Belgie. Pruisen. $l>anj<*. Binnenland. Radat hij zijne pogingen om den genl. Trochu, den minister van oorlog Lejlo en den commandant der burgerwacht Clé ment Thomas te doen afzettenhad zien mislukken. Zijn voorbeeld is door zijne 2 adjuncten gevolgd. Den 7 is eene nieuwe bijeenkomst van maires aan het dept. van binn. zaken gehouden. Men verzekert, dat Trochu hen overreed heeft om nog eenige dagen geduld te hebben met de bevrediging hunner eischen. Van 5 tot 8 Jan. heeft de Vereeniging tot werkverschaf- ling aan vrouwen, in 3 groote zalen van het station van den Noorder-spoorweg, eene bazar gehouden, georganiseerd door de aanzienlijkste dames der stad. De familie Rothschild heeft den maire Jules Ferry voor 200000 fr. aan bons voor k'ieedingstukken ter hand gesteld, waardoor het gemeeentebestuur 48000 kinderen, 32000 vrou wen en 12000 jongelingen en meisjes van warme wollen klee deren heeft kunnen voorzien. De leden eener tijdelijk in het 20e arrondissement inge stelde municipale commissie hebbenwegens de aanvallen waaraan hun mandaat van de zijde der maires van andere arrondissementen ten doel stondhun ontslag ingediend hetwelk de heer Ferry niet heeft willen aannemendewijl thans geene verkiezingen tot samenstelling van een normaal bestuur uitgeschreven kunnen worden. Felix Pyat en nog een paar andere beklaagden ter zake van het oproer van 31 Oct. zijn van verdere rechtsvervolging ontslagen. Ben 20tal anderen zijn naar de assises der Seine verwezen. De regeering heeft den 9 aan de vertegenwoordigers der vreemde mogendheden een protest gezonden tegen het bom bardement datzonder de gewone aankondiging ter bevei liging van vrouwen en kinderen aangevangenvolstrekt niet noodzakelijk, maar eene daad van barbaarsch geweld en bij voorkeur op hospitalenambulanceskerkenscholen en gevangenissen gericht is. Te gelijker tijd hebben nieuwe protesten van geneesheeren van gasthuizen tegen het beschieten dier inrichtingen het licht gezien. De heer Chevreuildirecteur van het muzeüm van het Luxemburgheeft een protest tegen het bombarde ment daarvan bij de Academie van Wetenschappen ingediend. Het gouvernement heeft den 12 het herhaaldelijk verleende uitstel van betaling van alle vóór 13 Aug. getrokken of ge accepteerde wissels wederom met eene maand en de kwijting van alle na dien datum afgegeven handelspapier met 14 da gen verlengd. Het Journal Officiel van den 13 behelst eene circulaire van den heer Favre aan Frankrijks vertegenwoordigers in het buitenland de redenen uiteenzettende welke de regeering bewogen hebben om aan de uitnoodiging voor de conferentie gevolg te gevenen tevens diewaarom hij thans het zoo deerlijk gebombardeerde Parijs niet verlaten kandaarin be staande dat graaf Bismarck alle parlementaire gemeenschap verbroken heeftwegens vermeende aanranding van een pruisischen parlementair. De 3 olifanten van den Plantentuin zijnals te veel voed sel eischendevoor 27000 fr. aan een slager verkocht. Het nijlpaard is mede afgemaakt. De kapitein de Beaurepaire gaat steeds ijverig voort met het vormen van hetonder goedkeuring van Trochu opge richt wordende corps „tirailleurs der republiek," dat reeds 25000 vrijwilligers telt en bestemd is om zich door de duit- sche liniën heenteslaan en zich met het Loire- of noorderle- ger te verbinden. Het tusschen het fort Issy en den ringmuur gelegentij dens de insluiting van Parijs gespaardefraaie park van Issy wordt thans gekaptals zijnde hinderlijk voor de defensie en noodig voor de behoefte aan brandhout. Het comité voor de rekwisitiën heeft eenige doortastende maatregelen moeten nemen ten aanzien der onteigening van paarden welke onder de vlag van het Roode Kruis of onder die der diplomatie gedurig ontdoken werd. De stallen der ambulances zijn opgeheven en alleen de paarden der ge neesheeren behouden. Van de 8000 paarden der Omnibus maatschappij zjjn er 4000 gevorderdwaarvan 2000 tot ver bruik en 2000 voor ambulance- en andere diensten. Tegen den 15, den gedenkdag der geboorte van Molière, is eene bijzondere en luisterrijke tooneelvoorstelling in het Théatre-Franpais aangekondigd In het begin der maand hebben de belegeraars verschei dene nieuwe batterijen opgeworpenvoor de forten Rosny en Nogent openen zij loopgraven naar een nieuw stelsel, 't welk het voordeel oplevert, dat de mineurs, bij het graven der eerste parallelvolkomen beveiligd zijn. De genl. Trochu heeft den 5 of 6 het fort Rosny bezocht, dat het sterkst door den vijand beschoten is en waar in een der kazematten eene bom is doorgedrongenten gevolge waarvan verscheidene nationale garden het leven hebben verloren. In den avond en nacht van den 8 zijn meer dan 2000 granaten binnen de stad geworpen. In het gedeelte tusschen S. Sul- piee en het Odéon viel elke 2 minuten een bom, waaronder van 91 kilo's gewicht. In eene school van de straat Vau- girard zijn door 1 granaat 4 kinderen gedood. Op het mu zeüm en den tuin van het Luxemburg zijn binnen een paar uren 20 granaten gevallenwaardoor aanzienlijke schade is aangericht. Men heeft de in den tuin geplaatste ambulance in allerijl opgebroken. Den 9 waren reeds 360000 kilo's ijzer en metaalvan duitsche projectielen afkomstig, op de straten en pleinen der stad en in den omtrek der forten bijeenverzameld. Bij dagorder van den 9 meldt de genl. Tr chudat 1 eerste en 2 tweede luitenants1 sergeant1 korporaal en 3 manschappenallen mobiele garden uit de departementen en deel uitmakende van den wachtpost bij de brug van Argen- teuilnaar den vijand zijn overgeloopen. Uit de meest bedreigde of getroffen wijken der stad is een aanzienlijk aantal burgers naar de noordelijke arrondis sementen geweken. Het geruchtnopens het af branden der gebouwen in het fort Issy, wordt tegengesproken. De aan die zijde opge merkte brand was van het door de pruissen bezette raadhuis van Issy, dat door het fransche geschut in brand geschoten is. De vijand heeft in de richting van Nanterre eene zeer be veiligde batterij opgeworpen, die tegen den Mont-Valérien zal worden geopend. De staf kapitein Hérisson heeft zich den 11 als parlementair bij de vijandelijke voorposten aangemeld, om een protest van den genl. Trochu overtebrengen tegen het bombardeeren van la SaipétrièreBicêtreVal de Grace en andere bekende hospitalen die niet toevallig getroffen wordenmaar den vijand tot mikpunten strekken; ondanks alle sigualen beeft men den kapitein aan de brug van Sèvres laten staan en de pruisisehe batterij haar vuur geen oogenblik gestaakthoewel daags te voren het vuur der franschen 1J- uur gezwegen had, toen zich bij die brug een pruisisch parlementair vertoonde. Van 11 tot 14 Jan. isvooral des nachtsonafgebroken uit de zuidelijke batterijen des vijands gevuurd. In den nacht van 11 12 viel op de wijk S. Sulpice elke minuut een bom. In den nacht van '1314 zijn vooral de wijken Mouffetard, Montrouge en van het Panthéon geteisterd. De zuidwestelijke forten worden van tijd tot tijd ook heftig en verscheidene dorpen aan de oostzijdezooals Nogent en Fontenay, gestadig beschoten. Van de forten en den ring muur wordt nadrukkelijk geantwoord en aan de vijandelijke batterijen groot nadeel toegebracht. Den 13 heeft men met behulp van dynamiet het ijs ver broken rondom 8 vastgevroren bodems der Seine-ttotille waarvan het in brand steken door een coup de main des vij ands gevreesd werd. Den 13's avonds, heeft de genl. Vinoy voorgesteld een uitval tegen Moulin Pierre te ondernemen. Daar men ech ter op dit punt door een levendig vuur begroet werdzijn de troepen teruggekeerd. Duitsche berichten. Den 9 is in eene pruisisehe batterij een caisson in de lucht gesprongen, maar daarentegen is in het fransche werk nabij Billancourt een magazijn in brand ge schoten. Volgens bericht van den 10 begonnen de forten Issy en Vanves groote schade te lijdenmaar had het fort Montrouge nieuwe stukken bekomen, waaruit levendig ge vuurd werd. De franschen hebben in den nacht van 10 op 11 Jan. een beiersch piket in de vroeger op hen veroverde, maar nog niet van geschut voorziene redoute bij Clamart overrompeld, maar nadat de teruggetrokken voorposten met versterking wedergekeerd waren, werden zij zonder moeite verdreven. Door het telkens vooruitbrengen der batterijen waren deze den 11 nauwlijks meer dan 3000 schreden van den ringmuur verwijderd. Het is thans wederom geblekendat het prui sisehe belegeringsgeschut meer dan 9000 passen ver draagt. In den nacht van 1314 heeft de vijand heftige uitvallen gedaan tegen de troepen der garde bij le Bourget en Drancy, tegen het 11° corps bij Meudon en tegen het 2 beiersche corps bij Clamart. Hij werd overal zegevierend terugge slagen zoodat zijne terugtocht op sommige plaatsen naar eene vlucht geleek. De forten Issy, Vanves en Montrouge hebben den 14 een volkomen stilzwijgen bewaard. Als zeker werd den 13 aangenomen, dat al het zware ge schut uit de forten Issy, Vanves en Montrouge weggevoerd was. De franschen hebben den 15 het vuur uit nieuwe batte rijen voor het zuidelijk front geopend; het werdonmiddelijk met goed gevolg door de belegeraars beantwoord. Elzas EN Lotharingen. Bij Kon. verordening van 15 Dec. worden allen, die zich uit de door de duitsche legers bezette departementen ver wijderen om zich bij de fransche corpsen aantesluitenniet verbeurdverklaring hunner goederen en lOjarige verbanning bedreigd. Voor elke verwijdering buiten de woonplaats is een schriftelijk verlof van den prefect noodig. Bij decreet van den pruisischen prefect te Metz is het te Luxemburg verschijnende dagblad Luxemburger Woord voor Waarheid en Recht in Lotharingen verboden, dewijl het oordeelvellingen en verslagen van de tegenwoordige gebeur tenissen inhoudt, geschikt om de openbare meening op eene voor de rust en veiligheid gevaarlijke wijze te prikkelen. Krijgsbedrijven in het Noorden. Fransche berichten. De eisch tot overgaaf van Rocroy was door den bevelhebber afgeslagenmaar daarop volgde onmiddelijk een bombardement uit 52 stukken geschut, die in 6 uren, door ruim 2000 projectielen, op 10 plaatsen brand veroorzaakten en het kruitmagazijn derwijze teisterdendat men elk oogenblik het springen duchtte toen een tweede parlementair verscheen, besloot men tot de overgaaf. In de de vesting bezat men slechts kanonnen van oud model, be halve 4 stukkenwaaruit 500 schoten op de vijandelijke batterijen zijn gedaan. De stad heelt zeer veel, de vesting werken hebben niets geleden. De inwoners van Givet hebben zich ten gunste eener ca pitulatie geuitdoch de commandant weigert die vesting overtegeven. Den 11 hebben 800 pruissen, die 3 kanonnen medevoerden, bij Abbeville 3 compagniën franc-tireurs aangevallendi dapper weerstand geboden en siechts 8 man verloren hebben. De pruissen hebben 7 wagens met gesneuvelden (waaronder hun aanvoerder) en gekwetsten medegevoerd. De genl. Faidherbe heeft den commandant van Péronne voor een krijgsraad gedaagd, om rekenschap te geven van de overgaaf dier stad, ofschoon de verdedigingsmiddelen ongeschonden waren en een leger tot ontzet manoeuvreerde, en ofschoon na den slag van Bapaume het beleg opgeheven en het belegeringsgeschutna door de belegerden vernield te zijnweggevoerd was. Men meldtdat de capitulatie gesloten is op den sterken en aanhoudenden aandrang der burgerij, dewijl het vijandelijk vuur niet tegen de vesting werken maar tegen de stad gericht was, waardoor al spoedig de kerk in brand, en het hospitaal en een 50tal huizen in puin geschoten waren. Het garnizoen, 34U0 man sterk, is krijgsgevangen naar la Fère gevoerd, de officieren zijn op hun woord van eer in vrijheid gesteld. De officieren hebben tegen de overgaaf geprotesteerd. De commandant der vesting Longwy, Massaloryheeft besloten die sterkte tot het uiterste te verdedigen en alle vrouwen, kinderen en bejaarden doen verwijderen. Ben aantal dier lieden zijn naar Belgie geweken. Ten einde de hospitalen en ambulances zooveel mogelijk tegen het bom bardement te vrijwaren, heeft hij gelast om de 5t in zijne macht zijnde pruisisehe gevangenen in de zalen der zieken en gekwetsten te verdeden. Den 14 heeft te Herserange, nabij Longwy, een infante rie- en artilleriegevecht plaats gehad. Den 15 hebben de pruissen een aan de Chiers, in de nabijheid van den spoor weg van Longwy naar Arlon, gelegen fort in de lucht doen springen. Pruisische pioniers hebben de spoorwegbrug bij Longwy doen springen3 hunner, die teruggekeerd waren om zich te overtuigen dat de lont nog brandde, zijn daarbjj omgekomen. Faidherbe bericht den 16: het noorderleger is den 14 te Albert binnengerukt; de vijand trekt terug. Den 15 heeft het leger den overtocht der Somme verkendalle bruggen zijn vernield door den vijand, die zich in de dorpen op de linkeroever verschanst heeft. De wegen zijn zoo gladdat men zich er bijna niet op bewegen kan. Wij maken nog voortdurend duitschers krijgsgevangen. De pruissen hebben te Freueut een burger, die een officier der witte kurassiers voor zijn huis't welk men wilde be zetten aangevallen en gedood hadgefusilleerdmaar niet dan na hem (volgens TEcho du Nord) een uur lang met af gesneden neus en ooren rondgeleid en vervolgens aan een zijner beenen aan een telegraafpaal nabij zijne woning opge hangen te hebben. Aan de inwoners van "Valenciennes is bekend gemaakt, dat de inundatiën onverwijld gesteld zullen worden. Faidherbevernomen hebbendedat de pruissen te S. Quentiu eene schatting van 548,000 fr. geöischt hadden heeftom een einde aan dergelijke afpersingen te maken eene vliegende kolonneonder kol. Isnarduit Kamerijk derwaarts" gezondendie den vijand bij Catelet en Belle- court ontmoette en verjoeg en vervolgens den 16 S. Quentin bezette (dat door de duitschers ontruimd was). In die ge vechten zijn 30 duitschers gesneuveld of gekwetst. Den 18 zette Faidherbe zijnen marsch naar Corbie voort.. Duitsche berichten. De vermeesteriug van Rocroy is op zonderlinge wijze geschied: in den nacht van den 5 vertrok een vedeelte der 14° divisie van Charleville en verscheen 's morgens voor de vesting; de kanonnen werden in batterij gesteld ennadat een parlementair was afgewezen, 's namid dags gedurende een dichten nevelvan weerszijden een levendig kanonvuur geopend, waardoor in de stad eenige huizen in brand geraakten, 's Avonds werd het vuur gestaakt en ont vingen de troepen bevel om naar Mézières terug te keeren. De bevelhebber zond nog een tweeden parlementair om den commandant opmerkzaam te makendat eene herhaling van het bombardement voor de bevolking allernoodlottigst zou zijn. De commandantdie zijne bezettingmeest uit mobiele garden bestaande, niet scheen te vertrouwen, besloot, in spijt van het protest van den onderprefect, tot de overgaaf en vroegniet wetende dat het belegeringscorps reeds aftrok, om eene duitsche bezetting tot het in bedwang houden zij ner eigene lieden. De parlementair stelde daarop voor om 8, in de vesting aanwezige pruisisehe krijgsgevangenen in vrijheid te stellenvan chassepots te voorzien en de bewaking der poort te vertrouwen, totdat hij zijnen bevelhebber den uitslag zijner zending had medegedeeld. Alzoo geschiedde hel en nu werd de achterhoede spoedig ingehaald om den zonder lingen wachtpost te komen aflossen. Zij vond in Rocroy meer dan 7" kanonnen, benevens een grooten voorraad am munitie en proviand. In het Westen. Fransche berichten. Door 2000 pruissenin het bezit van 8 kanonnenis den 12 bij Bourneville een aanval gedaan op 1000 mobiele garden, die heldhaftig tegenstand hebben geboden, maar in goede orde op Fourmetot teruggetrokken zijn. Den 13 hebben 500 pruissen t.e Dieppe eene schatting van 50000 fr. geëischt en den onderprefect als gijzelaar mede gevoerd. De pruissen hebben den 14 Fécamp berend. Nabij Bol- bee en Beuzeville had een gevecht plaatswaarbij de franc- tireurs verscheidene krijgsgevangenen hebben gemaakt. 17 Pruissen hebben den maire en eenige voorname inge zetenen van Bolbec weggevoerd en eischen een iosgeld van 100,000 fr. Er zijn 50000 man troepen uit het dept. Allier opgerukt om het leger van den genl. Chanzy te gaan versterken. Zij konden dat echter niet bereikendewijl de spoorweg opge broken was. Andere corpsen worden over Duinkerken ge zonden om zich bij den genl. Faidherbe te voegen. Den 17 zijn de onzen bij S. Romain door 500 pruissen die 2 kanonnen medevoerden, aangevallen. De vijand, die eenige granaten in het dorp heeft geworpen is na een le vendig gevecht teruggeslagen. Onzerzijds zijn 5 man ge sneuveld en 10 gekwetst. In het Zuiden. Fransche berichten. Den 11 is op nieuw, bijna onder de muren van le Mans, een gevecht geleverd. De vijand viel de geheele linie aan. De admi. Jaureguiberry behield zijne stellingen op den rechteroever der Iiuisne. De genl. Colomb hield gedurende 6 uren een verschrikkelijken strijd vol op de hoogvlakte van Anvours. Het paard van den genl. Qoug- caura werd door 6 kogels getroffen. De genl. Chanzy hand haafde 7i|ne stellingen aan den weg van Parignebehalve die te la Tuileriewelke des nachts door den vijand geno men zijn. De krijgsgevangenen zeggendat de duitschers 180,000 man in het gevecht hebben gehad. De verliezen aan beide zijden zijn gevoelig. 2 Fransche kolonels zijn zwaar gewond. Chanzy heeft zijne stellingen bij la Tuilerie moe ten opgeven ten gevolge van de wanorde waarin de mobiele garden uit Bretagne geraakten. Hoewel ongaarne, heeft hij, overeenkomstig den raad zijner generaalstot den terugtocht besloten, waarmede den 12 's avonds een aanvang is ge maakt. Hij verzamelde de corpsen weder, die in den nacht van 1112 uit elkander waren geraakt. Het 21' corps is den 12 in een hevig gevecht gewikkeld geweest met 3 afdeelingen van het corps van den Groother tog van Mecklenburg. Genl. Lecointe meldt den 15 dat zijne voorgenomen ope- ratiën volkomen geslaagd zijn. Hij had voor de derde maal de pruissen uit Gien verdreven. Al de vijandelijke kolonnes trokken op Montargis en Orleans terug. De prui sisehe verliezen zijn grooter dan de onze. Ben gedeelte van het leger van Chanzy heeft den 15 weder een hevigen aanval te verduren gehad. Het 21" corps heeft dapper gevochten en eenige krijgsgevangenen gemaakt. Het 16r corps heeft een hopeloozen strijd doorgestaan. Den ad miraal Jaureguiberry is een paard onder het lijf doodgescho ten en de chef van den staf des admiraals is gesneuveld. De overige corpsen hebben minder wederstand geboden. Den 16 heeft Chanzy zijnen terugtochtin weerwil van het zeer ongunstige weder, in goede orde voortgezet en eenige gevangenen gemaakt, waaronder een graat' Moltke. Duitsche berichten. Het getal der den 10 in onze handen gevallen gevangenen bedraagt niet 2000, gelijk gemeld is maar alleen bij de kolonnes in het centrum 5000. Voorts zijn 4 mitrailleuses buitgemaakt. Den 11 hebben de tegen le Mans in beweging gestelde corpsen tot aan bet vallen der duisternis hevige gevechten doorgestaan. Verschillende plaatsen werden genomenen daarbij zijn 7 kanonnen en mitrailleuses buitgemaakt. Den 12 is het iransche wester-leger door het tweede duit sche leger, onder bevel van prins F'rederik Karei en den Groothertog van Mecklenburgbij le Mans volkomen ver slagen. De 3e en 10e corpsen hebben die stad ingenomen en aldaar een aanzienlijken voorraad buitgemaakt, terwijl de 9= en 13° corpsen den zegevierenden tocht zuidwaarts tot bij S. Corneille hebben voortgezet. De Groothertog bereikte na een hevig gevecht, waarin zijne troepen slechts geringe verliezen leden, Parigne 1' Eveque. Zijn hoofdkwartier was den 13 in het slot van Montfort, onmiddelijk nabij le Mans. In den slag van le Mans zijn 18000 man gevangen genomen en 12 kanonnen veroverd. De minister Qambettadie het begin van den strijd heeft bijgewoond, heeft zich door eene vroegtijdige vlucht gered. De vijand is gedeeltelijk op Aler,9on, gedeeltelijk op Laval teruggetrokken, door duitsche kolonnes vervolgd wordende. In de roemrijke gevechten van 6 tot 12 dezer verloor de tweede armee 177 officieren en 3203 mande vijand daar entegen ruim 22000 ongewonde gevangenen, 2 vaandels, 19 kanonnen, ruim 1000 beladen vaartuigen, 6 locomotieven, 400 spoorwagensalsmede eene menigte wapensammunitie en legermateriaal. Ben vooruitgeschoven detachement onder genl. v. Rant zou (der hessische divisie) werd den 14 te Briare van 3 zijden door aanzienlijke vijandelijke detachementen aangevallen, doch sloeg er zich met verlies van ongeveer 40 dooden en gekwetsten doorheen, en nam nog 1 officier en 6 man ge vangen. Genl. Schmidt heeft den 14 bij Chapelle, 2; mijlen bewes ten le Mans, eene vijandelijke divisie aangetroffen, welke hij terstond krachtig aanviel, waarop zij in overijlde vlucht op Laval terugtrok, met achterlating van ruim 400 gevangenen. Het verlies der duitschers bedroeg 1 officier en 19 man. Het kamp van Conlie werd na weinige schoten bezet en aldaar een aanzienlijken voorraad van wapens, ammunitie en levensbe hoeften buitgemaakt. Na een onbeduidend straatgevecht werd Beaumont bezet, alwaar 40 ammunitiewagens genomen en ongeveer 1000 man gevangen gemaakt werden. Den 16 is de genl. Schmidt, den op Laval terugtrekkenden vijand vervolgende, tot voorbij Vaiges gerukt, meer dan 2000 gevangenen makende. In den nacht van 1617 is Alen- yon, na lichte gevechten, door onze troepen bezet. In het Oosten. Fransche berichten. Vesoul is door de duitschers ontruimd. De stad Auxerre heeft zich ondanks de gegeven bevelen hoewel met. ongelukkigen uitslagtegen de van het westen aanrukkende troepen van genl. v. Zastrow verzet. Na de occupatie heeft de prefect geweigerdaan de bevelen van den duitschen bevelhebber te gehoorzamen en is dien ten gevolge uit het departement verbannen. De troepen van genl. Bourbaki hebben den 13 de dorpen Arcey en S. Marie (Doubs) veroverd. De verliezen waren, het verkregen resultaat in aanmerking genomen matig. Den 15 is zijn leger den geheelen dag slaags geweest en heeft het Montbéliard en eenige omliggende dorpen bezet. Bourbaki heeft bij Chenebier stelling genomen enna een gevechteenige huizen van Hericourt vermeesterdwaarin hij zich echter niet heeft kunnen handhaven. Duitsche berichten. Het 2e (pommersehe) legercorps, onder bevel van genl. v. Franseckyis reeds in het begin van Ja nuari van Parijs vertrokken naar Vesoul, om deel uittemaken van het nieuwe leger, dat door de pruisisehe Staats-Anzeiger niet ooster-leger maar zuider-leger wordt genoemd. De genl. v. W er der heeft, nadat hij van Vesoul links ge marcheerd was en daarbij den 9 in het gevecht van Vil- lersexelden vijanddie zijnen marsch kon belemmeren had teruggeslagen, zijne beweging den 10 zonder verdere gevechten voortgezet, Den 13 is een hevig gevecht geleverd tusschen Herimont- eourt en Broix. Den 15 is v. Werder bij Montbéliard hevig aangevallen door 4 corpsen, inzonderheid met, artillerie. Zijne positiën werden nergens verbroken en de vijand op alle punten terug geslagen. Zijn verlies bedroeg 3 a 400 man. Het gevecht duurde van 's morgens half 9 tot 's avonds half 6 uren. Den 16 heeft de genl. zich tegen vernieuwde aanvallen van den vijand in zijne stellingen staande gehouden. In den nacht van 1617 heeft de genl. Keiler Frahier, bij Belfort, bezet en Chenebier overvallen, daarbij eenige bagage buitmakende en ongeveer 400 man gevangen nemen de 's Morgens beeft de vijand Cliagey en 's middags Be- toncourt herhaaldelijkmaar te vergeefsaangetast. Bij Montbéliard en in de richting van Lure werd een hevig kanonvuur geopend en 's namiddags heeft de vijand den genl. Keller met eene groote overmacht aangevallen. Deze heeft echter zijne sterke stelling bij F'rabier behouden. Het verlies der duitschers heeft op 1517 Jan. omstreeks 1200 man bedragen. Bourbaki heeft den 17 v. Werder op nieuw aangevallen en is op nieuw teruggeslagen; hij heeft, aanzienlijke verliezen geleden en zijnen terugtocht zuidwaarts aangevangen, zoodat zijne poging tot ontzet van Belfort mislukt is. In 1870 zijn t.e Antwerpen binnengevallen 4125 schepen, metende 1,362,600 tonnen, en van daar vertrokken 3937 schepenwaarvan 2584 geladen en 1353 in ballast. De belgische koopvaardijvloot is in 1870 verminderd met 13 bodems en 2500 tonnenen telt thans nog 67 schepen metende ongeveer 30000 tonnen. Prins Napoleon is den 11 te Brussel aangekomen. Met den 1 Januari is in het geheele gebied vanhetN.d.- Verbond, naast de verschillende bestaande stelsels van maten en gewichten, het nieuwe metrieke stelsel facultatief in wer king getredenom na verloop van een jaar het alleen gel dende stelsel te zijn. Het gemeentebestuur van Fhankfort heeft een adres aan den Koning gezonden, waarin herinnerd wordt, dat, sedert Frederik Barbarossa alle duitsche Keizers in die stad zijn gekroond. Ook Worms, Aken en Regensburg hebben ge tracht hunne aanspraken in dit opzicht in het hoofdkwartier te doen gelden. De bij de jongste verkiezingen voor het Huis der Afge vaardigden gekozen clerikale candidaten hebben zich tot eene afzonderlijke „catkolieke fractie," onder den naam van „fractie van het centrum" vereenigd. De minister van onderwijs en eeredienst heeftop de klachten van den acadeinischen Senaat te Bonn over de aan matiging van den aartsbisschop van Keulenzijn leedwezen over diens handelwijze uitgesproken, dewijl de hoogleeraren, als ambtenaren van den Staatzonder diens goedkeuring geene nieuwe leerstellingen mogen verkondigen en de aarts bisschop hun niet eigenmachtig het houden van voordrachten verbieden mag. De samenstelling van het nieuwe bewind dat uit leden van verschillende richtingen bestaat, maakt een goeden indruk. Na de groote receptie op 2 Jan. heeft de Koning den maarschalk Serrano en diens echtgenoot bezocht en den vol genden dag den majoor Naudin, gewezen adjudant van den maarschalk Primdie bij den moordaanslag gekwetst is ge worden. Hij heeft dien officier tot zijnen adjudant en tot luit.-kolonel benoemd. De Koning bediende zich bij deze bezoeken van een met 2 paarden bespannen rijtuig en van geen escorte. Hij heeft de paleiswacht tot op 50 man ver minderd en het intrekken van verscheidene wachtposten, we gens de heerschende koude, bevolen. Een aantal madridsche republikeinsche organen hebben hunne uitgaaf gestaakt. De toon der overigen is voor het oogenblik zeer gematigd. De Minister van Oorlog kolonel Boomsheeftom redenen van gezondheid, zijn ontslag gevraagd. 's Rijks middelen hebben in 1870 opgebracht,/75,682.626 tegen /74.100,704 in .1869. De raming voor 1870 bedroeg 72,099,533. Onderwijs. De minister van binn. zaken heeft bepaald, dat het maximum der te heffen gelden voor het bijwonen van enkele lessen op de Rijks hoogere burgerscholen niet meer mag bedragen dan het schoolgeld voor het volledig onderwijs. IJsvermaak. Den 14 is te Leiden eene hardrijderij op schaatsen gehouden van wege de studenten-ijsclubwaaraan 52 personen deelnamen. De prijs, een gouden horologie met dito ketting, ter waarde van 120, is behaald door AKuis- ma van Amsterdamde eerste premie, een schildpadden kistje met zilveren lepeltjes, uitgeloofd door prins Alexander, door F. Pontier van Amsterdamen de tweede premie een zil veren tabakdoos, door A. Hesselink, van Delft. Te Hoorn had den 16 eene harddraverij met arren plaats, waaraan 15 deelnamen de prijs, 100, is behaald door C. Broers te Benningbroek, de eerste premie, f 40, door JKos ter en de tweede,"/ 10, door T. Schilder, beide te Beemster. Gieten. De afdeeling Brielle der Holl. Maatschappij van Landbouw heeft een comité en sub-comité's benoemd, om allerwegen gelden intezamelentot het verschaffen van zaai granen en andere landbouwbehoclt,en aan de. door den oorlog van alles beroofde, landlieden in de noordelijke departemen ten van Frankrijk. Iemand, die onbekend wil blijven, heeft f 1000 geschon ken voor een buitengewone uitdeeling aan de behoeftigen in de beide Katwijken.

Alkmaarsche Courant | 1871 | | pagina 2