opgave te doen van de reden van vrijstellingdie zij ter zake van de Militie vermeenen te moeten inbrengen. Indien zij vermeenen vrijstelling te kunnen erlangen wegens broederdienst of op grond van te zijn eenige wettige zoon en geeue halve broeders hebben, moeten zij zich binnen drie dagen na de loting ter Secretarie vervoegenom de noodige opgave te doen en bovendien op Woensdag 1 Maart e.k,. des namiddags ten 6 ure, in het Raadhuis verschijnen vergezeld van twee bij den Burgemeester bekende en te goeder naam en faam staande meerderjarige ingezetenen, die het vereischte getuigenis kunnen afleggen en het aldaar opte- maken getuigschrift onderteekenen. Burgemeester en Ik ethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 20 Jan. 187L Be Secretaris, NUHOUT van der VEEN. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR herinneren de ingezetenen aan de naleving van de Wet van 26 Pentose VI" Jaar, Burgemeester en Wethouders vccrr.cemdt Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 22 Jan. 1871. Be Secretaris, NUHOUT van der VEEN. Geen natuurlijker, geen echt menschelijker, geen edeler wensch dan dezedat er van die verschrikkelijkeafschu welijke walglijke menschenvernielingdie nu reeds een half jaar onafgebroken voortwoedteindelijk eens een eind mocht komen. Wie zou dien wenseb niet deelenwie zou er niet iets voor over hebben dat hem lief en dierbaar isMaar hoe zal er een einde aan komen Zoo gaarne zou men wil len dat een Koningeen overwinnaar ook eens een waar achtig schoone daad deedeen daad van wijsheid en edel moedigheid beidedat hij na zijn zegepraal zich afvroeg niet: welke vruchten zal ik van mijn overwinning plukken? maar boe zal ik nu den vrede, den bloei en de welvaart van mijn volk voor de toekomst bet best verzekeren Maar ach de eene vorst en de eene natie is al even ijdel, wraakgierig, overmoedig en blind voor eigen heil als de andere. De Koning van Pruisen beeft een gelegenheid gehad om een grondslag te leggen van vrede en verzoeningdie mis schien eenig zou geweest zijn in de geschiedenis. Verbeelden wij ons eens voor een oogenblikdat hij na den slag van Sedan en de gevangenneming des Keizers tot het Eransche volk bad gezegdGij hebt een Keizer gehad die den liefe lijken vrede beeft verstoordwaarin gij en mijn volk geluk kig waart. Hij heeft mij en mijn volk willen vernederen, en heeft mij aangevallen inet, zijn legers en krijgsoversten. Ik heb ze vernietigd en hem zeiven gevangen genomen. Gij zelf hebt met gejuich zijn val aanschouwd, en gaat. voor een andere regeering zorgen. Als goede buren kunnen Frankrijk en Duitschlandelk in vrijheid en onafhankelijkheidnaast elkander gelukkig zijn, en door onderling verkeer zei is elkan ders wefvaart en geluk vergrooten. Thans zijn millioenen schals verloren gegaan, de schoonste werken des vredes op zettelijk vernield.duizenden in de kracht des levens jammer lijk omgekomen of ellendig verminkt. Laat ons voortaan in vrede naast elkander wonen en ijverig werken aan het her stel der verwoeste welvaart. Vrede, verzoening en broeder lijke gezindheid zij voortaan onze leus Stellen wij ons eens voor, dat. de Koning van Pruisen op deze wijze tot het Eransche volk had gesproken. Met zulke woorden had een eiscli tot betaling der oorlogskosten en tot slechting van sommige vestingen gepaard kunnen gaan. Welk een bijval zou aan die woorden ten deel zijn gevallen! Op zulk een taal zou geen Jules Eavre geantwoord hebben met een eisob tot ontruiming van bet. Eransche grondgebied en had bij het gedaan Frankrijk bad met dien eisch niet ingestemd gelijk bet thans doet. PruisenDuitschland had ziek de toejuiching en bet vertrouwen van geheel Europa verworven. Erankrijk zou er na de duchtige les die bet, ontvangen bad, vooreerst wel niet weer aan gedacht hebben den vrede te verstoren, geen wraakgevoelgeen verbittering ware nageblevenintegendeel, een gevoel van zedelijke ver plichting do overtuiging dat het een edelmoedige behande ling bad ondervonden zou liet gedrongen hebben tot een bij uitstek vredelievende en welwillende houding jegens Duitschland. De openbare meening in geheel Europa bad liet daarenboven daartoe verplicht. Wat zou dat een schoone triomftocht geweest zijnde terugkeer van Koning Wil helm aan liet hoofd van zijn leger naar Berlijn Hoe zou geheel Duitschland hem dankbaar zijn geweest voor liet boven hopen en verwachten spoedig eindigen van den oorlog. Stellen wij ons de dankbaarheid, de onbeschrijfelijke vreugde voor van al die oudersdie hunne zonen van al die vrou we n, die hunne echtgenooten tot zich zagen teruggekeerd. Deze oorlog was inderdaad een werk des vredes geweest. De beroerder van Europa met zijn aanhang was vernietigd en de geestdien bij en de zijnen hadden opgewekt en ge voed voor altijd uit Erankrijk gebannen. Men bad de ka nonnen en bajonetten met bloemen kunnen omkransen en de geschutgieterijen vredestiehtingen kunnen noemenwant er zou in waarheid van gegolden hebben wat de Staten van Holland en West-Eriesland deden schrij ven voor de geschu t- hieterij in den Haag, dat zij gebouwd was om den vrede te verkrijgen en te behouden. Maar zulke dingen mogen opkomen in de opgewonden verbeelding van dezen of genen dweper, zij kunnen geen plaats vinden in de hersens van zulke praetische mannen als von Bismarck, en von Roon. Door geen uitbreiding van grondgebied te begeeren zou men zeggen zou Duitsch land een schitterend blijk hebben gegeven van gevoel van kracht. Dit eu bet zedelijk overwicht dat het, zich bad ver worven, de bijval van geheel Europa, zouden het sterk hebben gemaakt meer dan eenig volk. Maar voor dergelijke zedelijke krachtvoor dien zedelijken steun heeft een prac- tisch man als graaf von Bismarck, die zijn middelen alleen zocht in bloed en staalgeen oog. Hij verlangt stoffelijke waarborgen een stuk grond van liet vijandelijk gebieddes noods met een geheel onwillige en tegenstrevende bevolking. Dwang en geweld zijn de middelen waarin hij vertrouwen stelt, en de voortdurende inspanning van de geheele Duit- sclie natie zal noodig zijn om hem die middelen te verschaf fen. Wordt daartoe liet Duitsche Keizerrijk hersteld? De Berlijnsclie Kladderadatsch van 8 Januari schijnt, min of meer van dit gevoelen. Althans niet weinig wantrouwen openbaart zich in liet volgende verhaal van //de gesluierde dame." Op den dag dat te Versailles met groote pracht Germa- nia's opstanding werd gevierdverscheen er een zedig ge sluierde damedie overal naar een kwartier zocht. Alle huizen waren echter met gewapenden bezet. Met vasten tred ging zij naar het paleis van den Bondskanselier, en liet zich bij den gestrengen heer graaf aandienen. Hij ontving haar galant en beleefd, doch haalde de schouders opglimlachte en zei: //Ik zou gaarne bet zwakke pardon, bet, schoone geslacht recht doen weervarenmaar bij zoo'n sterken toevloed van mannen is hier voor zulk eene luxe geen plaats." De dame ging bedrukt verder, en klopte aan bet volgende buis. //Hier woont de Minister van Oorlog von Roon," riep de schildwacht baar vrij barscli toe; //bij zit in zijn kaarten te studeerenen is voor geen vrouwspersoon te spreken" De dame gaat alweer naar bet volgende huis, waar de heer "Wagener (1) juist voor het raam stond te kijken. Nauwelijks heeft, de dame hem haar naam genoemd, of bij herkent baar en roept uit: //Mijn hemel, boe komt gij bier?" //Ik zoek een plaatsje," antwoordt de dame, //al is het ook nog zoo kleinwaar ik mijn vermoeide leden in vrede zou kunnen nederleggen." De beer Wagener ant woordt spottend Dat zou wel kunnen gaanmaar liet gaat toch niet,. Hier is voor u geen enkel plaatsje open. Ik zal zorgen dat gij onder vrij geleide van bier komt." Hij brengt baar bij den beer Siieber die zich de dame aantrektiiaar een veilig onderkomen bezorgten baar beleefdelijk verzoekt stil op betere tijden te wachtentot de dag moge aanbreken waarop ook aan haar zal gedacht worden. //Maar," zegt hij//hier in het leger kunt ge slechts tot morgen blijven. Keer dan naar buis terug. Vaarwel, mevrouw, gelukkige reis." En wie was nu die gesluierde dame Zij heet V r ij- h e i dzegt men. Helaasals het oorlogvoeren eenmaal is ontbrandvalt bet zoo moeilijk bet te stuiten Het is alsof zelfs zij die liet hebben ontstoken het niet meer in bun macht hebben het te bedwingen. Zij hebben geesten opgeroepen die hun te machtig zijn. Zij hebben liet vurige paard te sterk aange spoord bet, te veel den teugel gevierdnu is bet, doorge gaan en zij zijn bet, geen meester meer. Vrede sluiten ja, dat, is goed, maar het dient toeli een zeer roemrijke vrede 1e zijn, die ons voordeelen schenkt geëvenredigd aan de behaalde overwinningen. Wij hebben nu eenmaal een stuk Eransch grondgebied geëiscliten kunnen dien eisch toch niet laten varen omdat die verwenschte Franzosen bet, maar niet willen afstaan. Juist, gij hebt dat nu eenmaal gezegd, en dan is bet voor j mannen als Koning Wilhelm, von Bismarck en von Boon I zeer moeilijkop zulk een eisch terug te komen. Dat zijn geen lui die met hun woorden spelen. Voor den duivel, als de Eranschen er alles voor over hebben om dien lap grond te behoudenhebben zij er ook alles voor over oin hen tot den afstand ervan te dwingen. Hebben de Franseben er hun leven voor veilzij hebben ook liet menseheuvleeseb om 't, grijpen. Maar weer een paar nieuwe lichtingen uit Duitsch land aangevoerd. De Koning van Pruisen was liet reeds aan zijn eigen eer verplicht vol te houden; hoeveel te meer nu hij Keizer van Duitschland is. Hoe groot.er Vorst, hoe meer hij aan zijn eer verplicht is. Als mensch zou hij mis schien geheel anders bandelenmaar als Vorst heeft bij an dere eischen. Het begrip van eer bij een Vorst is heel iets anders dan bij een gewoon burgerman. Ja, ja, dat begrijp ik. Een Vorst en een mensch zijn twee. Die handelingen van Vorsten hebben iets.... iets bovenmenscbelijksonmensche- lijksof hoe gij liet noemen wiltmaar in elk geval iets niet menschel ijks. Maar als dat bloedvergieten dan zoo onmenschelijk wordt dan is bet schandedat de mogendheden niet tusscben beide komen, üm nog meer bloed te doen stroomen misschien Want, de bedoeling zal toch wel zijn, dat zij het niet bij woorden moesten laten blijven wanneer daaraanwat zeer waarschijnlijk is, geen gehoor werd gegeven, maar mot de wapenen tusscben beide moesten treden. Die een oogenblik nadenktwat er dan wel zou kunnen gebeurenvooral in het niet onwaarschijnlijke geval dat niet alle mogendheden van dezelfde meening zouden zijnschrikt van zulk een denkbeld terug, alsof bij geheel Europa van het noorden tot bet zuiden en van bet oosten tot bet westen in vlam zag staan. Ja zegt bier iemand dat komt door de onchriste lijke beginselen van deze goddelooz^ eeuw(joor het hei- densclizelfzuchtig beginsel van noninterventie, waardoor ieder alleen voor zich zelf zorgt en rustig blijft toekijken als anderen elkander vernietigenals de machtige den zwakke verdrukt.' //Vroeger" aldus neemt de Tijd bet woord (nummer van 17 Januari 1.1.) //Vroeger stelden de rege ringen zieb ten pligt de zwakken te verdedigen en te be schermen en zich het lot der verongelijkten aan te trekken; dat «beginsel behoort in de christelijke maatschappij te huis en strekte tot bescherming der onschuld en tot beteugeling van bet geweld." Die lust heeft te betoogendat de regeeringen der Euro- peesche staten in onzen tijd door zuiver christelijke begin selen worden gedreven en zieh uitsluitend richten naar de eischen des rechts en der billijkheid, moge liet beproeven. Ik voor mij ben van het tegendeel overtuigd. Maar ik zoek evenzeer te vergeefs naar een vroeger tijdperk, waarin dit inderdaad bet geval waswaarin het beter was dan thans. De soort van gouden eeuw, waarvan de Tijd gewaagt, is mij ten eenen male onbekendtenzij ik die zoeke in de overleveringen der onbekende oudheid. Be Tijd spreekt echter van een Christel ij ke m a a t s c li a p p ij, en daaruit blijkt, dat wij bet bedoelde tijdperk hebben te zoeken in onze christelijke jaartelling. Het kan niet te veel gevergd zijn, wanneer van dit Had wordt gevraagd meer bepaald den tijd aan te duidenwaarin de regeeringen de verdedigers der zwakkende bondgenooten der verongelijktende be schermers der onschuld en de beteugelaars van liet geweld zijn geweest. Velen die van zulk een gelukkigen tijd. nooit gehoord hebbenzal daardoor een groote dienst worden be wezen. Waarschijnlijk zal de Tijd de rechtmatigheid van dit verzoek erkennen en biedt zieb daardoor een latere ge legenheid aan om dit punt eens nader te onderzoeken. W. v. p. K. De beeren Juigné en de la Biliaisvoorzitter en lid van den departementalen Raad der Beneden-Loirehebben brie ven aan den minister van binn. zaken gezonden, waarin bet besluit tot, ontbinding der departementale en arrondissements- Raden op scherpe wijze wordt afgekeurd. Een aantal andere leden van deuzelfden Raad hebben zich vervolgens bij deze protesten aangesloten. De markies de Talliouetpresident van een departemeutalen Raadprotesteertin een uit le Mpns aan de dagbladen gericht schrijveninsgelijks zeer ernstig tegen dien maatregel. De prefect van la Manche is voornemens omwordt liet decreet niet ingetrokkenal de leden van den ontbonden Alg. Raad op de voordracht voor de benoeming der Departementale Commissie te plaatsen. Den 4 beeft te Bordeaux de opening plaats gehad van den cursus der tijdelijk uit Parijs verplaatste polytechnische schoolin het bijzijn der ministers Oambetta en Crémieux van den aartsbisschop van Bordeauxenz. Ter aanvulling van bet besluit van 21 Oct. tot reorgani satie van Algiers is bepaalddat de 3 Algemeene Raden der kolonie door het algemeene stemrecht zullen worden sa mengesteld met uitzondering der 6 inlandscbe leden van eiken Raad die door den minister van binn. zaken op voor dracht der koloniale overheid zullen worden benoemd. Bij decreet van 30 Deo. heeft de Delegatie bepaalddat, de gerechtelijke aankondigingen zullen worden geplaatst in de dagbladen ter keuze van partijen mits bet blad in de fransche taal en in liet departement der betrokken rechtbank verschijnt,en alle aankondigingen die op dezelfde zaak be trekking hebbenin hetzelfde blad opgenomen worden. De gemeenteraad van Marseille beeft op den nieuwjaarsdag per telegraaf aan de Delegatie zijnen dank betuigd voor de aan het vaderland bewezen diensten. Bij decreet van den règeerings-commissaris Gentis op genoemden dag aan alle wegens disciplinaire overtredingen veroordeelde inansohappen der burgerwacht kwijtschelding van straffen verleend. De kamer van koophandel heeft, liet verzoek der club-bezoekers, om openbare vergaderingen in liet beursgebouw te mogen houdenafgewezen. De leden van den gemeenteraad van Abbeville verklaren j in le Messager du Nord voor laster, het bericht van den plaatscommandant Plancassagnedat die vergadering besloten bad de stad niet te verdedigen en reeds IJ. milj. fr. lot be vrediging der pruissen bijeengebracht bad. De gemeenteraad van Rouaan beeft zijn medelid Buval naar Bordeaux gezonden, om bet gedrag van den Raad en de be volking bij de overgaaf aan de pruissen toetelicbten en op bet instellen van een onderzoek daaromtrent aantedringen. Er beeft geene capitulatie plaats gehad, er zijn geene onder handelingen met den vijand gevoerd en er is geen rantsoen uitbetaaldmaar na den aftocht van den genl. Briandde vlucht van den secretaris der prefectuur, van een lid van den Alg. Raad en van andere personenwas er geen denken aan om de stad met 3000 sedentaire garden te verdedigen tegen 30000 pruissen met 120 stukken geschnt,. De gemeen teraad heeft zieli niet gedwee tegenover den vijand gedragen want toen deze dreigde met het wegvoeren van 10 leden als gijzelaars naar Dantzig, ingeval aan de geldelijke rekwi sitie niet werd voldaan, hebben alle 28 leden zieb daartoe beschikbaar gesteld. De Delegatie heeft in het houden eener enquête bewilligd. De minister van oorlog der Delegatie heeft den gewezen aanvoerder van bet oostelijke leger, genl. Lambridsdie, wegens zijne bekomen wonden op non-activiteit was gesteld benoemd tot bevelhebber van het 19» legercorps. Den bij Loigny gekwetsten en krijgsgevangen geraakte kol. de Charrette is het gelukt te ontsnappen en le Mans te bereikenwaar hem de benoeming tot brigade-generaal wachtte. De Delegatie beeft bij decreet van den 5 bepaald, dat bet contingent der militie voor 1871 zal bestaan uit alle ingeschrevenen, die, zonder loting, dadelijk opgeroepen zullen worden. Plaatsvervanging wordt veroorloofd tusschen broe ders en verwanten tot den zesden graad. De gewezen minister van binn. zaken Pinard is den 5 op de begraaf plaats te Autunop last van kol. Bordone, chef van den staf van Garibaldigearresteerd en naar Lyon vervoerd. Hij hield zieh bezig met het uitdeelen van exem plaren van het bouapartistische blad le Brapeau. Het gevecht, den 6 door den genl. Chanzy bij Villeporcher of bij Yendöme geleverdis te Bordeaux en te Tours als eene volledige en belangrijke overwinning aangemerkt en beeft aldaar groote vreugde verwekt. Nog meer trokken te Bordeaux de aandacht de operatiën van genl. Bourbaki in het oostenwaardoor, voor bet eerst in dezen oorlogde duitschers genoodzaakt waren limine offensieve houding in eene defensieve te veranderen. 2 Maires hebben tot hun leedwezen bun abonnement op het Journal de Maine et Loire opgezegden wel op last van den prefectdewijl dat blad de door dien ambtenaar bevolen schorsing van 2 dagbladen van Angers gelaakt bad. l'Espérance du Peuplevan Nantesheeft van den prefect der Beneden-Seine eene waarschuwing ontvangenwegens „stelselmatige en straf bare oppositie" tegen den minister van oorlog. Het antwoord van dit blad was een heftig artikel tegen denzelfden minister GambettaEen der redacteurs van la Province te Bordeaux is gearresteerdter zake van het mededeelen van berichten omtrent der marscb en de sterkte van bet oostelijke leger. Den 7 heeft de in den grooten schouwburg te Bordeaux gevestigde clubna eene heftige redevoering van den gewe zen luitenant der marine Lullier, eenparig beslotendat de minister van marine Fourichon behoort aftetreden, ter zake van liet opdragen van commandementen aan bekende bona- partistenzooals Tricaull en Jurien de Lagravriére. Eene commisie van 3 personen is afgevaardigd om van de Dele gatie bet ontslag te vragen. Bij decreet der Delegatie van den 8 is bepaalddat de vervaltijd van bet van 15 Aug. tot 14 Oct. uitgegeven han delspapier op 15 Jan. gesteld blijft, en dat de sedert 14 Oct. getrokken of afgegeven wissels aan de bepalingen van het wetb. v. kooph. onderworpen zullen zijn. Echter zullen, zoolang de oorlog duurt, geene vervolgingen tegen geprotes teerde wissels van vóór 13 Aug. worden ingesteld, en even min tegen afgevers van geprotesteerd handelspapier, van wel ken datum ookdie zich onder de wapenen bevinden. V Union van 11 Jan. deelt een van den 7 gedagteekend protest van den graaf v. Chambord tegen het bombardement van Parijs mede. De Delegatie had besloten om den graaf de Chaudordy de vertegenwoordiging van Erankrijk bij de conferentie optedra- gen maar lord Granville beeft den wensch te kennen gegeven, dat die zending aan den heer Favre zou worden toevertrouwd. De koude is in het midden en zuiden des lands zeer streng geweest. Te Nizza is zelfs sneeuw gevallen en de Loire is dicht gevrorenhetgeen sedert 1829 niet heeft plaats gehad. Terstond na het invallen van de dooi is het bijeentrekken van troepen in de verschillende kampen weder met kracht doorgezet. Belegering van Parijs. Op 21 Dee. bezat Parijs nog 250000 qnintalen koren en meel en sedert zijn op nieuw groote voorraden gerekwireerd. De voorraad rijst en gedroogde groenten is insgelijks zeer aanzienlijk. De voorraad paarden bestoud nog uit 60000 stuksvoor liet algemeen verbruik worden er dagelijks 650 geslacht. In de Kersweek is in bet hotel van het departement van openbaar onderwijs eene fancyfair ten behoeve der slachtoffers van den oorlog gehoudenwelke eene aanzienlijke som beeft opgebracht. Allerlei levensmiddelenin kostbare en sierlijke voorwerpen te koop gesteld, brachten inzonderheid booge prijzen op. Het barricaden-comitéwaarvan Rochefort nog steeds voor zitter is, beeft, bij proclamatie van 1 Jan., de ingezete nen uitgenoodigd 0111 zakken zand of aarde in gereedheid te houdenten eindemochten de forten en de ringmuur bezwijken, onverwijld de straten door barricaden te kunnen versperren. De heer Belescluzehoofdredacteur van le Réveilheeft zijn ontslag als rnaire van het 19s arrondissement genomen

Alkmaarsche Courant | 1871 | | pagina 1