Kijblad van de Alkmaarsclie Courant van Zondag 4 Februari 1871. 1871. A IV I. GEMEENTERAAD. Zitting van 1 Eebruarij 1871. No. 1. Voorzitter de Burgemeester A. Madeline Pont. Tegenwoordig 14 leden. Afwezig wegens ongesteldheid met kennisgeving de lieer J. C. Koon. De vergadering, door den Voorzitter geopend zijnde, worden 1. De notulen der vorige vergadering gelezen en goed gekeurd. 2. Deelt de Voorzitter rnede, dat bij de op 27 Decem ber 1870 gehouden aanbesteding der 'in 1S71 uittevoeren gemeentewerken de totale aannemingssom 70613,heeft beloopen en alzoo 9869,beneden de raming is gebleven. Voor kennisgeving aangenomen. 3. Worden Burg. en Weth. gemagtigd voor rekening der gemeente te nemen de kostendie eventueel vereiseht wor den om de geneeskundigen in staat te stellen tot het ver krijgen van dierlijke stof voor het verrigten van vaccinatiën, naar aanleiding van een in dien zin door den heer Vei schuir in overweging gegeven voorstel. Zijn medegedeeld de volgende ingekomen stukken Van Gedeputeerde Staten. 4. Brief, ten geleide van het goedgekeurde raadsbesluit van 21 Dec. 11., tot vaststelling van het aantal en de jaar wedden der leeraren van de burgeravondschool. 5. Brief, ten geleide van het goedgekeurde raadsbesluit van dezelfde'dagteekeningtot voldoening van f 80,uit den post voor onvoorziene uitgaven der gemeentebegrooting van 1870, voor verblijfkosten, verstrekt aan de sollicitanten die deel genomen hebben aan het vergelijkend examen voor hoofdonderwijzeres aan de openbare school voor meisjes. 6. Brief, ten geleide van het goedgekeurde op 21 Dec. 11. vastgestelde le suppletoire kohier der plaatselijke directe be lasting. dienst 1870. 7. Brief, ten geleide van het goedgekeurde raadsbesluit vau 21 Dec. 11., tot vaststelling der jaarwedde van een tij- delijken 5 hulponderwijzer aan de openbare armenschool. 8. Brief, ten geleide van het goedgekeurde raadsbesluit van 16 November 1870, tot voldoening van 27 uit den post voor onvoorziene uitgaven der gemeentebegrooting van 1870, voor kosten van de in 1870 verrigtc doodschouw bij 9 personen. 9. Verslag van den stads muziekmeester, omtrent den toestand der stads muziekschool in het 4» kwartaal 1870 2 leerlingen zijn tot de lessen toegetreden en 2 leerlingen hebben zich teruggetrokken. De leerlingen hielden zich on ledig met het bestuderen van nieuwe muziekstukken voor eene aanstaande uitvoering. No. 4 tot en met 9 voor kennisgeving aangenomen. Van Burgemeester en Wethouders. 10. Brief, ten geleide van het op 3 Januarij 1871 opge maakte proces-verbaal van de verificatie der kas en boeken van den gemeente ontvanger. In kas was eene som van 22522,70. Voor kennisgeving aangenomen. 11. Brief, houdende mededeeling van den uitslag van het onderzoek in voldoening aan het raadsbesluit van 21 De cember 1.1., ingesteld naar de riolen van dn heeren P. Crok T. Piepen en J. P. Kuijsdaarbij is geblekendat het riool van den heer Crok alleen gebruikt wordt tot den afvoer van foecale stoffen; dat het riool van den heer Piepen alleen tot afvoer van water en tot geen ander doel kan gebruikt wor den en dat de heer Kuijs nimmer gebruik heeft gemaakt van de hem verleende vergunning tot het leggen van een riool in gemeentegrondomdat die vergunning verleend was tot wederopzeggens toe. Burg. en Weth. merken op dat bij de vergunning aan den heer Crok verleendook geene voor waarde is gemaakt dat het verboden zou zijn het riool te bezigen voor den afvoer van foecale stoffen. Bovendien is de brief van den heer Adj. Inspecteur van het geneeskundig Staatstoezigt voor Noord-Holland waarin op het gevaarlijke voor de gezondheid der bevolking van het verleenen van vergun ning tot het afvoeren van foecale stoffen in grachten wordt gewezen, eerst 2 maanden later ontvangenzoodat de Raad, die bij het verleenen der vergunning van dat argument geheel onkundig wasook moeijelijk toen eene verandering kon bren gen in eene sedert jaren gevolgde gewoonte, om dergelijke vergunningen te verleenenzonder dat daartegen immer be zwaar was ingebragt. Aangehouden, om gelijktijdig te worden behandeld met het later in behandeling komende verzoek van mej. de wed. van der Llaagenom een riool tot afvoer van foecale stoffen in de Oudegracht te laten uitloopen. 12. Brief ten geleide van eenen 2™ suppletoiren staat van begrooting diensb 1870, sluitende iu ontvang en uitgaaf op f 1879.90. De ontvang bestaat uit de tegemoetkoming van het Rijk voor buitengewone werken aan het gebouw voor chemisch onderwijs bij de Rijks hoogere burgerschool met vijfjarigen cursus en de uitgaaf in het voor die buitengewone werken aan den aannemer uitbetaalde bedrag. Ter lezing voor de leden op de Secretarie nedergelegd. 13. Kennisgeving, dat de schoolopziener met allen ernst aandringt op voorziening in den toestand van de openbare armenschool alhier, op grond dat de lokalen niet beantwoorden aan de bestaande voorschriften. Hoewel die aandrang tot voorziening eer te verwachten zou zijn geweest vóórlOjaren en vroeger, toen het aantal leerlingen aan die school ge middeld 500 was en zelfs een oogenblik tot 560 klom, terwijl in de laatste jaren slechts 340 a 380 leerlingen de school bezochtenzoo is de wenschelijkheid om verbetering aan- tebrengen, door de pl. schoolcommissie ook herhaaldelijk geuit, nimmer door Burg. en Weth. of door den Raad ont kend. Reeds 3 jaren geleden zijn plannen ingediend tot verandering dier school in verband met het stichten van een nieuw gebouw voor de openbare school voor meisjes, zoodat het Gemeentebestuur van Alkmaar niet verweten kan worden niet indachtig te zijn geweest aan eene verbetering van de lokalen dier school. Burg. en Weth. bieden die plannen weder den Raad aanmet een nieuw door den gemeente architect ontworpen plan, om de tusschenschool naar de armenschool en omgekeerd te verplaatsen. De gaanderij in het eene lokaal der armenschool zal worden weggebroken en verder zullen beide lokalen in orde worden gebrast, een en ander eene uitgave yorderende van f 2353 die 'twee lokalen kunnen dan bevatten 220 kinderende tusschenschool werd in den laatsten tijd door gemiddeld 160 kinderen be zocht en op 15 Jan. 1.1. door 174: tegen die verandering bestaat dus geen bezwaar. Worden die lokalen na verloop van tijd te kleindan kan een lokaal voor 40 kinderen bij gebouwd worden voor f 3526. De 2 bestaande lokalen der tusschenschool kunnen bevatten 290 kinderen; hier moeteen 3e lokaal voor 145 kinderen bijgebouwd worden, vorderende eene uitgave van 5810.92. De armenschool telde in 1870 gemiddeld 340 en op 15 Jan. 1.1. 384 kinderen. Tegen die verplaatsing bestaat dus ook geen bezwaar. Burg. en Weth. stellen voor tot de verplaatsing dier scholen op" die wijze overtegaanvereenigt de Raad zich daarmededan zal een voorstel tot vereffening dier gelden ingediend worden. Gesteld in handen der vaste commissie van financiën om berigt en raad. 14. Brief van Regenten van het Burgerweeshuis, daarbij van hunne zijde, nu door Burg. en Weth. eene wijziging in het reglement voor die instelling is voorgesteld, in over weging gevende artikel 10 aldus te lezen //Alleen in geval //van ziekte, onvermogen om in eigen onderhoud te voorzien //door lichaamsgebreken of zwakheid van geestvermogens en //in andere buitengewone gevallen, doch steeds bij volstrekte "onvermijdelijkheid, zal aan een wees ook na dit tijdstip tij- //delijk verpleging in het gesticht of ondersteuning buiten het //gesticht verleend kunnen worden. Regenten geven daarvan //onverwijld kennis aan Bnrg. en Weth." Daardoor zullen Regenten bevoegd zijn, aan eenmaal uit het gesticht ont slagen weezendie nog onder hun toezigt staan, eenigen on derstand té verleenenwanneer zij daaraan behoefte hebben. Gesteld in handen der speciale commissie, in wier handen den 21 December 1870 om berigt en raad is gesteld het voorstel van Burg. eu Weth. tot wijziging van het reglement voor het burgerweeshuis. Daarna zijn behandeld de ter lezing gelegen hebbende stukken. 15. Rapport der commissie van financiën omtrent de re kening der bank van leening over 1870. De rekening ver meldt eenen ontvang van 91255.88} eene uitgaaf van 91066.57}, dus een saldo in kas van 189.31. De balans sluit met een schadelijk slot van f 21,77 daar tegen credit van f 25889.66; een debet staat van 25361.44}. De commissie adviseert de rekening goedtekeuren en in ontvang en uitgaaf tot die cijfers vasttestellen. De conclusie van het rapport aangenomen, met bijvoeging op voorstel van den Voorzitter, dat het schadelijk slot uit den post voor onvoorziene uitgaven der gemeentebegrooting voor 1870 zal worden voldaan, op grond dat bij art. 37, l'lid van het reglement is bepaaldj, dat de gemeente het tekort voor hare rekening zal nemen. De beer van Leeuwen als mede-rendant van rekening hield zich buiten stemming. De heer van den Berg komt ter vergadering. Van Burgemeester en Wethouders. ten van eene concept-overeenkomst met den Minister van Binnenlandsche Zaken te sluiten, betreffende het, gebruik van het door de gemeente gestichte gebouw voor chemisch onderwijs bij de Rijks hoogere burgerschool door het Rijk, en verzoekende magtiging tot het sluiten dier over eenkomst. Met algemeene stemmen die magtiging verleend. 17. Voorstel om uit den post voor onvoorziene uitgaven der gemeentebegrooting voor 1870 te voldoen de bij raads besluit van 13 April 1870 verleende bijdrage in de kosten van bestraling van het, gedeelte weg in de Nollen, loopende van de grensscheiding der gemeente üudorp tot de pijp bij den wgang van den Munnikenweg, daar het bij dat besluit gemaakte voorbehoud, dat die bijdrage zou betaald worden op den da0, waarop tengevolge der aanbesteding met het beharden van het overige gedeelte van den weg door de Nollen een aanvang werd gemaaktweldra vervuld zal wordenaangezien de aanbesteding van de bestrating van dat gedeelte op 3 Jan. 1871 reeds heeft plaats gehad. Met algem. stemm. dienovereenkomstig besloten 18. Verzoek om ter beschikking van Burg. en Weth. te stellen eene som van 200,ter verdeeling onder de ambte naren. ter gemeente-secretarie in den afgeloopen zomer belast geweest met de werkzaamheden der inkwartieringvroeger door den agent van kazernering en door de commissie van inkwartiering verngt, als belooniug voor die buitengewone gedurende 2 maanden betoonde pligtsbetrachtingwelke som op de gemeentebegrooting voor 1870 kan worden vereffend met het rapport der commissie van financiën, strekkende om' die som beschikbaar te stellen in dit exceptionele geval, als overtuigd dat beambten buiten hunnen diensttijd 's avonds laat hunne werkzaamheden ter zake der inkwartiering had den. Er werd in die commissie opgemerkt, dat men over de gelijkmatigheid der inkwartiering algemeen juist niet zeer tevreden was. i n"^e4 a^?emeene stemmen dienovereenkomstig besloten. 1Rapport op het verzoek van de Deurwaarders bij de Ai rondissements Regtbankom in de instructie van den stads-aanplakker een bepaling optenemen dat zij onder eigen verantwoordelijkheid ook mogen aanplakken en doen aan plakken aan alle openbare gebouwen, gemeente-eigendom, en daartoe aangewezen aanplakborden. De conclusie strekt afwijzend op dat adres te beschikken, op grond, dat evenals het iedereen vrijstaat te veilen, ieder een kan aanplakkenmits voor de aanplakking niet gebrui kende het eigendom van een ander, zonder toestemming van den eigenaar en dat naar de meening van Burg. en Weth. er geen enkel motiet bestaatom de gemeente-gebouwen en borden den stads-aanplakker voor het aanplakken aangewe zen, aan een ander daarvoor ten gebruike aftestaan De heer- Vonk, hoewel geheel deelende het bij het rapport ontwikkelde gevoelen, dat het verzoek der Deurwaarders met kan worden ingewilligd is echter van oordeeldat de stads-aanplakker tevens bode, niet moet veilen. Ieder moet binnen zijnen werkkring blijven, en tot den werkkring van den stads-aanplakker behoort niet het veilen. Hij verzoekt daarom Burg. en Weth. beleefdelijk in overweging te willen nemen of met bij de instructie van den stads-aanplakker eene be paling in dien zin kan worden vastgesteld. De heer Verhoetf merkt den heer Vonk op, al behoort dit punt met tot de kennisneming van den Raad, dat vroeger en nog wel in het begin dezer eeuw de gemeenteboden te Alkmaar venders waren én niet de deurwaarders. Waardoor hierin verandering is gekomen is hem niet bekenddoch het eigenaardige van die gewoonte springt dadelijk in het oog. daar het geregtelijkeaan de deurwaardersbetrekking ver bonden, bij het veilen volstrekt niet te pas komt. Nadat de heer Vonk had herhaalddat hij dan ook niets anders dan een beleefd verzoek deed, wordt de conclusie met algemeene stemmenzonder hoofdelijke stemming aan genomen. 20 Verzoek te beslissen of de gazlantaarn aan den zuid westelij ksten hoek van het huis van verbetering en opvoeding voor jongens voor rekening der gemeente moet blijven na de afschutting van de ten behoeve van de uitbreiding van dat gesticht afgestane gemeentegrond en aan een door Regenteu over gevangenissen ingediend verzoek, om in het belang van de dienst dier gestichten de verlichting van den weg, gaande van de Choorstraat daarheente verbeterenkan worden voldaan door vermeerdering van het aantal lantarens met dan wel ol eerstgenoemde lantaarn kan worden ver plaatst naar de door Regenten opgegeven plaatsdaar naai de meenmg van Burg. en Weth. het Rijk in de verlichtins van het gesticht moet voorzien. Na de mededeeling door den heer Verschuir, dat het be- °j i ,Tan de lantaarn aan dien zuid-westelijksten hoek slechts tijdelijk zal zijntotdat de voorgenomen uitbreiding van het gesticht heelt plaats gehad, worden Burg. en Weth. ge- magtigd die lantaarn voorloopig voor rekening der gemeente te laten en aan het verzoek van Regenten te voldoen door vermeerdering van het aantal lantarens met een. 21. Voorstel om van den post voor onvoorziene uitgaven der gemeentebegrooting voor 1870 een bedrag van 660.35 aiteschrijven en overteschrijven op den post uitkeering aan deel dezer gemeente in de kwade postenop de grond- en personele belasting, aangezien dat aandeel dienst 1867 en 18}} 760.35 bedraagt en op dien post daarvoor slechts 100, is uitgetrokken. Met algemeene stemmen aangenomen. 22. Voorstel om de reeds ingeleverde declaratiën ten bedrage van 820.20 der regtsgeleerden die de gemeente Alkmaar bediend hebben in zake het proces met den aanne mer der bestrating van den Middenweg door den polder H. II. Waard, te voldoen uit den post voor onvoorziene uitgaven der gemeente begrooting voor 1870, hoezeer nog geen eind-vonnis is gevallen, met het rapport der commissie van financiën welke commissie adviseert overeenkomstig dat voorstel te besluiten hoewel zij gaarne eenige inlichtingen had gewenscht omtrent den stand van het procesnaar het einde waarvan zij verlangt. Aangehouden tot nader onderzoek, naar aanleiding eener door den heer Vonk gemaakte opmerkingdat die kosten altijd door de gemeente moeten worden betaald, hoe ook het eind-vonnis moge zijn, als betrekking hebbende op een inciden teel vonnis, waarbij de gemeente Alkmaar in de kosten is ver oordeeld en welke kosten nimmer op den aannemer zouden kunnen worden verhaald, al was het eind-vonnis in het voordeel der gemeente. 23. Rapport naar aanleiding van het raadsbesluit van 16 November 1.1, No. 16, waarbij Burg. en Weth. werden uitge- noodigd de geheele regeling der geneeskundige armendienst in deze gemeente ter hand te nemen en den Raad voorstellen mtedienen tot het vaststellen hunner jaarwedden en instruc- tiëngeregeld en ingerigt overeenkomstig den geest des tijds. In de eerste plaats wordt een overzigt gegeven, hoe op andere plaatsen in rang overeenkomende met of iets grooter dan Alkmaar de geneeskundige armendienst in dezen tijd is geregeld opdat zou kunnen blijken of werkelijk de jaarwed den te Alkmaar in vergelijking met andere plaatsen zoo laagjzijn. De regeling dier dienst in de gemeenten Amersfoort, Sneek, Hoorn GorinchemZaandamGouda en Schiedam wordt medegedeeld en, bij vergelijking van die gemeenten met Alk maar, blijkt betdat Alkmaar volstrekt niet behoort tot die gemeenten, alwaar de geneeskundigen zoo laag bezoldigd zijn. in de tweede plaats wordt een overzigt gegevenhoe sedert het jaar 1880 de waarneming der geneeskundige armendienst in deze gemeente geregeld is geweest. Daarna wordt behandeld de vraagwelk voorstel tot re geling der geneeskundige armendienst moet worden ingediend? Op grond dat de dienst in de wijken C, D en E veel werkzamer is dan in de wijken A, B en Ekan tegen eene vereemging van de dienst in het gasthuis met die in laatst genoemde wijken geen bezwaar bestaan. Bovendien wordt iet vooruit,zigt van hemdie in eerstgenoemde wijken de dienst waarneemt en bij vacature dien in de wijken A, B en K opvolgt, beter en zullen zich meer sollicitanten aanmel den bij eventuele vacature. Het vroeger reeds gedane voor stel om de betrekking van stads geneeskundige met die van geneeskundige in het gasthuis en van stads heelkundige met die van heel- en verloskundige in het gasthuis te vereeni- genwordt dus gehandhaafd waardoor de jaarwedde van den stads geneeskundige in de wijken A, B, E op 400 3U0, uit de gemeentekas en f 100, van het gasthuis) en die van den stads heelkundige op 300 200 uit de ge meentekas en/100 van het gasthuis) wordt gebragt. De betrek king van stads vroedraeester, wiens werkkring zich alleen bepaalt tot liet verleenen van hulp aan de stads vroedvrouwen, in die gevallen, waarin zij volgens de wet moeten of bij onbekend heid met hetgeen moet worden verrigt, kunnen inroepen, kan echter zonder eenig bezwaar opgeheven worden en de stads heelkundigen tevens verloskundigen, worden belast met de waarneming dier betrekking. Dat die hulp ingeroepen wordt is toch zoo zeldzaam dat daarvoor geen afzonderlijk persoon belioelt aangesteld te worden en de werkkring der stads heel kundigen wordt daarmede bijna niet uitgebreid, te minder omdat die in de wijken AB en E toch daarmede reeds beiast is in het gasthuis. Tot de opheffing dier betrekking fzoodra de tegenwoordige titularis ophoudt haar te bekleeden) en tot de opdragt der daaraan verbonden werkzaamheden aan de stads heelkundigenwordt dan ook het voorstel ge- daan. Met het door de opheffing dier betrekking vrijvallende bedrag van f 100, wordt voorgesteld de jaarwedde der stads vroedvrouwen voor ieder met/50 te veriioogen, als allezins i erv Ssc'orheeld wordendeen achterwege gebleven in blJ 4® verhooging der jaarwedde van de andere titu larissen. Eindelijk wordt voorgesteld om voor elke dood schouw 1, toetekennen zooals op de meeste plaatsen ge schiedt en opgemerkt dat voor elke zitting tot het keuren van schutterpligtigen 3 wordt betaaldwanneer de genees- n- j ge Seene bezMiging uit de gemeentekas geniet. Bij dat rapport wordt overgelegd een schrjjven van Re genten van het Gasthuiswaarbij zij te kennen geven, dat het hoogst moeijelijk is een oordeel uittespreken over de mo gelijkheid van eene vereeniging der betrekking van stads genees- of heelkundige met die in het gasthuisals geheel afhankelijk van de personendie door eigen- en armenprak tijk gebonden in de diensten van het gasthuis moeten voor zien. Naar hunne meening is echter, of de betrekking ver- eenigd wordt of niet, 100,jaarwedde niet geëvenredigd aan de inspanning en den tijd, die voor de rigtige waarne ming dier betrekkingen gevorderd wordt. Na eenige bespreking over de algemeene strekking van dit voorstel tusschen de heeren T. L. 'Koorneau der Kaag en k onk die haar bestrijdenen den heer Verhoef en over de wenschelijkheid om alle stukken in handen eener speciale commissie te stellenwaartoe de Voorzitter het voorstel doet, wordt daartoe besloten, aan welke commissie tevens overweging zal worden gegevenof bet niet wenschelijk zou zijn, eene geneeskundige commissie voor deze gemeente intesteilen en omgelijk elders geschiedt de stads genees- en heelkundigen voor een bepaalden tijd te benoemen, doch met herkiesbaarheid na verloop van dien tijd. Tot leden dier commissie worden benoemd de heeren Vonk, Blom en van der Kaay. 24. Concept-reglement voor de graan- en zaadmarkt in overeenstemming met het in de vorige vergadering genomen besluit, om den verkoop van granen en zaden op monster toetestaanmet het rapport der commissie voor de verorde- hingen. Uitgezonderd art. 1 komen de bepalingendie al leen m het belang van den geregelden loop der markt en van de handhaving der orde noodig worden geacht, nage noeg overeen met de thans van kracht zijnde bepalingen. Burg. en Weth. stelden echter voor, naar aanleiding van het vrij algemeen in den Raad geuite gevoelen, dat men den handel vrijheid moest gevenin art. 1 geen tijd meer te be palen waarop de markt moet beginnen en eindigen, maar zulks geheel aan koopers en verkoopers overlaten, evenals bij de kaas- markt het geval is, en waar die maatregel ook nimmer aanleiding tot klagten geelt. De commissie voor de verordeningen adviseert den aanvang der markt te bepalen op des morgens 11 ure in verband met de omstandigheiddat granen en zaden door schippers aangevoerd worden, die tevens kuas aanvoeren en door de landlieden worden belast met den verkoop dier pro ducten hetwelk tusschen IQ en 11 urevoor zooveel kaas betreft, afloopt. A IV T 0,75, voor elke regel meer 15 '.ending tot Zaterdag namiddag ■stvolgend nommer ingestaan; der Delegatie van 23 Jan. zijn de prefecten het benoemen van bijzondere inspecteurs voor zonder dat deswege het advies van den in- ;ademie behoeft (e worden ingewonnen. Deze handelingwaardoor de onderwijzers geheel lagen der regeerings-agenten worden afhan- vindt veel afkeuring. ird heeft niet (zooals gemeld is) bij zijne in den last bekomen om Frankrijk te verlaten it naar Genèvemaar naar het dep', van de der belgisehe muziekvereenigingen te Rijssel, .er fransche gekwetstenheeft 4500 en eene ïedurende den optocht door de stad gehouden fr. opgebracht. 27 is le Bordeaux aangekomen eene talrijke issade welke naar Frankrijk is gezonden om tenissen op het oorlogstooneel zelf te volgen, ling der postduiven heeft de regeering het Aigen of jagen van duiven bedreigd met 1 tot draagt de dader kennis dat hij jwwriluiven 3 1ot 5 jaren gevangenisstraf. Voor het aan- t misdrijf is 50 a 100 fr uitgeloofd, er capitulatie van Parijs heeft te Lyon, vooral la Croix Rousse, eene groote opgewondenheid ontstaan en ook te Marseille veel agitatie eraad van Lyon heeft den 27 een besluit ge- j de regeering uitgenoodigd wordt de nationale erdubbelden ijver voorttezetten en geen vrede mg de vijand zich op fransch gebied bevindt, vernement eene verminking van Frankrijk toe- i de Raad het niet langer ondersteunen. Hij t, Lyon tot het middenpunt van het verzet te de Delegatie om haren zetel derwaarts over- it besluit is onmiddelijk door eene deputatie overgebracht. Een groot deel der lyonsehe ebt het levendig toe. gs-commissaris te MarseilleAlph. Gentheeft eche aan den prefectgeprotesteerd tegen de trachten omtrent eene capitulatie van Parijs, aux getelegrafeerd, om een formeel protest te jen eene daaddie onmogelijk waar kon zijn." i van Marseille en van het dept. der Neder- klaren zich in de door hen uitgevaardigde Dor het volhouden van het verzet tot het uiterste, i zijn democratische vergaderingen gehouden 3000 personen een besluit is genomen strek- dlenverklaring van het parijsche gouvernement. :st gematigde organen van Grenoble is in het n met de in groote letters gedrukte verklaring „Parjjs is Frankrijk niet es wordt gemelddat de londensche en bor- ïhten betreffende de duitsche vredesvoorwaar- ïaringen, Pondichery en de 20 oorlogschepen de lucht gegrepen zijn. De Elzas en Metz uggegeven worden. In Nov. zijn van den heer irds als oorlogscontributie geëisebt; de reke- s wel tot het dubbele gestegen zijn. ourhaki is den 29 met een bekwamen wondarts naar Zwitserland vertrokkenter verpleging htgenoot, die de handen aan zich zei ven ge- naar men verzekert wegens het bevel der De- velde te blijventoen hij na de mislukte be- Montbeliard op Lyon had willen terugtrekken, •le Vergadering zal in het geheel 770 leden der 11 uit de koloniën des Rijks, en v. Orleans hebben zich, op uitnoodigingen ngoulêmeCherbourg en Clermont-F'errand ituante verkiesbaar gesteld. De hertog v. Au- ïe verklaring openbaar gemaaktinhoudende ititutioneele monarchie voor Frankrijk het meest maar het ook dienen wil indien het de repu- het ontvangen van het bericht der capitulatie ebben verscheidene leden der Delegatie, en le heer Gambettahet voornemen te kennen nn ontslag te nemen. De gemeenteraad en het ifensie der stad hebben de Delegatie dringend post niet te verlatenen in dat geval de i ondersteuning toegezegd, leeft geweigerd eene deputatie van het bureau vergaderingen te ontvangen, welke, namens ikwam aandringen op het afwijzen der be- t parijsche gouvernementhet instellen van een lgemeen Welzijn en het op eigen gezag procla- en oorlog tot het uiterste. Hij deed haar weten, itie, in afwachting der gedelegeerden uit Parijs, luiten niet kon nemen. n 30 in den schouwburg gehouden openbare s eene jegens den minister van marine Fouriehon *e motie behandeld; de gemeenteraad had bui- iatregelen van voorzorg genomenwaardoor de bleef. eft de minister Gambetta den beer Favre gete- i te zorgendat de wapenstilstand onmiddelijk it in de oostelijke departementen, waar de prui- als hunne operatiën nog voortzet'tenen om .matig schijnt" de nadere entente tot stand te ,rvan de overeenkomst van den 28 gewaagt, dag heeft hij eene proclamatie uitgevaardigd :n val van Parijs nog minder smartelijk noemt, jene misdadige lichtvaardigheid sluiten van eenen 1waaromtrent de Delegatie niet was geraad- aanspoort om de 3 weken van rust te besteden lereiden der verdere verdediging en tot het bij- ener republikeinsche vergadering die den vrede .der voorwaarde van het behoud van Irankrijks en la Gironde leggen hunne verontwaardiging

Alkmaarsche Courant | 1871 | | pagina 5