1871. Bijblad van tie Alkmaarsche Courant van Zondag 2 April 1871. R I L. I~\ Jiasx m 1/1 a /t If* SëMflflWl f\ Te Marseille vertoonde zich den 2d batalons der nat. garde, onder het geroep van „leve Parijsvoor het raadhuis. De prefect, de schout-bij-nacbt en de maire achtten het niet raadzaam tegenweer te bieden en zijn niet den plaatscom- mandant en de bevelhebber der bezetting door de insurgen ten gevangen genomen. Het oproer nam bezit van het raad huis en proclameerde uit een venster de instelling der repu- blikeinsche commune en de namen der leden waaruit zij bestond. Te S. Etienne heeft de roode partij den 24 den maire en de andere leden van het stedelijk bestuur, den kolonel en den staf der nat. garde gevangen en bezit van het raadhuis genomen, maar 's nachts heeft de partij der orde dat gebouw weder bezet en de gearresteerden in vrijheid gesteld. Te Toulouse werd den 25 eene bijeenkomst van officieren der nat. garde gehouden, uitgelokt door den daags te voren afgezetten prefect Duporialzoo het heetteom over de op roeping van het Uitvoerend Bewind tot het vormen van een bataljon vrijwilligers voor Versailles te raadplegen. De meer derheid verklaarde wel de parijsche commune, maar niet de regeering te Versailles te willen ondersteunen. Daarop is in de mairie, bij monde van den régisseur van den "stads-schouwburg, de „republikeinsche Commune van Toulouse" afgekondigd, als mede de vervallenverklaring van de Nat. Vergadering, de afzetting van den nieuwen prefect de Kératry en de benoeming van Duportal tot gedelegeerde van het centrale bewind te Parijs. Laatstgenoemde had het schriftelijk verzoek van den heer de Kératry om zijnen zedeljjken steun alreeds met eene zeer onheusche weigering beantwoord. De toestand der kolonie Algiers wordt, door eene belang- rijke gisting onder de inlandsche bevolkingmeer en meer verontrustend, zoodat toezendingvan troepen dringend noodig is. Het vroeger zoo getrouwe inlan.ische opperhoofd van Mod- jana, Si-Mokraniheeft de oproervaan uitgestoken en eene macht van 30000 man bijeenverzameld. De genl. Augerand is met alle beschibare troepen tegen hem opgerukt. De stad Aumale is door de insurgenten omsingeld en van alle ge meenschap afgesloten. De vice-admiraal de Gueydon is tot gouverneur-generaal der kolonie benoemd. De wurtembergsche divisie heeft(den 22 uit Champagne, waar zij de haar gedurende de occupatie aangewezen kwar tieren betrokken had, weder den marsch naar Parijs aanvaard. Blanqui is te Castelnau (Lot), westwaarts hij tijdens zijn geding de wijk had genomen, gearresteerd. Gambon is te Bonifacio, op Corsica, in hechtenis genomen, terwijl hij zich voor eene zending naar Garibaldi op reis bevond. De Constitutionnel berekent, dat de trapsgewijze Verminde rende maar 3 jaren durende occupatie der duitsehe troepen aan Frankrijk voor hun onderhoud 725 miljoen zal kosten. Den 24 heeft de regeering aan de prefecten, miiitaire be velhebbers en procureurs-generaal in de gewesten getelegrafeerd, dat de op den 20, ten gevolge eener overeenkomst tusschen dez. g. Commune en de maires van Parijs, waaraan het gou vernement vreemd gebleven iste houden verkiezingen van alle zedelijk gezag ontbloot zijn. Verscheidene treinen met koopmansgoederen, welke uit Havre naar Parijs waren vertrokken, zijn, bij het vernemen van het mislukken der transactie tusschen het Stadshuis en Versaillesnaar Havre teruggekeerd. De legitimistiscke Afgevaardigden hebben besloten zich met de orleanisten te De genl. Banal Versailles benoemd. De Times meldtdat de regeering van den baron v. Fa- brice verkregen heeftdat de bezetting van Parijs uit 80000 man zal mogen bestaan en dat de genl. Vinoy het opperbevel over die troepen behouden zal. Parijs. Het Comité der opstandelingen heeft den heer Dubuisson eerst het drukken van le Figaro belet eu den volgenden dag zijne drukkerij op nieuw door eene compagnie der nat. garde doen bezetten, door welke hij gelast werd het nieuwe dagblad van Felix Fyatla Communete drukken. Toen hij" ver klaarde dat hij aan dit bevel voldoen zouzijn de garden weder vertrokken. Bij het overbrengen der genls. Chanzy en Lodoriac den 19 naar eene andere gevangenisis hun rijtuig omvergeworpen en zijn zij hevig mishandeld door soldaten der linietroepen, zeelieden en nat. garden. Zij hadden hun leven te danken aan 2 adjunct-maires van het 13e arrond'., die 2 bataljons der nat. garde te hulp riepen. Een americaansch majoor, die te gelijk met Chanzy gevangen genomen was en vervoerd werdontsnapte in de verwarring. Tibaldi is den 20 in triumf rondgedragen door het volk, dat in optocht met een rood vaandel door den Are de 1' Etoile trok. Den 20 zijn 6000 nat. garden op weg gegaan naar Ver sailles, maar teruggekeerd, dewijl de ontwerpers der expeditie op veel grooter deelneming gerekend hebben. öedert den 20 is het Stadshuisplein in een sterk geretran- cheerd kamp herschapengewapend met 50 stukken geschut en 12 houwitsers en van alle zijden gebarricadeerd, met voor posten op de pleinen Bastielje, Vendöme, Petit-Pont en Arts Metiers. De omtrek der prefectuur van policie is insge lijks sterk gebarricadeerd en afgezet. In den nacht van 21—22 hebben 3000 garden zich voor den Mont-Valerien vertoond en het fort opgeëischtmaar zich weder verwijderd, nadat de commandant de 3 parlemen tairen met verontwaardiging had afgewezen. Bij decreten van het Comité is de particuliere telegraafdienst binnen 1 arijs opgeheven en wordt het aan de eigenaar van huizen vooreerst verboden, deze door de huurders te doen ontruimen. De adml. Aaisset, die den 21 de vredelievende manifestatie bij het Vendóme-plein aanvoerde, heeft aan verscheidene aanvallen blootgestaan. Het geweervuur heeft 4 uren geduurd. vereenigen, is tot opperbevelhebber der troepen te De genl. Felix Raphael is door het gepeupel vermoord. De parijsche Afgevaardigden en maires vaardigden op nieuw proclamation uit. Den 22 heeft een bataljon inftmteriegewapend met chas- sepots en gevolgd door verscheidene kanonnen en door een ongewapend bataljon, door de poort van Neuilly Parijs ver laten en^ zich naar Versailles begeven. Het fort Vincennes werd op het bevel van het Centrale Connte bezetde officiereu wilden weerstand biedenmaar de manschappen der bezetting maakten gemeene zaak met de insurgenten. In het Journal Officiel werd aangekondigddat het „Co mité der republikeinsche federatie" en het „Centraal Comité der nat. garde waren samengesmolten, onder den naam van „Republikeinsche federatie der nationale garde", bestaande uit 4 lichamen de Algemeene Vergadering der gedelegeer den, het Bataljons-Comité, den Legioen-Raad en het Cen trale Comité. De beurs is te 2 uren ontruimd en gesloten. Te 4 uren heeft^ een bataljon van het Comité op den Boulevard Bonne Nouvelle op de menigte aangelegdmaar met geschoten. Door het ontstane gedrang zijn verscheidene personen gekwetst. De heeren Henisson en Clymenceauofschoon behoorende tot de meest radicale maires, zijn met hunne ambtenaren door agenten van het Comité uit de mairieën der Ge en 18e arrond". verwijderd (Eerstgenoemde is door de regeering tot prefect der Marne benoemd). Het Centrale Comité heeft den kol. Eudes tot gedelegeerde voor oorlogden heer Sarglier tot gedelegeerden voor buit. zaken benoemd; de laatste vestigde zich in d.e mairie van het 10" arron'., de eerste in het ministerie van oorlog be schermd door 1600 man. Bij manifest werd verkondigd, dat de tegenstand der maires en Afgevaardigden, die hunne als candidaten opgenomen verplichtingen verloochend hadden, zou verbroken worden, en dat, de verkiezingen tot den 26 waren uitgesteld, om ze door krachtige maatregelen rustig te kunnen doen plaats hebben. liet Journal Officiel van den 23 berichtte, dat de pruisische overheid aan den commandant had doen weten dat de duitsehe troepen eene vriendschappelijke (in de duitsehe kennisgeving stond vreedzame) houding zouden bewaren, maar Parijs als eene vijandige stad behandelen, indien de gebeurtenissen van een vij andelijken aard mochten worden; en dat daarop geantwoord was, dat de revolutie geenerlei aanvallen tegen de duïtschers betoogt. Het Journal des Débats spoorde de nat. garde en alle burgers der stad aan, zich te vereenigen en het zegepralen van de partij die den moord voorstond onmogelijk te maken. Het, Centrale Comité beslootalle de in de stad verblijf houdende soldaten bij de nat. garde intelijven. De maires en adjuncten vaardigden een besluit uit, waarbij de adml. Saisset tot opperbevelhebber der nat. garde de kol. Langlois tot chef van den generalen staf en de kol. Schoelcher tot bevelhebber der artillerie benoemd werden. Saisset ves tigde zijn hoofdkwartier op het Beursplein. De mairieën der le en arrond0. (Louvre en Opera) waren door nat. garden van die wijken bezet. Die in het 1% met 2 kanonnen voor de mairieschenen zich krachtig tegen het Comité te willen verzetten. De kweekelingen der Polytechnische School wei- gei den hunne diensten aan het Comité en verklaarden zich bereid om tegen de insurgenten te strijden. Verscheidene bataljons der mobiele garde van de Seine vroegen om wapenen tot hetzelfde doel. Het Journal O fficiel van den 24 verzekerde dat bonapartis- tische en orleanistische agenten geld onder de burgers uit deelden „om hen hunnen plicht te doen verzaken." De personendie daarop betrapt werdenzouden door het Comité gevonnisd worden. Paris-Journal kondigde aan, dat het Centrale Comité besloten had om de arrondissementenwxelke weigerden zich bij hetzelve aantesluiten, met geweld te bezetten en de leden hunner regeeringen terecht te doen staan, om den heer Clemenceaumaire van Montmartrete arresteeren en in staat van beschuldiging te stellen, om de dagbladschrijvers, die minachting voor de volkssouvereiniteit aan den dag legden, in hechtenis te doen nemenen orn Menotti Garibaldi te benoemen tot opperbevelhebber der militaire macht. De admiraal Saisset nam met de heeren Langlois en Schoel cher leiding van „de vrienden der orde" op zich. Hij proclameerde, dat „in overeenstemming met de parijsche Algevaardigden en maires, van de regeering en de Nat. Vergadering verkregen warende volkomen erkenning der gemeentelijke vrijheden, de verkiezing door de nat. garden van hunne officieren en opperbevelhebber, de wijziging der wet op het^ vervallen van wissels en een wetsontwerp op de huishuren in het belang van huurders beneden de 1200 fr. De insurgenten vermeesterden 20 wagens met ammunitie bestemd naar Versailles en versterkten de bataljons op het fort Montrouge met 15 kanonnen. De agenten van het Comité onderzochten de van Versailles komende spoortreinen, legden beslag op de regeej'ingsdepeclies en deden de soldaten onder de reizigers in hechtenis nemen. De oproerige bataljons, versterkt door garibaldiaansche vrijwilligers en met kanonnen, eischteu de overgaaf der mairie van het 1« arr'. (Louvre), maar na eenige onderhandeling werd besloten, dat de daar aanwezige bataljons het gebouw zouden blijven bezettenonder voorwaarde, dat de regeering van het arrt. de hand zou leenen tot het houden der ver kiezingen van gemeenteraden en van den opperbevelhebber der nat. garde. De mairie van het 2" arr'. werd mede aangevallenmaar de aanvallers trokken weder af met de geweerkolven omhoog. Naar men verzekerde, was aldaar tusschen gedelegeerden van het Comité en eene vereeniging van maires overeengekomen, om de gemeentelijke verkiezingen den 26 te doen plaats hebben, loen het lileekdat werkelijk zoodanige schikking getroffen was, hebben verscheidene oproerige bataljons zich bij Saisset en de maires aangesloten. In proclamation van het Comité werd de benoeming aan gekondigd van Garibaldi tot generaal en elief der nat. garde, en de aankomst van afgevaardigden uit LyonBordeaux, Marseille en llouaandie een onderzoek hadden ingesteld naar den aard der revolutie en weder vertrokken waren om het sein tot dergelijke beweging te geveu. In eene vergadering van 300 leerlingen der Polytechnische School verklaarden deze zich eenparig te scharen aan de zijde der parijsche Vertegenwoordigers en mairesmaar zich tegen elke reactie of staatsgreep te zullen verzetten. Eenige opstandelingen werden door uit Versailles onder de genls. Uucrot en Gallifet gezonden troepenmet verlies van eenige gevangenenvan de hoogvlakte van Chatillon verdreven. In eene vergadering op het stadshuis drong Assy aan op het verwerpen der transactie, dewijl een uitstel der verkie zingen het gouvernement zou in staat stellen er pressie op uitteoefenen. Gedelegeerden begaven zich naar de mairie van het 2' arr'., waar de maires en Afgevaardigden bijeen waren en keerden terug met het berichtdat het gouver nement niet in de vaststelling der verkiezingen op den 26 wilde bewilligen. Eenparig werden daaroponder het geroep van „leve de republiek Leve de Communede onderhan delingen voor onafgebroken verklaard. Den volgenden dag proclameerde het Comité, dat het den bepaalden dag bleef handhaven, omdat de tegenpartij bij sommige manoeuvres volhardde en o.a. 's nachts mitrailleuses naar de mairie van het tweede arr'. deed brengen. Daarop zijn eenige maires tot het plan van het Comité toegetreden6 a 7 radicale Afgevaardigden gaven, bij pro clamatie hun leedwezen te kennen over het mislukken der pogingen om tot een minnelijk vergelijk te gerakenen, ter vermijding van botsing en bloedstortingden raad om aan de verkiezingen deeltenemen. Onder de bescheiden van het Comité en zijne vrienden met het oog op de verkiezingen openbaar gemaakt, behoort ook een in het Journal O fficiel verschenen manifest van „het Comité der 20 arrondissementen", 't welk een uitvoerig pro gramma bevatwaarvan de hoofdpunten zijnimperatief mandaat der lasthebbers van het volkautonomie der nat. gardeopheffing der prefectuur van policie en opdracht der publieke waakzaamheid aan de nat. gardeopheffingwat alle Parijs betreftvan het staande leger; opheffing ollc subsidiën ten behoeve der eeredienstschouwburgen en dag bladpers; invoering van volledig wereldlijk onderwijs, in stelling van een onderzoek naar de verantwoordelijkheid van alle openbare personen, wegens de rampen welke Frankrijk getroffen hebben opsporing van middelen tot het verschaffen van kapitaal aan den voortbrenger en van uitwegen en cre- diettot het doen ophouden van het pauperismusenz. In le Cri de Peuple was eene proclamatie opgenomen van het Centrale Comitéwaarin het betoogde terecht de revolutie bewerkt te hebben, de ingezetenen om medewerking vroeg en vermaande om niet van de stembus wegteblijven maar om, bij gemis van instemming, door blanco-biljetten te protesteeren. De admiraal Saisset kondigde zijne aanvaarding van het bevel der nat. garde aan en zijn voornemen om eene ver zoening te bewerken en de veiligheid van personen en eigen dommen te doen eerbiedigen. Hel Beursplein (1= arr'.) en de straat S. Germain 1' Auxer- rois (2« arr'.) werden op zijne machtiging door de nat. garde ontruimd en de geheele stad alzoo in het bezit van het Co mité gesteld. Het Comité besloot met alg. st. om de genls. Chanzy en Lodoriac onmiddelijk op vrije voeten te stellen. Een van de mairie van het 20 arr'. uitgegaan en door de heeren Flourens en Ranvier onderteekend manifest verklaarde, ter verzekering der gemeentelijke autonomie, geene andere soldaten binnen Parijs te wiÜen dulden dan nat. garden. Den 26 zijn de genls. Chanzy en Lodoriac in vrijheid gesteld en naar Versailles vertrokken. Een ander hoofdofficier, de genl. Ribourtdie ter dood veroordeeld was, ontsnapte uit het fort Vincennes en kwam mede te Versailles. De pre sident van het hof vau cassatie Bonjean bleef nog in hechtenis. De adml. Saisset vertrok mede naar Versailles. Tusschen hem en de maires had ter zake hunner slechte ontvangst in de Nationale Vergadering en de intrekking van hun voorsteleene botsing plaats gehad en zij hadden hem uit- genoodigdzijn ontslag te vragen. De heer L-tUier werd eveneens als commandant der oproerige bataljons ontslagen nadat hijop het stadshuis in twist geraakt.' iemand een stoel naar het hoofd geworpen had. Het "Comité droeg het mili tair beheer op aan 3 tot generaals benoemde personen, Duval, Brunei en Eudes, in afwachting van de komst der zonen van Garibaldi. De genl. Cluseret fungeert als minister van oorlog. Het schijnt dat het Comité 2 malen van de Bank1 mil joen bekomen heeft, op in het dept. van financiën gevonden blanco-bons van den minister Pouyer-Quertier, en bovendien 500000 fr. van het huis -Rothschild. In het Journal Official is een plan opgenomen om spoedig tot aflossing der aan Duitschland verschuldigde oorlogskosten te geraken, en wel door haar voor rekening der „bewerkers van den oorlog" (dat zijn de gegoeden en aanzienlijken) te brengendoor 3 a 4 p.c. van de bezittingen der groote grondeigenaars 'te heffen. Aan de verkiezingen werd weinig deelgenomen, zijnde van de 500000 kiezers slechts 180000 opgekomen. Door de onze kerheid, waarin men omtrent de bepaling van den dag der stemming verkeerd had, hadden de welgezinden zich niet met IYG1U. UUU1 wuv ieru£. uc ruuirc n De door de Commune gedane oproeping van gedelegeerden heeft niet aan de verwachting beantwoord. De kolonel der garde heeft zijn ontslag genomen. Men verzekert, dat het hoofd der Commune, Gaston Crétnieuxgearresteerd is en dat hare V- Vl UVU'VWVU C"*n V reeds op het raadhuis prijkte, werd tevens van de Tuilerien, het Elysée en al de overige paleizen en staatsgebouwen uit gestoken. 's Avonds waren onderscheidene openbare gebou wen o.a. de Tuilerienverlicht. met de nat. garde verbroederd heelt. {Daily lelegraph.) 's Avonds hebben eenige afgevaardigden der Commune zich naar het postkantoor begevenhetwelk zij door nat. garden hebben doen omsingelenzoodoende de beambten A RIT. gels f 0,75, voor elke regel meer 15 Bij inzending tot Zaterdag namiddag het eerstvolgend nommer ingestaan; e om de dienst naar Versailles overtebrengen. 1 waren de meeste postbeambten naar Versailles ;n en was de dienst geheel in het ongereede, zoodat even noch nieuwsbladen aankwamen. Het spoor- :er met Versailles op den rechter-oever was mede en al de poorten naar de zijde van Versailles waren De Commune gelastte de gevangenneming van den mpont, den directeur-generaal der posterijen, verzorging der stedelijke armen is insgelijks belang- iornis ontstaandoor het vertrek van den directeur diensttak naar Versailles en de weigering der geëm- .en om de bevelen der Commune te gehoorzamen, enl. Lullier deed uit de gevangenis een beroep op het der parijzenaars. Door zijnen ijver was de opstand, zorgen van militairen aard betreft, geslaagden tot larvoor was hij gearresteerdtoen hij zich voor de ng van den genl. Chanzy had in de bres gesteld. 'onstitutionnel werd op de straat en in de boekwinkels ig genomen. efort is van zijne ernstige ongesteldheid hersteld. In rste artikel in le Mot <t Ordre ried hij, om spoedig et pruisische ongedierte" ontslagen te worden, aan om ;e goederenkerken en kloosters daaronder begrepen, mze goede paters en onze voortreffelijke broeders je- verbeurd te verklaren en te gelde te maken, onale gardendie zich den 1 April naar de brug te begeven hadden, hebben bij de linietroepen geene sym- Dntmoet, maar zijn met geweerschoten ontvangen. nieuwe blad le Social verlangdedat de Commune ihaffing van het erfrecht zou proelameerenwelk plan Cri du Peuple werd toegejuicht. Journal O fficiel bevatteeene uitnoodifring aan de ■rsvereenigingen en kamers van koophandel om vóór iril hare opmerkingen intezendenten einde tot eene ng over het vraagstuk der wisselschulden te kunnen neene oproeping van voorstelleneene vrije uitoefe- m de dienst der posterijen ten doel hebbende een adres ne vereeniging van elzassers en lotharingers aan het ten gunste der invrijheidstelling van den genl. Chanzy, nde hun aangewezen militairen bevelhebber voor den ;r wedervergeldingen de verklaringdat de omwen- van 18 Maart niet slechts ten doel had om aan Parijs emeentelijke vertegenwoordiging, maar ook om aan alle iten de onafhankelijkheid en het behoud der republiek zekeren. policie-bureaux in het arr'. der Beurs werden door m der Commune in bezit genomen. Journal van den 2 behelsde decreten der Commune t houden van eene verkiezing op den 5, ter vervanging leden die hun ontslag genomen haddentot afschaf- van het opperbevelhebberschap van het leger; tot bepa- an het maximum der gemeentelijke tractementen op 6000 Ismede de bekendmakingdat de circulatie binnen en de stad vrij wasmaar dat vertrekkende burgers gee- militair equipement mochten medenemenen dat alle rijs gedrukte dagbladen tegen beialing der port verzon- onden worden. lat in den avond van den 1 voorposten-gevechten wa- eleverd naar de zijde van Neuilly, heeft de genl. Vinoy de brigaden Andel en Bernard, de jagers van Galif- i 2 escadrons der republikeinsche garde gezonden ten den omtrek van parijzenaars te zuiveren en de ver- ng der brug bij Neuilly opteheffen. Zij vonden Cour- door 4 bataljons nat. garden bezet, en vielen die aan, het eerste schot door een parijzenaar gedaan en daardoor ivelhebber der gensdarmerie gedood was. De garden be- .en versterking uit Farijs zoodat 60000 man Courbe- Puteaux en de brug van Neuilly bezet'ten. De strijd, an 10 tot 1 uur duurde, werd langzamerhand levendiger iderde meer en meer Courbevoiewaar de insurgenten, rerlies van 200 dooden en gekwetsten en van vele igenen in verwarring op de vlucht geslagen en de door verdedigde barricade met geestdrift door de troepen omen werd hebbende inzonderheid de zeelieden groote rheid betoond. De garden keerden binnen de stad terug, de poort achter hen gesloten werd. 4 Gevangen ge- nat. garden en 1 liniesoldaat die in hunne gelederen l zijn gefusilleerd, ongewapende opper-chirurgijn van het leger Pasquier, ich te dicht bij de positiën der parijzenaars heeft ge- i is vermoord. lgens le Temps is een parijsche burger, die de naar den oprukkende artillerie der nat. garde wilden tegenhou- door de menigte nagenoeg verscheurd gewordenen ;n eenige jongeliedendiemet een rijtuig van buiten ndevan den terugtocht der garde gewaagdenaan gaande mishandeling blootgestaan. Mot d' Ordre spoorde, in een bui van neerslachtigheid, lomité aan om uiteentegaan. Rappel bezwoer de Nat."Vergaderinghet gebeurde te s te erkenneneene kieswet aantenemenspoedig eene tituante bijeenteroepen en zich te ontbindenten einde jurgeroorlog te vermijden. eene proclamatie der Commune werd gezegd „Het ernement te Versailles heeft ons aangevallen. Niet kun- 3 rekenen op het leger, heeft het de zouaven van Char- en de bretons onder Trochu tegen ons afgezonden. De larme Valentin bombardeert Neuilly. Onze taak is de - te beschermen en wij rekenen op uwe hulp." Commune heeft de heeren Thiers, Favre, Picard, Du- Simon en Pothuau in staat van beschuldiging gesteld sslag op hunne bezittingen gelegddat gehandhaafd zal en totdat zij voor het voiks-gerecht verschijnen. Bij ander decreet is de scheiding tusschen Kerk en Staat sproken en het budjet voor de eerediensten afgeschaft, goederen der geestelijke congregatiën zijn tot nationaal eigendom verklaard. De barricaden op het stadshuisplein en op andere plaatsen zijn hersteld. Gedurende den dag en den nacht zijn gedurig bataljons

Alkmaarsche Courant | 1871 | | pagina 5