No. 15. Drieënzeventig ste Jaargang. 1871. Z O IM I) A G 9 APRIL. #fficiccl (Öebceltc. Groote Voorjaars Veemarkt te Alkmaar, Maandag 17 April 1871. (LgUckeltjkgchc ijciichtcn Kronijk van den Oorlog. Frankrijk. A L K 91 A A It S C H E 0 I It A A T Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prijs per kwartaal f 0,65, franco per post t O,SO, afzonderlijke nommers 5 Cents. Brieven franco aan de Uitgevers HERM®. COSTER ZOON. De Advertentiën kosten van 1—5 regels 0,75, voor elke regel meer 15 Cents; groote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in het eerstvolgend nommer ingestaan; ingezonden berichten een dag vroeger. De COMMISSARIS des KONINGS in de provincie NOORDHOLLAND brengt ter kennis van belanghebbenden, dat door het verwisselen der sluisdeuren in de schutsluis Willem III, aan het Noordhollandsch kanaal, de scheepvaart door die sluis zal gestremd zijn van af 11 vermoedelijk tot en met 19 April e.k. Zullende gedurende dien tijd alleen door de schutsluis Willem I geschut kunnen worden. Haarlem, De Commissaris des Konings voorn. 25 Maart 1871. RÓELL. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR; Gezien het 2® lid van art. 203 der wet van 29 Junij 1851 (Staatsblad n°. 85); Brengen ter kennis van de ingezetenen dat de derde sup- pletoire gemeente begrooting, dienst 1870. heden aan der ge meenteraad aangeboden gedurende de eerstvolgende veertien dagenter gemeente-secretarie is nedergelegd en tegen beta ling der kosten in afschrift verkrijgbaar gesteld. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 4 April 1871. De Secretaris, NUHOUT van der VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van de belanghebbenden dat men zich in den loop der maand April tegen betaling van zes gulden ten kantore van den gemeente-ontvanger, alsnog kan vrijkoopen van de dienst bij het brandwezen alhier. Burgemeester en Wethouders voornoemd. Alkmaar. A. MACLAINE PONT. 7 April 1871. De Secretaris, NUHOUT van der VEEN HERIJK VAN MATEN, GEWIGTEN EN WEEGWERKTUIGEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis der belanghebbenden 1». dat de gemeenten Alkmaar, Akersloot, Bergen, Heerhugo- waard, Heiloo Koedijk, LimmenOterleekOudorpSt. Pancras en Schoorl voor den herijk der maten, gewigten en weegwerktuigen zijn zamengevoegd 2°. dat die herijkwelke kosteloos geschiedtzal plaats heb ben IN DEN NIEUWEN DOELEN TE ALKMAAR, van 24 April tot en met 18 Mei a.s., op alle werkdagen van des voormiddags 9 tot 12 uur en des namiddags 1 tot 4 nur en wel de VIER eerste werkdagen der week voor de ingezetenen van Alkmaar en de twee laatste werk dagen voor de overige gemeentendoch alleen van des voormiddags 9 tot des namiddags 2 uurterwijl voor de gewigtenbestemd tot hét wegen van goud zilver, geneesmiddelenenzde herijk zal plaats hebben des Vrijdags namiddags van 24 uur. De belanghebbenden worden dringend verzocht aan het ver soek van den heer IJker te voldoenom niet tot de laatste voor den herijk bepaalde dagen te wachten met de aanbieding hunner matengewigtenens., ten einde den geregelden loop van den herijk te bevorderen. Burgemeester en Wethouders vccn.cemd, Alkmaar, A MACLAINE PONT. 7 April 1871. De Secretaris, NUHOUT van der VEEN. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR roept bij deze op de loteliugen der Nationale Militie dezer ge meente, listing 1871, om, wanneer zij bij eenig korps we n- scken ingelijfd te worden of in eene bepaalde plaats verlangen garnizoen te houden, daartoe ten spoedigste ter gemeente-se cretarie aanvraag te doen. Alkmaar, De Burgemeester voornoemd 7 April 1871. A. MACLAINE PONT. Lijst van brieven, waarvan de geadresseerden onbekend zijn, verzonden gedurende de le helft van Maart 1871. VERWAIJMej. J, M. HOOIJKAAS, Mej. JANSEN, CLOS en LEEMBRUGGE, A. VROOM, D. v. d. MAAT Amsterdam; VOS, Assen, D. POT, Bennebroek; WESTE K. PRINS, 's Gravenhage; K. BISSCHOP, Groningen de CA RPENTIER, Haarlemmermeer; J. VISSER,Terschelling' Van de hulpkantoren NoordschamoudeMev. ANTINK, H. ANTINK Hoog- karspel. Rustenburg C. TENTY, (niet vermeld); ZuidscharwoudeV. AVROIJE Zijperslnis. P O L I T I E. Ter terugbekoming aan het commissariaat van politie voorhanden bet navolgende gevondenealstwee sleutel,-. De beer Granier de Cassagnac, de hoofdredacteur van le Drapeau, den 23 uit Brussel op zijn buitenverblijf bij Aucli teruggekeerd is den volgenden dag in hechtenis genomen. Zijn zoon is te Nizza gearresteerd. De beer Thiers heeft bevel gegeven tot hunne slaking. Marseille is den 29 in staat van beleg verklaard. De ge meenteraad deed een beroep op de nat. garden en bracht bet aantal leden der Departementale Commissie van 6 op 3 terug. De roode vlag werd door eene zwarte vervangen. De door de Commune gedane oproeping van gedelegeerden heeft niet aan de verwachting beantwoord. De kolonel der garde beeft zijn ontslag genomen. Men verzekert, dat het hoofd der Commune, Gaston Crémieuxgearresteerd is en dat hare overige leden een goed heenkomen hebben gezocht. De leden der republikeinsche Comité's hebben allen hun ontslag genomen. De gemeenteraad heeftuit overwegingdat de prefect zijn gezag niet kon handhaven den secretaris-generaal der mu- nicipaliteit met de leiding der administratie als wettig ver tegenwoordiger der regeering belast. Aan den nieuwen prefect te Toulouse, den heer de Kératry, is het spoedig gelukt om, met behulp der groote meerderheid van de nat. gardebezettiug en burgerijden heer Duportal en de overige leden der Commune van het raadhuis te ver drijven en zich aldaar te handhaven. Te Narbonne is den 24, bij afwezigheid van den maire, de Commune geproclameerd door zekeren üupinuit Mont- pellier of Carcassone, aan het hoofd van 150 insurgenten met welke de door de militaire overheid afgezonden detachemen ten der bezetting gemeene zaak hadden gemaakt. De vreemde raddraaier, ziende dat hij zich niet kon handhaven, is reeds den volgenden morgen verdwenen en het wettige, uit er kende republikeinen bestaande, bestuur heeft zijne taak hervat. Te Perpignan hebben de muitelingen den 27 den maire en den militairen commandant gearresteerd maar hunne ge vangenen weder in vrijheid gesteldtoen zij bespeurden dat hunne onderneming niets geen bijval bij de bevolking vond. Te S. Etiennewaar de partij der orde in den nacht van '24—25 weder de bovenhand had. bekomenis liet raad huis den volgenden dag stormenderhand ingenomen door 500 nat. gardendie den prefect de l'Espée, den substituut Gutianden beer Pentavon en andere personen gevangen namen en op nieuw de Commune afkondigden. De heer Ventavon is. na grove mishandelingen, met den beer Gutian weder in vrijheid gesteld, maar de heer de l'Espée is in de groote zaal van liet raadhuis doodgeschoten. Op zijne vol standige weigering om de proclamatie der Commune te on derteekenen, had de burger Pillion een revolverschot op hem gelostwaarna verscheidene garden op hem aangelegd en hem maar ook de burgers Pillion, en Gidrol doodelijk ge troffen hebben. Te S. Etienne en te Creuzot is de orde zonder het nemen van buitengewone maatregelen hersteld. Te Narbonne zijn de insurgenten door de militaire macht tot onderwerping ge bracht en is hun opperhoofd gearreesteerd. Te Marseille hebben de gemeenteraad en de nat. garde bun voornemen aangekondigd om het wettig gezag te erkennen en is de genl. Ollivier op vrije voeten gesteld. Den 4 zijn de regeerings- troepen aldaar binnengerukt en de meeste rustverstoorders in hechtenis genomen. Het verlangen der regeering om ter bestrijding van den opstand te Parijshet bij de vredes-preliminairen beperkte aantal troepen ten noorden van de Loire te mogen vermeer deren is van duitsebe zijde met de meeste bereidwilligheid toegestaan. Het garnizoen van Parijs zal dien ten gevolge 80(5)0 in plaats van 40000 man mogen bedragen. De regeering heeft het vervoer van paarden en slachtvee naar Parijs verboden. De maarschalk Mac Mahon is tot opperbevelhebber van het leger te Versailles benoemd. De heer Thiers heeft zijn voornemen te kennen gegeven om de aanleggers van het parijsche oproer gestreng te straffen, maar om de misleide medeplichtigen ongemoeid te laten. Bij decreet van den 29 is, zoolang de justitie te Parijs haren geregelden loop niet kan hebbente Versailles een voorloopig hof van appèl, gevormd uit de leden van het pa rijsche hof, gevestigd. De uit Zwitserland teruggekeerde genl Clinchant is benoemd tot bevelhebber van een legercorps, dat te Kamerijk gevormd wordt uit de over Belgie en Luxemburg uit duitsebe krijgs gevangenschap teruggekomen manschappen en dat bestemd is om onverwijld naar Parijs opterukken. Parijs. De genl. Cremer verklaart in le Gauloisdat hij wel her haaldelijk door de nat. garde als opperbevelhebber van den ringmuur en de forten is uitgeroepen, maar dat. bij geenerlei coinmandement onder het Centrale Comité vervuld heeft. Hij was aanvankelijk te Parijs gebleven om van zijne populariteit in het belang der orde partij te trekkenmaar had zich daags na de door hem bevordere loslating der genls. Chanzy en Lodoriac naar S. Germain begeven. Het Centrale Comité heeft den 26 een Sub-Comité van 12 leden outer den honorair-presidium van Garibaldi, benoemd, tot voorbereiding van de organisatie en van de verkiezing van officieren der nat. gardealsmede van die der polieie van Parijs; tevens zal het belast zijn met de zorg voor de veiligheid der Commune. Reeds den 22 heeft die commissie de oprichting van 25 marsch.bataljons en 20 gesehut- en 15 mitrailleuse-batterijen gedecreteerd, waarvan de manschappen behalve de vivreseene soldij van 2.50 fr. daags genieten zullen. De met de organisatie belaste officieren zijn gemach tigd om, tegen afgifte van bons, alles te rekwireeren waaraan zij behoefte hebben. De genl. Cluseret werd belast met de algemeene administratie. De genls. Palligrane, benoemd commandant van het raadhuis, en Dubisson werden geschorst, wegens het voeren van verdachte briefwisseling met Versailles, en, ter zake van het voeren en begunstigen van bonapartis- tische kuiperijen, de leden van het Centrale Comité Chouteau en Billioray vrijgesproken, maar het lid van het Sub-Comité genl. d'Aubin-Gasnier bij verstek ter dood veroordeeld. Den 28 heeft op het raadhuis de officieele afkondiging van den uitslag der verkiezingen plaats gehad. Het plein was door verscheidene bataljons der garde bezet. Van eene met roode vaandels en het borstbeeld der republiek versierde estrade deed het Comité voorlezing der namenwelke met kanonschotenhet spelen van republikeinsche liederen en juichkreten begroet werden. Meer dan 100U00 menschen woonden, volgens le Siècle, de plechtigheid bij, die besloten werd met het defileeren der garden. De roode vlag, die reeds op het raadhuis prijkte, werd tevens van de Tuilerien, het Elysée en al de overige paleizen en staatsgebouwen uit gestoken. 's Avonds waren onderscheidene openbare gebou wen o.a. de Tuilerienverlicht. Volgens het officieel verslag hebben van de 447000 kiezers 140000 voor de eandidaten van het Comité gestemd. Paris- Jóurnal merkt op, dat het verslag aan BergeretBarnier, Plourens en Blanqui 13000 a 15000 stemmen van het 20® arr'. (Belleville) toekent, terwijl er volgens datzelfde verslag slechts 11282 st. zijn uitgebracht. Verscheidene democratische organenwelke de zaak van het gouvernement en der Nat. Vergadering verdedigden hebbennadat de stembuszooals het beetgesproken, het Comité in bet gelijk gesteld en de Commune geproclameerd hadpartij voor den opstand gekozen en den loop der gebeur tenissen op rekening van de Vertegenwoordiging en van het Uitvoerend Bewind gesteld. Volgens schrijven van een stafofficier van het ontbonden Vogeesen-legcr aan Ulric de Ponvielle, is Garibaldi niet voor nemens om zich aan het hoofd der parijsche nat. garde te plaatsenook al werd hij niet door zijne rhumatische kwaal op Caprera teruggehouden. LePengeur behelsde de bedreiging, dat de Nat. Vergadering met geweld zou worden uiteengedreven en zeidedat de opstandelingen geen tegenstaand van de zijde der troepen verwachtten. Den 29 heeft het Centrale Comité zich ontbonden. Daar entegen is het eenige dagen vroeger benoemde sub-comité eenigszius gewijzigdonder den titel van „Speciaal Comité der nationale gardein stand gebleven. Den 28 had het sub-comité bepaalddat alle manschappen der gardedie in het bezit hunner wapenen en soldij wenschen te blijven, bij bunnen sergeant-majoor eene verklaring van adksesie aan de Commune moesten inleveren. De eerste vergadering der Commune werd geopend door liet oudste lid in jaren Ch. Beslagdie zijn ontslag wegens zijn hoogen leeftijd aankondigde. Als leden van bet weke lijks te vernieuwen bureau werden verkozentot voorzitter Lefrangais, tot secretarissen Rigault en Ferray, tot assessoren Bergeret en Buval. Assy droeg vervolgens bet gezag van het Comité over aan de Communewelker eerste werk was te verklarendat de leden van bet Comité zieh als goede burgers gedragen en jegens Parijs verdienstelijk gemaakt hadden. Er werd besloten dat de vergaderingen niet toe gankelijk voor het publiek zouden zijn. Op voorstel van het Comité zijn de betrekkingen van lid der Nat. Ver gadering en der Communewelke elkander niet er kennen onvereenigbaar, vreemdelingen voor de Commune verkiesbaar en 6 keuzenwaarbij niet het vereischte j der stemmeu is verkregengeldig verklaard. 10 Commissiën werden benoemd voor het behandelen van 's lands aangele genheden, als eene uitvoerende, eene militaireeene voor de voeding (belast om Parijs zoo spoedig mogelijk voor minstens 3 maanden van proviand te voorzien), eene voor de financiën, eene voor justitie, eene voor de openbare veiligheid, eene voor den arbeid de nijverheid en de zaken der Beurs, eene voor de betrekkingen met het buitenland en eene voor het ouderwijs, dat kosteloos en verplichtend zal zijn en uitslui tend door leeken zal gegeven worden. De commissie voor de openbare veiligheid moet de verdachte burgers van allerlei soort gadeslaandie voor arbeid enz. o.a. de socialistische leerstellingen verspreiden. Den 30 heeft het Speciale Comitéop voorstel van Assy, den aeronaut Wilfrid de Ponvielle schuldig verklaard aan verraad jegens de Commune en hem bij verstek ter dood veroordeeld. Hij zou zich te S. Germain beijverd hebben om een legioen nat. garden tot handhaving der orde te organiseeren. De bureaux der grootste 5 verzekering-maatschappijen werden onderzocht, op het vermoeden, dat Keizerin Eugenie bij die maatschappijen fondsen had gedeponeerd. De voor handen gelden werden in beslag genomen. De heer Buval is gemachtigd tot het doen van gerechtelijke navorschingen en tot het in oog houden van liedendie jegens de Commune vijandig gezind zijn. De Commune heeft, den burger Protot tot provoost-gene- neraal benoemdbelast met het afdoenzonder appelvan alle niet voor uitstel vatbare burgerlijke en lijfstraffelijke rechtszaken. Het verlangen van sommige ledenom hem eenige in de rechten ervaren burgers toetevoegenwerd be streden door burger Parlin met den uitroep„Geene nut- telooze beambten aanstellen Wij hebben geen geld Het Journal Official behelsde eene proclamatie, waarin het algemeen vertrouwen gevraagd en gezegd werddat de nu gevestigde instellingen de bedreigde nijverheid, de gestaakte arbeid en het verlamde handelsverkeer krachtig zouden ver levendigen. De Commune heeft een decreet uitgevaardigd, waarbij de conscriptie afgeschaft en verboden wordtandere militairen dan de nat. garden binnen Parijs te brengen. Alle weerbare manschappen zullen deel uitmaken der garde. Aan de huurders zijn de 3 laatste termijnen van hunne huur (1 Oct,, 1 Jan. en 1 April) kwijtgescholden. De verkoop der goederen in de banken van leening is geschorst. De bevelen van het gouvernement te Versailles aan de beambten der administratie van Parijs zijn ongeldig en niet verbindend verklaard. Alle hazardspelen zijn verboden. De heeren Üelescluse Rasoua en Cornet verlangden lid der Commune te blijven en hebben daarom hun ontslag genomen als lid der Nat. Vergadering. De heeren Adam Robinet, Méline en 6 anderen, allen maires of adjunct-maires, hebben hun ontslag als lid der Commune genomen omdat de meerderheid zich niet wilde bepalen tot de behartiging van de belangen der hoofdstad, maar de Commune een verder strekkend, staatkundig karakter wilde geven. Het 30® regiment linietroepenhetwelk van Versailles gezonden was om de brug van Sèvres te verkennenis in massa gedeserteerd en Parijs binnengegaan, alwaar het zich met de nat. garde verbroederd beeft. (Daily lelegraph.) 's Avonds hebben eenige afgevaardigden der Commune zich naar het postkantoor begevenhetwelk zij door nat. garden hebben doen omsingelenzoodoende de beambten belettende om de dienst naar Versailles overtebrengen. Den 31 waren de meeste postbeambten naar Versailles vertrokken en was de dienst geheel in het ongereede, zoodat noch brieven noch nieuwsbladen aankwamen. Het spoor wegverkeer met Versailles op den rechter-oever was mede gestremd en al de poorten naar de zijde van Versailles waren gesloten. De Commune gelastte de gevangenneming van den heer Rampont, den directeur-generaal der posterijen. In de verzorging der stedelijke armen is insgelijks belang rijke stoornis ontstaandoor het vertrek van den directeur van dien diensttak naar Versailles en de weigering der geëm ployeerden om de bevelen der Commune te gehoorzamen. De genl. Lullier deed uit de gevangenis een beroep op bet geweten der parijzenaars. Door zijnen ijver was de opstand, wat de zorgen van militairen aard betreft, geslaagden tot loon daarvoor was hij gearresteerdtoen hij zich voor de bevrijding van den genl. Chanzy had in de bres gesteld. Le Constitutionnel werd op de straat en in de boekwinkels in beslag genomen. Rochefort is van zijne ernstige ongesteldheid hersteld. In zijn eerste artikel in le Mot <T Ordre ried hij, om spoedig van „het pruisische ongedierte" ontslagen te worden, aan om de vaste goederenkerken en kloosters daaronder begrepen, „van onze goede paters en onze voortreffelijke broeders je- zuieten" verbeurd te verklaren en te gelde te maken. Nationale gardendie zich den 1 April naar de brug te Sèvres begeven hadden, hebben bij de linietroepen geene sym pathie ontmoet, maar zijn met geweerschoten ontvangen. Het nieuwe blad le Social verlangdedat de Commune de afschaffing van het erfrecht zou proelameerenwelk plan door le Cri du Peuple werd toegejuicht. Het Journal Officiel bevatteeene uitnoodiging aan de arbeidersvereenigingen en kamers van koophandel om vóór 10 April bare opmerkingen intezendenten einde tot eene beslissing over het vraagstuk der wisselschulden te kunnen gerakeneene oproeping van voorstelleneene vrije uitoefe ning van de dienst der posterijen ten doel hebbendeeen adres van eene vereeniging van elzassers en lotharingers aan het Comité ten gunste der invrijheidstelling van den genl. Chanzy, als zijnde bun aangewezen militairen bevelhebber voor den dag der wedervergeldingen de verklaringdat de omwen teling van 18 Maart niet slechts ten doei had om aan Parijs eene gemeentelijke vertegenwoordiging, maar ook om aan alle gemeenten de onafhankelijkheid en het behoud der republiek te verzekeren. De policie-bureaux in bet arr'. der Beurs werden door agenten der Commune in bezit genomen. Het Journal van den 2 behelsde decreten der Commune tot het houden van eene verkiezing op den 5, ter vervanging der 16 leden die hun ontslag genomen haddentot afschaf fing van het opperbevelhebberschap van het leger; tot bepa ling van het maximum der gemeentelijke tractementen op 6000 fr.; alsmede de bekendmakingdat de circulatie binnen en buiten de stad vrij wasmaar dat vertrekkende burgers gee nerlei militair equipement mochten medenemen en dat alle te Parijs gedrukte dagbladen tegen beialing der port verzon den konden worden. Nadat in den avond van den 1 voorposten-gevechten wa ren geleverd naar de zijde van Neuilly, heeft de genl. Vinoy den 2 de brigaden Andel en Gemardde jagers van Galif- fet en 2 escadrons der republikeinsche garde gezondenten einde den omtrek van parijzenaars te zuiveren en de ver sperring der brug bij Neuilly opteheffen. Zij vonden Cour- bevoie door 4 bataljons nat. garden bezet, en vielen die aan, nadat het eerste schot door een parijzenaar gedaan en daardoor een bevelhebber der gensdarmerie gedood was. De garden be kwamen versterking uit Parijszoodat 60000 man Courbe- voie Puteaux en de brug van Neuilly bezet'ten. De strijd, die vau 10 tot 1 uur duurde, werd langzamerhand levendiger en naderde meer en meer Courbevoiewaar de insurgenten, met verlies van 200 dooden en gekwetsten en van vele gevangenen in verwarring op de vlucht geslagen en de door hen verdedigde barricade met geestdrift door de troepen ingenomen werdhebbende inzonderheid de zeelieden groote dapperheid betoond. De garden keerden binnen de stad terug, waar de poort achter hen gesloten werd. 4 Gevangen ge raakte nat. garden en 1 liniesoldaat die in hunne gelederen streed zijn gefusilleerd. De ongewapende opper-chirurgijn van het leger Pasquier, die zieh te dicht bij de positiën der parijzenaars heeft ge waagd is termoord. Volgens le Temps is een parijsche burger, die de naar den strijd oprukkende artillerie der nat. garde wilden tegenhou den door de menigte nagenoeg verscheurd gewordenen 'nebben eenige jongeliedendiemet een rijtuig van buiten komendevan den terugtocht der garde gewaagdenaan verregaande mishandeling blootgestaan. Le Mot d' Ordre spoorde, in een bui van neerslachtigheid, het Comité aan om uiteentegaan. Le Rappel bezwoer de Nat.Vergaderingliet gebeurde te Parijs te erkenneneene kieswet aantenemenspoedig eene Constituante bijeenteroepen en zich te ontbindenten einde een burgeroorlog te vermijden. In eene proclamatie der Commune werd gezegd„Het gouvernement te Versailles heeft ons aangevallen. Niet kun nende rekenen op het leger, heeft het de zouaven van Char- rette en de bretons onder Trochu tegen ons afgezonden. De gensdarme Palentin bombardeert Neuilly. Onze taak is de stad te beschermen en wij rekenen op uwe hulp." De Commune heeft de heeren Thiers, Pavre, Picard, Du- faureSimon en Pothuau in staat van besehuldiging gesteld en beslag op hunne bezittingen gelegd dat gehandhaafd zal worden totdat zij voor het volks-gerecht verschijnen. Bij een ander decreet is de scheiding tusschen Kerk en Staat uitgesproken en het budjet voor de eerediensten afgeschaft. De" goederen der geestelijke congregatiën zijn tot nationaal eigendom verklaard. De barricaden op het stadsbuisplein en op andereplaatsen zijn hersteld. Gedurende den dag en den nacht zijn gedurig bataljons

Alkmaarsche Courant | 1871 | | pagina 1