No. 11. Drieënzeventig ste Jaargang 1871. Bijblad van de Alkmaarsche Courant van Zondag 5 Maart 1871. IAART. Kronijk van den Oorlog. Frankrijk. A T. La Francevroeger het orgaan van den met Keizer Na poleon bevrienden burggraaf de Laguéromièrekeurt het ma nifest uit Wilhelrashöhe zeer af, als zijnde een inde woestijn fesproken woord, of eene leus tot het verwekken van twee- racht. Evenzeer keurt de in de pruisisohe vesting Cosnel gevangen zijnde Paul de Cassagnacbij schrijven aan le iltssager de Toulouse, het beramen af van plannen tot her stelder dynastie welke hij lief heeft, wijl frankrijk noch een grijsaard, noch een kind gebruiken kan, maar een kraehtigen arm noodig heeft om het opteheften. De heer Pegrand, de door den minister Crémieux afgezette voorzitter der rechtbank te Toulouseheeft alleen op aandrang van den heer Favre besloten, zich voorloopig van het uit oefenen zijner functiën te onthouden. Laatstgenoemde ver zocht dit in het belang der orde en van de waardigheid der justitie, met verzekering dat het nieuwe bewind den toestand der afgezette rechterlijke beambten regelen zou. Tot den 22 hadden f2 prefecten hun ontslag aangeboden. Menotti en Ricciotti Garibaldi, Comio en de meeste gari- baldiaansehe officieren hebben hun ontslag genomen. De vice-adml. Penhoat is tot opperbevelhebber van het leger der Vogeesen benoemd. Het hoofdkwartier van den genl. Chunzy is te Poitiers gevestigd, en diens troepen zijn in den omtrek der stad gelegerd. In de omstreken van Bordeaux is eene krijgsmacht van ongeveer 100000 man bijeengetrokken. De krijgsraad te Rijssel heeft den 17 den bataljons-chef der gemobiliseerde garde van Pas de Calais, Paillet, bij ver stek ter dood veroordeeld en een kapitein en een luitenant van datzelfde corps tot 5 en 2jarige gevangenisstraf. Op 27 December hadden zij een goed heenkomen gezochtna dat hun, in 3 dorpen langs den spoorweg van Atrecht naar Bethune gelegerdbataljon van 7.50 man met verlies van 340 gevangenen, het hazenpad gekozen had voor 15 pruisi- sche lanciers. Als een blijk van erkentelijkheid voor de zorgendoor de fransche maatschappij van het Roode Kruis aan de pruisische gekwetsten besteed, heeft graaf Bismarck aan den lieer de Flavigny, directeur dier maatschappij, 100 blanco-vrijgeleiden doen toekomen. De hertog v. Aumale en de prins v. Joinville vertoeven te Libourne (Gironde). Zij waren reeds op weg naar Bordeaux, maar de heer Thiers had hun doen wetendat hij zijn ambt zou nederleggen indien zij daar kwamen ten einde niet ver plicht te zijn de nog bestaande verbanningswet toetepassen. De vrienden der prinsen trachten hen te bewegen om Frank rijk te verlaten. In verschillende departementen is eene petitie in omloop, waarin de noodzakelijkheid wordt betoogd om de regeering en de Wetg. Vergadering buiten Parijs te vestigen en alzoo te vrijwaren tegen overrompelingen als die van 4 Sept. De neer Pouyer Quertier is tot minister van financiën benoemd. Even als de heer Thiers behoort hij tot de pro- tectionisten. Het door fransche dagbladen medegedeelde ën door Gari baldi zoo zeer gelaakte feit van het levend verbranden van een kapitein der franc-tireurs door de pruissen nabij Dvon blijkt thans onwaar te zijn. Een badensch geneesheer meldt, dat de bedoelde kapitein in het kasteel Pouilly half verbrand is, na door zijne eigene soldatendie zich uit een toren verdedigden terwijl hij aan den voet staande wilde capitu- leerendoodgeschoten te zijn. Bedoelde geneesheer had in tegenwoordigheid van een fransch officier en van een l'ransch geneesheer, het lichaam onderzocht en een franschen minié-kogel uit een der longen gehaald. De dagbladen zijn zeer verstoord over de boodschap van den President Grant aan het americaansche Congres, waarin met zoo veel lof over Duitsehland gesproken wordtzonder een woord van sympathie voor de fransche republiek. Den 20 is te Bordeaux een fregat uit Duinkerken binnen- geloopenmet 600 uit Duitsehland en Belgie ontvluchte krijgsgevangenen en geïnterneerdendie laatstelijk in het noorden .van Frankrijk waren aangekomen. De heer Rochefort is den 25 te Bordeaux teruggekeerd, dewijl het hem niet mogelijk was om biunen Parijs te komen. De Achtstreeksche spoprwegdienst voor reizigers is den 26 tusschen Parijs en Dieppe hervat. De gewezen raaire van Algiers Vuiilermoz en de andere hoofden van het demagogische comité aldaar hebben den 7 een brief gericht aan Garibaldi en den 8 een telegram aan Gambettawaarin zij hen kennis geven van hunne verkiezing in de kolonie tot Afgevaardigden en hen aansporen om, mocht de vrede geteekend worden en de republiek het onderspit delvenderwaarts de wijk te nemen,,ten eindeondanks en tegen allende kolonie voor Frankrijk en de republiek voor de wereld te behouden." De parijsche Gaulois spreekt het uit Peru af komstige bericht tegen omtrent het in de Stille-Zuidzee geleverde gevecht. De fransche kanonneerbootendie in den grond geboord zouden zijnbehooren niet tot het station der Stille-Zuidzee, maar tot de scheepsdivisie van Brazilië en la Plataen de Circe, die uit Montevideo zou gestevend zijn om de pruisische Medusa optezoekenligt sedert lang onttakeld te Brest. Vredes-Onderhandelingen. Uit de Röl/t, Zeitung neemt de Moniteur de Versailles een artikel over, waarin verklaard wordtdat eene vergoeding der oorlogskosten van 2 miljard thalers billijk wezen zou. Het blad behelst eene historische mededeeling aangaande den intocht der franschen in Berlijn in 1806, ter rechtvaardiging van den intocht der duitschers te Parijs. Graaf Henckel en de berlijnsche bankier Rleiehróder zijn den 23 uit "Versailles te Parijs aangekomenom met den heer Thiers over de finaneiëele kwestie te onderhandelen. Graaf Bismarck eischte 6 miljards, waarvan de reeds geheven oorlogsschattingen ten bedrage van 500 miljoen zouden af getrokken worden. De heer Thiers verzette zich met kracht tegen dezen eisch. De heer Thiers is den 24 's avonds uit Versailles terug gekomen en heeft vervolgens een onderhoud gehad met de commissie van 15 leden uit de Nationale Vergadering. Den 26, 's namiddags tusschen 5 en 6 uren, zijn de vredes- preliminairen2 dagen vroeger door graaf Bismarck en de heeren Thiers en Faore tot stand gebracht, onderteekend. De door de fransche onderhandelaars aangenomen voorwaarden zijn de volgende1Frankrijk doet afstand van den Elzas en van van Lotharingen, daaronder begrepen Metz en ThionvilleBelfort wordt, teruggegeven2. het betaalt eene schadeloosstelling van 5 miljards, waarvan 1 in 1871, het geheel binnen 3 jaren3. de ontruiming der bezette land streken begint dadelijk na de ratificatieParijs en de wes telijke departementen het eerst en vervolgens de verdere gewestennaar mate der gedane stortingenvan het onbe taalde gedeelte wordt 5 pc. rente uitgekeerd4. de duitsche troepen doen geen rekwisitiënmaar hun onderhoud komt ten laste van FVankrijk5. aan de bewoners der afgestane streken wordt een termijn vergund omdes verkiezendevan nationaliteit te verwisselen; 6. de krijgsgevangenen worden dadelijk na de ratificatie in vrijheid gesteld7. de definitieve vredesonderhandelingen zullen gevoerd worden te Brussel; 8. de bezette departementen worden beheerd door fransche beambtenonder de bevelen van de chefs der duitsche leger corpsen. Wegens het eindigen van den wapenstilstand in den nacht van 2526is deze tot 6 Maart verlengd, binnen welken tijd de Nationale Vergadering over de preliminairen zal moeten beslissen. Bij de nieuwe conventie betreffende den wapenstilstand wordt bepaald dat de duitschers geene oorlogsschattingen meer zullen heffen, dat de onbetaalde oorlogsschattingen nietig zullen worden verklaard en dat de duitschers zullen voort gaan met het heffen der staatsbelastingen in de overheerde departementenmaar hiermede na de ratificatie der vredes- preliminairen zullen ophouden. Nationale Vergadering. De heer Thiers heeft bij zijne verkiezing tot Afgevaardigde in 22 departementen meer dan 2 miljoen stemmen op zich vereenigd. Lamartine werd in Mei 1848 slechts in 10 de partementen verkozen en Cavaignac verwierf op 10 Dec. niet meer dan 1) miljoen st. De heeren Pascal Duprat en de Kératry zijn nergens verkozen. In eenige gemeenten van het dep', der Beneden-Pyreneeën zijn verscheidene honderden stemmen uitgebracht op den Keizer, de Keizerin, den keiz. prins, prins Pierre Bonaparte enz. In 2 dezer plaatsen hebben de met stokken gewapende kiezersmet hunne maires aan het hoofdde opneming hunner stemmen in het proces-verbaal geëischt en verkregen, in strijd met het uitgevaardigde decreet van het Voorl. Bewind. De republikeinsche Afgevaardigden hebben te Bordeaux 2 clubs gevormd. De eene „de republikeinen der linkerzijde" telt ruim 100 leden en vergadert in de „Academie"de andere „de radicale linkerzijde" telt er 50 en vergadert ten huize van den bordeauxschen Afgevaardigde Johnston. De legitimistische leden hebben eene groep gevormd waartoe er 220 behoorën. De radicale linkerzijde heeft zich den 19 geconstituëerd en benoemd tot voorz. Victor Hugo, tot onder-voorz. L. Blanc en Schoelcher, tot secr. Floquet en Brissontot penningm. Clemenceau. Een adres werd goedgekeurd aan de Vertegen woordigers van den Elzas en van Lotharingenwaarin de noodzakelijkheid betoogd werd om het fransche grondgebied ongeschonden te handhaven, en aan de Nat. Vergadering het recht betwist werd om eene bevolking, die op het dap perst betoond had fransch te willen blijvenaan den vijand over te leveren. Op voorstel van L. Blanc werd besloten een adres aan Garibaldi te richtentot protest tegen de weigering der „reactionaire meerderheid" om den grooten patriot het woord te verleenen. Door den parijschen Afgevaardigde Millière is in de zitting der Nat. Vergadering van den 19 verlof gevraagd tot het interpelleeren van den minister van justitieover de arres tatie van hem en andere parijsche burgers tijdens de journée van 31 Oct. De minister Bufaure verklaarde zich bereid tot het geven van ophelderingen, maar kon dit niet dadelijk doendewijl hij in October geen minister was. Hij wist thans alleen, dat dt journée van 31 Oct.. de voorname oor zaak is geweestdat destijds geen wapenstilstand is tot stand gekomen. Een ander Afgevaardigdede heer Turquet drong aan op het nemen eener beslissing ten aanzien van de geloofsbrieven der prinsen van Orleans. Den 28 heeft de heer Thierste midden der diepste stil te tot de vergadering gezegd„wij hebben eene smartelijke taak op ons genomenwij hebben al het mogelijke gedaan wij komen met smart aan uwe overwegingen aanbieden het volgende wetsontwerpwaarvoor wij urgentie verzoeken Eenig artikel, De Nationale Vergadering, zwichtende voor de noodzakelijkheid, waarvoor zij niet verantwoordelijk is, neemt de vredes-preliminairen aan. die den 26 Febr. te Versailles onderteekend zijn." De spreker kon niet, verder gaanmaar moest de tribune en de zaal verlaten de heer Barthélémy S. Ililaire deed voorlezing van de preliminairen. De heer Thiers heeft vervolgens krachtig aangedrongen op bespoediging der debattenurgentie sloot geen onderzoek uit,; de Vergadering mocht voor de verantwoordelijkheid niet terugdeinzen en dus niemand zich van de stemming onthou den. Indien er van schande sprake wasdan kwam die over hen die door hunne stem bijgedragen hadden tot den onder gang des lands. Dc spreker deed een hartroerend beroep op de vaderlandsliefde der leden. De radicale Afgevaardigden Millière en Langlois spraken tegen de urgentie en verlangden het drukken en ronddeelen van het tractaat. De urgentie werd aangenomen. Te Bordeaux is eene depeche ontvangen van den heer Favre van den 28 waarin hij melding iuaakt van de te Fa- rijs heerschende onrust en zegt vernomen te hebben, dat de pruissen niet binnen de stad zouden trekkenindien de ratificatie der preliminairen nog denzelfden avond bekend werd. Ware zulks mogelijk, dan zou Parijs uit eene netelige positie gered en misschien voor groote rampen behoed worden. Den 1 Maart heeft de heer Le/ranc, op het eenparig ad vies der commissie van onderzoek (de 15 Afgevaardigden die naar Parijs zijn gezonden geweest), de aanneming der pre liminairen voorgesteld. De coriunissie stelde geene wijzigin gen voor, wijl zij reeds tijdens de onderhandelingen al het mogelijke gedaan had om gunstiger voorwaarden te bedin gen. Een oogenblik was zij in verzoeking geweest om den vijand vrij te laten doen wat hij zou willen en het oordeel van Europa over Frankrijk interoepenmaar zij had dit wan hopig middeldat onherstelbaar wezen en Frankrijk en Parijs ten ondergang voeren zouverworpen. De voorwaarden waren smartelijk maar onvermijdelijk zij waren de gevolgen van oorzaken waarvoor de vergadering niet verantwoordelijk was. Hare verwerping zou de bezetting van Parijs en het. uitstrekken der invasie over geheel Frankrijk meebrengen. De linkerzijde, die herhaaldelijk teekenen van afkeuring gegeven hadprotesteerde bij monde van de heeren Edg. QuinetVictor Hugo (in eene schitterende redevoering) en L. Blanc tegen de aanneming der preliminairen. De heer Bamberger, Afgevaardigde van het dept. der Moezelbezwoer de vergadering, de voorwaarden te verwerpen en eindigde zijne redevoering met eene nadrukkelijke veroordeeling van Napo leon hetwelk eene groote opschudding veroorzaakte. Toen de heer Contigewezen chef van het kabinet des Keizers het Keizerrijk wilde verdedigen heeft de geheele Vergade ring bij acclamatie motiën aangenomenwaarbij de val van het Keizerrijk bevestigden Keizer Napoleon voor Frankrijks rampen verantwoordelijk gesteld werd. Ten slotte zijn de vredes-preliminairen met 546 tegen 107 st. goedgekeurd. Na de stemming heeft de heer Keiler, namens de Afge vaardigden van den Elzas en de dep", der Maas en der Moezel, geprotesteerd tegen den afstand van grondgebied, die zij als ongeldig beschouwden, zich voorbehoudende eene hereeniging met Frankrijk te verkrijgen. Voorts zeide hij, dat, de elzas- zers niet langer aan de werkzaamheden der vergadering zou den deelnemen dewijl zij daarin een aan den vijand afgestaan land zouden vertegenwoordigen. Parijs. Men verzekert dat hier Orswu'-bommen gevonden zijn. Het bericht aangaande het doen springen der 2 monster kanonnen van den Mont-Valérien is niet geheel juist, ge weest. Den 19 is een begin gemaakt met het vervoeren van 1 dier 2 stukken naar Berlijnom aldaar als zegeteeken op een der pleinen geplaatst te worden. De krijgsraad te Parijs heeft, den 24 de beschuldigden TibaldiFermorelLefrangais en V ésinier wegens het ge beurde op 31 Oct. vrijgesproken. De andere beklaagden Waren ontsnaptvoorloopig ontslagenbij het oproer van 22 Jan. door het volk bevrijd (Flourens en 2 makkers) of Afgevaardigden geworden (Millière en Razoua). De verde diger verklaardedat het bewindof een gedeelte daarvan met de leiders der beweging een vergelijk had gesloten tot het doen houden der gemeentelijke verkiezingenen dat de regeeringsleden Et. Arago en Rochefort verklaard hadden met die leiders intestemmenvool- de instelling zoowel van eene commune als van eenen gemeenteraad. De gewezen directeur der gevangenis-Mazas is den 21 door een der krijgsraden vrijgesproken van de beschuldiging, dat hij de ontsnapping van Flourens en anderen zou bevorderd hebbenen is op vrije voeten gesteld. Zijn verdediger heeft aangetoond dat hijdoor zijne ondergeschikten verlaten en met den dood bedreigd de ontvluchting niet heeft kunnen beletten. Een andere krijgsraad heeft uitspraak gedaan in de zaak der 7 officierenbeschuldigd van het lafhartig verlaten van hunnen post in den nacht van 21 22 Dec., tijdens den -5 regels 0,75, voor elke regel meer 15 imte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag in het eerstvolgend nommer ingestaan; ;ger. omdat het Koningschap der Orleans en meer en meer in minachting was gekomen en gehaat was geworden, vooral in Parijs, dat in den regel over het lot van Frankrijk beschikt. noemtis een ellendig samenstel van allerleidikwijls te genstrijdige stelsels, waarvan vele geheel onvereenigbaarzijn met alle begrip van recht. Scheldt niet op de Pruisen, die den genl. Frappoli en aan alle vreemde dapperendie voor de fransche republiek gestreden hebben. De raad met 13 tegen 11 st. besloten hebbende, de dis- ie over het vervangen der roode vlag door de driekleurige voorttezettenheeft de heer Gailletonde rapporteur in zaak zijn ontslag als raadslid genomen, e prefect der Neder-Pyreneeën, vroeger te S. Qmentin, Ana- de Laforge, heeft zijn ontslag gevraagdna het nederleggen het gezag door het Yoorl. Bewind zijne taak, bestaande .iet helpen weren der vreemde invasieals geëindigd ïhouwende. ien 26 Febr. was bij de parlementaire commissie te Bor ax reeds bekenddat de kosten van den oorlog meer dan ïilj arden bedragen hebben. rraat Bismarck heeft den 26 Febr. bevel gegeven om de lere inning van alle uitgeschreven en nog niet ten volle lalde oorlogscontributiën onmiddelijk te staken. Sedert begin des jaars was een bedrag van 18 miljoen fr. ge en en daarvan in specie niet meer dan 7 miljoen betaald, den Elzas wordt het reeds betaalde der contributie van fr. per hoofd teruggegeven. Men houdt het bevel tot ing daarvan voor een antwoord uit het duitsche hoofd- irtier op het hevige protest van den elzasser Keiler te rdeaux. lij besluit van 27 Febr. heeft de regeering alle gemobili- :de gensdarmes gelastnaar hunne gewone verblijfplaatsen ug te keeren. let 23e fransche legercorps is ontbonden. Je fransche troepenuitgezonderd het garnizoen van Pa- trekken zich achter de Loire terug totdat de vrede defi- ief gesloten is. Je regeering heeft besloten, de gemobiliseerde nat. garden ,r hunne haardsteden terugtezenden. Ce Havre zijn den 3 reeds 5 bataljons gemobiliseerde nat. den ontbonden. De rondom die stad opgeworpen ver- igingsmiddelen zullen onmiddelijk geslecht worden. Je heer Crémieux heeft, in een brief aan den heer Grcvy, franschen aangespoord om hunne beurzen te openen en 5 miljards aan de regeering voort,eschieten, ten einde van pruissen bevrijd te worden. Door aflossing van 100 miljoen aars. zou het voorschot in 50 jaren terug gegeven kunnen rden. Hij zelf heeft voor 100000 fr. ingeschreven. Alle couranten verklarendat FTankrijk aan zijne reorga- atie zal arbeiden met het eenige doel om wraak te nemen, mmige dagbladen komen met een rouwrand in het licht. De pruisische administratiegeene locomotieven genoeg ibende voor het vervoer barer gekwetstenheeft er 20 leen gevraagd aan de fransche Ooster-Maatschappij. Het ■zoek werd ingewilligdmaar de administratie had de rotste moeite om tegen zeer hooge loonen de noodige ina- inisten en stokers te vinden. De directeuren van al de fransche spoorweg-maatschappijen bben zich naar Versailles begevenom zich met de duit- ïe onderhandelaars te verstaan over het zoo spoedig mogelijk rvoer der vreemde troepen. Den 1 Maartden dag van de aanneming der vredes- sliminairen door de Vergadering te Bordeaux en van de rlenging van den wapenstilstandis een detachement duit- re landweertroepen, dat eene reeds vóór het sluiten van n wapenstilstand te Montmirail geïnde contributie van 0000 fr. van Epernay naar Reims moest overbrengen ervallen door eene bende franc-tireursdie 1 officier en man gedood, verscheidene anderen gekwetst en ruim 100000 vermeesterd hebben. Zij zijn onmiddelijk vervolgd door ne compagnie van het garnizoen van Epernaymaar niet gespoord. De heer Kustmaire van Straatsburg en Afgevaardigde t het dep', van den Beneden-Rijnis te Bordeaux over- len. Zijn einde was verhaast door de tijding van het af- lan van den Elzas. Den 3 is zijn lijk naar den spoortrein ergebracht, gevolgd door een bataljon nationale garden ;t omfioersde trommendoor verscheidene ministersvele 'gevaardigden en eene talrijke volksmenigte. Er werden rschillende redevoeringen uitgeprokeno.a. door den heer imbetta, die in welsprekende woorden hulde bracht aan de door raatsburg betoonde dapperheid en op de hereeniging van n Elzas met Frankrijk aandrong, en door den maire van irdeaux die namens de stad de eer vroeg om de kosten r begrafenis te dragen. Eene deputatie van industriëelen en kooplieden uit den zas heeft zich naar Berlijn, Versailles en Bordeaux bege- nom werkzaam te zijn in het belang der fabrikanten e hunnen afzet schier uitsluitend in Frankrijk vonden en ,arin voortaan door een hoog fransch tarief belemmerd zul- a worden. Graaf Bismarck heeft de deputatie te kennen igevendat zij zichter verkrijging eener bevoorrechte arkt in Frankrijkniet tot hemmaar tot den nieuwen inschen minister van financiën Pouyer- Quertier moet wenden. De genl. Trochu is op zijn besluitom geen mandaat als fgevaardigde aantenementeruggekomen en heeft dat >or het dep', van Morbihan, waarin hij geboren is, aanvaard. Volgens door het ministerie van binn. zaken uitgevaar- gd bevel, is het verzenden van particuliere telegrammen in ïheel Frankrijk voorloopig geschorst. Bijna al de hoofdofficieren van het leger van Garibaldi, en iaronder zijne beide zonen en zijn behuwdzoon Canzio, ;bben hun ontslag bij den chef van den garibaldiaanschen af, den genl. Bordone, ingezonden. Verscheidene franschen hebben hun ontslag als leden of «•respondenten van duitsche maatschappijen ingediend. O.a. seft het lid van het Instituut Jaubert zijn ontslag ingezon- en als lid der Academie van Natuuronderzoekers te Dresden. Le Constitutionnel en le Pays hebben hunne bordeauxsche itgaaf gestaakt en verschijnen sedert den 10 weder alleen l Parijs. Het personeel van het, dep', van buit. zaken is den 10 lar Parijs teruggekeerd. De Afgevaardigden uit den Elzas Keiler, Grosjean, Tachard, aglio en Sehneegans hebben de candidatuur voor de Nat. ergadering in andere departementen van Frankrijk aangenomen. De genl. Barry is benoemd tot bevelhebber van het 16« armeecorps te Laval. Te Toulou is een aanvang gemaakt met het invoeren van

Alkmaarsche Courant | 1871 | | pagina 5