Bi«t p«bU f S'SEE-Bt i*ruisen. llatlcn. België. Ui'oul en Bei'Iiiiiil. Spanje. Binnenland. het eskader der adml. Jurien de 2 advies- bezuinigingen. Het grootste gedeelte van Middellandsche-zee wordt ontwapend. De la Graviere behoudt 3 gepantserde vaartuigen en jachten onder zijne bevelen. Bij regeeringsdeoreet zijn ontbonden de staven v legercorps te Havrevan de legermachtdie de legers van Bretagnevan de Yogeesenhet tweede leger en het 25 legercorps omvatvan de vereemgde corpsen van Am en Savove en van al de kampen. Het Noorderleger wordt ontbonden. De actieve gedeelten van het. 22e corps worden naar Africa, de mobiele en gemo biliseerde garden huiswaarts gezonden. Onderhandelingen. Nadat de heer Thiers bewilligd had in het afstaan vin den Elzas en vervolgens noode in een gedeelte van Lotharingen, heeft hij geruimen tijd geweigerd ten opzichte van Metz toetegeven. Eerst trachtte hij zijn doel te bereiken dooi voortestellendat Erankrijk de vestingwerken van Metz slechten zou, vervolgens door Duitschland eene andere ver goeding voor het derven dier stad aantebieden. Graat Bis- march bleef echter volharden bij zijnen eisclidewijl Metz uit een krijgskundig oogpunt niet voor Duitschland te missen was; maar om te bewijzendat Duitschland slechts begeerde waarbij het overwegend belang badstemde hij ten laatsten toe in de teruggaaf van Belfort, welke concessie van beslis- senden invloed schijnt, geweest te zijn op den verderen loop der onderhandelingen. Het afgestane groudgebied is 250 vierkante mijlen groot en telt 1,600,000 inwoners. Yan de schadevergoeding aan Duitschland moet T Betaald worden in 1871, in 72 en in 73; alleen van den laatsten termijn wordt interest betaaldnadat die verminderd is met het aandeel van het afgestane gebied in de fransche staats schuld miljard) en met de waarde van het in dat gebied liggende gedeelte van den Ooster-spoorweg. De preliminairen zijn onderteekend door de heeren Thiers en Favrev. Bismarck en de zuidduitsche ministers v. Bray, v. Wachter en Jolly. Den 2 zijn te Versailles de ratificatiën van het vredesver drag uitgewisseld. Nationale Vergadering. Het besluit waarbij Napoleon UI verantwoordelijk is gesteld voor den val van Erankrijkde invasie en de verbrokkeling des lands, is voorgesteld door den heer Target, met dade lijke medewerking van 24 andere ledennadat de heer r. Bethmont reeds het plan geopperd had om de vervallenver klaring van den Keizer en zijne dynastie uittespreken. Ue heer Bethmont werd daartoe gebracht door de, bij den onwil der Vergadering vruehteloozepogingen van den corsi- caanschen Afgevaardigde Contiom den Keizer tegen de heftige beschuldiging van den heer Quinet te verdedigen. De corsicaansche leden bestreden het recht der Vergadering om dit voorstel aantenemen, dewijl zij geene Constituante was en alleen eene volksstemming kon vernietigen wat 4 plebiscieten bevestigd hadden. De heer Thiers noemde de Vergadering niettemin souverein dewijl zij maal in 20 jarenmet volkomen vrijheid gekozen was. tiet voorstel werdte midden eener groote verwarring, nagenoeg eenparig (5 a 6 tegen) met zitten en opstaan aangenomen. Bij de stemming over de vredes-plelimmairen hebben van officieren die leden der Vergadering zijn, 15 (o. a. Ge de wijzewaarop zij van het begin van het beleg tot aa de capitulatie van Parijs het gezag hebben uitgeoefend. DB stel is mede-onderteekend door F. HugoQmnet, 1 yat, Schoelcher en anderen. De heer Delescluze verlangtdat de leden van genoemd gouvernement in staat van beschuidigin gesteld en gevangen gezet wordenwegens landverraad. Ue heer Johnston stelt voor. dat de leveranciers, die contiacten met de regeering gesloten hebbenbinnen 6 raajT/?T hunne rekeningen moeten indienenonder bedreiging vervallenverklaring hunner vorderingen. Een ander ud stelt, voor, den zetel der Vergadering met naar Parusmaar naar elders overtebrengen. De heer Thiers verzoekt, dat, k'ero™- trent onverwijld een besluit, zal worden genomen, omdat de gang der zaken anders zeer belemmerd zou worden; de ver gadering vereenigt zich met dit gevoelen. De afdeelingen benoemen 15 commissarissen om rapport De afdeelingen «o»™™ uittebrengen over het voorstel tot, het in staat van besch - diging stellen der vorige ministers. Over het, voorstel tot van het bewind worden de meest uitèenloopende meeningen verkondigd. Bort en Parijs komen het meest in aanmerking 7 Maart. De heer Favre doet weten, dat hij zitting neemt voor het dept. der llhone. De heer Germain verlangt, dat de nieuwe fransche leeningen op wettelijke grondslagen geves tigd zullen worden, waarop de minister Smon antwoordt, dat de regeering zich beijvert, die zaak in orde brengen Len der Afgevaardigden van het dept. der Meurt,he stelt voor dat geheel Erankrijk de door de overheerde gewesten geleden schade voor zijne rekening zal nemen. De Vergaderm -- sluit,, dat, ter zake der verkiezingen in het dep'. Vaucluse eene enquête zal worden ingesteld. De Afgevaardigden van dat dep', nemen daarop hun ontslag. Parijs. Van 18 Sept. 1870 tot 24Ecbr. 1871 zijn64154 personen te Pa rijs gestorven, tegen 21978 in hetzelfde tijdsbestek in l869-70 De heer Richard Wallace komt in la Liberie met nadruk op tegen het voornemen om hemter erkenning van hetgeen p i ,.i jiüv»ooPf frAfionn door miii~ de 15 genls. d'AurellesChangarnier, Bucrot, Trochu en de Pallieres en de adml. FourichonSaissetde Laronctere en Pothuau) zich voor en 5 (waaronder de genl. Chanzy) tegen de aan neming verklaard. Uit den Elzas en Lotharingen waren verschillende protesten tegen de annexatie dier gewesten aan Duitschland ingekomen, waaronder een vertoog van den gemeenteraad van Metz, ten bewijze dat die stadhoezeer een tijd lang door een zwak ken band met het duitsche Rijk vereemgd geweest .echter in taalzeden enz. altijd fransch geweest was. Het adres der bevolking van het arrondissement Sarreguemmes droeg niet minder dan 32000 onderteekeningen. De Afgvaardigden van den Elzas hebben eene commissie van 4 leden benoemd, tot het verdedigen der staatkundige en handelsbelangen van dat gewest gedurende de vredeson derhandelingen te Brussel. Die van de Moezel (LothannDen) hebben tot hetzelfde doel 2 leden gecommitteerd. 3 Maart. De regeering stelt voor, eene commissie te be noemen tot onderzoek der sedert het begin van den oorlog gesloten financiëele contracten. De minister van justitie dient 2 decreten intot nietigverklaring van die van den heer Cremiéuxwaarbij verscheidene magistraatspersonen zijn afo-ezet. Deze voorstellen worden urgent verklaard Voorts komt een voorstel in tot dankbetuiging aan Zwitserland voor zijne vriendschappelijke houding tijdens den oorlog, stelt voor, de begrafenis van den heer Aim door de. te bekostigen. 2 Afgevaardigden van het Noorden, Brame en des Rotours doen het voorstel, om alle jaarwedden boven de 10000 fr. met de helft te vermindereu en geene hooger te stellen dan 20000 fr„ de bezoldigingen van het hootd van het Uitvoerend Bewind en van de ministers bij afzonderlijke wet te regelen. De heer Guichard venangt de benoeming eener parlementaire commissie van 30 leden, tot der ontvangsten en uitgaven van den Staat. De minister van ,je jleer Thiers waarschuwen tegen dergelijke De hij voor de parijsche noodlijdenden heeft gedaandoor m del eener inschrijving een voorwerp van kunst aantebieden, In den avond van 28 Eebr. is eene talrijke troep nationale gardendoor tamboers en muzikanten voorafgegaan, gedron gen in de kazerne der Rue de la Pépimère om de daarin liggende zeelieden te bewegen een volksbanket op het Bas tielje-plein bijtewonen en zich vervolgens gewapend tegen den intocht der pruissen te verzetten De matrozen wei gerden en toen ten laatste de commandant hun verlof gat, de kazernen te verlaten, dewijl de indring!irs het magazijn reeds vermeesterd hadden, zijn slechts 30 matrozen met de garden en het, overige volk medegegaan. Tijdens den intocht der pruissen waren de standbeelden op het, Eendrachtsplein, de voornaamste sted voorstellende met rouwfloers omhuld. Dat t welk straats burg voorsteltwas geheel met zwarte sluiers en mmorte - lenkransen bedekt. De vreemde troepen zijn niet door de zegeboog op de Place de l'Etoile getrokken; telkens wanneer enkele manschappen eene poging wilden doen om onder door de kettingen te krui pen, ldeven de straatjongens en het volk een zoo dreigend geschreeuw aan, dat zij hun voornemen opgaven. Up verscheidene punten zijn personendie duitschers in gesprek begeven hadden, door de menigte ruw bejegend en voor pruisische spionnen uitgemaakt. De duitsche officieren en soldaten zijn den 1 in het oude Nijverheidspaleishet Cirque en het Panorama gehuisvest en de overige in bijzondere, meerendeels verlaten woningen gelegerd. Zij hebben van de hun gelaten vryheid om de wijken waar zij ingekwartierd waren te dooikruisengeen glruik gemaakt. De winkels en de vensters der partieu- Tiere woningen in de bezette wijken waren ges oten. Het geheel was 'omgeven door een sterk cordon van limetroepen 11 Het groote revolutionaire comité had eene proclamatie aan de werklieden gerichtwaarin het verklaarde dat eene aanranding der pruissen het volk in handen zou leveren „van de vijanden der revolutiede duitsche en fransche m°"a chalen die het streven der socialisten in stroomen bloed zouden doen ondergaan." Ook in andere proclamation waren de republikeineninzonderheid onder de nationale „arde dringend aangemaand om eene botsing met e vre pen te vermijdendewijl daarvan eene ontwapening het _e- volg zou zijn, welke de patriotten buiten staat zou stellen om de republiek tegen hare vijanden te verdedigen. Eenige duitsche publicistendie bij den intocht Hjn te °-enwoordig geweesthebben in groot levensgevaar veikeerd en zijn door de troepen slechts met geweld tegen de woe- den.de menigte beschermd. Den 2 heeft, eene talrijke volksmenigtedie zich bij de hekken van de Louvre en het Carrousel vereemgd hadde de tuinen wandelende pruissen uitgejouwd en zeilen over financiën en inmenging in den werkkring van het uitvoerend gezag voorzitter leest een brief der heeren Rochefort, Ranc, Malon en Tridonwaarbij zij hun mandaat nederleggen, den afstand van den Elzas onwettig achtende. De heer Felix Pyat volgt dit voorbeeld nietmaar verklaart in heftige bewoordingen afwezig te blijven totdat, die afstand herroepen is De ver 'adering toont haar ongeduld gedurende deze mededeelingen, De Afgevaardigden uit Lotharingen tirice en Barrois verklaren hun ontslag te nemen. Een der leden dient een wetsontwerp iatot het onmiddelijk doen plaats hebben van nieuwe ver kiezingen voor de Algemeene-, Arrondissements- en Gemeente- raden Nog worden wetten voorgesteld tot afschaffing der betrekking van onderprefect en tot het betalen eener schade loosstelling aan de ambtenaren, die geweigerd hebben onder het duitsche gezag te dienen. Bij het uitbrengen van het rapport over de geloofsbrieven der corsicaansche leden, stelt de heer Lochroy voor om alle medestanders der vorige orde van zaken uittesluiten. De Vergadering wijst, dit met veront waardiging af. waardoor zij den dank der corsicanen verwerft, 4 Maart. De geruchten nopens het gebeurde te Parijs ver wekken in de vergaderzaal groote opschudding. De heer Ducoin stelt voor, dat de Vergadering een bewijs van erken lelijkheid aan Belgie en Engeland zenden zal. Engeland" lokt luide kreten van afkeuring uit .welke nog verdubbelen bij liet voorlezen der deze zaak betoffende voor stellen die ten slotte verworpen worden. Een Afgevaardigde dient, een voorstel in, om 100000 bunders van den besten grond in Algiers ter beschikking te stellen der bewoners van den Elzas en van Lotharingen, die fransche zouden willen blijven. Een ander wenscht de Delegatie m slaat van beschuldiging ts stellen. De minister/. Smon ver zoekt de Vergadering dringendden weg der verwijten en beschuldigingen niet inteslaan, daar deze tot onlusten en verdeeldheden in den lande zouden leiden. 6 Maart De heer Louis Blanc doet liet hem pijnlijk, maar onvermijdelijk voorstel om de leden van het Gouvernement der Nat. Verdediging ter verantwoording te roepen wegens Het plan was geweest om liet fransche belegeringsleger in 3 afdeelingen, telkens 2 dagen in Parijs te doen vertoe ven, maar door de spoedige goedkeuring der vredesvoorwaai- den is het bij ééne afdeeling gebleven. De ontruiming was 's morgens te 10 uren atgeloopen. Len later liield de Keizer in liet Bosch van Boulogne eene revue over 1001,0 man garde-troepenwier bevelhebbers hij na het defileeren toesprak. De meeste couranten verschenen weder in het licht en verklaarden, dat de indrukdoor de vredes-preliminairen te weeg gebracht, smartelijk was. De barricaden in de faubourgs werden weder afgebroken. De militaire overheid nam maatregelen voor het naar huis zenden der zich in Parijs bevindende mobiele garden en soldaten 2 Koffiehuizen in de Chainps-Elyseeswelke gedurende de bezetting 's nachts waren opengebleven zijn na het, vertrek der duitschers door het, gepeupel geplunderd. Een gedeelte der nationale garde verzette zich tegen het afgeven der kanonnen en het afbreken der barricaden; in een der onrustigste wijken werd een wachtpost en daarbij een aantal scherpe patronen bemachtigd. Op sommige boulevards en op het Bastielje-plein hadden allerlei onstuimige manites- tatiën plaats. Terstond na het vertrek der pruissen zijn de winkels en koffiehuizen weder geopend hebben de omnibussen de dienst hervat en heeft, Parijs zijn gewone aanzien teruggekregen Bij bekendmaking van den minister Picard is de bevolking dank toegebracht,"voor hare houding tijdens de occupatie en tevens aangekondigddat Keizer W~tiIhelm en graaf Bismarck den 6 Versailles zouden verlaten. Alle dagbladen vermaanden tot kalmtearbeidzaamheid en eensgezindheid, ten einde aan Frankrijk kracht en voorspoed terug te geven. Den 3 is de gasverlichting weder ontstoken. Het sterftecijfer neemt sterk af. Het Journal Ofhciel van den 4 behelsde een raamtest, den minister Picard, ter afkeuring vaii het gedrag der personen die na het vertrek der duitschers gewapend zijn gebleven en den vorigen avond een patronen-magazijn geplunderd hadden. Het blad keurde ten sterkste de daden van geweld at, waaraan sommige personen, die door de menigte voor duitsche officieren werden gehouden, hadden blootgestaan. Le Cri du Peuple bevatte een artikel, waarin tot burgeroorlog tusschen armen en rijken aangespoord en gezegd werd: „Op het plein van T'"A"p !,rrml,K zijn kanonnen geplaatst. -- -- heeft een „comité van verdediging gekozen. De barricaden aldaar worden door schildwachten bewaaktr zijn geweer- en kanonkogels in de patroontasschen en caissons. In de voorsteden Belleville, la Villette en Montmartre bleef zekere agitatie heerschen. Op het, Bastielje-plein had den manifestatiën plaats waarbij verscheidene redenaars be toogden. dat het tegenwoordige gouvernement geen ™rtrou*en verdient en dat men zich gewapend behoort te verzetten te„en de reactionairen, die het volk de republiek willen ontrooven Verscheidene bataljons der nat. garde hebben een protest onderteekend tegen de handelwijze van liet, zoogenaamde „Centraal republikeiiisch Comité der nationale garde, dat, de aanstoker der gisting schijnt te zijn. De genl. AureUes de'Paladine, den 4 te Parijs aangekomen, is tot opperbevelhebber der nat. garde in het dep', der Seine benoemd Een gedeelte der garde is zeer verstoord over ^Al dThriiè-troepen zullen Parijs verlaten en vervangen worden door 40000 man, gekozen uit de verschillende leger corpsen in de provinciën. j.„„_ Sedert den 4 is het verkeer tusschen Parijs en de depar tementen van alle belemmeringen ontheven. Graaf Bismarck heeft den 6 zijne tehuisreis aangevangen. Den 7 hebben de pruissen al de op den linkeroever der Seine gelegen forten aan de fransche overheid overgedragen. Keizer Wilhelm heeft op het slagveld van Vi hers eene wa penschouw gehouden en vervolgens zijn hoofdkwartier naar Eerrières verplaatst. Den 8 heeft, de genl. Aurelles al de sectie-commandanten der nationale garde en de maires bijeengeroepen. De maires hebben eenparig als hunne meeniug te kennen gegevendat de nationale garden zonder eemgen dwang ue in hun bezit zijnde kanonnen zullen teruggeven. 10U Bataljons hebben den generaal gelukgewenscht met zijne benoeming. De regee- de hekké^gehmq^nT ten ''einde" de" duitsche soldaten aan de officieren, die zicli vermomd in de stad (zelfs tot. liet tielje-plein) hadden begeven, zijn erkend en door de natio nale garde aan de woede der bevolking onttrokken. Er was overeengekomen, dat de duitsche soldaten de kunst- gallerijen der Louvre en het Hotel der Invaheden tioepsge wiirc en ongewapend, onder het geleide hunner officieren, zou- ^Jn mogen bezoeken.' De genl. Finoy heeft hetechtern dg geoordeeld, op de uitvoering der aanvankelijk S^eno',er eenkomst aantedringen. Naar aan eiding daarvan duitsche generaals van het bezoeken van het invaliedenhuis afgezien"en het bezoek van de Louvre tot eene wandeling gedurende 2 uren, op de pleinen beperkt. Te 1 uur waren de militairen naar het Eendrachtsplein teruggekeerd^ De Kroonprins van Pruisen bracht met den Grootie g van Baden de troepen binnen de stad f »bez0®k'1 Vilhelm kwam op een wandelrit de stad bij het bastion Po du-Jour binnenhaar bij de poort naar het boscli van Bou logne weder verlatende. De heer Favre had zich vroegtijdig naar ven omter vermijding van botsingenop het spoedig ont ruimen van Parijs aantedringen. Hij was thans voo:izieu van het officiéél proces-verbaal der zitting van de Nat. Ver gadering, waarin de vredcsprelimmairen waren goedgekeurd waarvan graaf Bismarckop zijn eerste aanzoe o on mingde overlegging geëischt had. Graaf Bismark' heeft tegen 2 uren eene uitnoodiging aa den genl. Finoy gezonden om fransche officieren naar nee Elysée te zenden, ten einde zich metdeduitsc over de ontruiming te verstaan. Zij werd bepaald op den 3 's morgens tusschen 8 en 11 uren. Bij den uittocht zijn de duitschers door de zegeboog ge trokken nadat zij de kettingen verwijderd en de rondom "pcraven grachten gevuld hadden. Onder de poort hiet Teder aanvoerder van een bataljon of compagnie een luid „hurrah" aan, dat door de soldaten luide beantwoord werd en telkens heftige manifestatiën van verontwaardiging zijde der parijzenaars uitlokte. Toen een ruiter der hoede bij het doorrijden zjjn karabijn lostebegon volk ring blijft een verzoenende houding in acht nemenen zal alleen de dagelijksche toelaag van 30 sous trapsgewijze verminderen. )e Staats-Ameiger laat zich uit Versailles schryveudat stad Parijs, bij al hare dankadressen aan het, buitenland r de verleende hulp, met stilzwijgen voorbijgaat het tegen oopsprijs ter beschikking stellen door den Keizer van 60000 centenaars meel, toen Jules Favre bij het begin der onderhandelingen de groote behoefte daaraan had te kennen gegeven, en het kosteloos uitreiken van 15000^portien teS Denis'toen deze stad bij de bezetting door de duitschers geheel van levensmiddelen ontbloot bh^- Den 3 is te Berlijnonder het luiden der klokken en het buldei en van het geschut, van af het paleis voorlezing ge- daan van een telegram des Keizers, houdende bericht van de ratificatie der vredes-prelinnnairen s Avonds was de inzonderheid de paleizen de Eene ontelbare menigte be- De Keizerin reed met deprin- met steeiien te werpen. De aftrekkenden zijn op korten af stand gevolgd door fransche troepen, die, even als de tot het vormen van het cordon gediend hebbenden, rouwstrikken om de geweren droegen. stad allerprachtigst verlicht ministeriën en het stadshuis. wooer zich langs de straten. - sessen uit en werd met geestdrift begroet, re Keulen was het feest reeds den vorigen dag gevierd en almede eene schitte rende illuminatie aangericht. Onder het te Berlijn aangekomen buitgemaakte oor- logsmateriëel bevindt zich ook het 285 centenaars wegende monsterkanon van den Mont-Valenen PIMfi i belle Josephine" genaamd. Graaf Bismarck is den 9 te Berlijn aangekomen. Zijne echtgenoot, en dochtersbenevens verscheidene hooggeplaat ste ambtenaren, verwelkomden hem aan het station Het weder afstaan van het ten koste van zoo veel bloed vermeesterde Belfort heeft hier veei te!eurstellmg verwekt te meer dewijl het, de sleutel tot den Boven-Elzas en het Schwarzwald zijndein het bezit der fransehen als een drei nend gevaar voor de veiligheid van Zuid-Duitscnland beschouwd wordt terwijl Noord-Duitschland door het behouden van Metz thans volkomen beveiligd is. In Pruisen troost men zich over het weder afstaan van Belfort met, de gedachte dat die stad en hare omgeving volkomen fransch *9"™ J als vesting opgewogen kan worden door een bij Altkirch op terichten versterkt kamp. Met den 5 is het leger op den voet van vrede terugge bracht. Het kon. besluit van Aug. 1870, waarbij en doorvoer van wapenen en oorlogs-ammunitie vei jo is den 4 ingetrokken. Eene waarde van 5 a 6 miljoen fr. aan ruwe woh door een aantal voorname wolspinnerijen in het noorden van inn j tijdens den oorlog, in belgische grensdorpen in veiligheid gebrachtwordt thans teruggevoerd. Te Brussel is een fransch kolonel, chef van den staf van genl. Faidherle, aangekomen, om den terugkeer der geïn terneerde fransche krijgslieden te regelen. De fransche geïnterneerden zijn den 9 en 10 kosteloos door de spoorweg-maatschappijen naar de grenzen vervoerd en hebben bij het verlaten van het belgische grondgebied ieder 1 fr. zakgeld ontvangen. Er worden gelden verzameld om eene maatschappij opte- richten tot het ontsmetten der slagvelden bij Sedan en elders in het noorden van Erankrijk, waar de lijken der gesneuvelden niet, op voldoende diepte begraven zijn. Men vreest dat andersvooral door de rivier de Maasbesmettelijke miasmen in Belgie zouden worden overgebracht. Prins Orlojf den gewezen russische gezant te Brussel, heeft als eerste gift daarvoor 1000 fr. geschonken. Bij het londensche comité tot ondersteuning der parijsche bevolking was tot, 1 Maart voor 13.599 ingeschreven. Ten koste van 60000 waren in 17 dagen 1,622.395 por tien voedsel uitgereikt. Er werd besloten 2000 te bestem- mmen voor de verstrekking van tuinzaden aan de bevolking der omgeving van Parijs. De aartsbisschop Manning deelde mededat te Petersburg 150,000 fr. en te Moscou evenveel is bijeengebracht. De Times zegtdat de heer Thiers geweigerd heeft een handelsverdrag met Duitschland te sluiten, dewijl E'rankrijk zijn financieel evenwicht, door een hoog tarief behoorde te herstellen. Sir R. Peel heeft den 3 in het Lagerhuis op nieuw de aandacht gevestigd op het gedrag van lord Lyons tijdens de belegering van Parijs, en dat gesteld tegenover dat van den americaansehen gezant Washburne. Hij meende dat lord :s zonder machtiging van lord Granville en bovendien niet edelmoedig had gehandeld, vermits de heer Favre hem bepaald verzocht hadop zijnen post te willen blijven. Lord Enfield, secr.-genl. van buit. zaken en de minister Gladstone verdedigden den gezant op dezelfde gronden, als reeds op 21 Etebr. door de regeering in de beide Huizen waren aangevoerd. Uit de openbaar gemaakte briefwisseling tusschen den mi nister Granville en lord Lyons blijktdat de nieuwe fransche gezant, de hertog de Broglie, dadelijk na zijne komst te Londen op 24 Eebr., zich bij dien minister beklaagd heeft over de koelheid en onverschilligheid van Engeland en ge vraagd heeft, dat, lord Granville eene verlenging van den wapenstilstand en eene vermindering van liet bedrag der oorlogskosten destijds 6 miljards zou trachten te ver krijgen. De minister hadna raadpleging met zijne ambt- genootenhet eerste geweigerdmaar over het tweede naar Versailles getelegrafeerd. De heer Odo Russell ontving dit telegram eerst den volgenden dag, toen de preliminairen reeds vastgesteld en de schadevergoeding op 5 miljards bepaald was. Graaf Bismarck had er iutusschen door den noord- duitschen gezant te Londen reeds kennis van bekomen. Den 7 heeft de heer Disraeli in het Lagerhuis den premier gevraagd of hij kennis droeg van een ten vorigen jare tus schen Pruisen eii Rusland gesloten tractaat, en of hij daarvan reeds keunis had, toen hij den heer O. Russell opdroeg om te Versailles graaf Bismarck over de russische nota te gaan raadplegen. Dc heer Gladstone verklaarde er niets van te weten. De Morning-Post verzekert, stellig, dat Rusland en Pruisen bij den aanvang van den oorlog een geheim tractaat gesloten hebben, waarbij Rusland belooft: eene gewapende interventie indien eene fransche zegepraal de rust in Polen mocht bedreigen; het zenden van een russisch legercorps naar de oostenrijk- sche grenzenindien Oostenrijk eene militaire demonstratie tegen Pruisen doethet verklaren van den oorlog, ais bond genoot van Pruisen aan Frankrijk, indien een der europee- sche mogendheden zieh daadwerkelijk met Erankrijk verbindt. In de hoofdkerk te Madrid is ten behoeve der fransche gekwetsten een groot, concert van gewijde muziek gegeven, hij welke gelegenheid 7000 fr. zijn ingezameld. De Koning heeft, op zijnen geboortedag, het bescherm heerschap aanvaard der te Brussel bestaande „Nederlandsche Maatschappij van Weldadigheid." Staten-Generaal. Het voorstel der heeren s Jacob, de Bruin kops enz., tot het. subsidiëeren eener opterichten stoom vaart op Noord-America, strekt tot het verleenen eener on dersteuning van hoogstens 600000 's jaars gedurende 10 jaren waarvoor de maatschappij zich moet verbinden om in het eerste jaar eenmaal per maand en vervolgens eenmaal om de 14 dagen eene reis te laten doen. Den 10 heeft de minister van justitiein antwoord op eene interpellatie van den heer v. Houten, eene spoedige in diening toegezegd van een wetsontwerp tot regeling van den toestand der arbeiders-vereenigingen. Benoemingen. Z. M. heeft herbenoemd als burgemeester van Winkel den heer Koomen. Defensie. Naar men verzekert,is besloten tot opheffing der vesting 's Hertogenbosch. De Gemeenteraad van Middelburg heelt bij adres n den minister van binn. zaken, om ontheffing verzocht der toegezegde bijdrage van 20000 gedurende 25 jaren voor den aanleg van het, kanaal door Walcherenen zulks omdat de stad daartoe belangrijke niet voorziene kosten aap haven- en rioolwerken heeft moeten bestedenomdat da ontmanteling van Vlissingeu de voordeelen van het, kanaal naar die stad zal verleggen en omdat in het kanaal eene schade lijke wending is gemaakt, welke niet in het plan was opgenomen. Aanbestedingen. Het bouwen van een ziekenhuis te Haarlem, voor rekening van het S. Elisabeths-gasthuis, minste inschr. H. Seelen te Rotterdam, voor/ 74.977. Den 24 E'ebrhet vergrooten der r. c. kerk te Spanbroek minste inschr. G. Kuipers te Sijbecarspelvoor 6999 Bij de herbesteding van het bouwen eener hoogere bur gerschool te Gorinchem was minste inschr. A. v. d. Beek te Meeuwen, voor 26.900. Wijl deze som nog te hoog was, is het werk weder niet gegund, doch vervolgens opgedragen aan Exalto voor 27000. Den 8, te Rotterdam, het maken der gebouwen voor een tweede stoomgemaal aan den Westersingel, minste inschi. G. Key, voor/ 48,225. T Giften. Door de bemoeiing der Maatschappij van Landbouw, Tuinbouw en Veeteelt in het arrondissement Breda, is voor een bedrag van ƒ702,85 aan zaaigranen naar Erankrijk gezonden. Rampen. Den 7 zijn te Einighauzen gemeente Limbrickt, bij Maastricht, 10 huizen, 8 schuren. 1 paard3 koeien 1 varken, 75 mud tarwe en 30 mud rogge verbrand. Met uit- zondering van 3 huizen, was alies tegen brandschade verzekerd. Te Esmond aan Zee duurtschoon de sterfte belangrijk verminderd is, de ziektetoestand voort. Het getal lijders is nocr 150 waaronder ook de wakkere geneesheer ischroder. De° ziekenvader der ambulance, een oud-verpleger van Saar- bruckenis Vrijdag nacht, is bezweken. De barak bevat voortdurend 24 patiënten, zoodat eene tweede zeer gewenscht is. De typlius-cominissie beeft wekelijks meer dan f 7 voor kosten van verpleging cn ondersteuning noodig. Pokken De gemeenteraad van den Haag heelt den met algem. st„ besloten dit jaar, met liet oog op de heer- schende epidemie, de kermis niet te houden. Van 26 Eebr. tot, 4 Maart zijn aldaar aangetast lb3 en aan de ziekte overleden a7 personen. Bij de commissie aldaar t ot voorziening in de behoeften, o'1'3™"1 door de heerscheude epidemie, is reeds ontvangen t 8498.85j.

Alkmaarsche Courant | 1871 | | pagina 2