c r u f No. o. WT MM I I Bijblad van dc Alkmaarsche Courant van Zondag 29 Januari 1871. Drieënzeventig ste Jaar gang. 187! 5 F E BRUARI. hc fiecïchfcn elgic. 'iiisen. ik-lBongarijc. Italic. Frankrijk. kroof Blridanjc en Herland. Turk|;e. Vereenigde Staten. Hiniicniand. ANT, Vervolg rler Oorlogsberichten De heer Favre is den 24 te Versailles aangekomen met voorstellen voor eene capitulatie, volgens welke het garni zoen met, krijgsmanseer zou aftrekken. Zijn voorstel is on aannemelijk geoordeeldwaarop hij naar Parijs is teruggekeerd. Den 25 's avonds is hij echter weder te Versailles gekomen, waar hij een langdurig onderhoud met graaf Bismarck heeft gehad. Den 26 nogmaals naar Parijs gegaan zijnde, zou hij den 27 met een officier terugkomen om de voorwaarden der capitulatie vasttestellcn. Het bombardement werd te midder nacht gestaakt. Krijgsbedrijven. In liet Boorden. Fransche berichten. Eene brigade van het noorderleger heeft den 17 eenige pruisiscbe bataljons uit een bosch bij Templeneuve (Noorden) verdreven. Een pruisisch corps heeft denzelfden dagbij bet naderen der franschen Vermand (Aisne) verlaten. Den 18 is eene fransche divisie door den vijand aangetast,maar zij heeft zich den geheelen dag in hare stelling voor Vermand ge handhaafd. Bij zijne aankomst te Albert vernam Faidherbedat de duitschers onder v. G'óbeneene omtrekkende beweging ma kende in de richting van Kamerijk naar Péronne waren voortgerukt. Daar te Bapaume de aankomst van lanciers gemeld was had de maire Bevel gegeven om de stad te ontruimen. Den 19 is een hardnekkige slag geleverd rondom S. Quen tin. Onze troepen gedroegen zich uitmuntend en behielden hunne stellingen tot den nacht, maar waren toen zoo uitgeput, dat het niet, langer mogelijk was. Het terugtrekken binnen S. Quentin, dat alreeds beschoten werd, zou een bombardement ver oorzaakt hebben der stadwaar reeds vijandelijke kolonnes in vielen, loen werd de aftocht naar Kamerijk bevolen en geduren de den nacht begonnen. De genl. Faidlierbe kwam er te 2 uren met zijnen gtaf; er heerschte algemcene ontsteltenis. Den 20 naderden echter ook de pruissen en hoorde men hun ka nongebulder; de troepen vertrokken toen naar Rijssel, Douai en Atrecht Faidlierbe met zijnen staf naar Dciuai Farre naar Rijssel. In laatstgenoemde stad keerde den 21 het grootste gedeelte van het leger terug bet, 22' corps in goede orde, het 23', meerendeels uit gemobliseerde nationale garde bestaande, in jammerlijken toestand, de manschappen geha vend en velen barrevoets. De genl. Bessol werd zwaar ge kwetst aangebracht. De verslagenheid was er groot'op het stationsplein waren een groot aantal schreiende vrouwen en kinderen bijeen. Het noorderleger reorganiseert, zich te Rijssel snel. De verstrooide soldaten komen er in troepen aan. Faidherbe rapporteert, dat hij geene artillerie verloren heeft, maar al leen manschappenen wel gekwetsten en achterblijversop het slagveld is geen enkel soldaat krijgsgevangen gemaakt. Hij denkt weldra zijn operatiën te hervatten. Nadat den 16 eene uitwisseling van gevangenen had plaats gehadis den 17 het bombardement, van Longwy begonnen maar 's middags gestaakt, toen 2 pruisiscbe batterijen gede- monteerd waren. Den 18 is het flauw voortgezet, maar den 19 met kracht. De kerktoren is doorschoten en verschel dene huizen zijn ingestort, maar de ontstane branden zijn ge- bluscht. Den 20 hebben de belegeraars getrachtde groote brug over de Chiers te doen springen, heigeen slechts ten deele gelukt is. Den 21 stond de stad in brand. Den 22 heelt het garnizoen na een gevecht met blanke wapenen de pruissen uit een hunner stellingen verdreven. De bij 8 Martin geposteerde pruissen hebben den 23 's ochtens ge tracht om de stad bij verrassing intenemenmaar zijn met, gevoelige verliezen teruggedreven. Het vuur der vesting beeft, 3 pruisiscbe batterijen tot zwijgen gebracht. 25 Officieren der bezetting van Péronne hebben tegen de capitulatie geprotesteerd op de volgende grondende ves tingwerken waren nagenoeg onbeschadigd 1 het garnizoen van 3000 man en het geschut in den besten staatgeen enkele uitval tot verkenning of verdrijving des vijands is gedaan van diens 40 stukken waren reeds 36 gedemonteerd slechts 5 of 6 burgers waren door het bombardement gedood eu de stad was niet zoo geteisterd of men had de poging tot ontzet van Faidherbe kunnen afwachten. De duitschers hebben het beleg van Kamerijk opgebroken. Duitsclie berichten. Bij den openbare verkoop van boomen, door de pruisiscbe overheden in de Ardennen, hebben zich geene bieders opgedaan. Daarop zijn een aantal boomen voor 15 a 16 fr. toegewezen aan den beer v. Rottermund een bij Arlon wonenden pool, aan wien de keus der stammen werd gelaten. Den 14 hebben 60 werd de stad zelve door de duitschers bezet, die er 2000 gewadeii aantroffen, terwijl zij tot den morgen van den 20 5000 ongewonde gevangenen namen en 6 kanonnen buit- maakten en den 20 de naar het noorden en oosten uiteen gedreven vijand vervolgden. Het verlies van het le. leger bedraagt aan gesneuvelden en gekwetsten 94 officieren en 3000 mandat der franschen wordt on 15000 man geschat. Den 19 is het bombardement van Longwy begonnenden 5 Ünnacllts te ,.3i uren- lleeft de stad gecapituleerd. Er zijn 1000 man krijgsgevangen en 200 kanonnen buit gemaakt. In het Westen. li ansche berichtenNaar Brest zijn 1 nieuwe depots van regimenten overgebracht. Te llennes zijn zeer talrijke transporten rundvee, met be stemming naar Parijs, doorgekomen. Er werden aanstalten gemaakt tot het afzenden tot het afzenden van dergelijke transporten naar het leger van genl. Chanty (>Een en ander waarschijnlijk met het oog op het ontzet van Parijs door het Loire-leger). De kapitein Béranger is met de verdediging van Nantes belast geworden. De duitschers hebben den 22 Orbec enna een gevecht met de nationale gardeook Liseux (Calvados) bezet. Zij hebben te Gace (Orne) eene schatting van 45000 fr. geëischt, waarvan 10000 zijn gestort. Bij Bernay (Eure) heeft een gevecht plaats gehadwaarin een kapitein der nat. garde is gesneuveld. Al de te Havre aanwezige, troepen zijn den 24 gelast, on- erwijld voorwaarts te rukken. De pruissen hebben, zegt men, den 22, na een gevecht, Eoulbebee bezet en bedreigen lionfleur. Orbec is den 21 door de duitschers ontruimd aan de stad is eene oorlogsbelasting van 40000 fr. opcelegd; 4 barer inwoners zijn gefusilleerd; de maire en 3 raadsleden' zijn gevangen genomen. De Advertentiën kosten van 15 regels 0,75, voor elke regel meer 15 Cents; groote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in het eerstvolgend nominer ingestaan; ingezonden berichten een dag vroeger. - - frauc-tireurs zijne hout hakkers bij la Chapelle overvallen eu den opzichter doodelijk gekwetst, terwijl de pruisische inspecteur slechts als door een wonder ongedeerd is gebleven. Van de 500 huizen van Mezicres zijn 347 geheel vernield en slechts 20 onbeschadigd gebleven.' Ongeveer 1500 per sonen zijn ten gevolge daarvan zonder buisvesting. Het eerste leger wierp den 18 eenige geavanceerde deta chementen van het Noorderleger van Beauvois op S. Quentin terugwaarbij de vijand 1 kanon en 500 ongewonde ge vangenen verloor. Den 19 viel v. Göben met genoemd leger en de troepen onder den saksischen genl. graaf Lippe het Noorderleger in diens positie voor S. Quentin aan, verdreef het door een gevecht van 7 uren uit al zijne posit.iën en joeg het, na een hardnekkigen strijd, binnen S. Quentin terug. 2 Kanonen en ruim 4000 ongewonde gevangenen werden genomen. Na de inneming der spoorwegstation, In het Zuiden. Fransche berichten. In het den 15 bij AleiiQon geleverde gevecht zijn 900 pruissen gesneuveld en een nog grooter aantal gekwetst. De genl. v. Voigt Rhetz heeft, bij zijne aankomst te Ie Mans vele journalisten der republikeinsche partij in hechte nis doen nemen. De duitschers hebben Alenpon den omtrek van Chateau Gonthier (Mayenne) en van la Elèohe (Sart,he) ontruimd, •naar le Mans terugtrekkende. Men meldt dat zij ook Tours ontruimd hebben. De inwoners van Gisons hebben zich heldhaftig tegen eene overmacht verdedigdzijdie geene gew-eren haddenvochten met hooivorken en zeisen. Op het berichtdat de -vijand den 23 la Elèche ontruimd hadis eene verkenning den 24 derwaarts gegaanmaar gestooten op eene hinderlaag; een escadron chasseurs d'Afri- quedat door infanterie ondersteund werd is echter in de stad doorgedrongen en heeft den vijand daaruit verdreven. Toen daarop eene sterke pruisische kolonne aanruktezijn de franschen op Besonges teruggetrokken. De pruissen heb ben m de straten van la Elèche groote verliezen geleden. I)en 24 hebben een paar honderd pruissen zich te Gien ver- toond en geweerschoten met de franc-tireurs gewisseld. Dmtsche berichten. Afdeelingen van het leger hebbenden 19zonder eenigen tegenstand te ontmoetenTours bezet. In het Oosten. Fransche berichten. Eenige compagniën franc-tireurs heb ben den 16 twee vijandelijke voorposten opgelicht en de pruissen tot, Montbandon teruggedreven. Den 17 heeft Bourbaki met zijne geheele linie van Mont- beliard tot Montvadois een aanval gedaanhij wilde de Li- saine op 3 punten overtrekken en S. Val hert nemen, waartoe hij poogde den linkervleugel eene omtrekkende beweging te doen maken. De daartoe gebezigde troepen werden echter in de tiank aangevallen en konden niet meer doen dan hunne stellingen behouden. De vijand was zeer talrijk, had eene geduchte artillerie en van alle zijden versterkingen ontvangen, zoodat hij zware verliezen lijdendeal onze aanvallen kon weerstaan. Den 18 deed het leger een algemeenen aanvalde vijand leed zware verliezenmaar bleef, ten gevolge zijner sterke stellingen en het ontvangen van versterkingen standvastig zijne devensieve houding bewaren, zoodat zijne linie onver- broken bleef [Dit bericht uit Bordeauxziet waarschijnlijk op het gevecht van den vorigen dag]. Een talrijk duitscli leger, met veel artillerie, heeft den 22 gepoogd om Dijon intenemende garibaldianen sloegen ech ter den aanval na een gevecht van 12 uren af. Onze troe pen handhaafden zich in hunne stellingen en veroverden nog andere te Ilauteville en Plombières. Onze verliezen waren aanzienlijkmaar minder dan die des vijandsdie door de onzen vervolgd wordt. Toen Garibaldi te Dijon terugkwam, is hij door de bevolking met luid gejuich begroet. De vijand hadna een voorgewenden aanval op onzen linkervleugelmet eene groote macht den weg van Langres en de hoeve Pouilly bezetwaaruit hij verdreven werd nadat eene bres in den muur geschoten waszijn verlies was ont zaggelijk groot. Na den slag is dc vijand gevlucht in de richting van Mes- signyNayers en Savigny. Al de corpsen hebben hunnen plicht gedaande gemobiliseerde garden uit Opper-Savoye zijn in tijds aangekomen om aan liet gevecht deel te nemen. Den 23 hebben de pruissen een volkomen nederlaag ge leden de brigade van Garibaldi heeft het 61" regiment in fanterie geheel vernietigd. [Misschien hetzelfde gevecht als hiervoor op 22 gemeld is]. r laat ons een openonbevan- en der geschiedenisvoor de ize vestingen sterker dan de ren beter dan de chassepots dan hunne kanonnen en mitrail- clien den tegenstand niet lang mogen sommigen met Gambetta ■enoegde meesten onzer zijn reeds te lang heeft geduurd, en le leiders des volks veroordeeling idering. ■ivieren zijn dammen en dijken o bij uitstek verdedigbaar Ik maar biedt ook Frankrijk niet uitstekend terrein ter verdedi- bij voorbeeld de Vogezen in dit och ziedaar juist het punt, dat ft, om ons gerust te stellen, om illioenen, die jaarlijks op onze be tgetrokken niet alleen dienen om rhouden, die bij den eersten schok welks puin onze eigene soldaten in. Moge onze Regeering, mogen st.ige vraag onderzoeken bij het n den thans, zoo wij hopen, ge- ij gswetenschap heeft doen opgaan, oord geven met de hand op het aarheidzonder verzwijging of lag van het onderzoek bemoedi- n een zoo ernstige zaak mag het leid worden. W. v. d. K. istelijken en aanzienlijke catho- )000 fr. aangeboden, als eerste lenning over 4 871 in de belgische die-beurzen aan de universiteit te ions van romeinsche beambten. eklenburg-Schwerin is thans ook t van 16 Juli '63 omtrent den af- 40 Jaren lang zal het, telkens betalen. n eersten duitschen Rijksdag zijn an die vergadering is op den 9 -ouden zich van het opstellen van roor die verkiezingenmaar ver in getrouw t,er stembus te ver ier eerste vertegenwoordiging van te beseffen. ihuis heeft den 26 met algemeene srklaring van den president-minister ird op de depeehewelke de her- aankondigt, met, algeheele instem- ;ering opgesteld isdat, de betee- bestaat in d'e onvoorwaardelijke Duitsck-Verbond, in het herstellen rekkingen tot dien nabuur; en dat chepping van Duitschland in de riendsekappelijke betrekkingen met m wil en dat deze aan het onder ingen gewicht hecht, geen dreigend ■,iet. ïgaarsche Delegatie over de gemeen- het dept. van buit. zaken hebben, stel van een der leden om dien post langenomen van een indrukwekkend 'ens den graaf v. Beust. irdraeht betreffende het overbrengen ng naar Rome met 94 tegen 39 st. i vergadering daarin gebrachte wij door de Kamer van Afgevaardigden idgekeurd. ert zijn den 23 te Rome aangeko- met geestdrift begroet. In weer- tige weder, hebben zij zichdoor 'ra en prins^Doria vergezeld, ineen lirmaal begeven. 't dezer dagen den Paus een brief trhandigdwaarin deze den Paus raadgevingen dankt en zijne ver gt doch geenerlei melding maakt gezag. it stadhouderschap te Rome opgehe- idda tot Z. M. commissaris aldaar daartoe len eeueumo'c uuumui^u - ben van den werkkring en het doel van den staat, van de grenzen zijner bemoeiingen enz., die geen kennis nemen van de handelingen van regeering en vertegenwoordigingen die er zeiven geen belang in stellen dat zij kiezers zijn, die het zeiven wenscken noch verlangen. En hoe kan men, als men dit in het oog houdteen uitbreiding van het aantal kiezers in ons land wenschelijk achten? Geven de tegenwoor dige kiezers dan zoo algemeen blijken van belangstelling, van eenige kennis van de algemeene zaken, van opmerkzaam heid op de verrichtingen, de woorden en daden van regeer ders en vertegenwoordigers, van onderzoek, eigen oordeel en nadenken? Het antwoord op die vraag moet in het algemeen al zeer ongunstig zijn. Ieder weethoe zeer velen geheel op het oordeel van anderen afgaanhoe zij het zelfs te veel Wat de 38 miilioen Franschen niet hebben kunnen verhinde ren zullen dat 3£ miilioen Nederlanders kunnen beletten Laat ons de waarheid rustig in 't gelaat zien. 't Is be ter dan ons zei ven te bedriegen. De Franschen hebben ailes opgeofferd om den vaderlandschen bodem aan de Duitsclie legers te betwistengeldgoed en bloed. Hun land ligt verwoesthunne dorpen zijn verbrandhunne vestingen tot puin geschotenhunne buizen geplunderd duizenden en tienduizenden hunner zijn jammerlijk verminkt of vonden een gruwelijken dood. Wat heeft bet hun gebaat? Zij zullen moeten eindigen met de eiscben van den over winnaar toe te staan. Laat ons toch niet den bespottelijken eigenwaan voedendat onze dapperheidonze kracht en onze opoffering meer zouden vermogen. Wachten wij ons §i>illljc. Op verschillende plaatseninzonderheid in het noorden hebben overstroomingen groote schade teweeggebracht. Den 21 is te Bordeaux overleden de gunstig bekende let terkundige en novellist Ponson du Terrail, een der voor naamste feuilletonnisten van het Journal Officiel. Hij was niet ouder dan 42 jaren. Mede is overleden de gewezen radicale Afgevaardigde Bancel, wiens gezondheid tijdens de jongste algemeene ver kiezingen zoo ernstig geleden had, dat hij zich reeds voor het uitbreken van den oorlog aan bet openbare leven onttrokken en naar bet zniden begeven bad. De beer Ayrton minister van openbare werken en s.edert 14 jaren Parlementslid voor het londenscke kiesdistrict Tower- Hamlets, heeft den 25 gepoogd, zijne kiezers in eene vergadering toetesprekenmaar is met zoo luide teekenen van goed- en afkeuring ontvangen, dat hij niet aan het woord kon komen. Namens de Vereeniging tot bescherming van den engel- schen veestapelwordt in de Times aangedrongen op het nemen van maatregelen van voorzorg tegen het uit Neder land aangevoerd wordende rundvee, vermits onder 2 ladingen longzieke koeien zijn gevonden. De regeering heeft het protocol betreffende de onschendbaar heid der tractaten en waarin verklaard wordt, dat een tractaat niet door eene der partijen kan worden opgezegd, gemaakt tot eene noodzakelijke voorwaarde voor het voortzetten der conferentie. In de den 31 gehouden derde zitting der conferentie is de eerstvolgende zitting op 3 Febr. bepaald. Uit Weenen wordt gemeld, dat de gedurige verdagingen het gevolg zijn van het bovendrijven der meening, dat het tractaat van 1856 niet op geldige wijze kan worden herzientenzij Frankrijk ter conferentie vertegenwoordigd is. Vorst Karei van Roumauie heeft bevredigende ophelderin gen gegeven ten aanzien van zijne poging om het vraagstuk der Donau-Vorstendommen bij de londensche conferentie aan hangig te maken en daardoor de moeilijkheden zijner positie opteheffen. De gedane stap was zuiver persoonlijk geweest en hij had, na het bekomen van een afwijzend antwoord, ver zocht zijn voorstel als niet gedaan te beschouwen. In elk geval bedoelde hij niet om eenige inbreuk te maken op de verdragen waarbij de verhouding der Vorstendommen tot hunnen Suzerein geregeld is. Den 12 heeft in de voorstad Galata (Konstantinopel) eene ernstige botsing plaats gehad tusschen hassounisten en de afgescheiden armeniërsdie zich met geweld van eene kerk wilden meester makenwaarop eene woi-steling ontstond en verscheidene personen gekwetst werdentotdat de polioie de vechtende christenen met moeite scheidde. Door het bezwijken der dijken van de rivier Meles is een groot gedeelte van Smirna overstroomd. De spoorwegbrug bij Aidin is ingestort op het oogenblikdat er 15 wagens over reden-, waardoor 4 menschen zijn omgekomen. Mustapha-Fazyl-bassabroeder van den Onderkoning van Egypteis als minister van financiën vervangen door zijnen ambtgenoot voor binn. zaken Mehemed-Rnchdi-bassa. De af treding van eerstgenoemdewaarschijnlijk ten gevolge eener serail-intrige, wordt betreurd, dewijl hij orde in de financiën gebracht en het Staats-crediet tot zekere hoogte hersteld had. Don a u- VoRst eNDo mmeNBii de verkiezing van Afge vaardigden te Bucharest zijn al de candidaten der zooge naamde roode partij verkozen. De genl. Butler heeft den 29 in den Senaat eene motie voorgesteldstrekkende om O' Donovan Rossa en de overige onlangs uit Engeland aangekomen fenian-gevangenen te ver welkomen. Het Huis beeft die motie met 172 tegen 21 st. aangenomen. De Koning beeft verlangd, dat zijn aanstaande geboorte dag uithoofde der te 's Gravenhage heersckende pokken epidemie niet door openbare feesten zal worden gevierd. Verkiezingen. Tot leden der 2e. Kamer zijn gekozen te Dordrecht de beer J. P. Bredius met 767 en te Assen de beer m'. H. J. Smidt met 581st. Te Dordrecht bekwam voorts de heer G. A. de Raadt 204 en de beer m'. J. WGefken 397 st., te Assen de beer Roelvink 240 en de beer Gratama 113 st. Scheepvaart. De koopvaardijvloot is in 1870 verminderd met 132 verongelukte of gesloopte schepenmetende 10368 lasten, en vermeerderd met 58 nieuwgebouwde schepen, me tende 13164 lasten. Zij bestond op 31 Dec. uit 18 clippers, 130 fregatten, 249 barken en pinassen, 225 brikken, 364 schoeners, 260 galjooten en galjassen, 338 koffen en 353 kleinere en visschersvaartuigenbenevens 48 stoombooten zijnde te zamen 1985 schepen, metende 264,289 lasten. De Kamer van Koophandel te Amsterdam heeft een adres aan den Koning gerichtwaarin Z. M. verzocht wordt, door onze diplomatieke vertegenwoordigers aan de europeesche boven te doen voorstellen, om bij de aanstaande vredesonderhan delingen of bij het europeesche congres, de bepalingen der parij- zer verklaring van 1856 te herzien en aantevullen met de bepa ling dat particuliere eigendommen op zee ongemoeid worden gelaten uitgenomen oorlogscontrabandeen tevens uittema- ken wat onder oorlogseontrabande moet verstaan worden. Nijverheid. Den 28 en 29 is te Harlingen eene eerste tentoonstelling van nijverheid gehoudenwelke de verwach ting verre heeft, overtroffen. Onderwijs. Het te Oudearspel opgerichte gebouwbe stemd tot voorbereidende klasse voor bet lager onderwijs en het onderricht in vrouwelijke handwerkenwaarvan de stichting door de Maatschappij t. N. v. 't A. met f 900 be vorderd isis den 30 feestelijk ingewijd. IJsvermaak. Aan de hardrijderij der Amsterdamsche IJsclub op den 31 hebben 27 paren deelgenomen. De prijs van 150 is behaald door J. Schaap en A. Beenen van Korte- zwaagdie van 50 door J. F. de Groot van Akkrum en M. Rinkema van Marumdie van 10 door A. Hesseling van Groningen (student te Delft) en A. Osinga van Sneek. Gieten. Van de te Rotterdam nog in kas zijnde/17000 van de giften voor de betrekkingen der in den zomer uitge trokken miliciensis 5000 tot armenbedeeling bestemd en het overige in kas gehouden voor het gevaldat de troepen nogmaals onder de wapenen mochten geroepen worden. Wijlen de beer U. v. Kessel, pastoor der parochie van O. L. V. Hemelvaart te Zwolleheeft aan de r. c. gemeente aldaar vermaakt f 33000.

Alkmaarsche Courant | 1871 | | pagina 5