No. 16. Drieënzev entlgste Jaargang. 1871. Z O N 1) A G 16 APRIL. #ffictccl (öcbceltc SgUckcltjkscfte ISctrichtcti Frankrijk. Nationals Vergadering. A L k M A A It S G H E I I K A I Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prijs per kwartaal f 0,65, franco per post O,SO, afzonderlijke nommers 5 Cents. Brieven franco aan de Uitgevers HEIIM'. COSTElt ZOON. De Advertentiën kosten van 1—5 regels f 0,75, voor elke regel meer 15 Cents; groote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in het eerstvolgend nommer ingestaan; ingezonden berichten een dag vroeger. PROVINCIALE WATERSTAAT VAN NOORDIIOLLAND AANBESTEDING. Op Donderdag den 27't,n April 1871, des namiddags ten half drie ure, zal aan het lokaal van het provinciaal bestuur van Noordholland te Haarlem, bij enkele inschrijving worden aanbesteed er. De duinbeplanting en het stellen van rietschuttingen op 1 exel en den vasten wal van A oordhottand, in drie perceelen b. Het leveren van zetsteen voor de Heldersche zeewering het opruimen van de provinciale oeverwerken aan het IJ het vervoeren van de afkomende steen en brik naar en het bestorten van de Heldersche zeeweringin twee per ceelen. De bestekken zijn tegen betaling van 20 cents per exem plaar, verkrijgbaar aan het lokaal van het provinciaal bestuur voornoemdaan het bureau voor buitenlandsche paspoorten op het Stadshuis te Amsterdam en bij den Opzigter van den Waterstaat W. Pb. de Kruijff te Helder. Nadere inlichtingen kunnen worden verkregen bij den Hoofd ingenieur van den Waterstaat te Haarlem, bij den Ingenieur J. M. F. IVellan te Alkmaar en bij den Opzigter ld Pb. de Kruijff te Helder. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR wijst, naar aanleiding eener circulaire van den heer Commissaris des Konings in deze provincie op het uithreken der veepest in Belgisch Limburgen raadt de veehouders in deze ge meente om bij het vee geene vreemde kooplieden toetelaten aangezien deze ligtelijk de besmetting overbrengen. Alkmaar, De Burgemeester van Alkmaar. 12 April 1871. A. MACLAINE PONT. T P O I E. L I Ter terugbekoming aan het commissariaat van politie voorhanden het navolgende gevondene alseen kaaskleed een brileen boezelaar; twee gezangenboekjeseen parapluie een portemomaie met eenig geldeen dito. De troepen onder genl. Espioent hebben den 4 te Mar seille de opstandelingen in de prefectuur aangevallen en dat gebouw 7 uren gebombardeerd waarna het door de marine soldaten met de bajonet vermeesterd werd. De afgevaardig den van het revolutionaire comité ontvluchtten de stad. Crosnier en de andere in de prefectuur gevangen gehouden overheidspersonen werden bevrijd en 500 opstandelingen in hechtenis genomen, welke naar het kasteel If zijn overgebracht. Den 5 hebben al de troepen een zege-intocht gehoudenzij werden met veel blijdschap begroet. De ontwapening der nat. garde heeft zonder tegenstand plaats gehad. De kap. Duel-osdie het achterhouden van wapenen bevorderde, is gearresteerd. Te Havre zijn den 6 150 in den strijd voor Parijs gewonde militairen aangebracht. Het gouvernement vroeg materieel voor ambulances. Van daar zijn kanonneerbooten de Seine opgezonden om tegen de insurgenten te opereeren. Den 6 is eene deputatie uit den handelstand van Parijs te Versailles gekomenten einde met den heer Thiers mid delen te beramen om de rust te herstellen. Te Limoges hebben de voorstauders der Commune den bevelhebber der ruiterij van het garnizoen vermoord. De beweging is daar evenwel onderdrukt. Bij decreet van 5 April is bepaald, dat de jaarwedden der ambtenaren niet beneden de 3500 fr. in de dep", en niet beneden de 5000 fr. te Parijs van 1 Juli af cene korting zullen ondergaan van 5 tot 25 (boven de 40000 fr. zijnde) p.ct. Te Toulouse hebben den 9 eenige ongeregeldheden plaats gehaddie terstond onderdrukt zijn. I^pne opgerichte bar ricade werd met weinig moeite ingenomen. De pruisische genl. v. Fabrice heeft zijn hoofdkwartier te S. Denis gevestigd. Het Journal Officiel van den 10 behelst een krachtig pro test tegen de lastertaal jegens de Nat. Vergadering, die van wege de Commune beschuldigd wordt de republiek te verraden. De genl. Pinoy is benoemd tot kanselier van het Legioen van Eer en belast met het bevel over de reserve, aan welke de verdediging van den zetel der regeering en der Nat. Ver gadering is toevertrouwd. De opstand in de algerijnsche provincie Constantine kan als geheel gedempt beschouwd worden. Parijs. Garibaldi heeft den 28 Maart aan de burgers van Parijs geschrevendat hij het plan nog niet heeft opgegeven om aan hunne zijde te komen strijdenmaar dat hij niet gezind ishet hem aangeboden opperbevel der nat. garde te aan vaarden. Hij raadt de burgers aan„in navolging van het despotismus", het oppergezag in een enkel persoon te concentreeren en daarmede VHugo, L. Hlanc, F. Pyat, E. Quinet of een voorstander der radicale democratie te bekleeden. Cb. Lullier is den 2 uit de Conciergerie ontsnapt. In zijn daaromtrent aan Rochefort gerichte mededeeling, schreef hij dat hij zich openlijk vertoondeaan het hoofd van een paar honderd onversaagde mannen en dat hij zijn leven of zijne vrijheidin geval van nieuwe aanrandingduur ver- koopen zoude. Het decreetwaarbij het budjet voor de eerediensten is opgeheven en de kerkelijke goederen verbeurd verklaard zijn, grondt deze maatregelen op de gewetensvrijheid en op de noodzakelijkheid om de medeplichtigheid der geestelijkheid aan de wandaden der monarchie en hare vergrijpen tegen de vrijheid te straffen. Te gelijker tijd is het Pantheon „geseculariseerd," ten einde het weder aan zijne vroegere bestemming terug te kunnen geven. In den nacht van 45 hebben troepen nat. garden met hunne geweerkolven de deuren der Magdalena- en Maria Hemelvaart-kerken opengebroken, de gewijde altaar- en kerk sieraden weggeroofd of vernield, de geldbussen opengebroken, de hostiën vertreden en den aartsbisschop van Parijs met zijne zuster en al zijne vicarissen den pastoor der Magda- lena-kerk en verscheidene andere pastoors en kloostersgeeste lijken, waaronder een 20tal paters jezuieten, gevangengenomen. De kloosters zijn vervolgeus doorzocht en geplunderd enhunne mannelijke en vrouwelijke bewoners verjaagd. Den 5 was eene oproeping aan alle parijzenaars aangeplakt, om met vrouwen en kinderen boven de 5 jaren op Goeden Vrijdag deeltenemen aan een groot banket, tegen 3 fr. per couvert waarop „priestervlcesch zou worden voorgediend." De radicale Afgevaardigde Milliere heeft een protest uit gevaardigd tegen den gevoerd wordenden burgerkrijg, waarvan hij de verantwoordelijkheid geheel op rekening stelt van het Nat. Vergadering en het Uitv. Bewind. Assyde gewezen president van het Centrale Comité en een der voorname bewerkers van de revolutie van 18 Maart, is gevangen genomenweinige uren nadat hij de Commune van communismus beschuldigd had. terwijl hij, met de Inter nationale, niets anders dan eene socialistische revolutie beoogde. De democratische publicist Degouve-Dénmcqueslaatstelijk adj unct-maire van een der arrond"., is gedurende eene huis zoeking, terwijl een detachement nat. garden hem kwam gevangen nemenontsnapt en in de uniform van nat. garde van Belleville buiten Parijs geraakt. Zijne huisgenooten zijn, als medeplichtigen aan zijne ontvluchting, naar de mairie overgebracht, maar welhaast weder ontslagen. Den fi is een decreet uitgevaardigd, volgens hetwelk ieder die van medeplichtigheid met het gouvernement van Versailles wordt aangeklaagdonmiddelijk in staat van beschuldiging gesteldgevangen genomen en binnen 48 uren gevonnisd zal worden. Alle beklaagden, bij verdict der jury gevangen gehoudenzullen beschouwd worden als gijzelaars van het volk en elke executie van een aanhanger der Commune zal gevolgd worden door het ter dood brengen van 3 personen, door het lot uit die gijzelaars aantewijzen. Het Journal Officiel sprak de geruchten tegen van on- eenigheid tusschen de Commune en het Comité. Het Comité was door de Commune toegelaten tot het verleenen zijner medewerking bij de reorganisatie der nat. garde. De nat. garden sloten de magazijnen van de Louvre in wapenen en ammunitie eischende. Den 7 (Goeden Vrijdag) zijn de kerken op last der Com mune gesloten. Strenge bevelen zijn uitgevaardigd tegen bet aanwenden van pogingen tot het bewerken eener verzoening met Ver sailles ten gevolge waarvan eene op de korenbeurs belegde groote meeting is afgezegd. De Commune bepaaldedat elke nat. garde, die weigerde te vechten, ontwapend worden en zijne soldij en burgerlijke rechten verliezen zou üm te voorkomen, dal mannelijke ingezetenen van 17 tot 35 jaren zich aan de dienst der nat. garde onttrekkenis last gegeven om niemand beneden den ouderdom van 45 of 50 jaren, die niet van eene speciale machtiging voorzien is, uit de stad te laten vertrekken. De Commune heeft haar besluit omtrent de verplichte dienst neming bij de oorlogs-battaljons in zoover gewijzigddat die dienst voor gehuwde en ongehuwde burrers van 19 tot 40 jaren verplichtend, maar voor jongelieden van J7 tot 19 jaren facultatief zal zijn. Pogingen van het Comité om de bewoners der verschil lende wijken te wapen te doen komenhadden weinig goed gevolg. Het aantal liedendie zich aan de dienstneming bij de oorlogsbataljons onttrekken is zeer groot. O.a. hebben al de bedienden der Magasins du Louvrevan la Belle J ar- dinière enz. geweigerdde wapenen optenemenen hebben de bewoners der voorstad S. Antoine zich gewapend tegen de uitvoering van het decreet verzet. Om den moed der garde te verlevendigenhebben ver scheidene leden der Commune, met roode sjerpen omhangen, zich aan het hoofd der optrekkende bataljons geplaatst. De gesneuvelden worden onder het geleide van deputation uit de Commune grafwaarts gebracht en de arrestatiën van of de huiszoekingen bij geestelijkenimperialisten en royalisten verzegelingen en inbeslagnemingen van kerksieradengelden enz. hebben onder de leiding van leden der Commune of van het Comité plaats. Sedert den 7 isonder de leiding van een door genl. Cluseret benoemd barricaden-comité, ijverig gewerkt aan het maken van nieuwe barricaden binnen de stad, vooral aan de zijden der poorten Maillot en Grenelle. Dezelfde genl. heeft bij proclamatie het zonder machtiging alarmslaau ver boden den bevelhebbers der forten de grootste waakzaam heid tegen overrompeling en een spaarzaam gebruik van kruit en lood aanbevolenhet gebruiken van nestelsgalons en onderscheidingsteekens afgekeurden eene nieuwe te- wapen-roeping tot de burgers gericht. In eene bijeenkomst der aanhangers van het „Verbond der verdedigers van de rechten van Parijs" werd medegedeeld, dat de heer Thierstegenover het verlangen van de meer derheid der Nat. Vergadering, om geene schikking aantegaau en den opstand met geweld te onderdrukkennog bereid was om verzoeningsgezind te werk te gaan en den 11 3 vrijgeleiden zou zenden om te Versailles3afgevaardigdenteont- vangen. Wegens het gewicht der omstandigheden besloot men om den heer Desonnaz reeds den 10 zonder vrijgeleide en den volgenden dag 2 andere personen te doen vertrekken. Den 10 is de heer Glais-Bizoin en, volgens de dagbladen, ook een lid der Commune in hechtenis genomen. De heer Goupil, chef van een bataljon der nat. garde en lid der Com mune, verliet de stad. De burgers Ram, gewezen policie prefect der Delegatie, Ulijsse Parent en andere leden hebben hun ontslag genomen, omdat zij zich niet met de genomen maatregelen van geweld kunnen vereenigen. De handelwijze der Commune jegens de dagbladen wordt niet slechts door gematigde organen, maar ook door le Siècle, le Mot d' Ordrele Rappelle Cri du Peuple en l' Avant- Garde afgekeurd. 2 Sterke barricaden zijn in de Rue Royale en de Rue Ri- voli opgericht. De Commune heeft den opperbevelhebber harer krijgsmacht, genl. Bergcrettengevolge van een hevig geschil tusschen hem en Cluseret over de leiding der operationdoen arres teeren en hem vervangen door den commandant van het 12' legioen der nat. garde Dombrowski. Over de gebrekkige verpleging der gekwetsten in de am bulances der Commune wordt zeer geklaagd. (De verkiezingen tot aanvulling van den door ontslagnemin- n, arrestatiën enz. met geslonken gemeenteraad zijn op nieuw tgesteld. Ondanks het verbod der Commune heeft zich eene Union Republicainen gevormd, onder de leiding van verscheidene ge wezen maires, gewezen Afgevaardigden en radicale journalis ten, ten doel hebbende een vergelijk met Versailles te treffen. Zij vragen adhmsie aan een programmainhoudendeerken ning der repuhliek en van het recht van Parijs om zich door een vrij verkozen en souvereinen gemeenteraad te doen be- heerenen het opdragen der bescherming van Parijs aan de uit. wettige kiezers samengestelde nat. garde. De Afgevaar digde Schoelcber heeft dit programma overgenomen en wenscht dat daarover tusschen gedelegeerden der Nat. Vergadering en der Commune onderhandelingen worden aangeknoopt. 9 Radicale Afgevaardigden hebben tevens een beroep gedaan op het gezond verstand der parijsche bevolking en den ge matigden zin der Nat. Vergadering. Den 12 hebben de Afgevaardigden der Republikeinscke Unie zich naar Versail les begevenom den heer Thiers hunne wenschen kenbaar te maken. Den 11 is van wege de Commune bekend gemaaktdat geene nat. gardenbuiten dienst zijndede stad zonder een vrijgeleide mogen verlaten. In de Seine tusschen de brug der Invalieden en die van Alma liggen 12 kanonneerbooten. Men begroot bet aantal gearresteerden reeds op 2000. Waar geld bij hun gevonden werd, is dit vermeesterd. Volgens Paris-Jotrnal zijn den 3 25 soldaten, die naar de troepen der Commune wilden overloopen, door hunne krijgs makkers doodgeschoten. Verscheidene manschappen van linie-regimentendie te Parijs in bataljons der nat. garde gestoken maar sedert gedeserteerd waren, hadden door hunne verhalen bij het meerendeel hunner makkers den lust doen vergaan om voor de Commune te strijden. Krijgsberichten der regeering. Den G is aan de zijde van Chatillon zuidelijk de kanonriade met de forten Vanves en Issy en ook tusschen Asnières en Nanterre (westelijk) voort gezet. Op de stelling der insurgenten te Neuilly is tegen den avond een aanval begonnen en de barricade op de brug gedeeltelijk vernield. Eene afdeeling nat. garden is in de vlakte van Gennevilliers (noordwestelijk) ingesloten geworden en heeft vergeefsche pogingen gedaan om zich door den vijand te slaan en naar Parijs terugtekeeren. In den avond van den 7 zijn de barricaden der brug van Neuilly na een hevig gevecht, waarbij de genl. Brisson ge sneuveld isvermeesterd. De veroverde positie is vervolgens door het opwerpen van een bruggehoofd gedekt. Den 9 hebben de batterijen vóór de brug van Neuilly en die der parijzenaars bij de poort Maillot den geheelen dag schoten gewisseld. Er zijn eenige bommen gevallen bij den Are de l'Etollein de Champs-Elysées en in Montmartre. In een weinig belanrijk gevecht bij Asnières werden de aan vallen der insurgenten afgeslagen. Den 10 en 11 is het artillerie-gevecht tusschen den Mont- Yalérien en Neuilly aan de eene en de wallen van Parijs aan de andere zijde voortgezet. Den 11 heeft de maarschalk Mac Mahon het opperbevel aanvaard. De genl. Ladmirault voert bevel aan de zijde van Mont-Valériende genl. de Cdssey aan die van Chatillon. Te Chatillon is een belang rijke, door de insurgenten aldaar verborgen voorraad ammu nitie gevonden. Den 11 en 12 heeft het kanon zich slecht weinig doen hooren en is niets van belang voorgevallen. Krijgsberichten der insurgenten. Den 5 hebben de forten Vanves en Issy de te hinderlijke vijandelijke posten verdreven. Eene kolonnne trok van den Mont Valérien naar Neuilly, maar moestten gevolge der maatregelen van kol. Bourgoin terugkeeren. Op de kennisgeving, dat Colombes en Asnières door troepen van Versailles zouden worden bezethebben de inwoners de roode viae uitgestoken. Te middernacht is bevel ontvangen de positiën te verlaten, binnen de forten terug te keeren en slechts defensief te werk te gaan. Men vreesde, dat de troepen van Versailles, die Bagneux bezet haddenden linker Seine-oever zouden insluiten. De nat. garde maakte daarom eene achterwaartsche beweging. Cluseret rapporteerde den 6, dat hij het spoorwegstation van Clamart bezet had en geduldig een aanval afwachtte. Le Cri du Peuple inelddedat de vijand de brug v Neuilly krachtig maar te vergeefs aangevallen had, dat de parij zenaars de hoogvlakte van Chatillon heroverd en eene vijan delijke batterij gedemonteerd en nabij het fort Vanves 2 mitrailleuses vermeesterd hadden. Den 7 is hevig te Courbevoie gevochten. De linietroepen waren op den heuvel van Puteau geplaatst. De artillerie van Versailles was aan beide zijden van het dorp, die der parijzenaars buiten de poort Maillot en op de wallen bij de poort van Neuilly opgesteld. De forten Issy, Vanves, Montrouge en Valérien zwegen. Nadat de strijd bij de sterk gebarricadeerde brug van Neuilly den 7 met groote hardnekkigheid was voortgezet zijn de barricaden 's avonds door de regeeringstroepen inge nomen. Een aantal granaten en mitraille-busscn zijn gedu rende het gevecht in de buitenwijken neergekomen en ge sprongen en hebben daar groote ontsteltenis veroorzaakt. Ook door het tegen de poort Maillot en andere punten gerichte vuur van den Mont-Valérien zijn verscheidene burgers gekwetst geworden. Die beschieting is den 8 voortgezet. In de gevechten bij Neuilly is van de parijzenaars de kol. Bourgoin gesneuveld. Den 9 waren de nationale garden die nog buiten den ringmuur gebleven warenbinnen de stad teruggetrokken. De Mont-Valérien en de marine-kanonnen van Courbevoie beschoten de poort Maillot en de Aveneu de la Grande Armeede kogels vielen tot voorbij de triumfboog en op de Avenue des Ternes, welke laatste veel geleden heeft. De inwoners namen de vlucht. Het aantal dooden en gekwetsten was groot. De nat garden ontruimden de Champs-Elysées en bezet'ten de aangrenzende straten. In het Bosch van Boulogne en op de Avenue de Longchamps had een levendig geweervuur plaats. Het artillerie-vuur werd den geheelen dag voortgezet. Het verlies der parijzenaars beliep den 8 en 9 225 dooden en 435 gekwetsten. Omtrent den 10 rapporteert Dombrowski, dat de parijzenaars Asnières bezet en den vijand aldaar verdreven hadden, de linie tusschen Colombes, Garenne en Courbevoie dekten en tot Villiers en Levallois vooruitgegaan waren. De regeerings troepen waren meester van Neuilly en bezet'ten Sablonville en Longchamps. 't Avonds was de brug bij de poort Maillot door de vijandelijke kogels vernield. Toen het bombardement 's nachts in hevigheid verminderde, zijn de stellingen bij de poorten Neuilly en Maillot bevestigd en nieuwe batterijen voor die poorten opgericht. Den 11 zijn slechts weinig kanonschoten gevallen en is de ophaalbrug voor de poort Maillot hersteldmaar 's avonds hebben de troepen van Versaillesonder hevig kanonvuur, een aanval tegen de forten Issy en Vanves gerichttot op 100 mijlen van de trancheeën genaderd, werden zij met aan zienlijke verliezen teruggedreven. In den vroegen morgen van den 12 is eene hevige kanon- nade aangevangen tusschen Mont-Valerién, Neuilly en Cour bevoie aan den eenen, en de verdedigers der poorten Maillot. Neuilly en Ternes aan den anderen kant. Ook in het Bosch van Boulogne en bij Asnières is de 12 gestreden. De am bulances brachten een groot aantal gekwetsten naar de stad. Den 3 is beslotendat eene deputatie der Kamer het leger bij zijne terugkomst zal te gemoet gaan om het haren dank toetebrengen en omin afwachting daarvaneene de putatie naar de hospitalen te zendentot het geven van een blijk van belangstelling aan de gekwetsten. Den 4 heeft de heer Johnston de vervolging gevraagd der Afgevaardigden Milliere en Lockroy, wegens voor de Kamer zeer honende artikelen in le Pengeur en le Rappel. De minister van j ustitie gaf te kennen, dat hij in de zienswijze van den heer Johnston deelde ten aanzien van den heer Lockroy en in den ministerraad diens vervolging zou voorstellen. Den 5 heeft de minister van justitie na nieuwe dagblad artikelen van Milliere gelezen te hebben, de machtiging ge vraagd om hem te vervolgen. Wat Lockroy betreft was de vervolging niet meer noodig, dewijl hij zijn ontslag genomen had. De regeering diende eene voordracht in tot bespoediging van de rechtspraken der krijgsraden, met het oog op het parijsche oproer, en een der leden eene tot benoeming eener commissie voor de opheffing van alle niet volstrekt onmis bare openbare bedieningen. Aangenomen werd het voorstel om eene commissie van 60 leden te benoemen, tot onderzoek der door de Delegatie gedane aankoopen en gesloten con tracten. De minister van financiën deelde mede dat van de door de Delegatie op het budjet gebrachte 535 miljoen, tot dus ver het gebruik van 175 milj. wettig bewezen was. Zonder discussie en met alg. st. werd toegestaan de aanvraag van 72^ miljoen, voor het onderhoud der duitsche occupatie troepen tot aan het einde van April. Den 7 heeft de minister Picard aangekondigd, dat de militaire operatiën tegen de brug van Neuilly volkomen ge slaagd waren en dat de barricade aldaar veroverd en de be- elvoerende generaal meester der stelling was. De ve, liezen waren ernstigde genl. Brisson was gesneuveld. De minister wenschte, dat de Vergadering haren dank aan het leger zou betuigen. Den 8 is het artikel der wet op de gemeentelijke verkie zingen waarbij voor gemeenten beneden de 600U zielen en in de arrondissementen van Parijs de benoeming der maires en adjunct-maires door de gemeenteraad bepaald werd, ver worpen en daarentegen met 285 tej*en 275 st. aangenomen een amendement van den heer Lef evre-Pontalisingevolge waarvan die benoeming in alle gemeenten door de Raden zal plaats hebben. De beer Thiers verklaarde daarop zijn gezag te moeten nederleggen dewijl men het gouvernement in de tegeuwoordige oogenblikken beroofde van de middelen om zich te handhaven. Verscheidene Afgevaardigden dron gen aandat hij op dit besluit zou terugkomen. De com missie stelde toen een verzoenend amendement voor, dat met groote meerderheid werd goedgekeurdstrekkende om de benoeming in gemeenten boven de 20000 zielen voorloopig aan het gouvernement te laten. Het geheele artikel werd vervol gens bij nieuwe stemming met 437 tegen 40 st. aangenomen. De heer de Peyramont interpelleerde de regeering naar aanleiding der oproerige tooneelen te Limogeswaarbij de dappere kolonel Billetterwijl bij den 5 met eenige man schappen naar de prefectuur reed waar de Commune uitge roepen wasvan achteren met. 2 kogels doorschoten is. Hij legde den prefect en den militairen commandant groote zwak heid te last, hebbende de eerstgenoemde toegestemd in de afgifte van 0000 geweren aan de bevolking. De minister Picard antwoorddedat de rust weder hersteld en een ern stig onderzoek noodzakelijk wasen de minister Dufaure voegde er bij, dat het gerechtelijk onderzoek reeds een aan vang genomen hadwaarom het beter was verdere mededee- lingen voorloopig uittestellen. De voorstellen van leden werden aangenomen om de door de vreemde occupatie in de overheerde gewesten en plaatsen geleden schadealsmede de aan gemeenten en departementen voor de wapening der mo biele garde opgelegde geldelijke lasten, door het geheele Rijk te doen dragen. Dsn 10 heeft de heer Favre mededeeling gedaan van de pogingen, welke werden aangewend om den vrede le her stellen. Het gouvervement had de aangeboden hulp der

Alkmaarsche Courant | 1871 | | pagina 1