No. 17. Drieënzeventigste Jaargang. 1871. ZONDAG 23 APRIL. ©ffictccl (Ocbecltc „Arbeid adelt." ïltLlckclijksche öcciclttcu. Frankrijk. A L K M A A S C II E HI s r. Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prijs per kwartaal f O,BS, franco per post 0,80, afzonderlijke nonimers 5 Cents. Brieven franco aan de Uitgevers HE HM1. COSTEB. ZOON. De Advertentiën kosten van 15 regels 0,75, voor elke regel meer 15 Cents; groote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in het eerstvolgend nommer ingestaan; ingezonden berichten een dag vroeger. PROVINCIALE WATERSTAAT VAN NOORDHOLLAND. AANBESTEDING. Op Donderdag den 27,ten April 1871, des namiddags ten half drie ure, zal aan het lokaal van het provinciaal bestuur van Noordholland te Haarlem, bij enkele inschrijving worden aanbesteed a. De duinbeplanting en het stellen van rietschutliugen op lexcl en den vasten wal van H oordholland, in drie perceelen. b. Het leveren van zetsteen voor de Heldersche zeewering het opruimen van de provinciale oeverwerken aan het Ij het vervoeren van de afkomende steen en brik naar en het bestorten van de Heldersche zeeweringin twee per ceelen. De bestekken zijn tegen betaling van 20 cents per exem plaar, verkrijgbaar aan het lokaal van het provinciaal bestuur voornoemdaan het bureau voor buitenlandsche paspoorten op het Stadshuis te Amsterdam en bij den Opzigter van den Waterstaat W. Ph. de Kruijjf te Helder. Nadere inlichtingen kunnen worden verkregen bij den Hoofd ingenieur van den Waterstaat te Haarlem, bij den Ingenieur J. M. F. Wellan te Alkmaar en bij den Opzigter WPh. de Kruijff te Helder. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van de belanghebbenden dat men zich in den loop der maand April tegen betaling van zes gulden ten kantore van den gemeente-ontvanger, alsnog kan vrijkoopen van de dienst bij het brandwezen alhier. Burgemeester en Wethouders voornoemd. Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 7 April 1871. De Secretaris. NUHOUT van dek VEEN HERIJK VAN MATEN, GEWIGTEN EN WEEGWERKTUIGEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis der belanghebbenden 1°. dat de gemeenten Alkmaar, Akersloot, Bergen, Heerhvgo- waardHeiloo KoedijkLimmenOterleekOudorp St. Pancras en Schoort voor den herjjk der maten, gewigten en weegwerktuigen zijn zamengevoegd 2°. dat die herijkwelke kosteloos geschiedtzal plaats heb ben IN DEN NIEUWEN DOELEN TE ALKMAAR, van 24 April tot en met 13 Mei a.s., op alle werkdagen, van des voormiddags 9 tot 12 uur en des namiddags 1 tot 4 nur en wel de VIER eerste werkdagen der week voor de ingezetenen van Alkmaar en de twee laatste werk dagen voor de overige gemeentendoch alleen van des voormiddags 9 tot des namiddags 2 uurterwijl voor de gewigten bestemd tot het wegen van goud zilver, geneesmiddelenenz., de herijk zal plaats hebben des Vrijdags namiddags van 24 uur. De belanghebbenden worden dringend verzocht aan het ver zoek van den heer Uker te voldoenom niet tot de laatste voor den herijk bepaalde dagen te wachten met de aanbieding hunner matengewigtenenz., ten einde den geregelden loop van den herijk te bevorderen. Burgemeester en Wethouders vcerr.cemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 7 April 1871. De Secretaris, NUHOUT van dek VEEN. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR wijst, naar aanleiding eener circulaire van den heer Commissaris des Konings in deze provincieop het uitbreken der veepest in Belgisch Limburg, en raadt de veehouders in deze ge meente om bij het vee geene vreemde kooplieden toetelaten aangezien deze ligtelijk de besmetting overbrengen. Alkmaar, De Burgemeester van Alkmaar. 12 April 1871. A. MACLAINE PONT. KIEZERSLIJSTEN. DeVOORZITTERvandenGEMEENTERAADte4i.KMAAK; Gezien art. 31 der wetvan4Juhj 1S50 (Staatsblad No 37); Brengt ter algemeene kennis, dat de lijsten van Kiezers voor leden van den Gemeenteraadde Provinciale Staten en de Tweede Kamer der Staten Generaal op heden door hem zijn gesloten, op nieuw aan het Raadhuis zijn aangeplakt en gedurende 8 dagen ter gemeente-secretarie ter lezing zullen liggen. De Voorzitter voornoemd Alkmaar 17 April 1871. A. MACLAINE PONT. POLITIE. Ter terugbekoming aan het commissariaat van politie voorhanden het navolgende gevondene, als eenige zakdoeken. Lijst van brieven, waarvan de geadresseerden onbekend zijn, verzonden gedurende de 2e helft van Maart 1871. 11. KOOPMAN, S. van HEEST, ELVERS, Amsterdam; A. WERIJ, Dordrecht; K. PRINS, 's Gravenhage; Mej. H. ter MEULEN, Haarlem; K. van dek HOOEE, Hugo- waard; WENTINKSchalkwijk; D. van LEEUWEN VelzenS. Th. BOEKHOUT. Wormerveer. Van de hulpkantoren Oudkarspel: D. BANNING Jr., Wieringerwaard. Schoorldam: H. ARENDS, Haarlemmermeer. 1 U 1 1 1 1 i i - Gewisook de arbeid is een zegen Geen vloek, door 's Hoogsten wraak den stervling opgeleid. Die 't leven sleept in ledigheid, Streeft God en zijn bestemming tegen. Bilderdijk. Arbeid adelt. Schoone spreuk wanneer zult gij eenmaal algemeen erkend worden, in woord en in daad Dat gij waarheid bevat, weten wij allen. Iedereen geeft toealthans niemand betwist het meer, dat de geboorte de innerlijke waarde van den mensch niet bepaalt. Wie denkt er aan, in ernst te beweren, dat iemand geacht en geëerd behoort te worden om het vermogen, dat een erfenis of een gelukkig toeval hem bezorgd heeft? Zelfs het vermogen dat iemand zich door eigen arbeid vindingrijkheidvolhardingonder nemingsgeest of talent heeft verworvenwordt nieten te rechtaangenomen als maatstaf van de waarde waarop hij geschat mag worden. Immers wij weten, dat het loon niet altijd juist geëvenredigd is aan het werk, en dat het wel slagen ook nog van andere dingen afhangt dan van eigen verdiensten. Neen, de daden van den mensch toonen ons wie hij iszijne werken moeteu van hem getuigen wij be- hooren hem te waardeeren naar den arbeid dien hij onder ons verricht. Ziedaar de leer. En nu de praktijk Jadat zijn twee. Het gaat er mee als met zooveel andere begrippen, die ieder een voor juist en waar erkent, maar die bijna geen invloed schijnen te hebben op de praktijk des levens. Voor zijn fatsoen geeft men toemen wil voor geen duisterling door gaan men wil toonen dat men op de hoogte van zijn tijd is men heeft een helder, onbekrompen verstand en een vrijen blik en men erkent de waarheid van zekere stellingen die in de mode zijnmaar 't is een belijdenis met de lippen zij gaat buiten hoofd en hart om. Men is van de waarheid niet innig overtuigdmen gevoelt er de kracht en de ver heven beteekenis niet van. Inderdaad gelooft men niet wat men zegt. De oude vooroordeelen zitten te diep ge worteld zij schieten telkens weer open verstikken de nieuwe denkbeelden, 't Gaat op het gebied van staats- en volks huishoudkunde, op het gebied van het maatschappelijk en burgerlijk leven al eveneens als op het godsdienstig gebied. Zoodra een kerk de heerschende, de invloedrijkste, de mach tigste of ook wel de fatsoenlijkste is gewordenontvangt zij nieuwe bekeerlingen. Elke welgelukte hervorming op gods dienstig staatkundig of maatschappelijk gebied sleept de meerderheid meemaar de oude mensch is geblevenen als het op daden aankomt, blijkt de natuur sterker te zijn dan de leer. Ja, zegt men, dat is wel waar, zeer waar zelfs, ik geef u volkomen gelijkmaaren dan volgen de uit zonderingen op den regel, zoo talrijk, dat er van den regel niets overblijftuitvluchten om zich aan de toepassing van de stellingwaarvan men de waarheid niet durft betwisten te onttrekken. Zoo komt van tijd tot tijd de aap uit de mouw, zooals nog onlangs in onze Tweede Kamer, toen een lider in berustende dat. bakkers- en scboenmakerszoons officieren bij de marine kunnen worden omdat de omstan digheden waarin wjj leven dit medebrengen, evenwel een wetsbepaling noodig achtte om den een of an deren parvenu die onder de officiers is opgenomen te belet ten het corps te onteeren door een huwelijk mei een bakkers- of schoenmakersdochter! Merkwaardige beraad slagingen in het vaderland van de Ruyter en Piet Hein!! Arbeid adelt. Nu jaeen arbeid ten behoeve van het algemeen, een arbeid aan het stoffelijk en zedelijk heil van anderen een arbeid gewijd aan de belangen van staat of kerk, maar toch niet een arbeid voor eigen onderhoud, een arbeid voor zijn brood En waarom niet? Is niet ieder verplicht in de eerste plaats voor zich zeiven te zorgen, voor zijn eigen onafhankelijk bestaan te arbeiden? Hiervoor dient men vóór alles te waken dat men niet leeft ten laste en ten koste van anderen; die dit doet door een nuttigen arbeid te verrichtenwaarvan weer anderen het genot hebben, kan er zeker van zijndat hij niet alleen den eersten aller plichten jegens zich zeiven vervult, maar tevens de belangen bevordert onzer algemeene maatschappelijke huishouding. Laat ons eerbied hebben voor die wereldorde, die elk schepsel dringt in de eerste plaats voor eigen bestaan te strijden, en naar geen kunstmiddelen omzien om de natuur der dingen te veranderen. Laat ons pogen een helderder inzicht te krijgen in dit merkwaardig verschijnseldat door den ijver van elk der leden voor zijn eigen belang ook de belangen van het geheel uitstekend worden behartigd. Laat ons door drongen worden van de waarheid dezer regelen van de Genestet Kweek maar ieder, vroom en blij Zijn geluk op aarde Tooit de roos zich zelve zij Siert meteen de gaarde. Arbeid adelt. Ja, als die arbeid geheel vrijwillig, uit lief hebber ij geschiedt; maar te moeten arbeiden voor zijn bestaan, voor zijn brood ach ja, waarom het ontkend of verzwegen dat wordt in vele gevallen als iets vernederends beschouwd, althans als iets waarover men liefst zwijgt. Het is nu eenmaal zoode omstandig heden waarin wij leven brengen het mede, evenals dat iedereen officier bij de marine kan worden; de tijdgeest, hij die commandeert, wil het nu eenmaal zoo; wij weten, dat voor verreweg de meesten van ons, ook van de fatsoenlijkste luidie ijzeren wet om te arbeiden voor zijn brood bestaatwij weten dat heel goed van elkanderen daarom ontkennen wij het ook niet, maar we spreken er liever onder elkander niet over; 't is nu toch juist niet iets om op te roemen; t staat althans niet zeer voornaam. Voornaam. Gelijk de deftigheid de karikatuur is van den ernst, is de voornaamheid de karikatuur van wat edel, goed en verheven is. Het, is de schijn in plaats van het wezen, een uiterlijke tooi die innerlijke armoede moet verbergen. Voornaam! Wanneer toch zal de tijd aanbreken, dat men het vernederend zal vinden te leven van de welwillendheid van anderen en er een eer in zal stellen door eigen arbeid in zijn onderhoud te voorziendat men het eervoller zal achten zich en de zijnen te onderhouden uit de opbrengst van eigen arbeid dan uit de vruchten van door anderen bij eengebrachte kapitalen Arbeid adelt. Dit geldt voor allen, ook voor de vrouwen. Overbodig mag het schijnen dit er bij te voegen,'t,is noodig omdat hier het vooroordeel het diepst is geworteld. In vele opzichten is de vrouw nog een onmondige, een bedorven en verwend troetelkind, een opgeschikte pronkpop of een slavin. Het vooroordeel wil, dat zij onderhouden wordt en niet zich zelve onderhoudt. Tot bestrijding van dat vooroordeel en tot bereiding van een geschikt arbeidsveld voor de vrouwen is de Nederlandsche Vrouwenvereeniging opgericht, die het //arbeid adelt" tot haar devies heeft gekozen. Moet dan de nijvere huismoeder aan haar nuttigen werk kring worden ontrukt? vraagt een bekommerde, degelijke, werkzame Hollandsche vrouw, voor wie waarlijk het //arbeid adelt" geen nieuwe leer is. Moet het huisgezin worden opgebroken Moet de vrouw het beheer der huishouding de verzorging en opvoeding der kinderen laten varenhaar eigenaardige allereerste plichten verwaarloozen en met de mannen gaan concurreeren in hun bedrijf? Neen, bekom merde huismoeder, dat is de bedoeling niet. De vereeniging bemoeit zich alleen met ongehuwde vrouwen en weduwen en mag zich een gehuwde vrouw alleen aantrekkenwanneer de man volstrekt buiten staat is voor zich en de zijnen te zorgen. Yoor de vele ongehuwde vrouwen die thans niet in 'xi zijn in haar eigen onderhoud te voorzien, wil zij de gelegenheid openen om door eigen arbeid vrije, onafhan kelijke menschen te blijven. Door eigen arbeid. Hier is geen sprake van ondersteuning, van bedeeling, van aalmoezen of liefdegiften, zelfs niet van werkverschaffing, maar alleen van regelingvan organisatie van den arbeid der vrouw voorloopig althans slechts van dien arbeiddie reeds nu geheel aan de vrouw wordt overgelaten. Volgens haar reglement is het doel der vereeniginglotsverbetering der onvermogende ongehuwde vrouw aankweeking van talenten aanmoediging van arbeidszinverheffing van wie door ar beid in eigen onderhoud tracht te voorzien of werkt ten bate van anderen. Zij wil voor de vrouwdie arbeiden w i 1, daartoe de gelegenheid openstellenhetzij door zich tot dat doel te verstaan met de eigenaars van bestaande magazijnenhetzij door in sommige steden depóthoudsters aan te stellen, die zich met den verkoop tegen den opgegeven prijs belasten. De grondstoffen koopen de afdeelingen in de verschillende gemeenten van een leverancier, of het hoofd bestuur schaft ze zich onmiddellijk aan van een fabrikant. Die werk begeert, moet haar werk verstaan, ofschoon de af deelingen behulpzaam kunnen zijn bij het uitmeten, knippen en kiezen van modellenen inlichtingen kunnen geven om trent de meest gewenschte zaken. Het leveren van buiten landsche uitrustingenhuwelijksuitzet of kindermandhet verkrijgbaar stellen van borduurwerkenpantoffelsstoel- kussens enz. zullen al dadelijk de bemoeiingen van de ver eeniging uitmaken. Voorts zal dezen zomer een bazar ge houden worden in den Haag, om te zien wat de arbeid der Nederlandsche vrouwen in staat is voort te brengen. Al dadelijk kunnen daartoe voorwerpen ten verkoop worden ingezondenterwijl tevens voorwerpen ten geschenke worden verzochtdie ten bate van een te stichten geldelijk fonds zullen worden verkocht of verloot. De bemiddeling der vereeniging zal daartoe kunnen leiden, dat zij die het werk verrichten zeiven een behoorlijk loon genieten voor haren arbeid. Tegenwoordig weten zij dikwijls niet tot wie zij zich om arbeid hebben te wenden en aan welk werk behoefte bestaat, of zijn genoodzaakt haar werk voor een geheel onvoldoende belooning aan een magazijn houder af te staan. De vereeniging zal echter ondervinden, dat menigeen werk verlangt die haar werk niet verstaat, en zoo mogelijk de gelegenheid behooren te verschaffen om te leeren wat noodig is om uitstekend werk te kunnen leveren. Zij zorge vooraldat zjj niet het karakter of het aanzien verkrijge eener instelling van weldadigheidvan werkver schaffing of van patronaat. Organiseeren van den arbeid, opsporen aan welke zaken behoefte bestaatwaarnaar gevraagd wordtbekend maken wat geleverd kan worden gelegenheden openstellen tot bezichtiging en verkoopin lichtingen geven waar die verlangd wordende tusschen- persoon zijn waardoor de aanbiedster van werk met de vra gers naar werk in ons geheele land met elkander in aanraking komen, ziedaar hare taak, en die is even belangrijk als zij weinig gemakkelijk is. Moge de vereeniging zich in veler belangstelling en medewerking verheugen Mogen velen tot haar als leden toetredenom door vele kleine bijdragen het geld bijeen te brengen, dat ook tot bereiking van dit doel alweder onmisbaar is! Mogen zij die willen werken, zich met vertrouwen tot haar wenden en breken met vooroordeel en valsche schaamte, inderdaad overtuigd dat //arbeid adelt"! Ook te Alkmaar is een afdeeling gevestigd, die bereids veertig leden telt. De jaarlijksehe contributie is op 1,50 bepaald. W. v. d. K. Gaston Crémieux is den 6 in den omtrek van Marseille gevangen genomen, terwijl hij zieh gereed maakte om in vrouwenkleederente vertrekken. Hij is naar het kasteel van If overgebracht. De militaire aanvoerder van het marseillaan- sche oproer, de „generaal" Pélissier, is insgelijks gevat. De chineesche ambassadenaar Erankrijk gezonden om vergiffenis te vragen voor het gebeurde te Tientsin, is den 9 door den minister Favre te Versailles ontvangen. De plechtige uitvaart der onder de muren van Parijs ge sneuvelde gems. Bisson en Péchaud is den 10 te Versailles bijgewoond door den heer Thiersverscheidene ministers den voorzitter en een 50tal leden der Nat. Vergadering. De Kroonprins van Saksen heeft, in het belang der veilig heid zijner troepen, de bezette gedeelte der dep». Seine, Seine en Oiseen Seine en Marne in staat van beleg ver klaard zoodat de fransche burgerlijke overheden weder van hun gezag beroofd zijn. De heer Thiers heeft den prefecten doen wetendat het gouvernement volhardt bij het stelsel van afwachtenten einde eene zoo aanzienlijke strijdmacht te verzamelendat tegenstand onmogelijk wordtzoodat er gedurende een zeker aantal dagen geene verandering in den staat van zaken zal komen. De weinige kanonschoten die er vallen komen van de zijde der insurgenten, die willen doen gelooven, dat er gevochten wordt. Nagenoeg 1500 officieren der mobiele garden zijn te Ver sailles hunne diensten komen aanbieden. Op 15 April had het daar verzamelde leger eene sterkte van 90000 man. In het dep». Einisterre worden 2 regimenten cavallerie georga niseerd en de genl. Ducrot maakt te Cherbourg 3 geheele divisiën en 6 of 8 batterijen artillerie gereed. Bij decreet van den 16 zijn de verkiezingen ter vernieu wing der gemeenteraden in geheel Frankrijk, krachtens de door de Nat. Vergadering aangenomen wetop den 30 be paald behalve in het dep', der Seinewaarvoor de tijd zal worden aangewezen zoodra de omstandigheden het veroorloven. Den 18 hebben te Bordeaux eenige ongeregeldheden plaats gehadmaar is de orde weder hersteld. De minister van binn. zaken onderricht zijnde van het vertrek van een groot aantal vreemdelingen naar Parijs, heeft den prefecten stellige bevelen gegeven, ten einde te beletten, dat de spoortreinen met die lieden Parijs bereiken. Te Versailles heeft zich eene uit Afgevaardigden bestaande vrije-handels-vereeniging gevormd, waartoe reeds 30 leden zijn toegetreden. Nationale Vergadering. Den 10 heeft de minister van financiën een voorstel inge diend om de leden der Vergadering eene toelaag te verstrek ken van 50000 fr. 's jaarsof zooveel minder als andere reeds uit dtï schatkist genoten jaarwedden mochten bedragen. Den 11 is met 369 tegen 197 st. verworpen een amendement van den heer Baudotom al de 20 arrondissementen van Parijs een eigen gemeenteraad van 20 leden te geven. Den 14 is de gemeentewet aangenomen met 499 tegen 18 st. Een amendement van den heer Baudot, om in de verschil lende arrond". van Lyon insgelijks afzonderlijke gemeenteraden te vestigen, is verworpen. Daarentegen is met zeer groote meerderheid aangenomen een amendement van den heer Leon Say (Parijs) en eenige andere ledeningevolge waarvan de 80 wijken van de 20 arrondissementen der hoofdstad elk 1 lid van den parijschen gemeenteraad zullen kiezen. Nage noeg al de parijsche leden stemden tegendewijl zoodanige vertegenwoordiging niet aan het getal der stemgerechtigden geevenredigd is. De minister Picard meende, dat Parijs in elk geval een eigen gemeenteraad bekwam, waardoor aan liet algemeen verlangen voldaan werd. Een amendement van den heer Brisson (Parijs), om de prefectuur van politie opte- henen, kon slechts 10 stemmen verwerven. Een ander van den heer Mortimer-Ternaux werd met groote meerderheid goedgekeurd, volgens hetwelk de betrekkingen van maire, adjunt-maire en raadslid onbezoldigd zullen zijn. Parijs. Den 10 heeft zich bij den genl. v. Pape te S. Denis een parlementair der insurgenten aangemeld, die verlof kwam vragen voor het doen van rekwisitiën op het neutrale terrein, het geen natuurlijk geweigerd werd. Eenige nat. garden, die in het buiten den ringmuur gelegen goederen-station van den Noorderspoorweg den voorhanden voorraad graan en fourage wilden rekwireerenwerdendoor te hulp geroepen duitsche soldaten uit S. Denis, gearresteerd. Den 11 hebben de gedelegeerden der parijsche Syndicale Kamers verslag gedaan hunner zending naar Versailles, welke niet slechts ten doel had om de postgemeenschap te herstellen, maar ook om het conflict tusschen Versailles en Parijs te bemiddelen. Na een onderhoud gehad te hebben met eenige voorname leden der rechterzijde en daarna met eene commissie der linkerzijde, met welke laatste zij een project had vast gesteld, zijn zij door den heer Thiers ontvangen. Deze gaf hun te kennendat hij op hun verlangen tot behoud der republiek de stelligste verzekering kon geven, maar wat hun eisch tot waarborging van de ruimst mogelijke gemeentelijke vrijheden en de meest mogelijke onafhankelijkheid van het centrale gezag aanginghad men niets anders te wachten dan de toepassing van het gemeene rechtovereenkomstig de bij de Kamer in behandeling zijnde gemeentewet. Om trent verdere voorstellen, zooals staking der vijandelijkheden na de vaststelling der preliminairenuitvaardiging eener algemeene amnestie enz., liet de heer Thiers zich niet bepaal delijk uit. De Commune heeft bepaalddat aan de weduwen van gesneuvelde nat. gardenwelke daaraan behoefte hebben een pensioen van 600 fr. en aan elk harer kinderen tot 18 jarigen leeftijd 1 fr. daags zal worden toegelegd. Worden de kinderen door het sneuvelen van den vader geheel ouder loos dan zullen zij op stadskosten worden opgevoed. Ook aan familiebetrekkingen van gesneuvelden zullen, des noodig, pensioenen van 100 tot 800 fr. worden verleend. Het lijk van genl. Flourens isop verzoek zijner familie, te \ersailles opgegraven en vervoerd naar Parijs, waar het terstond zonder uiterlijk vertoon ter aarde besteld is. Dat van den bij Neuilly gesneuvelden kolonel Bourgoin is den 9 met veel plechtigheid en onder grooten toeloop op Père- Lachaise begraven. De hervormde predikant de Pressensê heeftuit naam van zijn kerkgenootschap een protest ingeleverd tegen het ge vangennemen van den aartsbisschop en diens onderhoorige geestelijkheid. Het (op reis naar Caprera op Corsica gevangengenomen) lid der Commune Ferd. Gambon is te Parijs aangekomen. Bij zeer bonenden brief aan den heer Grévy, heeft hij zijn ontslag als lid der Nat. Vergadering genomen. Een troep nat. garden heeft het in de voorstad Auteuil gelegen hotel van prins Pierre Bonaparte geplunderd en vernield. De tegenwoordige bewoner, dr. Morel, die in het proces van den prins als getuige ter zij ïer ontlasting is opgetreden en die aan de overweldigers verklaarde, dat het hotel hem in eigendom toekwam is gevangen gezet. De benoeming van den vreemden en bij de bevolking on bekenden genl. Dombrowski tot bevelhebber der krijgsmacht

Alkmaarsche Courant | 1871 | | pagina 1