Zweden. Itiislanil. Turkije. Binnenland. Jugczuabcn ^tafiken. België. Pruisen. Beieren. Ooslenrtik-Hongariie. ■talie. Spanje. (■roul Brittan je en Ierland. der regeering omindien de Paus in zijne vrijheid van han delen door de burgerlijke macht mocht worden belemmerd op eene wijze, met, de beginselen van volkomen burgerlijke en godsdienstvrijheid in strijd alsdan deze persoonlijke grief aan de italiaansche regeering voortekouden, voornamelijk dewijl zoo vele miljoenen engelsche onderdanen wegens hunne gees telijke betrekking tot den Paus belang in hem stellen. In de troonredewaarmede de Rijksdag den 18 geopend isworden wetsvoordrachten aangekondigd tot, reorganisatie der krijgsmacht (overeenkomende met die van 1869 en op algemeene dienstplichtigheid gegrond), alsmede eene „wapen belasting," voor het aanschaffen van oorlogs-materiëel en het bouwen van vestingen. In het budjet voor 1871/72 zijn de inkomsten geraamd op 45j de uitgaven (waaronder 17 mil joen buitengewoon voor de krijgsmacht) op 50i miljoen rijks daalders. De begrooting voor 1871 bedraagt in ontvang en uitgaaf 489 miljoen, waaronder 10miljoen voor den aanleg van spoorwegen. De rumeensche kwestie is bijgelegd, hebbende Yorst Aarel de Porte kennis gegevendat hij geenszins voornemens is zich aan de hem bij tractaat opgelegde verplichtingen te onttrekken. Eene grieksche rooverbende van meer dan 80 man is te Ermee door de troepen aangevallende roovers verloren 20 manen werden door dc turken vervolgd. Benoemingen. Tot minister van oorlog is benoemd de kolonel Engelvaartgouverneur van de militaire academie te Breda. Scheepvaart. De Vereeniging Schuttevaerzal op het eiland Schokland eene bergplaats oprichten van allerlei ge reedschappen om door het ijs in nood verkeerende vaartui gen te kunnen helpen. Onderwijs B. en W. van Amsterdam hebben den gemeente raad voorgesteld de oprichting eener meisjesschool met 3jarigen cursus, als vervolgschool op de burgerschool voor meer uitge breid lager onderwijs, waaraan te verbinden 7 onderwijzeres sen of leeraars op een jaarlijksch inkomen van 2000 ieder, en uit deze de directrice te kiezen, die bovendien f 1000 en vrije woning geniet. Aanbestedingen. Het bouwen der villa Sterkenburg onder Doorn is aangenomen door J. A. v. d. Straaten te Utrecht, voor 27325. Den 19 te Heerjansdamhet bouwen van een stoomge maal minste inschr. voor de gebouwen enz. G. Pisser, te Papendrecht, voor/23097, voor de machinerie v. Eindhoven, te 's Gravenhagevoor f 14667. Het verbouwen tot postkantoor en het inrichten tot di recteurswoning van een perceel te Haarlemminste inschr G. v. d. Horstvoor 3740liet maken van eenige veran deringen in het gebouw, bestemd voor het departement van het Nut te Zaandam, minste insehr. PP. Verlaan, voor/ 2885. Openbare werken. De gemeenteraad van Rotterdam heeft den 19 350.000 toegestaan voor het maken van een gedeelte der Noorderhaven op Peijenoord en daarmede in verband staande oever werken. Giften. Wijlen Mej. Zeijlstra-Otten heeft vermaakt aan de herv. diaconie te Soest f 4000 en aan de kerk aldaar 2000, uittekeeren na het overlijden van harenechtgenoot. Rampen. In de binnenhaven te Helder zijn 2 sloeper- liedenbeide oppassende huisvadersverdronkenbij het uitzagen van ijs. Met 5 anderen op eene schots staande en op het gevaar daarvan opmerkzaam gemaakt,, sprongen 4 er af, waardoor de schots kantelde en 3 man in het water ge raakten, waaruit slechts 1 gered werd. *Den 26 is de papierfabriek van den heer F. Palm te Ucbelen, gein. Apeldoorn, afgebrand. Den 23, te Utrecht, F. A. IP. Miguel, hoogleeraar in de botanie, directeur van 's Rijks-herbarium te Leiden, alge meen bekend door zijne werken op botanisch gebied. Staats-Loterij, Trekking der 5e klasse, le week. No. 3260 100000, No. 1S821 /50000, No. 13953 /5000, No. 14414 1500, No. 2615 8557, 1030.1, 12205 13373, 17627, 17990 en 19222 f 1000. Oterleek. Alhier isin navolging van andere gemeenten besloten volksvoordrachten te houden. De eerste hiervan had plaats in den avond van den 29 Januari; de talrijke opkomst getuigde van groote belangstelling in deze zoo aangename en nuttige zaak. *Ons is ter opname gezonden een blaadje geschreven door den heer H. Hemes Kz. te Riedten betoogedat een hoofdonderwijzer met zijn gezin van 400 (het minimum der wet,) niet bestaan kanof liever als een daglooner be staan moet. Ook zonder de door den schrijver medegedeelde berekeninggeloove wij het gaarne. Een hoofdonderwijzer, die niet meer geniet dan 400 's jaars, lijdt in zijnen stand armoedeeven als zoo menig predikant en ambtenaar, wiens bezoldiging niet aan zijne bescheiden behoeften geëvenredigd is. Gemeentebesturendie het, werk van den onderwijzer zoo gering schattendat zij zich voor zijne belooning tot het minimum der wet bepalenzijn ongetwijfeld te laken want al onbreekt het, hun tegen dat geringe bedrag niet aan sollicitantenzij moesten begrijpen dat materiëele zorgen den onderwijzer zijne geschiktheid en opgewektheid doen verliezen en dus het onderwijs door hunne karigheid lijden moet. Maar niet minder zouden wij het afkeuren als per sonen die hun examen als hoofdonderwijzer afgelegd hebben, zoo weinig gevoel van eigenwaarde bezatendat zij hunne kundigheden voor f 400 's jaars verkochten en de roeke loosheid om bij zulk een inkomen in het huwelijk te treden. Zijn de traetementen der onderwijzers over het algemeen te laager zullen zich te minder jongelieden aan het onderwijs wijden en het minder aantal beschikbare personen zal tot, eene verhooging der bezoldigingen moeten voeren. Wij mee- nen, dat dit de natuurlijke loop van zaken is en dat de te genwoordige minima weldra tot het verledene zullen belmo renook zonder de oprichting van vereenigingen tot verbe tering der onderwijzers-tractementen. De vreeselijke pokziekte heeft zich in deze gemeente geopenbaard en reeds offers geëischt. Iedereen is het gevaarlijke dezer ziekte bekend, maar, iedereen weet het ook eveneens, dat er niet ééne ziekte is, waartegen zulk een vermogend voorbehoedmiddel bestaatde Koepokin6nting. De heilzame werking der Koepokinenting tot voorkoming der pokken is boven allen redelijken twijfel verheven; zelfs bij hen die zich vroeger of later hebben doen inenten, en niettemin door de pokziekte worden aangetast, heeft die ziekte in elk geval veel van hare gevaarlijke kracht verloren en in den regel een goedaartig verloop. 'De koepokinenting beveiligt evenwel tegen de pokken slechts voor een aantal jaren en nietgelijk sommigen meenen, voor het geheele leven. Van daar is het nnttig en noodig zich op nieuw te doen inenten (ivac cinerennu er pokken heerschen. Het herhalen der inenting revaccinatiegeeftin verreweg de meeste gevallenbijna zonder uitzondering, volkomen veiligheid tegen de zoo te recht gevreesde pokziekte. De ingezetenen van Alkmaar wordenzoowel in hun eigen- als in 't algemeen belang daarom ten ernstigste uitgenooaigd om hetzij voor de eerste maal, hetzij bij herhalinggebruik te maken van hét heilzame voorbehoedmiddel der Koepok- inönting, en elk in hunnen kring, mede te werken om het nut der vaccinatie en der revaccinatie te doen beseffen ten einde daardoor zooveel mogelijk een verdere verspreiding dier besmettelijke ziekte voor te koinen. Alkmaar 27 Januari 1871. Dr. DORBECK. Burgemeester en Wethouders hebben den 25 in overleg met den districts-schoolopziener, op de voordracht voor de betrekking van hoofdonderwijzeres der openbare meisjesschool geplaatst de voigende dames die bij het vergelijkend exa men de achter hare namen gestelde punten hebben behaald C. Sepp, te Amsterdam25» F. A. Pane, te Hilversum, 26», D. P. Fol, te Rotterdam, 2 5 't en N. H. A. Retel, te Leeuwar den 264. De leden der Burgervereeniging „Harmonie" wacht den 30 weder een genotvollen avond. Het amsterdamsche park- orchest zal alsdan een uitgezocht programma ten gehoore brengenwaarop compositiën van Mozart, v. Beethoven, Niels Gade. Donnizetti en Max Bruclinamen van goeden klank, voorkomen. Bovendien zal de heer Siubner, van Frankfortvan zijne kunstvaardigheid op de harp doen blijkenzoodat het de beminnaars der toonkunst niet aan keur en verscheiden heid van gerechten ontbreken zal. lonel de Lareinty, commandant van het bataljon nationale garde der Beneden-Loireis na zijne positie lang verdedigd te hebbendoor eene overmacht omsingeld en met 600 man gevangen genomen. De Gorrespondance Havas begroot het verlies aan gesneuvelden, gekwetsten en vermisten op 3000 man. Genl. Trochu heeft bij dagorder de betoonde dapperheid ge prezen en inzonderheid de nalionale garde lof gegeven. De bevolking, die met bedaardheid de nederlaag van Chanzy's leger en het waarschijnlijk op het 'mricht daarvan plotseling staken van den vorigen uitval vernomen had, is door de nederlaag van den 19 pijnlijk getroffen; zij meende, dat Trochu het op Versailles gemunt had en zich niet tot een eenvoudigen uitval zou bepalen. Gedurende de krijgsverrichtingen in den omtrek van den Mont-Yalérien is het, bombardement van de forten en den ringmuur onverpoosd voortgezet. Nabij de kerk van S. Se- vermus is een behoeftig gezinop eene vierde verdieping wonende, door een granaat getroffen. Den 20 heeft de genl. Trochu een wapenstilstand van 48 uren gevraagdmaar de pruissen hebben slechts eene wapen schorsing van 2 uren toegestaanen ons niet veroorloofd binnen hunne liniën te komenten einde onze dooden te begraven. Zij hebben den genl. doen weten dat onze ge kwetste krijgsgevangenen naar Versailles vervoerd waren en behoorlijk aldaar verpleegd werden. De genl. de Chabaud-Latour, opperbevelhebber der genie, heeft de zuidelijke forten geïnspecteerd en bevondendat de aangebrachte schade zeer gering en de geest der bezet tingen uitmuntend was. Volgens la Périté heeft Trochu na den ongunstigen afloop van den uitval zijn ontslag als gouverneur aangeboden, maar hebben zijne medebewindsleden dit niet willen aannemen. Ook wordt verzekerddat de heer Favre den 20in eene bijeenkomst met de maires, heeft voorgesteld, het gezag aan de hoofden der municipaliteit optedragen, maar dat de maires dit aanbod geweigerd hebben. Elders wil mendat het Voorloopig Bewindwegens den toenemenden wrevel der bevolkingbesloten heeft om Trochu voorzitter en gouverneur te latenen aan een ander het bevel der krijgsoperatiën op tedragen de genl. P inoy zou de aangewezen persoon zijn. Duitsche berichten. Den 15 is het zuidelijk bastion van Point du Jour, 1 batterij bevattende, tot zwijgen gebracht; de 3 batterijen van het noordelijk bastion zet'ten het vuur echter voort. Den 16 waren niet alleen de forten Issy en Vanves, maar ook het fort Montrouge door het vuur der duitschers geheel vernield en tot zwijgen gebracht. Den 13 heeft de heer lavre aan graaf Bismarck een pas verzochtom Frankrijk bij de londensche conferentie te gaan vertegenwoordigen. De graaf heeft geantwoorddat hij daaraan niet voldoen konomdat de regeering der nationale defensie niet door de fransche natie erkend is en de heer lavre dus niet in naam van Frankrijk kon handelen. Deze had zich dus tot de militaire overheden te wenden, die geen bezwaar van staatkundigen aard zouden hebben om hem de voorposten te doen passeeren. Overigens meende hijdat het verblijf van den heer Favre te Parijs thans nuttiger voor Frankrijk was dan te Londen. Graaf Bismarck heeft den 17 geantwoord op het protest der te Parijs nog aanwezige diplomaten tegen het bombar dement dat zonder aankondiging begonnen iszoodat. zij niet in de gelegenheid zijn geweest, hunne landgenooten te doen vertrekken. De kanselier wijst er opdat daartoe maanden lang gelegenheid geweest is en dat ieder vooruit kon ziendat het tot, eene beschieting van den hoofdzetel van den tegenstand komen zouvoor de leden van het corps-di- plomatique blijft hij hoe storend zulks voor de belegering ook zijn moge, de machtiging tot vertrek handhaven. Het treffen van hospitalen door duitsche kogels is niet opzettelijk, maar een gevolg van den nevel en den verren afstandworden de batterijen meer vooruit, gebrachtdan zal men de vlag van het Roode Kruis beter kunnen eerbiedigen. Graaf v. Moltke heeft op een protest van den genl. Trochu ten aanzien van het laatstgenoemde onderwerp in denzelfden zin geantwoord. Den 19 is een uitval van 40 bataljons, van den Mont- Yalérien uit, tegen de positiën van het 5' legercorps, met groot verlies teruggeslagen. Het gevecht duurde van 's ochtend 11 uren tot na het vallen van den avond. Ons verlies be droeg aan gesneuveldengewonden en vermisten 39 officie ren en 616 manschappen. De vijand verloor 6000 man1000 gesneuvelden bleven voor ons front liggen. 500 Ongewonde gevangenen zijn in onze handen gevallen. Den 20 heeft genl. Trochu door graaf d'Herison eene wapenschorsing van 48 uren doen vragen om de dooden te begraven, welke ge weigerd is, als niet schriftelijk gedaan zijndeblijvende het, als naar gewoonteaan de bevelhebbers der wederzijdsche voorposten vrijstaan om een tijdelijken wapenstilstand te tref fen tot het wegvoeren der gewonden. Den 20 heeft de vijand zich geheel naar Parijs terugge trokken. Tegenover S. Cloud zijn nog 15 officieren en 250 man gevangen genomen. Den 21 is het vuur tegen S. Denis geopendden volgen den dag was het vijandelijk vuur aldaar bijna geheel tot zwijgen gebracht. Op verschillende plaatsen in Parijs en S. Denis bemerkte men brand. Er zijnop kleineren afstand, nieuwe batterijen tegen het noorderfront van Parijs in werking gebracht. Eene den 21 door Trochu gevraagde wapenstilstand van 24 uren is toegestaan en wel van den ochtend van den 22 tot den avond van den 23. De genl. Trochu is ziek en door Vinoy in het opperbevel vervangen. Pervolg der Oorlogsberichten in het Bijblad. Een der dochters, tweelingen van den graaf en de gravin v. Plaanderen is den 18 overleden. Bij besluit van den 11 zijn de te Luik en te Pescher be staande particuliere inrichtingen tot opleiding van onderwijzers met de Rijks-normaalscholen gelijkgesteld, zoodat thans reeds 4 dergelijkedoor geestelijken bestuurdeinstellingen door den Staat zijn „geadopteerd." De heer d'Andrimont heeft deze zaak den 17 in de Kamer ter sprake gebracht, daarin strijd gezien met de vroeger gedane verzekering, dat de Rijks-normaalscholen niet in handen der congregatiën zouden komen, en verzekerd dat, hoezeer het tegendeel in het be sluit vermeld wasGed. Staten van Luik er niet over gehoord waren. De minister Kenyn v. Lettenhove verklaardedat hij niet te kort, had gedaan aan zijne vroegere toezegging (de Rijks-normaalschool blijft insgelijks te Luik bestaan) en nadere ophelderingen tot de discussie over het budjet te ver schuiven. De heer Orts stelde daarop voor, dat de Kamer de overlegging van het advies der Staten zou eischeu, welk voorstelna een levendig debatmet 49 tegen 42 st. ver worpen werd. Den 19 is een protest der Ged. Staten van Luik ingekomen, maar de daarvan door de heer d'Andrimont verlangde voorlezing met 48 tegen 35 st. geweigerd. Den 18 heeft de minister van financiën bij de Kamer een buitengewoon crediet aangevraagd van 64 milj. fr., tot aan koop van nieuw materiëel voor de staatsspoorwegen, met name 30 locomotieven1000 goederenwagens en 3000 open wagens. In de provincie Luxemburg zijn in den laatsten tijd ver scheidene gevallen van veetyphus voorgekomen. Het Huis der Afgevaardigden heeft den 12 aangenomen een voorstel der heeren Lasker en Koschtot opheffing der bepalingdat onechte kinderen tot aan hun 14» jaar in de christelijke godsdienst moeten worden opgevoedook zelfs dan wanneer de moeder geene christin is. De Koning heeft 15000 fr. doen toekomen aan de nood lijdenden ten gevolge van overstrooming te Rome. Den 18 heeft de minister v. Itzenplitzin beide Huizen van den Landdageene proclamatie des Konings aan het duitsche volk voorgelezenwaarbij Z. M. verklaart, de waar digheid van duitsch Keizer te aanvaarden. Deze aankondi ging werd met toejuichingen begroet. Het Huis der Afge vaardigden beslooteen adres aan den Koning te richten dat den 19 is goedgekeurdde poolsche leden stemden er tegen. De Koning is den 18 te Versailles tot Keizer van Duitsch- land uitgeroepenin tegenwoordigheid der daar aanwezige duitsche Vorsten en omringd door de standaards van het leger en van de vertegenwoordigers der regimenten. Een veldprediker en de Koning voerden achtervolgens het woord, waarna graaf Bismarck de koninglijke proclamatie voorlas en een regimentskapel de 21* psalm deed hooren. De plechtig heid geschiedde op den 170en verjaardag der krooning van Pruisens eersten Koning. Na den afloop had een diner van 120 couverts plaats. De Kamer van Afgevaardigden heeft den 18 over de Ver- bonds-verdragen beraadslaagd en het voorstel der patriotten strekkende om die verdragen te verwerpen met eene zeer groote meerderheid verworpen. Den 21 zijn de verdragen met 102 tegen 48 st. aangenomen. De oostenrijksche Delegatie heeftin weerwil van het verzet van den minister van oorlog en van graaf v. Beust de som tot onderhoud van het leger van ruim 54 tot 30 miljoen fl. teruggebrachteen bedrag van 3 miljoen voor versterking van verschillende verdedigingsliniën geweigerd en in plaats van 1,865,475 fl. voor 68000 stuks cavallerie- revolvers slechts 400000 fl. voor 20000 stuks bewilligd. De minister van oorlog heeft een ontwerp ingediend tot bevordering eener spoedige mobilisatie van het leger, door de re gimenten te plaatsen in of nabij de districten waaruit zij moeten worden aangevuld en het krijgsmateriëel te vermeerderen en ook aldaar in depots opteslaan. De kosten van een en ander zijn geraamd op 3 miljoen. De commissie der hongaarsche De legatie met dergelijke afscheiding der leger-afdeelingen zeer ingenomenheeft voorgesteld om deze som toetestaandie der oostenrijksche wenscht slechts 300000 fl. te verleenen voor het overbrengen der regimenten naar hunne aanvullings districten. Oostenrijk. De dichter Grillparzer heeft op zijn 80™ geboortedag (15 Jan.) van den Koning van Pruisen de orde pour le mérite en van den Keizer het grootkruis der Frans- Jozef-orde, beuevens uit Z. M. bijzondere fondsen een pen sioen van 3000 gulden bekomen. Hij genoot reeds een pensioen van hetzelfde bedrag. Hongarije. Vorst Karageorvich is, in tweede instantie, tot S jarenen zijne medebeschuldigden Triscovics en Stau- kovitz zijn tot 4 jaren zware kerkerstraf veroordeeld, benevens tot vergoeding der proceskosten en der verplegingskosten gedurende hunne gevangenschap. De fransche maarschalk Bandon is den 16 te Genua overleden. Er is een decreet uitgevaardigdwaarbij de uitgifte bevo len wordt van schatkistbiljetten tot een bedrag van 400 mil joen realen. De montpensieristen hebben eene bijeenkomst gehouden en een manifest uitgevaardigdwaarin hunne politieke geloofs genoot,en den raad gegeven wordtaan de verkiezingen deel te nemen. *Op voorstel van den minister van financiën heeft Koning gelastdat onverwijld zal worden overgegaan tot het amor- tiseeren van nagenoeg 350 miljoen realen 3 p. c. geconsoli deerde schuld en dat binnen een kort tijdsverloop in het ge heel 1882 milj. r. aan staatsschuld zal worden gedelgd. De op vrije voeten gestelde maar verbannen fenians heb ben aan boord der Cubaeenige oogenblikken op de reede van Queenstown de haven van Cork, doorgebracht en aldaar allerlei blijken van sympathie der bevolking ontvangen. In den nacht van 1011 heeft in eene kolenmijn nabij Sheffield eene ontploffing plaats gehad, waardoor 26 der 70 werkzaam zijnde arbeiders zijn omgekomen. Den 12 is te Edinburgh eene meeting gehoudenten einde de wenschelijkheid uittespreken van het verleenen van het stemrecht aan de vrouwen, die eigenaressen van huizen zijn. Te Woolwich worden proeven genomen met een nieuw stuk geschut, hetwelk 35 ton weegt en met 150 pond kruit een kogel van 700 ponden (24 voet lang en 1 voet breed) werpt. De conferentie over het, vraagstuk der Zwarte-zee is den 17 te Londen geopend. Tegenwoordig waren de britsche minister van buit. zaken en de gezanten van Oostenrijk Italië, Pruisen, Rusland en Turkije. De tweede zitting is op den 24 bepaald in de hoop, dat, de fransche gemachtigde dan tegenwoordig zijn zou, maar alstoen tot den 31 verdaagd. De genl. sir William Mansfield, die zich in Britsch-Indie zeer onderscheiden heeft en thans opperbevelhebber der troe pen in Ierland isis naar Londen omboden, om geraadpleegd te worden over de reorganisatie van het leger. Den 16 is te Greenwich eene tweede meeting van kiezers gehouden waarin het zeer onstuimig toeging en door onge veer 4 der aanwezigen eene motie is aangenomen volgens welke de heer Gladstonewegens verwaarloozing van de be langen des lands en van het districtzijn mandaat als Par lementslid behoort terug te geven. De heer Forster heeft den 16 zijne kiezers te Bradford toegesproken en daarin de houding der regeering verdedigd. De vergadering nam ten slotte eene motie aanwaarbij zij zijne vroegere diensten jegens het liberalismus erkennende haar leedwezen uitsprak over devoornamelijk door zijne bemoeiingen, aangenomen onderwijswet en over de gebezigde middelen om de aanneming daarvan te verzekeren. *Uit eene correspondentiedoor de Parlementsleden Kin- naird en Chambers met den minis!er Gladstone gevoerd, ter zake van diens brief aan den heer üease over de houding van Engelands regeering ten aanzien van den Paus, is geble ken dat de door hem minister gebezigde uitdrukkingen en kel ten doel haddenom te doen blijken van bereidwilligheid Vredebond. In eene den 26 te Amsterdam gehouden bijeenkomst van afgevaardigden van 11 verschillende vrede- vereenigingenis als beginsel aangenomen om zich te ver klaren voor eene aansluiting aan den Algemeenen P redebond, en een hoofdbestuur verkozen van 12 personenwaarvan er 5 te 's Gravenhage moeten verblijf houden. Volks-gezondheid. De heeren J. H. C. Heijse te Zaan dam en dr. S. Sr. Coronel te Leeuwarden, en met hen 12 an dere heeren en 4 dames, richten in Ons Streven No. 2 een manifest aan de nederlandsche vrouweninzonderheid aan de leden der dames-comité's van het Roode Kruishare me dewerking vragende tot het oprichten van plaatselijke comité's eener Nederlandsche P ereeniging voor Gezondheidsbelangen. Exemplaren van het concept-reglement, bereids in genoemd blad medegedeeldzijn te bekomen bij boven genoemde heeren. Te Rotterdam heerschen de pokken en de typhus zoozeer, dat men een derde ziekenhuis heeft moeten openstellen. Te Utrecht worden dagelijks ongeveer 30 personen door de pokken aangetastte Groningen 10. Veeziekte. De minister van binn. zaken heeft, de com missarissen des Konings in N. en Z. Holland en Utrecht aangeschrevenomwijl bij de groote uitbreiding der long ziekte de middelen tot onteigening en genoegzaam personeel ontbrekende onteigening zoo veel mogelijk te beperken totdat een gunstiger tijdperk zal toelaten om meer doortas tend te handelenen de eigenaars van ziek vee aantesporen om hetonder de bestaande bepalingenvoor eigen gebruik te slachten. Door het departement Middelburg der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen is eene vereeniging van 33 leden opgerichtten doel hebbende het houden van toezicht op bet in veiligheid brengen van goederen uit bedreigd wor dende gebouwen in geval van brand. Rechtszaken. De H. Raad heeft den 13 aan de wed. A. Goedhartwier man bij het herstellen van een torpedo verwond en vervolgens overleden is eene schadeloosstelling ten laste van den Staat toegekend van 5 's weeks (bij tweede huwelijk ophoudende) en aan elk harer kinderen tot hunne meerderjarigheid van f 2,50 's weeks. De officier van justitie te Eindhoven bn. de Bieberstein, wordt thans door den officier der maréchausée Siemerink ver volgd wegens lasteren zulks naar aanleiding van het door eerstgenoemde ingezonden artikel in de Prov. N.-Brab. Cou rant van 9 Dec. Overleden den 21 te 's Gravenhage. J. J. Bochussen minister van staatoud-minister van financiën en koloniën oud-gouv.-genl. van Neerl. Indië. enz., oud 74 jaren. Hij was geboren te Etten in Noordbrabant, 23 Uet. 1797 en begon zijn loopbaan als controleur der belastingen. In 185 i57 was hij lid der 2e Kamer voor Alkmaar. KANTONGERECHT. Zitting van 9 Januari 1871. 1. A. Y. en 2. W. T„ beide te Hoorn, rijden met een hondenkar op den openbaren weg onder Oudorp1 boete en de kosten, met subsidiaire gevangenisstraf van 1 dag. 3. G. S.. 1e Hoorn, 1°. met, een diligence bespannen met 2 paarden, berijden van het klinkert-voetpad te Alkmaar, 2°. als voerman en als conducteur van die diligence nevens zich op den bok plaatsen van een reiziger, 1°./ 3 boete, 2°. 10 boete en de kostenmet subs, gevangenisstraf van 1 dag voor elke boete. 4. W. R. te Alkmaar en 5. C. v. D., te Schermeer, uit gebrek aan voorzorg laten loopen van vee, op eens anders in den oogst staanden grondJ 3 boete en de kostenmet subs, gevangenisstraf van 1 dag. 6. H. d. J. en 7. C. K., beide te Schoorlpoging tot bemaehtiging van wild, door middel van een wildstrik in de duinen20 boete en de kostenmet subs, gevangenisstraf van 3 dagen. 8. G. W„ M. W. en N. H„ te Alkmaar, in vereeniging maken van burengeruchtenieder 2 dagen gevangenisstraf, solidair in de kosten. 9. D. v. Y„ te Noordscharwoude, als reiziger zonder be- noorlijk plaats-bewijsplaatsnemen in een rijtuig der Holl. IJzeren Spoorwegdienst, tusschen station Hugowaard en N. Scharwoude1 boete en de kosten, met subs, gevangenis straf van 1 dag. 10. J. K. en 11. R. S., beide te Alkmaar, werpen van vuilnis in gemeente-water, 1 boete en de kosten, met, subs, gevangenisstraf van 1 dag. 12. M. C. V.. te Alkmaar, op straat werpen van vuilnis, straf als boven.

Alkmaarsche Courant | 1871 | | pagina 2