No. 7. Drieënzev entlgs te Jaargang. 1871. ZONDAG FEBRUARI. ©ffictccl (Ocbccltc. jjJolttick <S)ocrztcïif. üSlckcItjfisclic iScrichtcn. ■Binnenland. Kronijk van den Oorlog. Frankrijk. ALKMAARSCHE CV KRANT. Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prijs per kwartaal f 0,6S, franco per post O,SO, afzonderlijke nommers Cents. Brieven franco aan de Uitgevers HERM'. COSTER ZOON. De Advertentiën kosten van 15 regels 0,75, voor elke regel meer 15 Centsgroote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in het eerstvolgend nommer ingestaan; ingezonden berichten een dag vroeger. De COMMISSARIS DES KONINGS in de provincie NOORD-HOLLAND herinnert alle autoriteiten, en een ieder die daarbij belang heeftaan de bepalingen der wet van den 8 November 1815 (Staatsblad No. 51), en aan den inhoud van art. 20 der wet van den 5 October 1841 (Staats blad No. 10), betreffende de verevening van schuldvorderin gen ten laste van het Rijkmet aanmaning om zoodanige schuldvorderingen, zoo spoedig mogelijkimmers vóór den eersten Julij aanstaande in te dienenaangezien aan die wets bepalingen zoo nu als in het vervolgstiptelijk de hand zal worden gehouden. De Commissaris des Konings voorn., Haarlem, den 10 Feb. 1871. ROËLL. ""BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen in herinneringdat ieder tegen betaling van drie gulden per jaar, ten kantore van den gemeente-ontvanger, voor de loting in de maand Februarijzich kan vrijkoopen van de dienst bij het brandwezen en tegen betaling van zes gul den na de loting in de maand Aprilwaardoor men echter niet uitgesloten wordt van de verplichting, om de betrekking van brandmeester, adsistent-brandmeester of kommandeur, daartoe benoemd wordendewaartenemen. Burgemeester en Wethouders voornoemd. Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 10 Feb. 1871. De Secretaris NUHOUT van der VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van belanghebbendendat op 1 Maart a.s., des middags ten 12 ure. zal worden aanbesteed in het open baar de levering van 200 remontepaarden en wel door de hoofdadministratie van het Reg'. Hussaren te Leiden van 55 stuks. 2« 1 Venlo 69 3e Haarlem 32 "4* Zutphen 43 In de voorwaarden van aanbesteding is weder opgenomen de bepalingdat één derde der te leveren paarden van in- landschen oorsprong moet zijn. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 10 Febr. 1871. De Secretaris, NUHOUT van der VEEN. De KAMER van KOOPHANDEL en FABRIEKEN ie ALKMAAR maakt bekend, dat van Maandag 13 tot Za- turdag 18 Februarij 1871, van 's voormiddags 10 tot 's na middags 2 ure, in haar gewoon lokaal op het Stadhuis ter lezing zullen liggen 1. Statistiek van het Koningrijk der Nederlanden, behelzende de staten van de in-, uit- en doorgevoerde voornaamste handelsartikelen gedurende de maand November 1870. 2. Een opgaaf van den handel en de scheepvaart van Groot- Brit'ianje en Ierland, gedurende de maand Augustus en de overige maanden van 1870. 3. Verzameling van consulaire en andere berigten en verslagen over nijverheid, handel en scheepvaart 1870, II. 5—8. 4. Verslag van den toestand der visscherijen in Schotland over 1869. 5. Beknopt overzigt van de ambachts- en fabrieksnijverheid in Nederland over 1869, door D. Pas. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voornoemd AlkmaarF. M. AGHINA Foorzitter. j0Februarij 1871. J. P. KRAAKMAN, Secretaris. POLI TIE. Ter terugbekoming aan het commissariaat van politie voorhanden het navolgende gevondene, als: een gouden oorbel, een overschoenvijf ellen voeringeen vuurkomfoor en een portemonnaie. De geruchten - want het zijn nog niet meer dan geruch ten omtrent de vredesvoorwaarden die Pruisen voorne mens zou zijn aan Frankrijk te stellen, wekken natuurlijk de belangstelling van geheel Europa. Natuurlijk, niet alleen omdat men moeilijk getuige kan zijn van zoo belangrijke gebeurtenissen zonder belang stelling in haar verderen loop en het vermoedelijk eindemaar ook omdat geheel Europa inderdaad rechtstreeksch belang hebbende is. Of kan het voor eenige Europeesche mogendheid, hetzij groot of klein onverschillig zijn wat er met een zoo grooten en krachtigen staat als 1 rankrijk zal geschieden op hetzelfde oogenblik dat zich onmiddellijk daarnaast een andere, niet minder groote en krachtige staat verheft, het nieuwe Duitsche Keizerrijk? Engeland gevoelt blijkbaar dat, al blijft het onzijdig ook z ij n e belangen bij het vredesverdrag gemoeid zijn, en een belanghebbende kan moeilijk onzijdig blijven. H at Rusland, Turkije, Denemarken betreft, springt het in het oog, van hoeveel invloed het voor hunne po litiek moet zijnof Frankrijk zich voortaan weer vrij zal kunnen bewegendan wel gekluisterd of verminkt zal ver schijnen. De aangrenzende of naburige staten. Neder land BelgiëZwedengevoelen den veranderden toestand. Oostenrijk, Italië, Spanje, ofschoon voor het oogenblik alle aandacht wijzende aan de regeling hunner eigene inwendige belangen begrijpen toch, dat de toestand, waarin Frankrijk voortaan zal verkeerenin 't vervolg van grooten invloed zal zijn op de verhouding der Europeesche mogendheden on derling. Het geldt hier inderdaad een algemeen Europeeseh belang. De eischen van Pruisen zijn volgens de in omloop ge brachte geruchten zoo kras, dat men bezwaarlijk kan geloo- ven zegt de Arnhemsche Courant dat zij werkelijk de ernstig gemeende eischen van Pruisen zijn. De voorbarige openbaarmaking zou kunnen strekken om de gemoederen eenigs- zins voor te bereidenom Europa gemeenzaam te maken met kolossale eischen en misschien later den grootmoedige te kunnen spelen door er wat van te laten vallen. Die on derstelling van de Arnhemsche Ct. zal ongetwijfeld door velen als zeer aannemelijk worden beschouwd. Evenzeer zal men het met haar eens zijndat er van de eischen van Pruisen nog altijd genoeg zal overblijven om ze uitermate gestreng te kunnen noemen. Volgens de loopeude geruchten eischt. Pruisen den Elzas en Duitsch Lotharingen tot hoever schijnt nog onzeker slechting der oostelijke vestingen de kolonie Pondichéry in Indië20 oorlogschepen en een kleinigheid van eenige duizend-millioenen francs als vergoe ding van oorlogskosten. Over den eisch van Pondichéry vooral schijnt Engeland verontwaardigd. Het schijnt er niet op gesteld te zijn, eenig punt van het vaste land van Indiëal is het ook nog zoo kleinin het bezit van Pruisen te zien. Frankrijk daaren- gen heeft,, tot nog toe geen bijzondere redenen om bij de onderhandelingen over de vredesvoorwaarden inzonderheid indachtig te zijn aan de belangen van Engeland, en voor zich zelf zal het misschien tegen den afstand van deze kolo nie vergeleken met de andere eischennog de minste be zwaren hebben. Van verschillende zijden is er reeds op gewezen, hoe ont zettend zwaar de eisch van eenige duizend-millioenen francs is. Vooral naast de vordering van grondgebied en oorlog schepen is de som verbazend hoog, en bij al de verwoesting waaraan Frankrijk heeft blootgestaanbij de ontzettende schade die er door den oorlog geleden is, en de verarming van een groot deel der bevolkingmoet de last van de ren tebetaling alleen reeds schier ondraaglijk voor het Fransche volk geacht worden. Bij den vrede van 1815 bedroeg de aan Frankrijk opgelegde oorlogschatting zeven honderd mil- lioen francsdoch waartoe ons verder te verdiepen in cij fers die alleen op geruchten berusten De eisch van een aantal oorlogschepen onderscheidt zich vooral door het vernederende dat daarin voor Frankrijk gele gen is. Was het voorstel gedaan, om bij voorbeeld des ver kiezende een gedeelte van de vergoeding der oorlogskosten in schepen te betalendan zou het voor Frankrijk zeker gemakkelijker geweest zijnzich dien afstand te getroosten maar de rechtstreeksche eischik moet eenige van uwe grootste oorlogschepen hebben moet voor het Fransche volk al bijzonder hard en krenkend klinken, en zal er zeker niet toe meewerken om den onvermijdelijken nationalen wrok allengs te doen plaats maken voor verzoening. Hoe rampzalig in de gevolgen ons overigens de aanhech ting van Fransch grondgebied bij Duitschland voorkomt, be- hóbrt men zich over dien eisch der Duitschers misschien het minst te verwonderen. Het is toch bekend, dat in Duitschland steeds het gevoelen verkondigd is. ook door de beste en vrijzinnigste geschiedschrijvers, dat Frankrijk na den val van den eersten Napoleon, zoowel in 1814 als in 1815, met te veel toegevendheid is behandelddat men verkeerd heeft gedaan met het zoo groot te laten tegenover het verbrok kelde Duitschlandwaaraan de naijver van Engeland en Rusland het loon onthield voor de groote opoffering om Europa van den overweldiger te bevrijden en dat bovenal Pruisen onbillijk is behandeld. Die overtuiging is in Duitsch land levendig gehouden tot op dezen dag. Zoo schrijft bij voorbeeld Gervinus in zijn Geschiedenis der Negentiende Eeuw »Bij het sluiten van den tweeden vrede van Parijs na den oorlog van 1815 bestonden, bij de rechtmatigste ge degenheid, ook de middelen in overvloed om de eischen van //Beieren en van andere Duitsche staten te bevredigen, Pruisen //meer geschikt te maken tot de bescherming van Duitschland //in het westen, Duitschland sterk te maken tegenover Frankrijk. //Doch dit alles ging, evenals in het jaar 1814, verloren //door hetzelfde wantrouwen der bondgenooten in eigen kracht, "door hetzelfde gebrek aan vooruitzien bij de Duitsche staats lieden en door denzelfden onverwacht snellen loop der ge- //beurtenissen. Toen de toerustingen tegen den van Elba //teruggekeerden Napoleon gemaakt werden, stond het wel //bij allen vast, ditmaal in Frankrijk het in 1814 verzuimde //in te halen en niet nug eens met dezelfde zwakheid de //toenmalige zachtmoedige verschooning te betoonen. In //Engeland was men algemeen van gevoelen, dat men ditmaal //Frankrijk naar zijn eigen stelsel moest behandelen, dat //men de veiligheid der naburige staten in een nieuwe grensbepa- ling moest zoeken en de voornaamste veroveringen van Lode- wijk XIV moest terugnemen. Toen in J uni te Heidelberg Stein, «Hardenberg, Gagern en Metternicii mondeling met elkan- der raadpleegden, schenen zij ook allen daarin overeen te ko- "niendat de ElzasLotharingen en Fransch Vlaanderen «van Frankrijk gescheiden moesten worden." Met blijk bare bitterheid beklaagt zich daarop de beroemde geschied schrijver voor den naijver van Engeland en Rusland en de verdeeldheid van Duitschland waardoor deze toeleg mislukte. «Want nimmer" zegt hij //was er rechtvaardiger aan leiding geweest om Frankrijk op den duur onschadelijk te //maken. Niets zou billijker geweest zijn, dan dat men in «de grens van het Jura-gebergte een gelijke beveiliging voor «het westen van puitschland verlangd had, als de Pvreneën «en de Alpen aan Spanje en Italië verleenen. Het geringste «zou de toegevende eisch van Stein zijn geweestom de «zwakke punten van de westelijke grenzenden Boven-Rijn «en Boven-Maas te beveiligen door de afscheuring van de «buitenste rij der driedubbele linie van vestingen, die aan «I rankrijk het ^uitgangspunt biedt voor de aantasting van «het vaste land. Hij noemt het «diep kwetsend voor het «Duitsch gevoel, dat aan de Franschen ook nu nog de scliat- «ting eener vroeger gevreesde oorlogsmacht betaald, en geen «vergelding, hoe billijk ook, geoefend zou wordeu." Zoo spreekt in vollen vrede, in 1855, een rustig geschied schrijver een edel, vrijzinnig man die met afkeer spreekt van «den overmoed der gebieders en de lauwheid hunner on- derhoorigen en is het niet alsof wij van Bismarck, alsof wij het orgaan der Pruisische jonkerpartij alsof wij von Moltke of von Manteuffel hooren spreken? Moeten wij, als wij deze denkbeelden schier eenstemmig door de meest gevierde Duitsche schrijvers verkondigd zien, ons verwon deren dat wij thans, na al de inspanning en verbittering van een vreeselijken en voor het Fransche leger langdurigen oor log, dezelfde taal vernemen? Ziedaar op nieuw een recht vaardige aanleiding om Frankrijk op den duur onschadelijk te maken, om het de voor naamste veroveringen van Lodewijk XIV te ontnemen, om vei'igheid voor Duitschland te zoeken in een andere grens scheiding, in den bergketen der Vogezen, gelijk de Pyre- neën en de Alpen veiligheid verleenen aan Spanje en Italië! Weer heeft men bij de rechtmatigste gelegenheid toereikende machtZal men nu die gelegeuheid weer ongebruikt laten voorbijgaan, zooals men in 1814 en 1815 deed, om er daarna als het te laat is, weer over te treuren? Met de verdeeld heid van Duitschland heeft men nu niet te kampenDuitschland is één van ziel en van zin. Zal men zich nu weer laten terug houden door de groote woorden van Engeland, waarvan eigen lijk toch de grondtoon niets anders is dan zelfzucht en eigenbe lang In 1815 was het precies hetzelfde. Toen waarschuwde Gneisenau tegen de «theatrale grootmoedigheid" van Wel lington, waarachter zich nationale Engelsche eigenbaat ver school. Zal Duitschland op nieuw toegeven, nu het de macht en de gelegenheid heeft om zich recht en vergelding te verschaffen, om aan het Duitsch gevoel voldoening te schenken Zal het op nieuw het loon voor zijn lijden en opofferingen prijs geven op het verzoek van anderen, die niets hebben geleden en opgeofferd, die toeschouwers zijn gebleven, en misschien in hun hart de zegepraal van den erfvijand hadden gewenscht? De wereldgeschiedenis is een wereldgericht. Na op nieuw door 1 rankrijk te zijn aangevallen want, hoe men ook over de aanleiding tot den oorlog moge denkendit staat vast: Irankrijk was de aanvaller en na Frankrijk over wonnen en onderworpen te hebbenmoest Duitschland aldus spreken, in den geest van 1814 en 15, die tot op dezen dag onverzwakt en onverflauwd is blijven voortlevenen overeen komstig die woorden handelen. Wat mede in 1815, en later in 1S49, vruchteloos beproefd was, de herstelling van liet Duitsche Keizerrijk, is thans gelukt. In 1870 en 71 schijnt tot stand te zullen komen wat de Duitschers in 1814 en 15 wilden, maar niet konden tot stand brengen: de eenheid van Duitsch land en de terugzetting der Fransche grenzen. Steeds hebben zij de mislukking van 1815 betreurd. Of het nu goed, ver standig, voorzichtig, edelmoedig gehandeld is, dat zij van de gelegenheid gebruik maken om hun verzuim te herstellen is de vraag niet; dat zij zoo zouden handelen, was te voor zien moest verwacht worden. Dat kon schier niet anders, of de Duitschers hadden geen Duitschers moeten zijnof de nationale herinneringen hadden in Duitschland vergeten moeten wezen. Dat zij daarbij niet vragenof andere Europeesche mogendheden dit met welgevallen zien, inzonderheid of Ne derland deze gebeurtenissen in zijn belang acht, is evenzeer begrijpelijk.w. v. d. K. Benoemingen. Door Z. M. is benoemd tot lid van den Raad van btatende Luitenunt-Generaal JJvan Mnlken. Spoorwegen. Te Enschede is voor den ontworpen spoor weg naar Dordmund ingeschreven tot een bedrag van/ 52000. De Kamer van Koophandel te Amsterdam heeft een adres aan den gemeenteraad gericht in het belang eener ver grooting en verbetering der groote koopmansbeurs en van de vereeniging van dit gebouw met, het Rijks-telegraafkantoor. Onderwijs. Den 7 is te Arnhem de hoogere burgerschool voor meisjes met 42 leerlingen geopend. Rampen. In de vorige week zijn te 's Gravenhage 436 aangiften gedaan van pokziekte en 112 personen daaraan overleden. De gemeenteraad heeft den 7 verworpen een voorstel om de vaccinatie ook verplichtend te stellen voor kinderen die bijzondere scholen bezoeken. Den 7 heeft de Raad B. en W. nitgenoodigd om de tot viering van 's Konings verjaardag bestemd geweest zijnde gelden aantewenden tot het uitreiken van verkwikkingen en versterkende spijzen en dranken aan onverrnogendendie van pokken of andere ernstige ziekten herstellen. De afdeeling Enkhuizen der Holl. Maatschappij van Landbouw heeft besloten 2 verzoekschriften aan den Koning te richten, het eene om eene meer afdoende beteugeling der longziekte onder het rundvee te bevorderen het andere om aantedringen op de vervulling der behoefte van Westfriesland aan eene verbinding met het spoorwegen-net,. Misdrijven. Den 30 Jan. is op den publieken weg te Haarlem gearresteerd een 23jarig persoon, van beroep mo- lenaarsknechtdie den 28 te Delft ingebroken en verschil lende gouden en zilveren voorwerpen ontvreemd had", waar van de meeste nog in zijn bezit warenalsmede anderete Alkmaar, 's Gravenhage en Rotterdam gestolen. Hij was reeds 2 jaren cellulair gevangen geweest. Overleden te Leiden, den 6, in den ouderdom van 91 jaren, d*. W. A. v. Hengel, sedert 1850 emeritus-hoogleeraar in de godgeleerdheid.aldaar, vroeger professor te Franeker en te Amsterdamnog eerder predikanto.a. te Driehuizen en Zuid-Schermer; te 's Gravenhage, op 32jarigcn leeftijd, de componist E. Dunkier, zoon van den luit.-directeur van het muziekcorps der grenadiers en jagers. KoLONiëN. Door de trouw van een zwitser is onder de vreemde^ militairen op Java ecu complot ontdekt om op ver schillende plaatsen in opstand te komen. Te Buitenzorg zijn 14 zwitsers in hechtenis genomen. Staats-loterij. Trekking der 5" klasse, 3" week. No. 7482/ 2000, No. 3864, 3897, 4647, 5162,5241,5911,6249! 7010, 7507, 10114, 11249, 12154, 12602, 13040 en 18296 f 1000. Bij schrijven van 21 Jan. aan den heer Gambetta heeft de maarschalk Mac Mahon de beweering van graaf Bismarck dat de franschen in den slag bij Worth ontplofbare-kogels zouden hebben gebruiktten stelligste weêrsproken. Bij decreet der Delegatie van 23 Jan. zijn de prefecten gemachtigd tot het benoemen van bijzondere inspecteurs voor het onderwijszonder dat deswege het advies van den in specteur der Academie behoeft te worden ingewonnen. Deze eigenmachtige handeling, waardoor de onderwijzers gehfel van het welbehagen der regeerings-agenten worden afhan kelijk gemaakt, vindt veel afkeuring. De heer Pinard heeft niet (zooals gemeld is) bij zijne in vrijheidstelling den last bekomen om Frankrijk te verlaten en zich ook niet naar Genèvemaar naar het dep', van de Ain begeven. Het concert der belgische muziekvereenigingen te Rijssel, ten voordeele der fransche gekwetsten heeft 4500 en eene door de leden gedurende den optocht door de stad gehouden collecte 20000 fr. opgebracht. Den 26 of 27 is te Bordeaux aangekomen eene talrijke japansche ambassade welke naar Frankrijk is gezonden om de krijgseebeurtenissen op het oorlogstooneel zelf te volgen. Ter bescherming der postduiven heeft de regeering het schieten, vernietigen of jagen van duiven bedreigd met 1 tot 6 maandenen draagt de dader kennis dat hij ^cwfduiven vervolgt, met 3 1ot, 5 jaren gevangenisstraf. Voor het aan brengen van dit misdrijf is 50 a 100 fr uitgeloofd. De tijding der capitulatie van Parijs heeft te Lyon, vooral in de voorstad la Croix Rousse, eene groote opgewondenheid en gisting doen ontstaan en ook te Marseille veel agitatie veroorzaakt. De gemeenteraad van Lyon heeft den 27 een besluit ge nomen waarbij de regeering uitgenoodigd wordt de nationale defensie met verdubbelden ijver voorttezetten en geen vrede te sluiten zoolang de vijand zich op fransch gebied bevindt. Mocht het gouvernement eene verminking van Frankrijk toe staan dan zou de Raad het niet langer ondersteunen. Hij stelt verder voor, Lyon tot het middenpunt van het verzet te maken en aan de Delegatie om haren zetel derwaarts over- tebrengen. Dit besluit is onmiddelijk door eene deputatie naar Bordeaux overgebracht. Een groot deel der lyonsche dagbladpers juicht het levendig toe. De regeerings-commissaris te MarseilleAlph. Gentheeft den 27, bij depeche aan den prefect, geprotesteerd tegen de „lasterlijke" geruchten omtrent eene capitulatie van Parijs, en naar Bordeaux getelegrafeerd, om een formeel protest te ontvangen „tegen eene daaddie onmogelijk waar kon zijn." De prefecten van Marseille en van het dept. der Neder- Pyreneeën verklaren zich in de door hen uitgevaardigde proclamatiën voor het volhouden van het verzet tot het uiterste. Te Toulouse zijn democratische vergaderingen gehouden waarin door 3090 personen een besluit is genomen strek kende tot vervallenverklaring van het parijsche gouvernement. Een der meest gematigde organen van Grenoble is in het licht verschenen met de in groote letters gedrukte verklaring aan het hoofd „Parijs is Frankrijk niet Uit Versailles wordt gemelddat de londensche en bor- deausche berichten betreffende de duitsche vredesvoorwaar den wat LotharingenPondichéry en de 20 oorlogschepen aangaat, uit de lucht gegrepen zijn. De Elzas en Metz zullen niet teruggegeven worden. In Nov. zijn van den heer Thiers 4 milliards als oorlogscontributie geëischt; de reke ning kan thans wel tot het dubbele gestegen zijn. Mevrouw Bourbaki is den 29 met een bekwamen wondarts van Bordeaux naar Zwitserland vertrokkenter verpleging van haren echtgenoot, die de handen aan zich zeiven ge slagen heeftnaar men verzekert wegens het bevel der De legatie om te velde te blijven toen hij na de mislukte be weging tegen Mont.beliard op Lyon had willen terugtrekken. De Nationale Vergadering zal in het geheel 770 leden tellen, waaronder 11 uit de koloniën des Rijks. 2 Der prinsen v. Orleans hebben zichop uitnoodigingen uit ParijsAngoulêmeCherbourg en Clermont-Ferrand voor de Constituante verkiesbaar gesteld. De hertog v. Au- male heeft eene verklaring openbaar gemaaktinhoudende dat hij de constitutioneele monarchie voor Frankrijk het meest geschikt achtmaar het ook dienen wil indien het de repu bliek verkiest. Terstond na het ontvangen van het bericht der capitulatie van Parijs, hebben verscheidene leden der Delegatie, en inzonderheid de heer Gambettahet voornemen te kennen gegeven om hun ontslag te nemen. De gemeenteraad en het comité van defensie der stad hebben de Delegatie dringend verzocht haren post niet te verlatenen in dat geval de krachtdadigste ondersteuning toegezegd. Gambetta heeft geweigerd eene deputatie van het bureau der openbare vergaderingen te ontvangen, welke, namens 3000 personenkwam aandringen op het afwijzen der be sluiten van het parijsche gouvernementhet instellen van een comité van Algemeen Welzijn en het op eigen gezag proela- meeren van den oorlog tot het uiterste. Hij deed haar weten, dat de Delegatie, in afwachting der gedelegeerden uit Parijs, dergelijke besluiten niet kon nemen. In eene den 30 in den schouwburg gehouden openbare ergadering, is eene jegens den minister van marine Fourichon hoogst vijandige motie behandeld; de gemeenteraad had bui tengewone maatregelen van voorzorg genomenwaardoor de orde bewaard bleef. Den 31 heeft de minister Gambetta den heer Favre gete legrafeerd om te zorgendat de wapenstilstand onmiddelijk werd toegepast in de oostelijke departementen, waar de prui- sische generaals hunne operatiën nog voortzet.'tenen om „gelijk plichtmatig schijnt" de nadere entente tot stand te brengen, waarvan de overeenkomst van den 28 gewaagt. Denzelfden dag heeft hij eene proclamatie uitgevaardigd waarin hij den val van Parijs nog minder smartelijk noemt, dan „het met eene misdadige licht vaardigheid sluiten van eenen wapenstilstandwaaromtrent de Delegatie niet was geraad pleegd"; en aanspoort om de 3 weken van rust te besteden tot het voorbereiden der verdere verdediging en tot liet bij eenbrengen eener republikeinsche vergadering die den vrede wilmaar onder voorwaarde van het behoud van Frankrijks integriteit. Le Siècle en la Gironde leggen hunne verontwaardiging

Alkmaarsche Courant | 1871 | | pagina 1