National* Vergadering. Btelgie. BBuiischlaiifl. Spanje. Vcreenigde ftfnfcn. Binnenland. volstrekte autonomie van alle gemeentenwat betreft de goedkeuring of verwerping der gemeentelijke begrooting de regeling der stedelijke belastingen, policie en bet onder wijs de uitoefening van het recht van vereeniging en der drukpersde handhaving der orde door de nat. garde. De tot dus ver opgedrongen eenheid is niets anders dan despo tische centralisatie. De aangevangen worsteling kan niet eindigen met een vergelijk. Frankrijk moet Versailles ont wapenen, door zijnen onwederstaanbaren wil kenbaar te maken. Het stemme in met de pogingen der Commune en zij haren bondgenoot in den strijd tot het bewerken der vruchtbaarste en uitgebreidste van alle omwentelingen. Het besluit van Félix Pyat omten gevolge van de goed keuring der jongste verkiezingen, uit de Commune te treden, is door de bladen der Commune afgekeurd. De Commune heeft een bij haar ingediend verzoek om Pyat in hechtenis te nemen afgewezen. Op veler aandrang beeft hij besloten, lid der Commune te blijven. De Commune heeft rekwisitiën gedaan in de bureaux der Gas-maatschappij en beslag gelegd op 183,250 fr. Die han deling heeft veel afkeuring en verbittering verwekt, en op de bedreiging van Cluseret en Delescluze, dat zij hun ontslag als leden der Commune zouden nemenindien dit bedrag niet dadelijk werd teruggegevenis het geld met betuiging van verontschuldiging teruggebracht. Het blad 1' AJfranchi zegtdat de Commune hare geld middelen in weerwil der hooge militaire uitgaven en der aanzienlijke vermindering van inkomsten zoo bekwaam beheert, dat het tekort slechts 7 a 8 miljoen 's maands bedraagt In eene door het Journal Officiel opgenomen verklaring van den concierge, den bediende en de ingelegerde nat. garden in het hötel van den heer 'Ihiers, wordt verzekerd, dat aldaar slechts papieren en geen zilverwerk en meubelen in beslag zijn genomen. Bij decreet van den 20 is eene compagnie burgerlijke en militaire luchtschippers opgericht. Den 21 is eene bijeenkomst gehouden van leden der 59 Syndicale Kamerswelke den handel en de nijverheid ver tegenwoordigen ten einde te beraadslagen over middelen tot verzoening. In eene bijeenkomst van afgevaardigden der Syndicale Kamers van de werklieden is besloten om het programma der Ligue te ondersteunen, en zijn afgevaardigden benoemd om met de vertegenwoordigers dier Ligue en van den handel en de nijverheid te Versaillles pogingen tot ver zoening te ondernemen. De Ligue heeft 3 afgevaardigden benoemd om te Versailles eene laatste en beslissende poging te doen. Hun programma behelsde de volgende puntenhet dep*, der Seine houdt op te bestaan de buiten Parijs gelegen gedeelten worden ge voegd bij het dep', der Seine en Oisede prefectuur der Seine en die van politie worden opgehevenParijs wordt bestuurd door een gemeenteraad, bij geheime stemming door de arrondissementen te kiezen gerekend naar 1 lid op de 20000 zielende gemeenteraad benoemt de maires en ad- ju nten of wel eene commissie van uitvoering; de bewaking van Parijs en zijne forten wordt in vredestijd uitsluitend aan de nat. garde opgedragen; slechts troepen der genie worden, voor het onderhoud der vestingwerkenbinnen de stad toe gelaten de gemeenteraad benoemt den staf der nat. garden. Den 23 zijn de gedelegeerden vertrokkenmede gemach tigd door ongeveer 00 Syndicale Kamers van de Nat. Unie, 21 Syndicale Kamers van werkliedende vrijmetselaarsloges en het genootschap voor lager onderwijs. De kolonel Cecilia is tot plaats-commandant benoemd. Het 'opperbevel der troepen is aan üombrowski opgedragen. Henry blijft chef van den generalen staf. Bergeret is op vrije voeten gesteld en heeft op nieuw zitting genomen in de Commune. De Communewelkenaar aanleiding der vertoogen van verscheidene dagbladenthans in het openbaar vergadert heeft bepaald dat de reeds lang verschenen en nog loopende handelsschulden binuen 3 jaren, te rekenen van 15 Juli a.s., in 12 driemaandelijksche termijnen, zonder bijbetaling van interestmoeten worden afgedaan. Sedert 1 April zijn 21 kloostergestichten en geestelijke inrichtingen doorzocht26 kerken gesloten en meerendeels van hare kostbaarheden beroofd en ruim 200 priesters en kloosterlingen gevangen genomenwaarvan echter sommige weder op vrije voeten zijn gesteld, o.a. de pastoors van S. Roch, welke kerk met die van S. Médard en S. Etienne du Mont, weder zijn heropend. Door gegelegeerden van Lyon is een adres openbaar gemaakt, waarin de Nat. Vergadering gesmeekt wordt om niet op ge weld te vertrouwen, en de Commune gewaarschuwd wordt tegen het te buiten gaan barer bevoegdheid en vermaand om zich te beperken tot de eischenwelke op de zelfstan digheid der gemeenten betrekking hebben. 2 Gedelegeerden der Unie hebben te Versailles getracht eene wapenschorsing te bekomengedurende welke de in woners der beschoten wordende dorpen zouden kunnen ver trekken. Aanvankelijk werd geëischtdat een parlementair der Commune een wapenstilstand zou verzoekenmaar na hun vernieuwden aandrang werd hun voorstel gunstiger op genomen. Toen hebben zij ook Cluseret weten te bewegen om de vijandelijkheden tijdelijk te staken. Den 25 berichtte het J. O., dat er dien dag te Neuilly, Clichy en Sablonville van 9 tot 5 uren, eene wapenschorsing zou plaats hebben, ten einde de in de kelders verblijvende bevolking van die vlekken in de gelegenhpid te stellen te vertrekken. De bewoners van Puteaux en Courbevoie waren reeds vroeger naar Rueil en S. Germain geweken. De Com mune gelastte de rekwisitie van alle te Parijs ledig staande woningen, ter huisvesting van de bevolking der gebombardeerd wordende wijken. In eene te Vincennes door 300 leden der municipaliteiten van de arrondissementen S. Denis en Sceaux gehouden bijeen komst, is besloten om krachtig raedetewerken tot eene ver zoening mits de republiek bevestigd en aan Parijs zooveel gemeentelijke vrijheid gewaarborgd worde, als met de rechten van den Staat kan samengaan. De sedert 18 Maart als prefect van policie ageerende gede legeerde der Commune Raoul Rigault heeft zijn ontslag in gediend ten einde eene afzetting en arrestatie wegens ver scheidene willekeurige daden te voorkomen. Hij is opgevolgd door den burger Cournetgewezen redacteur van le Réveil. De hoofden van het Centrale Comité hebben het gerucht gelogenstraftvolgens welke het zich ontbonden zou hebben. Het kan zeggen zij evenzeer als de nat. garde, waarvan het een uitvloeisel is, slechts te gelijk met de vrijheid ophouden. Den 15 is aangenomen de regeeringsvoordracht tot het onderwerpen van drukpers-overtredingen aan de rechtsmacht van gezworenen. Amendementen zijn afgewezen om ook de staatkundige misdrijven onder dezelfde rechtsmacht te brengen en om de wet in de koloniën Martinique, Guadeloupe, Reu nion en fransch Guyana intevoeren, en ingetrokken, ten doel hebbende de correctioneele rechtspraak voor vergrijpen tegen de godsdienstige en algemeeue zedeleer en aanranding iu dag blad-artikelen der krijgstucht te behouden. Door den minister van iinanciën is eene gewijzigde begrooting voor het loopende jaar ingediend, eene bezuiniging aantoonende voor 107 mil joen. De oorlogsuitgaven ziju ilaarop niet gebracht, alsnog niet te berêkenen. De korting op de jaarwedden der amb tenaren zal 10 miljoen besparen. Den 18 heeft de minister Picard, op de klacht van sommige ledendat de dagbladen en besluiten der Commune eerder en zekerder de gewesteii bereiken dan het regeeringsblad verklaarddat de regeering besloten heeft een tweede offi cieel le Moniteur des Communesuitgegevenbestemd om zoo spoedig mogelijk een verkort verslag van het in de Ver gadering verhandelde in de departementen te verspreiden. Den 19 heeft de parijsche Afgevaardigde Brvnet een voorstel tot bevrediging van Parijs gedaan. Hij wildedat de Ver gadering zich bereid zou verklaren om te onderhandelen en aan de wettige eischen van Parijs te voldoen, maar tevens van haar recht gebruik maken zou om de hoofdstad aan de gemeene wet te onderwerpen. Daartoe wenschte hijdat het leger slechts verdedigend zou te werk gaan en eene commissie van 25 leden zou benoemd worden om de vredes-voorwaarden met Parijs te regelen. Gemor, gelach en kreten van afkeu ring begroetten dit voorstelvan verscheidene kanten te gelijk werd de prealabele kwestie voorgesteld en deze ten slotte aangenomen. Den 21 is de wetsvoordracht op de huishuren in het dept. der Seine met 390 tegen 128 st. aangenomen. De instelling van jury's, bestaande uit 2 eigenaars, 2 huurders en den kantonrechter, welke een uitstel van 2 jaren kunnen verlee- nenwas goedgekeurd, maar het voldoen, bij volstrekt onver mogen der huurders, van de helft van het verschuldigde door het departement in 10 a 20 jarenmits de verhuurders de andere helft kwijtscholden en de huurders tot 1 Juli in het genot hunner woningen lietenverworpen met 270 tegen 244. Later was echter een voorstel van den heer Reverchon, tot gewijzigde redactie van het beginsel der indirecte tus- schenkomst van den Staatwat de vergoeding betreftaan genomen. Den 22 is een wetsontwerp aangenomen van den heer Ducuingstrekkende om het karakter van faillissement te ontnemen aan alle schorsingen van betaling, welke een gevolg zijn van de nog steeds voortdurende crisis. Op voorstel der commissie is besloten, eene petitie tegen het in dienst blijve, van den 3 vonnissen ten zijnen laste hebbenden genl. Bordone (gewezen chef van den garibaldiaanschen staf) te verzenden aan den minister van oorlog. Eene petitie, waarbij verlangd werd dat het mandaat van Volksvertegenwoordiger onbezoldigd zou worden waargenomen isals het algemeen stemrecht beperkende, ter griffie nedergelegd. Den 25 heeft de minister Picard, in antwoord op eene vraaggezegddat er werkelijk grond bestond voor de geruchten omtrent het uitbreken van nieuwe onlusten in Algiersmaar dat er alle maatregelen waren genomen om den opstand onverwijld te fnuiken. Den 26 heeft de heer Louis Blanc den minister van justitie geïnterpelleerd over zijne circulaire aan de procureurs-gene raal naar aanleiding der wetdie de beoordeeling der druk persdelicten aan de jury opdraagt. Hij achtte die circu laire onrechtvaardig. De minister Dufaure las verscheidene stukken voor, waaruit de Vergadering kon opmakendat hij iu zijne circulaire niet te ver was gegaanen verzekerde dat de justitie, na het herstel der wettige orde te Parijs, die gematigdheid zal kunnen betoonen, welke de omstandig heden zullen toelaten. Krijgsberichten der insurgenten. Den 20 heeft de rechtervleugel, in weerwil van het hevig vijandelijk kanonvuur, eene beweging uitgevoerd, om den te ver vooruit gedrongen vijand te om singelen. 's Morgens werden 2 voeger verlaten en in den nacht van den 19 door de troepen van Versailles bezette batterijen te Neuilly hernomen. Aldaar werd hardnekkig gevochten en huis voor huis verdedigd zonder dat het ge lukte veel te vorderenwijl de vijand het park bleef bezet houden. üombrowski vroeg 5 versche bataljons tot verster king. Een gedeelte daarvan is verdwaald geraakt en eerst aangekomen toen de troepenna veel geleden te hebben reeds voor het vuur der vijandelijke batterijen terugweken. De kolonel Okoloieich werd bij Asnières, waar de parijzenaars staande blevenaan bet. hoofd en den arm gewondmaar bleef het bevel voeren. Te Montrouge werd de vijand terug geslagen. De poort Maillot en de naburige wallen waren in puin- hoopen verkeerd, maar de bres werd door eene groote batterij mitrailleuses aangevuld. Iu het arr'. van het Elysée vielen de granaten tot de Rue du Colysée. 2 Bataljons van Mont rouge weigerden uitteirekkenals hebbende slechts op zich genomen om te Parijs dienst te doen. 's Avonds duurde de strijd te Neuilly nog voort; de regeeringstroepen hadden de brug met kanonnen versterktwaar tegenover de gefedereer- den eene batterij verdedigden. Den 21 is den geheelen dag tusschen Clichy en Neuilly, doch zonder resultaat, gevochten. De positie bij Neuilly werd door den Mont-Valérien en de batterijen bij Courbevoie en Asnières beschoten en vervolgens, even als Levalloisdoor sterke kolonnes aangevallen. De batterijen langs de viaduct van Asnières noodzaakten den vijandin wanorde terugte- trekkenen eenige door de troepen van Versailles bezette huizen werden door de gefedereerden in brand geschoten. De strijd was zeer moorddadig; de straten van Levallois en Courcelles lagen vol gekwetstendievan wege het ge durig vuur, niet door de ambulances bereikt konden worden. Het Journal Officiel van den 21 bevatte de bekentenis dat de regeeringstroepen den linker Seine-oever bij Asnières be zet hielden. Den volgenden morgen had de kanonnade langs de geheele linie opgehouden. Later heeft de Mont-Valérien de poorten Auteuil en Point du Jour, waar de parijzeuaars batterijen gesteld hadden gebombardeerd. Het geschut van laatstge noemden bracht eenige vijandelijke batterijen tot zwijgen, o.a. die bij het kasteel Becon. De vijand tastte de tranchéeën te Issy en Vanves aanmaar werd door 10 mitrailleuses op de vlucht gedreven zijn tweede aanval mislukte eveneens, 's Avonds werd te Neuilly en te Sablonville gestreden. De gefedereerden hadden aldaar 14 batterijen en eene talrijke artillerietegenover eene insgelijks belangrijke macht des vijands. De parijzenaars leden ernstige verliezen. Zij klaag den over verwarring in de administratie en in de aanvoering, en over gebrek aan levensmiddelen en ondersteuning. Den 23 is langs de geheele linie een flauw gevecht geleverd. De Commune maakte bekenddat de regeeringstroepen eenigszins teruggeweken waren en zware verliezen geleden haddenen dat zij eene schipbrug bij Surennes en geduchte batterijen bij Neuilly maakten. Den 24 maakte Cluseret bekenddat de vijandelijkheden te Neuilly gestaakt warenofschoon geere wapenschorsing gesloten was. Vele parijzenaars wilden derwaarts rijden, maar moesten in allerijl terugkeerendewijl in de wijken bij de Are de Triomphe vele granaten vielen. De regeeringstroepen te Gennevilliers en op het eiland la Grande Jatte werden door het vuur der gepantserde spoorwagens tot wijken ge dwongen die wagens brachten ook de batterijen te Becon en Asnières tot zwijgen. Bij eene verkenning in den omtrek van Chatillon werd eene batterij ontdektop 509 elleu be neden de hoogvlakte. Den 25 is door beide partijen ijverig besteed om nieuwe barricaden optewerpen en de oude te herstellen. In de rich ting van Vanves en Issy werd 's avonds eene lichte kanon nade vernomen. Den 26 is het vuur langs de geheele linie met levendigheid hervat. De troepen van Versailles gingen weder aanvallend te werk tegen Montrouge, Vanves en Issy. De gefedereerden deden herhaaldelijk krachtige uitvallen om den arbeid der belegeraars te belemmeren. De zuiderforten hebben zeer geleden en hunne artilleristen hebben ernstige verliezen on dergaan. Bij Clamart en Chatillon hadden ernstige gevechten plaats. De strijdkrachten der gefedereerden waren onvol doende om krachtige aanvallen te doen. De barricaden in de Rue Peronnet te Neuilly werden door de nat. garden ver overd. Het vuur van de batterij der poort Maillot demon teerde 5 stukken van eene batterij te Courbevoie. Meudon, Brimborion en Breteuil werden gebombardeerd. Krijgsberichten der regeering. In den nacht van 1920 was het vuur der insurgenten bijna opgehouden. Den 20 zijn eenige barricaden en buizen te Neuilly ingenomen, ver scheidene kanonnen en vele gevangenen vermeesterd. Den 21 is geen enkel gevecht geleverd maar de Mont- Valérien voortgegaan met het krachtig bombardeeren der poort Maillot. Den 23 hebben 200 insurgenten Bagneux aangetast, waar 2 compagniën troepen zich achter barricaden verschanst had den. Zij werden teruggeslagengelijk ook den 24toen lOOO insurgenten den aanvaï hernieuwden en hunne voor hoede vernietigd werd. Den 25 hebben de batterijen te Meudon, Breteuil en Cha tillon het vuur geopend tegen Point-du-Jour en de forten Issy en Vanves. Den 26 had het vuur van het fort Issy opgehouden, maar werd dat der daar luiten gelegen batterijen voortgezet. De eerste parallel tegen het fort werd geopend. 300 Man regee ringstroepenwaaronder 100 mariniers, hebben, met verlies van 25 man aan gesneuvelden en gekwetstenhet door 2 bataljons gefedereerden bezette dorp Moulineaux aangevallen en vermeesterd. Onze pontonniers hebben tusschen Puteaux en Neuilly eene schipbrug aangebracht. Bij kon. besluit van 18 April is eene commissie van 28 leden benoemdten einde een onderzoek naar de militaire maatregelen, in verschillende Slaten ten gevolge van den jongsten oorlogstoestand verordend, en de daaruit voor Belgie voortvloeiende voorstellen te doen. De Kamer houdt zich bezig met de behandeling der re geeringsvoordracht tot verlaging vau den census; de heer Frère-Orban noemt het voorstel eene executie vau den bur gerstand en vreest, dat het zal leiden tot versmoring van den liberalen geest der steden. De heer Jottrand en andere pro gressisten hebben een contra-project ingediend volgens het welk alle meerderj arigeniet bedeelde burgersdie lezen en schrijven kunnen en zekeren tijd iu eene gemeente gewoond hebbenkiezers zullen zijn. De heer Counreur stelde als sub-amendement daarop voor, dat de kiezers verstaanbaar lezen en hunne gedachten schriftelijk uitdrukken kunnen. De heer Dumortierhet hoofd der streng conservatieve partij, bestreed de voordracht, als zullende iu de groote steden tot de vestiging eener commune leiden. Hij stelde voor, de burgers der steden met meer dan 20900 zielen in 3 klassen te verdeelenvan 10 tot 50, van 50 tot 3o0 en meer dan 300 fr. belasting betalendeen door elke klasse j van den gemeenteraad te doen benoemen. De heer Funck wenschte een gemengd census- en capaciteitsstelsel. Bij den Bondsraad is een wetsontwerp ingediend tot het verleenen van een draagpenning aan alle deelnemers} aan den afgeloopen veldtocht; de kosten, op omstreeks 250,000 th. geschatzullen uit de fransehe oorlogs-contributie bestreden worden. Rijksdag. Den 19 is, naar aanleiding van een voorstel van den beer tiraun betreffende het stichten van een Parle mentsgebouw, besloten eene prijsvraag uitteschrijvenzoodra eene geschikte plaats voor het nieuwe gebouw zal zijn gevonden. Den 20 is het voorstel-Schulzetot het toekennen van reis- en verblijfkosten aan de leden met 185 tegen 138 st. st. na tweede lezing aangenomenen evenzoo een amende ment van de heeren Elben en Schroder, om daarmede eerst aantevangen wanneer het mandaat der tegenwoordige leden zal zijn afgeloopen. Graaf Bismarck had het voorstel bestreden. Den 22 is de verkiezing van d'. Reichensperger te Crefeld goedgekeurd, waartegen, op grond van ongeoorloofde inmen ging der r. c. geestelijkheidprotesten waren ingekomen. Den 24 is de leening van 120 miljoen th., voor het onder houd des legers en andere doeleindenals gevolg van het uitblijven der door Frankrijk te betalen oorlogskostenmet 6 st. tegendefinitief goedgekeurd. Prins Bismarck zeide in den loop der discussiedatook indien de fransehe re geering het eerste half miljard betaaldede ontruiming der parijsche forten overeenkomstig het gesloten verdrag eerst na het sluiten van den vrede geschieden zal. Na dc gegevene vergunning tot het bijeentrekken van omstreeks 10000Ó man te Versailles (in de preliminairen was bepaalddat het fransehe leger tot op het sluiten van den vrede achter de Loire zou blijven), was de terugzending der krijgsgevangenen gestaakt, zoodat nog J in Duitschland waren. Waren de achterstal lige gelden den 25 niet betaalddan zou het bezettingsleger weder tot het doen van rekwisiticn moeten overgaan. Den 25 is het voorstel-NcAa/je met het amendement-ZVAea bij derde lezing met 186 tegen 128 st. aangenomen. Pruisen. Het comité te Breslau tot oprichting van een standbeeld des Keizers heeft zich ontbonden, na de verklaring van Z. M„ dat hij dergelijk huldeblijk gedurende zijn leven niet zou gedoogen. Elzas. Den 16 is te Straatsburg eene bijeenkomst ge houden van 150 ^afgevaardigden, op verzoek van den waarn. maire dier stad, den heer Klein, in den Beneden-Elzas verko zen ten einde te beraadslagen over de belangen van dat dep1, en de bij meerderheid van stemmen geuite wenschen te Berlijn kenbaar te maken. Eenstemmig zijn de volgende wenschen aangenomengeene afscheiding van grond van het Rijksland Elzas-Lotharingenbehoud der burgerlijke wet geving verbetering der rechtsvorderinginvoering van het duitsche handels- en strafrecht, behoud der noodige gerechts hoven met elzasser rechters, algemeene amnestie voor staat kundige misdrijventermijn van 5 jaren tot het kiezen der nationaliteit, vestiging eener universiteit te Straatsburg met eenige fransehe leerstoelengebruik van beide talen voor officiëele afkondigingenvergunning tot gebruik der fransehe taal voor aan da administratie gerichte schrifturen. Te Colmar is eene dergelijke, maar minder talrijk bezochte, vergadering van afgevaardigden uit, den Boveu-Elzas gehouden. De kleine vesting Marsal is ontmanteld. Bij verordening van den gouverneur-generaal is in den Elzas het verplichte schoolbezoek ingevoerdovereenkomstig de in Pruisen geldende voorschriften (voor jongens van 7 tot 14, voor meisjes van 7 tot 13 jaren). Te Saargemund heeft zich een comité gevormd tot leniging van den nood in de stad Bitscli, welke ten gevolge van liet langdurig beleg der daar bij gelegen bergvestingontzaggelijk geleden heeft en verarmd is. Den 20 heeft de heer Castelar in de Cortes de regeering ter zake der jongste verkiezingen bestreden en een aanval tegen het Huis van Savoye gericht, ten gevolge waarvan hij tot de orde is geroepen. Den 22 heeft dezelfde spreker uit naam der republikeinen gezegddat zij een onverzóenlijken haat verklaren aan de dynastie cn aangekondigd, dat hij een voorstel zal doen om den Koning en zijn Huis vervallen te verklaren. Deze mededeeling bracht eene groote opschudding te weeg. Het Huis der Afgevaardigden heeft eene wet aangenomen waarbij de staatkundige onbevoegdheid wordt opgeheven van allendie aan den opstand hebben deelgenomen met uit zondering der leden van het voormalige federale Congres der officieren van de land- en zeemachten der leden van die Vertegenwoordigingen van Staten, in welke het besluit tot afscheiding genomen is. Mexicaansche troependie eene rooverbende tot op het grondgebied der Unie nazet'tenzijn met americaausche troepen slaags geraakt, waarbij de commandant van het fort Goodwin en 40 soldaten gesneuveld zijn. De gemengde engelscfi-americaansche Hooge Commissie heeft den grondslag eener schikking aangenomen betreffende de vissckerij in de wateren van Canada en tot latere regeling der Alabama-eisclien. Den 12 is te Washington een driejarige wapenstilstand tusschen Spanje en de zuid-americaairsche republieken geslo ten ten gevolge waarvan het onderlinge handelsverkeer van alle belemmeringen ontheven is. Den 18 woedde een zeer felle brand in de Liverpoolsche stoomvaart-etablissementen te Nieuw-York. Het Huis der Afgevaardigden heeft den 20 eene wet goed gekeurd tot onderdrukking "van het geheime Ku-Klnx-ge- nootschap, hetweik eene jegens de liberale partij vijandige strekking heeft en sommige der zuidelijke Staten door het plegen van gewelddadigheden verontrust. De Koning is den 26 op het Loo aangekomen. De prins v. Oranje is den 24 naar Petersburg vertrokken. Staten-Generaal. Bij de 2e Kamer zjjn ingekomen wetsontwerpen tot afstand der bezittingen op de Kust van Guinea en tot nadere regeling van den accijns op de binnen- landsche suiker. Voor de overdracht der roerende goederen op de Kust zal Engeland eene behoorlijke som betalen, niet grooter dan f 28S.OOO. Den 24 ziju de algemeene beraadslagingen begonnen over de staatsbegrooting. Benoemingen: Tot commissaris van politie te Zaandam mr. L. C. F. Gasinjet; tot heemraad van den polder Waard en Groet T. J. Geertsema; tot directeur van het postkantoor te Purmerend, W.C. Wijnmalen, thans directeur te Oud-Beijerland. Dr. H-Bühnebenoemd hoogleeraar in de physiologie te Heidelberg, is op zijn verzoek ontslagen als hoogleeraar aan het Atheneum te Amsterdam. Belastingen. De gemeenteraad van Amsterdam heeft een adres aan de 2' Kamer gerichtter bestrijding van het voorstel van den heer v Houten tot wijziging der belasting op het personeelals zullende voor de gemeentekas een na deel van minstens f 55000 berokkenen. Stoomvaart. Directeuren der Ned. Maatschappij van Nijverheid hebben een adres aan de 2" Kamer gericht, ten gunste van het voorstel der heeren 's Jacob c.s., tot subsi- diëering eener stoomvaart-onderneming op America. De depar tementen hebben dit adres met UI tegen 86 st. goedgekeurd. Onderwijs. De gemeenteraad van Amsterdam heeft den 19 met 19 tegen 16 st., verworpen een voorstel van den heer v. d. Toorn c.s., om het schoolgeld op de openbare handelsschool van f 180 te verminderen tot f 90. De gemeenteraad van 's Hertogenbosch heeft besloten om voor meisjes afzonderlijke openbare gemeentescholen voor ge woon en meer uitgebreid lager onderwijs opterickten. Aanbestedingen. Den 21. te Utrecht, het bouwen eener beetwortelsuikerfabriek voor de firma v. d. Broeke, ReigerCie., minste inschr. A. Vink, voor 78852. Den 22, te Moordrecht, het herstellen van de in Jan. ontstane doorbraak in den ringdijk van den Zuidplaspolder, aan Q. A. Oudijk te Gouda, voor 6578. Den 25 te 's Hertogenbosch het bouwen eene openbare school voor kosteloos lager onderwijs, aan J. B. Timmermans, voor f 18990. Den 27 door het prov. bestuur te Haarlema. de duin beplanting enz. op Texel, b. idem in Noordholland, c. op ruimen van oeverwerken aan het IJ en storten van den af- komenden steen voor den heldersche zeewering, d. verdiepen van gedeelten van het N. H. Kanaale. voorzien der boor den van het Kanaal en leveren van meerpalen; minste inschrij vingen a. f 4490 (V. Hitlenius), b. 14319 (J. Oldenburg), c. 12243, d; 34441 (G. Schalk), e. 33546. Giften. De rederijkerskamers te Zijpe en Wieringerwaard hebben eene voorstelling gegeven van het blijspel „de Neven", ten voordeele der typhuslijders te Egmond aan Zee, waarvan de zuivere opbrengst 107 is geweest. Rampen. Te Winkel is een echtpaar, bij het verlaten der herberg, waarin zij eene bruidspartij bijgewoond hadden, door de duisternis in het water geloopen. Door aangebrachte hulp werden man en vrouw in bewusteloozen toestand opge haald maar het mocht slechts gelukken om laatstgenoemde in het leven te behouden. Pokken. In de vorige week zijn in den Haag 44 ge vallen aangegeven en 36 lijders bezwekenonder de slacht offers behoort der genl.-majoor L. v. Preuschen, directeur van het materieel der artillerie, oud bijna 62 jaren. Bij de commissie aldaar ter voorziening in de behoeften ontstaan door de epidemie is reeds ontvangen 15053.46J, waaronder laatstelijk 300 van prins Frederik. Te Schiedam, Deventer, den Helder, Brielle, Enkhuizen en Texel zal de kermis, te Breda en te Dokkum de vooijaars- kermis niet gehouden worden. In den Haag heeft de raad een adres van ingezetenen, om de kermis in Juli te doen doorgaan, met alg. st. afgewezen. Arbeiders-vereeniging. Den 20 is te Middelburg het door de „Werkmaus-vereeniging" aangekochte huis uRust voor den Werkmanu feestelijk ingewijd. Staats-loterij. Trekking der 3* klasse. No. 13948 25009, No. 9s8 5000, No. 18541 f 2000, No. 5928 en 15716 f 1500, No. 8005, 13550, 15023, 18842 en 19278 1000. Op den 21 April j.l. is door den burgemeester van de Eginondenmet plechtigheid de eerste steen gelegd voor de bestrating van den Heerenweg, van Wimraenum door den Hoef en Egmond-binnen tot Bakkum, met een zijtak naar Heilo. Hierdoor werd eindelijk aangevangen met de reeds zoovele jaren gewenschte verbetering van den weg door de duinen, welke even belangrijk is te achten voor de welvaart der nij vere bewoners van de duinstreek, als aangenaam voor hen, die gaarne dit waarlijk schoone oord zouden willen bezoeken doch hiervan weerhouden worden door de bijna onrijdbare zandwegen. Mocht dit goede voorbeeld daarom spoedig door de overige gemeenten langs den duinkant worden nagevolgd. Schcrmeer. Zondag 23 April 1.1., gaf de rederijkerskamer u Auroras alhier, eene voorstelling ten behoeve van de typhus lijders te Egmond aan Zee.

Alkmaarsche Courant | 1871 | | pagina 2