Kronijk van den Oorlog. Frankrijk. De lieer L. de Bidder te Grebbe, bij Rhenen, heeft den 29. op zijnen 100™ verjaardag, aan do lierv. kerk te Rhenen 2 zilveren avondmaalsbekers en aan de algemeene armen aldaar 200 en 3 vette varkens geschonken, 's Avonds werd hem door het muziekgezelschap van Rhenen en Wa- geningen eeue senerade gebracht. Den 30 is te Utrecht door eene commissie van 24 leden eene collecte gehouden ten behoeve van behoeftige gezin nen van den werkenden standwelke p. m. 2500 heelt opgebracht. Eene inzameling, door eenige dames te Maastricht, tot ondersteuning der door den oorlog verarmde bevolkingen, op uitnoodiging van het hulp-vrouwencomité te 's Graven- hagegehouden, heeft f 1127 opgebracht. Roods Kruis. Het Hoofd-comité heeft de weduwe van den te Metz overleden officier van gezondheid 1' kl. der zeemacht dr. Trager, voorloopig voor 5 jaren, eene gratifi catie verleend tot het bedrag van het pensioenwaarop zij recht zou gehad hebben, indien haar echtgenoot overleden was ten gevolge van diensten, door de regeering gevorderd -of bevolen. De heer F. 11. Ferguson, te Aruba, wiens prijsschntt nlhe Red-Cros Alliance ut Sea" door het hoofdcomité te Berlijn met den prijs van 100 friedrichs d'or is bekroondheeft dat bedrag afgestaan voor de weduwen en weezen van ge sneuvelde pruisische krijgslieden. De beide lazaretten te Metz worden vereenigdwijl voor het oogenblik niet genoeg geneeskundigen beschikbaar zijn. Den 11 Jan. is eene groote bezending materieel uit het centraal-magazijnen tevens eene uit Groningen, naar Metz gezonden. Het haagscbe comité heeft, op verzoek van den minister van binn. zaken zijne houten barak voor zieke en gekwetste militairen ter beschikking gesteld voor de typhuslijders te Egmond aan Zee. Op de 14e lijst der bij het hoofdcomité ingekomen gitten in geld komen voor van het comité te Batavia (vijfde zen ding) 7000 van dat te Samarang 8331. Rampen. Te Egmond aan Zee heerscht dc typhus thans in 100 gezinnende commissie beijvert zich om door het uitreiken van krachtig voedsel en van liggingstnkken hulp te vcrleenen en ontvangt, talrijke giften, waaronder van de leden van het Koninglijk Huis; de nood blijft echter groot. Mogen de egmonders beseffendat dadelijke ontruiming der besmette woningen, blijkens de elders verkregen ondervin ding het beste middel is om de vreeselijke ziekte te keer te gaan Den 31 zijn te Annengemeente Anlo (Drenthe), 7 hui zen afgebrand. Van 2 brandende huizen sloeg het vuur op 5 p. in. 100 ellen van daar verwijderde perceelen over, Met veel moeite heeft men het vee en een gedeelte van het huis raad gered. Veeziekte. De minister van binn. zaken heelt het at- maken van longziek rundvee van regceringswege in de pro vinciën N. en Z. Holland en Utrecht tot 1 Juli doen staken, dewijl het door het algemeen heersehen der ziekte geen doel treft. Rechtszaken. De II. Raad heeft verworpen het beroep in cassatie van den ambtenaar van het O. M. tegen het von nis van een amsterdamschen winkelier, die vrijgesproken was wegens het plaatsen eener rol manufacturen op de stoep van zijnen winkel met het opschrift: „De 69 duiin f 1,25. Het Hof van Gelderland heeft den 1 Eebr. v. d. F., we gens onbeschrijfelijke buitensporigheden tegenover zijne doch ter en mishandeling zijner vrouw, veroordeeld tot lo jaren tuchthuisstraf. Dc minister van justitie heeft den 30 de procureurs-gene raal bij de provinciale hoven aangeschreven, om de preven- tieve gevangenschapwaartoe in bepaalde gevallen wel de bevoegdheid doch nimmer de verplichting bestaat, slechts bij noodzakelijkheid toetepassenzoodat zij uitzondering en geen regel zij. De Gemeenteraad van Arnhem heeft den 28 aangeno men het aanbod der Werk mans-Vereeniging Arnhem", om voor een bedrag van f 500 's jaarsbij het invallen van dooi, de sneeuw van de openbare straten te doen wegruimen. Hunnebedden. Yoor rekening van het Rijk zijn weder 2 hunnebedden aangekochtgelegen in de markte van ürou- wen bij Borger. Overleden. Den 26, te 's GravenhageJT. ter Brug gen Hugenholtslid van den Raad van State, van 1819 tot 1865 lid der 2Kamer voor Docku n eerder luit. ter zee 1" kl. Hij was bijna 70 jaren oud. Staats-loterij. Trekking der 5e klasse 2» week. No. 15102 lOOOONo. 4090 2000, No. 10563 f 1500, No. 702, 1871 2958, 7209, 7317, 10007, 10255, 11000, 16736, 17171 1000. De minister van financiën heeft vastgesteld dc 275^Staats" loterijwaarvan de collecte geopend wordt van 27 Eebr. tcp 11 Maart en de trekking plaats heeft van 27 Maart tot 17 Juni. Heemskerk, 31 Januari. Het Gemeentebestuur heeft beslo ten om geene kinderen tot de openbare lagere school toete- laten dan die gevaccineerd zijn'of wier ouders zich bereid verklaren, de inenting alsnog te doen plaats hebben. Maandag j.l. is hier eene algemeene collecte gehouden, die de belangrijke som van f 138,54J heeft opgebracht, waar uit 31 gezinnen gedurende 14 dagen met hrood en geld vol doende kunnen téorden ondersteund. PER TELEGRAAF. Gravenhage, 4 Februari. De minister van oorlog heeft bepaalddat de miliciens der lichting 1870, behoorende tot de regimenten infanterie, die bij hunne corpsen niet voor het blijvend gedeelte zijn bestemd, in het genot van onbepaald verlof zullen worden gesteld. i De geul. Robinbevelhebber der divisie gemobiliseerde garde van het dept. van het Noorden die in den slag bij S. Qmentin verdwenen was en omtrent wien ongunstige be richten in omloop zijn geweestis in zijn commandement door den luit.-kol. Isnard vervangen en tot commandant van het kamp van S. Omer benoemd. De genl. d'Aurelles de Paladinesdoor de Delegatie uit' genopdigd om weder een commandemert te aanvaarden, heeft den 11 uit Belly aan Gambetta geschrevendat hij zulks ondanks de ondergane vernederingen, gaarne doen zou, maar slechts uit handen van een regelmatig bestuur, welks eerste regeeringsdaad zijn zal de eerzuchtige en onbekwame mannen, die Erankrijk ten val hebben gebrachtterecht te stellen. Het ontslag van den heer Legrand, als prefect van het Noorden, is gevolgd door dat van den regeerings-commis- saris der noordelijke departementen Testelm die zich over tuigd hield, dat zijne betrekking in deze oogenblikken over bodig was. De genl. Cambriels, die tot bevelhebber van het 19" corps is benoemd is op weg derwaarts naar Toulouse terug moeten keeren, dewijl zijue bij Sedan ontvangen wond open is gegaan. De minister Gambetta is den 25 te Bordeaux teruggekomen, De heer de Chaudordy heeft den 25bij nota aan de fransche diplomatieke agentengeantwoord op de nota van graaf Bismarck van Men 9; hij ontkent in zijn schrij ven het schieten door fransclien op parlementairen en het. gebruiken van ontplofbare kogelswederlegt de beschul diging aangaande de fransche wijze van oorlogvoeren ter zee, en beroept zich op de getuigenis van den americaanschen geneesheer Pratt, die de in Frankrijk aanwezige duitsche krijgsgevangenen bezocht heeft. Hij meent, dat graaf Bismarck alleen daarom den heer Favre een vrijgeleide geweigerd heeft, omdat hij vreesdedat deze ten aanhoore der Conferentie verschrikkelijke beschuldigingen zou doen. Het gouvernement heeft aan de onzijdige mogendheden eene nota gerichtwaarin het protesteert tegen het terug houden van den heer Favre te Parijsen mededeeltdat de fransche gevolmachtigde last heeft ontvangen de londensche conferentie te verlaten, indien aan het Voorloopig Bewind het recht, mocht worden betwist om Frankrijk te vertegen woordigen. De maire van Algiers Vuillermoz heeft geweigerd zich te onderwerpen aan het besluit van het gouvernement, waarbij de nationale garde rechtstreeks geplaatst wordt onder liet gezag van den buitengewonen commissaris der republiek. Den 16 hebben beide ambtenaren eene proclamatie uitge vaardigd. De machtige republikeinsche Associatie heeft zich aan de zijde van den maire geschaard. De heer Pinard verdedigt zich in de lyonsche Decentra lisation tegen de beschuldigingen, welke zijne uitzetting heb ben veroorzaakt. Hij had nooit een nummer vau le Drapeau gezien en hield zich in zijne geboortestad Auturt op dewijl het Voorloopig Bewind zijn langer verblijf te Parijs, zoowel als dienstneming bij het leger onraadzaam geoordeeld had. Het blijkt verder uit zijn schrijven dat hij op vrije voeten is gesteld nadat hij daartoe of tot zijne terechtstelling eene actie had ingesteld. De rechtbank te Troyes, welke door de pruisische overheid gelast was om recht te'spreken in naam van Napoleon 111 heeft besloten den loop der justitie te stremmen totdat zij hare vrijheid zal herkregen hebben. De genl. Clinchamp is benoemd tot bevelhebber over het 1" leger, in plaats van den genl. Bourbakidie zelf hem tot zijnen opvolger had aangewezen, voor het geval dat hij hui ten staat gesteld werd actieve dienst te doen. Te Rijssel is in hechtenis genomen de aannemer van mi litaire kleedingstukken Casper, een engelschman van afkomst, die voor het leger 15000 paren schoenen met kaartpn pieren zolen afgeleverd en nog belangrijke contracten met de De legatie voor verdere leverantiën loopende had. De kolonel Bordonechef van den staf van Garibaldi en de kol. Charrettegewezen commandant der pauselijke zouaven zijn tot brigade-generaals bevorderdd.e gematigde partij is over de promotie van laatstgenoemde zeer tevreden, maar keurt die van Bordone after zake van diens willekeu rige arrestatie van den heer Pinard. La Décentralisatiqn van Lyon zegt, dat hij vroeger Bordon heette en 3 malen is ver oordeeldin 1857 te la Chatre wegens het toebrengen van slagen, in '58 aldaar wegens het verduisteren van in beslag genomen voorwerpen, en in '60 te Parijs wegens oplichting De protesten tegen het besluit tot ontbinding der Alge' meene Raden houden nog steeds aanzooveel van onder scheidene Raden en corps, als van presidenten uit,naam hun ner medeleden. De prefect van het dept. der Orne de heer Christophle heeft zijn ontslag ingezondenomdat hij zijne medewerking tot uitvoering van het decreet niet wilde ver ieenenen die van het dept. der Nièvre, de heer de Girerd, heeft zijn ontslag bekomen omdat hij bedenkingen tegen dat decreet dorst inbrengen. De president der municipale com missie te Nevers, de heer Paultreheeft daarop in het Journal de la Aièvre verklaarddat hij, in het lot, van den heer de Girard willende deelen insgelijks zijn ontslag heeft ingediend. De gemeenteraad van Lyon heeft aan de weduwe van den commaudant Arnaud een jaargeld van 800 fr. toegelegd en ten behoeve van elk zijner 3 kinderen een kapitaal van 800 fr. 3 p.c. rente afgezonderd, waarvan hun levenslang de in teresten zullen worden uitgekeerd. 2 Voorname belgische muziekverecnigingen hebben te Rijs sel een concert gegeven ten voordeele der fransche ge kwetsten. In weerwil dér gedrukte stemming aldaar zijn zij met geestdrift ontvangen. De maire verwelkomde de belgen en de nationale garde was onder de wapenen. Bij decreet van den 23 zijn de brigade-genls. Paulze d' Ivoy en Lecointe van het noorderleger tot divisie-genls. en de kolonels Derroja en Dufaure du Bessol van hetzelfde leger tot brigade-genls. bevorderd. Door de stoomboot Lafayette zijn den 25 te Bordeaux we der 150000 acht.erlaadgeweren 43 kanonnen met, affuiten en 400 kisten ammunitie en leeftocht uit New-York aangebracht. De Delegatie te Bordeaux, welke aanvankelijk geen ge loof kou sluau aan de opgaven der Timesomtrent, een ver gelijk tusschen Favre en Bismarckis door de bevestiging daarvan als door een donderslag getroffen. Gambetta besloot zijn ontslag te nemen. Den 29 ontving zij eene depeche van den heer lavre, waarbij zij gelast, werd de kiezers tegen den 8 Eebr. opteroepen en den 15 de Nationale Vergadering te Bordeaux te doen bijeenkomen. Zij heeft deze tijding aan de prefecten en onderprefecten getelegrafeerd. Den 30 is te Bordeaux eene volksvergadering gehouden waarin eenstemmig tegen de wapenschorsing geprotesteerd is en motiën aangenomen zijn tot het handhaven van het gezag in handen van Gambetta en tot het hardnekkig voortzetten vau den oorlog. Vóór de prefectuur hadden demonstration plaats ter eere van Gambetta die ongesteld is. Te Bordeaux zal een comité bijeenkomengekozen door de republikeinsche vereenigingen in de voornaamste steden des lands. Den 31 is een decreet uitgevaardigd, hetwelk beveelt, dat 16 nieuwe marschregimenten5 niéuwe regimenten jagers te voet en 1 regiment tirailleurs zullen gevormd worden. De gemeenteraad van Bordeaux heelt den 31 met, alg. st. geprotesteerd tegen vredesvoorwaardenwelke de nationale eer niet volkomen zouden beschermenen de Delegatie be zworen om op haar post te blijven en de toebereidselen voor den tot het uiterste gevoerden oorlog voort te zetten. De minister van binn. zaken heeft dit besluit ter kennis dei- prefecten gebracht. De heer Gambetta heeft dien dag eene proclamatie aan de prefecten gerichtwaarin hij zegtdatnaar zijne meening, te Versailles niets is vastgesteld omtrent de kwestie van den politieken vrede; dat zijn plan steeds heizelfde blijft, name lijk: ooriog tot het uiterste; wederstand totdat men uitge put is. Hij wil van den wapenstilstand gebruik maken om de 3 legers te versterken. Den 1 Eebr. heeft hij aan de prefecten getelegrafeerd„Ik heb besloten het status quo t,e handhaventofdat een lid van het parijsche gouvernement hier zal zijn aangekomen. Naar gelang der ophelderingen, die ik van dat lid zal ontvangenzal ik beslissenwelke staat kundige gedragslijn ik zal volgen. Blijft moed houden en op mij vertrouwen. Zet het mobiliseeren in uw departement voort; elk uitstel zou een ernstige misslag zijn. De blokkade is langs de geheele kust opgeheven." Graaf Bismarck heeft op eene depeche van Gambetta aan Favre om ophelderingenwelke na het vertrek van laatst genoemde te Versailles ontvangen werd, geantwoord door de mededeeling der bepalingen van den wapenstilstand. De parijsche minister van koophandel heeft naar Bordeaux den last, gezonden om den voorraad proviand uit alle havens des Rijks onmiddelijk naar Parijs to zenden. De minister Favre heeft den prefect van het Noorden gelast alle leeftocht en brandstof te verzamelen en naar Dieppe 1e zenden, waar het afgehaald zal worden. Gedurende den voor de verkiezingen gestclden termijn is de jarticuliere dienst per telegraaf voor alle op de verkiezingen iietrekking hebbende correspondentiön hersteld. 2 Der uit Parijs opgestegen luchtballons zijn vermoedelijk naar de zee gedrevenwaaraan het toegeschreven wordt dat de Delegatie zoo lang zonder officieel bericht is gebleven omtrent de stappen van den heer Favre en de capitulatie van Parijs. Aldaar zijn ruim 49 ballons opgelaten, waaron der den 9 Jan. de Duqnesne, ingericht volgens de uitvin ding van den zee-officier Labroussewelke met behulp van ie schroef, onafhankelijk van den wind, bestuurd werd. Belegering en Capitulatie van Parijs. W APENSTILSTAND. In al de arrondissementen der stad zijn door architecten en ingenieurs bestuurde corpsen werklieden opgerichttot matiging der onheilen en tot, zoo spoedig mogelijk herstel der schade, door het bombardement veroorzaakt De heer lïallace heeft eene eigene ambulance in de Rue- Angoulême opgericht, waaraan de naam van „engelsche am bulance" is gegevenen eene gift van 25000 fr. voor de gekwetsten van het, Evangelische Comité te Parijs geschonken. Bij besluit van den 18 heeft de maire Jules Ferryin overleg inet de maires der arrondissementenhet rantsoen van het, brood verminderd van 5 tot 3 ons voor volwassenen en van 2] tot lj ons voor kinderen beneden de 5 jaren. De prijs der rantsoenen is op 10 en op 5 centimes bepaald. Deze maatregel heeft, eeue zeer ontmoedigende uitwerking op de bevolking gehad. Van eetwaren werden de volgende prijzen opgegeven: 1 bos van 12 wortelen 7.20 fr., 1 knol 80 c., 1 kroot 4 fr., bloemkool 5 a 8 fr., 1 pond koolbladen 7a c., 1 prij 40 c., spek (uiterst schaarsch) 6, ham 10 fr. per pondversche boter 35 a 40 fr. per 5 ons, 1 kip 25, 1 gans 85, 1 kal koen 125 fr. Kaas en aardappelen waren niet meer te beko men bij voorname restaurateurs enkele konijnen voor 25. eenden voor 30 en hazen voor 65 fr. Vóór den uitval op 19 Jan. heeft het gouvernement, het opperbevel over de bezetting van Parijsde forten en bui tenwerkengedurende de afwezigheid van genl. Trochu, op gedragen aan den minister van oorlog, genl. Lejlo. Bij bekendmaking van den 19 is het, zaaikoren tegen 50 fr. per kwintaal, gerekwireerd der binnen Parijs geweken land bouwers onder toezegging, dat hun in tijds ander zal wor den verschaft,; de bezitten; moesten binnen 3 dagen opgaaf van hunnen voorraad doen', onder bedreiging van verbeuring van het graan, 1000 fr. boete en 3 maanden gevangenisstraf. Genl. finoy is, ter voldoening aan do heerschende onte vredenheid benoemd tot opperbevelhebber der parijsche be zettingstroepen behoudende genl. Trochu bet voorzittersciiap van het bewind. De heethoofden verlangden echter, den opperbevelhebber door de aanwezige hoofdofficieren der land en zeemacht benoemd te zien. Uit de legerorder, waarbij Finoy zijne optreding aankondigt, blijkt, dat hij niet dan aarzelend zijne moeilijke taak aanvaard had. In den nacht, vau 20—21 is in de woelige wijken van Belleville en Charonne alarm geslagen daar echter slechts een 500 tal lieden aan die oproeping gehoor gaven heeft men van een nieuwen aanslag tegen het raadhuis afgezien. Den 21 heeft de prefect, van policie Crisson 2 of 3 regi menten nationale garde in den omtrek van dat, gebouw doen postvatten en in de nabijgelegen straten mitrailleuses geplaatst- Dien dag is de gevangenis Mazas met, geweld geopend en zijn onderscheidene gevangenenwaaronder Flourens, daaruit bevrijd. De oproerigeu begaven zich vervolgens naar de raairie te Belleville en verklaarden die tot „hoofdkwartier van den opstand." Zij plunderden eenige winkelsvermeesterden 2000 rations brood en dronken 1 vat wijn ledig, maar door eenige coinpagniën nationale garde werd de orde tegen den ochtend van den 22, zonder bloedstorting hersteld. In de clubsvooral in die van la Reine Blanche, hadden intusschen 's avonds onstuimige bijeenkomsten plaats gehad waarin bepaalde afspraken werden gemaakt om den volgenden dag het stadshuis te bestormen. Den 22, op den middag, verzamelden zich eenige groepen voor het stadshuis, om brood en de afzetting van Trochu roe pende en de uit mobiele garde van Bretagne bestaande wacht smaadredenen toevoegende. Te 2 uren vervoegden zich een 30tal nationale garden bij de menigte, die tegen de hekken begon te klimmen en van de inneming van het gebouw te "spreken. Eenige burgers beduidden het volk, dat Trochu afgetreden en door Vinoy vervangen wasmaar men vond den een niet beter dan den ander. Op de vraag wat men wilde, werd geantwoord „een uitval" en op de verzekering, dat, daartoe aanstalten werden gemaaktgezegddat, uitval len als de vorige slechts dienden om het volk te vermoorden. Het gelukte intusschen de menigte te bedaren, zoodat er zelfs geroepen werd „weg met, de commune" en de groepen verminderden reeds. Maar te 3 uren kwam eene compag nie van 300 nationale garden met slaande trom van het Bas- tielj e-plein en opende deze een levendig geweervuur op het stadshuis, dat uit naburige huizen ondersteund werd. Al lerwegen in den omtrek werd toen alarm geslagen, compag- niën nationale gardegensdarmerie en ruiterij, met de genls. finoy en Thomas, verschenen, werden met den kreet van „leve de ordebegroeten te 4 uren waren het plein en de naburige straten schoongeveegd en door troepen en ar tillerie bezet- 5 Personen zijn gedood en 18 gewond. Bij decreet van het bewind is de opheffing van alle clubs en de sluiting van verschillende gebouwen bevolenook de bladen le Reveil en le Combat zijn opgeheven. De uitslag der beraadslaging van de den 23 gehouden vergadering van maires was, „dat de voorraad levensmidde len veel minder voldoende en aanzienlijk was, dan het meeren- deel der aanwezigen gemeend had." Het Voorloopig Bewind heeft van de Delegatie bericht ontvangen dat door hare zorgop verscheidene aan de naar Parijs leidende spoorwegen gelegen punten. 15I;Ü0rundereu, 40000 schapen en meer dan 300,000 kwiutalcn andere voe dingsmiddelen zijn bijeengebracht, bestemd om bij eene ver breking van het insluitingsleger binnen Parijs gebracht te worden. Duitsche berichten. In den avond van den 19 toen de duitsche troepen na het vallen dot duisternis hot eerst laat veroverde zoogenaamd „onzijdig" terrein van Montretout reeds verlaten hadden zijn eenige fransche troepen nogmaals voorwaarts gedrongen en hebben zij het park van Buzenval en de bijna onbewoonde, uitgebrande stad S. Cloud bezet- Toen de duitsche patrouilles dit bespeurden, werd S. Cloud omsingeld en den volgenden dag afgewacht. Op de eerste opeiscking weigerden de franschen, 15 officieren en 300 man, zich overtegevenmaar toen er geschut, werd aangevoerd verlangden zij in de voorwaarden der „capitulat ie van Parijs begrepen te worden. Toen zij vernamendat Parijs niet gecapituleerd had en men hun geen verderen tijd tot, overleg wilde toestaan gaven zij zich over. Sedert den 20is men te Parijs ten opzichte van het brood evenzoo op rantsoen gesteld als met het vleesch, zoo dat, men om zijn rantsoen van t kilogr. voor 3 dagen te bekomen, zijne beurt voor de bakkerswinkels moest afwachten. Het, brood werd gebakken van tarwe, haver, rijst en aard appelen en was niet smakelijk. Het bombardement, heeft de groote wijnmagazijnen t,e Bercy in de asch gelegd en de belangrijke werven van tim merhout, bij bet, Hotel der Invalieden doen verbranden. Sedert den 25 bestreken nieuwe batterijen van le Bourget de voorsteden Belleville en la Villette. Den 26 stond S. Denis in lichtelaaie vlam, Elk uur van den dag en den naelit, kwamen daar ongeveer 120 zware projectielen neder. De groote gevangenis moest ontruimd worden en is een puinhoop geworden de groote papierfabriek en verscheidene huizen zijn uitgebrandeen aantal menschen zijn gedood en gekwetst, hoewel zij sedert den aanvang van het bombardement in de kelders gevlucht waren. Den 28 heeft graaf Bismarck met den heer Favredie den 27, met den genl. Beaufort, te Versailles was teruggekeerd, de capitulatie van al de parijsche forten en een wapenstilstand te land en ter zee voor den tijd van 3 weken onderteekend, voor de stad dadelijk ingaande en voor de departementen na 3 dagenzullende de tusschen het sluiten en bekendmaken der wapenschorsing gemaakte prijzen en krijgsgevangenen teruggegeven worden. De beslissing omtrent liet begin van den wapenstilstand in de departementen Cöte d'Or, Doubs en Jura en bij Belfort blijft, voorbehouden en tot zoolang wor den de krijgsoperatiën daar voortgezet. Er zal onverwijld eene uitwisseling geschieden van krijgsgevangenen scheeps kapiteins en andere burgers. Het leger van Parijs blijft krijgsgevangen in de stad en wordt ontwapend, met uitzon dering van 120U0 man, die met de sedentaire nationale garde voor de inwendige veiligheidsdienst zullen zorgen. Alle franc-tirenrs-corpsen worden ontbonden. Parijs blijft inge sloten en zal zich mogen proviandeeren zoodra de wapenen uitgeleverd zijn. Voor het verlaten der stad is een fransche verlofpas met een duitsch visa noodig. Voorwerpen van waardedie publiek eigendom zijnmogen gedurende den wapenstilstand niet verwijderd worden. De stad zal binnen 14 dagen eene schatting van 200 miljoen fr. betalen. Binnen 14 dagen moet eene Constituante gekozen zijn en te Bor deauxvergaderen. Dc legers te velde blijven hunne stellingen bezetten, maar door een uitgestrektheid onzijdig grondgebied van elkander gescheiden. Alzoo blijven 19 departementen geheel en 9 gedeeltelijk door de duitschers bezet. Den 29 zijn S. Denis en alle Parijs omringende forten elk door de daarvoor gelegen hebbende troepenzonder stoornis bezet. Den 27 waren te Gonesse reeds 15000 schapen en 5000 stuks rundvee bijeengebracht, om in de eerste behoeften van Parijs te voorzien. Van den 30 wordt gemelddat de nood zeer hoog is en dat het duitsche leger uit zijnen eigeu voorraad de stad van het noodige voorziet. Koning Wilhelm doet daartoe dagelijks 3 miljoen rantsoenen levensmiddelen atzenden. De aanvoer uit verafgelegen plaatsen was zeer moeilijk, dewijl de franschen gedurende den oorlog de meeste spoorwegtunnels en bruggen hadden vernield. Krijgsbedrijven. In het Boorden. Fransche berichten. Volgens het rapport van genl. Faid- herbe omtrent den slag bij S. Quentinkon hij daar niet meer dan 25000 man in het vuur brengen dewijl zijne 4 divisionna 6 weken van operatiën en gevechtentot op 6 a 7000 man versmolten waren. Hij schat, de vijandelijke macht op minstens de dubbele sterkte. De pruissen hebben Kamerijk den 22 opgeëischtmaar, na het bekomen van eene bepaalde weigeringden 23, tot groote verbazing der bevolking, het beleg opgebroken, alleen te Masnières een detachement van 300 man met 20 kleine veldstukken achterlatende. Te gelijker tijd zijn zij van voor Landreeies weggetrokken na die plaats korten tijd beschoten te hebben waardoor 3 huizen vernield en meerdere bescha digd zijn. De station vau At rechtdie door de pruissen bezet was is den 23 weder door hen ontruimd. Longwy heeft door het bombardement veel geleden. Vooral het middengedeelte der stad is zeer geteisterd. Te Clary, waar de pruissen hun hoofdkwartier hpbben gehad, hebben zij het district eene schatting van 360.000 fr. opge legd 't geen op 25 fr. per hoofd der bevolking nederkomt, entoen men betoogde daaraan niet te kunnen voldoen5 gijzelaars medegevoerd. Er is ernstig sprake geweest om het geheele departement van het, Noorden onder water te zetten en daarover zelfs eene officiëele enquête gehouden maar men i' weerhouden door het gewichtig punt, der schadevergoedingenwijl de schade aan den landbouw reeds 18 a 20 miljoen zou bedra gen. Het kanalennetwaardoor langs de belgische grenzen eene uitgestrekte inundatie kon worden bewerkt, dagteekent reeds van Vauban. In het Westen. Fransche berichten. Den 25 hebben de pruissen rekwisitiën te Pont-Audemer gedaan. Den 27 is eene pruisische kolonne in Yvetot binnengerukt. Men meldt, dat een jeugdige beicrsche prins nabij Broglie (Eure) door franc-tireurs is omgebracht [De beiersche graaf Yrsch is den 21een bevel overbrengende, door een geweer schot gedood]. In het Huiden. Fransche berichten. De genl. Chanzy ontvangt van alle zijden versterkingen hij heeft gunstige stellingen ingenomen. Tours was den 27 nog niet, geheel door den vijand ontruimd. De soldaten vertoeven in de kazernen en hunne officieren in de logementen. Aan die stad is geene oorlogsschatting opgelegd en de rekwisitiën geschieden door middel van het gemeentebestuur. Een talrijk corps pruissen is door Angers getrokken. Dziitsche berichten. De overste Below heeft den 2S de brug bij Blois verbranddewijl de vijand op den imkeroever der Loire naar die stad oprukte. De vijand is echter den vol genden dag weder zuidwaarts teruggetrokken. In het Oosten. Fransche berichten. Den 21 heeft, eene sterke pruisische kolonne de stellingen der garihaldianen ten noorden van Dyon aangetastde troepen weken tot onder het geschut der batterijen en lokten den vijand t,ot bij de dorpen lalant en Fontaine. Garibaldi nam toen het opperbevel op zich. De vijand bekwam versterking, die te Blaisy geruimen tijd door franc-tireurs was tegengehouden, en deed s avonds een aanval met de bajonet tegen Talant. De garihaldianen hand haafden echter hunne stellingen. Den 22 werd de strijd her vat en bleef het, voordeel aan de zijde der franschen. Tegen den avond keerde Garibaldi met een deel der troepen te Dyon terug, waar hij met uitbundige geestdrift ontvangen werd. De behaalde overwinning is niet zoo volledig geweest om de duitschers te beletten den volgenden dag den aanval te hervattenhet voordeel bleef echter weer aan onze zijde en zelfs werd een vijandelijk regimeutsvaandel veroverd.

Alkmaarsche Courant | 1871 | | pagina 2