lil A )0 No. 14. Drieënzeventigste Jaargang. 1871. ZONDAG 2 APRIL. #fficicc! (Qcbccltc. Ter gemeente-secretarie te Alkmaar wordt tegen 15 April e. k. gevraagd op f 100,— jaarwedde een schrijver. JJoIiticfc tDucvsiclit. £2Hckcli jfiscfic Berichten. IBelgie. Duitschland. ?en. s na- i we EN; i van lIBti- jden. ezig- ure »ve en. en. ris, ION »ge ge- en i 13 gen I. mt. vol- A L c CO A A T Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prijs per kwartaal f O6'.5franco per post 0,S0, afzonderlijke nommers 5 Cents. Brieven franco aan de Uitgevers HERM'. COSTER ZOON. De Advertentiën kosten van 15 regels 0,75, voor elke regel meer 15 Cents; groote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in het eerstvolgend nommer ingestaan; ingezonden berichten een dag vroeger. Bij deze Courant behoort een Bijblad. PROVINCIAL!-: WATERSTAAT VAN N00RDII0LLAND. A A N B E S T E D I N G. Op Donderdag den 13d™ April 1871, des namiddags ten half drie ure zal aan het lokaal van het provinciaal bestuur van Noordholland te Haarlem, bij enkele inschrijving worden aanbesteed Het verbeteren van het beslag vóór het paalscherm der Pettem9r Zeewering. De aanwijzing in loco zal worden gedaan op Zaturdag vóór de besteding. De bestekken zijntegen betaling van 20 cents per exem plaar, verkrijgbaar aan het lokaal van bet provinciaal bestuur voornoemd en aan het bureau voor buitenlandsche paspoorten op het Stadhuis te Amsterdam. Nadere inlichtingen kunnen worden verkregen bij den Hoofdingenieur van den Waterstaat te Haarlem en bij den Ingenieur JM. F. IVellan te Allernaar. De COMMISSARIS des KONINGS in de provincie NOORDHOLLAND brengt ter kennis van belanghebbenden, dat door het verwisselen der sluisdeuren iu de schutsluis Willem lil, aan het Noordhollandsch kanaal, de scheepvaart door die sluis zal gestremd zijn van af 11 vermoedelijk tot en met 19 April e.k. Zullende gedurende dien tijd alleen door de schutsluis Willem l geschut kunnen worden. Haarlem, De Commissaris des Konings voorn 25 Maart 1871. ROELL. BURGEMEESTER cn WETHOUDERS van ALKMAAR brengen in herinnering, dat bij art. 1 der verordeningen van politie op het begraven en het vervoeren van lijken, deu 27 October en 1 December 1869 (gembl. 69) door den Gemeen teraad vastgesteld, de gewone tijd van begraven van 1 April tot 1 September is gesteld van des morgens 78 ure en van des namiddags 69 ure. Burgemeester en Wethouders voornoemd. Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 25 Maart 1871. De Secretaris, NUHOUT van der VEEN BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis Dat op Woensdag 5 April 1871, namiddags ten fi ure, ten Raadhuize c^ezer gemeente het onderzoek zal plaats hebben van de reclames tegen de dienst bij het brandwezen. Burgemeester en Wethouders veerrxemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 29 Maart 1871. De Secretaris, NUHOUT van der VEEN. P O S T E R IJ E N. Tijdstippen van verzending der correspondentie voor Neder- landscb Oost-Indië, tot 1 Julij a.s Over TRIEST. April 5 en 19. Mei 3, 17 en 31 Junij 11 en 28. 's Morgens vóór 7 Over BRINDISI. April 7, 11 en 21. Mei 5, 12 en 19. Junij 2, 9, 16 en 30. uur in de bus. GOUWEDirecteur. Lijst van brieven, waarvan de geadresseerden onbekend zijn, verzonden gedurende December 1870. Verzonden geweest naar: DuitschlandSALOMON, Coin; J. OLLINGS. Mulheim. Gedurende de 2' helft van Eebruarij 1871. G. L. van RIJSEWIJCK, Idem, P. DEKKER, Amster dam; J. KOTTEN, Purrnerend; J. BOORMAN, Rotterdam, J. de BUIS, Schermerhorn, A. van LEIJEN, Zuidervaart. Van de hulpkantoren Broek op LangedijkC. KOKHeerhugowaard. BurgervlotbrugWed'. A. DEKKER, St. Maartensbrug. Dirkshorn: O. LODDER, Heerhugowaard; A. KOR VEN Oudearspel. HeerhugowaardK. WIENENGER. Abbekerk. Oudkarspel: P. SCIIUITEMAAKERBerkhout. Rustenburg: B. BARNSTEEN, Hoorn. SchoorldamWed'. A. C. SMIT, Grave. POLITIE. Ter terugbekoming aan bet commissariaat van politie voorhanden het navolgende gevondene als: een koper gewigt; een konijneen zakdoekeen postwisseleen kruiwageneen schippershaak. Er is een oude en er is een nieuwe politiek, een politiek van bet verledene en een politiek van de toekomst. Maar wat is dan de tegenwoordige politiek Een mengsel van beidevan het oude en het nieuwe stelseleen oud kleed met nieuwe lappeneen wankelen en overlieden nu naar bet eenedan naar bet andere een politiek van aarzelen en weifelenvan handelen naar de omstandigheden zonder vaste beginselen, de politiek van een tijdperk van over gang in één woord. Maar wat is dan de oude, en wat is de nieuwe po litiek? Op liet oogenblik dat liet schijnbaar zoo machtige Eransche Keizerrijk is gebleken te zijn een metalen beeld op leemen voetenop bet oogenblik dat de oppermacht 'van Erankrijk althans voor langen tijd is gebroken, en er in het midden van Europa een nieuw rijk is gesticht van ongemeene krachtis het zeker niet ongepast, die tweeërlei politiek wat meer van nabij te beschouwen. Dit kan geleidelijk geschie den naar aanleiding van een artikel van den lieer Emile de Laveleye, //Erankrijks toekomst", waarvan de Wetenschap pelijke Bladen van deze maand een Nederlandsche vertaling bevattendie iu haar geheel verdiende gelezen te worden. Niemand verwondere er zieli daarom overals hij er bier wat veel uit overgenomen vindt. In de politiek door Napoleon lil gevolgd streden beide beginselen, dat van de o n d e en dat van de nieuwe po litiek om den voorrang. Beurtelings werd bet een en liet auder toegepast, al naar mate liet den overweldiger van Erankrijk, wien boven alles het vestigen en bestendigen van bet erfelijk Napoleontische Keizerschap ter harte ging. voor zijn doel nuttig of noodig voorkwam. De evenaar was voortdurend in beweging, nu naar de eene, dan naar dc an dere zijde. Nu eens werd geen andere stem erkend dan die van bet. volkdan weer werd de zaak der vrijheid be lemmerd heimelijk of openlijk tegengewerkten aan des potisme en willekeur krachtige steun verleend. Daarom werd dan ook reeds voor bijna tien jaren in deze overzichten er op gewezendat geen voorstander van ware vrijheid en zelfstandige volksontwikkeling den geheimzinnigen man te Parijs mocht vertrouwen Die dobbeltrony Janus slacht, Van achter grijnst, van vooren lacht. Van deze dubbelzinnige politiek zegt de schrijver van /'Erankrijks toekomst" bet volgendewaarin bij tevens liet beginsel der oude en der nieuwe politiek tegenover el kander doet uitkomen. «De buitenlandsche staatkunde der jongste fransche regee- ring is slechts een reeks van tegenstrijdigheden geweest. Er «zijn twee politieke paden die men had kunnen volgenen //het ware begrijpelijk geweest, dat men liet eene of het andere //had gekozen. Men kan er op uit zijn, zich buitenslands alom //invloed of opperheerschappij te verzekeren eu dus alle nabu- //ren zoover mogelijk in een toestand van zwakheid ver- ■/deeldheid en afhankelijkheid te houden. In dat geval had //Erankrijk zich krachtig en rondweg moeten verzetten tegen //de eenheid van Italië en de eenheid van Duitschland. Dit //is de oude staatkunde, met zooveel talent en welsprekend heid verdedigd door Thiers toen hij de schrikwekkende en //profetische woorden sprak Vous n'avez plus une faute a ncommettre"Deze politiek is duidelijk, maar zij leidt tot //niets; want de vereeniging van krachten door den voornit- //gang van ideeën en ekonomische belangen kan zij niet belet- //ten al kan zij die ook vertragen. Zoo is het zekerdat //indien de fransche regeering de italiaansche eenheid niet bad //begunstigdde duitsclie eenheid niet zoo spoedig tot, stand //gekomen zou zijn. Er is een andere politiek, daarin bestaande, //dat men ziek niet bemoeit met de zaken van andere natiën, //en voor welke liet een voldoening isals een van dezen //overeenkomstig baar wenschen tot nationale eenheid geraakt, //en meer samenhang meer welvaartmeer verlichting, meer //kracht in welk opzicht ook, erlangt, omdat handel en ver- "keer iedereen in staat stelt daarvan voordeel te genieten "en omdat het geluk van het ganscbe mensebdom er door //vermeerderd wordt. Dit is de ware nieuwere politiek "de politiek die Engeland nu volgt. Napoleon III volgde //ongelukkig beurtelings deze en gene staatkunde op zooda- »nige wijze, dat alle voordeelen van beiden voor kemverlo- //ren gingen en hij alle nadeelen aan beiden eigen oogstte. "Hij begunstigde de ontwikkeling van nieuwe nationaliteiten, "maar zóódat zij zijn vijanden werden. Hij verklaarde "Rusland den oorlog en ging in Mexico de latijnsche rassen "tegen het, overwicht der Angelsaksen steuneneen even- »wicht,s-politiek die hem twee machtige vijanden bezorgde. "Hij streed voor Italië, maar onthield het, Rome, en maakte //zoodoendedat de Italianen hem verfoeidenzonder dat hij "de ultramontanen had tevreden gesteld. Door Oostenrijk te "verzwakken, bereidde hij den triomf van Pruisen voor, dat //bij in 1866 rechtstreeks begunstigde; hij verkondigde de //theorie der groote staten. Dadelijkllaarop loopt hij over naar //Oostenrijk, bezoekt keizer Erans Jozef, trekt de beruchte //Meinlinieverontrust en bedreigt Pruisen, en acht, ziek «daarna verplicht, den staat aan te vallen welks grootheid "hijzelf bad helpen verzekeren. Men kan zich bezwaarlijk //een staatkunde denkendie wisser ten verderve zou moeten //leiden." Het oude stelseldat een of ander volk de roeping zou hebben om zekere denkbeelden zoo noodig met geweld ook onder andere volken te verspreiden, zekere staatkundige begin selen aan andere natiën op te dringenwordt door den schrijver ten strengste veroordeeld. Hoe uitstekend die beginselen, hoe juist en gezond die denkbeelden ook mogen zijn het «dwingt ze om in te gaan" mag nooit in den let terlijken zinin den zin van geweiddadigen dwang worden toegepast. Uitbreiding zelfs van de ware leer door het zwaard is zoowel op staatkundig als godsdienstig terrein voor alle partijen en niet het minst voor de leer zelve verderfelijk. En hoeveel verschillende staatkundige en godsdienstige geloofs belijdenissen worden niet met gelijke overtuiging voor de ware leer gehoudenMet, denzeifden nadruk bestrijdt de schrijver niet alleen de leer van een noodzakelijk over wicht dat de Eranschen tot nog toe gewoon waren voor zich zeiven in beslag te nemen maar evenzeer de leer van het zoogenaamde staatkundig evenwicht, dat wel voortdurend nagejaagd maar nooit gevestigd kan worden dat li e d e n is bereiktmaar morgen door veranderde omstandigheden, door een politieke wendiDg van een enkele mogendhéid wordt verbroken. Let toch op de teekenen der tijden, roept de La veleye ons toe. Wat zoudt gij u verzetten tegen den natuurlijken loop der zaken? Wilt gij den stroom dwingen tot terugkeer of stilstand? IJdel pogen! Wat baat het u, of gij een dam opwerpt die het water stuit Jagij houdt het een poos tegenmaar de vloed stijgt liooger en hooger, eu eindelijk breekt de hechtste dam, of stroomt het water er overheen. Dit alleen hebt gij gewonnendat eindelijk met geweld en onder verwoesting geschiedtwat zonder uw .--.e. tegenstandzonder uw heimelijke of openlijke belemmering en tegenwerking, langs den weg van geleidelijke ontwikkeling, zonder gewelddadige omkeering had plaats gegrepen. Onkunde is de groote fout van Erankrijk onkunde omtrent hetgeen buiten zijn grenzen plaats heeft. Van de eeuwenoude, steeds tegengewerktemaar nooit bedwongen neiging der Italianen naar vereenigingvan het niet minder krachtig streven der Duitsclie volken naar staatkundige eenheid leeft het zieli geen rekenschap gegeven. Het meende Europa te kunnen vormen en regelen naar eigen opvatting. «Wij kunnen het niet te luide verklaren: zegt de La- «veleye het is de onkunde die Erankrijk in het verderf «heeft gestort. Onkunde bij de diplomatie, die de geschiedenis, //noch de taalnoch de neigingen van Duitschland kende //misleidde den keizer omtrent de houding die de verschillende «duitsche staten waarschijnlijk zouden aannemen. Onkunde «bij de veldheereudie nooit de organisatie der Pruisen of «hun taktiek, hun vorderingen, of de lessen van den veldtocht «van 1866. of de waarde van hun aanvoerders bestudeerd «hadden. Onkunde bij de officierendie, gewoon Arabieren //te bevechtenvoortdurend in hun eigen land verrast en in «verwarring gebracht zijn. Onkunde bij de soldatendie «zich de Duitschers dachten als halve wildenwelke zij met «de geweerkolven op de vlucht konden drijvenen al hun «zelfvertrouwen verloren toen zij tegenover mannen stonden «even moedig als zijbeter met het terrein bekend dan hun «eigen aanvoerdersen bedreven genoeg om een slechter «wapen met veel verstand en met doodelijke uitwerking te "gebruiken. Grenzenlooze onkunde in een persdie na. Ber- »lin" schreeuwdeals ware er slechts sprake van een mili- «t.aire wandeling." Erankrijk moet van den verkeerden weg terugkomenzegt de schrijver. In plaats van inmenging in de zaken zijner buren, behoort bet, zich van elketusschenkomst te onthouden en zich alleen toe te leggen op eigen ontwikkeling binnen 's lands. «Het moet zekere traditiën uitroeijendie niet dan «rampen hebben gebaard en die haar oorsprong vinden in het «keizerrijk en de omwenteling. De meest populaire schrijvers «van Erankrijk, Tiiieks Béranger in vroeger dagen, en //Victor Hugo, Quinet hebben op alle tonen den roem «van het Keizerrijk bezongen. De oud-soldaten hebben dien »in de landelijke districten tot, een ware godsdienst gemaakt, //vermogender dan de oude. Het algemeen denkbeeld was, «dat Erankrijk zijn natuurlijke grenzen, zijn rechtmatig over- //wieht verloren had, en dat het verplicht was, die tot eiken «prijs te herkrijgen. "Erankrijk behoort de waarheid te begrijpen die, naar "ik meen, tegenwoordig alleen de Engelscken duidelijk inzien «dat. het denkbeeld, om welk overwicht ookof zelfs machts- «evenwiclit in stand te houdenmet liet oog op de ekono- «misehs krachten die in de ganscbe wereld zoo krachtig «werkzaam zijneven hersenschimmig is als wilde men de «aarde in haar beweging stuiten. Niets kan beletten, dat «Amerika over een eeuw tweehonderd millioen Angelsaksen «telt; eu indien Rusland zijn vrijgemaakten lijfeigenen onderwijs «en vrijheid schenkt, zal liet zijn bevolking, hoewel langza- «merin gelijke mate zien toenemen. Moeten Engeland en «Erankrijk zich in verderfelijke oorlogen en ijdele intrigues «uitputten om tegen te gaan wat onvermijdelijk is? Bovendien, «zijn de volken gelukkig eu beroemd naar verhouding van hun «getalsterkte en hun militair overwicht? Neen voorzeker «want wie heeft liet menschdotn grooter diensten bewezen «dan Athene eu Judea? Welke staten zijn tegenwoordig »het meest te benijden Zijn het niet Zwitserland en België, «of misschien San Marino en Andorra Frankrijk moet de «droombeelden van militaire meerderheid en de herinneringen «van keizerlijken roem totaal uitroeijen, moet door alle winden «de overblijfselen doen verstuiven van dien noodlottigen genius, «welke het naar Waterloo, en, door de macht van zijn naam, «naar den Tweeden December en Sédan voerdemoet zijn "bruggen van Jena, AusterlitzMagenta, zijn boulevards «Sebastopol en Troeadero zijn straten Rivoli en Castigli- «one herdoopenmoet uit zijn boeken en van zijn gedenk- «teekenen alles doen verdwijnen wat de jeugd kan hesmetten «met den rampzaligen dorst naar krijgsroem; moet begrijpen «dat liet belang en de plicht van een land niet bestaan in «een evenwicht met zijn naburen, maar in het verbreiden van «welvaart, en kennis onder alle standen van zijn bewoners. "Indien Erankrijk hardnekkig er op blijft staan wat zijn «legers betreft sterker te zijn dan Rusland en Duitschland «en wat zijn vloten betreft sterker dan Engeland en Amerika, «dan zullen der nijverheid enorme belastingen moeten worden «opgelegd. De nijverheid zal dan luider dan ooit klagen «dat zij niet met het buitenland kan concurreeren. Men «zal terugkeeren tot het beschermend stelsel en alle ekono- «ruische vooruitgang zal gestuit zijn. Het is tijd, dat Frankrijk //dezelfde buitenlandsche staatkunde aanneme als Engeland. In «plaats van zijn vlag naar alle deelen van den aardbol te «voeren zooals de keizer nog kort geleden pochtebehoort «liet al zijn kracht te besteden om het volk geschikt te maken «om met oordcel het kiesrecht uit te oefenen waarmee het «voorhariglijk bedeeld is. Men ziet het, de politiek der onthouding, thans door velen veroordeeld die haar vroeger zeiven verkondigdende politiek waarvan velen thans Engeland een verwijt maken de «kruideniers-" en beddenwinkelspolitiek", zooals de Arn- hemsche Courant haar noemtwordt door de Laveleye aan Erankrijk aanhevolen als de meest gewensclite. Had Frankrijk haar gevolgdhad het zich buiten de Duitsclie zaken ge houden de natuurlijke verhouding der natiën zou niet zoo gewelddadig zijn verbroken als thans het geval is, Erankrijk zelf zou als machtige en invloedrijke staat naast het veree- nigde Duitschland, naast het vereenigd Italië staan. Als Duitschland nu op zijne beurt van zijn natuurlijk overwicht misbruik gaat makenis liet in de eerste plaats de schuld van die verkeerde die kortzichtige politiek, waardoor Erank- rijK zich zelf verminkte en verlamde, door zich dolzinnig te verzetten tegen het onvermijdelijke, door den stroom in zijn bedding terug te willen drijven. Geen inmenging in de zaken der buren, maar gezette ar beid aan eigen ontwikkeling moet Erankrijken elke andere staat evenzeer als Erankrijk. zich ten plicht stellen. «Deram- «penwelke de onkunde Erankrijk gedurende den oorlog «haart, zijn niets in vergelijking met die, welke het in vre- «destijd bedreigen. Genehoe groot ookzijn voorbijgaand, «deze zijn blijvend. Erankrijk heeft door het algemeen stem- recht de beslissing over zijn lotsbestemmingen overgelaten «aan menschenmassa'sdie ten eenen male onbekwaam zijn //om haar waar belang in te zienen nog veel minder in «staat om te begrijpen wat 's lands veiligheid en voorspoed «eisehen. Het algemeen stemrecht heeft drie malen met ware //geestdrift het absoluut gezag gesteld in handen van den «held van Boulogne en den prefecten gehoorzamend steeds «mannen gekozendie uiterst middelmatigmaar het per- «soonlijk gezag ten volle toegedaan waren. Het despotisme «is overal en immer de natuurlijke vrucht geweest van onkunde. «Nu de blinde menigte niet meer zal kunnen stemmen voor «den Man van Sédan is het te duchten, dat zij de uiterste «vertegenwoordigers van de tegenovergestelde richtingen zal «kiezen socialisten legitimisten ultramontanen dol- «zinnige conservatieven die door de schromelijke heftig- «keid van hun worstelingen zullen te weeg brengen, dat ae /mensehen naar orde smachtenen des noods de vrijheid «daarvoor zouden willen prijsgeven. «Dat Erankrijks voorbeeld althans anderen volken tot les «strekke. Niets is der emancipatie van de lagere standen «noodlottiger, dan hun het stemrecht te geven voor zij ver- «licht genoeg zijn om het met oordeel te gebruiken. Wil «men liet despotisme vestigen, hetzij rechtstreeks door het «prestige van een grooten naam hetzij zijdelings door een «tijd van anarchie te doen doorlevenmen geve der domme «menigte het stemrecht." Dat Erankrijks voorbeeld althans anderen volken tot les strekke roept de schrijver ons toe. Moge zijn waarschuwende stem door velen gehoord worden, ook in Nederland, waar sommigen in algemeene uitbreiding der kiesbevoegdheid het eenige noodige schijnen te zien waar men ook liet volk gaat vertellen dat zijn heil verzekerd isals het slechts deel mag nemen aan de verkiezing van hen die de wetten maken. Alsof de geschreven wet, die met meerderheid van stemmen in den Haag wordt vastgesteldde eeuwige wetten der sa menleving. de natuurlijke verhouding van vraag en aanbod, van arbeid en loon zou kunnen veranderen Onderwijs heeft Erankrijk noodigzegt de Laveleye en hij wijst op het ontzettend verschil tusscken hetgeen Duitschland en hetgeen Erankrijk in dit opzicht hebben ge daan. «Te Bonn werd bv. twintig duizend pond sterling «besteed aan een scheikundig, te Heidelberg veertig duizend «aan een natuurkundig laboratorium. Het kleine Wurtem- «herg had voor het hooger onderwijs meer geld over dan «het groote Erankrijk. Erankrijk maakte nooit was zoo "iets gehoord zelfs de eollegiegelden der studenten tot «een bron van inkomsten. Het gaf zonder aarzelen meer dan «een paar millioen pond sterling (tusscken vijftig en zestig «millioen francs) voor het nieuwe operagebouw, en weigerde «veertig duizend pond (ongeveer één millioen francs) voor «schoolgebouwen. Op het verdek van het stoomschip, dat «ons overbracht om de opening van het Suez-kanaal bij te «wonen, verhaalde mij verleden jaar de heer Duruy, de eenige «man van verdienste die ooit het keizerlijk bewind diende «al zijn leed als minister van onderwijs. Hij wilde leerplich- «tigkeid invoerende keizer steunde hem maar hij had al «de overige ministers tegen zich. Hij had vijftienduizend «avondscholen voor volwassenen in het leven geroepen, maar «slechts met de grootste moeite slaagde hij er in ten behoeve «daarvan veertigduizend pond sterling te veroveren op hei «wijsneuzig verzet van den Raad van State. Het ganscbe «stelsel van openbaar onderwijs eischte reorganisatieen hij «kon niets krijgen. Zij wilden liever 's lands schatten ge- ■'bruiken om de dames van het ballet te onderhoudenom «kazernen en paleizen te bouwen om monumenten te ver- «gulden als de koepel der Invalides, het dak van de Sainte «Clmpelle. Te vergeefs riepen jaar in jaar uit mannen als «Jules Simon, Pelletan Duruy, Jules Eavre «Mil- «lioenen voor het onderwijs of Frankrijk is verloren." De «regeering was doof. Zij ontzeide niets aan vermaak, weelde «en vertoon. Zij ontzeide alles aan het onderwijs." Dat Erankrijks voorbeeld althans anderen volken tot les verstrekke! W. v. d. K. Te Antwerpen hebben 240 sigarenmakers den arbeid gestaakt om verhooging van loon te bekomen. De fabrikanten hebben zulks geweigerd en hunne fabrieken gesloten- Te Brussel is in 87jarigen ouderdom overleden de direc teur van het Kon. Conservatoirede heer Fétis. De Rijksdag heeft tot voorzitter benoemd dr. Simson, tot l'n onder-voorzitter prins Hohenlohe-Schillingsfürstvroeger president-minister in Beieren, tot 2'° onder-voorzitter d'. Weler, voorzitter der wurtembergsche 2' Kamer. Den 27 heeft de eerste lezing van het ontwerp der Rijks constitutie plaats gehad. De heer Schulze verklaarde, dat hij en zijne vrienden zich nadere stappen tot ontwikkeling der constitutie in den geest der vrijheid voorbehielden. Dr. Virchownu er nog eenige plaatsen in den Rijksdag aangevuld moeten worden, op nieuw aangezocht om zich can- didaat te stellenheeft dit wederom geweigerdomdat er in den eersten tijd geene mogelijkheid bestaatde Rijks constitutie in den geest der vrijheid te verbeteren. De heer Migueldie ditmaal, door de coalitie van hannoversche par- ticularisten en ultramontanen, niet te Osnabruck (maar elders) gekozen is heeft aan de 9000 kiezersdie hem aldaar ge stemd hadden, een brief gerichtwaarin hij zegt, dat eerst- genoemden gaandeweg hunnen invloed zullen verliezenen ,OON. egen een idres te zich en, Ische het aren -ling eur van ndtu af, 0.35 0.35 0.30 0.60 0.20 0.30 0.40 0.50 0.60 0.50 0.40 0.40 0.50 0.30 0.40 9.35

Alkmaarsche Courant | 1871 | | pagina 1